۱۰ مورد مهم در انتخاب مسیر و برنامه‌ریزی سفر | اروپا

28

خرداد و تیرماه سال ۹۵ سفری رو از آمستردام هلند شروع کردم و چیزی بیشتر از سه هزار کیلومتر رو بین نه کشور اروپا (هلند، آلمان، جمهوری چک، اتریش، اسلوواکی، مجارستان، اسلوونی، ایتالیا و سوییس) به تنهایی هیچ‌هایک کردم تا به باسل سوییس رسیدم. بعد از گرفتن ویزا، بودجه‌‌بندی و مدیریت هزینه‌ها، به نظرم سومین پیش‌نیاز این مدل سفر طولانی برنامه‌ریزی سفر برای نحوه‌ی اجرای اونه.

خیلیا ازم پرسیدن تو که ویزای شینگن رو گرفتی چرا به جاهای شناخته‌شده‌تری از اروپا مثل فرانسه و اسپانیا نرفتی؟ مبنای انتخاب مسیرت چی بود؟ کی برات این برنامه‌ریزی سفر رو انجام داده بود؟

در جواب این عده باید بگم که والا هیچ دست پشت پرده‌ای وجود نداشت که بخواد تو برنامه‌ریزی سفر بهم کمک کنه یا نقشه بکشه. بعد از طی کردن مراحل اخذ ویزای شینگن که راجع بهش اینجا مفصل توضیح دادم، خیلی قشنگ یه روز صبح خودم نقشه‌ی اروپا رو باز کردم و نه! معلومه که یه کفش‌دوزک ننداختم رو نقشه که برام تعیین مسیر کنه! اون شوخی بود که بخندیم دورهم! مسیرم رو بر اساس این ده پارامتر تعیین کردم:

 • کشورهای عضو شینگن

  همون‌طور که تو مطلب ویزا برات نوشتم همه‌ی کشورهای اروپا عضو این معاهده نیستن. یعنی حواست باشه کشورهایی رو بذاری تو برنامه‌ی سفرت که بتونی با ویزای شینگن بهشون رفت‌ و آمد کنی. در ضمن کشورهای اتحادیه‌ی اروپا با کشورهای عضو شینگن فرق دارن. یه وقت اینا رو باهم قاطی نکنی. چه فرقی؟ مثلن سوییس عضو اتحادیه‌ی اروپا نیست ولی عضو شینگن هست.

  انگشتم داره به کشورهای عضو شینگن اشاره می‌کنه! اگه ریزه و دیده نمیشه اشکال از تصویره به گیرنده‌هاتون دست نزنید.

تو این مرحله خوب دقت کن چون مثلن من نزدیک بود یه اشتباهی مرتکب بشم و کرواسی رو تو برنامه‌ی سفرم بذارم. اگه ندونسته بعد از مجارستان به کرواسی وارد می‌شدم، به عنوان کسی که ویزای جداگانه‌ای برای این کشور تهیه نکرده مجرم محسوب می‌شدم و تازه دیگه امکان بازگشت به محدوده‌ی شینگن رو هم نداشتم چون ویزای من یک‌بار ورود بود به این معنی که فقط یک‌ بار اجازه‌ی وارد شدن به محدوده‌ی شینگن به من داده شده بود و ممکن بود در ادامه‌ی سفرم به دردسر بیفتم.

 • کشورهای مناسب کوله‌گردی

اگه تو هم مثل من بک‌پکری و میخوای با یه کوله پشتی تو اروپا بگردی، حتمن دلت می‌خواد تا جایی که میشه تو هزینه‌هات صرفه‌جویی کنی پس مقاصد توریستی و لوکس تو اروپای غربی مثل پاریس، بروکسل، بارسلون و مادرید که هزینه‌ی اقامت و خورد و خوراک توشون سر به فلک میذاره با این سبک سفر من و تو جور درنمیاد. بر این اساس منم باید کشورهایی رو انتخاب می‌کردم که با بودجه‌ام می‌خوند. اینجا بیشتر راجع به هزینه‌های این سفر و بودجه‌بندی توضیح دادم.

