مشکلات و سختی‌های تنها سفر کردن

23

از خوبی‌های تنها سفر کردن زیاد گفتیم و شنیدیم. این که با سختی‌ها روبرو میشی، رشد می‌کنی و درباره‌ی خودت کلی چیز یاد می‌گیری. یا این که یه فرصت خیلی خوبه برای پیدا کردن دوست‌های جدید و آشنا شدن با آدم‌های جدید… اما تنها سفر کردن هم سختی‌های خودش رو داره! همون طور که تو مطلب انتخاب سبک مناسب سفر نوشتم هر آدمی باید با توجه به توانایی‌ها و علاقه‌مندی‌هاش یه سبک سفر برای خودش انتخاب کنه و لزومن همه‌ی آدم‌ها از یه نوع سفر لذت نمی‌برن.

تنهایی سفر کردن در کنار همه‌ی تجربه‌های خوبی که بهت اضافه می‌کنه، یه سری سختی‌هایی هم داره. خوبی‌هاش رو سارا تو مطلب تنها سفر کردن جامع و کامل براتون نوشته. تو این مطلب من می‌خوام در مورد بدی‌های تنها سفر کردن و این که چرا گاهی بهتره یه همسفر همراه خودمون ببریم حرف بزنم.

تنهایی و دلتنگی در سفر تنهایی

خب احتمالن اولین چیزی که آدم‌ها وقتی می‌خوان تنها سفر کنن نگرانش میشن اینه که تنها بمونن و این حس تنهایی اذیتشون کنه. درسته که از قدیم گفتن:

آدم وقتی تنها سفر می‌کنه نسبت به وقتی که با همسفر سفر می‌کنه دوست‌های بیشتری پیدا می‌کنه…

اما این در مورد همه صدق نمی‌کنه. اگه شما یه آدم خجالتی باشید که واقعن ارتباط برقرار کردن با آدما براتون سخت باشه شاید نتونید دوست‌های جدیدی پیدا کنید و پشیمون بشید از این که چرا با دوستتون نیومدید سفر.

یا ممکنه تو سفر کردن تازه‌کار باشید و هنوز راه و چاه رو خوب یاد نگرفته باشید و ندونید با یه راننده تاکسی تو یه کشور خارجی چطوری باید چونه زد یا چطوری باید بفهمید راه رفتن از فرودگاه به هتل چیه. تو این موارد ممکنه تنها بودن بهتون استرس بده و داشتن یه دوست و همسفر کارتون رو راحت کنه.

البته باید تو انتخاب همسفر هم خیلی دقت کنید. باید یکی باشه که وقتی می‌رسید به همچین منظره‌ای متوجه باشه که ممکنه شما ساعت‌ها دلتون بخواد در تنهایی بشینید و لذت ببرید!

حواستون باشه که اگه زبون مردم محلی رو ندونید و نتونید به هیچ زبونی باهاشون ارتباط برقرار کنید، این احساس تنهایی و اضطراب تشدید میشه. پس اگه می‌خواید تنها سفر کنید و از تنها موندن می‌ترسید مقصدهایی رو انتخاب کنید که تا حدی زبانشون رو می‌دونید (یا مردم اونجا انگلیسی بلد هستن) و بک‌پکرهای زیادی میرن اونجا (مثلن تایلند).

در مورد سفر کردن تو ایران هم من خودم ترجیح میدم همیشه همسفر داشته باشم. چرا؟ چون این سبک سفر خیلی تو ایران جاافتاده نیست و کم پیش میاد تو سفرتون با مسافرهای دیگه آشنا بشید. هاستل‌ها هم که هنوز تو ایران خیلی رونق نگرفتن و درنتیجه احتمالن تو محل اقامتتون هم فرصت آشنایی با آدم‌های جدید نخواهید داشت. برای همین ممکنه احساس تنهایی بکنید. به علاوه، آدم‌ها هم خیلی به دیدن یه مسافر تنهای کوله‌به‌پشت عادت ندارن و همین مساله ممکنه باعث بشه بیشتر معذب بشید.

