مسیر طبیعت گردی | نکات سفر برای تازه‌کارها، قسمت اول

14

این روزها دیگه سفر کردن فقط مختص تور گرفتن و رفتن به هتل‌های پنج ستاره نمی‌شه و آدم‌های زیادی هستن که هدفشون از رفتن به یک کشور دیگه، رفتن به یک مسیر طبیعت‌ گردی و وقت‌گذروندن تو جاهای بکر طبیعی اون کشوره.

برای این‌که یک ذره ذهنیتتون نسبت به این سبک سفر عوض بشه، یک لحظه چشم‌هاتون رو ببندین و فکر کنید که قراره چند روز رو با کسی که دوستش دارین تو یک مسیر طبیعت گردی رشته‌کوه‌های آلپ بگذرونین. یا مثلا یکی از مسیرهای معروف پیاده‌روی نپال رو دنبال کنید و رشته‌کوه‌های هیمالیا که همیشه تو کتاب‌های علوم و جغرافی ازش خونده بودیم جلوی روتون باشه. یا اصلا چرا راه دور بریم، قراره یه مسیر پیاده‌روی خیلی رویایی از نئور به سوباتان تو همین ایران خودمون داشته باشین.

اگه تا حالا سابقه‌ی همچین سبک سفری رو نداشتین، ممکنه از تصورش یکم توی دلتون خالی بشه و پیش خودتون فکر کنید که حالا چطوری قراره از پس سربالایی‌ها و سرپایینی‌ها و رودخونه‌ها و کمپینگ و همه قصه‌هاش بر بیاید؟! ولی از طرف دیگه احتمالا دیدن عکس‌ها و منظره‌های این مسیر و تصور چندین ساعت یا چندین روز پیاده‌روی تو همچین مسیری حسابی براتون وسوسه‌کننده است!

یعنی اینکه چندین ساعت پیاده‌روی کنید و بعد به همچین منظره‌ای برسید وسوسه کننده نیست؟

توی این پست دو قسمتی، می‌خوام در مورد یک‌سری نکات کاربردی حرف بزنم که دونستنش برای همه‌ی افراد مبتدی علاقه‌مند به این سبک سفر واجبه. بخشی از این نکات، تجربه‌های شخصی خودم و بخشی دیگه ترجمه‌ای آزادی از این مقاله هست.

۱٫حتما حداقل یک نفر رو از برنامه‌ی سفرتون مطلع کنید.

مهم نیست چقدر با تجربه هستین یا بی‌تجربه و یا تنها و یا با گروه سفر می‌کنید، ولی شرط اول رفتن به مسیر طبیعت گردی اینه که حداقل یک نفر از برنامه دقیق سفر شما، مسیر، تاریخ رفت و تاریخ احتمالی برگشت با خبر باشه. اگه هم هنوز در مورد لزوم این ماجرا شک دارین، دو ساعت وقت بذارین و فیلم هیجان‌انگیز ۱۲۷ ساعت رو ببینین. مطمئنم نظرتون بعد دیدن این فیلم تغییر می‌کنه!

۲٫در صورت لزوم راهنما بگیرید.

بعضی از مسیرهای طبیعت گردی تو بعضی کشورها کاملا علامت‌گذاری شده و مشخص هستند ولی بعضی مسیرها ممکنه اینطوری نباشن و نیاز به گرفتن راهنما داشته باشن. پس خیلی به حس جهت‌خوانی و توانایی‌های فردیتون اعتماد نکنید و بدونین گم شدن توی جنگل خیلی ساده‌تر از چیزیه که تصورش رو می‌کنید.

هرچی درختها انبوه‌تر و بلندتر میشه، گم شدن توش راحت‌تره!

۳٫به هیچ‌وجه تنها طبیعت‌گردی نکنید.

