هیچ‌هایک، خطرات و امنیت!

22

“تا حالا هیچ اتفاق بدی طی سفرها برات نیفتاده؟ اگه تو دردسر افتادی چی؟” این سوالات جزء پنج سوال اولیه‌ست که از هر آدم ماجراجویی پرسیده میشه. تو مطلب قبلی که راجع به هیچ‌هایک و ماجراجویی واسه دخترا نوشته بودم گفتم که بهتره قبل از خرید تجهیزات فیزیکی سفر، فکر و روانتون رو آماده کنید تا بتونید به ترس‌هاتون غلبه کنید. در ادامه‌ی همون مطلب سعی دارم از موقعیت‌های دردسرسازی که ممکنه اتفاق بیفته و راه‌حل‌هاش براتون بگم.

من خودم رو گذاشتم جای شما و سعی کردم به سوال‌های تو ذهنتون راجع به جنبه‌های نه چندان مثبت این مدل ماجراجویی در حد تجربه‌ی خودم جواب بدم.

 • تا حالا شده ماشینی برات نگه داره و تو رد کنی!؟

بعضی وقت‌ها شما حس خوبی از کسی که برای شما توقف کرده نمی‌گیرید. نمی‌دونم چرا، شاید از رو مدل حرف زدنشون یا نگاه کردنشون یا خیره شدنشون باشه. یه چیزی که باعث میشه حس کنی یه جای کار می‌لنگه. از اینکه به راننده ای بگید ” نه! ممنون” نترسید. خیلی مودبانه این کار رو بکنید و خیلی هم توضیح ندید (یا اصلن توضیح ندید) راجع به اینکه کجا میرید.

تو همین سفر اخیرم به اروپا برام پیش اومد که چند باری به ماشین‌هایی که برام ایستادن بگم “نه!”، یادتون نره که کلید امنیت دست خودتونه. کافیه کمی عاقلانه تصمیم بگیرید و شاخک‌هاتون خوب کار کنه.

Processed with VSCO with a6 preset
هیچ‌هایک – کرمان به تهران

fav

یه راه دیگه واسه اینکه از شر راننده های مزاحم خلاص بشید اینه که به دروغ اسم یه شهری که می‌دونید تو جهت مخالف شما و اون ماشین هست رو بگید. احتمالن می‌شنوید که تو جای اشتباه ایستادید و باید برید اون سمت بزرگراه! نشون بدید که دارید میرید اون سمت بزرگراه و خلاص! اون ماشین بدون شما خواهد رفت.

 • بعضی از مردم سعی میکنن پا رو از گلیمشون فراتر بذارن!

مهم نیست که این کار تو کلامشون یا مدل نگاه کردنشون هویدا بشه یا اینکه قصد دست درازی به شما رو داشته باشن. تو همچین موقعیتی تا می‌تونید باید از نظر روحی آروم بمونید و با صدای محکم و بلند به وضوح بگید که شما و موقعیت رو اشتباهی گرفتن. این صدای رسا از این جهت مهمه که نباید بذارید طرف مقابل متوجه ترس شما بشه.

خیلی وقتا از ابتدای سوار شدن، داشتن یه حلقه ی ازدواج قلابی تو انگشتتون یا داستان سازی راجع به شوهر/پدر/برادری که تو شهر بعدی منتظر شماست بهتون کمک می‌کنه که از قرار گرفتن تو همچین موقعیت‌های ناراحت کننده‌ای قبل از وقوع قِسر در برید. نکته‌ی مهم اینه که:

منتظر نشید که کار به جاهای باریک برسه و با دریافت اولین پالس منفی، مودبانه یه بهونه جور کنید و پیاده شید.

مثلن یه بار برای من تو ایران پیش اومد که احساس کردم راننده جور بدی نگاه می‌کنه. هوا سرد بود و تازه ده دقیقه بود که سوار شده بودم ولی در کمال ادب بهش گفتم که تصمیمم عوض شده و باید تو پمپ بنزین بعدی پیاده شم، طرف جا خورد ولی به گفته‌ی من عمل کرد.