 • کل زمان سفر

اگه یه زمان مشخص و محدودی برای سفرت در نظر داری بهتره ازش نهایت استفاده رو ببری. مثلن برای من که شاغلم و یه شغل تمام‌وقت دارم، زمان یه عنصر خیلی حیاتی بود. ترجیح دادم تو این سی و هفت روز فرهنگ‌های متفاوت و کشورهای مختلفی رو تجربه کنم تا اینکه تمام وقتم صرف دو یا سه کشور بزرگ مثل فرانسه یا اسپانیا بشه. شاید نظر و سلیقه‌ی تو با من فرق کنه.

 • شیوه‌ی رفت‌و‌آمد بین کشورها

  هیچ‌هایک تو اروپای شرقی خیلی باصفاست!
  هیچ‌هایک تو اروپای شرقی خیلی باصفاست!

باید ببینی که می‌خوای هیچ‌هایک کنی یا نه؟! من به شدت اصرار داشتم که به این شیوه از شهری به شهر دیگه برم. چرا؟ چون تو ایران تجربه‌اش کرده بودم و خیلی دلم می‌خواست ببینم تو جایی غیر از ایران این کار چطور پیش میره! از قبل تحقیق کردم و متوجه شدم که تو اسپانیا هیچ‌هایک غیرقانونیه پس خود به خود این کشور از نقشه‌ی سفرم خط خورد و به کشورهایی که هیچ‌هایک تو اونا رواج داشت و هنجارشکنی به شمار نمی‌رفت فکر کردم. از کجا این اطلاعات رو آوردم؟ از اینجا.

 • جذابیت‌های اروپای شرقی

اصولن در انتخاب مقاصد سفر باید ببینی کدوم ویژگی مکان‌ها برات مهم‌تره. طبیعت، معماری یا دیدن جاهای معروفی که همیشه و همه جا عکسشون رو دیدی؟ مثلن برای من جاهایی که ناشناخته‌ترن و کمتر ازشون شنیدم همیشه جذاب‌تر بوده. اروپای شرقی و کشورهایی مثل مجارستان و اسلوونی علی‌رغم تمام زیبایی‌هاشون کمتر جزو مقاصد سفر ما ایرانیا بودن و همین من رو مصمم‌تر کرد که خودم رو بهشون برسونم.

 • رقابت‌های یورو ۲۰۱۶

گاهی هم‌زمان با سفرت یه اتفاقایی تو دنیا میفته که بهتره برای برنامه‌ریزی سفر و انتخاب کشورها حواست بهشون باشه. هم‌زمان با تاریخ سفر من، رقابتای فوتبال یورو ۲۰۱۶ تو پاریس فرانسه در حال برگزاری بود. علی‌رغم اینکه من یه طرفدار دوآتیشه‌ی فوتبالم اما به چند دلیل رفتن به فرانسه تو این زمان کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسید. اول از این جهت که توریستای زیادی از سراسر دنیا برای حضور در این رویداد به کشور میزبان میرن و معلومه که قیمت همه‌چی به یک‌باره دو برابر میشه.

تجربه‌ی تماشای یورو ۲۰۱۶ تو مجارستان وقتی واسه تیم ملیشون هورا می‌کشیدن عالی بود!

دوم اینکه بحث امنیت وجود داشت. به دلیل برگزاری این رقابتا و توجهی که رو فرانسه بود، هر روز تو خبرها تهدیدهایی از جانب گروه‌های تروریستی درباره‌ی محل برگزاری مسابقات شنیده میشد. از اون طرف پلیس فرانسه هم برای اینکه نشون بده این کشور امنه تدابیر امنیتی شدیدی رو تو سراسر کشورش در نظر گرفته بود. خلاصه خودت میدونی چی میگم دیگه، چه کاری بود حالا تو این اوضاع فرانسه رفتن!

