مصاحبه‌ی سارا لویی با هفته‌نامه‌ی اوقات خوش

23

اوقات خوش به عنوان نخستین نشریه‌ی تخصصی تفریح و سرگرمی، از تیر ماه سال ۹۴ شروع به فعالیت کرده است. این هفته‌نامه که در ۱۶ صفحه چاپ می‌شود، دقیقا سراغ موضوعاتی می‌رود که در حال و هوای هر دورانی سرگرم‌کننده و یا باعث تفریح باشد.

البته اوقات خوش، تفریحات قدیمی‌تر و متداول‌تر مثل سفر را از قلم نینداخته و مقصدی را با تمام جزییات آن مورد بررسی قرار می‌دهد. مطالبی که گاه از حالت معمول خود که همان معرفی مکان‌های دیدنی و جاذبه های گردشگریست، فراتر رفته و اطلاعاتی نظیر این‌که با چه وسایل نقلیه‌ای و در چه زمانی می‌توان به مقصد رسید را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.
بخش مصاحبه این نشریه هم مانند دیگر قسمت‌های آن مربوط به تفریح یا سرگرمیست و درباره‌ی این دو مقوله با افراد به صحبت می‌نشیند.

چندی پیش، سارا لویی به عنوان دختری که در ایران و خارج از ایران هیچهایک می‌کند، گفت و گویی با این مجله انجام داد. اینکه چی شد که سارا این سبک سفر رو انتخاب کرد یا چطور سفر نوع نگاهش رو به زندگی تغییر داد در این گفت و گو به همت آقای “بابک نبی” جمع‌آوری شده است.

pages-from-oghat-e-khosh-1-2

 

چگونه شد که ایده سفر بهصورت هیچهایک و کولهگردی در ذهن شما شکل گرفت؟

من پس از فوت مادرم در اوضاع روحی خوبی به سر نمی‌بردم و حال خوبی نداشتم. آن زمان در ذهنم ایده سفر ارزان بود که سوار اتوبوس شوم و از یک شهر به شهر دیگر بروم و در مسافرخانه‌های ارزان اقامت کنم، اما از یک طرف به هرکسی می‌گفتم از ایده‌ام استقبال نمی‌کرد و وقتی‌ هم به حرفه‌ای‌های این کار می‌گفتم که علاقه‌مندم به سفرهای کمپینی بروم یا می‌گفتند تو تجربه لازم را برای این کار نداری یا لیست بلندبالایی از وسایل را جلوی من می‌گذاشتند که هزینه‌ سنگینی داشت و می‌گفتند باید این تجهیزات را تهیه کنی یا می‌گفتند جثه تو کوچک است و نمی‌توانی پیاده‌روی کنی و. . . خلاصه با این حرف‌ها روبه‌رو شدم.

گذشت تا اینکه با هیچهایک آشنا شدم. از آن هیچ درکی نداشتم و به فکرم هم نرسیده بود که بروم درباره‌اش تحقیق کنم. به‌صورت اتفاقی به آدم‌هایی که تجربه هیچهایک داشتند، گفتم تا اینکه در سفر اول با دو نفر که تجربه هیچهایک داشتند همسفر شدم و هیچهایک کردم.

نخستین سفرم در زمستان بود، یادم است آن موقع خیلی ترسیده بودم، اما از خصوصیاتم این است که ترسم را هیچ وقت بروز نمی‌دهم. هیچ وسیله‌ای هم تهیه نکرده بودم. یکی از دوستانم کوله به من قرض داده بود، یکی دیگر کیسه خواب و. . . هر کسی اگر تیپ روز اول مرا می‌دید متوجه می‌شد که من یک آماتورم چون با کفشی عازم سفر شده بودم که مخصوص این کار نبود و این‌طور شد که شیوه مسافرت کردن من به‌صورت هیچهایک آغاز شد.

نخستین سفرتان بهصورت هیچهایک به کجا بود؟

به یزد رفتیم. این سفر برای من بسیار عجیب بود. آن زمان من کمتر صحبت می‌کردم و فقط نگاه می‌کردم ببینم که همسفرانم در این کار خبره بودند چطور با راننده‌ها صحبت می‌کنند و ارتباط می‌گیرند. باید بگویم در آن زمان به‌شدت خجالتی بودم و ارتباط گرفتن با آدم‌های غریبه برایم به‌شدت سخت بود. از همه می‌ترسیدم و یک تصور ناامنی از دنیای بیرون داشتم ولی از طرفی هم آدم اهل ریسکی بودم و به خودم گفته بودم به اینها نگاه می‌کنم و یاد می‌گیرم، مثل شنا کردن که در قسمت عمیق می‌اندازنت تا دست و پا بزنی و یاد بگیری. آن سفر برای من فوق‌العاده بود.

