چطور برای سفر به اروپا ویزای شینگن بگیریم؟

601
چطور برای سفر به اروپا ویزای شینگن بگیریم؟

رویای سفر به اروپا رو تو ذهنت داری؟ برای این سفر پس انداز کردی و سال‌هاست که براش برنامه‌ ریختی؟ دلت می‌خواد بری و دیدنی‌های اروپا رو خودت تجربه کنی؟ آفرین خیلی خوبه! اما اول از همه باید ویزای شینگن بگیری. قبول دارم که برای خیلی از ما ایرانی‌ها گرفتن ویزا یه چیزی تو مایه‌های شکستن شاخ غوله. اما من در ادامه بهت میگم که چرا فکر می‌کنم این خودمونیم که تو ذهنمون از این برگه‌ی ویزا یه غول بزرگ و دست‌نیافتنی ساختیم.

قبل از اینکه خوندن این نوشته‌ی طولانی رو شروع کنی بذار بهت بگم که درسته که این‌ مطالب بر اساس تجربه‌ی خودم در گرفتن ویزای شینگن سه ماهه از سفارت هلند گردآوری شده اما اقدام برای ویزای شینگن از سفارت‌های مختلف یه پروسه‌ی استاندارده. پس امیدوارم تو بتونی حداقل از یک یا دو بخش این مطلب برای پروسه‌ی ویزای خودت استفاده کنی.

ویزای شینگن دیگه چیه؟

ببین سی سال پیش چند کشور اروپا باهم یه قراری میذارن که دیگه اتباع کشورهای اروپا بتونن بدون ویزا به این کشورها وارد بشن و مشکلات بین مرزی برای رفت و آمد کم بشه. اسم این قرارداد شینگنه.

یعنی تو اگه از هرکدوم از این کشورهایی که اسمش رو میگم ویزای شینگن بگیری، به راحتی می‌تونی در مدت اعتبار ویزات که معمولن سه ماهه‌ست به بقیه کشورها هم بدون نیاز به ویزا سفر کنی.‌ بیست و شش کشور عضو این محدوده‌اند: آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت، یونان، لیختن اشتاین و سوئیس.

ویزای شینگن یه ویزاست برای سفر کوتاه‌مدت بین بیست و شش کشور اروپا

حواست باشه که یه سری کشورهای اروپایی که اسمشون غلط اندازه تو این محدوده نیستن مثل: انگلیس،کرواسی، اوکراین، صربستان، رومانی، بلغارستان و…

IMG_9754
ستاره‌ها رو می‌بینی؟ اینا اون کشورهاییه که من با یک ویزای شینگن سفر کردم

ساکنین و اتباع کشورهای قاره‌ی آمریکا (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و…) و ساکنین و اتباع قاره‌ی استرالیا و کشورهای ژاپن،کره جنوبی و مالزی نیازی به گرفتن ویزای شینگن ندارند و می‌توانند به مدت حداکثر ۹۰ روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.

برای ایرانی‌ها چی؟! نه متاسفانه، حاکمان معاهده‌ی شینگن هنوز متوجه نشدند که ما ایرانی‌ها چقدر باحالیم و آدمای اهل سفری مثل ما باید تمام مراحل اخذ ویزای شینگن رو طی کنن. حتی دیده شده گاهی با اینکه یه ایرانی تمام مدارک مورد نیاز اخذ ویزا رو داشته، باز بهش ویزا ندادن. این‌جور بی‌انصاف‌‌هایی هستن!

چند نوع ویزای شینگن داریم؟

بسته به اینکه چه هدفی داری از وارد شدن به حوزه‌ی شینگن، چهار نوع ویزا صادر میشه یعنی تو ویزات جلوی نوع ویزا یه حرفی از حروف زیر درج میشه:

ویزای A  – که ویزای ترانزیت بهش میگن یعنی مسافر نمی‌تونه از فرودگاه خارج شه، فقط می‌تونه تو یکی از فرودگاه‌های شینگن پروازش رو عوض کنه و از حوزه‌ی شینگن خارج شه.

ویزای B – که ویزای عبور گفته میشه یعنی مسافر می‌تونه از فرودگاه خارج شه و از شینگن به عنوان جایی واسه عبور استفاده کنه تا از طریق زمینی خودش رو به کشوری در خارج از محدوده‌ی شینگن برسونه.

ویزای C که ویزای مورد درخواست اکثر ایرانی‌هاست و ویزای توریستیه.

ویزای D – که ویزای بلندمدته و معمولن تاجران و بازرگانان و بیزینس‌من‌ها ازش استفاده می‌کنن تا بتونن در طی سال چندین بار به شینگن بیان و برن.

توجه داشته باش که اگه می‌خوای بری اروپا درس بخونی، کار کنی یا با یه اروپایی ازدواج کنی این ویزا شامل حال تو نمیشه. اجازه بده تکرار کنم که ویزای شینگن فقط برای یه مدت کوتاه ۹۰ روزه صادر میشه. برای گرفتن ویزایی غیر از شینگن باید به سفارت‌های مربوط به هر کشوری مراجعه کنی چون شرایط هرکشور با دیگری فرق می‌کنه.

بعدتر نوشت: {این قسمت رو یکی از خوانندگان این مطلب به نام “پاشا” اضافه کرده به نوشته‌ام} يه موقع اشتباه نكنيم كه ويزاي شینگن توريستي، ٣ ماهه‌اس! ويزاي شینگن توريستي رو بر اساس برنامه سفر شما صادر ميكنن، ميتونه یک هفته باشه يا حتي ٦ ماه و يا حتي بيشتر، كه البته بهتره برای بار اول ٦ ماهه اقدام نكنيم ؛)
طبق قانون حوزه شینگن هيچ مليتي نميتونه بيشتر از ٩٠ روز مداوم به صورت توريستي در شینگن بمونه حتي آمريكايي، به جز شهروندان اتحاديه اروپا. بعد از ٩٠ روز بايد خارج بشه و ٩٠ روز صبر كنه و دوباره وارد بشه.قانون دقيقش اينطوريه:
تو نميتوني بيش از ٩٠ روز در بازه‌ی ١٨٠ روزه (٦ماه) در شینگن باشي.مثلن من اگه بازه‌ی ويزام ٦ ماه س ميتونم ٣ تا ٣٠ روز در اين ٦ ماه برم و بيام و يا همه‌ی ٩٠ روز يهو بمونم يا هر جور ديگه اين ٩٠ روز رو پر كنم.

من کدوم ویزا رو گرفتم؟ معلومه که ویزای من هم از نوع  C بود.

خودم اقدام کنم، به آژانس‌های مسافرتی بسپرم یا به کارگزار ویزا پول بدم؟

با توجه به تجربه‌ی خودم بهت میگم که اگه آدمی هستی که از سواد و هوش کافی برخورداری و حوصله‌ و وقت انجام کارهای مربوط به ترجمه‌ و جمع‌‌آوری مدارکت و مراجعه به سفارت رو داری…

مطمئن‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه اینه که مسافر شخصن برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنه.

راستش رو بخوای کار سخت و شاقی هم نیست. واقعیت اینه که آژانس‌های مسافرتی چون این پروسه رو بارها و بارها تکرار کردن، به تجربه می‌دونن که چطور کارها رو سریع و بدون خطا انجام بدن. در حالی‌ که تو ممکنه این تجربه رو با آزمون و خطا به دست بیاری.

من از صحبت‌های افراد تو صف پشت در سفارت متوجه شدم که چه پول‌‌های کلانی برای تعیین وقت فوری سفارت رد و بدل میشه. البته بازار شایعات و این مدل حرف و حدیث‌ها همیشه تو جامعه‌ی ما داغه. اما اگه واقعیت هم داشته باشه، برای یه آدمی مثل من و تو که قصدمون سفر ارزونه اولین قدم اینه که پاشنه‌ی کفشمون رو ور بکشیم و خودمون کارهای ویزا رو انجام بدیم.

چی؟ میگی امکان نداره یه آدم معمولی بدون کمک کارگزار و آژانس بتونه ویزای شینگن بگیره؟

خب باید بگم من حی و حاضرم به عنوان یه مثال نقض! خودم اقدام کردم و ویزا هم گرفتم.

Processed with VSCO with g3 preset
خسته شدی؟ خودت رو اینجا تصور کن تو پایتخت اسلوونی.

کی باید برای ویزا اقدام کنم؟

بهتره که دو الی سه ماه قبل از سفرت برای تعیین وقت سفارت مربوطه اقدام کنی. مثلن من که می‌خواستم خردادماه برم سفر، اسفندماه برای سفارت هلند ایمیل فرستادم و درخواست وقت دادم. چرا؟ چون سفارت معمولن وقت عادی به مسافر میده نه وقت فوری، مگر اینکه شرایط خیلی خاص پزشکی یا موقعیت اورژانسی پیش بیاد که در اون صورت با صلاح‌دید خود سفارت  وقت فوری داده میشه.

