انتخاب چادر مسافرتی مناسب برای کمپینگ!

23

با گرم‌تر شدن هوا سفرهای کمپینگی طرفدارهای بیشتری پیدا می‌کنه و خیلی‌ها به فکر کامل کردن وسایل سفرشون می‌افتن. اگه شما هم وسایل مورد نیاز کمپینگ رو چک کردین و کوله‌ و کیسه‌‌خواب مناسب سفرتون رو هم تهیه کردین و حالا قصد دارین جدی‌تر از قبل سفر کنین، یک چادر مسافرتی مناسب چیزیه که لازم دارین.

توی این مقاله نکات مربوط به تهیه و نگهداری یک چادر مناسب سفر رو ذکر می‌کنم. البته باید بگم که اگه کسی دنبال چادر کوهنوردی حرفه‌ای می‌گرده باید استانداردهای مربوط به اون رو هم بررسی کنه.

نکات اصلی برای انتحاب چادر مسافرتی مناسب

ظرفیت و وزن چادر 

هرچی چادرها بزرگ‌تر می‌شن وزن و حجم بیشتری پیدا می‌کنن و در نتیجه حملشون سخت‌تر میشه. پس قبل از هرچیزی خیلی مهمه که بدونین چند نفر قراره داخل این چادر بخوابن. البته نکته‌ی دیگه اینه که خیلی به اعداد نوشته شده روی چادرها نمی‌شه حساب کرد و معمولا یک چادر سه نفره، برای دو نفر و وسایلشون جای کافی داره. نکته‌ی خیلی مهم دیگه این‌که هیچ‌وقت تو سفرهای کوله‌گردی سراغ چادرهای بزرگ‌تر از سه چهار نفره نرین. اگه تعدادتون بیشتر ازاین حرف‌هاست، بهتره از چند تا چادر به جای یک چادر بزرگ استفاده کنین. اینجوری وزن چادر بین چند تا کوله پخش می‌شه و حملش به مراتب ساده‌تر می‌شه.

سایز چادر مسافرتی
همونطور که توی عکس هم معلومه، تنوع بین سایز و وزن چادرها واقعا زیاده.

وزن و ابعاد چادر

اگه دارین سفر کوله‌گردی می‌رین، وزن و ابعاد چادر بی‌اندازه مهمه. توی چادرهای با طرفیت مشابه، حتما چادر با وزن کمتر ارجحیت بیشتری داره. علاوه بر این حجم چادر باید جوری باشه که به راحتی بتونین به کوله‌تون متصلش بکنید.

خوب یه چادر به این بزرگی شاید خیلی جا داره، ولی آیا میشه راحت حملش هم کرد؟

ارتفاع چادر

هرچی چادر بلندتر باشه، آسایش بیشتری موقع استفاده بهتون میده ولی در عین حال مقاومتش در مقابل باد کمتر میشه. پس برای این‌که تو سفرهای مختلف دستتون باز باشه و برای هر سفر مجبور به خرید یک چادر جدید نباشین، ارتفاع متوسط رو انتخاب بکنید. اگه هم که اهل کوهنوردی هستین، حتمن می‌دونین که ارتفاع چادرتون به هیچ‌وجه نباید زیاد باشه.

این چادرهای کوتاه یک نفره برای سفرهای تکی عالی هستن.

سازه‌ی چادر

اکثر چادرهایی مسافرتی که توی بازار وجود دارن دو مدل هستن. یک مدل چادرهایی که آماده‌‌ی استفاده و معمولا گرد هستن و دومی چادرهای سازه‌دار. چادرهای گرد به خاطر حجم زیاد و بد بار بودنشون برای سفرهای حرفه‌ای و کوله‌گردی مناسب نیستن. چادرهای سازه‌ای معمولا از چند تا میله به عنوان سازه و یک یا دو رویه تشکیل شدن. یکی از موضوعاتی که قیمت چادر رو تعیین می‌کنه کیفیت همین میله‌هاست. تو چادرهای بی‌کیفیت این میله‌ها خیلی شکننده‌ان و دوام چندانی مقابل باد ندارن.