اگه مسیر طبیعت گردی شما یک برنامه‌ی خیلی کوتاه و روتین و معمولیه و محل مورد نظر هم پر از مسافرهای دیگه است، تنها رفتن می‌تونه یک گزینه باشه. ولی اگه دنبال یک مسیر طبیعت گردی چند روزه یا یک مسیر نسبتا خلوت هستین، حتما سعی کنید که این مسیر رو به همراه یک نفر دیگه برید. اتفاق‌های ساده‌ی زیادی مثل زمین خوردن، پیچ خوردن مچ پا، گرما و یا سرمازدگی می‌تونه توی یک مسیر طبیعت‌ گردی رخ بده که در صورت تنها بودن امکان داره هر کدومش تبدیل به یک فاجعه بشه.

حالا از کجا هم‌سفر طبیعت‌گردی پیدا کنیم؟ اگه دارید خارج از ایران سفر می‌کنید، بهترین گزینه‌ها تورهای هاستل‌ها، برنامه‌های اعلام شده توی کوچسرفینگ و همینطور میت‌آپ هستش. اگه هم از هیچ کدوم چیز به درد بخوری پیدا نکردین، ابتدای مسیر منتظر بمونین و از مسافرهای دیگه‌ای که می‌خوان وارد مسیر بشن بخواین که باهاشون هم‌قدم و هم‌مسیر بشین و براشون توضیح بدین که ترجیح میدین این مسیر رو تنها طی نکنید. من خودم معمولا از روش آخر خیلی استفاده می‌کنم و تا حالا نشده از کسی جواب نه بشنوم!

تقریبا هیچ کدوم از این ادم‌ها رو از قبل نمی‍شناختم و اول یک مسیر هفت ساعته تصمیم گرفتیم همه با هم همسفر بشیم.

۴٫دفترچه اطلاعات مسیر طبیعت گردی رو پر کنید.

در ابتدای بعضی از مسیرهای طبیعت‌گری، دفترچه یادداشتی وجود داره که شما اسم خودتون و همراهاتون، تاریخ ورود و احیانا تاریخ خروجتون رو توش می‌نویسید. این دفترچه معمولا توی صندوقی شبیه جعبه‌ی پست تو آغاز مسیر نگهداری میشه. خیلی از جاها هم این صندوق رو ندارن ولی از شما میخوان که ورود به مسیر رو به شکلی که اعلام شده بهشون اطلاع بدین.

در حال پر کردن دفترچه ورود به مسیر

فایده‌ی این کار چیه؟ معمولا حفظ امنیت در بلایای طبیعی مثل آتش سوزی و غیره. خاطره‌ای که من به شخصه از این ماجرا دارم تو حادثه‌ی آتش‌سوزی تو جنگل‌های تاسمانیا بود که با توجه به اطلاعات موجود از مسافرها، هلی‌‌کوپترها تونستن سریعا خودشون رو به مسیر مورد نظر رسوندن و مسافرها رو نجات بدن.

۵٫اطلاعات کافی در مورد مسیر داشته باشید.

می‌دونم که به نظر خیلی ساده میاد ولی همین جمله‌ی ساده می‌تونه کل تجربه‌ی مسیر طبیعت گردی شما رو دگرگون کنه! بله متاسفانه خیلی از ماها فراموش می‌کنیم که اطلاعات کافی در مورد مسیر، این‌که قراره چند ساعت و یا چند روز طول بکشه، سختی مسیر، وجود پناهگاه یا امکانات برای خرید آب و سایر موارد لازم ، هشدارهایی از قبیل عدم تردد در این مسیر طبیعت‌ گردی در موقع بارش باران، خطر سیل و بهمن و یا خطر حیوانات وحشی منطقه اطلاعات پیدا کنیم. ولی یادتون نره طبیعت با کسی شوخی نداره و همونقدر که دونستن یک سری اصول می‌تونه شما رو امن نگه داره، ندونستنش باعث ناامنی شما میشه.

نه تنها از قبل در مورد مسیرتون مطالعه کنید، بلکه این تابلوها رو هم با دقت بخونید.

۶٫ با نور خورشید تردد کنید.

دقت کنید که حواستون به زمان باشه و قبل تاریک شدن هوا، به محل کمپ خودتون رسیده باشین و یا مسیر طبیعت گردی رو تموم کرده باشین. حتی اگه خیلی با تجربه‌اید، بازهم پیاده‌روی توی شب تو طبیعت به هیچ‌وجه توصیه نمیشه.