مطمئن‌ترین و ارزون‌ترین راه اینه که مسافر شخصن برای تعیین وقت اقدام کنه.

درخواست تعیین وقت با توجه به سفارت کشور مورد نظر به صورت حضوری، تلفنی یا اینترنتی به مسافر داده میشه. پس بهتره که قبل از هر اقدامی، تو گوگل اطلاعات مربوط به سفارت کشور مورد نظرت رو که به فارسی نوشته شده مطالعه کنی.

اگه واقعن مطمئنی که می‌خوای به این سفر بری، هرچه زودتر برای تعیین وقت سفارت اقدام کنی بهتره. چرا؟ به دو دلیل:

اول اینکه بسته به فصل و زمانی که قصد سفر داری، تعداد آدمایی که برای ویزا اقدام می‌کنند متغیره. در فصول بهار و تابستون این تقاضاها به اوج خودش میرسه. پس خیلی منطقیه که سفارت به دلیل حجم بالای کار خودش زمان دیرتری رو به تو اختصاص بده.

دوم اینکه هرچقدر زودتر تکلیف ویزات معلوم بشه، زودتر می‌تونی بلیط پروازت رو بخری و این یعنی شانس بیشتری داری واسه اینکه بلیط هواپیمای ارزون پیدا کنی. درباره‌ی هزینه‌ی پرواز  مفصل اینجا توضیح دادم.

از کدوم سفارت اقدام کنم؟

برای گرفتن ویزای شنگن در صورتی که دوست یا فامیل درجه یک تو هرکدوم از کشورهای این محدوده داشته باشی می تونی از سفارت همون کشور اقدام کنی.

در غیر این‌ صورت از بین این بیست و شش کشور، کشوری که بیشترین زمان سفرت رو قراره اونجا بگذرونی یا کشوری که بهش وارد میشی رو می‌‌تونی به عنوان کشور هدفت انتخاب کنی و به سفارتش تو تهران مراجعه کنی.

جواب این سوال بسته به شرایط هر شخصی متفاوته.

اینو بگم که صرف نظر از اینکه کدوم کشور رو انتخاب می‌کنی، شرایط اخذ ویزای شینگن تقریبن تو اکثر کشورهای این حوزه یکسانه. شاید تو پروسه‌ی اخذ ویزا تفاوت‌های جزیی وجود داشته باشه ولی اکثرشون مدارک یکسانی ازت می‌خوان.

کدوم کشورها راحتتر ویزا میدن؟

میگن که کشورهای شناخته شده‌تری مثل اتریش، آلمان، هلند و فرانسه به دلیل اینکه سالانه توریست‌های زیادی رو از سراسر دنیا می‌پذیرن به ایرانی‌ها هم راحت‌تر ویزا می‌دن. کشورهای بلوک شرق اروپا مثل مجارستان یا جمهوری چک کمی به ایرانی‌ها سخت می‌گیرن. طبق آمار اکونومیست که در سال ۲۰۱۱ ارائه شده، فرانسه بیشترین ویزای شینگن رو در اختیار متقاضیانش تو کل دنیا قرار داده.

فکر کن بری برلین آلمان و تو شب روبه‌روی این بنا وایسی.
فکر کن بری برلین آلمان و تو شب روبه‌روی این بنا وایسی.

البته حرف و حدیث پیرامون جواب این سوال زیاده و از من می‌شنوی:

تصمیم خودت رو مناسب با شرایطت بگیر و به شایعات توجهی نکن.

من بنا به دعوت‌نامه‌ی دوستم که در هلند ساکنه، از سفارت هلند اقدام کردم. آدم‌های زیادی قبلش بهم گفتن: “دلت رو خوش نکن! سفارت هلند به دعوتنامه‌های غیرفامیلی ترتیب اثر نمیده”. اما به من با همین دعوتنامه‌‌ی غیرفامیلی ویزای شینگن دادن. این یعنی هر فردی با اون یکی متفاوته و نمیشه تو این مقوله یک نسخه رو برای همه پیچید.

چطور برای ویزای شینگن از طریق سفارت هلند اقدام کنم؟

برای ویزای شینگن (کوتاه مدت و ۹۰ روزه) از سفارت هلند باید به وب سایت سفارت این کشور مراجعه کنی، آدرس ایمیلی رو که اونجا هست برداری و یه ایمیل برای تعیین وقت مصاحبه ارسال کنی.

آمستردام هلند، اولین مقصد من تو اروپا بود.
آمستردام هلند، اولین مقصد من تو اروپا بود.

تو ایمیلی که می‌فرستی احتیاجی نیست که قصه‌ی کُرد شبستری تعریف کنی، فقط کافیه که پنج آیتم زیر رو مختصر و مفید به انگلیسی براشون بفرستی.

 1. تاریخ سفرت
 2. هدفت از سفر (دیدار دوست یا فامیل / بیزینس / توریستی)
 3. نام خانوادگی
 4. نام
 5. شماره‌ی پاسپورت

همون روز به ایمیلت جواب می‌دن، برای تو وقتی رو مشخص می‌کنن و یه چک‌لیست از مدارکی که باید تهیه کنی برات می‌فرستن.

برای تقاضای ویزای هلند (ویزای شنگن)، حضور مسافر الزامیه و مصاحبه انجام می‌گیره.

حواست باشه که دیر نری، تاخیر بیشتر از یک ربع یعنی اینکه تو وقت سفارتت رو از دست دادی و باید دوباره وقت بگیری.

آدرس سفارت هلند در تهران: فرمانیه، خیابان سنبل، خیابان ارغوان غربی، پلاک ۶۰

ساعت کار: یکشنبه تا چهارشنبه ۱۶-۷:۳۰ و پنج‌شنبه ۱۳:۳۰-۷:۳۰

آدرس اینترنتی: www.iran.nlembassy.org

برای یه ویزای شینگن چه مدارکی مورد نیازه؟

یه بار دیگه میگم که مدارک مورد نیاز واسه همه‌ی کشورهای عضو شینگن شبیه به همه و فقط در جزئیات کمی متفاوته.
و اما رسیدیم به اصل مطلب یعنی مدارکی که باید در روز مصاحبه همراه داشته باشی.

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای اون کشور

اولین مرحله برای درخواست ویزای هر کشوری تکمیل فرم درخواست ویزاست که باید از سفارت مربوطه به صورت حضوری یا اینترنتی دریافت بشه. این فرم رو  باید به همراه باقی مدارک مورد نیاز در زمان مصاحبه ارائه بدی.
حواست باشه که هرچند این کشورها عضو شینگن‌اند و ویزای همه‌شون ویزای شینگن محسوب میشه، اما فرم درخواست برای هر کشوری متفاوته. بنابراین مثلن برای درخواست ویزای آلمان نباید به سفارت فرانسه مراجعه کنی.

بعدتر نوشت: {این قسمت رو یکی از خوانندگان به نام “پاشا” اضافه کرده به نوشته‌ام}، توي فرم ويزا هميشه ازت ميپرسه كه ويزاي یک بار ورود ميخواي يا چند بار ورود يا به اصطلاح مالتي پِل. اگه تو مدت اقامت بخوايم از حوزه‌ی شینگن خارج بشيم و دوباره وارد بشيم نيازه كه ويزاي مالتي پِل اقدام كنيم و يه مزيت خيلي بزرگي كه داره اينه كه با ويزاي شینگن مالتي پِل ميشه به تمام كشورهاي بالكان (اروپاي شرقي: بلغارستان، مقدونيه، كوزووو، آلباني، مونته‌نگرو، صربستان، كرواسي و…) سفر كرد، بدون نياز به داشتن ويزاي تك تك اونها.

 • شناسنامه‌ی ایرانی

ترجمه‌ی رسمی شناسنامه‌ات با فتوکپی از تمام صفحات باید حتمن موجود باشه.

 • پاسپورت

اعتبار پاسپورتت باید حداقل شش ماه بعد از تاریخ درخواست ویزات باشه.
کپی پاسپورتت رو فقط از صفحات یک تا پنج و همین‌طور صفحاتی که تو اونا مهر ویزا خورده تهیه کن.

بعدتر نوشت: تو بعضی از این چک لیستای مدارک مورد نیاز ویزای شینگن، ازت اصالت امضا یا تصدیق امضا خواسته میشه. این دیگه چیه؟ تو برگه‌ی اول پاسپورتت همونجا که نوشته صادر کننده جناب سرهنگ فلانی، یه جایی هست یه نام امضاء دارنده گذرنامه (Holder’s signature) اونجا باید با خودکار یا خودنویس امضای خودت باشه. اگه تا الان امضا نکردی، امضاش کن و همین کافیه واسه ارائه به سفارت.