نکات مهم کاربردی برای انتخاب چادر مسافرتی مناسب

این‌که شما قصد دارین از این چادر کجا استفاده کنین تاثیر زیادی روی انتخاب شما داره. اولویت‌های شما برای انتخاب یک چادر مسافرتی مناسب تفاوت زیادی توی سفر به یک منطقه‌ی پر بارون با یک منطقه‌ی کوهستانی داره. پس قبل از هرچیز بدونین که معمولا از این چادر کجا می‌خواین استفاده بکنید.

دو لایه بودن چادر و تهویه مناسب

برخلاف تصور اولیه، یک چادر خوب نقش خیلی زیادی توی عایق کردن فضا و گرم‌کردن داخل چادر داره. یکی از نکاتی که تاثیر زیادی توی عایق کردن یک چادرمسافرتی داره دولایه بودن اونه. پس موقع خرید حتما به جنس پارچه‌ی چادر و دولایه بودنش دقت بکنید. علاوه بر این دو لایه بودن چادر نقش زیادی توی خیس نشدن چادر هم بازی می‌کنه. همیشه سعی کنین لایه‌ی پوش- لایه‌ی رویی چادر- رو با دقت نصب کنین تا یک فاصله‌ی کمی بین لایه‌ی زیرین و رویی بوجود بیاد.

این عکس چادر منه. با توجه به اینکه موارد استفاده‌ی من بیشتر تو هوای گرمه، لایه ی زیرین چادر توری و خنک و پوش رویی چادر ضد آب و گرمه.

ضد آب بودن چادر

چه قراره توی تابستون سفر کنین و چه زمستون، ضد آب بودن چادر مسافرتی کمپینگ جزو واجبات مسلمه. هیچ‌چیزی بدتر از یک بارون صبحگاهی و بیدار شدن توی یک چادر خیس در حالی‌که همه‌جا رو آب گرفته نیست. خیلی وقت‌ها توی سفر فرصتی برای خشک کردن وسایلتون ندارین پس روی این بخش چادر واقعا سرمایه‌گذاری کنید.

توی این سفر یکی از این چادرها دوپوش و ضد آب و اون یکی تک پوش و غیرضدآب بود. طبیعی بود که سر صبح چادر غیرضد آب از بارون خیس شد و حسابی یخ زدن.

کف مقاوم و استفاده از زیرانداز

کف چادر بخشیه که داره شما رو از زمین و حشرات و غیره محافظت می‌کنه. پس کف یک چادر باید جنس خوبی داشته باشه و خیلی نازک نباشه. برای افزایش مقاومت کف چادر می‌تونین از زیرانداز مخصوص چادر هم استفاده بکنید.

 

نکات مربوط به نحوه‌ی استفاده از چادر مسافرتی

حالا که نکات مربوط به انتخاب چادر مسافرتی مناسب رو گفتیم نوبت به نکاتی می‌رسه که در حین استفاده از چادر باید بهشون دقت کنیم:

چک و امتحان کردن چادر قبل از استفاده

این اتفاق بارها و بارها برای خیلی‌ها افتاده که با کلی سختی چادر رو تا مقصد حمل کردن و اونجا تازه فهمیدن که همه‌ی متعلقات چادر رو با خودشون نیاوردن. پس قبل از این‌که چادر رو به کوله‌تون وصل کنید حتما مطمئن بشین که همه‌ی وسایل چادر رو به همراه دارین. اگه هم دفعه‌ی اولیه که می‌خواین از چادر مسافرتی استفاده بکنید بهتره قبلش یک‌بار توی خونه نصبش بکنین تا مجبور نشین توی تاریکی  شب دنبال دفترچه‌ی راهنمای چادر بگردین. فیلم‌های توی یوتیوب هم کمک خوبی برای این قضیه است.

