۱۰ نکته‌ی به درد بخور برای سفر با بچه‌!

14

یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌های بچه‌دار اینه که آیا سفر با بچه هم امکان‌پذیره؟ جواب این سوال بدون شک بله است هرچند کل ماجرا اینه که سفر کردن با بچه‌ نکاتی داره که باید به اون‌ها دقت کرد.

توی مقاله‌ی قبل، به یک سری نکات کاربری در مورد کمپینگ با بچه‌ها اشاره کرده بودم. توی این مقاله هم نکات دیگه‌ای در مورد سفر با بچه‌ها و نحوه برنامه‌ریزی برای این سبک سفر رو براتون می‌گم.

۱٫برنامه‌ی سفرتون رو خلوت بچینین

یک موضوع اصلی در مورد برنامه‌ریزی برای سفر با بچه اینه که بچه‌ها موجوداتی کنجکاون و دوست دارن که دنیای اطرافشون رو کشف کنن و این کشف کردن خیلی زمان‌بره. با این حساب اگه برنامه‌ی سفر شما خیلی فشرده باشه، ممکنه تمام مدت از این موضوع حرص بخورین و به برنامه‌هاتون نرسین. پس پیشنهاد اول برای سفر با بچه‌ها اینه که برنامه‌ی سفرتون رو کمی خلوت‌تر و کندتر از معمول و با آرامش بچینین تا هم بچه فرصتی برای اکتشاف داشته باشه و هم خودتون از این موضوع کلافه نشین.

سفر با بچه کنجکاو
صد ساعت بالای درخت بودن، پدر مادرها هم بیخیال و با حوصله!

۲٫محل اقامتتون رو از قبل انتخاب و رزرو کنین

سفر با بچه قدرت ریسک آدم رو پایین میاره چون‌که بچه‌ها مثل ما آدم بزرگ‌ها نمی‌تونن مقابل نیازهاشون خویشتن‌داری کنن. به خاطر همین حتی اگه تو سفرهای بدون بچه اهل ریسک و برنامه‌ریزی نکردن بودین ، برای سفر با بچه‌ها حتمن از قبل محل اقامتتون رو هماهنگ و انتخاب کنین. اگه هم قراره کمپ بزنین بهتره اطلاعات کافی از کمپسایت‌ها و یا جاهای مناسب داشته باشین. در ضمن یادتون نره که کسی نگفته که برنامه‌ریزی از قبل لذت سفر رو کم می‌کنه و هر آدمی متناسب با سبک سفر انتخابیش می‌تونه از سفر کردن لذت ببره.

۳٫ساعت و طول پروازتون رو متناسب با ساعت خواب بچه انتخاب کنین

معمولا هر بچه‌ای عادت‌های ویژه‌ای داره که اگه تو برنامه‌ی سفرتون بهش دقت کنین کار براتون خیلی ساده‌تر میشه. اگه برای سفرتون از هواپیما یا قطار استفاده می‌کنین بهتره ساعت پروازتون رو جوری انتخاب کنین که مطمئن باشین بخشی از پرواز برای بچه توی خواب می‌گذره. علاوه بر این اگه براتون ممکنه سعی کنین که پروازهای طولانی رو به چند تا پرواز کوتاه بشکونین.

۴٫برای بچه سرگرمی جدید ایجاد کنین

یکی از موضوعاتی که توی سفر با بچه‌ باید خاطرمون باشه اینه که درک بچه‌ها از زمان با ما خیلی متفاوته. به خاطر همینه که بچه‌ها معمولا خیلی زود کسل شده و بهونه می‌گیرن. توی سفر با بچه‌ مطمئن باشین که برای زمان‌هایی که توی ماشین یا هواپیما می‌گذرونین تفریح کافی براش محیا کرده باشین. یک اسباب‌بازی جدید، کتاب و وسایل نقاشی و یا بازی‌های فکری می‌تونه به خوبی بچه‌ها رو برای مدتی سرگرم کنه. حتی استفاده از خوراکی‌هایی که بسته‌بندی‌های کوچیک داره- مثل بیسکوییت‌های دونه‌ای ریز به جای یک بیسکوییت بزرگ- خیلی کمک‌کننده است.

سرگرمی بچه
کتاب‌خوندن یکی از بهترین روش‌های سرگرم کردن بچه‌هاست.

علاوه بر این بچه‌ها عاشق عکس گرفتن و تقلید کار بزرگ‌ترها هستن. اگه براتون امکانش هست خیلی خوبه که یک دوربین یا گوشی خیلی ساده‌ی قدیمی و یا دست دوم که دیگه ازش استفاده نمی‌کنین براش تهیه کنین و اینجوری مطمئن باشین که بچه‌تون ساعت‌ها با عکاسی سرگرمه و بهونه نمی‌گیره.

