اشتباهات رایج در سفر | هر آنچه که نباید انجام دهیم!

29

با نزدیک شدن تعطیلات عید، خیلی‌ها به فکر رفتن به یک سفر خارجی می‌افتن. این وسط با توجه به قیمت بالای تورها تو این تعطیلات خاص، خیلی از مسافرها تصمیم می‌گیرن که مقدمات سفرشون رو خودشون تدارک ببینند و بدون تور، عازم سفرشون بشن. توی مقاله‌های قبلی در مورد نکات امنیتی که توی سفرها باید بهشون دقت کنیم به مراتب صحبت کردیم. توی این مقاله می‌خوام در مورد اشتباهات رایج در سفر صحبت کنم که متاسفانه خیلی از مسافرها اون‌ها رو انجام می‌دن و تجربه‌ی سفرشون رو ناخوشایند می‌کنن.

۱٫بردن بار و وسایل زیادی!

یکی از بزرگ‌ترین  اشتباهات رایج در سفر، بردن وسایل زیاده. داشتن یک عالمه چمدون و یا یک کوله‌ی سنگین باعث میشه کلی پول اضافه بابت پرواز و کرایه‌ی تاکسی برای رسیدن به محل اقامتتون از فرودگاه بدین. علاوه بر اون داشتن بار و بندیل زیاد، آزادی شما رو توی فرودگاه و توقف بین پروازها محدود کرده و یک بخش ذهن شما رو مرتب درگیر بار اضافه می‌کنه.

پیشنهاد من چیه؟ بعد از این‌که وسایل مورد نیاز سفرتون رو کنار گذاشتین، با یک بازنگری نصف اونها رو حذف کنید! تجربه نشون داده که اکثر آدم‌ها معمولا تو مرحله‌ی اول جمع کردن چمدون کلی وسایل اضافه با خودشون برمیدارن که به هیچ‌ وجه توی سفر مورد استفاده‌شون قرار نمی‌گیره. موضوع بعدی اینکه همیشه یکم جای خالی توی چمدونتون برای خرید احتمالی سوغاتی و یا یادگاری از مقصد در نظر بگیرید.

توی فرودگاه همیشه یک سری ادم  می‌بینید که اسیر چمدون‌های سنگینشون هستن!

۲٫ریختن یک برنامه‌ی فشرده‌ی برای سفر!

اگه میخواین از سفرتون لذت ببرین، حرص و طمعتون رو برای دیدن جاهای بیشتر کنار بذارین و به جای کمیت به کیفیت سفر فکر کنید. به طور مثال دیدن سه تا شهر یا کشور مختلف توی یک هفته و داشتن یک برنامه‌ی شلوغ از هشت صبح تا هشت شب نه تنها لذتی از سفر به شما نمی‌ده، بلکه شما رو بسیار خسته و پر از استرس می‌کنه. پس یادتون نره هدف از سفر کردن فقط تیک زدن یک سری مقاصد نیست. گاهی داشتن یک بعد از ظهر آروم توی ساحل در حالی‌که دارین یک قهوه‌ی خوش‌طعم رو زیر لب مزه می‌کنید، به مراتب دلچسب‌تر از بدو بدو از این شهر به اون شهره!

علاوه بر اون نداشتن یک برنامه‌ی فشرده، دست شما رو برای تجربه‌های پیش‌بینی نشده و دیدنی‌های خاص باز نگه می‌داره.

این که شبتون رو توی همچین منظره‌ای رو به دریا بگذرونید و با دوستتون گپ بزنید جذاب نیست؟

۳٫نخریدن بیمه‌ی سفر!

یکی دیگه از اشتباهات رایج در سفر برای خیلی از مسافرها، کم اهمیت تلقی کردن بیمه‌ی مسافرتیه. هزینه‌ی بیمارستان و درمان به خصوص تو کشورهایی که واحد پولشون یورو و دلار و پونده، بسیار گرونه. در نتیجه یک اتفاق ناخواسته‌ی کوچیک می‌تونه پای شما رو به بیمارستان و دوا درمون گرونش باز کنه و یکهو ببینید که بخش زیادی از بودجه‌ی سفرتون برای یک حادثه‌ی کوچیک خرج شده. شکستگی دست و پا، حساسیت، تصادف و بیماری‌های واگیردار به سادگی می‌تونن سفر شما رو از این رو به اون رو بکنند.

۴٫تبدیل همه‌ی پول در فرودگاه مقصد!

فرودگاه‌ها جزو بدترین صرافی‌های ممکن برای تبدیل پول به حساب میان و نرخ پیشنهادی اون‌ها برای تبدیل پول معمولا پایین‌تر از صرافی‌های داخل شهره. به خاطر همین به هیچ وجه کل پولتون رو توی فرودگاه به ارز مقصد تبدیل نکنید. پیشنهاد میشه که فقط بخش بسیار کمی از پولتون رو که برای رسیدن به شهر نیاز دارین توی فرودگاه تبدیل کرده و بقیه‌ی پولتون رو بذارین برای صرافی‌های شهر. در ضمن حواستون به کارمزدی که بعضی صرافی‌ها برای تبدیل پول می‌گیرن هم باشه.

