چطور برای سفر به اروپا ویزای شینگن بگیریم؟

۱ شهریور ۱۳۹۵

Processed with VSCO with a6 preset

رویای سفر به اروپا رو تو ذهنت داری؟ برای این سفر پس انداز کردی و سال‌هاست که براش برنامه‌ ریختی؟ دلت می‌خواد بری و دیدنی‌های اروپا رو خودت تجربه کنی؟ آفرین خیلی خوبه! اما اول از همه باید ویزا بگیری. قبول دارم که برای خیلی از ما ایرانی‌ها گرفتن ویزا یه چیزی تو مایه‌های شکستن شاخ غوله. اما من در ادامه بهت میگم که چرا فکر می‌کنم این خودمونیم که تو ذهنمون از این برگه‌ی ویزا یه غول بزرگ و دست‌نیافتنی ساختیم.

قبل از اینکه خوندن این نوشته‌ی طولانی رو شروع کنی بذار بهت بگم که درسته که این‌ مطالب بر اساس تجربه‌ی خودم در گرفتن ویزای شینگن سه ماهه از سفارت هلند گردآوری شده اما اقدام برای ویزای شینگن از سفارت‌های مختلف یه پروسه‌ی استاندارده. پس امیدوارم تو بتونی حداقل از یک یا دو بخش این مطلب برای پروسه‌ی ویزای خودت استفاده کنی.

ویزای شینگن دیگه چیه؟

ببین سی سال پیش چند کشور اروپا باهم یه قراری میذارن که دیگه اتباع کشورهای اروپا بتونن بدون ویزا به این کشورها وارد بشن و مشکلات بین مرزی برای رفت و آمد کم بشه. اسم این قرارداد شینگنه.

یعنی تو اگه از هرکدوم از این کشورهایی که اسمش رو میگم ویزای شینگن بگیری، به راحتی می‌تونی در مدت اعتبار ویزات که معمولن سه ماهه‌ست به بقیه کشورها هم بدون نیاز به ویزا سفر کنی.‌ بیست و شش کشور عضو این محدوده‌اند: آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت، یونان، لیختن اشتاین و سوئیس.

ویزای شینگن یه ویزاست برای سفر کوتاه‌مدت بین بیست و شش کشور اروپا

حواست باشه که یه سری کشورهای اروپایی که اسمشون غلط اندازه تو این محدوده نیستن مثل: انگلیس،کرواسی، اوکراین، صربستان، رومانی، بلغارستان و…

IMG_9754
ستاره‌ها رو می‌بینی؟ اینا اون کشورهاییه که من با یک ویزای شینگن سفر کردم

ساکنین و اتباع کشورهای قاره‌ی آمریکا (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و…) و ساکنین و اتباع قاره‌ی استرالیا و کشورهای ژاپن،کره جنوبی و مالزی نیازی به گرفتن ویزای شینگن ندارند و می‌توانند به مدت حداکثر ۹۰ روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.

برای ایرانی‌ها چی؟! نه متاسفانه، حاکمان معاهده‌ی شینگن هنوز متوجه نشدند که ما ایرانی‌ها چقدر باحالیم و آدمای اهل سفری مثل ما باید تمام مراحل اخذ ویزای شینگن رو طی کنن. حتی دیده شده گاهی با اینکه یه ایرانی تمام مدارک مورد نیاز اخذ ویزا رو داشته، باز بهش ویزا ندادن. این‌جور بی‌انصاف‌‌هایی هستن!

چند نوع ویزای شینگن داریم؟

بسته به اینکه چه هدفی داری از وارد شدن به حوزه‌ی شینگن، چهار نوع ویزا صادر میشه یعنی تو ویزات جلوی نوع ویزا یه حرفی از حروف زیر درج میشه:

ویزای A  – که ویزای ترانزیت بهش میگن یعنی مسافر نمی‌تونه از فرودگاه خارج شه، فقط می‌تونه تو یکی از فرودگاه‌های شینگن پروازش رو عوض کنه و از حوزه‌ی شینگن خارج شه.

ویزای B – که ویزای عبور گفته میشه یعنی مسافر می‌تونه از فرودگاه خارج شه و از شینگن به عنوان جایی واسه عبور استفاده کنه تا از طریق زمینی خودش رو به کشوری در خارج از محدوده‌ی شینگن برسونه.

ویزای C که ویزای مورد درخواست اکثر ایرانی‌هاست و ویزای توریستیه.

ویزای D – که ویزای بلندمدته و معمولن تاجران و بازرگانان و بیزینس‌من‌ها ازش استفاده می‌کنن تا بتونن در طی سال چندین بار به شینگن بیان و برن.

توجه داشته باش که اگه می‌خوای بری اروپا درس بخونی، کار کنی یا با یه اروپایی ازدواج کنی این ویزا شامل حال تو نمیشه. اجازه بده تکرار کنم که ویزای شینگن فقط برای یه مدت کوتاه ۹۰ روزه صادر میشه. برای گرفتن ویزایی غیر از شینگن باید به سفارت‌های مربوط به هر کشوری مراجعه کنی چون شرایط هرکشور با دیگری فرق می‌کنه.

بعدتر نوشت: {این قسمت رو یکی از خوانندگان این مطلب به نام “پاشا” اضافه کرده به نوشته‌ام} يه موقع اشتباه نكنيم كه ويزاي شینگن توريستي، ٣ ماهه‌اس! ويزاي شینگن توريستي رو بر اساس برنامه سفر شما صادر ميكنن، ميتونه یک هفته باشه يا حتي ٦ ماه و يا حتي بيشتر، كه البته بهتره برای بار اول ٦ ماهه اقدام نكنيم ؛)
طبق قانون حوزه شینگن هيچ مليتي نميتونه بيشتر از ٩٠ روز مداوم به صورت توريستي در شینگن بمونه حتي آمريكايي، به جز شهروندان اتحاديه اروپا. بعد از ٩٠ روز بايد خارج بشه و ٩٠ روز صبر كنه و دوباره وارد بشه.قانون دقيقش اينطوريه:
تو نميتوني بيش از ٩٠ روز در بازه‌ی ١٨٠ روزه (٦ماه) در شینگن باشي.مثلن من اگه بازه‌ی ويزام ٦ ماه س ميتونم ٣ تا ٣٠ روز در اين ٦ ماه برم و بيام و يا همه‌ی ٩٠ روز يهو بمونم يا هر جور ديگه اين ٩٠ روز رو پر كنم.

من کدوم ویزا رو گرفتم؟ معلومه که ویزای من هم از نوع  C بود.

خودم اقدام کنم، به آژانس‌های مسافرتی بسپرم یا به کارگزار ویزا پول بدم؟

با توجه به تجربه‌ی خودم بهت میگم که اگه آدمی هستی که از سواد و هوش کافی برخورداری و حوصله‌ و وقت انجام کارهای مربوط به ترجمه‌ و جمع‌‌آوری مدارکت و مراجعه به سفارت رو داری…

مطمئن‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه اینه که مسافر شخصن برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنه.

راستش رو بخوای کار سخت و شاقی هم نیست. واقعیت اینه که آژانس‌های مسافرتی چون این پروسه رو بارها و بارها تکرار کردن، به تجربه می‌دونن که چطور کارها رو سریع و بدون خطا انجام بدن. در حالی‌ که تو ممکنه این تجربه رو با آزمون و خطا به دست بیاری.

من از صحبت‌های افراد تو صف پشت در سفارت متوجه شدم که چه پول‌‌های کلانی برای تعیین وقت فوری سفارت رد و بدل میشه. البته بازار شایعات و این مدل حرف و حدیث‌ها همیشه تو جامعه‌ی ما داغه. اما اگه واقعیت هم داشته باشه، برای یه آدمی مثل من و تو که قصدمون سفر ارزونه اولین قدم اینه که پاشنه‌ی کفشمون رو ور بکشیم و خودمون کارهای ویزا رو انجام بدیم.

چی؟ میگی امکان نداره یه آدم معمولی بدون کمک کارگزار و آژانس بتونه ویزای شینگن بگیره؟

خب باید بگم من حی و حاضرم به عنوان یه مثال نقض! خودم اقدام کردم و ویزا هم گرفتم.

Processed with VSCO with g3 preset
خسته شدی؟ خودت رو اینجا تصور کن تو پایتخت اسلوونی.

کی باید برای ویزا اقدام کنم؟

بهتره که دو الی سه ماه قبل از سفرت برای تعیین وقت سفارت مربوطه اقدام کنی. مثلن من که می‌خواستم خردادماه برم سفر، اسفندماه برای سفارت هلند ایمیل فرستادم و درخواست وقت دادم. چرا؟ چون سفارت معمولن وقت عادی به مسافر میده نه وقت فوری، مگر اینکه شرایط خیلی خاص پزشکی یا موقعیت اورژانسی پیش بیاد که در اون صورت با صلاح‌دید خود سفارت  وقت فوری داده میشه.

مطمئن‌ترین و ارزون‌ترین راه اینه که مسافر شخصن برای تعیین وقت اقدام کنه.

درخواست تعیین وقت با توجه به سفارت کشور مورد نظر به صورت حضوری، تلفنی یا اینترنتی به مسافر داده میشه. پس بهتره که قبل از هر اقدامی، تو گوگل اطلاعات مربوط به سفارت کشور مورد نظرت رو که به فارسی نوشته شده مطالعه کنی.

اگه واقعن مطمئنی که می‌خوای به این سفر بری، هرچه زودتر برای تعیین وقت سفارت اقدام کنی بهتره. چرا؟ به دو دلیل:

اول اینکه بسته به فصل و زمانی که قصد سفر داری، تعداد آدمایی که برای ویزا اقدام می‌کنند متغیره. در فصول بهار و تابستون این تقاضاها به اوج خودش میرسه. پس خیلی منطقیه که سفارت به دلیل حجم بالای کار خودش زمان دیرتری رو به تو اختصاص بده.

دوم اینکه هرچقدر زودتر تکلیف ویزات معلوم بشه، زودتر می‌تونی بلیط پروازت رو بخری و این یعنی شانس بیشتری داری واسه اینکه بلیط هواپیمای ارزون پیدا کنی. درباره‌ی هزینه‌ی پرواز  مفصل اینجا توضیح دادم.

از کدوم سفارت اقدام کنم؟

برای گرفتن ویزای شنگن در صورتی که دوست یا فامیل درجه یک تو هرکدوم از کشورهای این محدوده داشته باشی می تونی از سفارت همون کشور اقدام کنی.

در غیر این‌ صورت از بین این بیست و شش کشور، کشوری که بیشترین زمان سفرت رو قراره اونجا بگذرونی یا کشوری که بهش وارد میشی رو می‌‌تونی به عنوان کشور هدفت انتخاب کنی و به سفارتش تو تهران مراجعه کنی.

جواب این سوال بسته به شرایط هر شخصی متفاوته.

اینو بگم که صرف نظر از اینکه کدوم کشور رو انتخاب می‌کنی، شرایط اخذ ویزای شینگن تقریبن تو اکثر کشورهای این حوزه یکسانه. شاید تو پروسه‌ی اخذ ویزا تفاوت‌های جزیی وجود داشته باشه ولی اکثرشون مدارک یکسانی ازت می‌خوان.

کدوم کشورها راحتتر ویزا میدن؟

میگن که کشورهای شناخته شده‌تری مثل اتریش، آلمان، هلند و فرانسه به دلیل اینکه سالانه توریست‌های زیادی رو از سراسر دنیا می‌پذیرن به ایرانی‌ها هم راحت‌تر ویزا می‌دن. کشورهای بلوک شرق اروپا مثل مجارستان یا جمهوری چک کمی به ایرانی‌ها سخت می‌گیرن. طبق آمار اکونومیست که در سال ۲۰۱۱ ارائه شده، فرانسه بیشترین ویزای شینگن رو در اختیار متقاضیانش تو کل دنیا قرار داده.

فکر کن بری برلین آلمان و تو شب روبه‌روی این بنا وایسی.
فکر کن بری برلین آلمان و تو شب روبه‌روی این بنا وایسی.

البته حرف و حدیث پیرامون جواب این سوال زیاده و از من می‌شنوی:

تصمیم خودت رو مناسب با شرایطت بگیر و به شایعات توجهی نکن.

من بنا به دعوت‌نامه‌ی دوستم که در هلند ساکنه، از سفارت هلند اقدام کردم. آدم‌های زیادی قبلش بهم گفتن: “دلت رو خوش نکن! سفارت هلند به دعوتنامه‌های غیرفامیلی ترتیب اثر نمیده”. اما به من با همین دعوتنامه‌‌ی غیرفامیلی ویزای شینگن دادن. این یعنی هر فردی با اون یکی متفاوته و نمیشه تو این مقوله یک نسخه رو برای همه پیچید.

چطور برای ویزای شینگن از طریق سفارت هلند اقدام کنم؟

برای ویزای شینگن (کوتاه مدت و ۹۰ روزه) از سفارت هلند باید به وب سایت سفارت این کشور مراجعه کنی، آدرس ایمیلی رو که اونجا هست برداری و یه ایمیل برای تعیین وقت مصاحبه ارسال کنی.

آمستردام هلند، اولین مقصد من تو اروپا بود.
آمستردام هلند، اولین مقصد من تو اروپا بود.

تو ایمیلی که می‌فرستی احتیاجی نیست که قصه‌ی کُرد شبستری تعریف کنی، فقط کافیه که پنج آیتم زیر رو مختصر و مفید به انگلیسی براشون بفرستی.

 1. تاریخ سفرت
 2. هدفت از سفر (دیدار دوست یا فامیل / بیزینس / توریستی)
 3. نام خانوادگی
 4. نام
 5. شماره‌ی پاسپورت

همون روز به ایمیلت جواب می‌دن، برای تو وقتی رو مشخص می‌کنن و یه چک‌لیست از مدارکی که باید تهیه کنی برات می‌فرستن.