۷٫ به هیچ‌ وجه از مسیر اصلی خارج نشین!

می‌دونم که گاهی وقتی تصوری از این سبک سفر ندارین، انتظارتون یک هیجان خارق‌العاده و مسیرهای متحیرالعقوله. ولی باید اینو براتون روشن کنم که اکثر مسیرهای استاندارد طبیعت‌گردی، بسته به درجه‌ی سختی اعلام شده‌شون، یک مسیر نرمال و منطقی هستن. پس ممکنه وقتی کمی از مسیر رو طی کردین احساس کنید که این مسیر شبیه مسیر پیاده‌روی صبحگاهی پدر مادرهاتونه و با اون انتظار همیشگی‌تون متفاوته! حتی اگه همچین حسی به سراغتون اومد، یادتون نره که به هیچ‌وجه نباید از مسیر اصلی خارج بشین. این موضوع هم به خاطر حفظ امینت خودتون و هم به خاطر حفظ محیط زیست منطقه، عدم انتقال بیماری و آلودگی به خاک‌های اطراف و عدم تخریب لانه‌گذاری حیوون‌های بومیه.

این پیاده روی یکی از لذت بخش ترین پیاده روی های زندگی من بود!

توی قسمت اول این مقاله به یک سری نکات پایه‌ای برای سفرهای طبیعت‌گردی – ترکینگ- اشاره کردم. توی قسمت دوم هم سعی می‌کنم این مطلب رو با یکسری نکات کاربردی از جمله وسایل مورد نیاز و خوراکی و غیره کامل کنم.

راستی شما که با تجربه‌تر هستین، چه نکاتی رو می‌تونید به این لیست اضافه کنید؟

4

14 کامنت

 1. باسلام سپاس از مطالبتون ولی بعضی از نقاط ذکر شده متاسفانه بعلت نبود بستر واگاهی وزیر ساخت های طبیعت گردی در ایران کاربرد نداره وکاش مشد ماهم مثل کشورهای دیگه اطلاعات وزیر ساختامون به روزبود ونکته اون فیلم زمانش ۱۲۷دقیقه ظاهرا۱۷۲اشتباه ثبتی است.بدرود

  • ممنونم حسابی که غلط تایپ شده رو اصلاح کردی:) اره منم امیدوارم تو کشور ما هم تغییرات خوبی رخ بده و به استانداردهای جهانی نزدیکتر بشیم.

 2. سلام مریم سبک بال
  تمام مطالبت رو خوندم و ازش لذت بردم و خیلی خوشحالم که محیطی را فراهم کردین که تجربیات سفرتون را به اشتراک میزارین.نمیدونم فرصت بشه مثل شما سفر کنم یا نه.ولی با خوندن مطالب شما هم حس سفر و سبک بودن دارم.
  بقول خودت عالی باشی.

 3. هيچ انسانی به اندازه کسی كه بسيار سفر كرده و هزاران بار طرز تفكر و سبک زندگیش را عوض كرده، كامل نيست!

  👤لامارتين

 4. سلام.مریم جان وقتی که به سایت سر زدم و دیدم که مطلب جدید گذاشتی خیلی خوشحال شدم.منتظر ادامه مطالبت هستم.

 5. مطلب مثل همیشه عالی بود. من همیشه موقع برگشت از سفر افسرده میشم خیلی ها میگن سفر آدم رو شارژ میکنه ولی برا من اینطوری نیست چون اینقدر بهم خوش میگذره که موقع برگشت تحمل ندارم. شاید باورتون نشه ولی وقتی از بیرون میام خونه دلمم نمیاد لباسم رو عوض کنم 🙂

 6. سلام مریم جان. چقدر اسم فامیلت جالبه و با زندگی و روحیه خودت همخونی داره. یه درخواست دارم. میتونین تو کی از مقاله هاتون مسیرهای مهم پیاده روی و طبیعت گردی ایران رو معرفی کنین. البته میدونم که مسیرهای زیادی وجود داره ولی بعضی از مسیرها معروفترن. مثل همین مسیر سوباتان.