 • سه قطعه عکس رنگی

ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر رو اکثر عکاسی‌ها می‌دونن و بهشون بگی واسه ویزای شینگن می‌خوای، خودشون خودجوش همه‌ چی رو رعایت می‌کنن.
فقط موقع عکس انداختن قشنگ و مرتب باش چون طبق مقررات شینگن، عکست بر روی برچسب ویزا چاپ میشه.

 • اسناد رسمی شغلی و منابع مالی

خب تا ماجرای ویزا به این قسمت میرسه، خیلی‌ از هم‌سن و سال‌های من یه نگاه به لیست مدارک میندازن و ناامیدانه با خودشون فکر می‌کنن: “نه! ویزای شینگن با این اوصاف برای امثال من نیست”. بذار قضیه رو برات ساده کنم. کشور مقصد مدارکی رو می‌خواد تا خیالش راحت بشه که تو واقعن یه مسافری نه پناهنده! می‌دونی چی میگم؟

واقعیت اینه که همه‌ی کشورها از این نگران هستن که تو به اسم سفر ویزا بگیری ولی بری و دیگه به کشور خودت برنگردی به خصوص تو این سن و سال! قبول کن که متاسفانه تو اوضاع و احوال این روزهای خاورمیانه، وقتی مجردی و هنوز سی سالت نشده، سخت‌گیری‌های عجیبی در این مورد به خصوص واسه ایرانی‌ها وجود داره.

بنابراین اگه تو بتونی به هر نحوی و با ارائه‌ی مدارکی ثابت کنی که آقاجان من کار و زندگی دارم تو کشور خودم و باید برگردم سر زندگیم، احتمال گرفتن ویزا برای تو بالا میره. یعنی چی؟

یعنی اگه شاغلی باید گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی که روی سربرگ رسمی محل کار، با امضای مدیر عامل و ذکر سمت شغلی، حقوق ماهانه و مدت زمان اشتغال به کار باشه و در صورت داشتن بیمه کاری، سوابق سه ماه آخر قبل از درخواست ویزا رو با خودت ببری.

اگه محصلی باید از دانشگاهت نامه‌ی اشتغال به تحصیل به زبان انگلیسی که روی سربرگ رسمی دانشگاه، با امضای رییس دانشگاه و ذکر رشته تحصیلی، مدت زمان اشتغال به تحصیل باشه و هم‌چنین بهتره که دو سه تا توصیه‌نامه از استادای دانشگاهت که توش ذکر بشه که فلانی شاگرد خوبیه و می‌خواد برگرده درس بخونه همینجا، ببری.

اگه شغل آزاد داری باید پروانه‌ی کسبت رو ترجمه کنی و در صورت پرداخت مالیات، سوابق آخرین مالیاتی که پرداخت کردی با مهر اداره‌ی مالیات و به انگلیسی، برداری و همراهت ببری .

اگه فریلنسری و برای خودت کار می‌کنی باید یه مدرکی داشته باشی که نشون بده پروژه‌ای تو این مملکت در حال انجام داری یا یه پیشنهاد کاری خوب به محض بازگشت به وطن منتظرته.

اگه ازدواج کردی و خانه‌داری یا اینکه تحت تکفل پدرت هستی می‌تونی گواهی اشتغال به کار و پرینت حساب بانکی همسر یا پدرت رو ببری.

اگه فقط سفر می‌کنی از این سو به اون سو، لازم نیست با کوله پشتی بری سفارت چون اجازه نمیدن چیزی ببری داخل با خودت. مُهرهای متعدد ورود به کشورها که تو پاسپورتت خورده همه‌ی حرف‌ها رو به جات میزنه. مدرک خاصی نمی‌خوای.

اگه قبلن یک‌بار به هر طریقی ویزای شینگن گرفتی، اوضاع تو این قسمت راحت‌تره برات. چون اجنبی‌ها با خودشون میگن این بنده خدا یک‌بار فرصت داشته فرار کنه و نخواسته. پس این بار هم به کشورش برمی‌گرده!

اگه می‌خوای پناهنده شی و بری از این مملکت، تو رو خدا از این راه اقدام نکن! با این کاری که می‌خوای بکنی، سفر رفتن رو برای هم‌وطنای خودت که آرزوشون دیدن همه‌ی قشنگی‌های دنیاست، سخت و غیرممکن می‌کنی.

اگه جزو هیچ کدوم از این دسته‌ها نیستی، تو خیلی باحالی! من نمی‌دونم چه مدرکی باید ببری، فقط یه سوال دارم پس تو زندگی چی کار می‌کنی؟!

خلاصه هرچیزی که ثابت کنه تو به یه طریقی به مملکت خودت وصلی، به انگلیسی ترجمه کن و همراه خودت ببر!

ویزای شینگن من به همراه جنگولک بازی!

از طرفی می‌رسیم به بحث مالی و اینکه چرا پول داشتن اینقدر برای سفارت‌ها مهمه؟ آیا اونا آدمای پول دوستی هستند؟

نه والا، اونا فقط نگرانن که تو نتونی از پس هزینه‌های سفرت بربیای و باری بشی بر دوش دولت‌هاشون. پس از تو مدارکی می‌خوان که نشون بده تو می‌تونی طی سفر از نظر اقتصادی رو پای خودت وایسی.

بنابراین اگه مشکل مالی نداری پرینت حساب بانکیت، گردش سه ماه آخر و مانده حساب که روی سربرگ انگلیسی بانک نوشته و مهر شده باشه و در صورت داشتن سند ملکی به نام خودت، اصل و ترجمه‌‌ی سند روز مصاحبه همراهت باشه.

اما اگر از نظر مالی ضعیفی، کافیه از کسی که برات دعوت‌نامه می‌فرسته بخوای که تو دعوت‌نامه‌اش ذکر کنه که تو رو ساپورت مالی میکنه و برای اثبات این قضیه فیش حقوقی سه ماه اخیرش یا یه پرینت از حساب بانکیش رو برات بفرسته. بعضی از کشورها مثل آلمان یه فرم مخصوص و جداگانه برای این موضوع دارن، دیگه خودت از سفارت مربوطه تحقیق کن راجع بهش.

اگه دعوت‌نامه‌ای درکار نیست و می‌خوای توریستی اقدام کنی از پدر، همسر، برادر، مادربزرگ یا هرکسی تو خانواده‌ات که وضع مالی خوبی داره یه نامه‌ی انگلیسی بگیر که توش ذکر کنه که تو رو حین سفرت ساپورت مالی میکنه و برای اثبات این قضیه باز فیش حقوقی سه ماه اخیر یا یه پرینت از حساب بانکی اون شخص کمک می‌کنه.

بعدتر نوشت: این رو باید اضافه کنم که این نامه رو میتونی خودت تو یه برگه A4 به انگلیسی بنویسی و بدی پدرت امضا کنه. از کجا می‌فهمن که این نامه واقعن از سمت پدرته و دروغ نمیگی؟ تو صفحه‌ی اول گذرنامه‌های هممون یه جای امضا هست. که باید امضای هرکسی اونجا وجود داشته باشه و بهش میگن برگه‌ی اصالت امضا. از صفحه‌ی اول گذرنامه‌ی پدرت یه کپی می‌گیری و همراه این نامه می‌بری. قبلن هم شناسنامه‌ات رو دادی ترجمه کردن پس کاملن متوجه میشن که تو بچه‌ی این پدری. احتیاجی به دارالترجمه و محضر و این کارها نیست واقعن برای این نامه. تو گوگل هم اگه به انگلیسی سرچ کنی Financial support letter for Visa احتمالن ایده میگیری چطور نامه‌ات رو بنویسی.

اما بهتره بدونی که این مدارکی هم که اینجا نام بردم وحی مُنزل نیست. یعنی شخصی رو می‌شناسم که تمام و کمال این مدارک رو داشته ولی موفق به دریافت ویزا نشده. برعکسش هم زیاد اتفاق میفته.

من چی کار کردم؟ چون شاغلم، مدارک کارم رو ارائه دادم. دوستم هم تو دعوت‌نامه‌ای که برام فرستاد، ذکر کرد که من رو از لحاظ مالی ساپورت می‌کنه. برای محکم کاری یه نامه هم از پدرم گرفتم که توش نوشته بود فلانی دختر منه و اگه تو سفر مشکلی از نظر اقتصادی داشت، هیچ نگران نباشید من هستم. تو پاسپورتم هم خبری از مهرهای متعدد سفرهای خارجی نبود. همین!

