هرچیزی که برای یک سفر متفاوت به یزد باید بدونیم!

76

احتمالا خیلی از شماها هم وقتی به یاد تعطیلات عید می‌افتید، یزد به عنوان یک مقصد هیجان‌انگیز برای یک سفر چند روزه تو ذهنتون پررنگ میشه. اگه هم پیشنهاد سبک‌تر رو برای تعیلات عید خونده باشید، می‌دونید که من هم با شما هم عقیده‌ام و پیشنهاد من بنا به دلایلی که توی اون مقاله ذکر کردم جایی نیست به جز شهر یزد.

یزد برای من خاص‌ترین شهری بود که توی ایران دیدم، جایی شبیه یک شهرک سینمایی بزرگ که زندگی و رنگ توش جریان داره. ولی واقعا چطور می‌تونیم متفاوت و سبک‌تر توی یزد سفر کنیم و یه تجربه‌ی خاص عمیق برای خودمون خلق کنیم؟! توی این مقاله می‌خوام مختصر و مفید از همین‌ها براتون بگم.

تو یزد کجاها بریم و چیکار بکنیم؟!

۱٫بافت قدیمی شهر

بدون اهیمت به اینکه چقدر اهل تاریخ و فضاهای تاریخی هستید، بافت قدیمی شهر و کوچه پس کوچه های تنگ و دالون‌های مارپیچش دلبرترین جاییه که توی یزد می‌تونید پیدا کنید. اگه پیشنهاد من رو میخواید بیخیال گشتن به دنبال یه خونه یا زندان خاص بشید و به جای اون خودتون رو کامل بسپرید به کوچه پس‌کوچه‌هایی که شما رو با خودش همراه می‍کنه. مطمین باشید بدون اینکه تصمیم مشخصی داشته باشید، از یک عالمه خونه و حموم و کافه و زندان قدیمی سر درمیارید که یکی از اون‌یکی دیدنی‌تره.

PhotoGrid_1490014014519
آخه انصافا نگاه کنید! دیدن این پیرمرد و این حال و هوا شما رو یاد فیلم‌های قدیمی نمی‌اندازه؟
PhotoGrid_1490013046910
داشتیم برای خودمون تو کوچه پس‌کوچه‌ها می‌گشتیم که یهو رسیدیم اینجا! یه حموم قدیمی که کافه شده بود. قیمت‌هاش چطور بود؟ منطقی!
PhotoGrid_1490013084942
تصور من از یزد این بود که نهایتا یکی دو تا کوچه‌ی این مدلی دلبرانه داشته باشه، ولی دیدن اینکه نصف شهر این مدلیه واقعا دل آدم رو می‌بره.

پیشنهاد ویژه: مهم نیست چقدر خوب توی روشنایی روز توی بافت قدیمی قدم زدید، حتما و بدون شک یکبار دیگه توی تاریکی شب و نور زردرنگ چراغها خودتون رو به کوچه‌های خلوت پیچ در پیچ یزد بسپرید. مطمین باشید برای بار چندم هم دوباره از حال خوبش لذت می‌برید.

۲٫مسجد جامع، باغ دولت آباد، میدون امیر چخماق

با وجود اینکه من شخصا خیلی اهل جاهای توریستی نیستم و تجربه‌های بکر رو بیشتر می‌پسندم، ولی مسجد جامع با اون معماری هنرمندانه و نورپردازی قشنگش، باغ دولت آباد با اون ساختمون و سرسبزی وسط کویرش و میدون امیرچخماق با اون فضای اصیلش جاهایی نیستن که به سادگی به خاطر توریستی و تاریخی بودن بشه ازشون گذشت.

PhotoGrid_1490014040911
نشسته بودم زیر آفتاب و نسیم خنک و حال خوب مسجد جامع و گل می‌گفتیم و گل می‌شنیدیم!
PhotoGrid_1490013511196
میدون امیرچخماق اولین برخورد من با یزد بود و به نظرم اونقدر تاثیرش عمیق بود که تا آخر سفر موند.

اگه ظهره و دنبال جای خوب و خنکی برای استراحت می‌گردید، باغ دولت آباد با اون تختهای زیر درخت و فواره‌هاش بهترین انتخابه. پیاده روی تو خیابون سنگفرش روبروی مسجد جامع با اون مغازه‌های رنگارنگ دور و برش هم توی شب حسابی حال خوش یزد رو تداعی می‌کنه. میدون امیرچحماق هم یکجورهایی انگار مرکزیت یزد رو داره و کلی مغازه سنتی برای وقت گذروندن اطرافش وجود دارن.

PhotoGrid_1490013179638
باغ دولت‌آباد هم مثل همه‌ی باغ‌های ایرانی قشنگه و آروم.

