برای سفر و کمپینگ چه وسایلی لازمه؟

78

این‌ که اوایل کار آدم برای یه سفر دو سه روزه طوری بارش رو ببنده که انگار می‌خواد بره یه جایی که ماه‌ها به آبادی دسترسی نداره و اونجا به طور هم‌زمان کمپینگ و عروسی رو پوشش بده خیلی طبیعیه. تقریباً همه‌ی سفربروها چنین خاطره‌‌ی خنده‌داری رو به یاد دارن! شما هم برای جلوگیری از چنین اتفاقی بهتره قبل از برداشتن کوله‌تون چندتا چیز رو در مورد سفرتون مشخص کنید:

طول سفر، دمای هوای منطقه‌ و نوع اقامت

این که سفرتون دو روز طول می‌کشه یا دو ماه، هوا زمستونیه یا تابستونی و اینکه قراره شب رو چادر بزنید یا نه خیلی تو لیست وسایل مورد نیازتون تغییر ایجاد می‌کنه. من تو این نوشته سعی کردم یه لیست کلی بنویسم که تا حد خوبی همه نوع سفر رو پوشش بده. احتمالاً چند تا سفر طول می‌کشه تا دستتون بیاد واقعاً تو سفر چه چیزایی به کارتون میاد و لیستتون رو شخصی‌سازی کنید.

Processed with VSCO with hb2 preset
این رو داشته باشید تا بریم تو جزئیات!

وسایل شب‌مانی

من خودم ترجیح می‌دم هیچ‌وقت کیسه‌خوابم رو از کوله‌م درنیارم. به هرحال یه جا ممکنه به درد بخوره. حتی اگه میزبانم داشته باشی بعضی وقتا شاید درست کردن جای خواب سختش باشه و بهتر باشه برای اذیت نکردن میزبانت تو کیسه‌خوابت بخوابی.

برای خرید کیسه‌خواب هم لازم نیست خیلی سخت بگیرید. دمای کیسه‌خواب در واقع برای کسانی مهمه که می‌خوان تو دماهای خیلی کم یا تو کوه و برف بمونن ولی در حد معمول آدم اصولاً زمستونا به جاهایی سفر می‌کنه که خیلی سرد نباشه دیگه. پس یه کیسه‌خواب معمولی و یا حتی پتوی سفری هم تو بهار و تابستون جواب می‌ده. مریم تو یه پست جداگونه نکته‌هایی که برای خرید کیسه‌خواب لازمه رو گفته.

بر همگان واضحه که چادر ضروری‌ترین جزء کمپینگه. هر چی باشه کمپ با چادر کمپ میشه دیگه! حتی اگه هوا گرم باشه هم بهتره برای امنیت خودتون و وسایلتون شب تو چادر بخوابید. توصیه‌م بهتون اینه که برای خرید چادر عجله نکنید. احتمال اینکه همسفرتون چادر داشته باشه خیلی زیاده. بعدم شاید اصلاً رفتید کمپینگ و دیدید آدم این کار نیستید! اگه یه روز خواستید چادر بخرید مهمه که ضدآب باشه و یه رویه هم داشته باشه. همین دوتا فاکتور بارها تو شرایط سخت سفر رو برای من لذت‌بخش کردن!

 

Processed with VSCO with a5 preset
کیسه خواب دیوتر فیک من که فکر کنم این روزا قیمتی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ داشته باشه. به جای زیرانداز هم از مت یوگایی که از قبل داشتم استفاده می‌کنم.

و در نهایت می‌رسیم به زیرانداز کیسه‌خواب یا یکی از نقاط عطف زندگی من! من تا قبل از کشف مفهوم زیرانداز فکر می‌کردم کمپینگ یعنی تا صب بلرزی از سرما و هیچ به حرف کسایی که می‌گفتن زیرانداز از واجباته گوش نمی‌کردم. بالاخره یه روز که داشتم می‌رفتم سفر امتحانی مت یوگام رو برداشتم بردم! نتیجه‌ش چی شد؟ باور کنید از اون روز به بعد طوری تو کمپ راحت می‌خوابم که روی تخت خودم نمی‌خوابم. زیرانداز علاوه بر اینکه زمین زیر شما رو نرم می‌کنه و از فرو رفتن سنگای روی زمین تو کمرتون جلوگیری می‌کنه، نمی‌ذاره سرمای زمین هم بهتون برسه. طبق تجربه‌ی من تو سفرای عادی نقش زیرانداز تو گرم نگه داشتن شما خیلی مهم‌تر از دمای کیسه خوابه. قیمتش هم خیلی ارزونه! با ۱۵-۲۰ تومن می‌تونید یه زیرانداز کار-راه-بنداز بخرید. من که هنوز از همون مت یوگا استفاده می‌کنم!

