انتخاب لپ‌تاپ مناسب سفر

18

همیشه موقعی که داریم وسایلمون رو برای سفر پیش رو جمع و جور می‌کنیم، یه سری وسایل ضروری اول از همه تو کوله‌مون میشینن. برای خیلیا لپ‌تاپ یکی از اون وسایل ضروریه. اما سوال اینه: «یعنی تو واقعن طی سفرهات به لپ‌تاپ نیاز داری؟ نمیشه بدون لپ‌تاپ بری سفر؟» در جواب این سوالا معمولن همه میگن: بستگی داره.

اینجوری که من دستگیرم شده یه سری دلایل خوب واسه اینکه جهانگردا با خودشون لپ‌تاپ ببرن اینور و اونور دنیا وجود داره. بذار ببینیم که آیا دلیل تو جزء اینا هست یا نه.

 • می‌تونی بنویسی. راحت و با استفاده از کیبورد یه گوشه‌ی یه کافه بشینی و سفرنامه‌ات رو بنویسی یا بلاگت رو به روز کنی.
 • دوست داری همه‌ی متعلقاتت همراهت باشه! مثل موزیک‌ها، عکس‌ها یا هرچیزی دیگه‌ای که ممکنه دلت بخواد هرلحظه ازشون استفاده کنی و تو لپ‌تاپت نگهشون داشتی.
 • شاید یه خوره‌ی تکنولوژی باشی، یکی که نیاز داره مدام با GPS مسیرش رو چک کنه یا دلش نمی‌خواد طی سفر از بازی کامپیوتری موردعلاقه‌اش بگذره یا عقب بمونه.
 • مدام دلت می‌خواد تحقیق کنی راجع به مسیر و مقصد آینده‌ات یا حین سفر هی باید بلیط بخری و هیچی مثل لپ‌تاپ یا اسکرین بزرگ‌تر از گوشی بهت این امکان و راحتی رو نده.
 • با لپ‌تاپت کار می‌کنی. عکاس یا روزنامه‌نگاری و مدام باید تو سفر برای خبرگزاری‌ها یا محل کارت عکس و گزارش بفرستی.
 • یه شغلی داری که مستقل از مکانه. پس با وجود یه لپ‌تاپ راحت از هرجای دنیا می‌تونی به شغلت برسی. میدونی که میشه هم‌زمان کارمند بود و سفر رفت.
 • مثل من یه بلاگ سفر داری و باید مدام به روز نگهش داری!:)
 • نویسنده‌ای! یهو تو سفر ممکنه یه سوژه به ذهنت برسه که باید سریع بنویسیش و ممکنه دسترسی به قلم و کاغذ نداشته باشی.

برای یکسری از دلایلی که گفتم واقعن لزومی نداره که یه لپ‌تاپ با خودمون ببریم سفر. خیلی وقتا میشه متعلقاتمون رو بریزیم تو یه هارد دیسک و اونو تو کوله‌مون بذاریم ولی اگه فکرات رو کردی و مطمئنی که انقد سفر زیاد میری که نیاز به یه لپ‌تاپ مناسب سفر داری پس بزن بریم تا بهت بگم بعد از تحقیقات فراوان و روزها گشتن تو پاساژهای معروف شهرمون و کلی پرس و جو از متخصصان امر! به چه نتیجه‌ای رسیدم.

لپ‌تاپ مناسب سفر چه ویژگی‌هایی داره؟

بذار از دید یه آدمی که سفر زیاد میره و نیاز به یه لپ‌تاپ خوب داره، مشخصات لپ‌تاپ ایده‌آل رو بگم تا انتخابت راحت‌تر بشه.

البته قبل از شروع این بحث لازمه که تکلیفت رو با خودت روشن کرده باشی. یعنی بدونی که قراره با این لپ‌تاپ طی سفرت چی کار کنی. یه سری سوال هست که باید از خودت بپرسی واسه این بخش:

از لپ‌تاپ فقط می‌خوای به عنوان ابزاری برای سرچ تو اینترنت یا پاسخ‌دهی به ایمیلات و نوشتن استفاده کنی؟ یا نیاز داری که عکس و ویدئو هم باهاش ادیت کنی؟ با کوله‌پشتی سفر میری یا چمدون؟ طی سفرت معمولن جابه‌جایی زیاد داری و یه جا نمی‌تونی بند شی مثل من؟ یا نه هرجا میرسی یه مدت طولانی می‌مونی و بعد راه میفتی باز؟ هیچ نگران نباش.واسه هرکدوم از این جواب‌ها یه پیشنهادی دارم.