۳٫ کویر علی‌آباد

یزد وسط کویر قرار گرفته و تجربه‌ی یزد بدون تجربه‌ی کویر، چیز ناقصی از آب درمیاد. هرچند که اگه برای مدت زمان محدود دو سه روزه راهی یزد شدید، فرصت زیادی برای دل سپردن به کویر و غرق شدن توی سکوتش رو ندارید. اگه از من می‌پرسید، پیشنهاد من حدود نیم ساعت رانندگی به سمت شمال شرقی یزد و رفتن به کویر علی‌آباده. صادقانه‌اش رو بگم خودم هم انتظار نداشتم که با طی مسافت به این کوتاهی از رمل‌های شنی نرم و تپه‌های بلند و کویر خالی سر دربیارم.

PhotoGrid_1490013219381
با تاریک شدن هوا، ماسه‌ها شروع کردن به سرد شدن. انگار نه نگار که قبلش داغ بودن.

پیشنهاد ویژه: حتمن سعی کنید که غروب آفتاب رو توی کویر بگذرونید ولی یادتون نره که خورشید خیلی سریع پایین میره و باید خیلی به موقع برسید.

PhotoGrid_1490013566016
از شما چه پنهون که حال خوش غروب کویر می‌تونه همینقدر آدم رو ذوق زده کنه.

۴٫ زورخونه صاحب‌الزمان

بدون شک یکی از خاص‌ترین تجربه‌های یزد برای من، رفتن به یک زورخونه و دیدن مراسمش از نزدیک بود. زورخونه‌ی صاحب الزمان یزد که تو یکی از کوچه‌های منتهی به میدون امیرچخماق قرار گرفته یکی از معدود زورخونه‌ها توی ایرانه که به خانم‌ها هم اجازه‌ی ورود میده. قیمت بلیط زورخونه حدود ۲۰۰۰ تومنه و برنامه حدود دو ساعت طول میکشه. اگه نظر من رو می‌پرسید تحت هیچ شرایطی رفتن به زورخونه رو از دست ندید. اصلا چرا اینقدر توضیح می‍دم؟! خودتون یه نگاه به این فیلم بندازید!

۵٫ بازار بزرگ یزد و به خصوص بازار مسگرها

رفتن به بازار بزرگ هر شهر برای من یک باید به حساب میاد چون هیچ‌جا به اندازه‌ی بازار بزرگ نمی‌تونه فرهنگ و حس یک شهر رو نشون بده. چیزی که این وسط به نظر من بازار یزد رو از بقیه شهرها متمایز می‌کرد، بازار مسگرها بود. راه رفتن تو بازار مسگرها عین راه رفتن تو یک کنسرت بزرگ تق تق می‌مونه. از طرفی دیدن این‌که پیرمردها هنوز با روش‌های قدیمی مس‌ها رو شکل میدن و سفید می‌کنن واقعا دیدنیه.

۶٫ پشت بوم کافه هنر

از لحظه اولی که پامون رو توی یزد گذاشتیم همه صحبت از کافه‌ای می‌کردن به نام کافه هنر که میشه از پشت بومش شهر رو نگاه کرد. یزد پر از خونه‌های قدیمی‌ایه که تبدیل به کافه‌های باصفایی شدن و حسابی با اتاقک‌ها و بالا پشت‌بومشون حال آدم رو خوب می‌کنن. کافه هنر یزد هم بدون شک یکی از این کافه‌هاست که تو بافت تاریخی قرار گرفته و اگه در طول روز گذرتون بهش بخوره، نمای خوبی از شهر رو می‌تونید ببینید.

PhotoGrid_1490013147954
اینم از حال و هوای پشت بوم کافه هنر! هرچند که متاسفانه ما دیر رسیدیم و نتونستیم تو تاریکی شهر رو خوب ببینیم.

تو یزد چی بخوریم و کجا بخوریم؟!

توی یزد کافه‌ها و غذاخوری‌های زیادی وجود داره ولی در این بین به نظر من دو تا جا هست که رفتن بهش تجربه‌ی شما از یزد رو قطعا غنی‌تر می‌کنه:

  1. کافه عدسی پناهنده:کافه عدسی پناهنده یه کافه‌ی معروف وسط بازاره که چهل ساله عدسی سرو میکنه و طعم عدسی‌هاش یکجور اغراق شده‌ای خوبه. یک کاسه عدسی بهشتی با یک نوشابه حدود سه چهار هرار تومن قیمت داره. یادتون نره که ساعت ۱۲ ظهر همه عدسی‌ها تموم شده پس به موقع خودتون رو به یک عدسی فوق‌العاده دعوت کنید.