آهان زیرانداز چادر هم بیشتر به درد وقتایی می‌خوره که هوا بارونیه یا روی زمین گلی می‌خواید چادر بزنید چون یه روی ضدآب دارن. من که خیلی ازش استفاده نمی‌کنم!

وسایل پخت‌وپز و خوراکی‌ها

این وسایل درواقع وسایل اختصاصی کمپینگ هستن. البته تو سفرای طولانی هم اگه می‌خواید نگرانی‌ای برای اینکه هر شب کجا قراره بمونید نداشته باشید بهتره همیشه چادر و وسایل غذا پختن رو همراهتون داشته باشید.

قابلمه، ماهیتابه و کتری رو می‌تونید جداگونه یا به صورت یه ست بخرید. آخرین باری که رفتم منیریه قیمت ست خارجیش ۸۰ تومن و قیمت ایرانیش حدود ۳۰ تومن بود.

حتماً حتماً حتماً یه چاقو همراه خودتون داشته باشید (نترسید! برای غذا درست کردن و میوه پوست گرفتن منظورمه!). آدمای سفربرو معمولاً از این چاقوهای چندکاره با خودشون دارن ولی من به همین چاقوی قرمز آشپزخونه بسنده کردم. یه بارم بعد مدت‌ها رفتم چاقوی چندکاره خریدم که به سفر اول نرسیده گم شد! در مورد اهمیت به همراه داشتن لیوان برای یه مسافر هم که لازم نیست دیگه توضیح بدم.

 

Processed with VSCO with a5 preset
ست قابلمه، ماهیتابه و کتری من. اینطوری همه می‌رن تو هم و جای کمتری تو کوله‌م می‌گیرن.

برای غذا درست کردن باید حداقل نمک و فلفل داشته باشید. من همیشه نمک و فلفل رو توی پلاستیک یا توی این نمک‌دونا که دوتا جا دارن برمی‌دارم. شما هم می‌تونید از هر ظرف کوچیک درداری برای این کار استفاده کنید. روغن هم یا از خونه و تو یه ظرف با در مجکم ببرید یا از آخرین جایی که قبل از کمپ خرید می‌کنید یه قالب کره بخرید.

یه خواهشی هم ازتون دارم و اون اینه که مواد خوراکی رو از شهر خودتون تهیه نکنید. این طوری سبک‌تر تا مقصد میرید و با خرید از اون شهر و روستایی که بهش رسیدید به توریسم منطقه کمک می‌کنید.

پک ادویه
اگه شما هم ادویه براتون به نمک و فلفل خلاصه نمیشه از ایده‌‌ی باحال پک ادویه‌ی سارا استفاده کنید!

چای هم که هرجایی باشیم برای ما ایرانیا از واجباته. و امان از اون آدمای خوبی که تو کمپ یهو چایی‌ و دم‌نوش‌های هیجان‌انگیز رو می‌کنن. تا می‌تونید چای‌های مختلف و بیسکوئیت و شیرینی با خودتون ببرید و شب کمپتون رو خوشمزه کنید! فقط یادتون باشه که نباید همه‌ی خوشمزه‌جات رو با هم رو کنید. این هشدار رو جدی بگیرید!

پوشیدنی‌‌ها

راستش سفر شما دو روزه باشه یا ده روزه و یا چندماهه فرق زیادی تو تعداد لباس‌هایی که باید بردارید نمی‌کنه. من معمولاً برای سفرهام دوتا تی‌شرت برای زیر مانتو، دو تا شلوار، دوتا مانتو و دوتا شال برمیدارم. لباس زیر رو هم که خودتون می‌دونید. خیلی وقتا پیش اومده که از اون شلوار یا مانتوی اضافی استفاده نکردم ولی بهرحال بهتره این احتمال رو در نظر بگیرید که لباستون پاره یا خیس شه.

تو سفرای طولانی خارجی بهتره تی‌شرت و لباس زیر بیشتری بردارید چون ممکنه هر جایی نتونید لباس بشورید. داشتن تی‌شرت به تعداد کافی، مخصوصاً اگه هوا گرم یا بارونی باشه، خیلی مهمه. جوراب هم یه جفت بپوشید و یه جفت بردارید.

کفش چی برداریم؟ معمولاً یه کفش کوه سبک یا یه کتونی درست‌ودرمون همه نوع سفری رو جواب میده. یه جفت صندل یا دمپایی هم برای شب کمپ بردارید تا نصفه‌شب که برای قضای حاجت از چادر می‌زنید بیرون دو ساعت معطل بند کفش بستن نشید! صندل تو سفرای تابستونی هم حسابی جوابه! برای خریدن کفش کوه یا سفر ارزون هم حتماً حتماً یه سر به نزدیک‌ترین تاناکورا بزنید ضرر نمی‌کنید.