یه نکته‌ی دیگه هم اینه که اگه تنها میرید سفر و دوست دارید با آدم‌های جدید آشنا بشید باید به سبک سفرتون دقت کنید:

یادمه خودم یه بار رفته بودم استانبول یکی از دوست‌هام رو ببینم. بعد از این که اون رفت من موندم و استانبول. از اون جایی که به جای هاستل، هتل گرفته بودم بعد از این که دوستم از استانبول رفت حسابی تنها موندم و هیچ ایده‌ای نداشتم چیکار کنم. یکم تنهایی رفتم چرخیدم و گشتم و نشستم تو کافه و سعی کردم از تنهایی لذت ببرم اما… بعد از چند ساعت حالم بد شد از تنهایی و حس کردم بهم خوش نمی‌گذره اصلن.

پس حواستون باشه که اگه مثلن برید یه شهر بزرگ مثل لندن و تو هتل بمونید، پیدا کردن دوست‌های جدید انقدر هم راحت نیست. بهتره اگه تنها سفر می‌کنید و نمی‌خواید تنها بمونید از هاستل و کوچ‌سرفینگ استفاده کنید.

در نهایت این رو هم نمیشه انکار کرد که یه وقتایی سفر کردن با دوست نزدیکت خیلی می‌چسبه. این که با هم یه سری تجربه‌ها رو تو سفر داشته باشید و بعد وقتی برمی‌گردید بشینید خاطرات و عکس‌هاتون رو مرور کنید و درباره‌ش حرف بزنید واقعن لذت‌بخشه.

انصافن نیسان سواری از اون جاهاییه که حتمن باید با یه همسفر باحال باشی تا بهت خوش بگذره! وگرنه تنهایی بشینی پست نیسان دو ساعت فکر کنی که چی بشه؟!

تقسیم کردن خرج‌ها و مسئولیت‌ها

همراه داشتن یه همسفر به این معنیه که شما همه چیز رو با هم نصف می‌کنید، از هزینه‌ها گرفته تا خوشی‌ها و سختی‌های سفر.

تقسیم خرج

اجاره خونه، اتاق یا گرفتن اتاق تو هتل اگه دو نفر باشی ارزون‌تره. اگه بخوای اتاق یه نفره بگیری که گرون‌تره و اگه بخوای با آدم‌های دیگه هم‌اتاق بشی هم دیگه اون حریم خصوصی رو نخواهی داشت. جاهایی مثل ایر بی ان بی هم اگه یه نفر باشی باید کل هزینه رو خودت بدی اما اگه دو نفر باشید پولش رو تقسیم می‌کنید.

علاوه بر محل اقامت، وقتی همسفر داشته باشی می‌تونید با هم غذا سفارش بدید و یا وقتی سوغاتی می‌خرید چند تا بخرید و از فروشنده تخفیف بگیرید.

وسایل مشترک سفر

یه سری وسایل سفر رو می‌تونی با همسفرت اشتراکی استفاده کنی که اگه تنها بخوای بری باید همه رو خودت ببری. مثل کتاب، شامپو یا خمیر دندون. اگه بخوای کمپ کنی هم که اگه همسفر داشته باشی خیلی کارت راحت میشه چون وقتی تنهایی باید چادر و همه وسایل پخت و پز رو خودت حمل کنی و کوله‌ت خیلی سنگین میشه.

تقسیم وظایف و برنامه‌ریزی سفر

تقسیم کردن فقط به هزینه‌ها و حمل وسایل محدود نمیشه. برنامه‌ریزی یه سفر طولانی خیلی زمان و انرژی می‌بره. اگه همسفر داشته باشی می‌تونید تقسیم کار کنید. مثلن اون در مورد دیدنی‌های مقصد سرچ کنه و تو در مورد ویزا و بلیط. خیلی وقتا هم همون جا تو سفر به یه مقصد جدید می‌رسی و باید سریع بشینی سرچ کنی ببینی چیکار باید بکنی. این جور وقت‌ها داشتن کمک خیلی کار آدم رو راحت می‌کنه! یا تو سفر وقتی عجله دارید یکیتون وسایل رو جمع کنه و یکیتون دنبال خریدن بلیط برای مقصد بعدی باشه. و یا وقتی دارید کمپ می‌زنید یکی دنبال هیزم بگرده و یکی چادر رو برپا کنه.

یکی دیگه از مزایای همسفر داشتن اینه که شاید اون آدم یه زبونی بلد باشه که تو بلد نباشی و در کنار هم بهتر بتونید مقصد رو کشف کنید. مثلن اگه می‌خوای به آذربایجان هیچهایک کنی، داشتن یه همسفر که ترکی بلده می‌تونه به وضوح کیفیت سفرت رو بالا ببره. این طوری خیلی راحت با راننده‌ها ارتباط برقرار می‌کنید و لازم نیست خیلی معذب تا آخر راه رو ساکت بشینی.