تو کشوری غیر از کشور خودتون، حتی اگه زبون شما رو هم متوجه نشن، از حالات صورت و نحوه‌ی برخورد و تغییر تُن و لحن صحبت کردنتون خواهند فهمید که باید مواظب رفتارشون باشن. تو کشوری مثل کشور ما که به خدا اعتقاد دارن، گاهی صحبت از خدا و پیغمبر می‌تونه چاره ساز باشه و شما رو از مهلکه نجات بده.

 • بعضی از مردم نمی‌ذارن شما از ماشینشون پیاده بشید!

این اتفاق به ندرت تو هیچ‌هایک میفته ولی یه جمله ی معروف وجود داره که میگه “اگه افتاد چی؟”

خود من به شخصه این اتفاق رو تجربه نکردم ولی از راه حل‌هایی که بهم گفتن یا تو مقاله‌های انگلیسی خوندم براتون نقل قول می‌کنم.

photo_2016-08-13_21-48-19
هیچ‌هایک – جمهوری چک به اتریش

این موقعیت خیلی استرس زا و ترسناکه ولی کلید اصلی اینه که از نظر روانی آروم باشید و اجازه ندید راننده متوجه ترس شما بشه. اگر راننده زبون شما رو متوجه میشه بهش بگید که برای شخصی از دوستان یا بستگانتون یه عکس از پلاک ماشین رو فرستادید و اون شخص در جریان حضور شما تو ماشینش هست (عکس گرفتن از پلاک ماشین قبل از سوار شدن کار عاقلانه‌‌ایه ولی من به شخصه هربار یادم میره).

یا به دروغ بگید که پدر/برادر/شوهر/دوستی تو شهر بعدی منتظر شماست و اگه تا ساعت مشخصی خبری از شما نرسه، حتمن دنبال شما خواهد گشت و به مراجع قانونی مراجعه میکنه.

یا باز هم به دروغ بگید که عکس قیافه ی راننده رو گرفتید و برای دوست/پدر/ برادر/ شوهر یا هرکس دیگه ای فرستادید.

احتمالن با گفتن هرکدوم از این مطالب، راننده میزنه بغل و اجازه میده شما پیاده بشید.

اگه راننده زبون شما رو نمی‌فهمید یا هیچ کدوم از تاکتیک‌های بالا کارساز نبود، اسپری فلفلی رو که به همراه دارید نشونش بدید و  با یه دست دیگه تا ۵ بشمرید. جوری که متوجه بشه اگه تا ۵ شماره ماشین رو نگه نداره شما اسپری فلفل رو تو صورتش خواهید زد.

اگه هیچ عکس العملی نشون نداد، برای پاشیدن اسپری فلفل درنگ نکنید. این باعث میشه نتونه درست نفس بکشه پس حتمن ماشین رو نگه میداره. فقط آماده باشید چون شما هم نمیتونید درست تنفس کنید پس قبل از اینکه با اسپری فلفل خودتون خفه بشید، سریع از ماشین بپرید بیرون.

 • بعضی از مردم سعی می‌کنن سر شما کلاه بذارن!

بله این اتفاق ممکنه تو همه‌ی کشورها بیفته، فرقی نمی‌کنه که این کشور توسعه یافته باشه یا تو جهان سوم! بهترین چیزی که راجع به این موضوع می‌تونم بهتون بگم اینه که قلب و نگاهتون رو برای مواجهه با مردم باز بذارید و به همه خوش‌بین باشید ولی اگه چیزی به نظرتون اشتباه بود یا حس ششمتون بهتون می‌گفت که یه جای کار غلطه، بهش اعتماد کنید و بر مبنای اون تصمیم درستی بگیرید.

photo_2016-08-13_22-18-36
هیچ‌هایک – اسلوواکی به مجارستان

اسیر پیش فرض‌ها نباشید، از هوشتون استفاده کنید و قبل از رفتن به هر شهر و کشوری راجع بهش بخونید و اطلاعات کسب کنید.

 • مردم شما رو به مسیر اشتباهی می‌فرستن!