Processed with VSCO with hb2 preset
تا قبل از اینکه این صندلا رو از تاناکورای مهاباد بخرم یه جفت دمپایی حموم نارنجی داشتم که عکس‌های کمپم رو بسیار زیبا می‌کرد

اگه فکر می‌کنید ممکنه شب تو کمپ هوا سرد باشه بهتره یه شلوار نازک یا ساق گرم بردارید تا زیر شلوارتون بپوشید. تأثیر اون لایه‌ی زیری رو دست‌کم نگیرید! وقتایی که احتمال بارندگی شدید زیاده بهتره با خودتون پانچو بردارید. من خودم پانچو ندارم و معمولاً یه بادگیر ساده می‌برم. برای خرید بادگیر با قیمت مناسب حتماً یه سر به تاناکورا بزنید.

آرایشی بهداشتی

این بخش کاملاً شخصیه ولی هرچی سبک‌تر برگزارش کنید به نفعتونه. مثلاٌ من خودم اون اوایل یه کیف لوازم آرایش با خودم می‌بردم اما بعد از چندوقت دیدم من که اصلاً برام مهم نیست تو سفر چه شکلی‌ام و از هیچ‌کدوم استفاده نمی‌کنم و شبیه انسان‌های وحشی در طبیعت می‌شم… خب چه کاریه بارم رو سنگین کنم؟ یه رژ و کرم ضدآفتاب بسه دیگه!

اگه سفرتون قراره انقدری طول بکشه که بخواید جایی حموم کنید یه حوله‌ی کوچیک با خودتون بردارید.

برداشتن چندتا چسب زخم و یه پماد سوختگی مثل زینک اکسید رو هم بهتون توصیه می‌کنم.

Processed with VSCO with a5 preset
من از ظرف کوچیک اکسیدان برای شامپو استفاده می‌کنم. صابون و شامپوهای اشانتیون هم برای سفر خیلی به‌دردبخوره.

همراه داشتن یه رول دستمال کاغذی هم باعث میشه همه به جونتون دعا کنن چون تو کمپ و کلاً هر سفری به‌دردبخوره.

مسواکتون رو هم که با خودتون می‌برید دیگه گفتن نداره! فقط یه نکته این وسط هست: یا همه‌ی آدما تو یه سفر خمیردندون میارن یا هیچکس نمیاره. دیگه خود دانید!

وسایل الکترونیکی

این بخش هم به خودتون بستگی داره. اگر فکر می‌کنید به کارتون میاد می‌تونید چندتا دوربین، لنز و حتی لپ‌تاپ خودتون رو بردارید و یا اینکه خیلی سبک باشید و فقط گوشی و شارژرتون رو با خودتون ببرید.

با توجه به تجربه‌ی همسفرهای دوربین‌دار، توصیه‌م بهتون اینه که اگه می‌خواید هیچ‌هایک کنید دوربین بزرگ و کیف جاگیر دوربین برندارید چون خیلی دست‌وپاگیر میشه.

یکی از وسایلی که اگه داشته باشیدش علاوه بر سفر تو زندگی هرروز هم به کارتون میاد پاوربانکه. با اینکه من معمولاً تو سفر از اینترنت کم استفاده می‌کنم و این طوری شارژ گوشیم حداقل دو روز دووم میاره ولی داشتن پاوربانک خیال آدم رو راحت می‌کنه. مخصوصاً اگه شمام یه خانواده‌ی نگران دارید که به محض اینکه زنگ بزنن و گوشیتون خاموش باشه فانتزی‌های عجیب‌غریب تو ذهنشون در مورد اتفاقات شومی که برای شما افتاده می‌چینن.

اگه فکر می‌کنید ممکنه انقدر عکس و فیلم بگیرید که حافظه‌ی دوربین یا گوشیتون پر شه حتماً یه فلش هم با خودتون بردارید.

Processed with VSCO with hb2 preset
خوندن و نوشتن تو سفر یه کیف دیگه‌ای داره بابا!

تو سفرای کوتاه کم‌تر پیش اومده که وقتی پیدا کنم برای خوندن ولی بارها شده که تو سفر دو سه روز تو طبیعت بودم، کلی وقت داشتم و حسرت خوردم که چرا کتابی برای خوندن برنداشتم. امسال برای تولدم از دوستام یه کتاب‌خون کیندل کادو گرفتم که یکی از کاربردی‌ترین و بهترین کادوهای عمرمه چون بیشتر وقتا دلیل اینکه کتابی برنمی‌داشتم این بود که جاگیر و سنگینه. داشتن یه خودکار و دفترچه یادداشت کوچیک هم همیشه به کار میاد.

