هاس سیتینگ | رویای خونه‌ی مجانی در سفر!

33

چشم‌هاتون رو برای یک لحظه ببندین و تصور کنید که توی یک سفر خارجی تو یک مقصد خیلی خوش آب و هوا هستین و به جای اینکه میلیون‌ها تومن پول هتل و اقامت بدین، یک خونه‌ی اختصاصی جذاب به طور رایگان در اختیارتون گذاشته شده و حسابی داره با یارتون بهتون خوش می‌گذره.

خوب اگه از خوندن این چند خط و تصور ماجرا یک لبخند ناخوداگاهی روی صورتتون نشسته، باید بگم که این اتفاق اصلا خواب و خیال نیست و اگه راهش رو بلد باشین می‌تونه تو خیلی از سفرها براتون پیش بیاد. چه‌جوری؟ با پدیده‌ای به نام هاس سیتینگ!

توی این مقاله می‌خوام یک روش محبوب برای اقامت مجانی که حسابی هم بین مسافرهای حرفه‌ای طرفدار داره رو توضیح بدم و نکات مربوط بهش رو براتون باز کنم. مطمئنم بعد خوندن این مطلب در جدیدی از درهای سفرهای ارزون و هیجان‌انگیز به روتون باز میشه و کلی بیشتر از قبل، برای یک سفر تجربه‌گرا مصمم می‌شین.

این که دارین تعطیلاتتون رو مجانی توی این خونه می‌گذرونین جذاب نیست؟

هاس سیتینگ چیه و چطور کار می‌کنه؟

عبارت هاس سیتینگ رو میشه تقریبا «مراقبت از خونه» معنی کرد. حالا این مراقبت از خونه یعنی چی؟

حتما برای شما هم خیلی پیش اومده که می‌خواستین عازم یک سفر بشین و دلتون مونده پیش گلدون‌های خونه که یکی بهشون آب بده. یا اینکه ممکنه توی خونه سگ، گربه، پرنده یا یک حیوون خونگی داشته باشین که براتون خیلی عزیز باشه و ندونین که موقع سفر به کی بسپریدش. این موضوع مخصوصا تو سفرهای طولانی‌تر می‌تونه حسابی چالش برانگیز بشه.

سر همین قضیه، بحثی به نام هاس سیتینگ توی خیلی از کشورهای دنیا مطرح میشه، یعنی چی؟ یعنی خانم و آقای الف که صاحبخونه هستن و نگران حیوون‌ها و گلدون‌هاشون تو زمان سفر، یک آگهی می‌ذارن و اعلام می‌کنن که حاضرن خونه رو مجانی در اختیار فرد، زوج یا افرادی بذارن که قول می‌ده به حیوون‌ها و خونه رسیدگی کنه. بعد هم من و شمای مسافر این آگهی رو می‌بینیم و اگه حس کردیم از پس تعهدات ماجرا برمیایم برای این اقامت مجانی درخواست می‌دیم.

حالا این تعهدات چی می‌تونه باشه؟ معمولا این تعهدات موضوعات پیچیده‌ای نیست و شامل غذا دادن به حیوون‌ها و یا پیاده‌روی بردن روزانه‌ی سگ‌ها و یا آب دادن به گل‌ها میشه. ولی خوب لازمه‌اش اینه که مثلا از اون حیوون خونگی که معمولا سگ و گربه است نترسیم و بدونیم که می‌تونیم در غیاب صاحبخونه از پس رسیدگی بهشون بربیایم. علاوه بر این تعهد به صابخونه که تو زمان مقرر شده توی خونه‌اش می‌مونیم و بدون دلیل موجه زودتر از موعد خونه رو ترک نمی‌کنیم هم بی ‌اندازه مهمه.

توی یک هاس سیتینگ از این گربه‌ها مراقبت می‌کردم، ملوس و بامزه.

اصلا چرا خوبه که هاس سیتینگ کنیم؟

شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش بیاد که وقتی راه‌های اقامت ساده‌تری مثل کوچسرفینگ و یا رفتن به هاستل و یا انجام کار داوطلبانه و گرفتن اقامت رایگان وجود داره، اصلا چرا به هاس سیتینگ فکر کینم؟

واقعیت ماجرا اینه که اگه سفر شما یک سفر طولانی باشه، بعد مدتی نیاز به داشتن یک فضای مجزا و شخصی حسابی توی ذهنتون جا باز می‌کنه. یعنی حتی اگه آدمی مثل من باشین که عاشق دیدن آدم‌ها و فرهنگ‌های جدیده، بعد مدتی احساس می‌کنین که دوست دارین تنها توی خونه بشینین و بدون این‌که مجبور به معاشرت با بقیه باشین، برای خودتون کتاب بخونین و فیلم ببینین. توی این شرایط هاس سیتینگ مثل معجزه‌ی سفر می‌مونه و حسابی حال آدم رو جا میاره.