برای تقاضای ویزای هلند (ویزای شنگن)، حضور مسافر الزامیه و مصاحبه انجام می‌گیره.

حواست باشه که دیر نری، تاخیر بیشتر از یک ربع یعنی اینکه تو وقت سفارتت رو از دست دادی و باید دوباره وقت بگیری.

آدرس سفارت هلند در تهران: فرمانیه، خیابان سنبل، خیابان ارغوان غربی، پلاک ۶۰

ساعت کار: یکشنبه تا چهارشنبه ۱۶-۷:۳۰ و پنج‌شنبه ۱۳:۳۰-۷:۳۰

آدرس اینترنتی: www.iran.nlembassy.org

برای یه ویزای شینگن چه مدارکی مورد نیازه؟

یه بار دیگه میگم که مدارک مورد نیاز واسه همه‌ی کشورهای عضو شینگن شبیه به همه و فقط در جزئیات کمی متفاوته.
و اما رسیدیم به اصل مطلب یعنی مدارکی که باید در روز مصاحبه همراه داشته باشی.

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای اون کشور

اولین مرحله برای درخواست ویزای هر کشوری تکمیل فرم درخواست ویزاست که باید از سفارت مربوطه به صورت حضوری یا اینترنتی دریافت بشه. این فرم رو  باید به همراه باقی مدارک مورد نیاز در زمان مصاحبه ارائه بدی.
حواست باشه که هرچند این کشورها عضو شینگن‌اند و ویزای همه‌شون ویزای شینگن محسوب میشه، اما فرم درخواست برای هر کشوری متفاوته. بنابراین مثلن برای درخواست ویزای آلمان نباید به سفارت فرانسه مراجعه کنی.

بعدتر نوشت: {این قسمت رو یکی از خوانندگان به نام “پاشا” اضافه کرده به نوشته‌ام}، توي فرم ويزا هميشه ازت ميپرسه كه ويزاي یک بار ورود ميخواي يا چند بار ورود يا به اصطلاح مالتي پِل. اگه تو مدت اقامت بخوايم از حوزه‌ی شینگن خارج بشيم و دوباره وارد بشيم نيازه كه ويزاي مالتي پِل اقدام كنيم و يه مزيت خيلي بزرگي كه داره اينه كه با ويزاي شینگن مالتي پِل ميشه به تمام كشورهاي بالكان (اروپاي شرقي: بلغارستان، مقدونيه، كوزووو، آلباني، مونته‌نگرو، صربستان، كرواسي و…) سفر كرد، بدون نياز به داشتن ويزاي تك تك اونها.

 • شناسنامه‌ی ایرانی

ترجمه‌ی رسمی شناسنامه‌ات با فتوکپی از تمام صفحات باید حتمن موجود باشه.

 • پاسپورت

اعتبار پاسپورتت باید حداقل شش ماه بعد از تاریخ درخواست ویزات باشه.
کپی پاسپورتت رو فقط از صفحات یک تا پنج و همین‌طور صفحاتی که تو اونا مهر ویزا خورده تهیه کن.

بعدتر نوشت: تو بعضی از این چک لیستای مدارک مورد نیاز ویزای شینگن، ازت اصالت امضا یا تصدیق امضا خواسته میشه. این دیگه چیه؟ تو برگه‌ی اول پاسپورتت همونجا که نوشته صادر کننده جناب سرهنگ فلانی، یه جایی هست یه نام امضاء دارنده گذرنامه (Holder’s signature) اونجا باید با خودکار یا خودنویس امضای خودت باشه. اگه تا الان امضا نکردی، امضاش کن و همین کافیه واسه ارائه به سفارت.

 • سه قطعه عکس رنگی

ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر رو اکثر عکاسی‌ها می‌دونن و بهشون بگی واسه ویزای شینگن می‌خوای، خودشون خودجوش همه‌ چی رو رعایت می‌کنن.
فقط موقع عکس انداختن قشنگ و مرتب باش چون طبق مقررات شینگن، عکست بر روی برچسب ویزا چاپ میشه.

 • اسناد رسمی شغلی و منابع مالی

خب تا ماجرای ویزا به این قسمت میرسه، خیلی‌ از هم‌سن و سال‌های من یه نگاه به لیست مدارک میندازن و ناامیدانه با خودشون فکر می‌کنن: “نه! ویزای شینگن با این اوصاف برای امثال من نیست”. بذار قضیه رو برات ساده کنم. کشور مقصد مدارکی رو می‌خواد تا خیالش راحت بشه که تو واقعن یه مسافری نه پناهنده! می‌دونی چی میگم؟

واقعیت اینه که همه‌ی کشورها از این نگران هستن که تو به اسم سفر ویزا بگیری ولی بری و دیگه به کشور خودت برنگردی به خصوص تو این سن و سال! قبول کن که متاسفانه تو اوضاع و احوال این روزهای خاورمیانه، وقتی مجردی و هنوز سی سالت نشده، سخت‌گیری‌های عجیبی در این مورد به خصوص واسه ایرانی‌ها وجود داره.

بنابراین اگه تو بتونی به هر نحوی و با ارائه‌ی مدارکی ثابت کنی که آقاجان من کار و زندگی دارم تو کشور خودم و باید برگردم سر زندگیم، احتمال گرفتن ویزا برای تو بالا میره. یعنی چی؟

یعنی اگه شاغلی باید گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی که روی سربرگ رسمی محل کار، با امضای مدیر عامل و ذکر سمت شغلی، حقوق ماهانه و مدت زمان اشتغال به کار باشه و در صورت داشتن بیمه کاری، سوابق سه ماه آخر قبل از درخواست ویزا رو با خودت ببری.

اگه محصلی باید از دانشگاهت نامه‌ی اشتغال به تحصیل به زبان انگلیسی که روی سربرگ رسمی دانشگاه، با امضای رییس دانشگاه و ذکر رشته تحصیلی، مدت زمان اشتغال به تحصیل باشه و هم‌چنین بهتره که دو سه تا توصیه‌نامه از استادای دانشگاهت که توش ذکر بشه که فلانی شاگرد خوبیه و می‌خواد برگرده درس بخونه همینجا، ببری.

اگه شغل آزاد داری باید پروانه‌ی کسبت رو ترجمه کنی و در صورت پرداخت مالیات، سوابق آخرین مالیاتی که پرداخت کردی با مهر اداره‌ی مالیات و به انگلیسی، برداری و همراهت ببری .

اگه فریلنسری و برای خودت کار می‌کنی باید یه مدرکی داشته باشی که نشون بده پروژه‌ای تو این مملکت در حال انجام داری یا یه پیشنهاد کاری خوب به محض بازگشت به وطن منتظرته.

اگه ازدواج کردی و خانه‌داری یا اینکه تحت تکفل پدرت هستی می‌تونی گواهی اشتغال به کار و پرینت حساب بانکی همسر یا پدرت رو ببری.

اگه فقط سفر می‌کنی از این سو به اون سو، لازم نیست با کوله پشتی بری سفارت چون اجازه نمیدن چیزی ببری داخل با خودت. مُهرهای متعدد ورود به کشورها که تو پاسپورتت خورده همه‌ی حرف‌ها رو به جات میزنه. مدرک خاصی نمی‌خوای.

اگه قبلن یک‌بار به هر طریقی ویزای شینگن گرفتی، اوضاع تو این قسمت راحت‌تره برات. چون اجنبی‌ها با خودشون میگن این بنده خدا یک‌بار فرصت داشته فرار کنه و نخواسته. پس این بار هم به کشورش برمی‌گرده!

اگه می‌خوای پناهنده شی و بری از این مملکت، تو رو خدا از این راه اقدام نکن! با این کاری که می‌خوای بکنی، سفر رفتن رو برای هم‌وطنای خودت که آرزوشون دیدن همه‌ی قشنگی‌های دنیاست، سخت و غیرممکن می‌کنی.

اگه جزو هیچ کدوم از این دسته‌ها نیستی، تو خیلی باحالی! من نمی‌دونم چه مدرکی باید ببری، فقط یه سوال دارم پس تو زندگی چی کار می‌کنی؟!

خلاصه هرچیزی که ثابت کنه تو به یه طریقی به مملکت خودت وصلی، به انگلیسی ترجمه کن و همراه خودت ببر!
ویزای شینگن من به همراه جنگولک بازی!

از طرفی می‌رسیم به بحث مالی و اینکه چرا پول داشتن اینقدر برای سفارت‌ها مهمه؟ آیا اونا آدمای پول دوستی هستند؟

نه والا، اونا فقط نگرانن که تو نتونی از پس هزینه‌های سفرت بربیای و باری بشی بر دوش دولت‌هاشون. پس از تو مدارکی می‌خوان که نشون بده تو می‌تونی طی سفر از نظر اقتصادی رو پای خودت وایسی.

بنابراین اگه مشکل مالی نداری پرینت حساب بانکیت، گردش سه ماه آخر و مانده حساب که روی سربرگ انگلیسی بانک نوشته و مهر شده باشه و در صورت داشتن سند ملکی به نام خودت، اصل و ترجمه‌‌ی سند روز مصاحبه همراهت باشه.

اما اگر از نظر مالی ضعیفی، کافیه از کسی که برات دعوت‌نامه می‌فرسته بخوای که تو دعوت‌نامه‌اش ذکر کنه که تو رو ساپورت مالی میکنه و برای اثبات این قضیه فیش حقوقی سه ماه اخیرش یا یه پرینت از حساب بانکیش رو برات بفرسته. بعضی از کشورها مثل آلمان یه فرم مخصوص و جداگانه برای این موضوع دارن، دیگه خودت از سفارت مربوطه تحقیق کن راجع بهش.

اگه دعوت‌نامه‌ای درکار نیست و می‌خوای توریستی اقدام کنی از پدر، همسر، برادر، مادربزرگ یا هرکسی تو خانواده‌ات که وضع مالی خوبی داره یه نامه‌ی انگلیسی بگیر که توش ذکر کنه که تو رو حین سفرت ساپورت مالی میکنه و برای اثبات این قضیه باز فیش حقوقی سه ماه اخیر یا یه پرینت از حساب بانکی اون شخص کمک می‌کنه.

بعدتر نوشت: این رو باید اضافه کنم که این نامه رو میتونی خودت تو یه برگه A4 به انگلیسی بنویسی و بدی پدرت امضا کنه. از کجا می‌فهمن که این نامه واقعن از سمت پدرته و دروغ نمیگی؟ تو صفحه‌ی اول گذرنامه‌های هممون یه جای امضا هست. که باید امضای هرکسی اونجا وجود داشته باشه و بهش میگن برگه‌ی اصالت امضا. از صفحه‌ی اول گذرنامه‌ی پدرت یه کپی می‌گیری و همراه این نامه می‌بری. قبلن هم شناسنامه‌ات رو دادی ترجمه کردن پس کاملن متوجه میشن که تو بچه‌ی این پدری. احتیاجی به دارالترجمه و محضر و این کارها نیست واقعن برای این نامه. تو گوگل هم اگه به انگلیسی سرچ کنی Financial support letter for Visa احتمالن ایده میگیری چطور نامه‌ات رو بنویسی.

اما بهتره بدونی که این مدارکی هم که اینجا نام بردم وحی مُنزل نیست. یعنی شخصی رو می‌شناسم که تمام و کمال این مدارک رو داشته ولی موفق به دریافت ویزا نشده. برعکسش هم زیاد اتفاق میفته.

من چی کار کردم؟ چون شاغلم، مدارک کارم رو ارائه دادم. دوستم هم تو دعوت‌نامه‌ای که برام فرستاد، ذکر کرد که من رو از لحاظ مالی ساپورت می‌کنه. برای محکم کاری یه نامه هم از پدرم گرفتم که توش نوشته بود فلانی دختر منه و اگه تو سفر مشکلی از نظر اقتصادی داشت، هیچ نگران نباشید من هستم. تو پاسپورتم هم خبری از مهرهای متعدد سفرهای خارجی نبود. همین!

چی شد؟ خسته شدی و فک میکنی ویزا گرفتن و جمع آوری این مدارک کار خیلی مشکلیه؟ نفس عمیق بکش و یه لحظه خودت رو تو این عکس ببین، همه سختیا دود میشه میره هوا.

Processed with VSCO with c1 preset
فکر کن کنار رود دانوب تو بوداپست ایستادی و داری این منظره رو تماشا می‌کنی.
 • بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد

برای وقت سفارت لازم نیست بلیط بخری. تو که هنوز نمی‌دونی با درخواست ویزات موافقت میشه یا نه. کافیه که یه رزرواسیون صوری انجام بدی. اکثر آژانس‌های هواپیمایی این کار رو برات انجام میدن. بهشون بگو که این کار برای مراجعه به سفارت جهت درخواست ویزا الزامیه. تو این مرحله نیازی نیست که در مورد پرواز وسواس به خرج بدی، بگذار آژانس یه بلیط هواپیما رو  مطابق با تاریخ مورد نظرت برات ایمیل کنه. من پولی برای این کار به آژانس پرداخت نکردم.

 • بیمه‌ی مسافرتی

این بیمه‌نامه رو برای ارائه به سفارت باید به صورت قطعی بخری و دیگه نمیشه رزرو کرد ولی از طرفی، به مدت یک‌سال اعتبار داره. بیمه برای کل مدت زمان سفر باید حداقل هزینه‌ی ۳۰ هزار یورو رو برای هر مسافر پوشش بده. این بیمه‌نامه‌ها رو میشه آنلاین یا از دم در سفارت خرید.

بسته به مدت اقامت و سن‌و‌سال متقاضی، قیمتش متفاوته. من برای این مدت سفرم، به صورت آنلاین از بیمه‌ی سامان خریدم و چیزی حدود صدهزار تومن هزینه‌ی بیمه‌نامه‌ام شد. به خدا ازشون پولی بابت تبلیغ نگرفتم ولی پری گفت همه چی رو با جزئیات بنویس!

