چطوری تجربه های محلی و خاص تو سفرهای خارجی داشته باشیم؟

18

شاید خیلی وقت‌ها شده که شما هم از دیدن عکس‌های یک مسافر توی یک جمع محلی خارجی و حال و هوای اون عکس خوشتون اومده و از خودتون پرسیدین پس چرا من نمی‌تونم این جمع‌ها رو توی سفرهام پیدا کنم؟ یا مثلا به خودتون گفتین که چرا سفرهای من این مدلی نیست و من هیچ وقت توی سفرهام با این جمع‌های جذاب برخورد نمی‌کنم؟ امکانش هم هست که توی فضای مجازی زیر همون عکس یک کامنت گذاشتین که «میشه بگی چطور همچین تجربه های محلی و جمع‌ها و برنامه‌ها رو توی سفرهات پیدا می‌کنی؟»

توی این مقاله می‌خوام در مورد این موضوع صحبت کنم که صرفنظر از اینکه سفر شما کوتاه یا طولانیه، اقامتتون توی هتل یا هاستله، با تور و یا بدون تور دارین سفر می‌کنین و کنار خانواده هستین و یا نه، فرصت‌های زیادی وجود داره که سفر شما رو از یک سفر تکراری و معمولی به یک سفر تجربه‌گرا با طعم تجربه های محلی تبدیل کنه.

این روزها به لطف دنیای دیجیتال، راه‌های زیادی برای پیدا کردن تجربه‌ های محلی و ویژه توی یک سفر وجود داره. علاوه بر اون یک سری از تجربه‌ها بخش جدایی ناپذیری از درک یک فرهنگه و بدون شرکت توی اون مراسم و جمع‌ها، سفر شما نصفه و نیمه است.

یک آشپرخونه سیار وسط جنگل که توی یک برنامه محلی آدم‌ها میومدن و توش غذا می‌پختن و باهم تقسیم می‌کردن.

پس بدون اینکه حس بدی به خودتون بدین که چرا دارین با تور یا بدون تور سفر می‌کنین، توی هتل یا هاستل اقامت می‌کنین و یا هرچیز دیگه‌ای که بسته به سبک سفر هر کسی متفاوته، این مقاله رو بخونین تا متوجه بشین چطور می‌تونین توی اوقات فراغت سفر کوتاهتون هم یک فرصت و تجربه‌ی ناب محلی پیدا کنین.

وبسایت میت آپ  (Meet up)

میت آپ یکی از جذاب‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های دیدن ادم‌های جدید و به دست آوردن تجربه های محلی توی یک کشور دیگه است. میت آپ یک وبسایت/ اپلیکیشنه رایگانه که از شیر مرغ تا جون آدمیزاد توش پیدا میشه. به طور کلی بر اساس طبقه بندی شهرها، یک سری فعالیت‌های متنوعی که شامل تجربه های محلی زیادی هم هست توی این وبسایت معرفی میشه. کسانی هم که تمایل به شرکت توی هر برنامه‌ی خاصی دارن، برای شرکت توش ابراز علاقه‌مندی می‌کنن. برخی از این برنامه‌ها رایگان و برخی دیگه پولیه که معمولا توضحات مربوط بهش توی برنامه ذکر شده. انواع برنامه‌های هنری، عکاسی، دیجیتال، رقص، گپ و گفتگوی آزاد، کلاس‌های زبان، پیاده‌روی، ورزش، موسیقی و خیلی چیزهای دیگه که شاید تو ذهنتون نباشه و توی شهر مورد نظرتون در حال رخ دادنه توی این وبسایت اعلام میشه.

میت آپ توی خیلی از شهرها و کشورهای دنیا فعاله و از طریقش میشه تجربه‌ های محلی خوبی پیدا کرد.

این یه برنامه پیاده روی نصف روزه بود که توی میت آپ اعلام شده بود و کلی آدم جالب توش شرکت کرده بودن.