داشتن همسفری که علایق متفاوتی داره یه وقتایی باعث میشه تو سفرت تجربه‌هایی داشته باشی که وقتی تنها سفر می‌کنی هرگز دنبالشون نمیری. همسفر شدن با سعید و یونس تو سفر خراسان باعث شد کلی جاهای تاریخی ببینم که در حالت عادی اصلن دنبالش نمیرم.

مساله‌ی امنیت در تنها سفر کردن

درسته که ما انقدر از امنیت حرف می‌زنیم و تاکید داریم که تنها سفر کردن هم امنه و با رعایت کردن یه سری نکات میشه خیلی راحت تنها سفر کرد… اما خب نمیشه انکار کرد که وقتی یه دوست و همسفر کنارته ته دلت احساس امنیت بیشتری می‌کنی و یه وقتایی همین حسه‌س که مهمه.

مثلن فکر کن با اتوبوس داری میری مقصد بعدی و زمان رسیدنت رو اشتباه تخمین زدی و وسط ناکجا اتوبوس پیاده‌ت کنه…خب اگه یه همسفر باحال داشته باشی احتمالن دوتایی کلی به این قضیه می‌خندید و بعدم می‌رید دنبال جایی برای موندن یا چادر زدن می‌گردید. اما اگه تنها باشید و مخصوصن اگه تجربه‌تون تو سفر کردن کم باشه، احتمالن اولش کلی بهتون استرس وارد میشه یا خودتون رو سرزنش می‌کنید که چرا درست تحقیق نکردید، درست مثل تجربه‌ی سارا تو یکی از دورافتاده‌ترین جاهای کشور نپال. هرچند که احتمالن باز هم با یکم پرس و جو می‌تونید جای امنی رو پیدا کنید که شب بمونید و مشکلی نخواهید داشت.

یکی دیگه از خوبی‌های همسفر هم اینه که لازم نیست همیشه و همه جا کوله‌ت رو با خودت ببری این ور اون ور یا نگرانش باشی. می‌تونی خیلی راحت کوله‌ت رو بسپری به همسفرت و بری یکم خرید بکنی. یا اگه سوار قطار یا اتوبوسی هستید که خیلی به نظر امن نمیاد نوبتی یکیتون بخوابه و یکی حواسش به وسایل باشه.

بالاخره تنها بریم سفر یا با همسفر؟!

علت این که تصمیم گرفتم یکم درباره‌ی سختی‌های تنها سفر کردن بنویسم این بود که خیلی وقت‌ها از آدم‌ها می‌شنوم که میگن شما فقط خوشی‌های سفرهاتون رو تعریف می‌کنید و از سختی‌هاش سریع می‌گذرید.

با این حال بعد از گفتن همه‌ی این دلایل، باز هم بهتون توصیه می‌کنم یه روزی تو زندگیتون تنها سفر کردن رو امتحان کنید. درسته که این سختی‌ها هست اما وجود همین سختی‌های گاه به گاهه که باعث میشه وقتی از سفر برمی‌گردید یه آدم جدید باشید و به خودتون به خاطر همه‌ی تجربه‌هایی که از سر گذروندید افتخار کنید. و دلیل این که ما کمتر از سختی‌ها میگیم هم همینه… چون وقتی تو سفر هستیم همش رو به عنوان چالش می‌بینیم و می‌دونیم که می‌گذرن.

اما باز هم تاکید می‌کنم که بدونید چه چیزی چه وقتی برای شما مناسبه. اگه فکر می‌کنید تنها سفر کردن در حال حاضر باعث میشه حس تنهایی خیلی اذیتتون کنه یا مثلن به خاطر مشکل امنیت نتونید تو یه کشور غریبه هیچهایک کنید و یا فرصت دیدن جاهای بکر و تجربه‌های ارزشمند رو ازتون بگیره، یه همسفر باحال پیدا کنید و برای خودتون یه سفر خوب بسازید.

در نهایت این تجربه مال شماست و باید هر طوری که فکر می‌کنید براتون بهترینه زندگیش کنید.

1

23 کامنت

 1. سلام
  من تنهایی سفر کردن رو خیلی دوست دارم ولی هیچ تجربه ای از کمپینگ کردن و … ندارم و کلا آدم اجتماعی نیستم، بنظرتون برای سفر کردن اولش با گروه ها برم به طبیعت گردی(در این صورت بیشتر اذیت میشم) یا خودم برم به سفر و بجنگم و تجربه کسب کنم.
  بسیار بسیار سپاس گذارم ازتون به خاطر سایت فوق العاده ای که راه انداختید،دارم تمام تجربه هاتونو نکته برداری میکنم.