 • برگه‌ی رزرو هتل، برای کل مدت اقامت و مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت

ارائه‌ی رزرواسیون هتل برای کسانی که دعوت نامه ندارن و می‌خوان توریستی سفر کنن لازمه. کار سختی هم نیست. هتلی رو تو کشور مقصدت پیدا کن که احتیاج به کارت اعتباری نداشته باشه و نقدی مسافر قبول کنه. یه رزرو انجام بده و همون رو به سفارت ببر.

فقط حواست به تاریخ باشه که یه وقت سوتی ندی!

 • دعوت‌نامه

از دوست یا فامیل درجه یکت بخواه که بره و از دفاتر شهرداری تو شهرش یه دعوت‌نامه به نام تو بگیره، اصل دعوت‌نامه که شخص دعوت‌کننده از کشور مقصد برای مسافر فرستاده مورد نیازه. یادت باشه که اگه دعوت‌نامه داشته باشی نیازی به برگه‌ی رزرواسیون هتل نداری.

قبل از مصاحبه یک‌ بار خودت این دعوت‌نامه رو بخون. گاهی از توی دعوت‌نامه سوالاتی پرسیده میشه تا بدونن که آیا این دعوت‌نامه واقعیه یا صوری! مثلن سوالی شبیه به این: شخصی که برات دعوت‌نامه فرستاده مجرده یا متاهل.

هم‌چنین یه سری مدارک برای اثبات رابطه‌ی فامیلی یا دوستی با شخص دعوت‌کننده بهتره همراهت باشه. مثلن چی؟ اگه فامیل درجه یک باشه که تو ترجمه‌ی شناسنامه معلومه. اما اگه دوستته، باید ثابت کنی که یه آدم رندوم و همین‌جوری نیست و شما دوتا واقعن همدیگر رو می‌شناسین. مثلن پرینت ایمیل‌هاتون به هم یا اگه سال‌ها قبل تو یه دانشگاه درس خوندین مدرک تحصیلی‌ جفتتون یا خلاصه هر چیزی که ثابت کنه با هم آشنا هستین رو با خودت ببر! من شخصن فکر نمی‌کردم که عکس مدرک مستدلی باشه ولی گویا هست! عکس‌های قدیمی‌تون رو با خودت ببر. شاید کارساز بود. اگه اون شخص غیرایرانی بود و قبلن ایران اومده، ازش بخواه یه کپی از پاسپورتش و اون صفحه‌ای که مهر ورود به ایران خورده رو برات بفرسته. احتمالن خیلی کمک کنه و می‌تونی بگی ای کارمند محترم سفارت! هر رفتی یه اومدی داره. حالا من می‌خوام برم کشور شما!

من چی کار کردم؟ من والا همراه خودم هیچ مدرکی برای اثبات دوستیم با شخص دعوت کننده نبردم سفارت! با اعتماد به نفس کامل گفتم دوستمه و کسی هم ازم چیزی نخواست.

Processed with VSCO with c1 preset
خودت رو تو ونیز ایتالیا تصور کن تا با انگیزه‌تر بری سراغ کارای ویزات.

مدارک مورد نیاز ممکنه گاهی با توجه به شرایط فرد و کشور صادرکننده‌ی ویزا متفاوت باشه که در این صورت بهتره به بخش ویزای توریستی مربوط به همون کشور مراجعه کنی. در مورد ترجمه‌ی مدارک، سفارت هلند ترجمه رو بدون مهر وزارت خارجه می‌خواست و فقط مهر ترجمه‌ی رسمی کافی بود. تو باز با دقت شرایط کشور مورد نظرت رو بخون شاید اونا مهر وزارت دادگستری یا خارجه رو خواستن. کاره دیگه!

گرفتن ویزای شینگن چقدر هزینه داره؟

قیمت ویزای شینگن ۶۰ یوروست که باید به یورو و به صورت نقدی در محل سفارت بپردازی. پس یادت باشه که معادل ریالی قبول نیست. اگه به پول خودمون بخوام حساب کنم، با احتساب هر یورو حدود ۴۰۰۰ تومن، میشه ۲۴۰ هزار تومن.

یه دقیقه صبر کن، کی بود می‌گفت ویزای شینگن گرونه؟

وای حالا واسه مصاحبه‌ی ویزا چی بپوشم؟

وا! نخند! این یه مطلب جدیه. خیلی از مردم به اینکه هنگام مراجعه به سفارت چی بپوشن، اهمیتی نمیدن و اگه یه همچین چیزی رو بهشون بگی برات شعر میگن که “نه همین لباس زیباست نشان آدمیت” اما از من می‌شنوی تو جزو اون خیلی‌ها نباش! صادقانه‌اش اینه که همه‌ی آدم‌ها چه بخوای چه نخوای تو رو بر اساس ظاهرت قضاوت خواهند کرد. کارمندان سفارتخونه‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستن. پس بهتره یه ظاهر آبرومند و مرتب داشته باشی، آتو دست کسی ندی و از نظر ظاهر تو بهترین حالت خودت باشی. مثلن با کفش باشی نه با دمپایی! کلن در یک کلام باید سعی کنی شبیه کسانی که قصد پناهنده شدن دارن نباشی!

مصاحبه‌ی ویزا چه جوریه؟

تو این مصاحبه، کارمند سفارت ممکنه راجع به سفرت و مدارکت بپرسه. پس آماده باش که با اعتماد به نفس به همه‌ی سوالاش جواب کوتاه بدی. اما ریلکس باش و با لبخند این کار رو انجام بده. وقتی رفتی جلوی اون پنجره وایسادی، نگران و ملتهب  نباش، اصلن استرس واسه چی؟ مگه تو قراره از کشورت فرار کنی و پناهنده شی؟ نه، خیلی متمدن فقط قراره بری سفر و دنیا رو ببینی، پس نگرانی برات معنا نداره. آیا این مصاحبه به زبان انگلیسیه؟ نه، به زبان شیرین فارسی از شما سوال می‌پرسن.

بعد از مصاحبه، اگه تمام مدارکت کامل باشه، پول و پاسپورتت رو می‌گیرن و یه رسید بهت میدن. سفارت هلند یه آپشن خوبی داره و اون اینکه اگه مدارکت کامل نباشه بهت ۲۴ ساعت وقت میده که نواقص پرونده‌‌ات رو تو یه پاکت بذاری و بندازی تو صندوقی که برای این منظور تو حیاط سفارتخونه گذاشتن.

آیا مصاحبه‌‌ی ویزا خیلی ترسناکه؟

نه والا، کارمندان سفارتخونه‌ها هم مثل خیلی از ماها انسانن و از کره‌ی ماه نیومدن فقط بر حسب تقدیر، شغلشون اینه که بشینن اونجا و پناهنده‌ها رو از مسافرها تشخیص بدن. ممکنه لبخند نزنن یا رفتارشون دوستانه نباشه. اما به همه‌ی سوالات منطقی‌ات جواب میدن و ازت سوالات منطقی و مرتبط می‌پرسن. همین!

چقدر طول می‌کشه که بهت ویزا بدن؟

این پروسه دو الی سه هفته زمان می‌بره. در روز مصاحبه یه تاریخ و ساعت برای تو مشخص می‌کنن و ازت می‌خوان در زمان مشخص شده، شخصن جهت دریافت پاسپورتت به محل سفارت مراجعه کنی.

ایشالا ویزات رو بگیری و بری اینجا! دریاچه‌ی بلیک تو لیوبیلیانای اسلوونی!

وای خدایی نکرده اگه درخواست ویزام ریجکت شد چی؟ چی کار کنم؟

همه‌ی سفارتخونه‌ها به تو حق اعتراض میدن، می‌تونی تا یک ماه بعد از دریافت ریجکشن ویزا اعتراض کنی. ولی ممکنه جواب درستی بابت اینکه چرا درخواستت رد شد دریافت نکنی.

در ثانی اگه ویزات ریجکت شد، یادت باشه که دنیا به آخر نرسیده. کشورهایی تو اروپا وجود دارن که عضو شینگن نیستن و قوانینشون در زمینه‌ی ویزا کمی راحت‌تره. از خیلی جهات هم بسیار زیبا هستن مثل کرواسی. برای اون کشورها اقدام کن.

بعدم اینکه، وجدانت راحته که یک‌ بار برای رسیدن به رویاهات اقدام و تلاش کافی کردی اما خارج از اراده‌ات اتفاقاتی افتاد و  نشد.

نگران این هم نباش که حالا چون ویزات ریجکت شده، بقیه‌ی کشورها بهت ویزا نخواهند داد. این خبرها هم نیست. می‌تونم هزاران مثال برات نام ببرم.

در آخر بگم که من واقعن دلم می‌خواد به همه‌ی مردم کمک کنم که از استرس‌های سفرشون کم بشه و سبک‌تر بشن و راهی بشن ولی یادت باشه که من نماینده‌ی هیچ سفارتی نیستم. پس لطفن از من سوال نپرس که آیا ویزای تو با شرایط خاصی که داری تایید میشه یا نه. باور کن اگه دست من بود یا من کارمند سفارت بودم به همه‌ی مردم ایران ویزا می‌دادم چون دلم می‌خواد همه بتونن برن سفر و از ته دل امیدوارم آدما خوشگلیای این دنیا رو با چشم خودشون ببینن.

پاشو و برو دنبال آرزوت! خدا رو چه دیدی شاید به توام مثل من در کمال ناباوری ویزا دادن.

 

 

بفرست برای دوستات

Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Email this to someoneShare on Facebookدکمه اشتراک گذاری تلگرام
سارا لویی

سارا لویی

من همون دختری ام که "تنها تو اروپا هیچهایک کرده "، یه دختر معمولی ! دارم سعی میکنم زندگیم رو جوری سپری کنم که دوست دارم و اعتقاد دارم غیرممکن برام وجود نداره. تمام سفرها و ماجراجویی هام دو تا ویژگی مشخص دارند : تجربه ی خیلی کم و پول کمتر! اگه اینجام برای اینکه از اتفاقات سفر هام بنویسم با یه امیدی ته دلم به اینکه تشویق بشید که شما هم ماجراجویی های خودتون رو بسازید.

173 کامنت

 1. پاسخ دادن

  نیما

  ممنون از مطالب مفید و عالی تون..من اسفندماه میخوام اقدام کنم..امیدوارم موفق شم

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام.
   خوشحالم که نوشته‌ام به دردت خورده. امیدوارم بگیری ویزات رو.
   موفق و سبک‌تر باشی.

 2. پاسخ دادن

  امیرعلی

  چقد توضیحاتت کامل وگویا بود 🙂
  تقریبن جواب تمام سوالاتمو گرفتم ،
  مرسی

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام. ممنونم از حمایت و دلگرمیتون. خوشحالم که نوشته‌ام کمکت کرده.
   موفق و سبک‌تر باشی.

 3. پاسخ دادن

  Alborz

  مرسي از كمك هاتون ، بسيار بسيار عالي بود .
  ممنونم 🙏🏻

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   ممنون از دلگرمی‌تون.
   موفق و سبک‌تر باشی.

 4. پاسخ دادن

  پريسا

  مرسى مرسى از اين اطلاعات كامل و با جزيات دقيق. واقعا خدا خيرت بده! ديگه كسى با وجود اين اطلاعات كه به زبان شيرين فارسى هم نوشته شده، باز سوال بيجا بپرسه، به نظر من از سر تنبلى و بى دقتى خودش بوده. من يك نكته بر اساس تجربيات خردم و اطرافيان اضافه كنم، شايد به كار كسى خورد، و كمكى به كسى كه عاشق و بيتاب سفر هست شد: سفارت ايتاليا و اتريش هم به آسونى ويزاى توريستى مى دن، علاوه بر سفارت هلند كه سارا كامل توضيح داده. از سفارت آلمان حداكثر تا مى تونين براى درخواست ويزاى توريستى، به خصوص بدون دعوتنامه دورى كنين. ازونجايى كه حجم پناهنده ها و كسايى كه درخواست ويزاى غير توريستى ازين كشور دارن زياده، امكان ريجكت شدنش بالاست. حتى در مواردى ديده شده كه درخواست كسانى كه دعوتنامه از فاميل درجه يك داشتن هم ريجكت شده.

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   پریسای عزیزم تو به من لطف داری و ممنونم که از تجربه‌ی خودت گفتی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 5. پاسخ دادن

  آسیه

  سلام و صبح بخیر
  مرسی از اطلاعات خوب و کاملتون
  یه سوال دارم ویزای توریستی اکثر سفارت ها ۱۴روزه هستش پس علنا راهی وجود نداره بدون دعوتنامه بتونیم بیش از ۱۴روز ویزا بگیریم؟ و در صورتیکه جوابتون بله هست یه سوال دیگه اینکه آِیا حتی بعد از چندبار ویزای شینگن گرفتن میشه بیشتر از ۱۴روز ویزای توریستی گرفت؟

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام.صبح بخیر.
   همون‌طور که نوشتم “من نماینده‌ی هیچ سفارتی نیستم” پس متاسفانه جواب سوال تو رو نمی‌دونم. بهتره از گوگل استفاده کنی.
   موفق و سبک‌تر باشی.

 6. پاسخ دادن

  مهدی گل محمدی

  رنج اگر هست ، نه از جاده ، که از ماندن هاست …
  امیدوارم همیشه سفرهای خوب و تجربه های بدیع و زیبائی داشته باشید .
  ممنون که می نویسید ، نوشتن یکی از سخت ترین کارهای دنیاست ، خاصه اگر با دل نوشته شود که در این صورت باید به بعثت متفاوتی رسیده باشید .

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   آدم کامنت‌هایی مثل کامنت شما رو که می‌خونه. دلگرم و امیدوار میشه به کاری که میکنه و وقتی که میذاره.
   واقعن ممنونم ازتون.