 • انتخاب شهرها تو مسیر

تنها معیار من برای انتخاب شهرها این بود که بیشتر از ۴ یا نهایت ۵ ساعت (به عبارتی ۴۰۰ کیلومتر) بین هر دو مقصد فاصله نباشه. دلیلش این بود که وقتی داری هیچ‌هایک می‌کنی باید دوبرابر زمان معمول فاصله‌ی زمانی بین دو شهر رو در نظر بگیری. یعنی چی؟ یعنی اگه بین تهران و اصفهان به صورت معمول و با ماشین شخصی ۴ ساعت راهه. برای هیچ‌هایک تو همین مسیر باید ماکزیمم ۸ ساعت در روز رو در نظر بگیری. تازه تو مسیر تهران_اصفهان رو می‌شناسی. پس من باید یه ضریبی هم برای گم شدن تو جاده‌های ناشناخته‌ی اروپا در نظر می‌گرفتم و هشت الی نه ساعت در روز خوب بود تا مطمئن بشم که به تاریکی نمی‌خورم که یه وقت امنیتم به خطر بیفته و یا سخت ماشین گیر بیارم. پس رو گوگل مپ نام هر دو شهر رو وارد می‌کردم و اگه بیشتر از ۴ ساعت فاصله بود اون مسیر رو نصف می‌کردم تا شب رو یه جا بین راه اتراق کنم و دوباره فردا صبحش به راهم ادامه بدم. به عنوان مثال به این دلیل مجبور شدم یک شب رو تو هانوفر آلمان بگذرونم.

 • مسیر تکراری ممنوع

چه تو سفرهای ایران و چه تو سفر اخیرم به اروپا، من همیشه یه قانون کلی دارم: از جاده‌های تکراری عبور نکن و تا جایی که ممکنه به شهری نرو که یک‌ بار تجربه‌اش کردی. وقتی این‌همه جای جذاب و غیرتکراری تو دنیا وجود داره حیف نیست از یه مسیر دوبار رد شی؟ پس یه مسیر دایره‌ای رو انتخاب کردم که از هر شهری فقط یک بار بگذرم.

 • بلیط برگشت به ایران

شاید این سوال پیش بیاد که مگه نمیگی تو سفر کوله‌گردی باید بریم کشورهای مناسب و ارزون و غیر توریستی، پس کشورایی مثل ایتالیا و سوییس چرا تو برنامه‌ی سفرت بودن؟

قضیه اینه که من یه بلیط برگشت از آمستردام به تهران گرفته بودم، پس از هرجای دنیا باید در تاریخ مشخصی خودم رو به فرودگاه بزرگ آمستردام می‌رسوندم. همین داستان باعث شد که من یه تغییر صد و هشتاد درجه‌ای تو مسیرم داشته باشم و از شهرهای گرونی مثل ونیز، میلان و زوریخ بگذرم. وجود این مقاصد تو مسیر سفرم فقط یه دلیل داشت: ناگزیر بودم از این مسیر رد بشم تا به نقطه‌ی اول و شروع سفرم برگردم. تو می‌تونی این کار رو نکنی. مسیر من دایره‌وار بود، تو می‌تونی رو یه خط صاف سفر کنی و از آخرین مقصد به کشور خودت برگردی.