 هنگ آوت  و ایونت در وبسایت کوچسرفینگ

(Couch surfing hang out & events)

توی مقاله‌های قبلی در مورد کوچسرفینگ و محسناتش کامل توضیح دادم.کوچسرفینگ روشی از اقامته که مسافر به طور رایگان توی خونه‌ی یکی از افراد محلی ساکن میشه. ولی کاملا منطقیه که خیلی‌ها با توجه به علایق شخصی و یا شرایط خود و همسفرهاشون تمایلی به اقامت با مردم محلی نداشته باشن و ترجیح بدن یک فضای راحت و خصوصی‌تری داشته باشن.

به طور کلی چه کوچسرفینگ رو به عنوان روش اقامتتون انتخاب می‌کنید یا نه، بخش هنگ آوت و ایونت هر شهر رو حتما پیگیری کنید. هنگ اوت بخش جذابیه که مدتیه به کوچسرفینگ اضافه شده و توی اون خیلی از آدم‌ها که ترکیبی از محلی‌ها و مسافرهای دیگه هستن برنامه‌ی روزانه‌شون رو به قصد شریک شدنش با آدم‌های دیگه اعلام می‌کنن، مثلا می‌نویسن که الان توی فلان منطقه‌ی شهر هستن و دارن میرن یک ساعت پیاده‌روی، یا دوست دارن برن فلان موزه رو ببینن، یا اینکه میخوان یک ساعتی توی یک کافه بشینن و معاشرت کنن. خیلی وقت‌ها از جمع شدن همین ادم‌ها کنار هم یک گروه خوبی تشکیل می‌شه که نتیجه‌اش تجربه های محلی پرباریه.

توی کوچسرفینگ از این برنامه‌ها و پیک نیک‌ها زیاد اعلام میشه.

بخش ایونتز توی کوچسرفینگ هم برای من خیلی جذابه. توی این بخش معمولا میشه سفرهای یکی دو روزه، مهمونی‌های محلی، قرار نهار و شام و قهوه با محلی‌ها و خلاصه خیلی چیزهای دیگه پیدا کرد. یک موضوع جذاب در مورد این بخش اینه که شما ترکیبی از مردم محلی و مسافرهای دیگه رو می‌بینین که آشنا شدن با هرکدومشون سفر شما رو می‌تونه جالب‌تر کنه.

وبسایت فیسبوک (Facebook)

برخلاف ایران که تب و تاب فیسبوک کمی توش کمرنگ شده، توی کشوهای خارجی فیسبوک همچنان حرف اول رو توی فضاهای مجازی می‌زنه. معمولا خیلی از برنامه‌های جذاب محلی توی صفحه فیسبوک اون شهر اعلام میشه. کاری که من همیشه انجام میدم اینه که موضوعاتی که برام جذابه رو به همراه شهر مورد نظر توی فیسبوک سرچ می‌کنیم تا از  صفحات مرتبط وبرنامه‌هاشون اطلاع پیدا کنم.

یه برنامه بود که ملت با انواع مختلف طبل و تنبک و درام میومدن و کنار هم بداهه ساز می‌زدن. خیلی جالب بود.

وبسایت ایربی‌ان‌بی (AIRbnb)

ایر بی ان بی یک روش محبوب برای اجاره‌ی اتاق یا خونه توی کشورهای دیگه است که توی این مقاله مفصل در موردش توضیح دادم. به جز بحث اجاره‌ی خونه، یکی از بخش‌های جذاب این وبسایت، تورهای محلی‌ای هستش که تبلیغ میشه ومعمولا یک راهنمای محلی داره. پس بدون اهمیت به این‌که با تور سفر می‌کنید و یا توی هتل و هاستل و کوچسرفینگ اقامت دارین، حتما یه سر به این وبسایت بزنید تا از اتفاق‌های جالب شهر و برنامه‌های خاص و تجربه های محلی غافل نشین.

