لازمه برای سفرم از قبل هتل/هاستل رزرو کنم؟

16

یکی از دغدغه‌های اصلی علاقه‌مندان به سفر تو ایران مساله‌ی رزرو اقامت تو کشورهای دیگه‌س. چیزی که به بهونه‌ی نداشتن کردیت کارت یه وقتایی تو ذهن آدم‌ها به یه مانع بزرگ تبدیل میشه و باعث میشه کلاً بی‌خیال سفرهای خارجی بشن. تو این مطلب می‌خوام در مورد لزوم یا عدم لزوم رزرو هاستل یا هتل حرف بزنم و بعد تو مطلب بعدی میریم سراغ سایت بوکینگ و یه راهنمای کامل برای رزرو محل اقامت از این سایت که به خصوص به درد کسایی که زبان انگلیسیشون خیلی خوب نیست می‌خوره.

اصلاً لازمه قبل از رفتن هتل/هاستل رزرو کنیم؟!

این سوالیه که خیلی‌ها از ما می‌پرسن اما واقعیت اینه که جوابش یه کلمه‌ای نیست و به خیلی چیزها در مورد شما و سفرتون بستگی داره. بعد از خوندن این مطلب خودتون متوجه می‌شید که جواب این سوال برای شما آره‌س یا نه و بعد می‌تونیم بریم سراغ ادامه‌ی ماجرا.

سبک سفرتون چیه؟

اول باید واقع‌بینانه یه نگاهی به خودتون، شرایطتون، علایقتون و بودجه‌تون بندازید و ببینید اصلاً برای سبک سفر شما چطور محل اقامتی مناسبه. مریم تو این مطلب خیلی خوب در مورد انتخاب بین هتل و هاستل توضیح داده.

ممکنه بخواید تو یه هتل خوب و با امکانات اقامت داشته باشید و راحتی و آسایش محل اقامتتون خیلی براتون مهم باشه. یا این که بخواید بخش قابل توجهی از بودجه‌ی سفرتون رو برای محل اقامت بذارید. خب در این شرایط بهتره از قبل درست و حسابی دنبال هتل ایده‌آلتون بگردید و از قبل رزرو کنید تا خیالتون برای رسیدن به برنامه‌ی دلخواهتون راحت باشه.

البته بستگی داره تعریفتون از امکانات چی باشه! برای من چنین هاستلی همه‌ی اون چیزی که می‌خوام رو داره: پینگ پونگ که عاشقشم و چهار تا آدم هم‌فاز که می‌تونم باهاشون معاشرت کنم.

یا اصلاً ممکنه مشکل پول نداشته باشید و امکانات هتل هم براتون مهم نباشه و دنبال اقامت تو هاستل باشید اما براتون مهم باشه که فضای اون هاستل چطور باشه و دنبال یه مورد خاص بگردید. در این مورد هم بهتره از قبل هاستل رزرو کنید چون بعضی هاستل‌ها خیلی زود پر میشن.

اما اگه در نهایت به این نتیجه رسیدید که می‌خواید یه سفر ارزون، ماجراجویانه و کوله‌به‌پشتی داشته باشید و دوست دارید به خوش‌شانسیتون در مورد پیدا کردن یه هاستل باحال اعتماد کنید هیچ نیازی به رزرو از قبل نیست. و باید بدونید که خیلی از کوله‌به‌پشت‌ها اینطوری سفر می‌کنن حتی با وجود این که کردیت کارت دارن و براشون سخت نیست از قبل جایی رو رزرو کنن.

مقصدتون چه جور جاییه؟

بهتون توصیه می‌کنم حتماً قبل از سفر یه سرچ کلی در مورد مقصدتون بکنید تا دستتون بیاد وضعیت اقامت اونجا چطوریه. یه وقتایی ممکنه مقصد یه شهر کوچیک، توریستی و پر از هاستله. یه وقتایی هم مقصدتون یه شهر بزرگه که حتی اگه کلی هاستل داشته باشه فاصله‌شون از هم زیاده و خیلی سخته حضوری به تک‌تکشون سر بزنی.

مثلاً من تو سفر هند وقتی می‌خواستم برم مانالی از قبل دنبال رزرو هاستل نبودم چون قبلش سرچ کرده بودم و می‌دونستم که مانلی یه دهکده‌ی کوچیک پر از هاستل و گست‌ هاوسه که اسم و آدرس خیلی‌هاش رو حتی نمی‌تونی تو اینترنت پیدا کنی. در این شرایط احتمال این که جایی گیرت نیاد تقریباً نزدیک به صفره و می‌تونی با خیال راحت وقتی رسیدی دنبال هاستل مناسب بگردی.

اتفاقاً سارا هم تو سفر نپالش وقتی رسید کاتماندو از قبل جایی رو در نظر نداشت و همین طوری قدم‌زنان یکم چرخید تا یه هاستل خیلی خوب پیدا کرد که آشنایی با بک‌پکرهای اون هاستل مسیر کل سفرش رو عوض کرد و باعث شد کلی اتفاقات هیجان‌انگیز براش بیفته.