دیگه چی مهمه؟

دیگه همه چیز رو گفتم فکر کنم! بازم می‌گم که هرچی سبک‌تر سفر کنید راحت‌ترید و بیشتر بهتون خوش می‌گذره. اگه تو طبیعت کمپ می‌کنید هم که یه جوری محل کمپتون رو ترک کنید که انگار هیچ‌وقت اونجا نبودید. چند تا پلاستیک هم داشته باشید که آشغالا رو تهش با خودتون برگردونید.

این نکته‌ی آخرم برای اونایی که دوست دارن تو سفر هم مرتب و منظم باشن (من که شلخته‌ام و این مورد شاملم نمی‌شه خیلی!): اگه می‌خواید وسایلتون رو توی کوله مرتب نگه دارید و هردفه برای پیدا کردن یه چیز خاص همه چیز رو بهم نریزید می‌تونید از این کیسه‌های رنگی‌رنگی یا Packing cubes بخرید. این‌طوری می‌دونید که مثلاً لباس‌هاتون تو کیسه‌ی قرمزه یا لوازم بهداشتی رو تو کیسه‌ی آبی باید دنبالش بگردید.

2016-07-28 12.29.09 1-01
سارا این کیسه‌ها رو از منیریه خریده.

اگه زیاد سفر می‌رید و مثل من حوصله ندارید هر دفه کلی به این چیزا فکر کنید بهتره یه لیست سفر بنویسید و بزنید پشت در اتاقتون! این لیست منه که براتون اینجا تایپش کردم:

تاپ و مانتو و شلوار اضافه/لباس زیر/جوراب/بارونی/صندل/ضدآفتاب/عینک آفتابی/کلاه آفتاب‌گیر/دستمال کاغذی/کیسه‌خواب/زیرانداز/چادر/حوله/شامپو/چاقو/قاشق/لیوان/چای/نمک و فلفل و شکر/پلاستیک/مسواک و خمیردندون و نخ دندون/کیندل یا کتاب/خودکار و دفترچه/ ست پخت‌وپز/شارژر/هندزفری/دوربین

لیستتون رو بزنید به دیوار و هر سؤال دیگه‌ای هم دراین‌باره داشتید بپرسید تا اگه بلد باشم راهنمایی‌تون کنم!

26

78 کامنت

 1. عالی بوووود,ساده و سبک کیف کردم…. برای منی که همیشه دنبال برند بودم,و یک بار کله وسایلم ربوده شد, و از نو باید تهیه میکردم و حسابی گیر کرده بودم… کل پولامم رفت…. الان اینو خوندم یه مقداری سوزش داشت… خوب واقعا اینطوری هم میشه سفررر کرد…

 2. پست کمک‌کننده‌ایه. ممنون پری و ممنون “سبک‌تر”. این چندتا مورد هم فراموش نشه که خیلی ضرورین، هرچند ممکنه واسه حرفه‌ای واضح و عادی به نظر برسن:
  + وسایل شروع آتش مثل: کبریت، فندک، ژل آتش‌زنه (آخری اگه جای خیلی خیس میرین).
  + چراغ قوه، یا چراغ سر (یا هردو).
  + آب و غذا (!duh).
  + جعبه کمک‌های اولیه (اگه مث من ترسویین و میترسین مار نیشتون بزنه مثلا!).
  + یه طناب و داکت تیپ (duct tape) دیده شده که معجزه ها میکنن.
  + قرص کلر هم واسه کمپینگ تو کوله‌تون باشه خوبه.

  • سلااااام محمد حسین جان:) آتش‌زنه و آب رو یادم رفته بنویسم حتما اضافه می‌کنم! چراغ قوه هم چون خودم ندارم و از بقیه قرض می‌کنم یادم رفته که خب واجبه واقعا:)) داکت تیپ چیه ولی؟

 3. ایول به سفرها و سفرنامه هاتون فقط یه سوال حیف این سرویس قابلمه و کتری نیست رو آتیش میزارین..یه سر شعله و کپسول کوهنوردیی هم بد نیست جزء وسایل باشن

  • برای خرید چادر اول باید ببینی با توجه به سبک سفرت چادر چند نفره به کارت میاد. معمولاً چادر دونفره گزینه‌ی خوبیه و سه نفر هم توش جا میشن! وزن چادر خیلی مهمه چون حملش تو کوله مخصوصا برای ما خانوما سخته واقعا اگه سنگین باشه. ضدآب بودنش هم خیلی مهمه! بیشتر چادرا یه رویه هم دارن اما باز چک کن که داشته باشه حتماً. دیگه همینا به ذهنم میرسه درباره چادر! یادت نره که چادر از اون چیزاییه که میشه خریدنش رو به تعویق انداخت و قرض کرد:)

 4. سلام پري. پست خوبي بود. واقعا آدم بايد اون چك ليست رو داشته باشه تا قبل سفر گيج نزنه. راستي ديروز داشتم توي شهر (تهران) ميچرخيدم. سبك سبك بودم، عالي بود. عينك آفتابي و كيف پول رو نبردم. از اين كيف كارت بانكي هست، اون رو بعنوان كيف پول برداشتم. هميشه فكر ميكردم اين كيف جاي كارت بانكي چه سر كاريه. واقعا چيز بي خود و بي مصرف توي دنيا وجود نداره انگار. برم بقيه پست هاتون رو بخونم.