سفر با بچه‌ها
این مارها رو نگاه کنین! می‌دونین درست کردنش چند ساعت می‌تونه یه بچه رو سرگرم کنه؟!

۵٫یک ساک آماده و مجهز برای ۲۴ ساعت داشته باشین

اگه با وسایل نقیله‌ی عمومی مثل هواپیما و یا قطار سفر می‌کنین و بچه‌ی کوچیک به همراه دارین، حتما یک ساک مجهز به خوراکی و لباس کافی برای ۲۴ ساعت داشته باشین. گاهی وقت‌ها بر خلاف برنامه‌ریزی شما پرواز یا قطار تاخیر داره و نداشتن تجهیزات و غذای بچه می‌تونه اعصاب شما رو حسابی به هم بریزه.

علاوه بر اون گم شدن چمدون و پیدا شدنش بعد چند روز اتفاق نسبتا شایعی هست که ممکنه برای شما هم بیفته. پس همیشه برای سفر با بچه جوری وسایلتون رو بچینین که مطمئن باشین بدون نیاز به چمدون‌ها برای ۲۴ ساعت لباس و خوراکی کافی برای بچه دارین.

۶٫سعی کنین از کوله‌پشی کوچیک به جای کیف دستی استفاده کنین

توی سفر با بچه اگه لازمه وسایل بچه رو با خودتون حمل کنین، بهتره به جای استفاده از کیف دستی و یا ساک بچه از یک کوله‌پشتی روزانه استفاده کنین. اینجوری دست‌هاتون همیشه آزاده و راحت‌تر هستین. همین موضوع ساده می‌تونه تو خیلی جاها آزادی عمل بیشتری برای گرفتن دست بچه بهتون بده و سفرتون رو راحت‌تر کنه.

۷٫بعضی از قوانین همیشگی تربیتی رو بشکنین

توی سفر با بچه خیلی از روتین‌های زندگی بچه مثل ساعت غذا و خواب تغیییر می‌کنه؛ توی همچین شرایطی بهتره به جای اینکه کلافه بشین و سعی کنین به زور بچه رو سر ساعت بخوابونین، یکم انعطاف‌پذیر باشین و بدونین که بچه خیلی زود پس از برگشت از سفر به عادت‌های قبلی برمی‌گرده.

علاوه بر اون فضای کنجکاوی رو برای بچه‌تون فراهم کنین. فراموش نکنین که یه بچه‌ی سالم بچه‌ایه که شیطنت و کنجکاوی بچه‌ها رو داره و مثل آدم بزرگ‌ها رفتار نمی‌کنه. پس نگران کثیف شدن لباس و این چیزها نباشین و از کنجکاوی بچه‌تون حمایت کنین.

طبیعت و کودک
بهتره بچه‌ها رو برای فعالیت‌های بیرون خونه تشویق کنیم تا با طبیعت دوست بشن.

۸٫بچه‌ها رو در برنامه‌ریزی سفر دخیل کنین

یکی از راه‌ها برای کمتر کردن بهونه‌گیری بچه‌ها مشارکت دادن اون‌ها تو برنامه‌ریزیه. اگه بچه‌ی شما به سنی رسیده که درکی از اتفاق‌ها و  شرایط اطرافش داره خیلی خوبه که نظرش رو در مورد جاهای دیدنی بپرسین. علاوه بر این خیلی خوبه که قبل بازدید از یک محل، ذهنیتی در مورد محل بازدیدتون برای بچه به‌وجود بیارین و با تعریف مثال‌های هیجان‌انگیز، علاقه و هیجانش رو بالا ببرین.

بچه و سفر
نقشه و عکس جزو چیزهاییه که معمولا بچه‌ها رو سر ذوق میاره.

۹٫از اتاق مادر و کودک و محل مخصوص بازی بچه‌ها غافل نشین

تو خیلی از کشورها توی مراکز خرید و یا استراحتگاه‌ها، اتاق مخصوص مادر و کودک وجود داره. توی این اتاق امکانات اولیه برای تعویض بچه و استراحت مادر و بچه قرار گرفته. تو خیلی از کشورهای پیشرفته‌تر امکانات اولیه‌ای مثل مایکروویو هم توی این اتاق‌ها پیدا میشه. به خاطر همین بهتره همیشه غذای بچه‌تون رو از توی خونه آماده کنین و بعد به سادگی از امکانات این اتاق استفاده کنین و یک غذای خوب و سالم به بچه بدین. به جز اتاق بچه، محل بازی بچه‌ها هم تو خیلی از مراکز خرید وجود داره که می‌تونه ساعت خرید رو برای اون‌ها هم دلپذیر کنه.

