چطور در سفر زندگی کنیم؟ | سمینار دوم شهریور ۱۳۹۵

41

پس از بازگشت از سفر کوله‌گردی یک‌ساله‌ام به کشور استرالیا، شهریور ماه امسال سمیناری در انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران درمورد این سفر برگزار کردم. این سمینار با رویکرد پیدا کردن یک پاسخ و راه حل برای دو سوال زیر بود:

چطور در سفر زندگی کنیم؟!

 چطور بدون پول سفر کنیم؟!

 

هدف از این سمینار، به اشتراک گذاشتن مجموعه‌ی تجربیات و نکات کاربردی‌ای بود که در طول این سفر طولانی و کم‌هزینه پیدا کرده بودم.

نکات ارائه شده در این سمینار بر مبنای تجربیات شخصی من جمع‌آوری شده؛ نکاتی که بسیاری از اون‌ها تو خیلی از کشورهای دنیا مشترکه و بعضی‌هاشون توی یک مقصد خاص اولویت و محبوبیت بیشتری داره. علاوه براین راهکارهای موجود و ممکن برای این سبک سفر محدود به روش های ارایه شده تو این سمینار/ مقاله نمیشه و صرفا با گرفتن یک ایده‌ی اولیه و جستجو در مقصد، امکان محلی سازی هرکدوم از این ایده‌ها وجود داره.

امیدوارم که با دیدن و شنیدن نکات و راهکارهای ارائه شده در این سمینار بتونیم به یک‌سری ایده‌ی کاربردی برای اینکه چطور در سفر زندگی کنیم برسیم.

سمینار تجربیات یکسال کوله‌گردی در استرالیا، مقدمه

تو این ویدیو به معرفی خودم می‌پردازم.

 

سمینار تجربیات یکسال کوله‌گردی در استرالیا، بخش اول، آغاز سفر

توی این ویدیو اشاره‌ای دارم به نحوه‌ی آغاز سفر و موانع ذهنی و بیرونی‌ای که پیش رو داشتم  و اینکه  نهایتاً چطور تونستم که اونها رو  پشت سر بگذارم و سفرم رو شروع کنم؛  سفری که قرار بود سه مولفه‌ی اصلی داشته باشه:

سفر بدون پول

یکی از دلایل من برای سفر کردن پیداکردن خلاقیت گم‌شده تو زندگیم بود. وجود پول کافی در طول سفر من رو به سمت الگوهای تکراری سفر هدایت می‌کرد و این چیزی نبود که من  دنبالش باشم. هدف من پیدا کردن راه‌حل‌های عملی برای جواب این سوال بود که «چطور میشه بدون پول سفر کرد؟!»

سفر به تنهایی

یکی دیگه از اهداف سفر من،  معاشرت با افراد جدید و آشنایی با جهان‌بینی و نحوه‌ی زندگی آدم‌های نقاط مختلف دنیا بود. از نظر من بزرگترین ایراد وارده به سفر تو گروه‌های بزرگ، محدود شدن امکان معاشرت با افراد خارج از گروهه. در نتیجه انتخاب من برای  شکل سفر مشخص بود: سفر به تنهایی!

سفر بدون برنامه‌ریزی اولیه

برای منی که همیشه  در طول زندگی عادت به برنامه‌ریزی داشتم، سفر کردن بدون برنامه‌ریزی تمرین واقعی زندگی در لحظه‌ی حال بود. هدف من این بود که این‌بار ذهن محدود و پر از استرس خودم رو کنار بگذارم و بگذارم که سفر برای سفر تصمیم بگیره.

 

سمینار تجربیات یکسال کوله‌گردی در استرالیا، بخش دوم،

معرفی ایالت نیوساوت‌ولز و ارائه‌ی اولین پیشنهاد برای سفر به تنهایی

تو این ویدیو اشاره‌ای دارم به ایالت نیوساوت‌ولز استرالیا با مرکزیت سیدنی و همچنین اولین کاری که  به نظر من هر مسافر کوله‌گرد در آغاز سفر باید انجام بده. علاوه براین توضیحاتی پیرامون هاستل ها در این ویدیو داده میشه.

سمینار تجربیات یکسال کوله‌گردی در استرالیا، بخش سوم، آشنایی با فرهنگ بومی‌های استرالیا

در این ویدیو به معرفی ایالت نورثرن تریتوری  که به عنوان اقامتگاه اصلی بومیان استرالیا( ابوریجینال‌ها) شناخته میشه می‌پردازم. علاوه براین توضیحاتی پیرامون خصوصیات اخلاقی بومی‌ها، تجربه‌ی زندگی در یک روستای چهارصدنفره از ابوریجینال‌ها و همچنین آغاز اولین کار در سفر ارائه میشه.

