راهنمای سفر ارزان به ونیز ایتالیا – قسمت اول

13

ونیز ایتالیا مطمئنن یکی از اون مقاصدیه که هر آدمی قبل از مرگ باید بهش سفر کنه. درواقع با اینکه پتانیسل این رو داره که به عنوان یکی از گرون‌ترین شهرهای دنیا برای هزاران یوروی آدمای پولدار پیشنهادات وسوسه‌انگیزی بده، اما به همون اندازه یا حتی بیشتر هم امکانات سفر ارزون رو داره.

بیاین فرض کنیم که ویزای شینگن رو با موفقیت گرفتی و سودای رفتن به ونیز تو سرت داری. تو این نوشته من بهت خواهم گفت که چطور میشه با یه کوله‌پشتی به این شهر – که بعضیا میگن لوکس‌ترین شهر اروپاست – سفر کرد و ازش لذت برد ولی پول زیادی خرج نکرد.

تا اسم ونیز میاد همه با ناامیدی میگن نه! اونجا گرونه نمیشه. من تو این نوشته میگم که چطور میشه!

این قسمت و قسمت بعدی این مطلب رو تا تهش بخون تا متوجه بشی که با کمتر از پنج یورو کجا میتونی غذای ایتالیایی بخوری. با دو یورو گاندولا سوار شی و بدون خرج کردن حتی یک سنت زیباترین سازه‌های معماری ونیز رو ببینی.

چقدر پول برای ونیز در نظر بگیریم؟

اگه تو قصدت اینه که خیلی ارزون به این شهر سفر کنی و بر طبق همین پیشنهاداتی که من تو این راهنما بهت میگم پیش بری، هزینه‌ات نباید بیشتر از روزی ۵۰ الی ۷۰ یورو بشه. من تا الان دوبار به این شهر سفر کردم. بار اول ماه جولای ۲۰۱۶ که اوج شلوغی و فصل توریستیه و بار دیگه اواسط سپتامبر ۲۰۱۷ و هربار به طور میانگین هزینه‌ام روزی ۶۰ یورو شد. پس احتمالن کمتر از این مقدار هم بشه خرج کرد. آخرش یادمون باشه که همه بستگی به خودت و علایقت داره و اینکه حاضری واسه چی تو سفرت پول خرج کنی.

همین که بری از بالای پل ریالتو این منظره رو ببینی کلی می‌ارزه!

چند روز برای دیدن ونیز کافیه؟

بعضیا میگن کل ونیز رو میشه تو یه روز گشت اما نظر من رو بخوای واسه اینکه بفهمی تو ونیز بودی یا نه باید دو روز کامل رو براش در نظر بگیری. اگه هم جزو برنامه‌ت باشه که چند تا از جزیره‌های دور و اطراف ونیز (مثل لیدو، مورانو، بورانو و تورچلو) رو ببینی باید یک روز دیگه هم به اون دو روز اضافه کنی.

جاهای ارزون برای غذا تو ونیز کجاست؟

بهترین راه برای اینکه غذای ارزون تو ونیز پیدا کنی اینه که همینجوری راه بیفتی تو کوچه پس کوچه‌ها و اتفاقی یه جایی رو پیدا کنی! شوخی نمی‌کنم. باور کن. این همون کاریه که من کردم. غذاهای ارزون ونیز اکثرن شامل پیتزا، پاستا، پنینی، اپرتیوو و سیچتی میشه. پیتزا و پاستا و پنینی رو که میشناسین پس بذارین اون دوتای دیگه رو معرفی کنم به حضورتون.

لازانیا که معرف حضورتون هست! ایتالیایی‌ها تو آشپزی معروفن.

 اپرتیوو و اپریچنا(Aperitivo & Apericena): یکی از اصطلاحاتی که تو بحث غذا باید تو ایتالیا بلد باشی این دو تا کلمه‌ست. یعنی چی اینا؟ اپرتیوو یه جور پیش غذا به حساب میاد که به همراه نوشیدنیت سرو میشه. در واقع تو فقط پول نوشیدنیت رو میدی اما یه ظرف بزرگ از چیپس، زیتون، ژامبون و پنیرای خوشمزه‌ یا اسنک و چیزای دیگه همراهش برات میاد. چه جور نوشیدنی؟ هرجور! تو بگو حتی آب یا آب پرتقال. فرقی نداره. اپریچنا: به نوشیدنی گفته میشه که تو با سفارشش میتونی بری از بوفه هرچقدر که خواستی اسنک بخوری.

چه جوری یعنی؟ یعنی تو یه نوشیدنی به قیمت پنج یورو سفارش میدی و بعد به منبع لایتنازل اسنک‌ها و پیش غذاها دست پیدا میکنی.

عکس از گوگل! منظورم این غذاهاست. اپرتیوو و اپرینکانو.