 • منافات برنامه‌ریزی سفر با ماجراجویی

قبل از شروع سفرم آدما وقتی متوجه می‌شدن که من مسیر خاصی رو انتخاب و یه نقشه‌ی کلی از مقاصد سفرم رو مشخص کردم، با قیافه‌ی درهم بهم می‌گفتن پس اسم خودت رو نذار ماجراجو! یه ماجراجو برای سفرش برنامه‌ریزی نمی‌کنه. راستش بعد از خوندن این حرف‌ها این شبهه به وجود میاد که:

وقتی میگی یه سفر پر از ماجراجویی و هیجان! پس برنامه‌ریزی سفر چه معنی میده؟

از من می‌پرسی؟ برای سفرهای طولانی اگه یه برنامه‌ی کلی تو ذهنت نداشته باشی خیلی زود زمام امور و زمان از دستت درمیره و یهو به خودت میای و می‌بینی پول و وقتت هدر رفته، مهلت ویزات تموم شده و هیچ‌ کدوم از جاهایی که دلت می‌خواسته ببینی رو هم ندیدی و با دلی شکسته و قلبی آکنده از اندوه باید برگردی خونه.

ببین من فقط یه برنامه‌ی کلی نوشتم، این‌جوری که ماکزیمم و مینیمم زمان اقامت تو یه مقصد و مسیر سفر رو واسه خودم مشخص کردم و  بسته به اتفاقاتی که برام طی سفر افتاد تو بعضی شهرها کمی بیشتر و تو بعضی مقاصد کمی کمتر موندم اما اون نقشه‌ی کلی بهم کمک کرد که بیشترین استفاده رو از این سی‌ و هفت روز سفر ببرم.

پس با خودت رو راست باش و معیارهای خودت رو تو سفر مشخص کن و یه برنامه‌ی محکم و قوی برای خودت بنویس و سعی کن بهش وفادار بمونی. بهت قول میدم که هیچ کسی بهتر از خودت نمی‌تونه این مسیر سفر رو برات مشخص کنه.

3

28 کامنت

 1. به نظر من برنامه ریزی و داشتن اطلاعات از مهم ترین بخش های سفره و مثلا داشتن یه سری اطلاعات آدمو از بقیه توریستا یا مسافرا متمایز میکنه 🙂

  • فاطمه جان این جینگولیا رو از هر شهری که رفتم خریدم. مگنته و تو همه‌ی سوغاتی فروشیا دارن.
   ایران هم داره از اینا. مثلن میدون آزادی و برج میلاد و خلاصه هرچی که نماد اون کشور یا شهر باشه.:)

 2. سلام
  اگه وقت محدودی داشته باشیم مثلا دوهفته فقط یک با چند کشور توبرنامه مون باشه بهتر نیست آیا؟
  مکانهایی که دوست داریم ببینیم مثل جاهای طبیعی و معماری کشورها آیا تواین مدت امکان پذیره؟

  • سلام. آدما باهم فرق می‌کنن. هرکسی باید با توجه به شرایط خودش تصمیم بگیره دیگه. بهتر و بدتر وجود نداره از نظرم.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

  • ای جان. خدارو شکر که به دردت خورده.
   ممنون ازت بابت دلگرمیت.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 3. یه سلاممممممممممم گرم دوباره
  ممنونم سارای عزیزم از اینکه وقت میذاری و برامون می نویسی
  من به شخصه واقعا استفاده می کنم
  دارم خودم و اماده میکنم برای رسیدن به ارزوهام …..
  پیش بسوی یه زندگی پر از هیجان و لبریز از رهایییییییی

  • سلام سمیه جانم.
   ممنون از تو که اینجوری انرژی میدی به آدم. به به، امیدوارم هرچه زودتر به آرزوهات برسی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 4. سلام سارا خانم
  اول از همه یه تشکر خوشگل که اینجوری بی ریا و خودمونی اطلاعات سفرتو میزاری.
  بعدش یه پیشنهاد داشتم،الان متعصفانه یا خوش بخدانه ایرانی هایه زیادی تو اروپا هستن،مخصوصا جدیدا جوونایه دانشجو مثل خود من ،میشه یه عضو گیری کرد و یه کمپین مسیر گردی تو اروپا انجام داد و از اطلاعات منطقه ای بچه ها استفاده کرد(یا سو استفاده) و هر دوره یه مسیر مناسب انتخاب کرد.کار راحتی نیست ولی یه هماهنگی یه سری قلب پاک و عده ای عشق سفر میخاود.
  امیدوارم با توجه به تجربه شما شدنی بشه.
  ولی چه بشه چه نشه بازم دستتون درد نکه.
  خوب باشین.

