راهکاری برای سفر مجانی و متفاوت: کار داوطلبانه!

130

«امان از دست پول! کاش منم پولدار بودم و به فلان کشور سفر میکردم!» و یا «خوش به حال پولدارا که می‌تونند سفر کنند! ما که هرکاری میکنیم آخر سال هیچ پول اضافه‌ای برای سفر باقی نمی‌مونه!».
این جمله‌ها حرف‌های آشناییه که بارها به گوش همه‌مون ‌‌خورده و یا هر وقتی که صحبت از سفر و‌خصوصاً از نوع برون‌مرزیش شده برای بقیه تکرارش کردیم؛ موضوعی که باعث شده سفر کردن به خیلی از کشورهای دنیا اونقدر برامون دور از دسترس باشه که حتی نتونیم در موردش رویاپردازی کنیم!
ولی حالا اگه واقعاً یکی این وسط پیدا بشه و بگه که شما می‌تونید به خیلی از کشورهای دنیا سفر مجانی داشته باشید و هیچ پولی بابت اقامت و خوراک نپردازید تکلیف چیه؟! مگه میشه طولانی سفر کرد و نگران خرج شدن یک قرون از پس‌اندازی که با اون‌همه سختی بعد یک یا چند سال جمع شده نبود؟! مگه میشه فقط پول بلیط و ویزا رو تهیه کرد و به بقیه‌اش فکر هم نکرد؟!
توی این مقاله میخوام با تکیه به تجربیات یک سال سفر مجانی و بدون پول خودم براتون بنویسم که چطور میشه بدون خرج کردن حتی روزی یک دلار، خیلی ازکشورهای دنیا رو دید و یک عالمه تجربه‌ی متفاوت کسب کرد. راه حل عملی برای اینکار چیه ؟

انجام کارهای داوطلبانه در سفر مجانی!

پس اگه به دنبال سفر ارزون و یا سفر مجانی و پیدا کردن تجربیات خاص از یک سفر هستید، پیشنهاد میدم دلایل من برای انجام کار داوطلبانه در سفر رو با دقت بخونید:

۱.صرفه‌جویی اقتصادی و عدم صرف هزینه بابت خوراک و اقامت

با وجود این‌که قانون کار داوطلبانه تو کشورهای مختلف و بر مبنای انجمن و یا وبسایت مورد استفاده متفاوته، معمولاً تأمین محل اقامت یا غذا و یا هر دو در ازای انجام کار داوطلبانه بسیار مرسومه.
همه‌ی ما می‌دونیم که اصلی‌ترین هزینه‌ی سفر رو معمولا اقامت و خوراک تشکیل میده و اگه بابت این دو مورد هزینه‌ای نپردازیم، سفر مجانی تبدیل به موضوعی قابل دسترس میشه.

photogrid_1479130632051
همه‌ی اتاق‌خواب‌ها که قرار نیست شبیه هم باشن! این کاروان در واقع اتاق خواب و خونه‌ی من تو یکی از کارای داوطلبانه‌ام بود که وسط جنگل قرار داشت! دروغ چرا یک وقت‌هایی هم شب‌ها سر و صدای توهمی ایجاد می‌کرد!
2016-11-15-12-32-45-1-960x720
تو خونه‌ی سارا( یکی از کارهای داوطلبم) اجازه داشتیم از هرچی که می‌خوایم غذا درست کنیم! منم که با وجود باغچه‌ی پر از سبزیجات و تخم‌مرغ‌های محلی خونگی، خلاقیتم گل کرده بود و هر روز یه معجون جدید درست می‌کردم! اینم پاستای سبزیجات و گل‌کلم‌ و تخم‌مرغ و لوبیا و البته پنیر چدار! مزه‌اش؟! هنوز که هنوزه زیر زبونمه! 

۲.داشتن زمان کافی برای بازدید از منطقه با انجام کار نیمه وقت

کارهای داوطلبانه معمولا به صورت نیمه‌وقت و در حدود ۲۵ ساعت در هفته انجام می‌شه. همین موضوع فرصت کافی برای دیدن منطقه‌ی محل اقامت و انجام فعالیت‌های جانبی رو در اختیار آدم قرار میده. در خیلی از موارد هم امکان هماهنگی با صاحب کار و جابه‌جایی ساعت‌های کاری به نحوی که که برای هر دو طرف مفید و مقرون به صرفه باشه وجود داره.

photogrid_1479130618687
معمولا بعد از ظهرها با پابلو (دوست موقت تازه پیدا کرده‌ام تو یکی از کارهای داوطلبانه) می‌زدیم بیرون و به کشف منطقه! یه وقت‌هایی هم راهمون کج می‌شد به کافه‌ها وبازی و کلی گپ و گفت!

۳.وجود مجموعه‌ی متنوعی از کارهای قابل انجام

بسته به مقصد مورد نظر، گزینه‌های متفاوتی برای انجام کارهای داوطلبانه وجود داره. این گزینه‌ها می‌تونه شامل کار توی یک خانواده و رسیدگی به امور خونه، کار در مزرعه، کار در یک مرکز توریستی، کار در یک موسسه آموزشی و یا مدرسه و غیره باشه. معمولا در کشورهایی که هرساله مسافرهای زیادی به اون‌جا سفر می کنند و مردم با فرهنگ کار داوطلبانه آشناترند، تنوع انتخابی بیشتری وجود داره.
تو خیلی از کشورهای غیر انگلیسی زبان هم تنها با دونستن و تدریس زبون انگلیسی میشه کار داوطلبانه پیدا کرد.

photogrid_1479130522709
من همیشه از اون آدم‌هایی بودم که خیلی از دور و رویایی به باغبونی فکر می‌کردم! اولین بار که بیل گرفتم دستم دیدم نه والا! اینقدر هم رویایی نیست و کلی زور بازو می‌خواد! ولی خوب بعد یه مدت تبدیل شد به یکی از کارهای مورد علاقه‌ام!