نکته‌ی کنکوری: سعی کن نوشیدنیت رو آروم آروم بنوشی که یه بار سفارش بدی. کوکتل‌ها گرون‌تر از نوشیدنی‌های محلی هستن پس سمتشون نرو.

سیچتی (Cicchetti): سیچتی اسنک‌های کوچیکی‌اند مثل تاپاس اسپانیایی که از قدیم‌الایام تو بارهای ایتالیا سرو میشن. قیمت این فینگرفودهای ارزون بسته به سایز و نوع اونها متفاوته اما معمولن قیمت هرکدومشون از ۱ تا ۳ یورو بیشتر نیست. از جمله سیچتی‌های معروف و محبوب میتونم به ماهی مرکب سرخ شده و کوفته قلقلی‌های کوچیک اسم ببرم. کجا پیدا میشن؟ خوبش رو میتونی تو Al Ponte و All’Arco  پیدا کنی. اینا دیگه کجاست؟ این رو دیگه از گوگل بپرس!

چی؟ آدرس چندتا رستوران؟اینم لیست چندتا رستوران خوب با قیمت مناسب:

 • Dal Moro’s – Fresh Pasta To Go | Calle de l’Angelo, 5324, 30122 Castello, Venezia

این رستوران پاستای خونگی تر و تازه میده دستت، کمترین قیمت از پنج یورو شروع میشه به بالا. اندازه‌ی پاستا کافیه و خیلی خوشمزه‌ست ولی یکشنبه‌ها تعطیله.

 • Taverna del Campiello Remer | Cannaregio, 5701, 30121 Venezia

این بار فقط چند قدم از پل ریالتو فاصله داره و یکی از بهترین جاها برای پیدا کردن غذای ارزونه. این از همون جاهاست که به ازای خرید یک نوشیدنی با ۴ یورو، تو میتونی هرچقد دلت خواست اسنک بخوری. از ساعت ۵.۳۰ عصر بازه اما چهارشنبه‌ها تعطیله.

پاستای خودت رو بخری و بری روبروی یکی از این مناظر بشینی از تو رستوران نشستن بهتر نیست؟
 • Muro Rialto | Sestiere San Polo, 222, 30125 Venezia

اگه طرفدار غذای دریایی هستی هرجور شده شنبه‌ها خودت رو به این رستوران برسون چون اینجا هر شنبه میز و صندلی‌هاش رو بیرون تو محوطه‌ی نزدیک به بازار ریالتو می‌چینه و هر بشقاب غذای لذیذ دریایی و یک لیوان نوشیدنی رو فقط با ده یورو برات سرو می‌کنه.

 • Pizza al Volo | Dorsoduro, 2944, 30123 Venezia

بهترین جا برای اینکه یه تیکه‌ی بزرگ پیتزا رو فقط واسه دو یورو بخری تو ونیز همینجاست. اما راستش این رو باید بهت بگم که ونیز اصلن جای خوبی واسه امتحان کردن پیتزای معروف ایتالیایی نیست چون رستوران‌ها طبق نظر دولت اجازه ندارن تنور چوبی داشته باشن.

غذاها و نوشیدنی‌های سنتی ونیزی:

از جمله غذاها میشه به ریزوتوهای مختلف اشاره کرد. نوشتن اسمشون به فارسی سخته. پس به انگلیسی و ایتالیایی همین پایین می‌نویسمشون:

Risotto al nero di seppia, fried polenta, Baccala’ Mantecato, Spritz, Grappa, and Ombra.

پیتزای محبوب من! این چنین خوشگل و زیبا بود که ازش سیر نمی‌شدم.

چندتا نکته‌ی مهم برای سفارش غذا تو ونیز:

 • همین که رو صندلی یه رستوران بشینی و سفارش بدی به صورت اتوماتیک ده الی پونزده درصد برای هر فرد حق سرویس شارژ میشه پس تا جایی که میتونی غذات رو تحویل بگیر و برو تو یه جای خوش منظره میلش کن.
 • تو رستوران به جای اینکه آب معدنی سفارش بدی و بابتش پول بپردازی از خدمتکار بخواه که برات آب آشامیدنی (Tap Water) رایگان بیاره. تو داری ارزون سفر میکنی پس باید حواست به همین جزییات باشه.
 • خدمتکارهای حقه باز شهرهای توریستی همیشه پیشنهاد خوردنی‌های دیگه‌ای رو کنار غذاتون میدن، حواست باشه که همینجوری نگی باشه بیار. اول مطمئن شو که این پیشنهاد هزینه‌ی اضافی داره یا نه. در غیر اینصورت با یه صورتحساب پنجاه یورویی مواجه خواهی شد.
تو رستوران‌ها حواستون رو جمع کنین که سرتون کلاه نره!
 • قهوه تو ونیز گرونه به خصوص اگه بخوای جایی بشینی. پس یا قهوه‌ت رو بگیر و برو یه جا دیگه بشین یا اینکه دیگه قهوه نخور! چیه بابا تلخ و بدمزه.
 • برای پیداکردن غذای ارزون از جاهای توریستی دور شو. مثلن حوالی میدون سن مارکو هیچ غذای ارزونی نیست!
 • بستنی ایتالیایی حتمن بخور! قیمت هر اسکوپ بستنی نباید بیشتر از ۱.۵۰ یورو بشه اگه قیمت بیشتری بهت میگن معطلش نکن و برو یه بستنی فروشی دیگه.
 • حواست باشه که غذاهایی که کیلویی فروخته میشن مثل پیترا و غذاهای گوشتی ممکنه تو نگاه اول ارزون به نظر برسه اما معمولن گرون درمیاد و نمی‌ارزه.