 7. سلام و درود. در حالی که در جستجوی خرید تجهیزات بودم به وبسایت شما برخوردم. جسورانه و با تجربه. برای من بسیار جالب بود و خوشحالم از این که میبینم شما و سایر دوستان میتوانید از تجهیزات مناسب استفاده کرده و تجارب خود را به اشتراک بگذارید. شاید باور نکنید اما من روزهایی را بخاطر دارم که تهیه یک عدد کیسه زیپ لاک معجزه بود و یا تهیه یک زیر انداز مناسب. یادم یک زیر انداز نمدی داشتم و وای به روزی که خیس میشد اونوقت ۵۰ کیلو وزن پیدا میکرد. از اون بدتر در بعضی از سفرها حتی دریغ از یک نقشه در حد کتاب جغرافی و ایده ما تنها چند فیلم مستند از یک سرزمین ناشناخته، البته دیگه از رزرو هتل یا مهمانخانه که بیشتر به یک شوخی شبیه بود بهتره چیزی نگم وای به وقتی که نیمه شب به مقصد میرسیدیم. البته این نوع سفر مخاطرات، چالشها و لذت خاص خودشو داشت که خالی از لطف هم نبود و انرژی جوانی همواره مددیار ما بود. _ اجازه بدید یک خاطره تعریف کنم: اولین بار که به سفر هیجانی دست زدم سال ۱۳۶۵ بود و من در کرمان دانشجو بودم. پلیس راه کرمان در یک سه راهی واقع شده بود، یک طرف به سیستان و بلوچستان، یک طرف به سیرجان و بندرعباس و جاده سوم به یزد و کاشان و … من با خودم عهد کردم اولین اتوبوسی که در پلیس راه توقف کرد رو سوار بشم و برم (بهر طرف که رفت!) خیلی هیجان انگیز بود، هیچ ایده ای که شب رو در کدام شهر خواهم بود نداشتم. و البته چند بار این نوع سفر رو امتحان کردم تا به امروز که هنوز هیجان جاده، کوهستان و سفر به ناکجا آبادها رو یدک میکشم.
  گزافه گویی شد. باعث خوشحالی و مسرت . موفق و همیشه در سفر باشید ممنون

 8. سلام
  وقتی اولین بار در سن ۱۷ سالگی تصمیم گرفتم از جاده اصلی خارج بشم با خودم گفتم این منبع آب به این بزرگی رو نشون میکنم و هر جا رفتم اگه گم شدم به سمتش برمیگردم.
  بعد از مدتی پیاده روی و مشاهده کوه ها و دره های ترسناکی که یعد اولین تپه بلند جلوم ظاهر شد تصمیم گرفتم برگردم و از مسیر برم.

  به سمت منبع اب ک از دوربین دیدمش حرکت کردم وقتی دیدم انگار زمان برگشتنم بیشتر از قبل طول کشید فهمیدم اشتباهی به سمت ی منبع اب دیگ حرکت کردم و منبع قبلی اصلا معلوم نبود.
  مشکل اینجا بود ساعت ۵ شده بود و ی ساعت و اندی تا غروب افتاب و شاید غروب زندگیم فاصله داشتم.
  با تمام سرعت ب سمت منبع اب دویدم. خوش شانس بودم چون بعد نیم ساعت ب ی گله گوسفند رسیدم و چوپان ها من رو نجات دادن.
  سفر لذت بخش و خطرناک است.

 9. آفرین فکر نمیکردم متن کار یه خانوم باشه،خیلی خوبه که خانومها جسارت طبیعت گرری رو پیدا کردن،منم موافق تنها سفر کردن نیستم اما قبول کن که تجربه فوق العاده ایه،ترس،هیجان، اعتماد بنفس،مطلع شدن از توانایی های جسمی و روحی،شکوفایی استعداد و…مخصوصا اگه مسیر جنگل باشه

Comments are closed.