مهم‌ترین ویژگیای یه لپ‌تاپ مناسب سفر:

سایز لپ‌تاپ: وقتی تو با یه کوله‌پشتی سفر می‌کنی، مهمه که چقدر از حجم کوله‌ات رو به لپ‌تاپ اختصاص میدی. یه لپ‌تاپ بزرگ جای زیادی رو می‌گیره پس انتخابش عاقلانه نیست. پیشنهادم اینه که لپ‌تاپ‌های کوچیک تا ۱۳ اینچ رو در نظر بگیری.

وزن لپ‌تاپ: معلومه که واسه سفر، لپ‌تاپ هرچی سبک‌تر، بهتر. پیشنهاد اهل فن اینه که نهایت وزن لپ‌تاپ ۱٫۳ کیلوگرم باشه. یعنی اینو من نمیگم تموم عالم میگن که بیشتر از این وزن واسه کوله‌کشی و جابه‌جایی‌های طولانی مدت، سنگینه.

عملکرد لپ‌تاپ: ببین اگه نیازت در حد پاسخگویی به ایمیل‌ها و نوشتن و سرچ اینترنتیه، واقعن لازم نیست که تاپ‌ترین لپ‌تاپ بازار از نظر عملکرد رو تهیه کنی یا اگه مثلن بازی کامپیوتری جزء علاقه‌مندیات نیست احتیاجی به مشخصات گرافیکی خفن نداری. پس خودت رو الکی تو مضیقه نذار.

قیمت لپ‌تاپ: در این مورد همه می‌دونن که هرچقد پول بیشتری بابت لپ‌تاپ بدی، پول کمتری واسه سفر خواهی داشت. دیگه میل خودته. از طرفی یه بودجه‌ای رو براش در نظر بگیر که اگه خدایی نکرده تو سفر اتفاقی براش افتاد یا دزدیدنش یا گم شد. یهو از لحاظ روحی کن‌فیکون نشی. از طرف دیگه حواست به کیفیت باشه که فدای قیمت نشه.

طول عمر باتری: خب تو سفری! تو جاده یا سوار قطار یا اتوبوس و هواپیما! معلوم نیست که چقد به برق دسترسی داشته باشی. بهتره حواست به این قضیه باشه. پیشنهادم اینه که لپ‌تاپی انتخاب کنی که تا ۵ ساعت شارژ رو نگه داره.

کیفیت سخت‌افزاری: ببین به هرحال سفره و هرچقدرم که مواظب باشی باز احتمال ضربه و اتفاقای اینجوری وجود داره! پس بهتره قبل از خرید حواسمون به کیفیتش باشه جوری که راحت نشکنه یا خورد نشه. تو این مورد استفاده از کاور و گارانتی به شدت توصیه میشه.

همه‌ی این حرف‌ها رو گفتیم ولی گاهی هنگام خرید انقد اصطلاحات عجیب و غریب از فروشنده می‌شنویم که گیج میشیم و نمی‌دونیم تصمیم درست چیه. راجع به این ویژگی‌های تکنیکال رفتم سراغ رامین (مدیر فنی سایت سبک‌تر) و ازش خواستم تو این مورد کمکم کنه. گوش بدید:

خب اگه تو تحقیق کردی، پیشنهادت چیه؟

همینجوری که بین گزینه‌های موجود تو بازار گشتم و تحقیق کردم به این سه تا دسته‌بندی رسیدم: تبلت‌، نت‌بوک/اولترابوک‌، لپ‌تاپ.

در ادامه توضیح میدم که هرکدوم چیه و به درد کیا می‌خوره.

تبلت‌ها

با اینکه تبلت‌ها همش چند ساله که به بازار معرفی شدن ولی تو همین زمان کم کلی بین مردم محبوب شدن. صفحه‌شون از موبایل بزرگتره اما همه‌ی اپلیکیشنای معروف موبایل رو می‌تونی روش داشته باشی. خیلی راحت تو کیف دستیت جا میشن و فرتی میان بیرون.

ipadprosmall

شارژ نگه داشتن باطری تبلتا انقد خوبه که بدجوری همه رو متعجب کرده. به خصوص اگه فقط با وای‌فای باهاش کارکنی. تو پروازهای طولانی خیلی راحت روی اون میز جلوی پات تو هواپیما جا می‌گیره و کلی می‌تونی توش ویدئو و فیلم ببینی. اما از طرفی کار با کیبورد مجازیش خیلی آهسته و رو مخه. به خصوص اگه کار تایپی زیاد داشته باشی، مدام غلط املایی خواهی داشت.