چی شد؟ خسته شدی و فک میکنی ویزا گرفتن و جمع آوری این مدارک کار خیلی مشکلیه؟ نفس عمیق بکش و یه لحظه خودت رو تو این عکس ببین، همه سختیا دود میشه میره هوا.

Processed with VSCO with c1 preset
فکر کن کنار رود دانوب تو بوداپست ایستادی و داری این منظره رو تماشا می‌کنی.
 • بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد

برای وقت سفارت لازم نیست بلیط بخری. تو که هنوز نمی‌دونی با درخواست ویزات موافقت میشه یا نه. کافیه که یه رزرواسیون صوری انجام بدی. اکثر آژانس‌های هواپیمایی این کار رو برات انجام میدن. بهشون بگو که این کار برای مراجعه به سفارت جهت درخواست ویزا الزامیه. تو این مرحله نیازی نیست که در مورد پرواز وسواس به خرج بدی، بگذار آژانس یه بلیط هواپیما رو  مطابق با تاریخ مورد نظرت برات ایمیل کنه. من پولی برای این کار به آژانس پرداخت نکردم.

 • بیمه‌ی مسافرتی

این بیمه‌نامه رو برای ارائه به سفارت باید به صورت قطعی بخری و دیگه نمیشه رزرو کرد ولی از طرفی، به مدت یک‌سال اعتبار داره. بیمه برای کل مدت زمان سفر باید حداقل هزینه‌ی ۳۰ هزار یورو رو برای هر مسافر پوشش بده. این بیمه‌نامه‌ها رو میشه آنلاین یا از دم در سفارت خرید.

بسته به مدت اقامت و سن‌و‌سال متقاضی، قیمتش متفاوته. من برای این مدت سفرم، به صورت آنلاین از بیمه‌ی سامان خریدم و چیزی حدود صدهزار تومن هزینه‌ی بیمه‌نامه‌ام شد. به خدا ازشون پولی بابت تبلیغ نگرفتم ولی پری گفت همه چی رو با جزئیات بنویس!

 • برگه‌ی رزرو هتل، برای کل مدت اقامت و مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت

ارائه‌ی رزرواسیون هتل برای کسانی که دعوت نامه ندارن و می‌خوان توریستی سفر کنن لازمه. کار سختی هم نیست. هتلی رو تو کشور مقصدت پیدا کن که احتیاج به کارت اعتباری نداشته باشه و نقدی مسافر قبول کنه. یه رزرو انجام بده و همون رو به سفارت ببر.

فقط حواست به تاریخ باشه که یه وقت سوتی ندی!

 • دعوت‌نامه

از دوست یا فامیل درجه یکت بخواه که بره و از دفاتر شهرداری تو شهرش یه دعوت‌نامه به نام تو بگیره، اصل دعوت‌نامه که شخص دعوت‌کننده از کشور مقصد برای مسافر فرستاده مورد نیازه. یادت باشه که اگه دعوت‌نامه داشته باشی نیازی به برگه‌ی رزرواسیون هتل نداری.

قبل از مصاحبه یک‌ بار خودت این دعوت‌نامه رو بخون. گاهی از توی دعوت‌نامه سوالاتی پرسیده میشه تا بدونن که آیا این دعوت‌نامه واقعیه یا صوری! مثلن سوالی شبیه به این: شخصی که برات دعوت‌نامه فرستاده مجرده یا متاهل.

هم‌چنین یه سری مدارک برای اثبات رابطه‌ی فامیلی یا دوستی با شخص دعوت‌کننده بهتره همراهت باشه. مثلن چی؟ اگه فامیل درجه یک باشه که تو ترجمه‌ی شناسنامه معلومه. اما اگه دوستته، باید ثابت کنی که یه آدم رندوم و همین‌جوری نیست و شما دوتا واقعن همدیگر رو می‌شناسین. مثلن پرینت ایمیل‌هاتون به هم یا اگه سال‌ها قبل تو یه دانشگاه درس خوندین مدرک تحصیلی‌ جفتتون یا خلاصه هر چیزی که ثابت کنه با هم آشنا هستین رو با خودت ببر! من شخصن فکر نمی‌کردم که عکس مدرک مستدلی باشه ولی گویا هست! عکس‌های قدیمی‌تون رو با خودت ببر. شاید کارساز بود. اگه اون شخص غیرایرانی بود و قبلن ایران اومده، ازش بخواه یه کپی از پاسپورتش و اون صفحه‌ای که مهر ورود به ایران خورده رو برات بفرسته. احتمالن خیلی کمک کنه و می‌تونی بگی ای کارمند محترم سفارت! هر رفتی یه اومدی داره. حالا من می‌خوام برم کشور شما!

من چی کار کردم؟ من والا همراه خودم هیچ مدرکی برای اثبات دوستیم با شخص دعوت کننده نبردم سفارت! با اعتماد به نفس کامل گفتم دوستمه و کسی هم ازم چیزی نخواست.

Processed with VSCO with c1 preset
خودت رو تو ونیز ایتالیا تصور کن تا با انگیزه‌تر بری سراغ کارای ویزات.

مدارک مورد نیاز ممکنه گاهی با توجه به شرایط فرد و کشور صادرکننده‌ی ویزا متفاوت باشه که در این صورت بهتره به بخش ویزای توریستی مربوط به همون کشور مراجعه کنی. در مورد ترجمه‌ی مدارک، سفارت هلند ترجمه رو بدون مهر وزارت خارجه می‌خواست و فقط مهر ترجمه‌ی رسمی کافی بود. تو باز با دقت شرایط کشور مورد نظرت رو بخون شاید اونا مهر وزارت دادگستری یا خارجه رو خواستن. کاره دیگه!

گرفتن ویزای شینگن چقدر هزینه داره؟

قیمت ویزای شینگن ۶۰ یوروست که باید به یورو و به صورت نقدی در محل سفارت بپردازی. پس یادت باشه که معادل ریالی قبول نیست. اگه به پول خودمون بخوام حساب کنم، با احتساب هر یورو حدود ۴۰۰۰ تومن، میشه ۲۴۰ هزار تومن.

یه دقیقه صبر کن، کی بود می‌گفت ویزای شینگن گرونه؟

وای حالا واسه مصاحبه‌ی ویزا چی بپوشم؟

وا! نخند! این یه مطلب جدیه. خیلی از مردم به اینکه هنگام مراجعه به سفارت چی بپوشن، اهمیتی نمیدن و اگه یه همچین چیزی رو بهشون بگی برات شعر میگن که “نه همین لباس زیباست نشان آدمیت” اما از من می‌شنوی تو جزو اون خیلی‌ها نباش! صادقانه‌اش اینه که همه‌ی آدم‌ها چه بخوای چه نخوای تو رو بر اساس ظاهرت قضاوت خواهند کرد. کارمندان سفارتخونه‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستن. پس بهتره یه ظاهر آبرومند و مرتب داشته باشی، آتو دست کسی ندی و از نظر ظاهر تو بهترین حالت خودت باشی. مثلن با کفش باشی نه با دمپایی! کلن در یک کلام باید سعی کنی شبیه کسانی که قصد پناهنده شدن دارن نباشی!

مصاحبه‌ی ویزا چه جوریه؟

تو این مصاحبه، کارمند سفارت ممکنه راجع به سفرت و مدارکت بپرسه. پس آماده باش که با اعتماد به نفس به همه‌ی سوالاش جواب کوتاه بدی. اما ریلکس باش و با لبخند این کار رو انجام بده. وقتی رفتی جلوی اون پنجره وایسادی، نگران و ملتهب  نباش، اصلن استرس واسه چی؟ مگه تو قراره از کشورت فرار کنی و پناهنده شی؟ نه، خیلی متمدن فقط قراره بری سفر و دنیا رو ببینی، پس نگرانی برات معنا نداره. آیا این مصاحبه به زبان انگلیسیه؟ نه، به زبان شیرین فارسی از شما سوال می‌پرسن.

بعد از مصاحبه، اگه تمام مدارکت کامل باشه، پول و پاسپورتت رو می‌گیرن و یه رسید بهت میدن. سفارت هلند یه آپشن خوبی داره و اون اینکه اگه مدارکت کامل نباشه بهت ۲۴ ساعت وقت میده که نواقص پرونده‌‌ات رو تو یه پاکت بذاری و بندازی تو صندوقی که برای این منظور تو حیاط سفارتخونه گذاشتن.