۴.تجربه ی زندگی واقعی در دل یک فرهنگ یا خانواده

سفر کردن واقعی چیزی بیشتر از دیدن چهار تا درخت و دو تا موزه است. سفر کردن واقعی یعنی درک فرهنگ و طرز فکر مردم یک منطقه و هیچ چیزی مثل زندگی و کار تو دل یک فرهنگ نمی‌تونه ما رو برای رسیدن به این هدف کمک کنه.
تنها با زندگی کردن تو دل یک فرهنگه که میشه فهمید ژاپنی‌ها چه فرقی با چینی‌ها دارند و استرالیایی‌ها معمولا ًً بچه هاشون رو چه جوری تربیت می کنند؟! زن ‌های آرژانتیتی چه ارج و قربی تو خانواده دارند و مهم‌ترین دغدغه‌های یک خانواده‌ی آلمانی چیه؟! و یا اصلاً چرا یک خانوادهی نیوزیلندی دنیا رو اینقدر متفاوت از یک خانواده امریکایی می بینه.
اگه نظر من رو می‌پرسید پیدا کردن جواب برای این مدل سوال‌ها، بزرگترین دریافتیه که از یک سفر میشه بدست آورد.

photogrid_1479130595834
خانواده‌ی تیرس نمونه‌ی واقعی یک خانواده‌ی استرالیایی بودن! اونقدر که شنا و قایق‌رانی و کایاکینگ و غواصی برای این خانواده مهم بود که انگار فردا همگی با هم عازم المپیکن! یه بار که پرسیدم اخه واقعن چرا گفت که ما وسط آب زندگی می‌کنیم و ورزش‌های آبی برای ما تفریح نیست، گاهی حتی یک راه نجاته! 

۵.بدست آوردن مهارت‌های گوناگون

یکی از مزیت‌های فوق‌العاده‌ی کار داوطلبانه، پیدا کردن مهارت‌هاییه که شاید تو زندگی روزمره هیچ‌وقت فرصتی برای یادگیریش نداشته باشیم!
مهارت هایی مثل باغبونی، نجاری، خیاطی، آشپزی، ساخت و ساز، سوارکاری و هزار کار دیگه مواردی هستند که میشه تنها با انجام کار داوطلبانه و بدون صرف هیج هزینهای یاد گرفت. اگه کمی هوشمندانه‌تر انتخاب کنیم می تونیم کارهای داوطلبانه رو براساس علایق شخصیمون انتخاب کرده و علاوه بر فرصت دیدن منطقه و آشنایی با فرهنگ منطقه، یک مهارت جدید رو هم بدست بیاریم.

photogrid_1479130510760
سمباده رو که داد دستم که این در رو سمباده بکش فک کردم شوخی می‌کنه! من کجا و نجاری کجا اخه! اونم بعد این‌که دیروز در نقش نقاش یک عالمه دیوار رو رنگ زده بودم! ولی خوب قرار بود دوتا مهارت جدید باد بگیرم دیگه!

 

photogrid_1479130498845
من عاشق سوارکاری‌ام و به خاطر همین زوم کردم رو اسب‌ها! با خودم قرار گذاشتم حتمن جاهایی رو برای کار داوطلبانه انتخاب کنم که اسب داشته باشن تا نرم‌نرم سوارکاری رو به طور جدی یاد بگیرم!

۶.امکان استفاده از تجربه‌ی کارهای داوطلبانه برای پیدا کردن یک شغل

واقعیتش اینه که تو خیلی از کشورهای پیشرفته و درست حسابی برای خیلی از کارهای به ظاهر دم دستی هم درخواست رزومه و سابقه‌ی کارمی کنند. توی این رزومه معمولا سوابق کاری مرتبط شما و کسی که به عنوان رفرنس تأییدتون می کنه ذکر میشه.
با انجام کار داوطلبانه شاید شما به طور مستقیم پولی دریافت نمی‌کنید، ولی مهارت و رزومه ی خوبی برای خودتون جمع می‌کنید تا بعدتر هرجا که ممکنه ازش استفاده کنید. صادقانه‌اش من شخصاً اکثر کارهای پولی در سفر رو به واسطه رزومه‌ی کارهای داوطلبم پیدا کردم.

photogrid_1479130487804
بعدها کار توی کافه و رستورانی که پول خوبی هم بهم می‌دادن رو به واسطه‌ی سابقه‌ی کار داوطلبم توی این آشپزخونه پیدا کردم! موقع نوشتن رزومه‌ام همه‌ی این سبک کارهایی که انجام داده بودم رو جا دادم توش! 

۷. امکان تجربه‌ی شغل‌هایی که خیلی در دسترس نیستند.

آیا آرزو دارید که توی یک هتل رویایی توی یک منطقه‌ی رویایی‌تر کار کنید و بدونید حس و‌حالش چه‌جوریه؟! یا مثلاً به خرید یه مزرعه و کار کشاورزی فکر می‌کنید ولی هنوز ته دلتون شک دارید که اهلش هستید یا نه! شایدم دوست دارید معلم بشید ولی مطمئن نیستید حوصله بچه‌ها رو داشته باشید!
شاید فکر می‌کنید برای گرفتن هرکدوم از این تصمیم‌ها باید از همه ی کار و زندگی الانتون بگذرید و همین موضوع شما رو به شک میندازه! ولی خوب چرا رفتن به سراغ هزینه‌های بزرگ؟
یک ماه مرخصی بگیرید و برید اون کار رو به صورت داوطلبانه در حین سفر تو یک کشور خارجی تجربه کنید. مطمئن باشید بعد از همون یک ماه کلی دیدتون تغییر کرده و تصمیمتون واقعی‌تر شده.

photogrid_1479130533298
همیشه فکر می‌کردم که اگه یک روز پولدار شدم شاید برم یه هتل یا مهمون‌خونه‌ی خودمونی تو یک جای بکر بزنم و توش کار کنم. یک ماه کار داوطلبانه توی این هتل به من فرصت مزه‌مزه کردن و ارزیابی همچین فکری رو داد.