در مسیر سفر خیلی مورد مهربانی آدم‌های مختلف قرار گرفتیم و من نمی‌فهمیدم این یعنی چه که آدمی که تو را نمی‌شناسد به جشن‌ها، مراسم و منزل‌شان دعوتت می‌کند. اینها برای من اعجاب‌برانگیز و جذاب بود. وقتی سفر اول من به‌صورت هیچهایک به پایان رسید، از من پرسیدند نظرت درباره سفر چه بوده و من گفتم فکر نکنم دیگر بتوانم به‌صورت معمولی سفر کنم و از آنجا ماجراهای سفر رفتن من جدی شد و ادامه پیدا کرد تا به امروز. از آنجا به بعد سفرهای زیادی رفتم که اکثر آنها به‌صورت هیچهایک بود. در ایران هم به‌صورت دونفره یعنی دوتا دختر هیچهایک کردیم تا شیراز که سفری طولانی بود و هم به‌صورت تکی سفر کردم تا اینکه سفر اروپا را انجام دادم.

نخستین سفرتان که بهصورت تنهایی هیچهایک کردید کجا بود؟

نخستین سفر هیچهایکم به‌صورت تکی در گرگان بود و از آنجا به سمت بندر ترکمن رفتم و سپس برگشتم تهران.

نخستینبار که بهصورت تنهایی هیچهایک کردید، حس ترس نداشتید بهخصوص از نظر امنیت؟

خیلی می‌ترسیدم اما چون دفعه اولم نبود که هیچهایک می‌کردم، یک سری تجربیات را به دست آورده بودم و از طرفی به خودم می‌گفتم که باید انجامش دهم و دیدم اینقدر هم که فکر می‌کردم ترسناک نبود. معتقدم آدم به هر اتفاقی که فکر کند سرش می‌آید یعنی اگر مدام فکر کند که کیفش را می‌دزدند حتماً کیفش را خواهند دزدید و این قانون جذب است. من هیچ وقت به اتفاقات بد فکر نمی‌کنم.

برای کسانی که تجربه هیچهایک ندارند این نوع سفر از دور بسیار خطرناک به نظر می‌آید، اما وقتی تجربه‌اش می‌کنید، می‌بینید که اصلاً این طور نیست. من همیشه می‌گویم عقل ما را که از ما نگرفته‌اند، اگر ما عاقلانه فکر کنیم درصد خطر و ریسک پایین می‌آید.

 

oghat-e-khosh-1_page_07

به‌طور مثال وقتی در خیابان راه می‌روید، گفته‌اند که ممکن است یک سری موتورسوار کیف شما را بدزدند و اگر می‌خواهید درصدش پایین بیاید کیف‌تان را روی شانه‌ای قرار بدهید که هنگام راه رفتن سمت دیوار است، برای هیچهایک هم همین‌طور است، اگر یک سری از قواعد را رعایت کنید درصد ریسک و خطر پایین می‌آید و من همیشه می‌گویم اگر عاقلانه فکر کنی و عاقلانه تصمیم بگیری از درصد خطرها کاسته می‌شود.

آیا در این سفرهایی که کردهاید با خطر هم مواجه شدهاید؟

نه، به هیچ‌وجه.

دخترهایی که دوست دارند بهصورت هیچهایک سفر کنند باید از کجا شروع کنند؟

برای دفعه اول تنها سفر نکنند، با آدمی بروند که تجربه هیچهایک داشته باشد. هیچ وقت برای شروع این سفر، تنهایی رفتن را پیشنهاد نمی‌کنم. باید بگویم ممکن است برای خیلی از دختر خانم‌ها در ایران سفر به‌صورت هیچهایک میسر نشود، اما حرف من و دوستانم این است که اگر هیچهایک هم نمی‌توانی انجام دهی حتماً سفر برو و سفر رفتن هم اگر عادت‌های آدم‌ها را به هم نزند و کمک نکند که خودشان را بهتر بشناسند به هیچ دردی نمی‌خورد.