آیا مصاحبه‌‌ی ویزای شینگن خیلی ترسناکه؟

نه والا، کارمندان سفارتخونه‌ها هم مثل خیلی از ماها انسانن و از کره‌ی ماه نیومدن فقط بر حسب تقدیر، شغلشون اینه که بشینن اونجا و پناهنده‌ها رو از مسافرها تشخیص بدن. ممکنه لبخند نزنن یا رفتارشون دوستانه نباشه. اما به همه‌ی سوالات منطقی‌ات جواب میدن و ازت سوالات منطقی و مرتبط می‌پرسن. همین!

چقدر طول می‌کشه که بهت ویزا بدن؟

این پروسه دو الی سه هفته زمان می‌بره. در روز مصاحبه یه تاریخ و ساعت برای تو مشخص می‌کنن و ازت می‌خوان در زمان مشخص شده، شخصن جهت دریافت پاسپورتت به محل سفارت مراجعه کنی.

ایشالا ویزات رو بگیری و بری اینجا! دریاچه‌ی بلیک تو لیوبیلیانای اسلوونی!

وای خدایی نکرده اگه درخواست ویزام ریجکت شد چی؟ چی کار کنم؟

همه‌ی سفارتخونه‌ها به تو حق اعتراض میدن، می‌تونی تا یک ماه بعد از دریافت ریجکشن ویزا اعتراض کنی. ولی ممکنه جواب درستی بابت اینکه چرا درخواستت رد شد دریافت نکنی.

در ثانی اگه ویزات ریجکت شد، یادت باشه که دنیا به آخر نرسیده. کشورهایی تو اروپا وجود دارن که عضو شینگن نیستن و قوانینشون در زمینه‌ی ویزا کمی راحت‌تره. از خیلی جهات هم بسیار زیبا هستن مثل کرواسی. برای اون کشورها اقدام کن.

بعدم اینکه، وجدانت راحته که یک‌ بار برای رسیدن به رویاهات اقدام و تلاش کافی کردی اما خارج از اراده‌ات اتفاقاتی افتاد و  نشد.

نگران این هم نباش که حالا چون ویزات ریجکت شده، بقیه‌ی کشورها بهت ویزا نخواهند داد. این خبرها هم نیست. می‌تونم هزاران مثال برات نام ببرم.

در آخر بگم که من واقعن دلم می‌خواد به همه‌ی مردم کمک کنم که از استرس‌های سفرشون کم بشه و سبک‌تر بشن و راهی بشن ولی یادت باشه که من نماینده‌ی هیچ سفارتی نیستم. پس لطفن از من سوال نپرس که آیا ویزای تو با شرایط خاصی که داری تایید میشه یا نه. باور کن اگه دست من بود یا من کارمند سفارت بودم به همه‌ی مردم ایران ویزا می‌دادم چون دلم می‌خواد همه بتونن برن سفر و از ته دل امیدوارم آدما خوشگلیای این دنیا رو با چشم خودشون ببینن.

پاشو و برو دنبال آرزوت! خدا رو چه دیدی شاید به توام مثل من در کمال ناباوری ویزا دادن.

 

 

34

601 کامنت

   • سلام وقتتون بخير
    اميدوارم اين كامنت منو بخونين
    ن ريجكتي دارم از يفارت بلژيك
    ولي يكبار قللش ويزا از ايتاليا داشتن بنظرتون اقدام كنم دوباره از ايتاليا

   • سلام واقعا مرسي از مطالب من دارم از استرس ميميرم با اينكه تا حالا شنگن داشتم و اينكه بيش از ١١ كشور سفر كردم ولي خيلي ويزاي شنگن استرس داره هر روز تو سايت هاي مختلفم تا از استرسم كم بشه امشب خيلي اميدوارم كردي با مطالبت

    • سلام. منم مثل شما هستم. با اینکه جاهای مختلف بودم و چندین ویزای شینگن دارم باز هم نگرانم. برای آلمان اقدام کردم ولی نمیدونم. چی میشه؟ چون شنیدم خیلی سخت میگیره و ویزای توریستی نمی ده.

 1. مرسى مرسى از اين اطلاعات كامل و با جزيات دقيق. واقعا خدا خيرت بده! ديگه كسى با وجود اين اطلاعات كه به زبان شيرين فارسى هم نوشته شده، باز سوال بيجا بپرسه، به نظر من از سر تنبلى و بى دقتى خودش بوده. من يك نكته بر اساس تجربيات خردم و اطرافيان اضافه كنم، شايد به كار كسى خورد، و كمكى به كسى كه عاشق و بيتاب سفر هست شد: سفارت ايتاليا و اتريش هم به آسونى ويزاى توريستى مى دن، علاوه بر سفارت هلند كه سارا كامل توضيح داده. از سفارت آلمان حداكثر تا مى تونين براى درخواست ويزاى توريستى، به خصوص بدون دعوتنامه دورى كنين. ازونجايى كه حجم پناهنده ها و كسايى كه درخواست ويزاى غير توريستى ازين كشور دارن زياده، امكان ريجكت شدنش بالاست. حتى در مواردى ديده شده كه درخواست كسانى كه دعوتنامه از فاميل درجه يك داشتن هم ريجكت شده.

  • پریسای عزیزم تو به من لطف داری و ممنونم که از تجربه‌ی خودت گفتی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

  • من پارسال اقدام کردم توریستی از سفارت اتریش ..با این که رزرو هتل از خود کشور مورد نظر انجام شده بود و مهر و امضا هم داشت و با پست واسم فرستاده بودن و با تمام این که همه مدارکم کااامل کاامل بود و هتلای دیگه هم اکی بود فقط به خاطر این که همین برگه هتل مذکور که سه روز قرار بود اونجا باشم سربرگ نداشت سفارت با درخواست ویزام موافقت نکرد و خیلیییی اذیتم کرد ی تایم یک ساعته به من داد که ببرم براشون با سر برگ انگار سر کوچه است خلاصه با هتل مورد نظر تماس گرفتیم حتی یکی از اشناهامون از اتریش رفت اون کشور ولی تایم کاریشون شروع نشده بود و وقتی اومدن که مهلت سفارت به من تموم شده بود هرچی گفتم ی ۲۴ ساعت تام بدن ندادن و با رفتار خیلیییییی بد گفتن دوباره وقت سفارت بگیرم و اقدام کنم…بازم میگم بقیه مدارکم کاکل کامل بود..برخورد کارمندای سفارت اتریش اصلا خوب نبود با این که ایرانی هستن….:((
   امسال از طریق دعوتنامه اقدام کردم والا از حالا استرس گرفتم..دعوتنامه از طرف دوستم هست و هرچی مدارک دوستی هم داریم جمع میکنم و میبرم…

 2. سلام و صبح بخیر
  مرسی از اطلاعات خوب و کاملتون
  یه سوال دارم ویزای توریستی اکثر سفارت ها ۱۴روزه هستش پس علنا راهی وجود نداره بدون دعوتنامه بتونیم بیش از ۱۴روز ویزا بگیریم؟ و در صورتیکه جوابتون بله هست یه سوال دیگه اینکه آِیا حتی بعد از چندبار ویزای شینگن گرفتن میشه بیشتر از ۱۴روز ویزای توریستی گرفت؟

  • سلام.صبح بخیر.
   همون‌طور که نوشتم “من نماینده‌ی هیچ سفارتی نیستم” پس متاسفانه جواب سوال تو رو نمی‌دونم. بهتره از گوگل استفاده کنی.
   موفق و سبک‌تر باشی.

 3. رنج اگر هست ، نه از جاده ، که از ماندن هاست …
  امیدوارم همیشه سفرهای خوب و تجربه های بدیع و زیبائی داشته باشید .
  ممنون که می نویسید ، نوشتن یکی از سخت ترین کارهای دنیاست ، خاصه اگر با دل نوشته شود که در این صورت باید به بعثت متفاوتی رسیده باشید .

  • آدم کامنت‌هایی مثل کامنت شما رو که می‌خونه. دلگرم و امیدوار میشه به کاری که میکنه و وقتی که میذاره.
   واقعن ممنونم ازتون.