 

سمینار تجربیات یکسال کوله‌گردی در استرالیا، بخش چهارم،گزینه‌های موجود برای اقامت و جابه‌جایی در سفر کم‌هزینه

تو این ویدیو آغاز یک ماجراجویی در کرانه‌ی شرقی استرالیا و همچنین گزینه‌های موجود برای حمل و نقل و اقامت در یک سفر کم‌هزینه توضیح داده میشه. گزینه‌های پیشنهادی بدون اهمیت به کشور مقصد در بسیاری از کشورهای دنیا قابل استفاده است.

 

سمینار تجربیات یکسال کوله‌گردی در استرالیا، بخش پنجم، معرفی هلپکس و هاوس سیتینگ

در عین ویدیو به معرفی دو راهکار مفید برای اقامت بدون پول و نکات و بایدها و نبایدهای اون می‌پردازم. دو روش توضیح داده شده در این بخش هلپکس و هاوس سیتینگ نام دارند.

هلپکس ( ووفینگ)

هلپکس کلمه‌ای مخفف برای عبارت هلپ اکسچنج است.  منظور از این روش انجام کار داوطلبانه در ازای اقامت رایگان و خوراکه.

هاوس‌سیتینگ

هاوس سیتینگ روشی برای اقامت بدون پول و به معنی اقامت در یک خانه بدون پرداخت اجاره در ازای مراقبت از حیوانات و گیاهان اون خانواده است.

سمینار تجربیات یکسال کوله‌گردی در استرالیا، بخش ششم،جمع بندی

در آخرین ویدیوی ارائه شده به جمع‌بندی مطالب ارائه شده پرداخته میشه و همچنین نحوه‌ی مدیریت مالی سفر توضیح داده میشه. علاوه بر این  اشاره‌ای دارم به نکات کاربردی یادگرفته شده در طول سفر.

4

41 کامنت

 1. ممنون مریم عزیز …. عاااالی بود.
  توی ویدئوهایی که گذاشتین درمورد تمام چیزهای مهم صحبت شده بود فقط قسمت هیچهایک و حمل ونقل در موردش متاسفانه ویدئویی نبود. خوب میشه اون هم باشه. ممنون

 2. ببخشید عزیزم من اشتباه کردم. ویدئوی مربوط به حمل و نقل هم گذاشتید فقط چون دانلود نمیشد و نتونستم ببینم فکر کردم که نیست… عذرخواهی می کنم. بازهم ممنون به خاطر تمام اطلاعات و وب سایت خوبتون.

  • مرسی دلسای عزیز. سعی میکنم همین مطالبو و الیته کاملترش زو در مورد هر موضوع به طور نوشته هم بزارم تا برای کسانی هم که مشکل دانلود دارن مورد استفاده باشه.

 3. دروووود مریم خانوم. سمینار خیلی خوب بود دمتون گررررم. امیدوارم هر چه زودتر کسالت مادر عزیزتون برطرف بشه…… منم که تو همه ویدئوها حضور روشنی داشتم! 🙂 سلاااامت شااااد و موفق باشید

  • سلام . ممنونم ازت:) خوشالم که اینجوری بوده! پس مرسی از حضور روشنت:)) عالی باشی و سبک تر

 4. خیلی خوب بود مریم عزیز، ممنون واقعاً به خاطر این همه تجربه مفید که برای ما گذاشتین.
  دلم میخواد همین الان راه بیوفتیم
  همسرمم پایس از اون موقعی که با شما و بعد از شما با بقیه بک پکرا آشنا شدم هر چی که در این رابطه میخونمو میبینم به اونم انتقال میدم، جفتمون کارمندیم دارم به تعطیلات عید فکر میکنم که کوله هامونو جمع کنیم، به امید سبکتر شدنمون 🙂
  لحظه شماری تا …

 5. مانع ها اينجاست (اشاره به سر)، بيرون چيزي نيست.
  با اينكه سمينارت بودم ولي الان باز همه ويدئوهات رو ديدم مريم، ممنون ازت كه همه رو گذاشتي، كيف كردم. صداي اون پيرمرد هم انتهاي آخرين ويدئوت بود، هموني كه با ديدنش دهنم باز موند. سفر و كلا زندگي هيچ مرز و محدوديتي نداره، همه نه ها توي ذهن ماست. برقرار باشي رفيق.

 6. سلام آقا، شما توي عكس سلفي من و مريم هم حضور روشني داشتي. ايميل بده تا برات بفرستم عكس رو 🙂
  البته من توي اينستاي خودم، اون عكس رو گذاشتم و مريم رو تگ كردم. نميدونم اون عكس رو ديدي يا نه.