 7. پاسخ دادن

  صبور

  خيلي خيلي ممنون از توضيحات كامل و دقيقت،سفارت المان خيلي سخت وقت ميده براي مصاحبه،فقط اينترنتيه سايتشم هر يكشنبه باز ميشه،ساعت٢،ولي انقدر حجم مراجعه كننده ها به سايت زياده كه من با اينكه دعوتنامه داشتم ولي بيخيال شدم.
  فقط يه سوالي،ميتونم دعوتنامه از المان داشته باشم ولي ويزا رو از فرانسه يا هلند بگيرم و بصورت ترانزيت توي فرانسه يا هلند باشم،از اونجا با قطار يا هواپيما برم المان؟
  ممنون ميشم اگه كسي ميدونه جواب بده

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام. تو همین مطلب نوشتم که “حواست باشه هرچند که این کشورها عضو شینگن اند و ویزای همه‌شون ویزای شینگن محسوب میشه، اما فرم درخواست برای هر کشوری متفاوته، بنابراین مثلن برای درخواست ویزای آلمان نباید به سفارت فرانسه مراجعه کنی” حتمن بادقت نخوندی، خیلی ساده و دودوتا چارتاست، پیچیده‌اش نکن، یا باید بیخیال دعوت‌نامه‌ی آلمانت بشی و توریستی با شانس کمتر از هر کشور دیگه عضو شینگن اقدام کنی و آزادانه به آلمان بری یا اگه میخوای با دعوت‌نامه شانس بیشتری برای خودت قائل بشی باید با حوصله وقت بذاری و از همون سفارت آلمان اقدام کنی.
   موفق باشی.

 8. پاسخ دادن

  محسن

  سلام سارا..
  از وقتی که سفرنامه ت رو دنبال میکردم همیشه کلی از این سوالات پیش میومد که خوشبختانه داری به یکی یکی شون پاسخ میدی..
  الان یه سوال شاید مسخره به ذهنم خطور کرده که اون بخش مصاحبه سفارت با چه زبونیه!؟
  زبان اون کشور و یا فارسی و یا انگلیسی :))

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام.
   خوشحالم که نوشته‌هام بهت کمک کرده. سوال خوبی پرسیدی اتفاقن. به فارسی سوال می‌پرسند. الان تو مطلبم هم اضافه میکنم. ممنونم از نکته سنجیت.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 9. پاسخ دادن

  نجمه

  سلام سارا
  عالی بود جواب همه سوالای که تو ذهنم بود رو دادی
  ممنون ازت
  روزای شادی داشته باشی

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام نجمه.
   خوشحالم که نوشته‌ام جواب سوالاتت رو داده. ممنون از کامنتی که گذاشتی و دلگرمم کردی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 10. پاسخ دادن

  امیر

  یه مدت خیلی دلم میخواد برم اسکاندیناوی ولی از طرفی هم از این کاغذ بازی ها خیلی بدم میاد یه جورایی متنفرم. هر جور حساب میکنم نمیشه همه ی مدارکی که اینا میخوان رو فراهم کرد. اینجوری احساس میکنم اصن ما رو آدم حساب نمیکنن. فکر کنم بهترین حالت اینه که دعوت نامه داشته باشه از شهروند یکی از این کشورها.

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   نظر من رو بخوای بهترین یا بدترین حالت وجود نداره فقط میدونم اگه کاری رو با تمام وجود میخوای باید براش وقت بذاری، برنامه ریزی کنی و زحمت بکشی.
   اینکه رو کاناپه بشینی و بگی خیلی دلم میخواد برم فلان جا اما نمیدن و نمی‌گذارن یه پیش فرض اشتباهه. قبول داری؟!
   موفق و سبک‌تر باشی.

 11. پاسخ دادن

  جعفر اکبری

  سلام . مختصر . مفید و عالی
  سوال :
  ترجمه رسمی شناسنامه رو کجا باید انجام داد و تایید کرد ؟

 12. پاسخ دادن

  علیرضا

  خیلی ممنون که کامل و جامع توضیح دادین. به جواب خیلی از سوال هام رسیدم، اونم بعد مدت ها
  در کل شما سه نفر فوق العاده این. بهترین ها رو براتون آرزو می کنم

 13. پاسخ دادن

  setare

  خیلی عااالی بووود، کلی به دردم خورد سارا جون، فقط یه سوال اعتبار ویزا نود روزه یا میتونی نود روز تو محدوده شینگن بمونی؟

 14. پاسخ دادن

  مهدي گل محمدي

  معمولا مادران بيشتر به اين دليل مهر زيادي به فرزندان خود دارند كه بودن انها را ادامه بودن خود مي پندارند ، من هم در سفر بودن شما را ادامه رويا ها و بودن هاي خودم مي دانم ، بسيار بسيار خوشحالم كه سفر را زندگي ميكنيد و زندگي را سفر …..

 15. پاسخ دادن

  علیرضا

  سلام
  خیلی ممنون بابت اطلاعات مفیدتون .یک سوال واسم پیش اومده که فقط یک بار شانس برای ویزای شینگن وجود داره؟؟بعد از ریجکت باید برای همیشه فراموشش کرد؟
  ارزوی موفقیت در راه قشنگتون

 16. پاسخ دادن

  امیر

  بله موافقم، ولی شرایطش الان مناسب نیست تا اون چیزی که میخوام عملی بشه ولی وقتش که برسه هر راهی باشه میرم تا عملی بشه (مثلن همین ویزا). ولی همیشه یه سری دست اندازه ها هم هست واسه ما. مثلن من پول جمع کردم که یه دوربین نیمه حرفه ای بخرم. پول هم سر موعد جور شد ولی از طرفی دوربین هم گرون شد 🙂 الان اگه تو مرحله ی برنامه ریزی باشم واقعن یه سری اتفاق هایی که دست هیچ کس نیست و ممکن رخ بده و خیلی هن میتونه اعصاب خورد کن باشه. ولی خوب کاریش نمیشه کرد، زندگی همینه.

 17. پاسخ دادن

  بهار

  ممنون که اینقثدر شفاف توضیح میدین

 18. پاسخ دادن

  فاطمه

  سلام سارا جان
  میبخشید یه سوال.. ینی اگه دعوت نامه نداشته باشم نمیتونم ویزای سه ماهه بگیرم؟!
  اخه من از کجا دوست خارجی گیر بیارم!؟

 19. پاسخ دادن

  هدیه

  ممنونم سارا
  امیدوارم انرژی خوبی که به همه اهل سفر دادی با این مطلب کامل، بهت برگرده عزیزم ، خوشحالم که تورو میشناسم

 20. پاسخ دادن

  هدیه

  ممنونم سارا
  همیشه به سفر باشی دختر و انرژی های خوبی که میدی بهت برگرده

 21. پاسخ دادن

  محمد

  سلام واقعا ممنون از اطلاعات خوبتون
  ۲ تا سوال دارم. که ممنون میشم جواب بدین
  ۱- وقتی زوج هستی آیاتضمینی هست که به هر دو ویزا بدن؟
  ۲-اگر سفرت بیش از ۹۰ روز طول کشید میشه ویزا رو تمدید کرد؟

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام.ممنون از شما که می‌خونید ما رو.
   ۱٫ زوج‌ها هم مثل یه فرد مجرد باید ثابت کنن که قصد پناهندگی ندارند و فقط می‌خوان برن مسافرت. پس بله امکانش هست هردو ویزا بگیرن و من کسانی رو میشناسم که باهم ویزا گرفتن.
   ۲٫طبق قانون حوزه شنگن هيچ مليتي نميتونه بيش از ٩٠ روز مداوم به صورت توريستي در شنگن بمونه حتي آمريكايي، به جز شهروندان اتحاديه اروپا. بعد از ٩٠ روز بايد خارج بشه و ٩٠ روز صبر كنه و دوباره وارد بشه.
   قانون دقيقش اينطوريه:
   شما نميتونين بيش از ٩٠ روز در بازه ١٨٠ روزه (٦ماه) در شنگن باشين.
   مثلا من اگه بازه ويزام ٦ ماه س ميتونم ٣ تا ٣٠ روز در اين ٦ ماه برم و بيام و يا همه ٩٠ روز يهو بمونم يا هر جور ديگه اين ٩٠ روز رو پُر كنم.
   سلامت و سبکتر باشی.

 22. پاسخ دادن

  بهاره

  وای سارااااا عالیه مرسییییییی مرسییییییی خیلی کامل و با جزییات نوشتی…..خیلی ممنون و واقعا خسته نباشی🌼🌼🌼🌼
  منم امیدوارم بتونم بزودی بگیرمش….

 23. پاسخ دادن

  مهدی محمدصالحی

  سلام سارا
  بابت در دسترس قرار دادن تجربه هاتون سپاسگزارم .

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام مهدی.
   ممنونم از حمایتتون.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 24. پاسخ دادن

  Anahita

  سارای عزیز و مهربون
  بابت راهنمایی هاتون و اینکه اینقدر دقیق، با جزییات و با حوصله توضیح دادید بی نهایت سپاسگزارم. لذت میبرم که هنوز افرادی در مملکتم هستند که به فکر سوالای بی جواب هموطناشون و خوشحالی دیگران هستند.
  لحظات زندگیتون سرشار از ارامش و تجربیات زیبا

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   آناهیتا، تو میدونی که خوندن همین دو خط کامنت چقدر دلگرمم میکنه به نوشتن؟ دمت گرم:)
   سلامت و سبک‌تر باشی ایشالا.

 25. پاسخ دادن

  فتانه

  سلام . خيلي خوشحال شدم كه شما رو به طور اتفاقي پيدا كردم. و از روزي كه تجربياتتون رو خوندم انگار دوباره اروزي سفرم كه مدتها بود فراموش شده بود جرقه اي زد و بهم گفت من هنوز اينجام به من لباس واقعيت بپوشون . ممنونم از توصيحات كامل شما. اميدوارم هميشه شاد باشين و سلامت و تمام زيبايي هاي اين دنيا رو ببينيد و لمس كنيد . ❤️❤️❤️❤️

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام فتانه.
   خیلی خوشحالم که نوشته‌ام کمکت کرده. منم همین آرزوهای قشنگی که کردی رو متقابلن برای تو دارم.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 26. پاسخ دادن

  پاشا

  دروود بر سارا بانو 🙂
  لذت بردم از اين همه جزييات شفاف و كاربردي. دلم نيومد چند تا نكته رو اضافه نكنم ؛)

  توي فرم ويزا هميشه از شما ميپرسه كه ويزاي ١ بار وروود ميخواين يا چند بار وروود يا به اصطلاح مالتي پِل. اگه تو مدت اقامت بخوايم از حوزه شنگن خارج بشيم و دوباره وارد بشيم نيازه كه ويزاي مالتي پِل اقدام كنيم و يه مزيت خيلي بزرگي كه داره اينه كه با ويزاي شنگن مالتي پِل ميشه به تمام كشورهاي بالكان (اروپاي شرقي: بلغارستان، مغدونيه، كوزُوُ، آلباني، مونته نگرو، صربستان، كرواسي و…) سفر كرد، بدون نياز به داشتن ويزاي تك تك اونها. پس به قول خودت ويزاي شنگن يكي از ارزونترين ويزاهاست چون با پرداخت فقط ٦٠ يورو ميتوني به نزديك به ٤٠ كشور سفر كني. تكرار ميكنم كه حتمن بايد مالتي پِل باشه.

  يه نكته ديگه اينكه، يه موقع اشتباه نكنيم كه ويزاي شنگن توريستي، ٣ ماهه س! ويزاي شنگن توريستي رو بر اساس برنامه سفر شما صادر ميكنن، ميتونه ١ هفته باشه يا حتي ٦ ماه و يا حتي بيشتر، كه البته بهتره اگه باره اوله ٦ ماهه اقدام نكنيم ؛)
  طبق قانون حوزه شنگن هيچ مليتي نميتونه بيش از ٩٠ روز مداوم به صورت توريستي در شنگن بمونه حتي آمريكايي، به جز شهروندان اتحاديه اروپا. بعد از ٩٠ روز بايد خارج بشه و ٩٠ روز صبر كنه و دوباره وارد بشه.
  قانون دقيقش اينطوريه:
  شما نميتونين بيش از ٩٠ روز در بازه ١٨٠ روزه (٦ماه) در شنگن باشين.
  مثلا من اگه بازه ويزام ٦ ماه س ميتونم ٣ تا ٣٠ روز در اين ٦ ماه برم و بيام و يا همه ٩٠ روز يهو بمونم يا هر جور ديگه اين ٩٠ روزُ پُر كنم.

  اميدوارم تونسته باشم مفهومُ برسونم! ؛)

  يه نكته ديگه ؛)
  اگه هيچ كسيُ نداريم كه برامون دعوتنامه بفرسه، ميتونيم يه كارگاه، يا نمايشگاه يا همايش يا هر گردهمايي مربوط به حرفه و علاقه مون پيدا كنيم تو اينترنت و ازشون بخوايم كه برامون دعوتنامه غير رسميشونُ بفرستن و اين ميتونه كمك باشه، شايد يه هزينه كوچيكي به هزينه هامون اضافه كنه شايدم نه! ؛)
  شاد و شنگول باشين 🙂

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام پاشا.
   آفرین. دمت گرم. چه نکات خوب و درستی رو گفتی که من یادم رفته بنویسم. اجازه میدی اینا رو تو همین مطلب اضافه کنم که همه ببینن؟
   همیشه به سفر و سبک‌تر باشی.