 

دیگه چه پیشنهادهای به درد بخوری برای پیدا کردن تجربه های محلی وجود داره؟

 

 

انجام کار داوطلبانه توی سفر

حقیقتش این روش که توی این مقاله و این مقاله به طور کامل در موردش توضیح دادم توی سفرهای کوتاه یکی دو هفته‌ای پیشنهاد نمی‌شه. ولی اگه برنامه‌ی سفرتون طولانیه و قراره حداقل یک ماهی توی اون کشور بمونید، بدون هیچ شکی بهترین روش برای قاطی شدن تو دل مردم محلی، پیدا کردن تجربه های محلی و دیدن دنیا از زاویه دید اون‌هاست.

سرچ عباراتی مثل Event finder

یادتون نره که خیلی از اتفاق‌های خاص توی وبسایت‌های محلی اعلام میشه در نتیجه یک راه عالی برای پیدا کردن اون‌ها گوگل کردن اسم شهر به همراه عباراتی مثل event finder هستش. من که به شخصه خودم از این طریق ایونت‌ها و برنامه‌های باحالی رو توی هر شهر پیدا کردم.

یک بازار محلی خیلی جالب بود که از توی همین سایت‌ها پیداش کردم.

توی این مقاله سعی کردم روش‌هایی رو که برای پیدا کردن اتفاق‌های زیرپوستی یک شهر بلدم باهاتون مرور کنم. اینجوری بدون اهمیت اینکه سبک سفرمون چی هست می‌تونیم یک تجربه‌ی کوچیکی از یک سفر ماجراجویانه  رو در کنار سفر عادیمون داشته باشیم. اقامت توی هاستل و  معاشرت با بقیه مسافرها هم برای علاقه‌مندان سفر کوله‌گردی، روش خوبی برای پیدا کردن اتفاق‌ها و جمع‌ها و مقاصد خاص و بکره.

شما راستی توی این زمینه چه تجربه‌ای دارین که برامون بنویسین؟

0

18 کامنت

 1. سلام.مطالبتون خیلی عالیه ..کلی راهنمایی و کمک هست که به درد میخوره .مرسی مریم جان و مرسی بچه های خوب سبک تر

 2. مریم عزیز. مثل همیشه خیلی خوب نوشتی. برد اعلانات هاستل ها هم معمولا چیزای جالبی توش پیدا میشه مث یه تور مجانی شهری که رفتم. من سایت likealocalguide رو هم دوست دارم که جاهای باحال رو توش میگن. پاتوق هنرمندا و تاتری های یه شهرو اونجا پیدا کردم.

  • ایول نازنین این سایت رو بلد نبودم. مرسی معرفی کردی. در مورد هاستلها هم نکته خیلی خوبی رو اشاره کردی! راست میگی اعلانات هاستلها رو نباید هیچ وقت از دست داد! دمت گرم

 3. سلام
  از مطلبت استفاده کردم، اما شاید خیلی ها میدونن در بسیاری از کشورها، خصوصاً در بین جوانان استفاده از مواد مخدر و نوشیدنی های نامناسب رواج زیادی داره و با توجه به فرهنگ های مختلف نمیشه راحت در ایونت های ظاهرا جذاب خیلی راحت شرکت کرد.
  مثلاً فرض کنید در ترکیه که بیشترین مقصد توریستی ایرانی هاست، جمع‌های سالم و بدون ریسک، کم دیده میشه. البته صحبت من بیشتر راجع به آسیاست و اطلاعاتی راجع به اروپا و استرالیا ندارم. راه حلی اگر برای شناسایی و شناخت جمع های پرخطر (مثلاً بیشتر شبانه‌ها و یا خارج شهر، ساعت‌های نیمه‌شب یا …) میشناسید لطفاً راهنمایی کنید.