    

   ۲٫غداخوری کرامت: غذاخوری کرامت یک رستوران خیلی محلی غیر معروف و غیر توریستی تو یزده (خیابون امام، نرسیده به کوچه مسجد برخوردار) که به نظر من کیفیت فوق‌العاده‌‌ی غذاش و قیمت بی‌اندازه مناسبش یک بخشی از تجربه‌ی خاص یزد به حساب میاد. ما که چندباری لذت غذای خوشمزه‌شون رو بردیم. شما هم امتحان کنید.

DSC01584
یک آش خوردیم، دوتا املت، یک عدسی، یک نیمرو، چهارتا چایی و مخلفات و سبزی همه شد رو هم پونزده تومن! کیفیتش چطور بود؟ فوق العاده!

قاعدتا همه می‌دونیم که معروف‌ترین سوقاتی یزد باقلو وقطابشه. تجربه‌ی کیک یزدی واقعی رو هم از دست ندید.

تو یزد کجا بمونیم؟!

برای اقامت توی یزد گزینه‌های مختلفی وجود داره: از هتل چند ستاره گرفته تا اقامتگاه‌های بوم‌گردی که در واقع خونه‌های قدیمی‌ای هستن که تبدیل به مهمانسرای سنتی شدن و همچینین هاستل‌هایی که امکان اجرای یک تخت رو با قیمت مناسب بهت می‌دن. اگه هم اهل کمپینگ هستید، با خیال راحت چادرتون رو به کوله‌تون ببنیدید و یک گوشه‌ای از شهر و یا کویر چادر بزنید و از اقامتگاه اختصاصیتون نهایت لذت رو ببرید.

این مقاله توصیه‌های کلی من بود برای این‌که چطور تو فرصت کوتاه یک سفر جذاب به یزد برای خودمون خلق کنیم. اگه هم زمان بیشتری در دست دارید، می‌تونید یک سر به اردکان و میبد بزنید که فاصله‌ی زیادی از یزد ندارن و حسابی ازشون تعریف میشه. علاوه بر اون خرانق، چک‌چک، تفت، اسلامیه، مهریزو فهرج جزو روستاها و شهرهای کوچیک یزده که در صورت داشتن زمان کافی، دیدنشون قطعا می‌ارزه.

راستی شما چه جاهایی رو بلدید که به تجربه‌ی یزد ما اضافه کنه؟

20

76 کامنت

 1. بوم سرا چه جوریه ؟
  یعنی میشه اتاق خصوصی رزرو کرد؟ یه چیزی مثل هتله حالا به شکل محلی؟
  وبسایتشونو دیدم ولی متوجه نشدم متاسفانه

  • ببین سایت بوم‌سرا برای پیدا کردن اقامتگاه بوم گردیه که بیشتر خونه‌های محلی ای هستن که برای اقامتگاه مسافرا تغییر کاربری دادن. به هرکدوم خواستی زنگ بزن و اطلاعاتش رو بپرس. شاد باشی

 2. من هم میگم این دختر استرالیاست چطور شد یهو از یزد سر درآورد،بعدش متوجه شدم این سفر رو قبلا رفته بودی خوب نوشتی دست مریزاد

 3. سلام،چقدره خوبه از شهر ادم تعریف کنن:))

  اول: دلم گرفت چرا از اتیشکده ها از زیارتگاه های زرتشتیان نگفتین…اصالت هر ایرانی توی همین اتشکده ها و زیارتگاه هاست…زیبایی اصالت ایرانی ، بعد ار اون زندگی پر ار محبت دو دین متفاوت امروز کنار هم…چک چک و پیر نارکی دو زیارتگاه از دو شهبانوی ایران هست ک توصیه میکنم حتما ببینید مکان هایی در دل کوه با طبیعت عالی ک باورکردنی نیستن
  دوم: کویر حوض جعفر دو کیلومتری دروازه قران یزد کلا بیست دیقه راهه ، با دریاچه های بزرگ…باور نمیکنید؟؟؟ فکر میکنید دروغ میگم!!!! دروازه قران یزد ورودی یزده از هر کی بپرسید میخوام بزم دریاچه های وسط کویر راهنماییتون میکنه
  سوم:یزد به شیرینی هاش معروفه صد البته!!! ولی کدوم شرینی پزی؟ اصولا از قدیم به شیرینی پز میگفتن خلیفه مثل شاتر توی نونوایی ، همه خلیفه ها میرفتن حاجی میشدن پس میشدن حاج خلیفه ولی سه تا حاج خلیفه اومدن یه شیرینی سازی زدن به اسم حاج خلیفه رهبر و شرکا ، با ۱۰۲ سال قدمت ، اگه از جای به غیر اونجا شیرینی گرفتین از چشیدن طعم شیرینی اصیل یزدی محروم شدین…
  همه کوهنوردایی ک تشریف میارید یزد باعث افتخارمه یه صعود دوستانه به قله شیرکوه در کنارتون باشم
  سبکتر باشیییید