هاستلی که سارا تو کاتماندو گشت و پیدا کرد! باحال به نظر میاد نه؟

اما اگه دارید به یه شهر بزرگ سفر می‌کنید دیگه نمی‌تونید رو این حساب کنید که قدم‌زنان دنبال هاستل ایده‌آلتون بگردید. در این مواقع بهتره از قبل هاستلتون رو پیدا کنید یا حداقل منطقه‌ای که هاستل زیاده رو شناسایی کنید. راستی تو شهرهای بزرگ حتماً به کوچ‌سرفینگ هم فکر کنید چون معمولاً تو شهرهای بزرگ یه عالمه میزبان هست و اگه یکم بگردید می‌تونید تجربه‌ی سفرتون رو با مهمون شدن تو خونه‌ی یه آدم محلی غنی‌تر کنید.

انعطاف‌پذیری شما و همسفرهاتون چقدره؟

اگه بخواید طوری سفر کنید که تک‌تک جزئیات برنامه‌ی سفرتون از قبل مشخص نباشه، باید خودتون رو برای شرایط سخت آماده کنید. ممکنه همیشه شانس مسافر به کمکتون بیاد و یه بارم کارتون گیر نمونه اما بهرحال باید از نظر ذهنی آماده باشید. مثلاً اگه دارید می‌رید جایی که از زیاد بودن تعداد هاستل‌ها خیلی مطمئن نیستید و از قبل هم اصلاً دنبال جایی نگشتید، به این فکر کنید که ممکنه در نهایت هیچ جایی رو پیدا نکنید و تنها راه این باشه که کیسه‌خوابتون رو تو یه پارک پهن کنید و بخوابید.

در یک سفر بکپکری کیسه خواب و زیرانداز کیسه خواب اوجب واجبات است و می‌تونه ناگهان زندگی شما رو چند درجه زیباتر کنه.

تو سفرهای این چنینی باید علاوه بر خودتون به شرایط ذهنی و فیزیکی همسفراتون هم فکر کنید. مثلاً اگه با بچه سفر می‌کنید شاید بهتر باشه جای اقامت رو از قبل رزرو کنید چون بچه‌ها خیلی زود حوصله‌شون سر میره و خسته میشن. یا اگه همراه مسن‌تری با خودتون دارید باید شرایط فیزیکی اون‌ها رو هم در نظر داشته باشید. خب این افراد هرچقدر که سرزنده و دل‌جوون باشن بهرحال ممکنه از خوابیدن روی زمین سفت یا تخت ناراحت یه هاستل قدیمی دچار مشکل فیزیکی بشن و تا آخر سفر هم اذیتشون بکنه.

راستی یادتون نره که پیاده گشتن دنبال هاستل یه سختی هم داره و اونم اینه که وقتی خسته و کوفته از راه رسیدید و باید یه کوله‌ی نسبتاً سنگین رو هی با خودتون از اینجا به اونجا بکشید. ممکنه این شرایط باعث بشه خودتون یا همسفرتون بعد از هاستل اول و دوم دچار احساس ناامیدی بشید و شروع کنید به غر زدن یا حتی انداختن تقصیر گردن هم‌دیگه! پس یه بار دیگه میگم اگه می‌خواید یکم بی‌برنامه سفر کنید خودتون رو بشناسید و مطمئن بشید که آدمش هستید یا نه.

خب اگه با خوندن این مطلب به این نتیجه رسیدید که نیازی نیست برای سفرتون از قبل جای اقامت داشته باشید قبل از این که کوله‌تون رو بندازید پشتتون و برید به سلامت این چند تا نکته رو رعایت کنید:

۱- طوری برنامه بریزید که تو روشنایی روز به مقصدتون برسید. این طوری خیالتون راحته که برای پیدا کردن محل اقامت وقت زیاد دارید. اگه مقصدتون جزایر توریستی و یا روستاهای کوچیکه ترجیحاً صبح برسید که جاهای خوب پر نشده باشه.

۲- وقتایی که شب به مقصد می‌رسید و هیچ چیزی در مورد مقصدتون نخوندید معمولاً مجبور میشید به پیشنهاد راننده تاکسی برای هتل/هاستل اعتماد کنید. اگه این طوریه حداقل یه جوری در مورد مقدار پولی که می‌خواید خرج اقامتتون کنید راننده رو توجیه کنید.

۳- بعد از ورود به یه کشور جدید حتماً یه سیم‌کارت به همراه اینترنت دیتا بخرید. این طوری اگه برنامه‌تون اون طوری که فکر می‌کردید پیش نرفت حداقل اینترنت دارید تا سریع دنبال یه جای دیگه و یا حتی میزبان کوچ‌سرفینگ بگردید.

۴- درسته که اکثر مواقع می‌تونید خیلی راحت و بدون رزرو از قبل یه جای اقامت خوب پیدا کنید اما بهتره وقت بذارید و حداقل سه چهار مورد مناسب و نزدیک به هم رو پیدا کنید تا بعد حضوری در موردشون تصمیم بگیرید.