  • من عاشق این کامنتاتم:)) برو برو بقیه رو بخون! چه جالب که منم اون روز داشتم فکر می‌کردم هرازگاهی بدون گوشی و کیف و فقط با یکم پول تو جیبم برم بیرون تو شهر بچرخم!

 5. خیلی هم عالی ، نسخه کامل پست اینستاگرام
  فقط برام جالبه ، قابلمه و وسایل پخت و پز به همراه چند دست لباس که گفتی همه توی کوله جا می شن ؟

 6. هوس کردم م م م . اینجا که من دو ساله هستم کوه نداره وتزدیکترین کوه به من آلپه تو سوییس ولی هیچکی پایه نیست با هم بریم .جای حاج عقیلی خالی ….این نوشته رو که خوندم انقد هوس کردم که احتمالا دو هفته دیگه برم ….اینجا توآلمان انقدر کیفیت وسایل بالاست و قیمت ها ارزونه و چیزایی هست که تو ایران نیست .من همش دوست دارم همه دوستام میتونستن این امکان رو داشته باشن.مثلا چند روز پیش واسه یکی از محیط بانا یه چزاغ قوه فرستادم کلی حال کرد چون باتری نمیخورد پشتش یه اهرم یود میچرخوندی چند دقیقه نور می داد …یا کوله های عالی کیسه خواب ارزون و عالی ولی ایرانی های اینجا پایه نیستن .

 7. وبلاگ درست حسابی در باره سفر. اینجوری سبک سفر کنیم هم انرژی میده هم امیدواری که حرکت کنیم برا سفر …
  همین سبک فلسفه بزرگیه …
  فقط کافیه از حریم امن زندگی فاصله بگیریم ( خودم رو میگم و بعضی دوستان ) .
  دم و تشکیلات سفر کجای تهران بگیریم بهتره ؟ از لحاض کالا و کیفیت … کوله پشتی …
  و اینکه آشپزی بلد نباشیم خوردخوراک حاضری میشه ، قابلمه هم ببریم ؟
  مدیریت جیب هم خیلی ترسناکه اونو چیکار کنیم بلاخره کم درآمد و هزینه زندگی هم که ..
  باز هم تشکر و خسته نباشید

  • سلام دوست عزیز،
   بورس این وسایل تو تهران که منیریه‌س یه سر به اونجا بزنید! آشپزی هم سعی کنید یاد بگیرید جای دوری نمیره:)) تو کمپ هم میشه غذاهای ساده درست کرد مثل املت و میرزاقاسمی و سیب‌زمینی هم میشه چندتا کنسرو برد این روزام که کنسرو همه چی تو بازار هست. ولی لذت میرزاقاسمی آتیشی رو که نداره! در مورد هزینه‌ها هم تو سایت بچرخید زیاد نوشتیم:)
   موفق باشید

 8. سلام پری خانم
  سایت واقعا خوبی دارین درست میکنین، یه سایت که سه تا گوله گرد حرفه ای میچرخوننش و در مورد کوچک ترین موارد سفر تا تجربه هاشون و لذت هاشون، مطلب میزارن، آدم میدونه که چیزایی رو که میگن خودشون مدت هاست دارن تجربه میکنن یا ازش استفاده میکنن.
  شماها کار بزرگی میکنین با این سایت و نوشته هاتون، اون هم علاوه بر ایجاد یه مرجع قابل اطمینان در مورد سفر، اینه که چگونه زیستن رو دارین آموزش میدین.
  این فلسفه سفر رفتنه شماها که دارین مستند و مکتوبش میکنن، آموزش زندگی کردنه.
  اینکه زندگیت رو باید خودت بسازی، اونطور که میخوای! اگه میخوای سفر کنی، بسم ا…!! اگه میخوای پول در بیاری هم پاشو و خودت دست به کار شو!
  حداقل من تو این یکسالی که شماها رو تو‌ اینستا دنبال میکنم، این برداشت تو ذهنم قوی شده، اینکه برای رسیدن به زندگی دلخواه باید پاشد و شروع کرد!
  امیدوارم یه روز تو همین جاده ها ببینمتون
  😊😊😊😊😁😁😁

  • خوندن این کامنت‌ها بی‌نهایت به آدم انرژی و انگیزه می‌ده:) خوشحالم که شما هم به این نتیجه رسیدید که برای رسیدن به زندگی‌ای که می‌خواید فقط اراده‌ی خودتونه که مهمه. خیلی خیلی ممنونم از اینکه همراهمون هستید:)

  • خیابون آذربایجان پر مغازه‌های تاناکوراس و برای کفشم اگه اشتباه نکنم تو خیابون کارگر نزدیک گمرک یا میدون قزوین یه سری مغازه هست. فکر کنم اونجا مغازه‌ی وسایل کمپینگ هم به چشمم خورده!