نتیجه اینکه: اگه فقط چندهفته در سال رو تو سفری و کاری جز استفاده از اینترنت و اپلیکیشن‌های محبوب و سرگرمی نداری، تبلت‌ها برات بهترین انتخابن. شک نکن.

از بین مدل‌هایی که تو بازار وجود داره، پیشنهاد من:  برای کسی که نمی‌خواد زیاد هزینه کنه Google nexus7 و برای علاقه‌مندان به استیوجابز و اونایی که مشکلی مالی ندارن iPad.

نت‌بوک/اولترابوک‌ها

نت‌بوک‌ها در واقع بهترین انتخاب برای اوناییه که به فکر بودجه‌شون هستن و دلشون می‌خواد کیبورد رو لمس کنن. معمولن عملکردشون کمی ضعیف‌تر از لپ‌تاپه ولی نیازهای حداقلی رو به خوبی برآورده می‌کنه. از طرفی مدل‌های سبکی وجود داره که اون فاکتور وزن رو به خوبی پوشش میده.

img_7511-930x620

برای ادیت عکس و ویدئو خوب نیست و کمی کند عمل می‌کنه ولی خیلی از مدل‌ها امکان چرخش ۳۶۰ درجه و تبدیل شدن به لپ‌تاپ رو دارن که برای تماشای ویدئو عالیه. برای مصرف عمومی و اینترنت خوبه ولی برنامه‌های آفیس رو به راحتی اجرا نمی‌کنه و شاید برای کار جدی گزینه‌ی مناسبی نباشه.

نتیجه اینکه: اگه تازه سفرهای طولانی رو شروع کردی و هنوز نسبت به نیازهای طی سفرت مطمئنن نیستی یا اینکه خیلی سفرهای ماجراجویانه و پر جنب و جوش میری، این گزینه برای توئه. خییلی وقتا با همین جثه‌‌ی کوچیکش از پس وظایفی که ازش میخوای برمیاد.

از بین مدل‌هایی که تو بازار وجود داره، پیشنهاد من: ۱۱٫۶ Acer Aspire Chromebook بدنه‌اش برای سفرهای ماجراجویانه خیلی قوی و محکمه، قیمتش هم مناسبه.

لپ‌تاپ‌ها

انگار همین دیروز بود که همه مجبور بودن لپ‌تاپشون رو بزنن زیربغلشون و راه بیفتن به سفر! لپ‌تاپ‌های سنگین با شارژر و کلی بساط.اما این روزا تکنولوژی خیلی پیشرفت کرده و همه‌ی کمپانیا مدام به فکر بهترین عملکرد و کمترین وزن هستن.

macbook-air لپ‌تاپ از هرچی تبلت و نت‌بوکه قوی‌تر عمل می‌کنه و وقتی همراهمون باشه با یه اطمینان خاطری می‌دونیم به همه‌ی نیازامون جواب میده. اندازه‌ی کیبورد استاندارده و جای برنامه‌ها امنه و راحت چندتایی اجرا میشن. اما یه چشممون باید مدام مواظبشون باشه که یه وقت کسی ندزده یا چیزی روش نریزه که بسوزه. و بعله، قیمتش زیاده و هربار باید از خودت بپرسی که آیا لازمه لپ‌تاپ رو با خودت ببری سفر یا نه؟

نتیجه اینکه: اگه یه بیزینس آنلاین داری و زیاد تو سفری، بهتره برای صرفه‌جویی تو هزینه‌‌های بلندمدت  و آرامش اعصابت از یه لپ‌تاپ استفاده کنی.

از بین مدل‌هایی که تو بازار وجود داره، پیشنهاد من: میدونم که به نظر لوکسه و با بودجه‌ی خیلیامون نمی‌خونه ولی بهترین مدل این نوع لپ‌تاپ با اختلاف نسبت به بقیه‌ی مدل‌ها Mackbook Air یازده یا سیزده اینچه. هم سبکه و هم بهترین عملکرد و عمر باطری رو داره.

فوت کوزه‌گری: خیلی وقتا در بین اقلام دست دوم یا کارکرده هم میشه مک‌بوک خوبی پیدا کرد به شرط اینکه خوب تحقیق کرده باشی و اطلاعاتت رو کامل کنی یا یه متخصص همراهت باشه که بدونه چطور سالم بودن دستگاه رو بررسی کنه.