 7. سلام…من هم مثل خیلیا دغدغه هام در طول ده سال گذشته از نوع سفر بوده و موانع ذهنی و بیرونی رایج رو داشتم و البته در طول این مدت پیشرفت خوبی هم داشم ولی هنوز ته ذهنم درگیری و اطصکاک با این موانع رو دارم. میخواستم سه تا سوال در همین زمینه از شما بپرسم و دیدگاهتو در این رابطه بدونم و کمی سبکتر بشم. ممنون که وقت بذاری و جواب بدی:
  ۱) شما به این سبک زندگی بعنوان یک سبک دایمی نگاه میکنی یا موقت؟ ایا به این نتیجه رسیدی که برای همیشه اینطور زندگی کنی و دایم از این سفر به اون سفر و خارج از چارچوب رایج جامعه؟
  ۲) آیا هیچ وقت به این فکر کردی که روزی ازدواج کنی یا این مسئله رو مانعی برای این سبک زندگی میبینی؟ من اکثر افرادی رو که مثل شما زندگی میکنند و تو این مدت باهاشون اشنا شدم رو مجرد میبینم ولی در عین حال دارای دوستای دور و نزدیک زیاد.
  ۳) به اینده چقدر فکر میکنی؟ تا حالا فکر کردی که شصت سالت بشه و بدون اندوخته مالی رایجی که اکثر مردم برای میانسالیشون دنبالشن چیکار میکنی؟
  اینها مدتهاست گوشه ذهن منه و شاید شما که تو این یکی دو سال شاهد تغییر تو خودتون بودین و احتمالا چالشهایی ازین نوع هم داشتی بتونی جواب مناسبی به من بدی در قالب یک مشورت…

  • سلام علیرضا چقد سوال:))) خوب در مورد اولی اینکه سفر کردن به من یاد داده هیییچچچ چیز دایمی نیست هیچ‌چیز! پس من نمیدونم این سبک زندگی رو تا کی ادامه میدم ولی میدونم که لحظه ی حال رو قربانی آینده نمیکنم. زندگی من لحظه ی حاله پس تا جایی که این لحظه ی حال بخواد سفر کنه سفر میکنم و هروقت خواست یکجا نشین بشه بهش احترام میزارم. در مورد سوال دوم هم همون زمانه که برای من تصمیم میگیره، من مثل یک تخته ی سبک شناور روی آب توی هر زمان مطابق رضایت درونیم تصمیم میگیرم!
   و سوال سوم! ببین یه زمانی منم با تردید این سوال و از خودم میپرسیدم ولی الان مطمینم اینهمه تجربیات سفر من اندوخته و پس انداز یه که من برای آینده ام دارم جمع میکنم. شاید شکل پس اندازش با فرم رایج جامعه که به شکل خونه و ماشینه فرق داره ولی مطمینم که هدر نمیره و یک اندوخته ی واقعیه. مطمینم سفر کردن تجربه و ایده ی کافی برای شصت سالگیم هم بهم میده…مگه قبل از شروع سفر باورم میشد که میشه بدون پول سفر کرد؟ ایده ها و روش های اینکارو سفر بهم یاد داد، پس سفر خودش آینده ام رو برای شصت سالگی میسازه…من توی سفرهام دنبال عیاشی و اتلاف وقت نیستم..من در حال یادگیری ام..یادگیری ای از جنس مختلف هزار برابر مفیدتر از دانشگاه..پس قبول داری که این یاد گرفته های الان خودش از پس آینده ام برمیاد؟ من که مطمینم در موردش! عالی باشی و سبک‌تر!

 8. مریم عزیزم ممنون برای حرفهای قشنگت.
  یک سوالی ذهنمو مشغول کرده خوشحال میشم جوابش رو بدونم.
  مگه برای رفتن به خارج (به هر کشوری) ویزا نباید گرفت؟ و اونطور که من اطلاع دارم حداکثر زمان ویزا ۹۰روزه است، مریم جان شما چطور یکسال تو استرالیا بودید؟! از این لحاظ مشکلی پیش نیامد یا از روش دیگه ای که من بیخبر هستم عمل کردید؟ ممنون میشم تجربه ات رو در این زمینه در اختیارم بزاری ^_^ خیلی بهم کمک خواهد کرد . همیشه موفق باشی . خیلی دوستت دارم عزیزدلم

  • سلام بهارجان. همینطور که قبلن توضیح دادم من چندین سال قبل برای یک ویزای اقامت برای استرالیا اقدام کرده بودم که دو سالش باقی مونده بود. من از این ویزا استفاده کردم. عالی باشی