 9. سلا پری خانوم ممنون بابت همه توضیحات
  ببخشید پری خانوم چه مقدار پول باید با خودمون ببریم؟نقد بهتره یا تو کارت باشه؟
  شما تنها سفر کردید یا همسفر داشتید؟کدوم بهتره؟
  اخرین سوالم اینه که کمپینگ به چه جایی میگن؟

 10. سلام و درود. مرسی بابت سایت خوب تر و تمیز و شیک و حرفه ای تون. مرسی که با حوصله و با بهترین ادبیات تجربه هاتون رو در اختیار بقیه می گذارید. واقعا اینجور سایت خوب و شیکی به زبون فارسی خیلی کم داریم. دمتون گرم. خیلی ها هم که مث خود من حوصله ندارن تجربه هاشون رو واسه بقیه مکتوب کنن. خیلی کارتون درسته.
  من دوست داشتم اگر ممکنه از سفرهاتون توی ایران هم بنویسید. از جاهای بکر توی ایران. از اینکه رفتن به اونجاها از چه مسیرایی هست و امکانات و دسترسی ها چطوره.
  شاید واسه خیلیا رفتن به کشورای خارجی سخت باشه و دوست داشته باشن ایران قشنگمون رو بگردن. ولی یه رفرنس شیک و مرتب و خلاصه و مفید مث وبلاگ شما نیست. هستا. به این مفیدی نیست

  خدا به همراتون

  • خیلی خیلی ممنونم از کامنت دلگرم‌کننده‌ و همراهی‌تون دوست عزیز:)
   حتماً از سفرهای ایران هم می‌نویسیم. این اول کار سعی کردیم یکم اصول سفر و وسایل لازم رو توضیح بدیم در ادامه حتماً به معرفی جاهای خوبی که تو ایران رفتیم می‌رسیم.
   باز هم ممنون

 11. الان که دقت میکنم یا پری قصه ها شمایی یا قصه ات پریایی شده هر چی هست وقتی شما سه قلوهای افسانه ای رو دنبال میکنم حالم خوبه و صدای قلبمو میشنوم و براتون بهترین و از خدا میخوام پیروز و مانا باشید

 12. دوستان نرسيده به چهار راه مولوي سمت راست يه كوچه هست كه توش پر از كفش فروشي تاناكوراي كوهنوردي ست.قيمتش هم چونه بزنيد مناسبه.من اتفاقي پيداش كردم.حتما براي خريد كفش بهش يه سري بزنيد.

 13. علی اقا نرسیده به چهار راه مولوی از کدوم سمت ؟؟؟
  از کدوم خیابون ؟؟
  کدوم چهار راه ؟؟؟؟؟؟
  لطفا دقیقتر ادرس بدید
  خیلی ممنون

 14. وقتی نوشته های شمارو میخونم به این نتیجه میرسم چقدر زندگی سادست و چقدر آسون میشه لذت برد … توی عکسای شما سه تا توی خسته ترین عکس هاتونم برق چشم هاتون مشخصه:* پایدار باشین

 15. تمام سایتت رو خوندم.به نظر من سفرهاتون خیلی ساده است‌.هیچ هیجانی هم ندارن.
  اگه جای تیم ما بودین چکار میکردین؟ما خطراتی توی سفرهامون تجربه کردیم که باعث شدن خیلی سر سختتر و جدی تر به سفر نگاه کنیم.مثلا یه جائی با بچه های تیم زیر چادر بودیم احساس کردیم یه نفر داره برامون سنگ میندازه.وقتی نگاه کردیم دیدیم یه خرس از کوه پائین اومده داره سنگ میندازه.تمام وسایل و چادر رو جا گذاشتیم و در رفتیم.تا صبح یه جای امن قایم شدیم .صبح رفتیم وسایل پخش و پلا شده رو جمع کردیم.چادر که دچار آسیب جدی شده بود.ولی چادر زاپاس داشتیم.