اینکه رو کاناپه‌های این خونه لم بدی و کتابت رو بخونی خوب واقعا خستگی آدم رو در می بره!

خیلی وقت‌ها هم با توجه به کوتاه بودن سفر، آدم ترجیح میده که تمام تایم سفر رو برای خودش و ریلکس کردن استفاده کنه. البته گزینه‌ی پولی‌ای مثل ایر بی ان بی همیشه وجود داره ولی فکر نکنم کسی از پیشنهاد یک خونه‌ی جذاب رایگان اختصاصی بدش بیاد.

موضوع دیگه اینه که معمولا اکثر خونه‌هایی که نیاز به مراقبت در زمان غیبت صاحبخونه‌شون دارن، خونه‌های بزرگ باغ و باغچه‌داری هستن که زندگی توی این خونه‌ها حتی برای یک مدت محدود خیلی جذابه. به جز این قضیه، زندگی توی یک خونه‌ی محلی هزاربار بیشتر از یک هتل یا هاستل امکان درک فرهنگ یک کشور و یک سفر تجربه گرایانه رو به شما میده.

آشپزخونه‌شون رو دوست داشتم! همه چی آویزون بود!

نکته‌ی جالب دیگه اینه که درخواست هاس سیتینگ برای خونه‌ها معمولا از چند روز تا چند ماه می‌تونه باشه. همین موضوع می‌تونه موقعیت‌های خوبی رو برای کسایی که دنبال یک خونه‌ی رایگان ساکت برای رسیدگی به کار یا سفرشون هستن رو فراهم کنه.

برای هاس سیتینگ به چه نکته هایی دقت کنیم؟

هاس سیتینگ معمولا بر مبنای رفرنس‌ها و توصیه‌ نامه‌ها می‌چرخه. البته این وسط صابخونه‌هایی هستن که از شما درخواست گواهی سوپیشینه می‌کنن که به خاطر سختی گرفتن این گواهی تو کشورهای خارجی، پیشنهاد میدم  یا از ایران ترجمه‌اش رو بیارین و یا کلا بیخیالش بشین. ولی تهییه توصیه‌نامه کار سختی نیست و اگه قبلا دوست و آشنایی داشتین که به طور غیررسمی از خونه و گلدون‌ها و حیوون‌هاشون مراقبت می‌کردین، می‌تونین ازشون بخواین که یک توصیه‌نامه براتون بنویسن.

از این سگ‌ها و اسب‌ها هم توی یک تجربه هاس سیتینگ مراقبت کردم. اصلا هم اسب‌هاش نجیب نبودن!

موضوع بعدی اینه که سعی کنید دچار طمع نشین و به خودتون و صاحبخونه دروغ نگین. معمولا توی خیلی از وبسایت‌های هاس سیتینگ از شما سوال میشه که با نگهداری از کدوم حیوون‌ها اوکی هستین و مشکلی ندارین؟ توی انتخاب این لیست دقت کنید و اگه از حیوونی می‌ترسین اون رو به هیچ‌وجه توی لیستتون نگذارین. مثلا من خودم به شخصه هیچ‌وقت نگهداری از مار، حیوون عزیز خونگی بعضی از آدم‌ها رو انتخاب نمی‌کنم! (بله سلیقه‌ی آدم‌ها باهم متفاوته و بعضیا عاشق نگهداری مار هستن!)

واقعیتش من مدتها از سگهای بزرگ می‌ترسیدم و کلی طول کشید مراقبت ازشون رو قبول کنم.

یادتون نره که حیوون مورد نظر به جز رسیدگی ظاهری نیاز به گرفتن عشق و محبت از جانب شما هم داره و نباید از این موضوع سرسری بگذرین.