 4. خيلي خيلي ممنون از توضيحات كامل و دقيقت،سفارت المان خيلي سخت وقت ميده براي مصاحبه،فقط اينترنتيه سايتشم هر يكشنبه باز ميشه،ساعت٢،ولي انقدر حجم مراجعه كننده ها به سايت زياده كه من با اينكه دعوتنامه داشتم ولي بيخيال شدم.
  فقط يه سوالي،ميتونم دعوتنامه از المان داشته باشم ولي ويزا رو از فرانسه يا هلند بگيرم و بصورت ترانزيت توي فرانسه يا هلند باشم،از اونجا با قطار يا هواپيما برم المان؟
  ممنون ميشم اگه كسي ميدونه جواب بده

  • سلام. تو همین مطلب نوشتم که “حواست باشه هرچند که این کشورها عضو شینگن اند و ویزای همه‌شون ویزای شینگن محسوب میشه، اما فرم درخواست برای هر کشوری متفاوته، بنابراین مثلن برای درخواست ویزای آلمان نباید به سفارت فرانسه مراجعه کنی” حتمن بادقت نخوندی، خیلی ساده و دودوتا چارتاست، پیچیده‌اش نکن، یا باید بیخیال دعوت‌نامه‌ی آلمانت بشی و توریستی با شانس کمتر از هر کشور دیگه عضو شینگن اقدام کنی و آزادانه به آلمان بری یا اگه میخوای با دعوت‌نامه شانس بیشتری برای خودت قائل بشی باید با حوصله وقت بذاری و از همون سفارت آلمان اقدام کنی.
   موفق باشی.

 5. سلام سارا..
  از وقتی که سفرنامه ت رو دنبال میکردم همیشه کلی از این سوالات پیش میومد که خوشبختانه داری به یکی یکی شون پاسخ میدی..
  الان یه سوال شاید مسخره به ذهنم خطور کرده که اون بخش مصاحبه سفارت با چه زبونیه!؟
  زبان اون کشور و یا فارسی و یا انگلیسی :))

  • سلام.
   خوشحالم که نوشته‌هام بهت کمک کرده. سوال خوبی پرسیدی اتفاقن. به فارسی سوال می‌پرسند. الان تو مطلبم هم اضافه میکنم. ممنونم از نکته سنجیت.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

  • سلام نجمه.
   خوشحالم که نوشته‌ام جواب سوالاتت رو داده. ممنون از کامنتی که گذاشتی و دلگرمم کردی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 6. یه مدت خیلی دلم میخواد برم اسکاندیناوی ولی از طرفی هم از این کاغذ بازی ها خیلی بدم میاد یه جورایی متنفرم. هر جور حساب میکنم نمیشه همه ی مدارکی که اینا میخوان رو فراهم کرد. اینجوری احساس میکنم اصن ما رو آدم حساب نمیکنن. فکر کنم بهترین حالت اینه که دعوت نامه داشته باشه از شهروند یکی از این کشورها.

  • نظر من رو بخوای بهترین یا بدترین حالت وجود نداره فقط میدونم اگه کاری رو با تمام وجود میخوای باید براش وقت بذاری، برنامه ریزی کنی و زحمت بکشی.
   اینکه رو کاناپه بشینی و بگی خیلی دلم میخواد برم فلان جا اما نمیدن و نمی‌گذارن یه پیش فرض اشتباهه. قبول داری؟!
   موفق و سبک‌تر باشی.

 7. خیلی ممنون که کامل و جامع توضیح دادین. به جواب خیلی از سوال هام رسیدم، اونم بعد مدت ها
  در کل شما سه نفر فوق العاده این. بهترین ها رو براتون آرزو می کنم

 8. خیلی عااالی بووود، کلی به دردم خورد سارا جون، فقط یه سوال اعتبار ویزا نود روزه یا میتونی نود روز تو محدوده شینگن بمونی؟

 9. معمولا مادران بيشتر به اين دليل مهر زيادي به فرزندان خود دارند كه بودن انها را ادامه بودن خود مي پندارند ، من هم در سفر بودن شما را ادامه رويا ها و بودن هاي خودم مي دانم ، بسيار بسيار خوشحالم كه سفر را زندگي ميكنيد و زندگي را سفر …..

 10. سلام
  خیلی ممنون بابت اطلاعات مفیدتون .یک سوال واسم پیش اومده که فقط یک بار شانس برای ویزای شینگن وجود داره؟؟بعد از ریجکت باید برای همیشه فراموشش کرد؟
  ارزوی موفقیت در راه قشنگتون

 11. بله موافقم، ولی شرایطش الان مناسب نیست تا اون چیزی که میخوام عملی بشه ولی وقتش که برسه هر راهی باشه میرم تا عملی بشه (مثلن همین ویزا). ولی همیشه یه سری دست اندازه ها هم هست واسه ما. مثلن من پول جمع کردم که یه دوربین نیمه حرفه ای بخرم. پول هم سر موعد جور شد ولی از طرفی دوربین هم گرون شد 🙂 الان اگه تو مرحله ی برنامه ریزی باشم واقعن یه سری اتفاق هایی که دست هیچ کس نیست و ممکن رخ بده و خیلی هن میتونه اعصاب خورد کن باشه. ولی خوب کاریش نمیشه کرد، زندگی همینه.

 12. سلام سارا جان
  میبخشید یه سوال.. ینی اگه دعوت نامه نداشته باشم نمیتونم ویزای سه ماهه بگیرم؟!
  اخه من از کجا دوست خارجی گیر بیارم!؟

 13. ممنونم سارا
  امیدوارم انرژی خوبی که به همه اهل سفر دادی با این مطلب کامل، بهت برگرده عزیزم ، خوشحالم که تورو میشناسم

 14. سلام واقعا ممنون از اطلاعات خوبتون
  ۲ تا سوال دارم. که ممنون میشم جواب بدین
  ۱- وقتی زوج هستی آیاتضمینی هست که به هر دو ویزا بدن؟
  ۲-اگر سفرت بیش از ۹۰ روز طول کشید میشه ویزا رو تمدید کرد؟

  • سلام.ممنون از شما که می‌خونید ما رو.
   ۱٫ زوج‌ها هم مثل یه فرد مجرد باید ثابت کنن که قصد پناهندگی ندارند و فقط می‌خوان برن مسافرت. پس بله امکانش هست هردو ویزا بگیرن و من کسانی رو میشناسم که باهم ویزا گرفتن.
   ۲٫طبق قانون حوزه شنگن هيچ مليتي نميتونه بيش از ٩٠ روز مداوم به صورت توريستي در شنگن بمونه حتي آمريكايي، به جز شهروندان اتحاديه اروپا. بعد از ٩٠ روز بايد خارج بشه و ٩٠ روز صبر كنه و دوباره وارد بشه.
   قانون دقيقش اينطوريه:
   شما نميتونين بيش از ٩٠ روز در بازه ١٨٠ روزه (٦ماه) در شنگن باشين.
   مثلا من اگه بازه ويزام ٦ ماه س ميتونم ٣ تا ٣٠ روز در اين ٦ ماه برم و بيام و يا همه ٩٠ روز يهو بمونم يا هر جور ديگه اين ٩٠ روز رو پُر كنم.
   سلامت و سبکتر باشی.

 15. وای سارااااا عالیه مرسییییییی مرسییییییی خیلی کامل و با جزییات نوشتی…..خیلی ممنون و واقعا خسته نباشی🌼🌼🌼🌼
  منم امیدوارم بتونم بزودی بگیرمش….

 16. سارای عزیز و مهربون
  بابت راهنمایی هاتون و اینکه اینقدر دقیق، با جزییات و با حوصله توضیح دادید بی نهایت سپاسگزارم. لذت میبرم که هنوز افرادی در مملکتم هستند که به فکر سوالای بی جواب هموطناشون و خوشحالی دیگران هستند.
  لحظات زندگیتون سرشار از ارامش و تجربیات زیبا

  • آناهیتا، تو میدونی که خوندن همین دو خط کامنت چقدر دلگرمم میکنه به نوشتن؟ دمت گرم:)
   سلامت و سبک‌تر باشی ایشالا.

 17. سلام . خيلي خوشحال شدم كه شما رو به طور اتفاقي پيدا كردم. و از روزي كه تجربياتتون رو خوندم انگار دوباره اروزي سفرم كه مدتها بود فراموش شده بود جرقه اي زد و بهم گفت من هنوز اينجام به من لباس واقعيت بپوشون . ممنونم از توصيحات كامل شما. اميدوارم هميشه شاد باشين و سلامت و تمام زيبايي هاي اين دنيا رو ببينيد و لمس كنيد . ❤️❤️❤️❤️

  • سلام فتانه.
   خیلی خوشحالم که نوشته‌ام کمکت کرده. منم همین آرزوهای قشنگی که کردی رو متقابلن برای تو دارم.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 18. دروود بر سارا بانو 🙂
  لذت بردم از اين همه جزييات شفاف و كاربردي. دلم نيومد چند تا نكته رو اضافه نكنم ؛)

  توي فرم ويزا هميشه از شما ميپرسه كه ويزاي ١ بار وروود ميخواين يا چند بار وروود يا به اصطلاح مالتي پِل. اگه تو مدت اقامت بخوايم از حوزه شنگن خارج بشيم و دوباره وارد بشيم نيازه كه ويزاي مالتي پِل اقدام كنيم و يه مزيت خيلي بزرگي كه داره اينه كه با ويزاي شنگن مالتي پِل ميشه به تمام كشورهاي بالكان (اروپاي شرقي: بلغارستان، مغدونيه، كوزُوُ، آلباني، مونته نگرو، صربستان، كرواسي و…) سفر كرد، بدون نياز به داشتن ويزاي تك تك اونها. پس به قول خودت ويزاي شنگن يكي از ارزونترين ويزاهاست چون با پرداخت فقط ٦٠ يورو ميتوني به نزديك به ٤٠ كشور سفر كني. تكرار ميكنم كه حتمن بايد مالتي پِل باشه.