  • سلام افشین جان، اول از همه ببخش منو که به علت تعداد زیاد کامنت‌ها و مشغله‌ی ذهنی چند وقت اخیرم، جوابت رو انقد دیر میدم.
   پیشنهاد جالبیه. من راستش قسمتی از سفرم رو همینجور انجام دادم. اعلام سفر کردم و خیلی از کسانی که مثل تو دانشجو بودن میزبانم شدند.
   ممنونم از اینکه برامون نوشتی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 5. واقعا ممنون از نوشته هاتون و واقعا كار بزرگي ميكنيد
  فقط كاش يه بيوگرافي از خودتون ميذاشتيد

 6. ممنون سارای عزیز که اینقدر خوب و شفاف نوشتی فقط یه سوال برام پیش اومده شما چطور تونستی شخصی ویزا بگیری خود من دو هفته پیش بعد آشنایی با سایت شما و خوندن گزارش سفرهاتون برای ویزای فرانسه اقدام کردم که خیلی وقته دوست دارم برم ببینمش اما اونا بهم جواب دادن تا ۵ ماه دیگه ویزای شخصی توریستی نمیدن و الان این استنباط برام پیش اومده ممکنه تو این فصل های شلوغی واقعا کشورای دیگه مثل هلند هم همینطور باشه ممنون میشم راهنماییم کنی

 7. سلام وتشکر .اگه شما الان میخواستید همون سفر ۳۷ روزه را بروید چه تغییراتی را در برنامه و مسیرتان لحاظ مینمودید.؟؟ خیلی ممنون بابت
  راهنمایی تان…

  • سلام مهدی جان.
   سوال خیلی خوبیه. من فکر نمیکنم که تغییری توی برنامه یا مسیر میدادم. چون باتوجه به روحیات و خصوصیات شخصیم بهترین استفاده رو از زمانم بردم. ولی تو بعضی از موارد شاید جور دیگه‌ای عمل میکردم.
   سلامت و سبکتر باشی

 8. سلام ساراجان
  به نظر شما بهترین مقصد برایرسفر در ماه رمضان در ایران کجاست جایی که باتوجه به شرایط خاص این ماه خیلی سخت نباشه ؟
  ممنون از شما

 9. سلام سارا خانم
  بنظرتون میشه در ۲۰ روز به ۱۰ تا از کشورها سفر کرد مثل فرانسه ایتالیا اسپانیا هلند سویس آلمان مجارستان سوئد
  ممنون از مطالب آموزنده تون

 10. سارا جان ممنون از وبسایت و مطالب خیلی خوبتون 🙂
  من و همسرم خیلی دلمون میخواد اروپا رو ببینیم، ولی یکم نگران هزینه ش هستیم. با توجه به تجربه ای که داشتی به نظرت واسه یه سفر دو هفته ای به اروپا (که مثلن ۵ تا کشور رو ببینیم) چقدر پول لازم داریم؟ ما دنبال هتل و لاکچری بازی نیستیم، میخوایم بریم هاستل و یا حتی کوچسرفینگ کنیم.
  دنبال یه براورد حدودی از هزینه ی سفر هستم.
  ممنون میشم کمکم کنی 🙂

  • معصومه جان سلامُ
   راجع به هزینه‌های سفر به سبکی که گفتی دو تا پست مفصل نوشتم که بهتره اونا رو بخونی. همین دور و اطراف سایت اگه بگردی پیداش می‌کنی: سفر با کوله‌پشتی تو اروپا چقد هزینه داره.
   سلامت و سبکتر باشی.

Comments are closed.