 

تا اینجا از غذا و هزینه‌ها برات گفتم. قسمت بعدی این نوشته رو از دست نده که قراره از راه‌های ارزون اقامت، جاهای دیدنی ونیز و تجربه‌هایی که نباید تو این شهر از دست بدی، بنویسم. برام بنویس که چه چیزهایی رو دوست داری راجع به این شهر جادویی بدونی که بیشتر ازش بنویسم.

0

13 کامنت

 1. سارا جان ممنون از مطالب مهمت. من تو راه ونیزم میشه در حد چند خط بهم بگی کجا اقامت کنم مناسب در بیاد؟سپاس

 2. سلام سارا جون من ۱ هفته ای میشه که با سایت سبک تر آشنا شدم و شما و مریم جون رو تو اینستاگرام follow کردم وقتی مطالب سایت رو ، سفرنامه هاتون رو میخونم خدا میدونه که چقدرررر انرژی میگیرم و نور امیدی در وجودم پیدا میشه که خیلی حالمو خوب میکنه من خودم رشته تحصیلیم مدیریت جهانگردی بود و همیشه عاشق سفر بودمو هستم به خاطر همین این رشته رو انتخاب کردم اما خوب طبیعتا برای خیلی هامون بحث هزینه های سفر مطرحه که به خاطر اون هیچوقت جرات نکردم که تنها برم خارج از کشور یا اصلا تنهای تنها نهایتا تا شمال برم !
  حس میکنم شما واقعا ذهنتون دیدگاهتون راحتی تون سبک تر از منه دوست دارم روزی من هم بشم یه solo travel یه کوله گرد…

 3. سلام وقت بخیر سارا جان
  برای مریم هم نوشتم. لطف کنید یه مقاله در مورد ارتباط شغل و طبیعت و سفر برامون تهیه کنید مثلا نویسندگی و پزشکی و کارمندی و ماموریت و ورزش و… خیلی راهگشا ست شما تجربتون عالیه .ممنون ممنون

 4. سلام سارا خانم. ممنون از مطالب کاربردی که میذارید.
  من به شخصه خیلی عاشق سفر هستم. اما ۲ تا بچه کوچیک داریم و نمیشه با این شرایز به سفر ارزون رفت.
  منتظریم تا کمی بزرگتر بشن تا راحت تر بشه سفر کرد.
  لطفا در مورد گرفتن بلیط هواپیما و اینکه چطور گرفتین و هزینش چقدر شد هم توضیح بدین.
  بازم ممنون بخاطر سایت قشنگی که دارین.

 5. سلام سارا جون ممنون بابت مطالب خوبتون، لطفا اگر ممكنه در ارتباط با محل اقامت ارزون و شغلي كه واسه چند روز ميشه هزينه هاي سفر را جور كرد توضيح بديد، ممنونم
  و اينكه اگر بخوام تو اين سايت بازكسي آشنا بشم و سفرو با هم شروع كنيم، مقدوره يا نه؟! ممنونم از راهنماييهاي مفيدت🙏🙏🙏

 6. سلام .متنی عالی بود خسته نباشید
  ولی لطفا املای واژه حتما رو که به صورت (حتمن) نوشتید درست کنید .
  متشکرم

 7. سلام سارا جون
  مرسی از سفرنامه پر نکته و خوبت
  عزیزم یه سوال در مورد کسب درآمد از طریق سفرنامه نویسی دارم . میدونی برای ما بعنوان ایرانی امکان مرتبط شدن و با مجلات سفر خارجی وجود داره یا نه ؟

 8. سلام مجدد
  راستی کامنت قبلیم درباره اسم چیکتی رو منتشر نکنید
  فقط نوشتم که اگه صلاح دونستید تغییرش بدین
  سپاس

 9. سلام سارای عزیز خیلی عالی بود
  ممنون‌ میشم قسمت بعدیشم هر چه زودتر منتشر کنی که لذت ببریم:)

 10. سلام سارا
  متن شما بهترین سفرنامه ای هست که میشه تو اینترنت برای ونیز پیدا کرد.
  منتظرم قسمت دومش رو هم زود بزارید.
  موفق باشید.

Comments are closed.