آخرین سفری که انجام دادید به کجا بوده، کمی درباره آن توضیح دهید؟

آخرین سفرم به اروپا بود که در ۳۷ روز به ۹ کشور سفر کردم. همیشه در فکرم این بود که به آفریقا یا به آسیای میانه سفر کنم و اروپا همین‌طور اتفاقی برای من پیش آمد.

یک دوست قدیمی و صمیمی داشتم که هشت سال در هلند زندگی می‌کرد و همیشه به من می‌گفت چرا پیش من نمی‌آیی. یک دعوت‌نامه برای من ارسال کرد و من برای اینکه به او بگویم سعی کردم نشد، برای گرفتن ویزا اقدام کردم و برایم مهم نبود که بشود یا نه چون در هر صورت من قصد یک سفر یک ماهه را داشتم و گفتم اگر این بشود این را می‌روم و اگر هم نشود به یک جای دیگر سفر می‌کنم ولی در کمال ناباوری ویزای من را دادند در صورتی که من حمایت مالی خاصی نداشتم و در حسابم هم مقدار خنده‌داری پول بود. برای دختر مجرد زیر ۳۰سال خیلی سخت ویزا می‌دهند اما در نهایت ویزای مرا دادند. من وقتی ویزا گرفتم نقشه را باز کردم. اول باید به هلند سفر می‌کردم چون کشور صادرکننده ویزایم بود و برای بعد از هلند برنامه سفر ریختم. تصمیم گرفتم به غرب اروپا نروم چون هم گران بود و هم خیلی درباره دیدنی‌ها و سبک زندگی مردم آنها مطلب شنیده بودم. مقاصدی را بیشتر دوست دارم که درباره آنها کمتر شنیده باشم. طی این مدت هم به این نتیجه رسیده بودم که مقاصدی که کمتر درباره آنها شنیده باشی، جذاب‌ترند و جنس آدم‌ها هم بهتر است چون کمتر توریست دیده‌اند و مهربانی‌شان هم بیشتر است، بنابراین شرق اروپا را برای سفر انتخاب کردم و از روی گوگل‌مپ شهر‌هایی را که می‌خواستم بروم انتخاب کردم و فاصله بین شهر‌ها را سه چهار ساعته انتخاب کردم، چون بیشتر از سه، چهار ساعت هیچهایک نمی‌خواستم انجام بدهم چراکه اولاً جاده‌ها را نمی‌شناختم و ثانیاً نمی‌خواستم به شب بخورم چون در هیچهایک این قانون وجود دارد که اگر جایی را می‌خواهید انتخاب کنید فاصله‌اش هر مقدار که هست دو برابرش را باید در نظر بگیرید. یعنی اگر سه ساعت است باید شش ساعت در نظر بگیرید و تمام برنامه‌ریزی من در این حد بود که چند روز می‌خواهم سفر کنم و کدام مسیر را می‌خواهم بروم و هیچ برنامه‌ریزی دیگری و اطلاعات بیشتری هم نداشتم. تجربه بی‌نظیری بود جدا از هیچهایکش، چراکه تجربه سفر طولانی آن هم تنهایی نداشتم؛ سفری که ۳۷ روز طول کشید.

oghat-e-khosh-1_page_08

اگر الان بخواهید هیچهایک کنید در ایران کدام نقطه را انتخاب می‌کنید و در خارج از کشور کدام نقطه را؟

در ایران لرستان را انتخاب می‌کنم و در خارج از کشور هم خیلی علاقه‌مندم به آسیای میانه بروم به‌خصوص مغولستان.

در ایران کدام مسیری را که هیچهایک کردهاید برایتان جذاب بوده و دوست دارید دوباره تکرار کنید؟

سعی می‌کنم هیچ مسیری را دوبار انتخاب نکنم و همیشه به جاهای جدید بروم اما بهترینش سمت تالش بود، چون تماما بین ده‌های مختلف رفتیم و مناظر بسیار زیبا بود و بیشتر هم پیاده‌روی کردیم.