  • مجتبی، معمولا تو خیلی از ایونت ها توضیحی در مورد برنامه داده میشه که اگه با اصول اخلاقی کسی همخونی نداشته باشه بتونه انتخاب بکنه که نره. علاوه بر اون برخلاف تصور رایج خیلی ها توی کشورهای با فرهنگ غربی، احترام به عقاید ادم ها خیلی شایع تر و پذیرفته تره. یعنی حتی اگه به شما نوشیدنی ای تعارف بشه که دوست ندارین بخورید میتونید خیلی ساده نه بگید و کسی هم قضاوت یا اجبارتون نمیکنه. در مورد مخدرها هم من به شخصه تا حالا بعد این همه سفر برام پیش نیومده که مشخصات یک برنامه رو بخونم و به نظرم مطابق اصول اخلاقیم بیاد و بعد اونجا مشکلی در زمینه مواد مخدر و یا غیره داشته باشم. معمولا با کمی دقت میتونید بفهمید سبک هر دورهمی چی هست. موفق باشی

 4. سلام مريم
  من توي چند شهر بعد از سرچ free walking tour تونستم تورهاي مجاني كه معمولا دانشجويان هر شهري از يه جاي خاص برگزار مي كنند داشته باشم و كلي هم از اتفاقات و حال و هواي محلي شهرها و گفته هاشون استفاده كنم . شايد بد نباشه اين رو هم امتحان كرد

 5. سلام مرسی خیلی مطلب خوبی بود و مطمئن هستم بدردم میخوره تو سفرهام
  خواستم تشکری کرده باشم از مطلبی که نوشتید

 6. سلام من عاشق سفرم وخیلی دوست دارم با مردم جدید اشنا بشم و دوستان زیادی پیدا کنم و در ایران زندگی میکنم این توضیحات که گفتین در ایران هم وجود داره واسه سفرها و تورهای دورهمی و دسته جمعی امکاناتی هست؟اگرسایت یا گروه خاصی میشناسین در ایران لطفا منو راهنمایی کنین.باتشکر فراوان.

 7. سلام مریم جان
  من مدتیه توی اینستاگرام با شما آشنا شدم و معتاد گونه هر روز مطالبتون (قدیمی ها و جدید ها) رو دنبال میکنم
  وظیفه خودم دیدم حالا که اینقدر قلبن از مهربونیت که همه چی رو اینقدر کامل با بقیه به اشتراک میذاری ممنونم از همه نوصیه ها و راهنمایی های فوق العادت تشکر کنم
  واقعا از خوندن تجربه هات لذت میبرم 🙂

  • کار میکنم مثل همه ادم‌های دیگه و بعد پول پس انداز میکنم. علاوه بر اون از کار داوطلب در سفر برای کاهش هزینه های سفر استفاده میکنم. در موردش مفصل توی پست کار داوطلبانه توضیح دادم. 🙂

 8. سلام رهاجان ممنون از این مقاله‌ی مفیدت. 🌹
  در این زمینه اپلیکیشن showaround هم خیلی در سفر به کار من اومد.
  توش برنامه‌ی زمانی سفرت رو تعیین میکنی؛ بعد محلی‌هایی که دوست دارن باهات وقت بگذرونند یا مثل گاید شهر رو بهت نشون بدن، پیام میدن. که بعضی‌هاشون پولی‌ان بعضی هم مجانی.
  تو پروفایل هرکدوم نوع فعالیت‌هایی که میتونن باهات به اشتراک بذارن (ماشین سواری، پارتی، خرید، گشت و گذار شهری، پیدا کردن محل اقامت و … ) هم هست.
  اما برای اینکه خودت بتونی مستقیما به کسی پیام بدی باید اکانت پولی اپلیکیشن رو بخری. بنابراین مهمه که پیشنهادهایی که دریافت میکنی رو به دقت رد کنی چون دیگه نمیتونی اگه پشیمون شدی بهشون مجانی پیام بدی.

 9. سلام
  مطالبتون عالیه و قشنگ زوم میکنه روی موضوع مورد نظر موفق باشید

  جسارتا منبع درآمد شما همین کارهست ) کوچ سرفینگ کردن(

  راستی سایتتون خیلی سنگینه کل نتم رو برای بازکردن برد :/

Comments are closed.