  • سلام! راستش رو بگم حق با توئه ولی من فقط از ۴۸ ساعت توی یزد نوشتم. واقعیتش رو بگم تو این مدت زمانی کوتاه این تجربه‌ها برام نسبت به دیدن آتشکده تو اولویت بود، اونم شاید به خاطر اینکه دوستهای یزدیم اینجوری تشویقم کردن! ولی اگه زمان بیشتری بود حتما برای دیدن آتشکده‌های خارج از شهر می‌رفتم. خیلی ممنون که وقت گذاشتی و این جاها رو معرفی کردی. عالی باشی

  • خیلی گرم و صمیمی درمورد شهرت نظر دادی. من هم به زودی چادر میخرم و برنامه های کمپینگم رو پیاده خواهم کرد. یکی از مقاصدم یزد و خوابیدن زیر آسمون شهرته.

 4. عاااالي بوووووود
  خيلي به دردم خورد
  من فردا رو به مدت ٤روز عازم يزدمممم
  مرسي مريمممممم جون ❤

 5. سلام مریم خانم
  جدا از تجربیاتی که در مورد یزد نوشتید، پیشنهاد می کنم حتما یه بار دیگه به یزد بیایید و این بار برای بازدید از پیز سبز چک چک و محل زندگی زرتشتی های اردکان. چک چک قطعا با روحیات شما سازگاره، ۴۵ دقیقه وسط کویر رانندگی میکنید و بعد از پشت کوهها، دورنمای چک چک مثل یک بانوی زیبا رخ نمایی میکنه. بعد هم پله هایی که باید ازش بالا برید تا برسید به زیارتگاه و چشم انداز محشرش و … باقیش رو باید خودتون ببینید. جدا از اون، قطعا دیدن مردم زرتشتی محلی اونم با لباس ها و لهجه محلی خاص خودشون شما را متعجب میکنه. پس دفعه بعد اختصاصا بیایید اردکان. من هم خوشحال میشم در خدمتتون باشم.

 6. عالیییییییی و بسسسسسیار مفید بود البته با سپاس از توضیحات تکمیلی دوست خوبمون (هسن). الان تو یزدم ،کلی از مقاله استفاده کردم … غیر از مواردی که دوستان گفتن تجربه خودم تو این دو سه روزی که اینجام و توصیه میکنم بازدید از موزه آبو از دست ندین عنصری که مردمه این خطه از سرزمینم قدرشو بهتر از هر کس دیگه ای میدونن البته با توضیحاتی که مسئولین محترم موزه در رابطه با نحوه تامین آب شهر یزد بیان میکنن بسیار جذابتر و آموزنده تر میشه…

 7. عالی بود مریم جان. من متولد یزدم و ساکن رفسنجان. بهت پیشنهاد میکنم اگر استان کرمان رو ندیدی حتما حتما تو برنامه هات بذار. شهر کرمان باغ و بازار و حمام و… قدیمی عالی داره. بقیه ی شهرستان هاش هم مثل جیرفت و رفسنجان طبیعت فوق العاده و جاهای تاریخی بینظیر دارن

 8. خیلیییی خفن بوووود . بازم از اینا برامون بنویس . میشه بقیه سفرنامه هاتم بنویسی مشتاقم بخونمشون 😁❤

 9. ميشه يزد رفت و هتل مشيرالممالك و هتل مهر و نديد. دوستان حتما يه سر به اين دوجا بزنيد. مشيرالممالك كه با اون باغ سبزش و معماريش عاليه اگه ازشون بخواهيد اتاق ها رو نشونتون مي دن. اصلا ديدن همون اطاقها يه حال ديگه اي داره. و اينكه چه كنم كه من بعضي وقتها به سرم مي زنه هر شهري مي رم غذاي لاكچري هم بخورم امان از هتل مشيرالممالك كه منوي باز داره و شما هر چي بخواهيد مي تونيد از ميز اردورش انتخاب كنيد. از دسر و ترشيجات و سالادهاي مختلف بگيريد تا غذاي اصلي. بخدا قيمتش هم واقعا مناسب درمياد. با توجه به اينكه شما داريد تو بهترين هتل يزد غذا مي خوريد. با وجود هتل داد همچنان معتقدم مشيرالممالك بهترين هتل يزده كه توريست ها عاشق اونجان