 16. مسابقه ست؟
  و آیا موندن شبانه در منطقه ای که خرس داره و خطر هست، ماجراجویی میتونه باشه یا…؟ جواب به این سوال سلیقه ایه و من اصلا همچین سفری وسوسه ام نمی کنه. در حالی که سفرنامه ها و نوشته های این سه تا دختر، کلی شوق سفر داده به من.

 17. سلام
  یکی از نکته های خیلی خوبی که تو متن بود اینه که وسایل رو خیلی ساده و دم دستی در نظر گرفتی و خبری از وسایل با برندهای گرون نبود…….
  متن خیل خوبیه>>>>>

  • خوشحالم که دوست داشتید:)
   واقعیتش هم اینه که همین وسایل ساده و دم دستی مناسب سبک سفر مائه نه وسایل گرون قیمت!
   ممنون از پیگیری و همراهی‌تون

  • اگه باور می‌کنید باید بگم نمی‌دونم مدلش رو اما تاچه. کلن کیندل تنوع زیادی نداره تا جایی که می‌دونم. راستش من متن فارسی باهاش نخوندم تا حالا اما می‌دونم اگه فرمتش .mobi نباشه یکم سخت میشه کار و این فرمت هم برای اکثر کتاب‌های فارسی وجود نداره. pdf رو هم می‌خونه ولی یه سری قابلیت‌ها مثل بزرگ و کوچیک کردن متن از کار می‌افته و متن هم یکم ظاهرش نامرتب میشه.

 18. سلام
  دمتون گرم
  زمستون خدا گرمه دمش گرم
  زمین و مث یخ کرده دمش گرم
  خخخخ
  نه ولی یه دنیا ممنونم،دیدم که خیلی ازتون تشکر شده پری خانوم،ولی یه دنیا حظ کردم دیدم چقدر با سلیقه وسایل مورد نیاز رو نوشتید،اخه تو یکی دو تا سفر قبلی خیلی یهویی رفتیم و تو طول سفر کلی بابت برنداشتن وسایل اذیت شدم،ایندفعه ولی با برنامه میرم جلو،که داشتم سایت ها رو میخوندم،با سایت فوق العاده شما آشنا شدم،کلی کییییییییف کردم
  خیلی خفن ناک اید:))
  فقط یه سوال؟؟؟؟
  تو زمستون کجاهارو واسه کمپینگ پیشنهاد میدید؟(بعد امتحانای بسی جانکاه دانشگاه دل به طبیعت بزنیم دو سه روز…خخخ)

  • سلام علی جان
   چه کامنت پرانرژی و خوشحالی! حال منم خوب شد با خوندنش!
   اگه ۵-۶ روزی وقت داری که حتمن برو جنوب سمت جزیره‌های هرمز و هنگام! چند روز دور از شهر و دانشگاه و همه چی میتونی حسابی استراحت کنی.
   ب

 19. سلام پری خانم،
  من هم مثل همه از مطالب مفید و کاربردی تشکر می کنم.
  به نظرت برداشتن یک قرقره نخ و سوزن، کش و دکمه، ارزشش رو داره؟ شخصا چندبار در کوه و سفر به دردم خورد! البته من کوله گردی طولانی در شهرها کمتر داشته ام.
  سوال دوم اینکه کتابهای راهنما، مثل lonely Planet چقدر به کار میاد؟
  و سوال سوم: پودر لباسشویی، کمی طناب نازک (برای تهیه بند رخت و کاربردهای دیگه)، داروی مسکن مجاز، صابون یا ژل ضدعفونی کننده رو هم پیشنهاد میکنم.
  آخرین نکته اینکه: دیده ام که بعضی از جهانگردها، عکس زیبایی از شهر محل زندگی خودشون رو که در اون حضور دارند، به میزبانشون با امضا و پیام تشکر هدیه میدهند. هم ردپایی از خودشون گذاشتند، هم هدیه ارزون و سبکی هست و هم اسم و چهره شون به یاد میزبان خواهد موند!

  باز هم ممنونم از مطالب ارزنده شما و سایر دوستان خوب. بویژه مریم عزیز که سایت زیباتون رو به من معرفی کرد.
  تندرست و سبکتر باشید.