۸. راه یافتن به مناطق بکر و متفاوت

واقعیت ماجرا اینه که با رفتن به سراغ کارهای داوطلبانه از مناطقی سر در میارید که هیج وقت با کمک گوگل و اینترنت پاتون به اونجا‌ها نمی‌رسید.
خود من کجا می تونستم تصور کنم که قراره پام به خونه‌ی پیرمرد با خردی برسه که خونه‌اش بالای کوه، وسط جنگل و مشرف به اقیانوسه؟! کارهای داوطلبانه من رو به محلی‌ترین و بکرترین مناطقی رسونده که هیچ وقت حتی تصور پیدا کردن همچین محل‌هایی توی ذهنم نمی گنجید! سفر کردن به اون مقاصد و امکان زندگی کردن و کار توی اون‌ها که بماند!

photogrid_1479130571290
همین‌طور که پشت این میز نشستید و آفتاب پخش شده وسط خونه ودارید دمنوش خوش‌عطرتون رو می‌نوشید و به صدای موسیقی‌ای که تو خونه‌ی چوبی پیچیده گوش می‌دید،گاهی سرتون رو از روی کتابی که می‌خونید بردارید و زل بزنید به جنگل روبرو و اقیانوس پشت سرش و آسمون و ابرها! خیلی رویایی بود نه؟! ولی این وضعیت من بود تو یکی از کارهای داوطلبانه‌ام! 
photogrid_1479130583036
کار و زندگی تو خونه‌ی پیرمرد منو به همچین جاهایی کشوند! رفته بود بالای سنگ و کودک درونش زده بود بیرون که حتمن بپره و من ازش عکس بگیرم! دروغ چرا با هر پرش می‌مردم و زنده می‌شدم! 

۹. امکان معاشرت با افراد محلی و خلق فرصت‌های جدید

یکی از مهم ترین ابزارها برای داشتن یک سفر موفق، معاشرت با بقیه آدمهاست. هرچه با افراد بیشتری چه محلی و چه مسافر معاشرت کنید فرصت های بیشتری براتون پیدا میشه.
من خودم یکی از شغل های در حین سفرم رو که مراقبت از یک پیرمرد نود و دو ساله بود در حین یکی از همین کارهای داوطلبانه و معاشرت با نوه‌ی پیرمرد پیدا کردم. علاوه براین کارهای داوطلب زمینه‌ساز خوبی برای پیدا کردن همسفرهای خوب هستند.. پس فرصت معاشرت با محلی‌ها و سایر مسافرها رو در حین کارهای داوطلبانه از دست ندید.

photogrid_1479130544655
نود و دو سالش بود و همه رییس صداش می‌کردن! چند روزی در غیاب خانواده‌اش مراقبش بودم و باهاش معاشرت می‌کردم! دروغ چرا علاوه بر قشنگ بودن تجربه‌اش، پول خوبی هم برای اون چند روز گیرم اومد! 

۱۰. شکستن ایگو و من بزرگی که برای خودمون ساخته ایم و پیدا کردن عزت نفس واقعی.

تا حالا هیچ فکر کردید که بزرگترین دردهایی که توی زندگی با اون‌ها روبرو می شیم از این ناشی میشه که خودمون رو بیش از اندازه جدی و مهم فرض می‌کنیم؟ به عبارت دیگه معمولا اون چیزی که به عنوان هویت از خودمون می‌شناسیم و به دنیای بیرون معرفی می‌کنیم یک پوسته‌ی شکننده‌ی بادکرده از شغل و تحصیلاتمونه که هرکی دست روی نقاط حساس این پوسته بگذاره صدای دادمون سر به آسمون می‌کشه؟!
بزرگ‌ترین تجربه‌ی کار داوطبانه برای من شکسته شدن همین پوسته‌ی ضعیف و غرور الکی همراهش بود. شما می تونید یک پروفسور یا یک بیزینس‌من موفق باشید ولی یک جایی توی کار داوطلبانه تون مشغول نظافت سرویس‌های بهداشتی خونه‌ی یک غریبه بشید. این موضوع چه دستاوردی داره؟
با تجربه‌ی کارهای مختلف بالاخره باور می‌کنید که هویت و ارزش شما چیزی بیشتر از شغل و درآمد و تحصیلات شماست و اینجوری بار سنگین پوسته‌ی تقلبی‌ای که یک عمر روی دوشتون می‌کشیدید و همیشه نگران ترک‌خوردنش بودید، سبک می‌شه. اینجاست که بالاخره به

عزت نفس واقعی یعنی چیزی که بر مبنای ارزش‌های درونی و نه هیچ چیز بیرونیه،

دست پیدا می‌کنید.

photogrid_1479130556750
چه فرقی دارد ه که شاگرد اول فلان دانشگاه معروف باشی، دکتر داشته باشی، تاجر باشی یا سراشپز یا اینکه کف زمین و دستشویی‌ها رو تمیز کنی! باید ارزش تو یک‌جایی مجزا از شغل و درآمدت باشه! باید یاد بگیری هرکدوم از این کارها رو با عشق و فروتنی انجام بدی! اونوقته که عزت نفس واقعی رو جایی تو درون خودت پیدا می‌کنی!

توی این مقاله تنها به بررسی ده دلیل اصلی پرداختم که چرا انجام کار داوطلبانه توی سفر رو پیشنهاد می دم. تو مقاله‌ی بعدی به روشهای پیدا کردن این سبک کار، اصول و امنیت اون اشاره می کنم. اگر شما هم تجربه‌ای از هر نوع کار داوطلبانه دارید و یا با هرکدوم از این موارد موافق و مخالفید، نظر خودتون رو پایین این پست برامون بنویسید تا همگی استفاده کنیم.

41

130 کامنت

 1. سلام رها
  من همیشه یکی از رویاهام همین بوده که برم جاهای مختلف و کار کنم و پول دربیارم بعد برم یه جای دیگه یه زندگیه دیگه دوباره از اول اینکه ادم بند بشه به یه جایی که حالا جام امنه و …. خیلی حال نمیده
  امید وارم در اینده نزدیک این بندا رو باز کنم و بپرم
  از حالا برای مقاله بعدیت تو را چشم در راهم

 2. عالی بود ، حتما ادامه نوشته هاتونو دنبال میکنم و یه روزی ازشون استفاده میکنم .
  مرسی مرسی مرسی 🙂
  متاسفانه عامل محدود کننده واسه منی که عاشق سفرم همین هزینه های اقامت بوده که تو فکرش هستم با سفرای داخلی شروع کنم و اگه موفق بودم کم هزینه سفر کنم برم دنبال سفرای خارجی

 3. سلام نوشته بسیار مفید و برانگیزاننده‌ای بود, به خصوص مورد دهم .. واقعا ممنون از شما که بعضی از دغدغه‌های ذهنی ما رو با بیان روان و ملموس تجربیات سفر خودتون به چالش می‌کشین و باعث میشین ما عمیقتر, کاربردی‌تر و مثبت‌تر فکر کنیم. خوب و سلامت باشید

 4. چطوری باید اعلام کنم که شدیدا باهات موافقم!!؟؟
  بی صبرانه منتظر پست بعدیت هستم استااااااد.