 10. سلام مریم جاان..کلی تشکر برای این مطلب فوق‌العاده
  خیلی ممنون می شم اگه هاستل و اقامتگاه ارزون توی یزد می شناسید و معرفی کنید🙏🙏❤

  • پیشنهاد من اقامتگاه بادگیر👍👍👍 گوگل کنی مشخصاتشو میده😎 چرا پیشنهاد میکنم!!! اول اینکه خیلی تمیزه….دوم اینکه قیمتش پایینه و مناسب تومحدوده تاریخی شهر قرار داره…محیط سنتی و با صفایی داره اینم اضافه کنم که بگپکر زیاد میاد اونجا و میتونی کلی دوست پیدا کنی….آدرسشم یزد خیابان رجایی کوچه شیرغلامی پلاک ۳ من خودم خیلی سخت اینجارو پیدا کردم😥😥😥 برا همین ادرسش فک کنم حالا حالاها فراموش نکنم😆موفق باشید

 11. سلام مریم جون
  من برای اولین بار بکپکری رفتم یزد
  اونم با کمک اطلاعات تو.
  عالی بود و به یاد موندنی.
  یه جای دیدنی رو من اضافه کنم. که توی کوچه گردیهام پیداش کردم.
  حیاط هتل کاشانه به صرف یه فنجون چای معرفتی. حیاط این هتل بهشته بهشت. توی بافت قدیمی هست نزدیک خانه لاری ها.

 12. ممنون از مطالب بسیار مفید این وبسایت .من عاشق سفرم و در مجردی تا اونجایی که امکانش و داشتم سفر کردم ولی الان ۶ سال هست که یکجا موندم و جز چند سفر معمول خانوادگی تجربه خاصی نکردم که البته بزرگترین تجربه این سالها دختر ۵ ساله ام هست….با خوندن مطالب شما تصمیم به سفر سبک به همراه همسر و دخترم گرفتم و از یزد میخوام شروع کنم. باتوجه به اینکه ساکن شمال هستم به نظر شما سفر و با ماشین شخصی تا یزد بیاییم یا نه با قطار و وسایل دیگه ؟

  • سلام بهاره جان. یزد یه مفصد عالی برای سفر خانوادگیه. واقعیتش نمیدونم که کدوم روش برای شما بهتره. من خودم سفر با قطار رو دوست دارم. سفر به سلامت

 13. سلام 🙂
  این پست سبک‌تر را بیشتر از بقیه درک کردم، چون چند مورد‌اش برایم آشنا بود. من همه بعضی عصر ها می‌رم به سمت مرکز شهر و سعی می‌کنم خودم را داخل بافت قدیمی پشت مسجد جامع که روز اربعین اتفاقی پیدا‌ش کردم،‌ گم کنم. برای من تجربه آرامشی که اون ساعات برایم داره، با تقریبا با هیچ تجربه‌ای قابل جایگزینی نیست.
  من یزد دانشجو هستم و تقریبا تا یک سال دیگر در این شهر زندگی می‌کنم و از این موقعیتی که برایم پیش اومده،‌ واقعا خوشحالم. جدا از گشتن خوده یزد اطراف یزد هم همان قدر باید جالب باشد. از روستای چک چک گرفته تا همین بیابونی زیبایی که گویا در کنار گوش من بوده و ازش خبر نداشتم.
  جدا از گفتن حسم، کمی هم این نظر حاوی پیامی خودخواهانه هست. هرچند گشتن تنهایی هم خوبی های خودش را داره و من گاهی این خلوت کردن ها را به هر رویداد دیگری ترجیح می‌دهم. اما گاهی اوقات هم با کسی گشتن لذت خودش را داره. خلاصه به نظرم از هیچ جای دیگه نمی‌تونم انتظار داشته باشم که یک ادم با روحیه گشتن( به قول متن هدف گشتن باشه نه پیدا کردن یک زندان :)) ) پیدا کنم. واقعا خوشحال می‌شم اگر کسی با این روحیه و پایه گشتن هست، آشنا بشم :))

  سپاس و امیدوارم به سفر کردن ادامه بدین چون حداقل به من روحیه می‌دین که من هم سفر کنم هرچند بیشتر وقت به کوتاهی گشتن تویه مرکز شهر باشه

 14. می دونم یزد خیلی خوشگله.منم فردا میرم یزد و برای اولین بار سفر تنهایی.جرئتش رو از کجا آوردم؟از قصه های سبکتر☺مرسی بچه ها

 15. سلام مریم جون میگم شما هر جا شد چادر میزنید؟یعنی امنیت چی میشه؟نمیترسین؟ من هم ارزو این جور سفر کردن دارم ولی از امنیتش میترسم نمیدونم کجا مثلا چادر بزنم بعد برا سفر های تو شهرای ایران مگه هاستل هست؟