  • متین جان به نظرم برای کمپینگ اول یکی دو بار با گروه برو تا دستت بیاد چی به چیه! ضمن این که کمپینگ با آدم‌ها بیشتر حال میده به نظر من تا تنهایی! مخصوصن که آدم اجتماعی ای هم نیستی و بد نیست یکم خودت رو به چالش بندازی:) اما بهرحال تنها بخوای بری هم سخت نیست واقعن!

 2. من یک بدی(از نظر دیگران) دارم که خیلی سریع سفر می کنم. برای همین همیشه تنها سفر می کنم . قبول دارم سفر گروهی هم لذت خودش رو داره در یکی دو مورد تجربه کردم. اما گروه همیشه کند هست و برای من که همسفری مثل خودم ندارم تلف کردن یک روز با گروه برای رفتن به یک نقطه دیدنی عذاب آوره. چون من از ۶ تا ۲۳ ساعت فعالیتم در سفر هست و همیشه وقتی برمیگردم دیگران در حال رفتن هستند.

  • آره مجید جان کاملن می‌فهمم چی میگی آدمایی که دوست دارن تند سفر کنن واقعن سختشونه خودشون رو با بقیه هماهنگ کنن. به نظر منم تعداد که از یه حدی زیادتر میشه دیگه خیلی همه چی طول میکشه و منم حوصله‌م سر میره! اما خب همین که خودت میدونی چی دوست داری خیلی خوبه دیگه و باعث میشه قدر تنها سفر کردنت رو بدونی:)

 3. ممنون پریناز
  به نظرم یکی از دلایلی که این روزها خیلی از بک پکرهای حرفه ای (ایرانی و خارجی) رو میبینیم که تو اکانت اینستاگرامشون از جاهایی که امروز رفتن و ماجراهاش تعریف می کنن شاید شگردی باشه تا این تنهایی رو با مخاطبینشون تو شبکه های اجتماعی پر می کنن و کمک میکنه که تجربیاتشون رو از تو ذهنشون خالی کنن تو پیج و یا وبلاگشون و با خیال راحت به سفرشون ادامه بدن.
  چون گاهی آدم تو سفر تنهایی چیزایی میبینه که دوست داره فوری اون رو با اشتیاق برای دیگران تعریف کنه ولی… هیچکی نیست.

  • دست گذاشتین روی نکته روانشناختی قضیه 🙂
   ادمها هیچ وقت نمیتونن تنهایی از تجربیاتشون لذت ببرن چون ذاتشون این طوری طراحی نشده 🙂
   چه تنها بری سفر چه با کسه دیگه دوست داری که هرچه بیشتر تجربیاتت رو با دیگرون به اشتراک بزاری فقط مساله اینه که هر کدوم از سبکهای سفرت میتونه یه تجربیاتی بهت بده ولی خوب بازم در نهایت باید برگردیم به جمع انسان ها و از بودن در کنار دوستان و عزیزانمون لذت ببریم…
   مهم همون تنوع هست و دوری از تکرار… وگرنه نهایتا هممون به همدیگه نیاز داریم، پس قدر همو بدونیم…

  • راست میگی مجتبی جان واقعن اینم یکی از دلایلیه که آدم دوست داره سفرش رو با بقیه شر کنه! جالب بود! مرسی که بهش اشاره کردی:)

 4. سلام پری جان از مطالبت استفاده کردم بسیارعاالی بود..فقط یه خاطره دوهفته پیش تداعی شد داشتم مسیرکوهستانی قلعه بابک درکلیبر رو تنها یی میرفتم که وسط راه یه گله ی گاو درحال چرا رو دیدم اونجا وجود یه همسفر شدیدا حس شد! فقط تنها کاری که تو اون ترس و دلهره انجام دادم فریاد کمک بود! که دیدم پسربچه چوپان از مسیر خیلی دور شنید و اومدپیشم! وای نمیدونی چقدر حس خوبی داشتم!..منظورم ازین حرفا وجود باارزش یه هم نوع یا همسفر در چنین لحظاتیه….! شاد باشی