 5. مرسی مریم … کسی با این کیفیت ندیده بودم توضیح بده کار دواطلبانه رو
  دمت گرم
  بدو بیا بنویس از روش های پیدا کردنش برای خیل مشتاقان بدو

 6. درووود مریم خانوم و سپااااااسگذار بخاطر وقت و انرژی ای کہ برای بیان تجربہ های مفیدتون میذارید. سلااامت شااااد و موفق باشی 🙂

 7. مرسییییی خیلی عالی بود. منم کارهای داوطلبانه زیاد انجام دادم و به وسیله ی همین کارها چیزهای زیادی یاد گرفتم. مشتاقانه منتظر مقاله ی بعدیت هستم :))

 8. سلام مریمی نازنین
  چقدر عالی نوشتی و چقدر موشکافی دقیق و عمیقی داشتی از این مسئله
  موافقم باهات
  برای اینکه بفهمی عزت نفس واقعی داری یا نه یه راه حل ساده
  کافیه از خودت بپرسی: خودتو معرفی کن؟
  اگر دیدی معرفیت به یه سری مشخصات دموگرافیک منتهی شد یعنی همون سن و تحصیل و کار و پایگاه اجتماعی و…
  بدون حالا حالاها کار لازمی و با اون چیزی که واقعا هستی کلی فاصله داری
  پس شروع کن به پوست اندازی 🙂

   • سلام مریم جان من وقتی مقال ثه شما رو خوندم خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم من همیشه فکر میکنم به هیچ دردی نمیخورم دوست دارم کار داوطلبانه بکنم حس درونی ام تغییر کنه میشه کمک ام‌کنی

 9. خیلی عالی. خیلی دمتون گرم 🙂
  ولی یه سوال
  تو ایران هم حاضر هستین همین کارها رو انجام بدید؟!!
  اصلا داریم؟!

  • سلام مهدی. توی ایران به شکل مدون و مرتبش تقریبا چیزی نداریم ولی به طور غیر رسمی وجود داره. اره چرا که نه. هرجایی تجربه خودش رو داره. عالی باشی

 10. سلام عالی بود ،من و دوستم با خوندن نوشته های شما ۱۰ روز ایران گردی کردیم .از تبریز رفتیم یزد و شیراز و اصفهان و کاشان.برای اولین بار رفتیم کویر و ستاره ها رو تماشا کردیم،با خیلیا معاشرت کردیم ،نترسیدیم ،یاد گرفتیم .و اینکه تصمیم گرفتیم ادامه بدیم
  .Thanks for being a great inspiration
  پ.ن: میشه در مورد این که چه جوری و از چه طریقی میتونیم همچین کار های داوطلبانه ای رو پیدا کنیم هم بگین ؟ خیلی ممنون 🙂

  • سلام سعیده عالیه عالی! همین‌جوری ادامه بده! در مورد نحوه‌ی پیدا کردن این کارها هم می‌نویسم

 11. مثل همه نوشته هات عالی بود ممنون از حس خوبی که منقل میکنی و این موضوع هارو به ماهم یاد میدی:*

 12. سلام
  ممنون از نوشته ي زيباتون …
  خيلي انگيزه بخش بود…
  مي شه در مورد چگونه پيدا كردن اين كارهاي داوطلبانه هم توضيح بديد … من هيچ ديدي از اين مسئله تا الان نداشتم ….؟؟
  باز هم ممنون

 13. مریم جان تو عاالی هستی و به عنوان یه دختر به تو و طرز فکرت افتخار میکنم
  فقط یه سوال ازت داشتم اینکه از نظر بیمه تو چه وضعیتی هستی ؟؟ منظورم اینه اگه از نظر جسمی برات مشکلی پیش بیاد یا مریض بشی (خدای نکرده) هزینه های درمانت به چه شکله ؟

  • سلام سرور. خیلی از افرادی که زیاد و طولانی سفر می‌کنند از بیمه‌ای استفاده نمی‌کنند. من هم تو سفر طولانیم به استرالیا یک بیمه درمانی از استرالیا داشتم. برای فهمیدن اینکه چه بیمه ای بهتره گوگل بهترین راه حله! عالی باشی

 14. کلا این سایت حس پرواز بهم میده. چقدر خوبه کارتون.
  یه سوال فنی. من شغلم طوری هست که میتوم از راه دور و ریموت هم به کارم ادامه بدم. امکانش هست که یه لپ تاب دنبالم باشه تو این سفرها؟
  یکم ترس دزدیدن ش دارم وگرنه بقیه اش حله

  • سلام سجاد. اینکه خیلی عالیه! خطر دزدیده شدن وسایل همیشه هست و سفر چیزی به این خطر اضافه نمی‌کنه. عالی باشی

 15. عاااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود
  من ذهن خیالپردازی دارم و تو خیالم و واقعیت، همه جور سفری رو تجربه کردم
  اما این تجربه شما فراتر از انتظار من بود
  قبل اینکه پیر بشم این یکی رو حتما امتحان میکنم
  هزار بار ممنونم ازت

 16. مریم جان کاش توی این مقاله خوبت یه توضیحی برای پیدا کردن این کارها هم میگفتی.مثلا من که به یه کشور دیگه سفر میکنم باید از قبل از طریق سایت درخواست کار بدم یا نه وقتی رسیدم هم میشه اینکار رو کرد

  • سلام راهله. خوبی؟ ممنونم ازت! پایین پست توضیح دادم که تو مقاله‌ی بعدی در مورد همه‌ی این سوالا مفصل می‌گم:)

 17. خیلی هم عالی .
  تو ایرانم میشه این کارو کرد؟ مثلن بری یه شهر دیگه پیششون بمونی یا فقط خارجیا میتونن ؟ پول هم میدن آیا یا در ازای موندن باید کار کنی ؟

  • این روش بر مبنای گرفتن دستمزد نیست. نمونه جایی رو پیدا کنی که دستمزد هم بدن ولی عرفش این نیست. توی ایران هم چند جایی هست ولی به صورت ارگنایزد شده و وبسایتی آیتم های زیادی ندیدم. عالی باشی

 18. مریم جونم عالی بود. کیف کردم. برای من اون بخش از دستاورد سفر که لمس یه فرهنگ متفاوت هست و همینطور احساس مستقل بودن هویت از کار ، خیلی جالب بود . مخصوصا احساس واقعی یه فرهنگ متفاوت که فکر کنم روشی بهتر از این مدل سفر کردن براش نیست.