با توجه به این‌که تو زمان هاس سیتینگ خود صاحبخونه توی خونه نیست، نگرانی جدی‌ای در مورد صاحبخونه وجود نداره  و در واقع اون‌ها بیشتر نگران صلاحیت شما هستن تا شما نگران اون‌ها. ولی به طور کلی چک کردن ریویوها و یا گذاشتن یک قرار به شکل اسکایپ یا حضوری مفیده.

اخرین نکته اینکه حتما به لوکیشن خونه و ادرس دقیقش دقت کنید چون خیلی وقت‌ها این خونه‌های خاص تو خارج از شهر قرار گرفتن و اگه ماشین یا دوچرخه نداشته باشین، ممکنه سفر شما رو با کمی مشکل روبرو کنند.

خیلی از خونه‌های جذاب بیرون شهر قرار دارن.

موارد هاس سیتینگ رو از کجا پیدا و براش اقدام کنیم؟

واقعیت ماجرا اینه که سایت جهانی منحصر به فردی برای هاس سیتینگ وجود نداره ولی سایت‌های محلی زیادی توی هر کشور به اینکار اختصاص یافته. برای پیدا کردن این سایت‌ها هم کافیه کلمه‌ی House sitting  رو گوگل کنید. هرچه تعداد اعضا بیشتر باشه، شانس پیدا کردن مورد مناسب بیشتره. صفحات فیسبوک محلی هم جای خوبی برای سرچ این کلمه هست.

بعد انتخاب وبسایت مناسب، می‌تونین پیشنهادهای موجود و تاریخ‌هاش رو ببینید. هرچند که برای گرفتن اطلاعات دقیق‌تر نیاز به عضویت توی اون وبسایت دارین. این عضویت معمولا در حدود ۵۰ دلار برای یک سال هست که با توجه به موقعیتی که در اختیار شما قرار می‌ده می‌تونه کاملا بیارزه.

بعد این مرحله پروفایل جذاب خودتون رو به همراه عکس کامل کنید و یادتون نره که اگه توصیه‌نامه و یا سابقه‌ای تو نگهداری از حیوون‌ها دارین اون رو توی سایت بگذارین.

موقع  دادن درخواست به هر صاحبخونه هم با دقت تاریخ و تعهدات مورد نظر رو چک کنید و بعد درخواست بدین. در ضمن نوشتن یک درخواست اختصاصی برای اون صاحبخونه هزار برابر موثرتر از یک درخواست تکراری کپی پیست شده است.

متاسفانه توی این تجربه هاس سیتینگ، روز قبل اومدن صاحبخونه شغال حمله کرد و نصف مرغها رو کشت که اصلا اتفاق خوبی نبود ولی به خیر گذشت.

توی این پست سعی کردم که نکات مربوط به هاس سیتینگ رو که از تجربه‌های شخصی خودم توی سفرهام پیدا کرده بودم باهاتون در میون بذارم. اگه شما هم تجربه یا سوالی تو این زمینه دارین پای این پست بنویسین تا بهشون بپردازیم. امیدوارم با خوندن این مطلب از اقامت رایگان توی یک خونه‌ی هیجان‌انگیز حسابی لذت ببرین.

3

33 کامنت

 1. سلام رها خانم. خوبی؟
  میگم اگه یه اتفاقی برا حیوان خونگی بیفته، مثل همین حمله کردن شغال، یا چمیدونم سگه یهو سکته کنه، چجوری این مشکل حل میشه؟
  یعنی اگه طرف ازت شکایت کنه یا پاسپورتت رو پس نده چه خاکی به سرمون کنیم؟
  راستی اصلا ما باید ضمانتی، مثل پاسپورت، بدیم به صاحبخونه؟
  راستی پول مرغها رو ازت نگرفت؟
  ممنون از پستهای خوبت. مرسی که هستی 😉😁

  • سلام پویا. ببین در مورد اتفاقی که برای من افتاد چون خوب قبلا هم سابقه حمله شغال وجود داشت اونجا، صابخونه منطقی برخورد کرد و اتفاق جدی ای نیفتاد. ولی اگه موضوع خاص باشه خوب ممکنه صابخونه ازت خسارت بگیره. در کل ربط داره که چقدر موضوع ناشی از سهل انگاری تو بوده یا خوب یک اتفاق طبیعی.
   در مورد ضمانت هم نه قاعدتا پاسپورت رو نمیدی ولی عکس پاسپورت رو اگه بخوان بهشون میدی. کلا پاسپورت تو خیلی مهمه و هیچ وقت نباید اون رو در اختیار هیچ شخص حقیقی- مگر اینکه یه شخص حقوقی مثل یک سازمان، هتل و ..باشه- قرار بدی.
   شاد باشی

 2. ممنون از توضیحاتت مریم جان. اتفاقا همین چند روز پیش با دوستامون داشتیم راجع به همچین امکانی حرف می زدیم و فکر نمی کردیم که وجود داشته باشه، خیلی خوبه، مخصوصا اگه یه سایت جهانی مثل سی اس براش درست بشه. ممنون از این راهکارهای هیجان انگیزی که یادمون می دی!