 20. سلام
  ممنون از این همه راهنمایی مفید
  این کفش و لباسای تاناکورا از نظر قیمت که عالی هستن، فقط از نظر بهداشتی چجوریاست؟ مریض نشیم یه وقت؟

 21. لیست شما خیلی خلاصه بود
  وسایل و کیت بقا
  وسایل روشنایی
  پوشاک وکلاه افتابی و پلار و دستکش
  پانچو و بادگیر
  زیرانداز چادر

  اگر خواستید لیست وسایل بقای خودمو رو می فرستم براتون

  • من سعی کردم حداقل وسایلی رو که تو بیشتر سفرها لازم میشه رو بیارم:) اما خیلی خیلی ممنون میشم اگه لیستتون رو اینجا بذارید تا من و بقیه هم بتونیم استفاده کنیم!:)
   موفق و سبک‌تر باشید

 22. چون امکان کپی در سایت شما نیست و مطلبم طولانی است متن خودم را ایمیل می کنم براتون
  اینستای من که اموزش بقا در ان دارم
  مچکرم سبکتری ها
  Fh_1111_hassan

 23. بنظرم هدلایت و ابزار آتیش درست کردنم لازمه
  هدلایت قیمتی نداره .اگه یه روزی که لازمه نباشه بیچاره میشه آدم .دیجیکالا ۱۰ تومنیشم داره

  مت یوگا خوبه ولی زیرانداز مخصوص بگیرن بهتره .من مدلای آکاردئونی رو ترجیح میدم .حدود ۴۰ تومن .ضد آبم هست و سریع جمع میشه .گرم و نرم تر هم هست بخاطر طراحیش

  چاقو هم اگه یه ویکتورینوکس ۵۰ تومنی از نمایندگی بگیرن حداقل ۱۰ سال براشون کار میکنه

  یه ست قاشق چنگال تاشو با یه لیوان سفری که از واجباته دیگه

  منم سرشعله و جهاز (ظروف) م رو هیچوقت استفاده نکردم .چون همیشه آتیش هست .یه لیوان استیل بزرگم دارم که همه کار تو باهاش میکنم روی آتیش

  شامپو رو هم همه سوپرا دارن .ترجیح میدم تو مقصد بگیرم اگه موقعیت حموم بود

  وازلین هم جزو ملزوماته .هم برای سوختگی هم خشکی پوست هم آتیش درست کردن

  کیت کمک های اولیه و بقا که دوستمون گفت فقط برای طبیعت گردی میبرم من .تو سفری از شهر میگذری بار الکیه .همین پد الکلی و چسب زخم و قرص ذغال و سرماخوردگی ما را بس است

  شخصا کفش کوهم رو هم خیلی وقته با خودم نمیبرم .کتونی های کوه (مثل اسپیدکراس سالومون) رو ترجیح میدم .سبک و کم حجم راحت تر .اونم معمولا نمیبرم .با صندل رو بسته میرم !

  بارونی یا پانچو (حتی شده یکبار مصرف) توصیه میشه

  چیزای دیگه ای مثل :
  پاوربانک
  مسواک تاشو سفری
  سوت
  کارابین
  دستکش کار
  هم به کار میاد

 24. الکی نرین تجهیزات برند گرون بخرین .مثلا من حدود ۲ تومن چاقو های برند دارم که کم استفاده میشه .اصن آدم دلش نمیاد استفاده کنه .ولی این ویکتورینوکس همه فن حریفه .اونقدم گرون نیست مدلای ساده ش

  کلا سعی کنین تجهیزاتتون گرون نباشه زیاد که اگه گم شد یا بردن نابود نشین .ذهنتونم اینطوری آزادتره

  • به نظر من حدود ۴۰-۴۵ کافیه و بزرگترش زیادی سنگینه. کلن هر چی کوله کوچیکتر باشه ادم یاد میگیره سبکتر سفر کنه و من طبق تجربه‌ی خودم و دوستام فکر میکنم ۴۵ سایز ایده الیه:)

 25. اگر تو سفر طبیعت گردی باشه ۴۵ خیلی کمه .برای سفری که تم غالبش شهریه اوکیه .ولی تو سرما حجم کوله باید حدود ۱۵ لیتر بیشتر باشه حداقل بخاطر لباس گرم و تجهیزات زمستونی

 26. ممنون از راهنماییتون 🌹 🌹 🌹
  یک سوال دیگه
  آیا سایت ایرانی مثل کوچ سرفینگ وجود داره که بشه هاست پیدا کرد یا هاست شد؟یا سایتی که افراد بتونن واسه همسفر شدن بیشتر با هم آشنا بشن؟

 27. ممنون از پست خوب و مفیدت. یه سوال.شما که تنها میری سفر، چجوری تنهایی چادر میزنی؟ نمیترسی؟ و اینکه به هاستل ها اعتماد هست؟ مثلا دزدی چیزی اتفاق نمیفته؟من اولین بارمه میخوام برم سفر تنهایی

  • سلام نیلوفر جان:)
   من معمولن تنهایی چادر نمی‌زنم و اگه تنها باشم یه محلی برای اقامت پیدا می‌کنم. هاستل‌ها عمومن امن هستن اما بازم بهتره وسایل ارزشمندت رو تو یه کیف کوچیک همراه خودت ببری بیرون و تو هاستل نذاری. بازم اگر سوالی داشتی بپرس!

ارسال کامنت