  • مرسی بابک جان. خوشحالم که اینجا رو دنبال می‌کنی:) دقیقا دست رو نکته‌های مهمی گذاشتی! عالی باشی!

 19. سلام
  عالي بود. با خوندن هر كدوم از تجربيات، خودم و تو اون موقعيت تصور كردم و ازش لذت بردم.
  حتمن راجع به شيوه ي پيدا كردن اين نوع كار برامون بنويسين.
  ممنون

 20. فوق العاده بود مریم. اینکه با هر جایگاهی و هر عنوانی، کار داوطلبانه چه برات به ارمغان میاره و چیزی بهت یاد میده که تو هیچ دانشگاه و مدرسه ای نمیتونی یاد بگیری

  • دقیقن همین طوره بشیر! امیدوارم توام تجربه‌اش کنی و تجربه خوبی داشته باشی.

 21. چقدر من تو و نوشته های تو رو دوست دارم . آفرین .:)
  امیدوارم توی سفر چند روز آیندم به تهران بتونم ببینمت

 22. درود بر شما خانم مریم رها.

  سپاس به خاطر مطالب بسیار خوبتون.

  ایکاش در اینستاگرام و کانال تلگرامتون فیلمهای بیشتری را از سفرهاتون و در کنار عکسها و متنها بذارید.

  فیلمهایی که داخلش هم حرفهای خودتون را موقع فیلمبرداری میزنید.

  من فکر میکنم، گاهی وقتها، حسی را که یک فیلم به ببیننده منتقل میکنه شاید صدها کلمه و عکس هم نتونن منتقل کنند.

  بسیار تاثیرگذار میتونه باشه.

  پایدار و پیروز باشید.🌷

  • سلام مریم جان. خیلی ممنون از پیشنهاد خوبت. حتما این کارو می‌کنم. عالی باشی

 23. مریم عزیز,
  چقدر فوق العاده!!!
  من قبل از دیدن این سایت, فکر می کردم چون سه-چهارتا سفر به تنهایی رفتم, دوتا کتاب خوندم و موسیقی راک گوش میدم, دیگه انتهای قضیه م!!!
  الان که می بینم تو و دوستات چه کردید واقعاً نمی دونم چی بگم!!
  حقیقتاً ممنونم بابت نشر این مطلب و مطالب مشابه در سایتتون, امیدوارم یه روزی باهم سفر بشیم.

 24. من تازه با سایت شما آشنا شدم . حس های خیلی خوبی توش هست .
  ی سوال داشتم : برای شروع این جور کار داوطلبانه باید چکار کرد ؟ مثلا من الان چطوری باید این مناطق یا آدما رو پیدا کنم ؟

  خوب باشی

  • توی مقاله‌ی بعدی تو این زمینه در موردش نوشتم: هلپکس و ورک‌اوی، کلید اصلی کار داوطلبانه. عالی باشی

 25. امسال که کنکور دارم سربازی هم نرفتم خوش بحالتون که دخترید و نیاز به سربازی رفتن ندارید برای گرفتن پاسپورت.ولی تمام سعی ام رو میکنم تا قبل از ۳۰سالگی شروع به سفرهای خارجی کنم.

 26. سلام . خیلی خوشحالم که باهات آشنا شدم وگرنه واقعا نمی دونستم می شه تا این حد بهش وابسته بود به لحاظ مالی !
  ولی یه سوال مهم هست که اونم اینه که مثلا استرالیا ویزای توریستی به این راحتی به ایرانی ها نمی ده و باید گردش مالی نسبتا خوب داشته باشی و خوش شانس هم باشی که ریجکتت نکن. شما که از ایران اقدام نکردی ؟ اینو می پرسم چون خودم قصد مهاجرت دارم و یکی از دلایل اصلی مهاجرتم همینه که بتونم به همه جا سفر کنم

 27. سلام مریم عزیز.
  سفر یکی از قدیمی ترین آرزو ها و هدف های زندگیمه و از اول امسال دارم جدی تر بهش فکر میکنم. و دارم سعی میکنم که کم کم خودمو برای یه سفر بزرگ آماده کنم. خیلی خوشحال شدم که امروز با شما آشنا شدم 🙂 جواب یه سری از سوالاتمو پیدا کردم و بدون شک از تجربه هاتون نهایت استفاده رو می‌برم و از امروز پیگیر همه مطالبی که میذارین هستم. خیلی خوبه کسایی رو مثل خودم میبینم که عاشق اینن زندگیشون تو سفر باشه حالا چه سفر با یه کوله پشتی، یا سفر با یه ون 🙂
  امیدوارم هرجا که هستید موفق و سرزنده باشید

  • سلام حمیدرضا. ممنونم ازت و خیلی خوشحالم که مطالب سایت رو مفید دیدی. سوالات رو حتما بپرس تا در حد توانمون کمکت کنیم. شاد باشی