سفت کردن میخ چادر 

موقع نصب چادر به هیچ وجه از سفت کردن میخ‌های چادر غافل نشین چون باد به راحتی می‌تونه چادرتون رو جابه‌جا کنه. می‌تونین از سنگ‌ هم در کنار میخ‌ها برای محکم کردن چادر استفاده کنین. در ضمن بهتره کوله‌پشتی ها رو به نحوی توی چادر جاسازی کنین که به مقاومت در مقابل باد کمک کنه.

بسته نگهداشتن همیشگی زیپ چادر

فراموش نکنین که طبیعت خونه‌ی حشرات و حیوون‌هاست و این ما هستیم که وارد حریم امن اون‌ها می‌شیم. پس برای داشتن یک فضای امن، زیپ چادرتون رو همیشه بسته نگه دارین تا مورد گزش حشرات قرار نگیرین. علاوه بر این هیچ کسی دوست نداره با گزش مار یا عقرب از خواب بیدار شه، پس این توصیه رو خیلی جدی بگیرین.

نزدیک رودخونه‌ها حشرات بیشتری وجود داره. سعی کنید همیشه زیپ چادر رو بسته نگه دارین.

اطمینان از خشک و تمیز بودن چادر قبل از جمع کردن

قبل از این‌که چادرتون رو جمع کنین حتما اون رو کاملا خشک کنید تا کپک نزنه و سوراخ نشه. با پشت و رو کردن چادر هم می‌تونین حسابی بتکونیدش تا مطمئن بشین که هیچ زباله‌ و یا خاکی توش باقی نمونده که سوراخش کنه. در ضمن بهتره چادرتون رو همیشه از روی یک خط تای ثابت تا نزنین چون به مرور زمان باعث سوراخ شدن چادر از اون ناحیه میشه.

توی ایران چه چادرهای مسافرتی مناسبی وجود داره

توی بررسی‌ای که توی بازار ایران کردم، چادر Sundome  و Arpenaz کیفیت نسبتا معقول و خوبی داره. البته بعد خوندن این مقاله خودتون با دونستن معیارهای انتخاب می‌تونین چادر مناسبتون رو انتخاب کنید. اگه هم در مورد کیفیت چادر شک دارین، به سادگی گوگل کنید و نظرات کاربرا رو بخونین.

نتیجه‌گیری

واقعیتش اگه اهل سفرهای معمولی هستین، چادر اولویت کمتری نسبت به خرید کوله و کیسه‌خواب مناسب داره. علاوه بر این خیلی وقت‎ها میشه چادر رو قرض کرد و یا این‌که شریکی و با چند تا دوست خریداریش کرد. پس اگه نظر من رو می‌پرسین چادر رو جزو مراحل آخر خرید کمپینگتون بذارین، ولی اگه تصمیم گرفتین که تهییه‌اش کنید حتما یک چادر خوب با کیفیت بخرین که چندسالی براتون بمونه. مثل همیشه از بازارهای دست دوم فروشی هم غافل نشین.

راستی شما چه نکاتی رو برای خرید و استفاده از یک چادرمناسب سفر می‌تونین به این لیست اضافه کنین تا اطلاعات همه‌مون توی این زمینه بیشتر بشه؟

 

1

23 کامنت

 1. مطالب خیلی خوبی بابت چادر گفتید .
  همون طور گفتید خیلی مهمه چادر رو برای چه نوع سفری میخواین . . پیشنهاد من . اینه اگر برای برنامه سه فصل به غیر از زمستان بخواین . یکی از چادر های خوب با قیمت مناسب میتونید از چادر های کله گاوی استفاده بکنید . چون تراکم پارچش بالاس و نفوذ ابش کمه . در چند مدل سه تیرکه و دو تیرکه هم هست .
  البته چادر خوب باتوجه به پولی که میدید کیفیتشم فرق میکنه
  north face 2500
  frino از ۸۰۰ به بالا
  و مارک های دیگه که با قیمت های متفاوتی هستند . البته برای کمپینگ همون کله گاوی پیشنهاد میدم .
  دو پوش هم هست.
  یک پیشنهاد برای کسانی که چادر معمولی خریدن و میخوان ضد اب بکنن یک مشما کره ای هست به رنگ ابی میتونن چند متری تهیه کنن و روی چادر بکشن . خیلی عالیه.