 16. من یه دختر یزدی هستم، داشتم دنبال یه عکس خوشکل از یزد می گشتم که اون عکس پیرمردی رو دیدم که تو کوچه های قدیم یزد داره می ره. خوشم اومد روش کلیک کردم و این صفحه شما باز شد. خواستم تشکر کنم که شهر من رو اینطور به خوبی توصیف کردید. خوبی از خودتونه که همه جا رو خوب می بینید. من دارم راهنمای تور میشم واسه همین خیلی ذوق زده میشم وقتی یکی از شهرم تعریف می کنه. البته الان که اینها رو می نویسم سه چهار روزی میشه که یزد شهر جهانی شده. به همه هموطنان عزیزم خصوصاً شما تبریک می گم. شاد باشید.

 17. یزد عالیه و من سه سال پیش رفتم. روز اول رفتیم قله شیرکوه یزد رو صعود کردیم. روز دوم اطراف یزد و روز سوم خود یزد.
  خوش شانسی ما این بود که فامیل یکی از بچه های گروه یه خونه تو محله قدیمی یزد داشت که فقط برای مراسماشون استفاده میکردن. ما خسته و له از کوهنوردی برگشتیم وارد خونه که شدیم تمام خستگیمون ریخت.خونه تویه محله قدیمی یزد بود و حسش عالی بود.
  یه حوض وسط ، ایوون اتاقای دور و بر حیاط. یه زیرزمین هیجان انگیز و بادگیرا. درختهای نارنج.
  چای تو لیوان کمرباریک و اش محلی و انار هم منتظر ما بودن!
  گشتنمون تو یه مینی بوس بود که چه قدرم دسته جمعی تو مینی بوس خوش میگذروندیم. اونقدر شلوغ میکردیم که لذت سفر شونصد برابر شد. این زورخونه چه قدر توش خوش گذروندیم. عالییییییه یزد. یه شهر اروم
  اینجوری شد که یزد یکی از بهترین سفرای منه.

 18. سلام مریم جان. ما با استفاده از راهنمایی هایی که اینجا دادی هفتۀ پیش رفتیم یزد و سه روز فوق العاده رو اونجا گذروندیم. ما تو هاستل کلوت موندیم که واقعا جای بی نظیری بود. هم مرکز شهر بود، هم قیمتش خیلی خوب بود و هم خوشکل بود. تازه یه شب هم روی پشت بومش خوابیدیم. فکرشو بکن! زیر آسمون پرستارۀ یزد! مثل رؤیا بود. شدیداً توصیه می کنم که روستای خرانق رو هر کس که به یزد می ره ببینه. خیلی زیباست واقعاً ارزش خارج شدن از شدن از یزد رو داره. ولی چک چک و کاروانسرای میبد چندان جذابیتی نداشت به نظرم حتی برای دوستای آلمانی مون 🙁 بازم مرسی از پیشنهادای خوبت. کافه عدسی و پشت بوم کافه هنر و زورخونۀ صاحب الزمان فوق العاده بودن!

 19. ﺳﻼﻡ ﻣﻤﻨﻮﻥ ﺑﺮاﻱ ﻣﻂﺎﻟﺐ ﻣﻔﻴﺪﺗﺎﻥ
  ﺳﻮاﻝ ﺩاﺷﺘﻢ.
  ﻓﺮﻕ ﻫﺘﻞ و اﻗﺎﻣﺘﮕﺎﻩ ﭼﻴﻪ?
  ﻣﻜﺎﻥ ﺑﺎ ﻗﻴﻤﺖ ﻣﻨﺎﺳﺐ و ﺳﻨﺘﻲ ﺯﻳﺒﺎ ﻛﺠﺎ ﺭﻭ ﭘﻴﺸﻨﻬﺎﺩ ﻧﻴﺎﻳﺪ? اﺷﺎﻻ ﺁﺫﺭ ۹۶ ﻣﻴﺮﻡ ﻳﺰﺩ ﺑﺎ ﺧﺎﻧﻮاﺩﻩ

  • ببین اگه منظورت از اقامتگاه، اقامتگاه های بومگردی هستش این اقامتگاهها خونه های قدیمی هستن که بازسازی شدن و برای اقامت توریست اماده شدن. در نتیجه فضای لوکس و مدرن ندارن. ولی هتلها بیشتر در جهت لوکس بودن هستن. برای جای مناسب هم پیشنهاد میدم کامنتهای زیر پست رو بخونی. عالی باشی

 20. سلام.بت عنوان یک یزدی خوشحالم که مسافرتتون به یزد خوب بوده. کاش از ییلاق های اطراف یزد و سوغات یزد مثل سفال و ترمه و ….. هم مینوشتین.