 28. سلام رها
  چطوری خوشحالیمو ابراز کنم؟
  پستت خیلی خیلی منو به وجد اورد
  و فهمیدم که آدم میتونه بدون سرمایه آنچنانس بره سفر و از سفرش لذت ببره و کلی هم تجربه جدید کسب کنه
  کارایی که تو توی سفرت کردی کارایین که من عاشقشونم!
  ولی خب من فقط ۱۴ سالمه و خیلی زوده که بخوام سفرو شروع کنم
  و کلا چهارتا مانع اصلی دارم
  مخالفت خانواده ام
  مورد آزار و اذیت قرار گرفتن بابت دینم و روسری ای که سرمه!
  اینکه نمیدونم چطوری باید برم تو مسافرت این شغلا رو پیدا کنم و انجام بدم
  اینکه من یه دخترم! و اینکه طبیعیه واهمه داشته باشم از مثلا کار کردن توی یه خانواده ای که پسر دارن! بالاخره اتفاقه دیگه!
  خوشحال میشم جواب و نظرتو بهم بگی
  و اینکه رفتی جزو الگوهای زندگیم 🙂

  • سلام نگار. برای ما باعث خ‌وشحالیه که خواننده‌های جوون و مشتاقی مثل تو داریم. نگرانی‌هات کاملا منطقی و قابل درکه. ولی باید بگم خوشبختانه با بیشتر شدن سن و تجربه‌ات خیلی‌هاش کمرنگ‌تر میشه. با ما باش و مطالب رو بخون و در عین حال درس و بزرگ شدن و مهارت رو جدی بگیر:) به موقعش جواب سوالهات رو نه از ما که از خودت پیگیری. عالی باشی:)

 29. خواهش میکنم، مرسی از خودتون، محبت می‌کنید. سوالامو جمع میکنم و یه جا ازتون می‌پرسم :))

  • نرگس عزیزم ما هم بی‌اندازه دوست داریم با همه‌ی علاقه‌مندان سفر همسفر بشیم ولی متاسفانه برامون عملی نیس. امیدوارم ولی یه روز تو جاده ببینمت. عالی باشی دختر

 30. مریم جون شهامت و جسارتت رو برای انتخاب این سبک زندگی تبریک میگم. یه سوال داشتم. من مثلا میخوام واسه کار داوطلبانه سنگاپور برم . هزینه پرواز بیشتر از دو میلیون تومنه ، در حالی که با همین هزینه میشه یه تور یک هفته ای همراه با هتل و صبحانه انتخاب کرد. راهکار شما برای کمتر کردن قیمت پرواز چیه؟
  ممنون از پاسخگوییتون

  • اسی جون برای انتخاب یه مقصد برای کار داوطلبانه باید به نکات زیادی دقت کنی، اینکه کلن طول سفر چقدره( مثلن من شخصن برای سفر یکی دو هفته‌ای کار داوطلبانه خیلی گزینه ام نیس)، دوم این‌که پتانسیل خود اون مقصد چجوریه و چقد میشه توش وقت گذروند( که سنگاپور به خاطر وسعت کمش مقصد سفر طولانی نیست) و سوم مجموع هزینه‌ها تو اون کشور چطوره( که سنگاپور کشور گرونیه).
   بعد از دونستن همه‌ی اینها باید بدونی هدفت از کار داوطلبانه چیه؟ اگه تمرکزت بیشتر روی تجربه‌ی این کاره پیشنهاد میدم مقصد دیگه ای رو جایگزین کنی که کمی طولانی تر بتونی بمونی و حق انتخاب بیشتری داشته باشی. اگه هدفت بازدید از سنگاپور تو یه سفر کوتاهه که من اگه جای تو باشم فقط میرم سراغ ارزون‌تری گزینه‌ی ممکن.
   عالی باشی

 31. سلام مريم جون واقعا چقدر عاليه كه اينقدر به ما اطلاعات مفيد ميدي تازه اونم رايگان.
  راستش منم از قديم آرزوم بوده كه برم دور دنيا رو بگردم ولي پول كافي ندارم.يكسال هم انگليس بودم البته با پول مامان و بابام😬البته تو اون مدت يكماه و نيم توي يك كافي شاپ و پيتزا فروشي كار كردم(و مامانم اينقدر بهم غر زد كه اين كارا در شأن ما نيست ولي من توجه نكردم و ناراحتم چرا دو ماه آخر اين تصميم رو گرفتم؟چرا زودتر نه) ولي مدركي ندارم كه بگم اونجا كار كردم آيا اين ميتونه رزومه باشه؟
  و اينكه من زيورآلات دستساز درست ميكنم امسال هم ايتاليا نمايشگاه گذاشتم استقبال هم خوب بود خيلي دلم ميخواد مثه دوره گردا كارامو بچينم كنار خيابون و بفروشم ولي يكي اينكه روم نميشه و يكي اينكه ميترسم پليس بگيرتم به جرم كار غير قانوني😐.شما در مورده كشوراي اروپايي اطلاع داريد قانوناشون چطوره؟
  من چي كار كنم كه به اين كمرويي و البته يه مقداري غرور غلبه كنم.😔

  • الهام جان در ارتباط با رزومه بیشتر مهارت تو مهمه و قطعا میتونی هرکاری که کردی رو به عنوان رزومه بگی چون همونه مثاله که کاچی بهتر از هیچ چی! در مورد قوانین کار هم ببین تو هر کشور متفاوته و باید بپرسی در موردش و دقیق بدونی. برای سوال اخرت هم پیشنهاد میدم مطلب های پری در مورد درونگرایی و کم رویی رو بخونی. مطمینا کمکت میکنه. عالی باشی

 32. من یک سال و نیمه میلان زندگی میکنم و تا تعطیلی پیدا میشد سفر میرفتم و کوچ سرفینگ و …. و کلی ادمهای مشابه میشناختم اما این مطلب بینظیر بود و دنیای جدیدی برای من باز کرد.اگر بشه که در ایتالیا هیچ هایک کرد دیگر غمی ندارم

 33. خیلی خوشحالم که این مقاله رواینجا میبینم ،چون با کار داوطلبانه در یک مقاله آشنا شدم و الان هموطنم اینکارو کرده آفرین،دو تاسوال برام پیش میاد.اول اینکه برای رسیدن به اون مناطق بکر خصوصا برای کار در مزرعه،میزبان به سراغ شماآمد؟چون پیدا کردن مسیر بدون ماشین و اینترنت سخته حتی با هیچ هایک،دوم اینکه آیا برای وسایل شخصیتون خصوصا پول تمهیدی به کار بردید؟البته من چون هنوز غیر از هتل و هاستل جایی اقامت نکردم اطلاعی تواین زمینه ندارم هرچند مقالاتی که درباره کوچ سرفینگ و رفرنسها بودرو کامل خونده ام

 34. درود فراوان بر بانوى شاد و موفق ايرانى
  ميشه خواهش كنم توضيح بدين كه چطور كسانى رو در خارج از كشور پيدا كنم كه مايل باشن من براى كار داوطلبانه اونجا باشم؟!