۵٫اتکا به کتاب‌های راهنما و صرفنظر از محلی‌ها!

یادتون نره که حتی اگه ته و توی یک کتاب راهنما رو کامل درآورده باشین و تمام نکاتش رو ریز به ریز یادداشت کرده باشین، بازهم لزوما همه چیزهای خاص رو در مورد یک مقصد نمی‌دونین. علاوه بر اون کتاب‌های راهنما بیشتر روی جاهای توریستی هر شهر تکیه داره و خیلی به جاهای بکر غیرتوریستی نمی‌پردازه.

این ساحل‌های محلی خاص، جایی که هنوز توسط توریست‌ها کشف نشدن و مردم محلی می‌شناسنشون.

پس تو این شرایط پیشنهاد چیه؟ این‌که سراغ شبکه‌های اجتماعی برید و از طریق کوچسرفینگ، میت‌آپ و یا شبکه‌های مشابه با مردم محلی اون شهر هم صحبت بشین. گاهی وقت‌ها دعوت به یک چای و قهوه و دو ساعت گپ زدن با یک فرد محلی مفیدتر از صدساعت وقت گذاشتن برای خوندن یک کتابه.

۶٫رزرو کردن خیلی زود بلیط‌ها!

می‌دونم که خیلی از آدم‌ها علاقه دارن که به محض اینکه تصمیم به رفتن به سفری می‌گیرن، بلیط و جا و همه چیز رو سریع‌تر رزرو کنن و اینجوری خیالشون راحت بشه. ولی باید بگم که بهترین زمان ممکن برای خرید بلیط  هواپیما حدود سه چهار ماه مونده به تاریخ سفره. توی این زمان هست که هواپیمایی‌ها معمولا پیشنهادهای ویژه‌شون رو ارائه می‌دن. اگه هم هدف خرید بلیط یک تور خاصه، پیشنهاد می‌دم که صبور باشین و تا روزهای آخر صبر کنید. در صورتی‌که سفر شما تو فصل شلوغی نباشه، امکان پر نشدن تمام تور و خرید بلیط ارزون‌تر وجود داره.

پس برای خرید بلیط‌هاتون هیجان‌زده نشین و با کمی فرصت دادن و صبور بودن، شانس خرید بلیط با قیمت مناسب رو بالا ببرین. علاوه بر اون اگه از بیش از یک پرواز برای رسیدن به مقصد استفاده می‌کنید، مطمئن باشین که زمان ترانزیت کافی بین دو پرواز دارین تا در صورت تاخیر پرواز اول، پرواز دوم رو از دست ندین.

خیلی از این تورهای یک روزه رو میشه تا لحظه‌ی آخر خریداری کرد.

۷٫گذاشتن همه‌ی پول و پاسپورت در یک جا!

یادتون نره که سخت‌ترین اتفاقی که می‌تونه توی سفرتون بیفته، گم کردن پول و پاسپورتتونه. تا زمانی‌ که پول کافی و پاسپورتتون رو به همراه دارین، همیشه امکان یک برنامه‌ی جایگزین وجود داره ولی به محض از دست دادن این دو مورد، سفر شما می‌تونه واقعا چالش برانگیز بشه.

پیشنهادی که در این زمینه وجود داره اینه که حتما پول خودتون رو تقسیم‌بندی کرده و تو جاهای مختلف قرار بدین. علاوه بر اون به هیچ وجه کل پولتون رو توی چمدونی که به بار هواپیما تحویل داده میشه قرار ندین چون امکان گم شدن چمدون و یا با تاخیر رسیدنش وجود داره. داشتن کیف‌ مخصوص پول و پاسپورت که به بدن وصل شده و زیر لباس‌ها قرار می‌گیره هم بسیار کاربردیه. هرچند باز هم بهتره که از اون‌ها برای ذخیره‌ی تمام پولتون استفاده نکنید. اگر هم به شکل خانوادگی سفر می‌کنید، پیشنهاد میشه که پول رو بین اعضای خانواده تقسیم کنید.

توی فرودگاه خیلی مراقب پولتون باشین.

توی این مقاله به یک سری اشتباهات رایج در سفر اشاره کردیم که دونستنش برای هرکسی که قصد سفر داره واجبه. البته نکات خیلی زیاد دیگه‌ای وجود داره که می‌تونه به این لیست اضافه بشه. شما چه نکات دیگه‌ای رو می‌دونین که دونستنش تجربه‌ی  یک سفر رو امن‌تر و ساده‌ترمی‌کنه؟

 

6

29 کامنت

 1. سلام.چه بیمه ای؟ من یه بار خودمو بیمه کردم از شانس مریض شدم و تو کشور مقصد اصلا بیممو قبول نکردن و اومدن ایرانم مدارکمو گرفتن و یه قرونم بهم ندادن.