در خارج از کشور کدام منطقه برایتان جذابتر بوده است؟

اسلوونی خیلی کشور خوبی است و به هرکس که با کوله سفر می‌کند و می‌خواهد به اروپا برود حتماً پیشنهاد می‌کنم به اسلوونی برود چون پایتختش ۳۰۰هزار نفر بیشتر جمعیت و هیچ جاذبه مشهور جهانی ندارد و به همین خاطر توریست در آن خیلی کم ولی پر از کوله‌گرد است. یک محیط خیلی راحتی دارد و در کنار آن فضاهای بسیاری برای کمپینگ دارد و بی‌نهایت سرسبز است و سبزترین پایتخت اروپا است.

اگر بخواهید برای سفر چند جا را به مخاطبان ما پیشنهاد دهید کجاها است؟

در زمستان حتماً سمت هنگام و هرمز بروند. این جاها را حتماً همه باید ببینند چون بسیار زیبا و عجیب و غریب است.

در خارج از کشور هم اسلوونی را پیشنهاد می‌کنم، من اصولاً دوست ندارم به جایی دو بار سفر کنم، اما اسلوونی کشوری است که دوست دارم به آن دوباره سفر کنم.

کتابها و فیلمهایی که فکر می‌کنید قبل از شروع هیچهایک یک نفر خوب است بخواند و ببیند، کدامها است؟

فیلم‌های wild و Into the Wild و کتاب کیمیاگر پائولو کوئلیو را پیشنهاد می‌دهم.

oghat-e-khosh-1_page_09

3

اشتراک‌گذاری
پست قبلیچرا هیچهایک می‌کنم؟
پست بعدیمک‌لودگنج: خونه‌ی دوم تبتی‌ها
سبک‌تر
سبک‌تر قصه‌ی سفر زنان مسافره. قصه‌ی کوله‌گردهایی که زندگی از پیش ‌تعریف شده و محدودیت‌های همیشگی رو به چالش کشیده‌اند تا زندگی جدیدی با قلم و ردپای خودشون خلق کنند. آدم‌های معمولی‌ای که از دل بی‌تجربگی‌ها، تجربه‌های جدید ساخته‌اند و راهی دنیای جاده‌ها شده‌اند. همون‌هایی که به دنبال ایجاد تغییر هستند و باور دارند کشف دنیای درون به‌اندازه‌ی دنیای بیرون جذابه.

23 کامنت

 1. ممنون سارای عزیز. اشنایی با شما دختران سرزمینم یکی از بهترین اتفاق های زندگیمه. همیشه شادی و سلامتی و لبخند رو براتون میخوام.در مورد تجربه اول هیچهایک,من هم فکر کردم بهتره اولین تجربه تنهایی نباشه تا از تجربیات کلی دوستان هیچهایکر و بکپکر استفاده کنم.شروع هر کاری اولش سخته یکمی متلا نمیدونم همسفر خوب هیچهایکر چطور میشه پیدا کرد؟

  • سلام مریم جان،
   ممنونم که اینجور بی‌دریغ ما رو به کاری که میکنیم دلگرم می‌کنی.
   راجع به پیدا کردن همسفر من و تیممون یه فکرایی برای آینده‌ی نزدیک داریم که امیدواریم عملی شه و هرچه زودتر شما راهی جاده بشین.
   سبک‌تر و سلامت باشی.

 2. سارا خانم موفق باشی کاش منم میتونستم مثه شما سفر کنم متاسفانه کار و زندگی متاهلی اجازه این نوع سفر رو نمیده ولی من و همسرم هم تو فامیا به مارکوپولو مشهوریم سعی میکنیم سالی ۲ با ۳ بار سفر بریم و جاهای دیدنی ایران رو ببینیم

 3. سلام سارا خانم
  من و چند تا از دوستام دانشجوی گردشگری هستیم .
  ی چند تا سوال داشتم راجب خود هیچهایک
  اینکه تفاوتش با گونه های دیگه مثل بکپکینگ تو چیه؟
  اصل هیچهایک بر مبنای اینه که تو جاده بتونی یه ماشینی رو متقاعد کنی که سوارت کنه ؟ اونم بصورت رایگان؟
  ممنون میشم کمکمون کنید.
  ( حالا اگه بقیه هم راهنمایی کردن اشکال نداره) 🙂