اتاق کودک و مادر
من‌که از دیدن این اتاق‌های کودک و مادر و کاربردی بودنشون کلی ذوق کردم!

۱۰٫دیدتون رو مثبت کنین و از سفر با بچه لذت ببرین

درسته که سفر با بچه شاید شما رو نسبت به قبل محدودتر کنه، ولی فراموش نکنین که سفر با بچه به شما امکان کشف مجدد و تجربه‌ی خیلی چیزها رو دوباره برای بار اول میده و شما می‌تونین دوباره دنیا رو از دید یک بچه‌ی کوچیک درک و تجربه کنین. پس از این موقعیت نهایت لذت رو ببرین.

بازی و سفر با بچه
با بچه‌ها می‌تونیم یک بار دیگه فرصت بچگی و کشف دنیا رو پیدا کنیم.

توی این مقاله یک‌سری نکاتی که برای سفر با بچه پیشنهاد میشه رو باهم مرور کردیم. راستی شما چه پیشنهادهایی دارین که به این لیست اضافه کنیم؟

 

1

14 کامنت

 1. البته تنها چیزی که با داشتن بچه اتفاق نمیفته هیچهایک و کوچ سرفینگه….اینجوری شکل خوبی نداره.و خیلی به نظر میاد که وسع مالی طرف نمیرسه…ولی خیلی دوست دارم کوچ سرفینگ رو با خانواده ۳ نفره امتحان کنم ولی شهامتشو ندارم.

  • شیرین جان البته کوچسرفینگ با بچه لزومن این معنی رو نداره، ولی اگه علاقه ای بهش نداری میتونی به جای مهمان شدن میزبان بشی و اینجوری تا حد زیادی تجربه‌اش کنی:)

 2. البته میزبان بودم چند بار…
  میخوام بدونم تو خود کوچ سرفینگ این مسئله اکیه؟؟که کسی با خانواده مهمان بشه؟!!

  • مرتضی جان سلام. راستش جزییات خاصی برای سفر نوازد سه چهار ماهه به خاطر ندارم چون هر نوزادی با نوزاد دیگه فرق داره و البته بسته به سبک سفر شما توصیه ها میتونه متفاوت باشه. امیدوارم سفر خوبی داشته باشین و در مورد تجربیاتش به ما هم بگین:)

   • ممنون مریم عزیز
    حتما تجربیاتم رو در اختیارتون میذارم تا شما هم به دیگران منتقل کنید! اصلا روایت داریم زکات السفر نشره فی السبکتر!!! 🙂

 3. سلام . مطالب بسیار خوب و آموزنده ای بود. تجربه سفر با بچه رو برای اولین بار به سه کشور سوئیس و ایتالیا و اسپانیا مجموعا ۱۳ روز داشتم پسرم ۲٫۵ سالشه . خیلی سخت بود چون خیلی بازیگوشه و مدام در حال بازی کردن و خب طبیعی هست که بچه ها هم هیچ علاقه ای به جاهای تاریخی ندارند و زود حوصلشون سر میره . inesta: aliahmadi58

  • سلام علی. مرسی که برامون از تجربه‌ات گفتی. کاشکی اگه نکاتی داری که به این لیست اضافه کنی اونها رو برامون بنویسی تا همه استفاده کنیم:)

 4. تجربیات من:
  وقتی دخترم یک ساله بود رفتیم شمال و مشهد ک از روز اول گلاب ب روتون اسهال شد و بعد دیت کثیف زد ب چشمش و چرک کرد… خلاصه اصلا نفهمیدم مسافرت چی شد:-( آخرشم همسرم از بس بچه رو بغل کرد گمرش رگ ب رگ شد
  بهترین زمان مسافرت با بچه پنج تا هشت ماهگیه ک شیر خوردن و خوابش خوبه و روی چهار دست و پا نمیره و قابل کنترله. بعد هم از سه سالگی به بعد ک عاقل شده باشه.
  بدترین زمانش هم یک سال و نیم دو سالگیه ک به شدت کنجکاوه و اصلا نمیشینه حرف نمیزنه و هیچ تشخیصی از خوب و بد نداره، یا حداقل تو این سن مسافرت کوتاه مدت و نزدیک باشه و طبیعت خطرناک کمتر باشه، ما ک یه بار با دخترم رفتیم دزفول گم شد، رفته بود لب رودخونه:| البته دختر من یکم شیطون و نترسه مثل مریم رها:)))))

Comments are closed.