مردم بعضی وقت‌ها به صورت تصادفی و بعضی وقت‌ها چون گفتن کلمه‌ی “نمی دونم” در جواب سوالتون رو با توجه به فرهنگشون بی ادبی میدونن، ممکنه شما رو به دردسر بندازن.

IMG_7787
خسته و گم‌شده – درسدن آلمان

همه چی رو چند بار با راننده چک کنید، خجالت نکشید و با لبخند سعی کنید جو رو از حالت استرسی خارج کنید. تجربه ی گم شدنم تو مرز اسلوونی و ایتالیا بهم یاد داد که بهتره یه راننده فکر کنه شما گیجی که همه چی رو چند بار می‌پرسی تا اینکه چندین ساعت از مقصد دور بشی.

 • مردم سعی می‌کنن برای شما هیچ‌هایک کنن!

مردم سعی دارن به شما کمک کنن و فکر می‌کنن حضورشون کنار شما باعث میشه زودتر ماشین پیدا کنید و این از اون کمکهاییه که شما نمی‌خواین! معلومه که هیچکس برای شما با اون وضعیت نمی ایسته. تصور کنید که توسط دو سه نفر مردم محلی بدون کوله دوره شدید، راننده‌ها می‌ترسن یا فکر می‌کنن که جاتون امنه یا اصلن جایی برای اون تعداد آدم ندارن!

همچین شرایطی برای من تو کرمان پیش اومد وقتی هم‌وطنانمون با نگرانی کنارمون ایستادن تا بلکه زودتر ماشینی رو وادار به سوار کردن ما کنن!

اگه تو یه همچین وضعیتی گیر افتادین، به آدم‌ها توضیح بدید که حضورشون شرایط رو برای شما سخت‌تر می‌کنه و اگه زبون شما رو نمی‌فهمیدن، به سادگی شروع کنید به راه رفتن و دور شدن از جمعیت (بله، ممکنه شما رو تعقیب کنن ولی نه وقتی که به اندازه ی‌ کافی دور بشید.)

 • بعضی جاها برای هیچ‌هایک از شما پول می‌خوان!

تو بعضی کشورها مثل ایران نمی‌دونن مفهوم هیچ‌هایک چی هست و تو بعضی کشورها مثل رومانی می‌دونن چیه ولی می‌خوان شما رو تو موقعیت رودربایستی گیر بندازن و ازتون پول بگیرن، پس شما بهتره قبل از سوار شدن حتمن دوباره چک کنید و مطمئن شید که راننده فهمیده که قرار نیست کرایه بگیره.

اگه قبل از سوار شدن کرایه خواستن، خیلی محترمانه ازشون تشکر کنید و بذارین راهشون رو ادامه بدن. منتظر بمونید، کسی پیدا میشه که شما رو سوار کنه.

 • تا حالا شده پلیس جلوت رو بگیره؟

به صورت کلی پلیس قراره از مردم محافظت کنه پس اگه شما کاری خلاف قانون انجام ندید و به قوانین هر شهر و کشوری احترام بذارید، پلیس نهایتن بیاد پاسپورت شما (در کشورهای خارجی) یا کارت ملیتون (در ایران) رو چک کنه و بره.

چک کردن پاسپورت توسط پلیس مرزی – اروپا

به تجربه ی من، تو ایران پلیس نگران امنیت شماست و ممکنه چندتا سوال بیشتر بپرسه ولی باز هم مانع سفر و هیچ‌هایک شما نخواهد شد.

تو بعضی کشورها هیچ‌هایک غیرقانونیه و ممکنه شما جریمه بشید. هر اتفاقی که افتاد بدونید که صحبت همراه با لبخند و روحیه‌ی مثبت میتونه خیلی به اوضاع کمک کنه و از من می‌شنوید پلیس‌ها آخرین کسانی هستن که شما باید نگرانشون باشید.

 • تا حالا شده احساس تنهایی کنی؟

من فکر می‌کنم این موضوع به میزان زیادی به تایپ شخصیتی شما ربط داره. اگه شما یه آدم برون گرا هستید احتمال اینکه بعد از یه مدت سفر تنها، احساس تنهایی کنید زیاده و اگر مثل من آدم درون‌گرایی هستید احتمالن از فضای به وجود اومده بابت تنهایی تون لذت زیادی می‌برید.