  • سلام بیمه بشرطی پولتونومیده که اولا مورد اورژانس باشه نه بیماریهای مزمن ،دوما ازبخش اورژانس فاکتورمهرشده بگیرید،دلیل عدم پرداخت اون بیمه چی بوده،؟وکدوم بیمه؟

 2. سلام مریم جان

  مثل همیشه ممنون از پست های خوب و کاربردیت عزیزم :-*

  میشه یکم بیشتر در مورد بیمه سفر توضیح بدی؟ یادم هست آخرین سفری که داشتم تور میگرفتم خود آژانس بیمه هم ضمیمه کرده بود یعنی قیمتش روی تور حساب شده بود. اما اگه قرار نباشه تور استفاده کنیم، چطور باید خودمون رو بیمه کنیم؟

  ممنونم عزیزم 🙂 :-*

 3. بسیار عالی و کاربردی بود.من دقیقا بعضی از این اشتباهات رو انجام داده بودم که بعد از سفر پشیمون شدم
  بیشتر بنویسید لطفا

 4. خیلی خوب بود مریم جان . من هم یه جورایی زیاد سفر می‌کنم . به نظر من از اونجایی که خیلی از افراد در مورد قوانین پرواز و قوانین ایرلاین ها اطلاعی ندارند ، به وفور افراد در فرودگاه ها متضرر می‌شوند . مثلا طرف چند پاور بانک به عنوان سوغاتی می‌خره ولی در فرودگاه ضبط میشه . یا خود من در برگشت از سفر دبی چهار عدد شیشه شکلات صبحانه از داخل فرودگاه به عنوان سوغاتی خریدم . ولی چون شیشه ای بود ، هر چهار تا توسط پلیس فرودگاه ضبط شد و دویست درهم ناقابل ، معادل دویست و شصت هزار تومن را به باد دادم .
  در کل جا داره هر مسافری در مورد اشیاء غیر مجاز برای بردن به داخل هواپیما ، توجیه بشه

 5. من ی کوچولو سردرگمم الان نوزده سالمه و پشت کنکوریم وضعیت ب نسبت خوبی دارم و یجورایی امیدخانوادم ب رشته های دکتری است خودم نمیدونم دقیقا ب چه شغلی علاقه دارم ولی عاشق سفرم عاشق کشورهای دیگه فرهنگشون…دوس دارم خیلی زود شروع کنم سفرو اما رشته های دکتری کم کم شیش سال میخواد!ممنون میشم راهنماییم کنین

  • ندای عزیز برای سفر کردن فرصت زیادی داری. پس فکر کنم بهتره الان روی درس و یا حرفه ات تمرکز کنی تا بعد با خیال راحتتری به سفر برسی. عالی باشی

 6. سلام سبکتر نویسهای عزیز
  چقدر نگارش نوشتهاتون جذابه. ممنونم.
  یه اشتباه و یه حرکت خوب که کردم تو سفر روسیه رو میگم که شاید به درد یکی بخوره.
  اشتباهم این بود که با این حال که همه سفرهای درون شهری رو با گوگل مپ چک میکردم و به صرفه هم بود. در آخرین بار بدلیل عجله متوجه قیمت سفر آخرم نشدم و چون با قطار سریع‌السیر سریعتر به فرودگاه میرسیدم، اون مسیر رو انتخاب کردم. غافل از اینکه قطارهای روسیه خیلی گرونتر از مترو و مینی بوس ها و حتی هواپیما هستش.
  و اما حرکت خوبم این بود که چون از ایران گیفت کارت گرفته بودم، تونستم بلیط هواپیمای بین شهری رو از سایتهای خارجی خیلی ارزونتر از سایتهای ایرانی و حتی آژانس داخل ترمینال بگیرم.

  • سلام
   خیلی ممنون از توضیحت.
   خواستم ببینم تجربه استفاده از هاستل ها رو داشتید؟
   ممنونم
   م.سوری

 7. با سلام.به نظر من برای هر کشوری و یا حتی شهری باید بصورت کامل و دقیق تحقیق کرد.بعد راه افتاد.کتاب راهنما که به روز نیست.بهترین و به روز ترین اطلاعات رو میشه از سایتها و شبکه های اجتماعی دریافت کرد.نه به زبان فارسی فقط.بلکه به زبان انگلیسی و حتی زبان مردم همون منطقه و کشور…

 8. بعضی کشورها داروهای کدئین دار را ماده مخدر می دانند ودستگیرمی کنند وزندانی.مثل استامینوفن کدئین که در ایران مثل نقل می خورند اما درجاهای دیگه ممنوعه.یا برای حتی یک لحظه ساک غریبه ای را نگهداری نکنیدو ساکای خودتونو قفل بزنید. برای افرادی پیش اومده که غریبه ای ساک قاچاق را به مسافر ساده انداخته . این موارد در مالزی زیاده.

 9. سلام دوستان عزیزم.من میلادم ۲۵ سالمه و امروز با سایت شما آشنا شدم و خیلی خوشم اومد از مطالب و گفتگوهای بچه ها و تصمیم دارم مرتب در این اینجا در کنار شما باشم.

Comments are closed.