  • سلام محمدجواد،
   هیچهایک فقط به روشی برای جابه‌جایی از نقطه‌ی الف به ب گفته میشه. ربطی به بکپکینگ نداره.
   اصل هیچهایک بر مبنای مهربونی آدمهاست و نیاز به هم صحبت و همسفر. همین.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 4. به عنوان آدمی که برای اولین باراسم هیچهایک وکوچسرفینگ و… روشنیدم.درعرض ۳-۴روزبه کمک وبلاگتون اطلاعات خیلی زیادوارزشمندی بدست آوردم
  مرسی که تجربیاتتونودراختیاربقیه قرارمیدید
  امیدوارم یه روزی منم توان چنین سفری روپیداکنم(نه ازلحاظ مالی ووقتی..فرهنگی شاید:)
  موفق باشید

 5. سلام عزیزم واقعا لذت بردم من سه سال توی ایران مسافرت میکردم و ماموریت های زیادی رفتم کههمش تنها بودم الان که راجع به امنست و برخورد خوب سحبت میکنی منم یادم میاد که چقدر افراد نسبت بهم لطف داشتند و همیشه ازم مراقبت میکردند تازه من همیشه کلی پول نقد و چک همراهم بود ولی اصلا یه بارم با اون سن کمم(۱۸سال) برام اتفاقی نیافتاد راستی در مورد زبان انگلیسی و نحوه برقراری ارتباط با افراد کشورهای مختلف هم برامون بگی عالی میشه چون تنها دغدغه ی من هزینه هاش و ارتباط سازی هست مررسی خیلی دوستتون دارم

  • سلام نیلوفرجان،
   مرسی که برامون نوشتی از تجربه‌ی خودت عزیزم.
   حتمن راجع به یادگیری زبان هم خواهم نوشت چشم. ما هم دوست داریم مخاطبامون رو. مخصوصن اونایی که وقت می‌ذارن و برامون می‌نویسن.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 6. سلام سارا جون، واقعا از پيدا كردن شما و وبسايتتون خوشحال شدم و دلگرم
  من چند سالي ميشه كه دلم ميخواد كوله به دوش بشم ولي هميشه يه ترسي داشتم الان حدودا دو ساله كه كوهنوردي ميكنم ولي هميشه تجربه سفر به اين سبك توي ذهنم بود. اميدوارم بتونم از تجربيات شما استفاده كنم و سفر خودمو شروع كنم. البته براي شروع نياز به همسفر با تجربه دارم،اميدوارم بتونيد كمكم كنيد

 7. با سلام و احترام سارا خانم
  یک سوال داشتم ممنون میشم اگر جواب بدین
  بنظرتون با ۲ میلیون تومن میشه اون سفری که رفتین به ۹ کشور اروپایی بصورت هیچهایک تکرار کرد؟ اگر جواب نه است لطفا بگین چقدر باید هزینه کرد….
  نمیدونم چرا زیاد از بعد مالی و هزینه سفر صحبت نمیکنند این دوستان هیچهایکی….

 8. سلام سارا جان من خیلی دوست دارم هیچهایک کنم ولی خانوادم کمی نگرانن .. چون گروهی که بشه بهشون اعتماد دلشت و مادرم رضایت بده رو نمیشناسم ..من شیراز زندگی میکنم برنامه دارم تابستون حتما این سفرو امتحان کنم … امکان داره گروهی از دخترا که تو شیراز هستن و هیچهایکر هستند رو ب من معرفی کنید… ممنون میشم. .

 9. سلام و درود به سارا خانم مهربان.خیلی خوشحالم که باهاتون آشنا شدم.منم سالها در آرزوی سفر هستم.از کودکی.اما متاسفانه هنوز نتونستم به این آرزو برسم.دلیل هایی داره.نگرانی خانواده.و اینکه میترسم.ترس از کمبود پول،تنهایی و عدم توانایی در زبان انگلیسی.البته آنچنان ضعیف نیستم اما خب نه در حدی که بتونم راحت مکالمه کنم.شما لطف بزرگی کردید که تجربه هاتون رو با ما در میان گذاشتید و ما یاد گرفتیم هر کاری بخوايم شدنی هست.این خیلی خوبه که همینو دارید آموزش میدید.ضمن اینکه از لحاظ فرهنگی هم دارید جای پای ما خانمها رو محکم تر میکنید،اینکه محدود نباشیم و نداریم محدودمون کنن.لطفا راجع به زبان و و راجع به اینکه چطور میتونیم حداقل یکبار که شده با شما به سفر بیایم!؟؟؟

ارسال کامنت