Processed with VSCO with a6 preset
تنهایی – کلوت‌های کرمان

راستش خیلی سخته با وجود اون همه آدمی که همش دور و برتون هستن احساس تنهایی کنید. حتی تو عجیب‌ترین جاها و بدترین موقعیت‌ها اگه دلتون بخواد می‌تونید یه کسی رو پیدا کنید که هم صحبتتون شه.

اینا همه جنبه‌هایی از این مدل سفره که به نظرم جزیی از ماجراجویی‌های زندگیه. هیچ دلم نمی‌خواد که این حرف‌ها باعث بشه بیشتر بترسید چون از من می‌شنوید:

سفری که با خطر همراه نباشه چیزی به شناختی که از خودت داری اضافه نمی‌کنه!

در ثانی، بهه نظر من اینکه‌ تو منطقه‌ی امن فکری خودتون بمونید و به دنیا از دریچه ی گوشی و اینستاگرام و تلویزیون و کامپیوتر نگاه کنید خیلی خطرناک‌تره، چون همینجور که شما رو از دنیای ناامن بیرون می‌ترسونه، به شما یه حس امنیت کاذب هم میده و باعث میشه به کاناپه‌ی خونه‌تون بچسبید و به چیزهای غیرواقعی که رسانه از دنیای بیرون به خوردتون میده معتاد بشید.

یادتون نره که زندگی منتظر ما نمی‌مونه و وقتمون واسه تجربه کسب کردن خیلی کمه.

9

22 کامنت

 1. عالی بود. البته هیچی مثل حضور تو شرایط واقعی نیست. مثلا یه سفر کوتاه داخلی یا هیچ هایک با یه آدم با تجربه برای شروع خیلی خوبه

 2. با همه اینها این نوع سفر جسارت و شجاعت و شخصیت خاصی رو می طلبه. یه روح و شخصیت قوی و استوار میخواد.

 3. سارای عریز من پیچ اینساگرام شما رو از اول سفرتون به اروپا دنبال می کردم واقعا به شما تبریک می گم .من و همسرم هم یک ماهی رفتیم اروپا و تو این مدت تقریبا ده کشوری رو گشتیم البته نه مثل شما بصورت هیچهایک ولی سعی کردیم اقامتگاههای ارزونتر رو انتخاب کنیم هرچند که گاهی امکانپذبر نشد.چند روزی هست که برگشتم ولی تمام ذهنمو لحظات سفرم پر کنه وباز دلم برای سفر پر میکشه.ازتون ممنونم بخاطر به اشتراک گذاشتن تجربیاتتون
  صفحه اینستا من :shadivassef

 4. سلام دوس جانان:)
  من سارا و پریو قبلا از اینستا میشناختم و الانم اتفاقی این سایتو دیدم…وقتیم فهمیدم نویسنده هاش شمایین خیلی خوشحال شدم..
  من خودم همش درحال دعا کردنم ک دانشگاه قبول شم امسال و تمام شهرا و کشورای دنیا با هیچهایک بگردم..
  مرسی از حرفاتون..پستاتون خیلی خوبه:)

 5. سلام سارای عزیز ممنون از وقتی که میزاری و تجربیاتی که به اشتراک میزاری.
  یه سوالی برای من که آدم برون گرا و نسبتا ترسویی در مواجهه با برخی شرایط هستم وجود داره و اون اینکه نمیشه دو یا سه نفر با هم هیچهایک کنن و یا این از هدف این نوع سفرها دوره؟ و یه سوال دیگه ای هم دارن زن و شوهر ایرانی رو میشناسین که هیچهایک کنن اگر بله میشه صفحه ای ازشون معرفی کنین

  • سلام عزیزم. ببخشید از تاخیر تو جواب دادن.
   چرا هیچهایک گروهی هم تا ۴ نفر امکان پذیره و هیچ منافاتی با این نوع سفر نداره. بله یک زن و شوهر ایرانی درجه یک میشناسم که تو اروپا دوچرخه سواری و هیچهایک کردند. تو اینستاگرام با نام letsmovemore میتونی پیداشون کنی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 6. میشه اسپری فلفل رو از مرز زمینی ببریم همراهمون؟ تو هواپیما قسمت بار چطور؟ چی ببریم برای حفاظت؟