 21. سلام
  تقریبا تمامی مواردی رو ک بهش اشاره کردین حدود ۱۲ ساعت گشتم

  عدسی پناهنده هم عالی بود

 22. سلام.
  تو یک کلام میتونم بگم یزد فوق العاده س.
  من هفته پیش برای اولین بار اونم بعنوان اولین تجربه سفر تنهایی رفتم یزد. یه سوییت دربست کرایه کردم نزدیک هتل داد به قیمت شبی سی تومن! با صاحبخونه ای که یه خانواده بودن با دو تا بچه کوچیک و خونشون مستقل کنار سوییت من بود. امن و امان.
  یزد طبق آمار (یجا خوندم البته یادم نیس کجا) امن ترین شهر ایرانه با کمترین میزان جرم. پس خیالتون راحت. من تا نه و نیم شب هم تنهایی جمعه که خیلی خلوته شهر اونم تو زمان لو سیزن تو خیابونا قدم زدم. و هیچ مزاحمتی نبود. در حد نگاه متعحب و یکی دو تا جمله تهش، اونم مودبانه..
  شیش روز موندم تو شهر و تقریبا بجز هتل مشیرالممالک و خونه لاریها و موزه روشنایی همه سوراخ سنبه های شهر رو دیدم.
  از نظر من:
  پیر چک چک به نظرم به اونهمه فاصله ش نمیارزید.

  کویری که من رفتم خیلی جالب نبود، با تصور من از کویر فرق داشت خیلی. ولی سافاریش جالب بود و غذای قورمه گوشتش خیلی خوشمزه بود تو تنها رستوران اونجا به اسم آفتاب کویر یا یهچمین چیزی.

  دخمه خیلی تجربه جالبی بود. من دو بار رفتمش. حس و حال عجیبی داره. اگه بالا رفتن از یعالمه پله اذیتتون نمیکنه حتما برید.

  آتشکده زرتشتیان چیز جالبی نداشت.

  حناسایی رو هم به توصیه صاحبخونه م رفتم با توجه به فاصله ش ازم خب نمیارزید. ولی پشتش یه رستوران قاجاریه داره که خیلی خوشگله. غذاهاشو امتحان نکردم ولی.

  رستوران خوان دوحد هم خیلی بزرگ و قشنگه، فقط راهش دوره به بافت تاریخی. اگه رفتید بریونیش رو امتحان کنید، من که خوشم اومد خیلی. شبیه استامبولیه ولی با طعم خیلی جالبتر و تند. تو تعطیلات به شدددت شلوغ میشه و مثلا ممکنه یک ساعت منتظر بمونید تا غذاتونو بیارن.

  بافت تاریخیش، امان از بافت تاریخیش، فقط برید توش گم شید. تجربه فوق العاده ایه. بی نظیره. یه بار بدون نقشه و بی توجه به تابلوها برید و بسپرین خودتونو به دلتونو حستون. انقدر جاهای عجیب و جالب کشف میکنید که نمیخاین در بیاین ازونجا. من سه روز تو کوچه پسکوچه هاش گشتم و بمعنای واقعی کیف کردم. یه بار هم شب رفتم ولی چون خیلی خیلی خلوت بود و منم اولین سفر تنهاییم بود و به اعتماد خانواده نیاز داشتم زیاد نرفتم توموهاش، شب اخر اتفاقی با یه توریست تنها اشنا شدم و باهاش دوباره رفتم اونجا، ادم سیر نمیشه ازش.

  تو همین کشف و شهودا یهو آسیاب آبی کوشک نو رو کشف کردم، چه کشف کردنی. حتما حتما برید. تو نقشه گردشگری من نبود. اتفاقی دیدمش. درش هم قفل بود. با راهنمایی صاحبخونه م از محلیها پرس و جو کردم و گفتن برو فلان خونه کلید اونجا رو داره، یه خانومی بود. من تنها رفتم تو آسیاب و عجب تجربه ای، پرهیجان :)) از دستش ندید. تنها خیلی باحاله. من یه جاهاییشو دیگه ترسیدم نرفتم، بعد موقع خارج شدن اون توریست اتریشی رو دیدم و دوباره کل آسیاب رو با اون گشتم و تو دلم نموند :))

  باغ و عمارت دولت آباد هم خیلی قشنگه. اونم از دست ندید. تا ته باغ برید و اونجا بشینید و از نمای عمارت از دور و حوض طولانیش لذت ببرید.