  • سلام صحرا راه خیلی خوبه. فعلا سایت منحصر به فرد جامعی نیست. البته سایتهایی هستن که چندین کشور رو پوشش میدن ولی بهتره به نظرم سراغ سایتهای محلی هر کشور بری.

 3. سلام مریم خانم. ممنونم بابت مطالب طلایی و بسیار مفیدتون. یک سوال مهم: چطور به شما اعتماد میکنند. اگه مثلا بیان و ببینن خونه کلا خالی شده..🤔 به هر حال ممکنه پیش بیاد. فقط با یک سوء پیشینه یا توصیه نامه ساده؟ سندی، پول یا پاسپورت یا مدارکی بعنوان گرو.. مطمئنم به این راحتی هم نباید باشه

  • سلام سعید. ببین اولا که از تو رفرنس قبلی معمولا میخوان. دوما اطلاعاتی مثل پاسپورت تو رو خواهند داشت. سوما خیلی ها که خیلی طولانی میرن یا حساسن از تو گواهی سو پیشینه میخوان که قبلا توضیح دادم. در کل هیچ وقت توصیه نمیشه که اصل پاسپورت یا مدرکی رو جایی گرو بذاری. توی تجربه‌هایی که من داشتم با کپی پاسپورت و به قرار حضوری با صابخونه و رفرنس ها موضوع حل شده بود و نیازی به گرو گذاشتن چیزی نبوده.

 4. سلام پویا. ببین در مورد اتفاقی که برای من افتاد چون خوب قبلا هم سابقه حمله شغال وجود داشت اونجا، صابخونه منطقی برخورد کرد و اتفاق جدی ای نیفتاد. ولی اگه موضوع خاص باشه خوب ممکنه صابخونه ازت خسارت بگیره. در کل ربط داره که چقدر موضوع ناشی از سهل انگاری تو بوده یا خوب یک اتفاق طبیعی.
  در مورد ضمانت هم نه قاعدتا پاسپورت رو نمیدی ولی عکس پاسپورت رو اگه بخوان بهشون میدی. کلا پاسپورت تو خیلی مهمه و هیچ وقت نباید اون رو در اختیار هیچ شخص حقیقی- مگر اینکه یه شخص حقوقی مثل یک سازمان، هتل و ..باشه- قرار بدی.
  شاد باشی

 5. سلام صحرا راه خیلی خوبه. فعلا سایت منحصر به فرد جامعی نیست. البته سایتهایی هستن که چندین کشور رو پوشش میدن ولی بهتره به نظرم سراغ سایتهای محلی هر کشور بری.

 6. مریم جانم امیدوارم همیشه همیشه سفر هاتون پر از هیجان و تجربه های جالب باشه و من سپاسگزارم از این همه لطف ،که تجربه هاتون رو در اختیار ما قرار میدیم.شما همیشه من رو به هیجان میارید.

 7. راستی مریم جان ،من قلک سفرم رو هم درست کردم.
  سفر یعنی رهایی از قاعده های زندگی روزمره.

 8. من چندین سال پیش داستان ادبی ایی خونده بودم که زن و شوهری به همین شیوه وارد خونه زن و مردی میشن که البته خیلی عاقبت خوبی نداشت ، درسته به قول شما چون صاحب خونه تو خونه نیست نباید نگرانش باشیم ولی راستش من یه کم نگران میشم از کجا معلوم کسی که خونه رو در اختیار ما میذاره دقیقا صاحب خونه باشه یا زودتر از وقت مورد نظر برنگرده بهرحال تنها توی خونه ایی هستی که چند نفر کلیدش رو دارند و هروقت بخوان می تونن وارد شن ، و حتی می تونن ادعای کذب کنند که مثلا وسیله قیمتی ایی توی خونه گم شده، آیا هیچ نهاد دولتی یا واسطه ایی تو این نقل و انتقال درگیر میشه که در صورت لزوم بشه بهش رجوع کرد ؟