 27. پاسخ دادن

  مهسا

  سارا ی عزیز توضیحاتت عالی بود مرسی .
  من عاشق عکسایی شدم که گذاشتی برای رفع خستگی . چه ایده ی توپی داری …
  خوشحالم که می نویسی

 28. پاسخ دادن

  سالار

  سلام, ممنون از بابت مطلب خوب و مفید شما.من ۴ ماه پیش برای ویزا از سفارت هلند اقدام کردم و با اینکه تمامی مدارکم کامل بود و حتی دعوتنامه از عمویم داشتم ولی متاسفانه ویزا ندادند. طی کردن دوباره این پروسه واقعا به نظرم کار مشکل و سختی میاد و به کلی نا امید شدم.مخصوصا که شنیدم میگن اگه یه بار رد بشه بار دوم گرفتن ویزا خیلی سخته.

 29. پاسخ دادن

  ئاران

  خیلی خیلی خیلی ممنون….بسیار عالی و کاربردی و انگیزه دهنده بود کلمه به کلمه اش…بی نهایت لذت بخش بود توضیحات جامع و کاملت سارا

 30. پاسخ دادن

  کیوانk1

  سلام، رویایی زندگی میکنید و الهام بخش ما هستید از خدای خوبم بهترین هارو براتون آرزو میکنم امیدوارم هرجا که هستید شاد و پر انرژی و موفق باشید

 31. پاسخ دادن

  کیوانk1

  ممنون از پاشای عزیز یکی دیگه از سوالات ذهن منو جواب دادی ازت سپاسگزارم شاد و موفق باشی وهمیشه در سفر….😉

 32. پاسخ دادن

  صبور

  بله درست ميگيد،ببخشيد من به اون قسمت از مطلب توجه نكرده بودم،ممنونم از اين مطلب مفيدي كه نوشتين،شما سه نفر افرادي هستين كه ارزويي كه من از بچگي داشتمو بهش رسيدين،خوش بحالتون اميدوارم يه روزي منم بتونم خانوادمو راضي كنم و هيچهيايك كنم

 33. پاسخ دادن

  مونا.پ

  سلام ممنونم از توضیحات کاملتون
  تیر ماه سال بعد عروسی خواهرم هست در هلند و قراره که برای من دعوتنامه بفرسته
  کلی استرس داشتم که چه خواهد شد ایا میتونم به این سفر برم یا نه
  با خوندن این مطلب دلم خیلی اروم شد و مطمین شدم که میرم و چقدر هم راحت میشه سفرکرد
  امیدوارم هر چه زودتر بتونم تمام ترسهامو دور بریزم و دلمو به سفر بسپارم
  شما سه تا منو هر دفعه با خوندن مطالبتون چندین قدم به جلو هول میدین
  پایدار باشید شیرزنان جسور 💪💪💪😘😘😘

 34. پاسخ دادن

  آزاده

  خیلی توضیحاتتون خوب و کامل بود. خوش باشید

 35. پاسخ دادن

  مهدی

  خیلی هم عالی
  ممنونم که از تجربیاتتون انقدر با دقت و حوصله مینویسید.
  امیدوارم همیشه شاد و سرحال, تو سفر باشید, جاهای قشنگ.

 36. پاسخ دادن

  رضا

  چقد خوب گفتی سارا خانوم.دمت گرم.به قول مریم معرکه باشی 😀
  فقط یه سوال داشتم که نمیدونم جوابشو میدونی یا نه.ولی به امید دونستنش میپرسم 🙂 .اگر من از کشوری اقدام کردم و ویزام ریجکت شد میتونم از یه کشور دیگه برای همون سفر اقدام کنم؟

 37. پاسخ دادن

  Meysam

  سارا مطالب خوب هستن و مفید…
  ولی چیزی راجع به تصدیق امضا نگفتی
  که از مدارکی هست که سفارت ذکر کرده تو چک لیست…documents bring your
  signature اگه اطلاعاتی بدی ممنون میشم.

 38. پاسخ دادن

  امیررضا

  درود
  روان و شفاف نوشتی.
  سپاس بی کران از شما

 39. پاسخ دادن

  حسین

  مطلب بسیار مفیدی بود.
  واقعا استفاده کردم.
  درود بر شما

 40. پاسخ دادن

  مريم

  سارا جان
  خيلي ممنون از توضيحات كامل و جامعي ك دادي ولي من اصلا تجربه خوبي از اينكه خودم اقدام كردم با وجود كامل بودن مدارك و ريجكت شدن نداشتم و نميدونستم اينقد هزينه ميبره ك شايد مجبور بشم كلي خرج كنم فقط براي رفع ريجكتي! كه البته نكردم ! شما خوش شانس بودي و خواستنت قوي ؛)
  موفق باشي و لذت ببر

 41. پاسخ دادن

  وجیهه

  سلام سارا جان.من میخوام ویزای آمریکا بگیرم.دوستم دعوتنامه برام میفرسته .بنظرت همین مراحلو داره یا پروسش یه جور دیگس؟

 42. پاسخ دادن

  زهرا

  سلام…خیلی عالی و کامل بود
  خوشحالم که تونستید برید دنبال رویاهاتون..ایکاش منم بتونم:(
  منم خیلی دلم میخواد برم دنیارو ببینم ولی از اون دسته ادما هستم تنهایی تا سر خیابونم حوصلم نمیگیره برم بگردم:(((((
  بعدم شرایط خانواده مطمئنا نمیذارن من تنهایی برم

 43. پاسخ دادن

  محمد

  سلام.
  مرسی.خیلی خوب بود.من اصلا نمیدونستم داستان چی به چیه.خیلی کمک کرد.فقط یه سوال… فقط یه بار میشه اقدام کرد برای ویزای شنگن؟

 44. پاسخ دادن

  محسن

  چقدر خوب مینویسید، از سبک متن های هر سه نفر، میشه تاثیر معاشرت با آدمهای مختلف و سبکبار بودن رو حس کرد.
  اصلا از خوندن متن ها خسته نمیشم و وقتی به سایت سر میزنم، دوست ندارم متن ها تموم شه. تصویر سازی عالی از شرایط، اطلاعات دقیق و کامل.
  واقعا نسبت به انتشار محتوی در اینستا، قابل مقایسه نیست.
  این کارتون خیلی ارزشمنده
  پیروز و ثابت قدم باشید.

 45. پاسخ دادن

  نازنین

  سلام
  اگر ویزا نمیدادن، بدون شک چیزی برای نوشتن نداشتید

 46. پاسخ دادن

  افسانه

  سلام.
  ممنون از توضیحاتتون. عالی و جامع بودن. منم عزم سفر دارم و خوندن مطالب، بار بزرگی از ذهنم برداشت. سپاسگزارم.

 47. پاسخ دادن

  فریبا

  سارای عزیزم واقعا ممنون ا توضیحات کامل ,جواب تمام سوالاتم رو گرفتم مرسیییی

 48. پاسخ دادن

  صديقه

  خيلي خوب بود . يه حس خوب كه ميتوني به آرزوت برسي بهت ميده ممنون عزيزم

 49. پاسخ دادن

  فائقه

  سارای عزیز ممنون بابت نوشته مفید و زیبات
  برام این سوال پیش اومد که اگه تقاضای ویزای شینگن رد شد دیگه نمیشه دوباره اقدام کرد ؟ (برای همون سفارت خانه یا سفارت خانه دیگری) لطفا هر دو صورت رو پاسخ بده ممنونم

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام.
   چزا من افرادی رو میشناسم که علیرغم اینکه یکبار درخواستشون ریجکت شد. بار دیگه وقتی شرایطی که تو متن ذکر کردم رو رعایت کردن و ویزا گرفتن.
   قانون ثابتی وجود نداره. به شایعات توجه نکنید.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 50. پاسخ دادن

  ندا

  سلام سارا جان..ممنون از نوشته های مفیدت
  یه سوال دارم.من به یکی از دوستام گفتم شما با سه تومن کلی اروپا رو گشتین..
  اون گفت حتما یه سری چیزا براش مهم نیس..ببخشید اینو میگم ولی گفت شاید مثلا یه سری مسائل که واسه یه زن تو ایران مهمه از لحاظ اینکه شب کجا بمونه یا… واسش مهم نیس..
  میشه لطف کنی جواب بدی.چون من میخوام تنهایی برم و خواستم این مورد رو بدونم.بازم ازت عذر میخوام

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام. واقعن انتظار دارین چه جوابی به این سوال شما بدم؟:)
   فقط یک جمله دارم: هرکاری تو زندگی کنید، عده‌ای از مردم خواهند بود که به شما انتقاد کنن چون از این کار لذت میبرن. پس اهمیت ندید و جوری زندگی کنید که خوشحالتون میکنه.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 51. پاسخ دادن

  کامران

  خیلی عالی بود. دمت گرم👌

 52. پاسخ دادن

  ندا

  سلام سارا جان
  تشکر از توضیحات کامل ت به زبان فارسی و کمک و انگیزه به ما برای سفر کردن
  من مدت یک سالی هست که در هتلی در یزد ساکن هستم و دختران جوان زیادی را میبینم که از همه جای دنیا تنها سفر میکنند و همیشه به خودم میگفتم کاش میشد ما هم میتونستیم تنها سفر کنیم و دنیا را ببینیم. خوشحالم که ۳ تا دختر ایرانی هم این کار را میکنند و هم با ساخت یک سایت خوب و توضیحات عالی به هموطنانشان کمک میکنم
  یکم سوالم داشتم که شاید خنده دار باشه. جایی اشاره کردی که مثلا حتی نوشته ایی از پدر که بگوید دخترش را از لحاظ مالی حمایت میکند و …. این نامه تو کاغذ عادی به انگلیسی نوشته باید بشه، از کجا تشخیص میدند که خوب این نامه را پدر من نوشته. یا کلا نامه ایی به فارسی باید باشد و بعد با پدر باید جایی بروم برای تایید این نامه و ترجمه به انگلیسی

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام نداجان،
   نه بابا خنده دار چیه اتفاقن چه سوال خوبی پرسیدی.دقت نکردم که این رو کامل توضیح بدم. اگه اجازه بدی جواب رو تو خود مطلب اضافه کنم که بقیه هم استفاده کنن.
   سبک‌تر و سلامت باشی.

 53. پاسخ دادن

  مهرنوش

  ساراجان مرسی از توضیحات خیلی ریز و دقیقت ممنونم . به یه جایی توی متن که رسیدم خیلی خندیدم حسابی رفتم توی فکر جایی که در قسمت منابع مالی خط آخر نوشتی “پس توی زندگی چی کار می کنی؟! ” واقعا چی کار می کنم ؟!

 54. پاسخ دادن

  afshin

  سلام وقتی زمان شینگنتون تموم شد چیکارکردید؟ واینکه برای مابقی کشور ها که بخوایم در ادامه سفر بریم میشه ازهمون اروپا اقدام کرد یا اینکه باید برگردی تهران و دوباره از اینجا شروع کنی؟

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام. قبل از اتمام زمان اعتبار شینگنم برگشتم ایران.
   اگر دوباره می‌خواین سفر کنید. بهتره ویزای چندبار ورود بگیرید وگرنه باید دوباره از اول پروسه ویزا رو طی و اقدام کنید
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 55. پاسخ دادن

  علی صراف زاده

  سلام. واقعا متن فوق الاده ای بود. من ۲۸ مرداد وقت سفارت هلند داشتم. تقریبا یه ماه داشتم سرچ میکردم راجب تجربیات بقیه از سفارت هلند. متاسفانه چیز جدیدی پیدا نکردم. سه چهار روز پیش خوشبختانه ویزام اومد و امروز شمارو پیدا کردم. واقعا اطلاعات کاملی بود. برای کسایی که مثل من دفه اولشون بود
  راستی تنها ایراد متن تعداد عکس بود که سفعرت هلند فقط یه عکس ۳٫۵*۴٫۵ جدید میخاد نه سه تا. اطلاعات من به روز تره😁
  حتما حواستون باشه عکسی که میبرین با عکس پاسپورتون یکی نباشه چون درجا افسر تاریخ عکس و میفهمه و آگه بیش از ۶ ماه از صدور پاس گذشته باشه عکس رو قبول نمکنه. خودم دو نفر رو دیدم که به همین علت از سفارت رفتن بیرون دنبال عکس جدید.
  خوش و خرم باشین

 56. پاسخ دادن

  Pardis

  مرسی کلی من اصلا فک میکردم این ویزا به چیزه محاله کاشکی زودتر سایتتون رو پیدا کرده بودم امسال میرفتم پاریس من عاشق پاریسم و رفتن به پاریس یکی از بزرگترین رویاهامه .
  شما راجع به اقامت و تحصیل در چک اطلاعی ندارین؟

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام . نه متاسفانه راجع به چک اطلاعی ندارم. ولی تو سایت applyabroad.org می‌تونی اطلاعات خوبی پیدا کنی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 57. پاسخ دادن

  محبوبه

  سلام
  من از روز اول سفرشما به اروپا در اینستاگرام خیلی اتفاقی پیداتون کردم و تا الان پیجتون رو دنبال میکنم بعدش با دوستاتون اشنا شدم پری و اون یکی دوستتون پیج اونام فالو کردم
  دفه اول اومدم سایتتون و خوشالم و راضی مطالب کافی مختصر مفید کامل بود
  فقد افسوس میخورم که چقد سخته ویزا گرفتن برای ایرانی ها . ن فقد توریستی که سخته ثابت کنی پناهنده نمیشی حتی تحصیلی و ازدواجیم سخته بهرحال خوبه که شماها میرید سفر ما بدونیم مام میتونیم بریم . من عاشق سفرای این سبکم و یاستتون باعث شد جدی تر بش فک کنم شاید یروزیم من بریم سفر و براتون بنویسم
  مرسی

 58. پاسخ دادن

  آذر

  اگه ریجکت شد باز بعدا میتونیم اقدام کنیم؟

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   بله می‌تونید وقتی شرایط بهتری داشتید مجددن اقدام کنید.