  • قوانین از کشوری به کشور دیگه برای مرز زمینی متفاوته. شاید اگه شما توضیح بدید که خانم تنهایی هستید و قصد سفر دارید، مانع حمل اون نشوند. من اسپری فلفل رو تو کوله‌ام به قسمت بار هواپیما دادم و هیچ مشکلی وجود نداشت.
   سارا.

  • اگه باعث بشه از خطر در امان بمونیم. چرا که نه؟ دروغ مصلحتی هممون میگیم فک کنم. شما نمیگی؟ احسنت به شما.
   سارا.

  • سلام عزیزم.
   میدان امام حسین،میدان گمرک یا حسن آباد تهران. از مغازه‌دارها سوال بپرسی راهنماییت می‌کنن.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 7. سلام ممنون از شما به خاطر اشتراک گذاشتن تجربیاتتون.من همین امروز با سایت شما اشنا شدم وکلی چیز یاد گرفتم.

 8. سلام سارا خانم
  واقعا می تونم بگم همچین کارای شما ، بسسسسسسسییار عالی و تحسین بر انگیزه ، البته چون دختر هستین، وگرنه واسه پسرها را که مهم نیست و جای تعجب نداره و ……
  وقتی با این دیدو شرایطی که ایران به دخترها و خانم ها داره، به کارهای شما باید مدال بدن.

  سارا خانم ببخشید میشه لطف کنید و در مورد هزینه های هر سفر با جزعیاتش بنویسین.
  و میشه بگین که اصلا چطور شد و به این فکر افتادین و همسفراتون رو چطور پیدا کردین و….

 9. من هیچوقت فکر نمیکردم که حس ششم خوبی داشته باشم، ولی همیشه یه باوری داشتم تو زندگیم و اونم اینه که هیچکس نمیتونه به من آسیبی بزنه و همیشه آدمهای خوب سر راهم قرار میگیرن یا اگر هم بد باشن خوبیشون به من میرسه. این باور همیشگیم بوده و هست.
  ولی توی سفر تنهایی که برای اولین بار داشتم اخیرا، متوجه شدم که حس ششمم به شدت کار میکنه و کاملا میتونستم تشخیص بدم یه آدم بی آزاره یا نه، یا یه مکان امنه یا نه. خیلی حس خوبی بود. دقیقا تو سفر و تو موقعیتی که نیاز داری قابلیتهای خودت رو میبینی و میفهمی خیلی خودتو دست کم میگرفتی قبلا و خیلی قویتر از منِ ذهنیت هستی.
  یه چیز دیگه اینکه اون انرژی مثبت و حس خوب و اعتماد به خدا معجزه میکنه. حالت که خوب باشه و ذهن و روحت مثبت باشه از عالم و آدمه که خیر بهت میرسه، و اگه درونت ناآروم باشه ناآرومی رو جذب میکنی.
  اینکه شما با موقعیتهای ناجور مواجه نشدین بخاطر همون صلح و آرامش و انرژی مثبت درونتونه.

  من واقعا سفر تنها رو به همه ادمها توصیه میکنم. یه تجربه های عالیی به دست میاره آدم که هیچوقت فکرشم نمیکنه.

 10. خیلی خوبه که دارم با ادم هایی که علایقشون مثل خودمه اشنا میشم و خانم شادی گنجی دیگه ته تشابهه :)))
  قبلا از این سایت، سایت هایی که برای سفر پیدا کرده بودم باید قشنگ ۱۰ تومن پول برمیداشتی راه میفتادی وگرنه نمیشد و منم میدیم نمیشه
  واقعا من الان افسرده شدم چون نمیتونم به علاقم یعنی سفر بپردازم.
  مهم ترین مشکل من هزینشه الان مقاله های بیشتری در مورد نحوه تامین هزینه استارت سفر و همچنین در حین سفر بزارید.

Comments are closed.