  • سلام رضوان جان. نگرانیت پر بیراه هم نیست ولی خوب این روش هم مثل بقیه روشهای رایج بین مسافرها بر مبنای اعتماد می‌چرخه. یعنی حرفی که تو می‌زنی هم ممکنه و به خاطر همینه که رفرنس های قبلی اینقدر مهم میشه. علاوه بر اون فراموش نکنیم که حسمون رو توی این شرایط باید حتما جدی بگیریم و اگه حسمون نسبت به جایی خوب نبود، بیخیالش بشیم! 😉

 9. مرسی مریم جان عزیز. خیلی برام مفید بود 🙂

  مثل همیشه عالی نوشتی و من خودم رو اونجا متصور شدم 🙂

 10. جالب و آموزنده بود.سپاس
  اما مشکل ندانستن و نداشتن تسلط بر زبان لاتین استفاده از گزینه هایی مانند هاس ستینگ رو دشوار میکنه.اگر نرم افزارهای کاربردی و یا پیشنهاد و راهنمایی دارید لطفا بنویسید.با سپاس

  • فرهاد جان حق با توئه. در کل که برای سفر خارجی اگه میخوای متفاوت و تجربه گرا سفر کنی، حتما باید زبون انگلیسی و یا زبون اون کشور رو تا حد خوبی بلد باشی. نرم افزار کاربردی دم دستی شاید گوگل ترنسلیت باشه

 11. سلام وقت بخیر
  مریم جان از تیم سبک تر یه خواهش دارم ، لطف کنید در مورد شغل هایی که به طبیعت و سفر مربوط می شن یه مقاله پر و پیمون تهیه کنید منظورم فقط تورلیدری و… نیست مثلا پزشکی و سفر ، عکاسی و طبیعت ، دامپزشکی حیات وحش ، نویسندگی ، ورزش و سفر . ب ذهن خودم یه چیزایی میرسه اما تجربه شما کجا و من کجا. خیلی خیلی لطف می کنید.

  • کاوه جان سلام. مرسی از معرفیت. اره این سایت یکی از سایتهای اصلی هاس سیتینگه، ولی گاهی سایتهای محلی هر کشور بیشتر محبوبه و راحتتره. در هر صورت چک کردن همه شون خوبه.

   • مریم جان سلام
    فقط می خواستم این سایتو معرفی کنم. مسلما سایتهای محلی بهتر جواب میده ولی پیدا کردنشون کمی مشکله.
    عالی باشید.

 12. مریم جان خیلی مدل سفر کردن هاتو می پسندم. من خودم چندین بار تجربه سفر سی.اس تنهایی داشتم که جزو بهترین تجربه های زندگیم بوده.
  با توجه به اینکه گویا زیاد سفر می کنی، یک سوالی برام پیش اومد. شما شغل و درآمد ثابتی داری؟ یا اینکه در سفر درآمدی بدست میاری؟
  ببخشید قصد فضولی ندارم. با توجه به شرایطی که خودم دارم میخوام پاسخی برای نیازم پیدا کنم. من شغل ثابت دارم و مجبورم برای کسب درآمد، صبر کنم تا مواقع خاصی مثل تعطیلات پیش بیاد تا بتونم سفر برم. البته شغلم رو هم دوست ندارم و در راستای آرزوها و عشقم به سفر نیست. ممنون عزیزم
  همیشه پر از حس خوب و رهایی باشی

  • سلام الهام جان. من معمولا هرچند وقت یک بار یک جا مستقر میشم و جدی کار میکنم و پول پس انداز مکینم. موقع سفر هم سعی میکنم با استفاده از کار داوطلبانه خیلی کم هزینه سفر کنم. شاد باشی

 13. سلام دوباره مریم جان. منظورت از اینکه یک جا مستقر میشی تا کار کنی رو خوب متوجه نشدم. منظورت در ایرانه یا در خارج از ایران؟ چون تو خارج از ایران که ویزا محدوده و از طرفی برنامه ریزی چوناز قبل برنامه ریزی میکنیم که جاهای دیدنی اونجا رو ببینیم، اگه مشغول کار بشیم که به تفریحات و دیدنیها نمیرسیم. اگه امکان داره در مورد کارهای داوطلبانه بیشتر توضیح بده. چطور میشه از این کارها گرفت. خیلی ممنون عزیزم

Comments are closed.