 59. پاسخ دادن

  پاشا

  ببخشيد براي تاخير طولاني
  حتمن، 👍🏽😊🙏🏽
  گود لاك

 60. پاسخ دادن

  اعظم

  سلام
  امروز اتفاقی سایت شما را پیدا کردم. بسیار لذت بردم از توضیحات و جزئیاتی که نوشتید. برایتان بهترینها را آرزو دارم

 61. پاسخ دادن

  امید

  تشکر
  تو یه قسمت اشاره کردید دعوتنامه از کسی که همون کشور اقامت داره اما کسانی که این امکان رو ندارند چه کنند. اصلا مایل هستن که به سبک کوچ سرفرینگ سفر کنند چه؟ پشتوانه مالی حالا یکاریش کنیم اما به نظر شما هر چی مدرک راجع شغل و پشتوانه مالی بیشتر باشه بهتره ؟ ( مثه گفته خوده شما یا مثه اینکه شاغل هستیم و ملک داریم . و )
  ممنون میشم این ابهام را برطرف کنید . دوستی آشنایی اونورا انتظار مارو نمیکشه ، تجربه اول ما هم که هست ، اونوقت چی؟
  همیشه هم میگن اولش سخته … بعد رواله اینم میگن که عشق آسون نمود اول ولی افتاد مشگل ها

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام. من اشاره کردم که اگه دعوتنامه ندارید باید برای ویزای توریستی اقدام کنید. حتمن با دقت نخوندین.
   گاهی میشه یه دعوت‌نامه‌ی نمایشگاهی یا شرکتی هم از بعضی از شرکتها یا برگزارکننده‌ی نمایشگاه گرفت.

 62. پاسخ دادن

  علی

  بازم ممنون

  خیلی کامل و جامع بود.

  بعضی حرفاتون هم طوریه انگار برایان تریسی و استیوجابز این پست رو گذاشتن و شاید تاثیرگذارتر از اوناااا

  سپااااس خانوووووم

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام. ممنون. برایان تریسی و استیو جابز رو خوب اومدین :)))
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 63. پاسخ دادن

  شیما و علی (از وبلاگ خاطرات سفر)

  درود بر شما
  خوشحالیم که با شما و سایت سفرنامه هاتون آشنا شدیم و خوشحالتر که هرچه بیشتر این فرهنگ به اشتراک گذاری تجربیات سفر تو ما ایرونی ها هم گسترش پیدا کنه!
  امیدواریم هر روز بیشتر از روز قبل به کارتون ادامه بدید.
  شاد و موفق باشید

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام. ممنون که با نوشتن همین دوخط ما رو دلگرم می‌کنید به کاری که می‌کنیم.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 64. پاسخ دادن

  مریم

  سلام
  خیلییی ممنون عالی بود
  سایتتون خیلی انگیزه میده برای سفر واقعا
  یه سوال دارم.من و همسرم تصمیم داریم ویزای شینگن بگیریم ،اولین تجربمونم هست.من یه دختردایی توی مجارستان دارم که میتونه برامون دعوتنامه بفرسته ولی از اونجا که مجارستان سخت ویزا میده ،الان نمیدونم کدوم راه بهتره ،اینکه با دعوتنامه مجارستان اقدام کنیم یا بدون دعوتنامه از یه کشورمثل هلند یا اتریش که راحتتر ویزا میدن ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام مریم جان،
   من همیشه میگم هرکسی شرایط خودش رو بهتر میدونه برای تصمیم گیری ولی این واقعیت وجود داره که دعوت‌نامه کمی شانس اخذ ویزا رو افزایش میده.
   امیدوارم ویزاتون رو بگیرید و به سفر برید. بوداپست یکی از قشنگ‌ترین شهرهاست.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 65. پاسخ دادن

  نیکو

  سلام سارا جان
  ممنون از اینکه تجربه خودت را برای استفاده با دیگران تقسیم می کنی. منم خیلی دلم میخواد دنیا را ببینم و تازه شروع کردم. با توجه به اینکه تجربه ندارم سعی کردم مطالعه کنم بخصوص توایسنتا، از همون جاهم با سایت شما اشنا شدم. کلی سوال داشتم که با خواندن مطالب شما به جواب خیلی از اون ها رسیدم.
  همیشه به سفرهای خوب

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   عزیزم.
   خدا رو شکر که مفید بوده برات.
   خوشحالم کردی.

 66. پاسخ دادن

  علیرضا

  سلام سارا. من در حال اقدام برای ویزا از هلندم و وبسایت شمارو یه ماهیه که میشناسم. درباره یک موضوع یادم افتاد از شما بپرسم و راهنمایی بخوام. ممنون میشم اگه پاسخ بدی :
  اگر با داشتن دعوتنامه برای شنگن اقدام کنیم و بخوایم چند کشور دیگه رو هم ببینیم مثل شما (چون مسلمه که کل دو سه هفته رو پیش میزبانمون نمیمونیم) ایا باید تو قسمت مقاصد سفر در فرم ویزا نام همه اون کشور هارو بنویسیم یا چون دعوتنامه داریم نیازی به این کار نیست و این کار ممکنه باعث بشه سفارت از ما برای رزرواسیون هتل در سایر کشورها مدرکی بخواد؟ تجربه خودتونو در این مورد اگه بگین ممنون میشم.

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام علیرضا،
   من تو فرمی که برای درخواست شینگن بود نام هر ۹ کشوری رو که بهش سفر کردم رو ننوشتم ولی نام یک کشور دیگه مثل فرانسه رو وارد کردم که حتی طی سفرم بهش نرفتم.
   نه سفارت فقط کشور هدف(کشوری که با ویزات به اون وارد میشی) براش مهمه و برای هرکشوری که تو اون فرم به عنوان مقاصد دیگه‌ی سفرت نام میبری رزرواسیون هتل نمی‌خواد. حتی ممکنه یه کشوری رو نام ببری که اصلن بهش نخواهی رفت. خیالت راحت.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 67. پاسخ دادن

  الیاس

  سلام خانم سارای محترم
  دوستانه بگم شما با سنی که زیر سی سال هست مثل یک بانوی چهل ساله با درایت و پخته و شیوا و صبور صحبت میکنید و مینویسد قلمتون سرشار از عشق و محبت و شوره که اکثرش رو فکر میکنم از اعجاز و موهبت سفر بدست آورید تلاش میکنم و امیدوارم به تکاملی که شما و دوستاتون رسیدید برسم و صادقانه در مقابلتون تعظیم میکنم و ستایشتون میکنم دستمریزاد

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام.
   ممنونم که اینجوری به من لطف دارین. همین حرفای شما مخاطباست که باعث میشه به کاری که میکنیم دلگرم بشیم و پرانرژی ادامه بدیم.
   الهی سلامت و سبک‌تر باشید.

 68. پاسخ دادن

  الیاس

  غزل گفتی و در سفتی و خوش بخوان ای سارا …..

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   ممنون 🙂

 69. پاسخ دادن

  عليرضا

  ممنون از پاسخ سريعت.
  پس اگر نام كشور ديگه اي رو هم بنويسم، باز هم هدف از سفرم بايد فقط بازديد از خانواده/دوست علامت بخوره و يا بايد علاوه بر اون توريسم رو هم تيك بزنم؟

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   آره باید بازدید از خانواده/دوست علامت بخوره. چون کشور مقصد مهمه.

 70. پاسخ دادن

  مهناز

  سارا جون اگه آدم کسی رو نداشته باشه که براش دعوتنامه بفرسته چی؟

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام مهناز جان،
   دعوتنامه که نداشته باشی باید هتل رزرو کنی تو کشور مقصد و برای ویزای توریستی اقدام کنی و بگی می‌خوام برم کشورتون رو ببینم.
   اگه فک می‌کنی این کار ریسکیه می‌تونی بگردی دنبال یه نمایشگاه یا دوره‌ی زبان یا یه همچین چیزی تا توش شرکت کنی و اونا برات دعوتنامه‌ی تجاری بدن.
   فک نکن که میسر نیست. این کار رو خیلیا انجام میدن.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 71. پاسخ دادن

  مهناز

  درسته گفتی ویزای توریستی اما می شه در مورد این هم بیشتر توضیح بدی

 72. پاسخ دادن

  كاظم

  سلام سارا خانوم محترم
  بي نهايت ممنون از توضيحاتت خيلي عالي بود.
  فقط يك سوال دارم از اونجاييكه من ميخوام با ماشين شخصي به چند كشور برم
  و مدت اقامتم در هر كشور مشخص نيست تاريخ رزرو صوري هتل از كشوري كه قراره ويزا بگيرم
  چطور بايد باشه . ممنون ميشم پاسخ بديد.

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام. همونطور که شاهدین تعداد کامنت‌ها زیاده و بله من هم این روزا کمی سرم شلوغه. معذرت می‌خوام که پاسخ به کامنتتون انقد طولانی شد.
   من از قوانین ورود به محدوده‌ی شینگن با ماشین شخصی اطلاعی ندارم متاسفانه ولی رزرو صوری هتل فقط برای کشور مقصد مهمه (یعنی کشوری که از اون قصد وارد شدن به حوزه‌ی شینگن رو دارید و به سفارتش مراجعه می‌کنید)
   در ثانی خودتون دارید میگید صوری. پس لزومی نداره دقیق و منطبق بر واقعیت باشه.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 73. پاسخ دادن

  بهارگل

  سارای عزیزم ممنون برای نوشته ی خیلی مفیدت . من یک سوال مهم دارم انیدوارم بتونی وقتت رو بزاری و جواب بدی بهش : سارا این ویزای شنگن ۹۰ روزه است درسته؟ حالا اگر کسی بخواد کل ۹۰ روز رو در یک کشور بمونه ، و بعد از اتمام این مدت بره به یک کشور دیگه دوباره بهش ویزای شنگن میدن؟ اصلا لازمه برای اینکه یک مدت طولانی توی فقط یک کشور بمونی ویزای شنگن بگیری ؟ یا راه حل دیگه ای هم داره ؟
  خوشحال میشم بهم کمک کنی

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   بهارگل عزیزم.
   اگه نوشته رو با دقت می‌خوندی این موضوع رو با دیتیل توضیح دادم . نود روز تو کل حوزه‌ی شینگن می‌تونی بمونی. مهم نیست که در یک کشور همه‌ی روزها رو بگذرونی یا تو بیست کشور. و برای اینکه بعد از این نود روز دوباره بخوای به کشور دیگه‌ای بری در حوزه‌ی شینگن باید نود روز صبر کنی خارج از شینگن و دوباره اقدام کنی و همونطور که گفتم برای اقامت طولانی مدت تو کشورهای اروپایی ویزای شینگن به دردت نمی‌خوره. بهتره از راه‌های دیگه‌ای اقدام کنی که من بلد نیستم و باید از خود سفارت مربوطه بپرسی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 74. پاسخ دادن

  nik

  سلام،ممنون از مطالبتون،ببخشید تو گواهی اشتغال به کارتون تاریخ مرخصی قید کردید یا خیلی مهم نیست؟؟

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام.
   نه من تاریخ مشخصی ذکر نکردم. چون اون موقع هنوز نه بلیط داشتم و نه مطمئن بودم از گرفتن ویزا.
   فقط ذکر این نکته که این خانم میره سفر و برمیگرده و به کارش ادامه میده کافیه.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 75. پاسخ دادن

  مرتضی

  سلام
  من که از خوندن فراری ام چند روزه دارم مطالبتونو دنبال میکنم و با اینکه دچار یه افسردگی شدم میخام برنامه بریزم واسه سال بعد و برم حال و هوام عوض شه
  یه سوالی
  شما شغلتون چیه که راحت تونستین این مدت رو مرخصی بگیرین؟
  منم شاغلم ولی نمیدونم بشه طولانی مرخصی بگیرم یا نه

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام.
   من هم مثل شما شاغلم. همونطور که احتمالن می‌دونین در قانون کار ایران، هر شخصی می‌تونه ۳۰ روز در سال رو مرخصی بگیره.
   من از این قانون استفاده کردم و به مدت ۳۷ روز به سفر رفتم. البته از این ۳۷ روز فقط ۲۳ روزش کاری بود و باقیش تعطیلات عمومی و پنج شنبه و جمعه بود که جز مرخصی‌ها حساب نمیشد.
   اگه سفر رویاتون باشه حتمن یه راهی براش پیدا می‌کنید وگرنه بهونه‌اش رو برای انجام ندادنش.
   سلامت و سبک‌تر باشید

 76. پاسخ دادن

  انسیه

  سلام سارا
  مرسی از اطلاعات کاملی که به اشتراک گذاشتی
  اگه خانومی یک بار توسط همسرش ممنوع الخروج شده باشه، چقدر حساسیت برانگیزه(البته برای سفارت سوییس)؟
  مرسی

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام انسیه جان،
   متاسفانه من در این رابطه اطلاعی ندارم. بهتره از شخصی که این تجربه رو داشته سوال کنی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 77. پاسخ دادن

  یوسف حسینی زاد

  سلام , سارا خانم خیلی ممنونم از متن گرم و صمیمی و دلنشینتون , به شما پیشنهاد میدم قلمتون رو در حوزه نویسندگی هم امتحان کنید , بنده خیلی کم پیش میاد یه مطلب رو تا آخر پاراگراف سوم بخونم ولی این مطلب شما آنقدر گیرا و گرم نوشته شده بود که تا آخر خوندم , انشالله موفق و پیروز باشی

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام یوسف جان،
   ممنونم که بهم دلگرمی دادید، همین دوخط نوشته‌ی پرمهرتون بهم می‌فهمونه تو راه درستی‌ام و انگیزه‌ی ادامه‌ی راه میشه برام.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 78. پاسخ دادن

  ساسان

  سلام واقعا ممنونم، اطلاعات خیلی خوبه انتشار دادی، مخصوصا با زبون خودمونی گفتی بسیار جذاب تر شده. امیدوارم موفق باشی
  یه سوال من میخواستم به بلژیک سفر کنم، بستگان ما اونجاست واسه دعوتنامه فرستادن مشکل داره، به نظر شما من کار کنم و چه ماهی واسه سفر خوبه؟ با تشکر