  بام یزد یا همون پشت بوم خونه رفیعیان رو دم غروب برید تا هم روزش رو ببینید هم لحظه مسحورکننده غروب و گرگ و میش هوا رو با صدای اذان مسجدجامع دریابید.

  تو همه هتلها و رستورانایی که رفتم من از فضای به شدت دنج هتل سنتی سروش خیلی لذت بردم. حیاط کوچیک با حوض بزرگ و فواره و مرغ عشق و درخت انجیر فوق العاده خیلی خیلی با روحیات من سازگار بود. البته مسیرش تو بافت تاریخی این سمت شهره (بلوار بسیج فکر کنم، طرف میدون مارکار)، سمت بافت تاریخی مسجدجامع نیست. اگه وقت ندارید صرفنظر کنید. اینطرفها من به امید آب انبار چهارکوچه اومدم که تو نقشه م بود ولی هرچی گشتم پیداش نکردم.

  زورخونه هم اتفاقی زمانی از کنارش رد شدم که تازه شروع شده بود برنامه و من از روی صدا فهمیدم که زورخونه س اینجا. برای همراه اتریشیم هم برنامه جالبی بود. من که خوشم اومد با اینکه هیچوقت زورخونه رو از تو تلویزیون دوست نداشتم.

  هتل داد هم قشنگ بود خیلی. شب برید، نورپردازیاش قشنگه، البته عکسا رو خراب میکنه تو دوربین گوشی ولی خب میارزه ؛) بطور اتفاقی وقتی رفتم اونجا با یه خانوم ساکن اون هتل آشنا شدم و بهم اجازه داده شد به پشت بوم هم برم باهاش، تو حالت عادی بعنوان بیننده نمیذارن.

  دیگه موزه آب و خونه های تاریخی و بازار قدیمی و اینا رو هم برید حتما خودتون، گفتن نداره، همه نزدیک همن و همه زیبا ؛)

  آخرش هم بگم که یزدیها از دید و تجربه من آدمهای خیلی خیلی خوبی ن و من هیچ بدیی ندیدم ازشون. حمایتگر، مهربون، صاف و ساده، خوش قلب. خیلی دوسشون دارم. حداقل خدا خوبخوباشو سر راه من قرار داد فقط.

  :)) میدونم طولانی شد، امیدوارم کمکی کرده باشم به دوستایی که قصد سفر به این شهر فوق العاده رو دارن 🙂

   • سلام خسته نباشید راستی امسال بهمن ماه میشه سفر کرد هوا خنکه یا نه؟
    چون چهارنفریم به اضافه یه نفر نوزاد

  • سلام عزیزم
   نوشته تون خیلی خوب بودبهم جرات داد که بخوام منم این سفر تجربه کنم
   امکانش هست شماره ای از صاحبخونه تون بهم بدین برای اقامت. ممنون می شم

   • سلام. اگه طبق قوانین این سایت مجاز باشه چشم. اگه نه لطفا ادمینها این پیامو پاک کنن.
    صاحبخونه من آقای سیدعلیزاده بود که تورگاید هم هستن. شمارشون : ۰۹۱۰۰۵۷۷۳۲۲

    یه گروه تلگرامی هم پیدا کردم جدیدا که توش اقامتگاها رو معرفی میکنن، میتونین درخواست اقامت هم بدید. دیگه اعتماد و شناسایی افراد مطمئن رو به خودتون میسپرم، من تجربه ای ندارم. ولی دیدم که صاحبخونه من هم اون تو تبلیغ میکنه سوییتشو.
    https://t.me/joinchat/Bb2sYUR5v5fJ3M6iU45kmA

  • سلام سارا! ممنون از این همه اطلاعات خفنت. کلی بهت خوش گذشته توی یزد! منم هفته دیگه دارم میرم…موفق باشی و همیشه در سفر!

 23. میگم یه سوال
  شما چجوری وقت میکنید و از کجا درآمد دارید که انقد میتونید سفر کنید
  ببخشید اگر بی احترامی کردم
  می پرسم چون خودمم علاقه دارم به سفر و اینا ولی وقتش نیست واقعا

 24. سلام،من الان یزدم و حسابی از اطلاعاتتون استفاده کردم…
  بافت تاریخی یزد محشره
  ما الان توی متل بومگردی خانه خشتی هستیم
  قیمت و محیطش بی نظیره

 25. چه عالی
  من ۱۲ اردیبهشت با دختر ۷ ساله ام، دو تایی میریم یزد. خیلی هیجان زده ام. من ۱۶ سال پیش مجردی و با دوستان دانشگاهیم رفتم. امیدوارم تجربه ام با دخترم خوب باشه. البته بهش قول دادم شهربازی هم ببرمش…

Comments are closed.