 9. سلام خانم مریم مهربون و رها چقدر بد که دیر متوجه سمینار شما شدم و نتونستم حضوری ببینمتون انشالله دفعه بعد لطفا این شعار و دیگه حذف کن دختر بی تجربه الان یه دانشگاهی خودت به تنهایی .دغدغه من موضوع آینده بود و جوابت بسیار عالی بود واقعا لذت بردم از اینهمه شعور و دانشت داری تبدیل به قدیس میشی پیروان داری من یکیش من مدیر یه شرکتم و هم صنفت اما واقعا به این نتیجه رسیدم که باید پشت پا بزنم به همه ی این القاب و سوابق و دل بدم به رویاهام خیلی کیف کردم از سفرت متاسفانه نتونستم طی سفر دنبالت کنم مع کارت تو هلپکس جنون بود و دلربا شما سه قلوهای افسانه ای معرکه اید و معرکه خواهید بود مانا و پیروز باشی

 10. مرسی از علیرضا برای سوالا (که سوالای منم بود) …….. و سپــاااس از مـریـــم خانوم برای جوابااا …….. و چه حـس خـوبــی بود روز سمیـنــار وقتی اولین نفر باشی که شما رو می بینه 🙂 …….. راستی اون ست سفیـد قـرمـز خـیــلـــی بهت میــااااد بیشتـر تکرارش کن 🙂

  • زهرا جانم زبات یاد گرفتن هیج جیز سختی نیست. کافیه به دم دست ترین کلاس زیان نزدیک خونه تون بری و شروع کنی. چیزی که تو یادگیری زیان مهمه استمراره اونه. شش ماه بعد مبینی کلی زبان بلدی و این خوبه. وقتی یک پمقدار بلدی سفر کردن هم کمک می کنه به پیشرفتش. عالی باشی

 11. مرسی رها جان از این که تجربیات سفرتو به اشتراک گذاشتی با ما.نکته ای که برام جالب بود و خودم هم در طول سفرهام بهش رسیدم یاد گرفتن حرفه های دیگه است که واقعا در طول سفر بدرد میخورند .من خودم سعی کردم حرفه های دیگه مثل جوشکاری،عکاسی،اشپزی،غریق نجات و …رو یاد بگیرم که بتونم خرج سفرهام و دربیارم و یک حقیقت ذیگه اینه که ما نمیدونیم تا کی زنده هستیم و چقدر عمر میکنیم پس بهتره از حال نهایت استفاده رو ببریم. و لذت ببریم.امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشی.

  • تایماز خیلی باهات موافقم و خوشحالم تو هم تجربه مشابه داشتی. اره واقعن یاد گرفتن حرفه‌های مختلف بی‌اندازه عالی و تاثیر گذاره. عالی باشی

 12. درود دوستان
  واقعا لذت بردم از خوندن مطالبتون چقدر زیبا و مجذوب کننده. تو رو خدا مریم خانم منم راهنمایی کنید در مورد رهایی از زندان ذهن خود و اینکه از تجربه ها و لم سفر که ی مسافر باید بدونه بهم بگید. میدونید من ی مدرس سادم اما همیشه از دوران کودکیم دوس داشتم به دور دنیا سفر کنم و با آداب و فرهنگ ملل مختلف آشنا بشم (من مطمئنم این کار از آدم انسان بزرگی میسازه). اما گاهی فک میکنم با این درآمد ناچیز ساعتی میتونم این رویا رو به هدف تبدیل کنم؟..
  من اولین باره ک با به اشتراک گذاری ی دوست با شما آشنا میشم. لطفا راهنماییم کنید چطور میتونم تو نشست ها و جلساتتون شرکت کنم و از نزدیک به جمع با صفاتون بپیوندم.
  متشکرم

  • سلام مهدی.ممنونم از اینهمه لطف تو. به نظرم سفر کردن رو از سفرای کوچیک داخلی شروع کن.مطمینم که عملیه و پول زیادی نمی‌خورد. پستهای مارو هم تو اینستا و سایت دنبال کن که کلی نکته دستت نژاد.عالی باشی

 13. با عرض سلام من سمینار شما اومدم خیلی خوب توضیح دادین ولی به شما وقت کم دادن متاسفانه و جا هم کم امیدوارم یه جای بهتر هم بتونید سخنرانی کنید ………………………..و همه استفاده کنن .شاد باشین .

 14. سلام مريم جان ، تو هرجا ميري انرژي پخش ميکني ، نحوه خنديدنت هميشه جلو چشامه ، مادرم هم به نيکي ازتون ياد ميکنه ، منم دارم کارامو راست و ريس ميکنم واسه شروع زندگي واقعي ، تو يه الهه اي ، باور کن

  • سلام سهراب! ای بابا ای بابا! اینجوری هم نیستااا:)) لطف تو زیاده. مادر رو خیلی سلام برسون و بگو قدردان مهمان‌نوازی و محبتشون هستیم.عالی باشی:)

 15. مريم جانًميشه بگيد اون پول اوليه سفر رو از كجا مياريد؟منظورم فضولي نيست .چون دائم در سفريد پرسيدم يعني شغل داريد؟اينارو براي خودم ميپرسم . يا اصلا ميشه تو سفر هن پول رداورد

Comments are closed.