 79. پاسخ دادن

  محمد رضا

  سلام خسته نباشید مرسی از اطلاعات خوب شما فقط یه سوال داشتم وقتی که ویزارو دریافت میکنیم تا چند روز فرصت داریم اقدام کنیم برای سفر چقدر اعتبار داره

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام،
   این تاریخ توسط سفارت مشخص میشه و بستگی به تاریخی داره که خودتون بهشون اعلام می‌کنید. تو برگه‌ی تایید ویزایی که تو پاسپورتتون درج میشه، کاملن مشخص و دقیق نوشته شده.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 80. پاسخ دادن

  ساسان

  من میخوا واسه بلژیک اقدام کنم، باید شینگن از فرانسه بگیرم، آیا باید ۴۸ ساعت فرانسه اقامت داشته باشم بعد برم به بلژیک یا بعد از فرود در فرانسه میتونم مستقیم برم بلژیک، بعضی از آژانس ها میگن باید هتل رزرو کنی و بمونی بعضی ها میگن نه میتونی مستقیم سفر کنی؟

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام.
   تا اونجا که من میدونم مهم نیست که تو کشور مقصد(کشوری که ویزات رو از اونجا گرفتی) زمان مشخصی رو بگذرونی. به محض اینکه وارد حوزه‌ی شینگن شدی میتونی به هرکشوری سفر کنی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 81. پاسخ دادن

  بهنام

  سلام وقت بخير خانم سارا
  مطالب و نكات مهم رو شرح دادين ممنون از شما ، خوشحالم كه ديوار ذهني كه خيلي از خانمهاي سرزمينم دارند رو شكستي و پا در راه گذاشتيد اونم خارج از ايران .
  من سه بار سفر كردم به اتحاديه شينگن البته با دعوتنامه و مقصدم سوئد بوده، و دو سه كشور ديگه در حوزه اسكانديناوي رو رفتم و كوتاه بود سفرم . خيلي دوست داشتم كشورهاي ديگه رو هم ببينم ولي خب امادگي نداشتم .
  اينستاگرام كامنت شما رو ديدم كه ميشه كم هزينه باشه سفر
  اگر امكان داره توضيحي بدين در اين مورد
  ممنونم از شما و ارزوي موفقيت دارم براي شما و همينطور خانم پري و مريم
  شاد باشيد

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام بهنام،
   تو بخش نوشته‎‌هام، یه مطلب دوقسمتی و طولانی راجع به سفر ارزون و هزینه‌ها در اروپا نوشتم با عنوان” سفر با کوله‌پشتی تو اروپا چقد هزینه داره؟” فک می‌کنم اگه اون رو بخونی بهت کمک کنه.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 82. پاسخ دادن

  مسعود

  سلام مجدد
  سوالی داشتم از کسایی که ویزای شنگن گرفتن!
  ایا با توجه به اینکه خود سایت سفارت ایتالیا در بخش روادید قید کرده که نیاز به تایید وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه برای تایید مدارک ترجمه شده نمی باشد، کفایت میکنه؟ چون من خودم قصد ترجمه دارم! ایا میتونم با استفاده از ترجمه خودم این کار رو انجام بدم؟

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام.
   نه ترجمه‌ی رسمی با مهر مترجم رسمی مورد نیازه. خودتون اگه مهر مترجم رسمی و مورد تایید رو دارید اوکی در غیر اینصورت به یه دارالترجمه باید مراجعه کنید.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 83. پاسخ دادن

  افشیین۴۱۳

  با عرض ادب و احترام
  سلام سارا خانم
  قبل از اینکه مطالب شما رو بخونم با تمام شرایطی که دارم چون بهم گفته بودن قبلا سفر به خارج از کشور اصلا نداشتم بهم سفارت اتریش ویزا نمیده و بهمین خاطر از طریق یک اژانس که تو اینترنت پیدا کردم و مبلغ۹۰۰ نهصد یورو ازم درخواست کرد( بجز هزینه سفارت) خواستم برم تهران قرارداد بنویسم و اقدام کنم
  مطالب رو که خوندم خیلی انگیزه پیدا کردم ممنونم
  الان یه سوال مهم دارم
  من ۳۹سالمه متاهل و دو تا فرزند دارم قصدم سفر به اتریس هست ملک بیمه شغل رسمی حساب بانکی و…همه رو دارم فقط یه مورد هست که اونم اینم چون تا الان اصلا سفر خارجی نداشتم بهم سفارت اتریش ویزا نمیده
  خواهش راهنمایی کن کن درست میگن یا نه
  و اینکه چون کسی رو ندارم که بهم دعوت نامه بده امکان داره بتوتم ویزا دریافت کنم یا نه نمیدن
  وچون دوستی دارم اونجا که به خاطر اینکه تازه رفته و اقامت نگرفته نمیتونه برتم دعوت نامه بفرسته اما محل زندگی و همراهی با کن رو اوکی میکنه و نمیخوام هتل برم و فرموده بودید که رزرو کردن هتل رو میخواد تو مدارک این رو چه کنم

  منتظر جواب شما هستم
  ممنون موغق باشی

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام.
   با توجه به اینکه تعداد کامنت‌ها زیاده و من هم این روزا کمی مشغله‌ی ذهنی دارم ارسال پاسخ به شما کمی دیر شد. از این بابت معذرت می‌خوام.
   راجع به این مورد که چون شما تا به حال سفر خارجی نداشتید پس به شما ویزا نخواهند داد باید بگم که کاملن غلط و شایعه‌ست. نمونه‌اش خود من که در شرایط مشابه ویزام رو دریافت کردم.
   راجع به دعوت نامه، مهم نیست همونطور که تو نوشته گفتم می‌تونید توریستی اقدام کنید و سفارت اتریش اتفاقن یکی از سفارت‌هاییه که راحت تر ویزای توریستی به ایرانیا میده.
   راجع به رزرو هتل و اقامت دوستتون، چون از طریق دعوت‌نامه‌ی دوستتون به اون کشور نمیرید پس نمی تونید آدرس محل زندگی اون رو بدید. در ثانی رزرو هتل باید صوری باشه، قرار نیست که به صورت قطعی انجام بگیره. یادتون نره که این مدارک فقط جهت ارائه به سفارته. وقتی ویزاتون رو گرفتید هرجایی که دلتون خواست میتونین اقامت داشته باشین.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 84. پاسخ دادن

  افشیین۴۱۳

  سلام جواب سوال من رو نمیدید ؟

 85. پاسخ دادن

  كاظم

  سلام
  من هم پاسخي دريافت نكردم.

 86. پاسخ دادن

  افشیین۴۱۳

  فکر کنم وقتدندارن احتمالا سالی یبار میان سایت یه سری میزنن سوالت چی بود

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   به هرحال همونطور که پایین مطلب ذکر کردم من کارمند هیچ سفارتخونه ای نیستم و وظیفه‌ای در قبال پاسخ به تمامی موارد ندارم. من هم مثل شما یک مسافر بودم که دوس داشتم اطلاعاتم رو از طی کردن مراحل ویزام در اختیار هموطنانم قرار بدم. کامنت‌های این چنینی نه تنها من بلکه سایر کسانی رو که وقت می‌ذارن و برای کمک به همنوع می‌نویسند، دلسرد و ناامید می‌کنه. بهتره کمی از خودخواهیمون کم کنیم و صبور باشیم.
   ممنونم.

 87. پاسخ دادن

  مرتضی

  متشکرم بابت پاسختون 🌹

 88. پاسخ دادن

  هانا

  سلام
  مرسى از اطلاعات كامل و مفيدت ساراى عزيز
  من به همراه دخترم، مامانم و خاله م ، قصد سفر به نروژ رو داريم، و تاريخ سفرمون اواخر خرداد ماه سال آينده ست.
  من ميخوام از آذر ماه اقدام كنم، به نظر شما تاريخ رزرو بليط صورى كى باشه بهتره؟

 89. پاسخ دادن

  زهره

  سلام من یه سوال دارم ! بنده به تازگی از طریق سفارت هلند اقدام کردم برای ۲۲ دی بهم وقت سفارت دادن ! میخاستم ببینم سفارت ضمانت بانکی میخاد ؟
  راستی مرسی از سایت فوق العادتون

  1. پاسخ دادن

   لاله

   زهره جان سلام .امیدوارم موفق باشی . لطفا از روند کارت منو باخبر کن ..فکر کنم گردش حسابت براشون مهنه و موجودیت باید بالا باشه ضمانت نامه نمیخواد.

 90. پاسخ دادن

  مهسان

  سلام دوست عزیز، من استاد دانشگاه هستم. دیروز وقت سفارت سوئد داشتیم. برای شرکت دریک کنفرانس. من جون قصد رفتن به سوئد با شوهر و دخترم رو داشتم تویکی از مقاله هام اسم شوهرم رو گذاشتم. البته مقاله اصلی که به نام من بود ارایه شفاهی است و مقاله شوهرم ارایه پوستری بود. من به مقاله خودم اشراف کامل داشتم و وقتی مصاحبه کننده از من سوال پرسید که مقاله خودتون رو بیان کنید مشکل نداشتم و کاملا به انگلیسی مسلط توضیح دادم حکم کارگزینی و فیش حقوقی و چندتا سند هم ارایه دادم تا اینجا رفتار مصاحبه کننده خیلی خیلی گرم و خوب بود اما شوهرم نتونست راجع به مقاله صحبت کنه و زبان انگلیسی هم بلد نبود ناگهان رفتارش سرد شد و شوهرم چند تا مدرک و سند زمین و گردش مالی بالای دویست میلیون هم ارایه داد. الان نگرانی من اینه که به احتمال زیاد رد می شیم آیا همه با هم رد می شیم با توجه به اینکه من از نظر علمی موقعیت بالایی دارم اگه رد بشم دیگه فرصت ویزای شنگن از من گرفته می شه؟ آیا من به عنوان دروغگو در سفارتها شناخته می شم ؟ چون اسم شوهرم رو تو مقاله ام گذاشته ام؟ خیلی نگرانم …. از طرفی استادم تا سه هفته دیگه داره برا همون کنفرانس می ره می تونم از سر دبیر کنفرانس بخوام که به سفارت سوئدنامه بده وبگه من فرد علمی ام وریجکت منو مجددا(اگه ریچ=جکت شدم) بررسی کنند و بردارن؟ اصلا چنین کاری تاثیر داره؟
  سپاسگزارم از وقتی که به من اختصاص دادید.

 91. پاسخ دادن

  لاله

  سلام
  میشه بگید دلیل ریجکت شدن چی بود ؟

 92. پاسخ دادن

  لاله

  سارا جان خسته نباشی .همیشه به گردش.
  لطفا به سوال من هم پاسخ بدید .
  دوست پسرم میخواد برام دعوت نامه بفرسته. به نظرت به من ویزا تعلق میگیره؟ براشون تفاوتی داره دوستم پسره و دختر نیست ؟شاغلم و تمام مدارکم کامله. قبلا همدیگرو تو کشور سومی دیدیم. برای اثبات دوستی همون دیدار کافیه؟
  ممنون آگه جوابمو بدی. ببخشید سوالم طولانی شد .شاد باشی

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام لاله جان،
   نه برای سفارت واقعن مهم نیست که دوستت چه جنسیتی داره. آره اگه یه مدارکی مبنی بر این دوستی باشه حتمن کمک می‌کنه. مثلن عکس‌هاتون همرات باشه و یا مهری که تو پاسپورت هر جفتتون خورده.
   امیدوارم ویزات رو بگیری.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 93. پاسخ دادن

  لاله

  وای عزیزم خوشحال شدم سوال منم مطرح کردی .شاد باشی 😚😘😍

 94. پاسخ دادن

  Atrin

  سلام سارا جان
  من ١٤ روز پيش سفارت اتريش بودم در توضيحاتت ذكر نكردي أيا قبل از تاريخ تعيين شده واسه كرفتن ويزا نتيجه. رو ايميل نكردن يا خبري ندادن؟كلا دوست داشتم از زمان ويزا كرفتنت و خوشحاليتم مينوشتي😍
  با بهترين آرزوها

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام آترین جان،
   نه قبل از تاریخ تعیین شده هیچگونه خبر یا ایمیلی فرستاده نمیشه. باید تا اومدن اون روز صبر کرد فقط:)
   آره مطمئنن خیلی خوشحال شدم و تو پوست خودم نمی‌گنجیدم. راست میگی کاش می‌نوشتم 🙂
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 95. پاسخ دادن

  احمد رشيدي

  سلام
  متني رو كه از شما خوندم خيلي باحال و كارامد بود خيلي خيلي ازتون ممنونم كه وقت گذاشتين با اين همه مشغله اي كه هست

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام احمدجان،
   ممنونم که با گذاشتن کامنت من رو تو نوشتن دلگرم کردی.
   سالم باشی.