  يه نكته ديگه اينكه، يه موقع اشتباه نكنيم كه ويزاي شنگن توريستي، ٣ ماهه س! ويزاي شنگن توريستي رو بر اساس برنامه سفر شما صادر ميكنن، ميتونه ١ هفته باشه يا حتي ٦ ماه و يا حتي بيشتر، كه البته بهتره اگه باره اوله ٦ ماهه اقدام نكنيم ؛)
  طبق قانون حوزه شنگن هيچ مليتي نميتونه بيش از ٩٠ روز مداوم به صورت توريستي در شنگن بمونه حتي آمريكايي، به جز شهروندان اتحاديه اروپا. بعد از ٩٠ روز بايد خارج بشه و ٩٠ روز صبر كنه و دوباره وارد بشه.
  قانون دقيقش اينطوريه:
  شما نميتونين بيش از ٩٠ روز در بازه ١٨٠ روزه (٦ماه) در شنگن باشين.
  مثلا من اگه بازه ويزام ٦ ماه س ميتونم ٣ تا ٣٠ روز در اين ٦ ماه برم و بيام و يا همه ٩٠ روز يهو بمونم يا هر جور ديگه اين ٩٠ روزُ پُر كنم.

  اميدوارم تونسته باشم مفهومُ برسونم! ؛)

  يه نكته ديگه ؛)
  اگه هيچ كسيُ نداريم كه برامون دعوتنامه بفرسه، ميتونيم يه كارگاه، يا نمايشگاه يا همايش يا هر گردهمايي مربوط به حرفه و علاقه مون پيدا كنيم تو اينترنت و ازشون بخوايم كه برامون دعوتنامه غير رسميشونُ بفرستن و اين ميتونه كمك باشه، شايد يه هزينه كوچيكي به هزينه هامون اضافه كنه شايدم نه! ؛)
  شاد و شنگول باشين 🙂

  • سلام پاشا.
   آفرین. دمت گرم. چه نکات خوب و درستی رو گفتی که من یادم رفته بنویسم. اجازه میدی اینا رو تو همین مطلب اضافه کنم که همه ببینن؟
   همیشه به سفر و سبک‌تر باشی.

  • مرسی سارا جون عالی بود کل سوالایی که درباره ویزا داشتم‌رو با این متن روون و خوبت جواب دادی.

 19. سارا ی عزیز توضیحاتت عالی بود مرسی .
  من عاشق عکسایی شدم که گذاشتی برای رفع خستگی . چه ایده ی توپی داری …
  خوشحالم که می نویسی

 20. سلام, ممنون از بابت مطلب خوب و مفید شما.من ۴ ماه پیش برای ویزا از سفارت هلند اقدام کردم و با اینکه تمامی مدارکم کامل بود و حتی دعوتنامه از عمویم داشتم ولی متاسفانه ویزا ندادند. طی کردن دوباره این پروسه واقعا به نظرم کار مشکل و سختی میاد و به کلی نا امید شدم.مخصوصا که شنیدم میگن اگه یه بار رد بشه بار دوم گرفتن ویزا خیلی سخته.

 21. خیلی خیلی خیلی ممنون….بسیار عالی و کاربردی و انگیزه دهنده بود کلمه به کلمه اش…بی نهایت لذت بخش بود توضیحات جامع و کاملت سارا

 22. سلام، رویایی زندگی میکنید و الهام بخش ما هستید از خدای خوبم بهترین هارو براتون آرزو میکنم امیدوارم هرجا که هستید شاد و پر انرژی و موفق باشید

 23. ممنون از پاشای عزیز یکی دیگه از سوالات ذهن منو جواب دادی ازت سپاسگزارم شاد و موفق باشی وهمیشه در سفر….😉

 24. بله درست ميگيد،ببخشيد من به اون قسمت از مطلب توجه نكرده بودم،ممنونم از اين مطلب مفيدي كه نوشتين،شما سه نفر افرادي هستين كه ارزويي كه من از بچگي داشتمو بهش رسيدين،خوش بحالتون اميدوارم يه روزي منم بتونم خانوادمو راضي كنم و هيچهيايك كنم

 25. سلام ممنونم از توضیحات کاملتون
  تیر ماه سال بعد عروسی خواهرم هست در هلند و قراره که برای من دعوتنامه بفرسته
  کلی استرس داشتم که چه خواهد شد ایا میتونم به این سفر برم یا نه
  با خوندن این مطلب دلم خیلی اروم شد و مطمین شدم که میرم و چقدر هم راحت میشه سفرکرد
  امیدوارم هر چه زودتر بتونم تمام ترسهامو دور بریزم و دلمو به سفر بسپارم
  شما سه تا منو هر دفعه با خوندن مطالبتون چندین قدم به جلو هول میدین
  پایدار باشید شیرزنان جسور 💪💪💪😘😘😘

 26. خیلی هم عالی
  ممنونم که از تجربیاتتون انقدر با دقت و حوصله مینویسید.
  امیدوارم همیشه شاد و سرحال, تو سفر باشید, جاهای قشنگ.

 27. چقد خوب گفتی سارا خانوم.دمت گرم.به قول مریم معرکه باشی 😀
  فقط یه سوال داشتم که نمیدونم جوابشو میدونی یا نه.ولی به امید دونستنش میپرسم 🙂 .اگر من از کشوری اقدام کردم و ویزام ریجکت شد میتونم از یه کشور دیگه برای همون سفر اقدام کنم؟

 28. سارا مطالب خوب هستن و مفید…
  ولی چیزی راجع به تصدیق امضا نگفتی
  که از مدارکی هست که سفارت ذکر کرده تو چک لیست…documents bring your
  signature اگه اطلاعاتی بدی ممنون میشم.

 29. سارا جان
  خيلي ممنون از توضيحات كامل و جامعي ك دادي ولي من اصلا تجربه خوبي از اينكه خودم اقدام كردم با وجود كامل بودن مدارك و ريجكت شدن نداشتم و نميدونستم اينقد هزينه ميبره ك شايد مجبور بشم كلي خرج كنم فقط براي رفع ريجكتي! كه البته نكردم ! شما خوش شانس بودي و خواستنت قوي ؛)
  موفق باشي و لذت ببر

 30. سلام سارا جان.من میخوام ویزای آمریکا بگیرم.دوستم دعوتنامه برام میفرسته .بنظرت همین مراحلو داره یا پروسش یه جور دیگس؟

 31. سلام…خیلی عالی و کامل بود
  خوشحالم که تونستید برید دنبال رویاهاتون..ایکاش منم بتونم:(
  منم خیلی دلم میخواد برم دنیارو ببینم ولی از اون دسته ادما هستم تنهایی تا سر خیابونم حوصلم نمیگیره برم بگردم:(((((
  بعدم شرایط خانواده مطمئنا نمیذارن من تنهایی برم

 32. سلام.
  مرسی.خیلی خوب بود.من اصلا نمیدونستم داستان چی به چیه.خیلی کمک کرد.فقط یه سوال… فقط یه بار میشه اقدام کرد برای ویزای شنگن؟

 33. چقدر خوب مینویسید، از سبک متن های هر سه نفر، میشه تاثیر معاشرت با آدمهای مختلف و سبکبار بودن رو حس کرد.
  اصلا از خوندن متن ها خسته نمیشم و وقتی به سایت سر میزنم، دوست ندارم متن ها تموم شه. تصویر سازی عالی از شرایط، اطلاعات دقیق و کامل.
  واقعا نسبت به انتشار محتوی در اینستا، قابل مقایسه نیست.
  این کارتون خیلی ارزشمنده
  پیروز و ثابت قدم باشید.

 34. سلام.
  ممنون از توضیحاتتون. عالی و جامع بودن. منم عزم سفر دارم و خوندن مطالب، بار بزرگی از ذهنم برداشت. سپاسگزارم.