  یکی از مشکلاتی که اکثر چادر ها داره نم زمین هست که از زیر چادر نفوذ میکنه . حتی اگر یک زیر انداز هم زیر چادر بزارید بازم از بغل های چادر اب نفود میکنه بهتره از همین مشما کره ای ها ها زیر چادربدوزید حدود ۲۰ سانت از کف چادر بالاتر باشه که اب نفوذ نکنه .

 2. بهترین برند چادری که برای کوله گردی من امسال دیدم تو ایران از نظر فضا،جنس،گردش هوا،uvبودن،ارتفاع و استحکام “هاسکی” مدل “بیرد” و “هاسکی” مدل “فلیم” بود که قیمت اولی بین پونصد تا ششصد هزار تومن و دومی بین ششصد تا هفتصد هزار تومن بود که به ترتیب دو و سه نفره بود و البته برند “کچوا” طراحی های خیلی خوب و قیمت مناسب ارائه میده.

 3. نکته دیگه که به نظر من میرسه
  امکان برپا کردن چادر تو جاهایی هست که نمیشه میخ زد مثل روی آسفالت
  پس نصبت به مورد استفاده خودتون این مورد رو هم مد نظر قرار بدین

 4. ممنون از مطلبتون. چند نکته اضافه میکنم
  ۱٫به هیچ عنوان زیرانداز از کف چادر بزرگتر نباشه تا در صورت بارندگی اب از لبه های بیرونی زیر انداز به زیر چادر هدایت نشه
  ۲٫سعی کنید میخ چادر با زاویه ۴۵ درجه به سمت چادر داخل زمین فرو کنید تا با بادهای شدید به راحتی خارج نشوند
  https://youtu.be/ha43JNTtus4

 5. سلام ما یک خانواده ۳نفره هستیم (محمد- زهراو دختر ۳ساله) که تازه ساکن تهران شدیم دنبال یک خانواده پایه برای دوستی و سفر میگردیم,کسی بود بهمون ایمیل بده
  maryam.kool75@gmail.com

 6. سلام اون چادر arpenaz که گفتین رو من تو یه سایت فروش لوازم ورزشی معروف فرانسوی که جدیدا تو ایران هم سایتش فعال شده دیدم گفتم بد نیست اینجا بگم قیمتشم ۱۷۰ بود
  یسری وسایل کوهنوردی دیگه هم داره البته
  http://www.decahtlon.ir
  http://www.decathlon.com

 7. Arpenazاز چادر های برندquechua فرانسه هست که محصولات کمپینگ و کوهنوردی تولید میکنه و با توجه به اینکه تجربه استفاده از تجهیزات مختلف خوب و بد را داشتم اما به نظر من تجهیزاتی که queachuaتولید میکنه ساخته شدن برای کوله گردی و کمپینگ در وحله اول و بعد هم کوهنوردی.االبته اگه کسی رو داشته باشید که براتون بتونه از چین ترکیه یا سایر کشورهای دیگه که نمایندگی decathlon دارن خرید کنه و یا خودتون برید و بخرید خیلی قیمتش پایین تر میاد.
  من از برندای مختلفی تجهیزات دارم اما انتخاب اول و اخرم برای کوله گردی queachua هست.
  راستی کوله هایی هم که میزنه اللهی دسترسی هستن چیزی که تو کوله گردی خیلی مهم..
  .خلاصه که اونچه که.شما برای حال کردن و اسایش بخواید رو داره😀

Comments are closed.