 96. پاسخ دادن

  Z

  سلام ممنون از مطالب مفيدتون
  اگه من از اژانس اقدام كنم خودم ميرم پاسپورتمو تحويل ميگيرم يا اژانس؟؟؟؟

 97. پاسخ دادن

  لاله

  دوباره سلام سارا ی مهربان. ممنون که وقت گذاشتی.
  یه سوال دیگه دارم عزیزم. میتونم بدون دعوت نامه شخصا اقدام کنم برای سفارت هلند؟ امکانش چقدره که موافقت کنند؟ لازمه حتما از طریق آژانس باشه؟ مجرد بودن و تنها سفر کردنم که ایرادی نداره؟ 😍😊 سارا جان راستش چون دوستم فعلا بیکاره گفتم شاید موافقت نکنند و خودم اقدام کنم. نظر شما چیه؟

 98. پاسخ دادن

  ساناز

  سلام ممنون سارا جان از مطالب مفیدتون . چندتا از اقوام من به راحتی هلند سفر کردن ولی من که خواهرم آلمان هستن ۲ باره که دارم ریجکت میشم و خیلی ناامید شدم … نمیدونم از چه طریق باید اقدام کرد ؟! ظاهرا هلند خیلی راحتتر ویزا میده
  ممنون

 99. پاسخ دادن

  هاتف

  بسیار مطلب جالبی بود و آموزنده.
  ولی متاسفانه سخت هم هست.
  الان سفارت ها خیلی سخت اعتماد میکنند چون متاسفانه تا فرد با ویزای توریستی خارج میشه درخواست پناهندگی میده و این اصلا خوب نیست چون شرایط رو خیلی سخت تر میکنه برای ادم هایی که واقعا تنها برای تفریح قراره بیان . راجع به دعوت نامه الان سختی های زیادتری میگیرند و دیدم که خیلی سوال می کنند از ان هایی که با دعوت نامه قرار هست بیان.وقتی تعداد افرادی که با ویزای توریستی رفتند و ولی پناهنده شدند زیادتر باشه ویزا گرفتن مابقی افراد اون کشور سخت تر میشه.جدای از همه چیز الان کسی به دوست اعتماد نمی کنه چون اگر بیان و درخواست پناهندگی بدن شرایط خیلی بد میشه و متاسفانه بعضی ها ملاحظه هیچ چیز رو نمی کنند.
  ولی مطلب خوبی بود و اگر فرهنگ صحیح اش باشه خیلی جالبه ایرانیان هم بیان و ببینند مردم دنیا چگونه زندگی میکنند.

 100. پاسخ دادن

  بهاره

  سارا خانم گل واقعا ممنون از اطلاعات کاملی که در اختیار ما گذاشتی

 101. پاسخ دادن

  افسون

  سارا جونم سلام
  مرسی از مطالب مفیدت . من هم سفر ارزان به اسپانیا از طریق دعوتنامه یه دوست رو تجربه کردم.گرفتن ویزا اونقدرها هم سخت نبود . علی رغم بی تجربگی که داشتم کل مراحلی رو که شما توضیح دادی رو اتوماتیک طی کردم . من معتقدم گرفتن ویزا کمی اعتماد به نفس و حوصله میخواد .من برای اینکار پنج بار از جنوب کشور اومدم تهران و ویزا رو گرفتم .ایده من بک پکر شدنه و سال اینده استرالیا مقصد بعدی منه.کل هزینه من به لطف دوست عزیزم فقط شامل هزینه های مربوط به گرفتن ویزا و بلیط و بیمه جمعا ۴۸۰۰۰۰۰ تومن شد. کل اسپانیا رو گشتم. شاد باشید

 102. پاسخ دادن

  افسون

  یادم رفت بگم این مبلغ شامل ترجمه مدارک به اسپانیایی و هزینه رفت و آمدم به تهران هم میشه

 103. پاسخ دادن

  نوری

  سلام
  خیلی باحال ، طناز و با شور نوشتید
  خوشم اومد ، شما به انرژی در گردش اعتقاد راسخی دارین ، که برات مهمه این انرژی مثبت رو پخش کنی ، چون در نهایت به خودتون می رسه و این یک خودخواهی شیرین هستش
  تبریک به هوش و زکاوت شما

 104. پاسخ دادن

  parisa

  سلام امیدوارم که همیشه تو همه مراحل زندگیتون موفق باشی عزیزم٬خیلی مطالبت مفید بود عزیزم من فقط یه سوال دارم٬من و همسرم میخوایم یه سفر به اسپانیا و فرانسه داشته باشیم برای گرفتن ویزا نیاز به قیم مالی داریم اما قیم مالیمون ایران نیست و ساکن آمریکاست نسبت فامیلی دور هم دارن میخواستم بدونم امکانش هست که ایشون قیم مالی ما باشن یا حتما باید ساکن ایران باشن و از افراد نزدیک خانواده؟ ممنون میشم راهنماییم کنید و همینطور اگر میشه من چه مدارکی باید ازشون بگیرم؟
  در مورد وقت سفارت هم ما برای اواخر فروردین قصد سفر داریم دقیقا کی وقت بگیریم بهتره؟
  من و همسرم کلا ناامید شده بودیم از گرفتن ویزا ولی مطالب سایت شمارو که خوندیم یکم امیدوار شدیم ممنون میشم راهنماییم کنید…

 105. پاسخ دادن

  محمد

  سلام و درود بر شما مطالبتون خیلی جامع وکامل بود ممنون و اینکه چند تا سوال دارم: در قسمت اسناد رسمی و منابع مالی .من برای خودم کار میکنم و تحت تکلف پدرم هستم حالا بهتره سند خونه پدرم رو ببرم یا پیشنهاد کاری! یا اینکه خونرو یه دانگشو بزنم به نام خودم و بعد ببرم!دوم اینکه من یک دوستی در هلند دارم .ازم که پرسیدن بگم برای دیدن اون میرم یا توریستی ؟بعد اینکه شناسنامه رو کجا ترجمه کنم؟و اینکه هزینه مصاحبه چقدره ؟

 106. پاسخ دادن

  آذين

  مرسي عزيزم بابت اطلاعات خوبي كه در اختيارمون گذاشتي
  كاش منم بتونم مثل تو اينقد خوب به خودم تكيه كنم

 107. پاسخ دادن

  مریم

  سلام عزیزم. ميخواستم یه حداقل و حداکثر هزینه برای سفر یه سفر ۲ هفته ای،به شنگن بدی برای ۳ نفر ممنون

 108. پاسخ دادن

  عليرضا

  سلام من ميخوام از طريق شينگن برم هلند اما نمبخوام برگردم
  نميدونم بايد از سفارت هلند شينگن بگيرم يا ميشه از يفارتهاي ديگه ؟

 109. پاسخ دادن

  فاطمه روشن

  سلام
  خیلی خوب و عالی و جامع و کامل و دلنشین بود : ) مخصوصا اونجاهاش که فکر می کردی ناامید شدیم که یه عکس خوشگل و جمله ی خوشگل تر زیر عکس باعث یه لبخند گنده می شد.
  فقط یه چیزی ذهنمو مشغول کرد. این که گفتی اگه می خوای بری اروپا درس بخونی این ویزا شامل حال تو نمیشه، می خواستم بدونم به فرض اگه من برای درس خوندن تو کشور سوئیس ویزامو گرفتم و رفتم اونجا، با اون ویزا نمیتونم کشورهای عضو شینگن رو بگردم؟ یعنی باید برای گشت و گذارم باید همون جا برای گرفتن یه ویزای شینگن اقدام کنم؟

 110. پاسخ دادن

  مهران

  سلام ممنون بابت مطالب قشنگتون..فقط یه سوال داشتم..من که هیچ کسی رو تو این کشورا یا حتی همون کرواسی ندارم چه جوری دعوتنامه ببرم سفارت؟

 111. پاسخ دادن

  علی

  سلام عشقم
  یعنی خیلی خیلی ماهی
  من به دوستم میگفتم بریم دنبال رفتن
  اما فکر میکرد خیلی سخته
  بهش گفته بودم آسونه ها چون منم اطلاعات کافیو داشتم اما گوش نمیکرد
  مطمئنم اگه این مطلبو بخونه مطمئنم همین فردا میگه پاشو بریم
  بازم ممنوووووووووون خیلی گلی
  عالی بود عالییییییییییییییییی
  فقط گل من یچیزی
  من چند تا جا یه اشتباه چاپی دیدم مثل مثلا که مثلن نوشته شده بود خورد تو ذوقم با خودم گفتم حالا معلوم نی کی این مطلبو نوشته خخخخخخخخ
  اگه شد درستشون کن
  بازم فدات خیلی عالی بود خیییییلی.
  به امید اومدن ما
  به خارج از گربه
  البته فقط به منظور سفر
  خخخخخخخخخخخخخ
  بدرود

 112. پاسخ دادن

  ف

  سلام . من دو تا شنگن فرانسه تو پاسپورتم دارم که هر دوتا رو با اینوایت پروفشنال و یا کاری گرفتمش . میخواستم بدونم آیا برای دفعه سوم نیاز به اینوایت هست یا بدون اینوایت و با توجه به دو تا شنگنی که دارم میتونم خودم درخواست ویزای توریستی بدم ؟ ۳۲ ساله مجرد

 113. پاسخ دادن

  علی هنرمند

  این یه راهنمای کامله. فوق العاده عالی. مرسی از اشتراک گذاری تجربیاتتون. برای من که یکم محافظه کارم دارم سعی میکنم این حاشیه امن رو بذارم کنار و دنیای تازه ای رو تجربه کنم کل انرژی شما خیلی کمک میکنه

  همیشه به سفر

 114. پاسخ دادن

  alireza

  فقط خواستم بابت توضیحات خوب و صمیمانتون تشکر کنم

 115. پاسخ دادن

  شیرین

  سلام
  از خواندن مطالب وب سایت شما و شرح سفرهاتون بسیار لذت بردم. خیلی هم خوشحال شدم که عکس هایی از شهر کوچک من لیوبلیانا رو در اینجا دیدم. امیدوارم افراد بیشتری با فرهنگ،هنر و طبیعت زیبای اسلوونی آشنا بشن و شما هم در سفرهای آینده تون موفق باشین.

 116. پاسخ دادن

  سعید

  سلام….خیلی خیلی جالب بود …واقعا لذت بردم….ی سوال ….من میخوام با ی تیم ۸ نفره اقدام کنم که رابطه خانوادگی ام نداریم باهم…باید برای هر کدومشون جدا وقت بگیرم؟؟؟ و اگه میشه گروهی وقت گرفت، بهتره دو تا گروه ۴ نفره وقت بگیرم یا همه با هم؟؟؟
  پ ن : از این هشت نفر فقط دو نفرمون قبلا شنگن داشتیم

 117. پاسخ دادن

  علی

  ممنون از نوشته‌ی خوب شما، یکم طول کشید تا به نحوه‌ی نگارشتون عادت کنم البته. 😉

  من هم تصمیم دارم برای یک سفر خانوادگی، برای ویزای شینگن اقدام کنم. فقط بین اینکه از طریق سفارت هلند اقدام کنم یا پرتغال شک دارم. دعوتنامه نداریم ولی دو نفرمون سال ۲۰۰۶ ویزای شینگن گرفتند. شما کدوم سفارت رو پیشنهاد می‌کنید؟ آیا واقعن تفاوت فاحشی بینشون هست؟

 118. پاسخ دادن

  محمد

  سلام خانوم سارا
  ممنون از اشتراک مطالب بسیار مفید
  من یه سوال دارم مه شاید شما تجربه داری بتونی کمکم کنی،من دارم نیروگاه احداث میکنم،شرکت دارم و برای خرید ماشین الات باید برم یونان،شرکت یونانی گفته دعوتنامه میده تا برم ماشین الات رو ببینم،اروپا هم نرفتم تاحالا،فقط مالزی رفتم.
  برای ویزا گرفتن چطور افدام کنم؟

 119. پاسخ دادن

  بنیامین

  این پست خیلی خوب بود. واقعا جای تشکر داره. گرفتن ویزای شینگن برای من قبلا فقط یه آرزو بود اما با خوندن این پست برام شد یه هدف! باز هم تشکر بابت قلم خوب و پست عالی‌تون.
  موفق باشید.

 120. پاسخ دادن

  حسین

  سارای عزیز
  مطالبت بسیار کامل و کاربردی بود و با لحن شیرین همه جزییات رو به بهترین نحو بیان کردی ؛ خواستم فقط از شما تشکر کنم ؛ سپاس از لطفت

 121. پاسخ دادن

  حسین

  سارای عزیز فکر میکنم یک نکته رو راجع بهش صحبتی نکردی و اون چک ضمانت برگشت هست ! ایا همه سفارتها این چک ضمانت رو اخذ میکنن یا اینکه هر سفارتی سلیقه ای عمل میکنه ؟

  1. سارا لویی
   پاسخ دادن

   سارا لویی

   سلام حسین جان٬
   نه چک ضمانت جزو شروط ویزای شینگن نیست. این رو راجع به سفارت هلند که خودم اقدام کردم مطمئنم. راجع به باقی سفارت‌ها بهتره به وبسایتشون مراجعه کنی.
   سلامت و سبکتر باشی.

 122. پاسخ دادن

  رضا

  درود.اول اینکه خیلی کامل و خوب بود توضیحات،ممنون،.
  سوالم اینه که من مشکل مالی ندارم ولی بیکار هستم،ینی شغل ازاد و دولتی ندارم دانشجو هم نیستم این مشکلی ایجاد میکنه؟اگه اره بهتره چیکار کنم که برطرف بشه؟

 123. پاسخ دادن

  Mohammad Jalil

  سلام
  ممنون از توضیحات کامل و مفیدتون.
  من فعلا تو ژاپن درس میخونم میخام دوماه تعطیلی پیش رو برم کشورهای اروپایی را هم ببینم. ولی دوست و اشنایی ندارم تا دعوت نامه بفرسته. سفارت کدام کشور اقدام کنم بهتره به نظرتون؟
  ایا کدام راه دیگر هست تا راحت تر بتونم ویزه شنگن بگیرم؟
  ممنون

 124. پاسخ دادن

  hamideh

  سلام
  ممنون از توضیحات خوب و عالی.
  یک سوال: من نیاز به واچر هتل برای ارایه به سفارت دارم . آژانسهای مسافرتی فقط برای رزو هتل که قابل ارایه به سفارت باشه هزینه ای نزدیک به ۳۰۰ هزار تومان میگیرندکه خیلی زیاده. و من هم هتلی پیدا نکردم که بدون دریافت کارت اعتباری رزرو رو انجام بده.اگر هتلی میشناسید ممنون میشم راهنمایی کنید .
  با تشکر

 125. پاسخ دادن

  پاوربانک

  سایتتون عالییییی لاااااایک

کامنت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

 
Top