۵- در هر شرایطی آرامش خودتون رو حفظ کنید و به خودتون یادآوری کنید که تو سفر هم مثل زندگی اگه راحت بگیری همه چی راحت می‌گذره. اتفاقاً اصلاً بعید نیست که خاطره‌ی یه شب خوابیدن تو ترمینال و بین دود اتوبوس‌ها از بهترین خاطرات سفرتون بشه.
من که بعد از حرف زدن با مائده و ترانه درباره‌ی سفر تنهاییشون تو قسمت پنجم چارراه حسابی به این مورد ایمان آوردم.

اما اگه فهمیدید با در نظر گرفتن تمام این شرایط باز هم نیاز به رزرو هاستل از قبل دارید، حتماً الان کلی سوال جدید تو ذهنتون شکل گرفته مثل این که: حالا از کجا باید دنبال هاستل بگردم یا جا رزرو کنم؟ اصلاً مگه بدون کردیت کارت هم میشه؟ چطوری به این سایت‌ها اعتماد کنم؟

جواب این سوال‌ها رو به زودی تو مطلب بعدی می‌خونید:)

 

0

16 کامنت

 1. تجربه شخصی خودم این بوده که اگر هاستل رو قبل از رسیدن رزرو کرده باشی حداقل مطمئنی که یجای خواب منتظرته وقتی خسته و کوفته میرسی به مقصدت! ولی یکی از معایب رزرو هاستل اینه حتی اگه رنکینگ خوبی داشته باشه و نظرات هم مثبت بوده باشن توی سایت بوکینگ ، ممکنه اونجوری که فکر میکردی نباشه و به قولی بخوره توی ذوق آدم! ولی این رو به طور قاطعانه میتونم بگم که از وقتی که تجربه اقامت توی هاستل های مختلف رو پیدا کردم دیگه حتی یه لحظه حاضر نیستم برم هتل!

  • آره حسین جان یه وقتایی واقعا آدم خسته و کوفته میرسه به مقصد و خیلی سخته تازه با اون بار و بندیل بگردی دنبال جای خواب. در مورد هتل و هاستل هم که کاملا باهات موافقم:)

 2. مرسی پری جون خیلی مفید بود. در مورد شهرهای بزرگ موافقم. مثلا شهری مثل ابوظبی فقط یه هاستل داره! حداقل من کلی سرچ کردم و چیز دیگه ای پیدا نکردم :دی

  • واقعا؟ مگه میشه که فقط یه هاستل داشته باشه؟:))
   اما بهرحال باید حتما ادم سرچ کنه قبل رفتن به نظرم حتی اگه رزرو هم نکنه:)

 3. درود
  نمیشه یه صفحه جداگانه باز کنید، کسایی که میخوان برن سفر برای خودشون همسفر پیدا کنن؟
  لااقل آزمایشی راه اندازی کنید! مثل یه شبکه اجتماعی کوچیک عمومی.
  پایدار باشی

  • راستش خودمون هم خیلی وقته که به فکرش هستیم اما یکم دردسر داره و دنبال راهی هستیم که بتونیم این ایده رو درست و تروتمیز عملی کنیم اگه بشه:)

 4. پری من خیلی به این مطلب نیاز داشتم:)))
  ممنونم ازت خیلی خوووب بود:))
  منتظر قسمت بعدیش میمونم:*

 5. سلام پری جان
  من به تازگی با شما آشنا شدم ، از طرز نگارشت خیلی خوشم میاد و کلی انرژی مثبت داره ، من هم خیلی سفر رفتم و به همه دوستان میگم حتما از زمان وامکانات استفاده کنند ، پری عزیز اومدی سوئیس حتما تماس بگیر دوست دارم باهات آشنا بشم والبته چند جای تاپ باهات برم ، اینجا سه زبانه است وجالب اینه که هر منطقه اش خصوصیات خاص خودش را دارد ، من نزدیک لوزان زندگی میکنم وزبانمون فرانسه است ولی کارم در منطقه آلمانی زبان است بسیار جالب است فرق نوع خانه ها وفرهنگ و روابط ،،به امید سلامتی و شادی برای همگی دوستان

 6. سلام سارا جان خیلی ممنونم از لطف و محبتت اگه گذرم به اون سمت افتاد حتما یادم میمونه که یه دوستی اونجا دارم:) ممنونم ازت! راستی اگه اهل سفر هستی و اون طرفا رو خوب میشناسی کاش به عنوان نویسنده مهمان یه مطلب برای سبکتر بنویسی:)

 7. دوستانی که دنبال همسفر هستن لطفا به جامعه couchsurfing.com بپیوندید هم از امکانات اقامت رایگان استفاده کنید و هم همسفر پیدا کنید

 8. سلام به همه دوستان
  واقعا مطالب جالب و اموزنده و به درد بخور بود .ممنون
  خوشحالم که در کنارتونم😅

 9. سلام دوستان.تو مسقط دنبال یه هاستلم
  سرچ کردم نتونستم گیر بیارم .کسی هاستل تو مسقط سراغ داره؟ممنون میشم کمکم کنین
  آی دی تلگرامم
  fly1z@

Comments are closed.