 35. سلام یه سوال چه جوری کاره داوطلبانه پیدا میکنید؟ و این که قبل از سفر به جایی این کار رو میکنبد یا وقتی رسیدین توی اون شهر بعد دنبال کار داوطلبانه میگردین؟

 36. چه جوری برم یک ماه یا حتی بیشتر سفر به کشور خارجی برا کار داوطلبانه چه جوری برا ائن سفر خودمو اماده کنم ؟ کاش یکم دقیق تر درباره ائلین سفرت توضیح میدادی از این که چه جوری بین این همه شهر و کشور اول کدوم سفر رو و با چه امادگی هایی شروع کردی؟ لطفا درباره اولین سفر بیشتر توضیح بده

 37. سلام رهاجان
  واقعا بهم انگیزه دادی، این که یه زن اینقدر شجاعت داشته واقعا انگیزه بخشه، من خیلی وقته رویای این سفرهارو دارم، و الان که بیست و پنج سالم تموم شد تصمیم گرفتم عملیش کنم، تجربیاتت واقعا برام انگیزه بخش بود و بهم اعتماد به نفس داد. ممنون برای بخشندگی که توی به اشتراک گذاری این تجربیات به خرج دادی.

 38. سلام رها جان
  متنی که نوشته بودی بسیار عالی بود
  پر از اطلاعات و آگاهی
  با بینشی بلند
  و البته احساسی
  موفق باشی
  مناظر مقاله های بعدیت هستم

 39. مریم جان سلام…خیلی لذت بردم از این مقاله ات…دمت گرم..چه لبخند زیبایی..آدم انگیزه زندگی میگیره…ما طرفدارتیم…همیشه باش…

 40. salam maryam e aziz
  in maghale na serfan b jahate adabi, ke be khatere deli boodanesh kheili tasir gozaare
  shayad behtare injur safar kardano aval dark konim va bad anjamesh bedim. kheili vaghte b in safarhaa fekr mikonam va dus daram shoro konam. age tonesty baram az behtarin keshvarayi k baraye shoro khooban begoo
  hamintor raahe ertebaty ba khodeto baram bezar
  mamnoon

  • حبیب جان پیشنهاد من کشورهای جنوب شرقی اسیاست چون هم خیلی فعالن و هم ویزا گرفتن توشون ساده اس و دیگه اینکه ارزون هستن. عالی باشی

 41. سلام مریم جان
  ممنون از اینکه ماهم تو تجربیاتت شریک میکنی.
  برای من همیشه مشکلی که در کنار هزینه سفر بوده،ندونستن زبان به حد کفایت .و این خودش یه ترس برای من ایجاد کرده
  البته تو فکرش هستم که از ایران شروع بکنم اما خب سفر کردن هیچ حد و مرزی نمیشناسه.
  راستی عزیزم ممنون میشم نحوه پیدا کردن این نوع کارها چه تو ایران اگر هست و چه تو خارج از ایران بهمون توضیح بدی.
  موفق باشی همیشه و سفرت به راه

  • سلام سیما جان. توی مقاله ای که در انتهای همین پست بهش لینک داده شده نحوه ی پیدا کردن این کارها رو کامل توضیح دادم. عالی باشی:)

 42. نمیدونی که چقدددر ذوق زده شدم از خوندن مقاله. خیلی خووشحال وااقعا*_* نتونستم تشکر نکنم:***** حس میکنم همون چیزیه که دنبالش بودم. مرسی باازم۳>3>

 43. سلام.مریم جان مقاله ت رو خوندم وکلی کیف کردم!داشتم رویا می بافتم که خودمم شروع کنم یهو خنده ام گرفت!من اصلا انگلیسی بلد نیستم….بهتره اول اونو شروع کنم!
  موفق باشی..

 44. سلام مریم عزیز
  اعتراف میکتم وقتی داشتم این مقاله رو میخوندم انگار زندگی رویایی که همیشه تو رویام بود رو جلوی چشمم دیدم،من رشتم نقاشیه و همیییشه آرزوم همچین زندگی هست،کشف جاهای مختلف و بکر و پرداختن به هنر!زندگی تو کشورای مختلف و یه عالمه تجربه ی جدید،و البته با همین روش نه اینکه تیلیاردر باشم و برم فلان جا فقط برای استراحت:/
  البته دوست دارم تیلیاردر باشم و به آدمای ضعیف کمک کنماااا ولی نه اینکه پول منو نبدیل کنه به یه آدم خوشگذرن صرف!یه عالمه ازت ممنونم بابت راهنمایی هات،البته امسال کنکور دارم ولی برای بعد کنکور یه عااالمه برنامه دارم،خیییلی حرف زدم ببخشید!دعا کن برسم بهشون.بازم ممنونم ازت💙💙💙

 45. سلام. واقعا لذت بردم. اين همون روش و سبكيه كه من هميشه واسه سفر دوس داشتم. ولي فكر ميكردم كه از ايران شدني نباشه به دليل مشكلات ويزا. و البته هنوز متوجه نشدم چطور ميشه كار داوطلبانه پيدا كرد؟ از كجا اطلاعات گرفت و با تهيه ويزا چكار كرد؟

  • سلام ازاده جان. تو انتهای همون مقاله لینک به مقاله‌ی بعدی دادم و تو مقاله‌ی بعدی در مورد روشش توضیح دادم. اونو بخون و اگه سوالی باقی مونده بود حتما بپرس:)

 46. سلام مریم!ممنون که هستی و ایده میدی بهمون:)
  میخواستم بدونم برای رزومه نوشتن برای کارای داخل ایرانم میشه از سابقه ی کارای داوطلبانه استفاده کرد یا نه؟یعنی براشون به عنوان سابقه ی واقعی تلقی میشه یا نه؟
  دمتون گرم!