  • آره فتانه جان یه وقتایی واقعن وجود همسفر باعث میشه دلت گرم باشه و از اتفاقات نترسی و حتی به عنوان یه چالش هیجان‌انگیز نگاه کنی. در حالی که همون اتفاق، اگه تنها باشی، ممکنه برات یه تجربه‌ی ترسناک و استرس‌آور بشه!:)

 5. سلام من منا هستم و حدود یه ساله که کوه میرم و طبیعت گردی میکنم
  الانم خیلی دوست دارم که تنهایی برم سفر و یا حتی کوه ولی خیلی میترسم . خیلی هم خجالتی هستم و روابط اجتماعی هم خیلی قوی نیست و فقط بلدم با ادمهای قدیمی توی زندگی ام خوشحال باشم و رابطه برقرار کنم
  و الانم حتی یه نفر و ندارم که باهاش شروع کنم و جای خاصی برم که حالا یه ذره ترسم بریزه و بعدش بتونم تنهایی جایی برم
  میشه یه تجربه بهم بدین لطفا

  • منا جان به نظرم در شرایط تو بهتره که با تور سفر رو شروع کنی و یا از سایت کوچ سرفینگ سفرهای گروهی پیدا کنی! لازم نیست به خودت سخت بگیری برای تنها رفتن یا همسفر مناسب پیدا کردن:)

 6. پری جان خیلی مطالبت عالی بود …منم تنها میرم سفر…خیلی دوست دارم ایران را هم تنها بگردم…فکر میکردم برای من سخته ایرانگردی تنها الان دیدم تو هم اشاره کردی…البته مساله من محل اقامت که اطلاعاتش در دسترس نیست..و هتل ها هم گرونن….منم دارم سعی میکنم تنها در گروههای طبیعت گرد شرکت کنم و با این چالش روبرو بشم…..خیلی خوب مینویسی ..آفرین

  • روشنک جان کاملن حق داری! امیدوارم اقامتگاه های بومگردی و هاستل‌ها تو ایران زودتر رونق بگیرن تا مشکل این جای اقامت ارزون هم تو ایران حل بشه:)

 7. سلام
  پری من به طرز عجیبی عاشق تنها سفر کردن هستم.
  فکر میکنم تنها سفر کردن روح آدم رو بزرگ میکنه و این چیزیه که تجربه ش کردم. سفر رو اگر ماکت کوچیکی از زندگی فرض کنیم، همه ما اساسا تنها هستیم. چه بخوایم و چه نخوایم باید یا بگیریم بتونیم از پس خودمون بر بیایم. و من فکر میکنم یکی از بهترین جاهایی که میشه این هنر رو تمرین کرد، سفر تنهایی باشه.

  • آره پوریا واقعن همین طوریه کلن از هر جنبه‌ای نگاه کنی سفر ورژن کوچیکی از زندگیه! برای همینه که انقدر دوست داریم بیشتر و بیشتر تجربه‌ش کنیم:)

 8. سلام اتفاقا تصمیم گرفتم زیاد سفر کنم از این به بعد . دوستام البته سفر کردن و دوس ندارن خیلی . اگر برنامه ای داشتید خبرم کنید بتونم میام ۰۹۳۵۸۷۶۱۶۹۵

 9. ایکاش من مریض نبودم و میتونستم مثل شماها سفر کنم و خیلی چیزای دیگه رو تجربه کنم. مراقب سلامتتیتون باشین که بهترین چیز رو دارین تو دنیا❤

 10. سلام به همه
  پری جون واقعا زیبا نوشتید. گاهی تو سفرهای تنهایی این ماجراها رخ میده و انگار همه عوامل دست به دست هم میدن تا یه چیزایی به کام آدم تلخ شه. برای خود من بارها پیش اومده که وقتی تو سفر جایی نشستم و میبینیم عده ای با هم میگن و میخندن از حس تنهایی پر شم اما سعی میکنم خودم رو سریع جمع و جور کنم و به خودم یادآوری کنم که درسته به قول فرنگی ها الان alone هستم ولی قطعا lonely نیستم و این فکر بهم انرژی دوباره میده.
  امیدوارم همگی هر جا هستید شاد باشید

 11. با سلام خدمت پری خانوم عزیز
  اول یه سوال
  فیلم WILD رو دیدید ؟
  اگر ندیدید حتما ببینید چون میخوام یه حرکتی مثل اون بزنم
  فقط نمیدونم از کجا به کجا
  لطفا راهنمایی کنین خیلی ممنون

Comments are closed.