این نوشته رو با توجه به تجربه‌ی خودم نوشتم. توام اگه متخصصی و پیشنهاد خوبی داری، برام همین پایین بنویس که اطلاعات مفیدت رو به این نوشته اضافه کنم تا باهم یاد بیشتر یاد بگیریم.

9

18 کامنت

 1. استفاده از هارد SSD به عنوان پارتیشن سیستم عامل در لپ تاپ، شما رو از خرید رم و سی پی یوی بالا بی نیاز می کنه. سرعت سیستمهای،پایین رو به طرز خارق العاده ای بالا میاره.

 2. من یه HP Pavilion x2 ده اینچی دارم، خیلی خوبه و دیگه لپ تاپ قبلی پانزده اینچی رو با خودم حمل نمی کنم، هم تبلت میشه و تاچ داره، هم کیبرد، مهم اینکه روش ویندوز ده نصب هست و مثل یه پی سی کار می کنه وزن حدود یک کیلو، باتری هم یازده ساعت نگه میداره، از نظر من عالیه و چون مموری می خوره به سادگی افزایش حجم میشه داشت، پورت usb هم داره، دیگه چی می خوای 😀

 3. خیلی عالی بود. فقط اینکه شما برای سفر معمولا چه چیز هایی با خودتون می برید تا کوله تون سبک تر شه ؟؟

 4. خیلی بدین که مطالب تو کانال تلگرام برای دسترسی اسونتر نمیزارید اصلا من باهاتون قهرم مرسی اه

 5. سلام سارا خانم از وقتی مصاحبتونو تو سایت دیجی کالا گوش دادم و مطالب تو این سایتو مطالعه کردم یه چیزی مثل یه حس یا یه شوری تو وجودم به غلیان افتاده که باعث شده به درک درستی زندگیم و اینکه چی میخوام ازش برسم و بابت این واقعا ازتون ممنونم… راستی با احترام به نظرتون من فکر می کنم چون تو سفر امکان ضربه یا خیس شدن این لوازم وجود داره پس باید یه چیزی رو به همراه داشت که نسبت به اینا مقاومت زیادی داشته باشه که با توجه به اینا فکر کنم تبلت sony z4 انتخاب معقول تریه…… بازم ممنون…..

 6. به نظرم سورفيس هاى مايكروسافت هم گزينه مناسبين، يه تبلت ١٢ اينچى با يه اسكرين فوق العاده كه سيستم عاملش ويندوز دهِ. كانفيگ هاى مختلفى داره، كه بنا بر نياز ميشه تهيه كرد، البته مثل خيلى ديگر از خوبان قيمت بالايى داره، اما براى كسى كه ميخواد مك بگيره بد نيست يه نيم نگاهى بهش بندازه. وزن هم كه انقد مهمه بايد بگم فقط ٧٥٠ گرمه.

 7. من به عنوان لپ‌تاپ سبک مسافرتی Asus ZenBook 3 را توصیه می‌کنم. باطری‌اش عمر بسیار طولانی داره، کیبوردش خیلی خوش‌دسته و وزن‌اش هم فقط ۹۱۰ گرمه (که از MacBook Air سبک‌تره) و خصوصیات کامل یک لپ‌تاپ بسیار قدرتمند را داره.

 8. نت بوک های شیائومی هم قیمت مناسب دارن هم سبک و جمع و جور هستن . ۱۲٫۵ اینچش دو و پونصده و ۱۳٫۵ اینچش سه و پونصد

   • من ۱۸ سالمه تا جایی که میدونم از بچگی عاشق این بودم که یه کوله پشتی بهم بدن برم ماجراجویی من عاشق هیجانم ولی نتونستم تاالان بهش برسم ذهنم اشفتس و کلا همه چیزم بهم ریخته خیلی دوست دارم که نظر شمارو بدونم من میخام جهانگرد باشم ولی نمیدونم ازکجا شروع کنم

 9. توضیحات عالی بود
  فقط کسایی ک آیپد انتخاب میکنن حتما لازم نیست ک از کیبورد مجازی استفاده کنن.میتونن کیبورد مخصوص آی‌پدو بخرن ک هم کیبورده هم کیف محافظ
  نیازی ب شارژ کردن هم نداره

 10. سلام نظر من اینه که با پیشرفت تکنولوژی مخصوصا تو امکانات گوشی همراه الان دیگه لازم نیست لپ تاپ با خودت تو سفر حمل کنی هم سنگین تره هم محافظت بیشتری از گوشی میخوای. گوش

Comments are closed.