  • سلام موژان جان. آره چرا که نه:) اگه کاری که انجام میدادی مهارت یا تجربه‌ای بهت اضافه کردی حتما ازش استفاده کن. البته برای خیلی از کارای داوطلبانه نیاز خاصی هم به تجربه قبلی نیس:)

 47. سلام رها جان
  (مریم جان میدانم رها فامیلت هست منتها توی ذهن من اسمو فامیلت یکی شده .. رها و سبک
  ممنون از نوشته ها و راهنمایی های خوبت
  همیشه اول هر اغازی سختی ها چند برابر به نظر میان ..تا اینکه ادم دیگرانی رو میبینه که شروع کردن و رفتن جلو و همین کلی انگیزه و تلاشش را افزایش میده ..بخصوص که این دیگران در چند قدمی جغرافیایی اش هستن و تقریبا شرایط اجتماعی فرهنگی جامعه مشترکی را بخاطر جنسیت مشابه تجربه کردن …
  درست میگی : مهم شروعه .. راه خودش را نشون میده
  ممنون

  • عزیز هستی آزاده جان. خوشحالم که مطالب مفید بوده برات:) راستی رها فامیلم نیست، اسمی بوده که از قبل صدام می‌کردن الان به اسمم اضافه شده:) شاد باشی عزیزم

 48. مریم عزیزم سلام.

  خیلی خیلی ممنونم بابت این پست عالی. واقعا به من خیلی چیزها یاد داد که قطعا به زودی ازشون استفاده میکنم 🙂

  مرسی که اینقدر خوب و ملموس مینویسی 🙂

 49. سلام واقعا سفر واقعی یعنی همین بری تو دل فرهنگ خیلی مطلب خوبی بود ولی نگفتی چجوری و از چه راه هایی میشه داوطلب شد

  • سلام علیرضا. تو ادامه همین مطلب یک لینک هست به مطلب بعدی که در مورد روشهاش گفته. عنوان مطلب اینه: هلپکس و ورک اوی، کلید کار داوطلبانه

 50. سلام عالیییی بود مریم جان.من ورک اوی و هلپ ایکس رو چک کردم بیشترشون ۵ روز در هفته نیاز به ما دارند سوال من اینه که ایا دو روزی که کار نمیکنیمم به ما غذا و امکانات میدن؟؟

 51. سلام
  بعد از مدت ها گوگل کردن بالاخره یه ایرانی پیدا شد که از تجربه ی کار داوطلبانش بگه
  مرسی من واقعا نمیدونستم کدوم دسته از ویزا واسه این کاره که مطمئن شدم توریستیه
  من قبلا با آیسک در تایلند به صورت داوطلبانه معلم زبان بودم و تجربه ی بینظیری بود این سری میخوام پروژه توی ایرلند یا کانادا بردارم از طریق work away مرتبط با کار با حیوونا و ضمن انجام پروژه داوطلبانه آزمون های مرتبط با معادل سازی مدرک دامپزشکیم رو هم بدم تا بعد بتونم کار پیدا کنم
  میدونم ویزای این کشورا سخته ولی سعی میکنم تک تک مدارک به جز سند ملک رو جور کنم تا ویزا بگیرم وگرنه مجبورم یه پذیرش مستر بگیرم تا پام برسه و بتونم آزمون معادل سازی مدرکو بدم

  نظر شما چیه؟

  • والا من در مورد ویزای کانادا هیچ اطلاعی ندارم ولی به طور معمول ویزای موردنیاز توریستیه و کل کار ویزا رو باید خودتون انجام بدین. امیدوارم سفرتون خیلی خوب انجام شه:)

 52. درود بیکران
  جالبه که با این مطالب خوبت موتور خیلی هارو برای سفر و کسب تجربه روشن میکنی. دیدم با حوصله به تک تک کامنتها هم پاسخ دادی. این دلیلی جز داشتن روح بزرگت نمیتونه داشته باشه.
  به قول خودت سبکتر باشی! 😜

 53. سلام مریم جان من تابستان میخوام تنهایی به مدت سه ماه سه کشور آذربایجان و ارمنستان و گرجستان روسفر کنم سوالم اینه که هزینه سفر چطوری با خودم ببرم آیا بصورت نقد دلار ببرم ترسم از احتمال سرقت وخطرحمل پول نقد هست

 54. سلام خوش بحال شما . بنده نیز ارزوی چنین سفرهایی دارم بجای سکونت در هتلها و دیدن مکانهایی دیدنی دوست دارم بین افرادی با زندگی متفاوت باشم و با فرهنگ و نحوه زندگی انها اشنا بشم ولی شرایط زندگی و زن و بچه و شرایط شغلی نمیذاره منتظرم باز نشسته بشم و چنین کارهایی بکنم

 55. سلام
  مطلب خوبی بود، ممنون .
  راهکاری برای زوج ها دارید؟ چون من تا جاییکه دیدم مجردها این مدلی می تونن سفر بروند آیا برا یک زوج امکان پیدا کردن کار داوطلبانه در یک مکان هست؟؟

 56. سلام رهاجون.من تازه این مطالبو پیدا کردم.اصلا اطلاعی نداشتم.خیلی ممنون ازت بابت در میون گذاشتن تجربیاتت

 57. سلام مریم جان
  ممنون ممنون بابت همه تجربه ها واطلاعات خوبی که به اشتراک گذاشتی واقعا مفید بود
  ازصمیم قلبم برات آرزوی موفقیت دارم همیشه خوش باشی

 58. رهای عزیز همیشه رها باشی و در اوج. بیشتر از سی ساله آرزوی چنین زندگی در سر داشتم زمانی که یک جوان ۲۰ ساله بودم.عااااالی بود تجربیاتت.خواهش میکنم به من بگو برای من که مرز۵۰سالگی هستم هم امکان محقق شدن آرزوهایم به این سبکی که نوشتی هست؟آیا دیدی کسی رو که با شرایط سنی من؟

 59. سلام مریم جان، برای پیدا کردن این کارهای داوطلبانه و خانواده هاشون باید کجارو گشت؟ سایت خاصی وجود داره؟؟

Comments are closed.