 35. سارای عزیز ممنون بابت نوشته مفید و زیبات
  برام این سوال پیش اومد که اگه تقاضای ویزای شینگن رد شد دیگه نمیشه دوباره اقدام کرد ؟ (برای همون سفارت خانه یا سفارت خانه دیگری) لطفا هر دو صورت رو پاسخ بده ممنونم

  • سلام.
   چزا من افرادی رو میشناسم که علیرغم اینکه یکبار درخواستشون ریجکت شد. بار دیگه وقتی شرایطی که تو متن ذکر کردم رو رعایت کردن و ویزا گرفتن.
   قانون ثابتی وجود نداره. به شایعات توجه نکنید.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 36. سلام سارا جان..ممنون از نوشته های مفیدت
  یه سوال دارم.من به یکی از دوستام گفتم شما با سه تومن کلی اروپا رو گشتین..
  اون گفت حتما یه سری چیزا براش مهم نیس..ببخشید اینو میگم ولی گفت شاید مثلا یه سری مسائل که واسه یه زن تو ایران مهمه از لحاظ اینکه شب کجا بمونه یا… واسش مهم نیس..
  میشه لطف کنی جواب بدی.چون من میخوام تنهایی برم و خواستم این مورد رو بدونم.بازم ازت عذر میخوام

  • سلام. واقعن انتظار دارین چه جوابی به این سوال شما بدم؟:)
   فقط یک جمله دارم: هرکاری تو زندگی کنید، عده‌ای از مردم خواهند بود که به شما انتقاد کنن چون از این کار لذت میبرن. پس اهمیت ندید و جوری زندگی کنید که خوشحالتون میکنه.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 37. سلام سارا جان
  تشکر از توضیحات کامل ت به زبان فارسی و کمک و انگیزه به ما برای سفر کردن
  من مدت یک سالی هست که در هتلی در یزد ساکن هستم و دختران جوان زیادی را میبینم که از همه جای دنیا تنها سفر میکنند و همیشه به خودم میگفتم کاش میشد ما هم میتونستیم تنها سفر کنیم و دنیا را ببینیم. خوشحالم که ۳ تا دختر ایرانی هم این کار را میکنند و هم با ساخت یک سایت خوب و توضیحات عالی به هموطنانشان کمک میکنم
  یکم سوالم داشتم که شاید خنده دار باشه. جایی اشاره کردی که مثلا حتی نوشته ایی از پدر که بگوید دخترش را از لحاظ مالی حمایت میکند و …. این نامه تو کاغذ عادی به انگلیسی نوشته باید بشه، از کجا تشخیص میدند که خوب این نامه را پدر من نوشته. یا کلا نامه ایی به فارسی باید باشد و بعد با پدر باید جایی بروم برای تایید این نامه و ترجمه به انگلیسی

  • سلام نداجان،
   نه بابا خنده دار چیه اتفاقن چه سوال خوبی پرسیدی.دقت نکردم که این رو کامل توضیح بدم. اگه اجازه بدی جواب رو تو خود مطلب اضافه کنم که بقیه هم استفاده کنن.
   سبک‌تر و سلامت باشی.

 38. ساراجان مرسی از توضیحات خیلی ریز و دقیقت ممنونم . به یه جایی توی متن که رسیدم خیلی خندیدم حسابی رفتم توی فکر جایی که در قسمت منابع مالی خط آخر نوشتی “پس توی زندگی چی کار می کنی؟! ” واقعا چی کار می کنم ؟!

 39. سلام وقتی زمان شینگنتون تموم شد چیکارکردید؟ واینکه برای مابقی کشور ها که بخوایم در ادامه سفر بریم میشه ازهمون اروپا اقدام کرد یا اینکه باید برگردی تهران و دوباره از اینجا شروع کنی؟

  • سلام. قبل از اتمام زمان اعتبار شینگنم برگشتم ایران.
   اگر دوباره می‌خواین سفر کنید. بهتره ویزای چندبار ورود بگیرید وگرنه باید دوباره از اول پروسه ویزا رو طی و اقدام کنید
   سلامت و سبک‌تر باشید.

   • سلام سارا من بهزادم و میخوام برای ۱۰ روز با همسرم برم آلمان هنوز اقدامی نکردم ولی دعوتنامه رسمی دارم میخواستم از شرایط گرفتن ویزا باخبر بشم

 40. سلام. واقعا متن فوق الاده ای بود. من ۲۸ مرداد وقت سفارت هلند داشتم. تقریبا یه ماه داشتم سرچ میکردم راجب تجربیات بقیه از سفارت هلند. متاسفانه چیز جدیدی پیدا نکردم. سه چهار روز پیش خوشبختانه ویزام اومد و امروز شمارو پیدا کردم. واقعا اطلاعات کاملی بود. برای کسایی که مثل من دفه اولشون بود
  راستی تنها ایراد متن تعداد عکس بود که سفعرت هلند فقط یه عکس ۳٫۵*۴٫۵ جدید میخاد نه سه تا. اطلاعات من به روز تره😁
  حتما حواستون باشه عکسی که میبرین با عکس پاسپورتون یکی نباشه چون درجا افسر تاریخ عکس و میفهمه و آگه بیش از ۶ ماه از صدور پاس گذشته باشه عکس رو قبول نمکنه. خودم دو نفر رو دیدم که به همین علت از سفارت رفتن بیرون دنبال عکس جدید.
  خوش و خرم باشین

 41. مرسی کلی من اصلا فک میکردم این ویزا به چیزه محاله کاشکی زودتر سایتتون رو پیدا کرده بودم امسال میرفتم پاریس من عاشق پاریسم و رفتن به پاریس یکی از بزرگترین رویاهامه .
  شما راجع به اقامت و تحصیل در چک اطلاعی ندارین؟

  • سلام . نه متاسفانه راجع به چک اطلاعی ندارم. ولی تو سایت applyabroad.org می‌تونی اطلاعات خوبی پیدا کنی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 42. سلام
  من از روز اول سفرشما به اروپا در اینستاگرام خیلی اتفاقی پیداتون کردم و تا الان پیجتون رو دنبال میکنم بعدش با دوستاتون اشنا شدم پری و اون یکی دوستتون پیج اونام فالو کردم
  دفه اول اومدم سایتتون و خوشالم و راضی مطالب کافی مختصر مفید کامل بود
  فقد افسوس میخورم که چقد سخته ویزا گرفتن برای ایرانی ها . ن فقد توریستی که سخته ثابت کنی پناهنده نمیشی حتی تحصیلی و ازدواجیم سخته بهرحال خوبه که شماها میرید سفر ما بدونیم مام میتونیم بریم . من عاشق سفرای این سبکم و یاستتون باعث شد جدی تر بش فک کنم شاید یروزیم من بریم سفر و براتون بنویسم
  مرسی

 43. سلام
  امروز اتفاقی سایت شما را پیدا کردم. بسیار لذت بردم از توضیحات و جزئیاتی که نوشتید. برایتان بهترینها را آرزو دارم

 44. تشکر
  تو یه قسمت اشاره کردید دعوتنامه از کسی که همون کشور اقامت داره اما کسانی که این امکان رو ندارند چه کنند. اصلا مایل هستن که به سبک کوچ سرفرینگ سفر کنند چه؟ پشتوانه مالی حالا یکاریش کنیم اما به نظر شما هر چی مدرک راجع شغل و پشتوانه مالی بیشتر باشه بهتره ؟ ( مثه گفته خوده شما یا مثه اینکه شاغل هستیم و ملک داریم . و )
  ممنون میشم این ابهام را برطرف کنید . دوستی آشنایی اونورا انتظار مارو نمیکشه ، تجربه اول ما هم که هست ، اونوقت چی؟
  همیشه هم میگن اولش سخته … بعد رواله اینم میگن که عشق آسون نمود اول ولی افتاد مشگل ها

  • سلام. من اشاره کردم که اگه دعوتنامه ندارید باید برای ویزای توریستی اقدام کنید. حتمن با دقت نخوندین.
   گاهی میشه یه دعوت‌نامه‌ی نمایشگاهی یا شرکتی هم از بعضی از شرکتها یا برگزارکننده‌ی نمایشگاه گرفت.

 45. بازم ممنون

  خیلی کامل و جامع بود.

  بعضی حرفاتون هم طوریه انگار برایان تریسی و استیوجابز این پست رو گذاشتن و شاید تاثیرگذارتر از اوناااا

  سپااااس خانوووووم

  • سلام. ممنون. برایان تریسی و استیو جابز رو خوب اومدین :)))
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 46. درود بر شما
  خوشحالیم که با شما و سایت سفرنامه هاتون آشنا شدیم و خوشحالتر که هرچه بیشتر این فرهنگ به اشتراک گذاری تجربیات سفر تو ما ایرونی ها هم گسترش پیدا کنه!
  امیدواریم هر روز بیشتر از روز قبل به کارتون ادامه بدید.
  شاد و موفق باشید

  • سلام. ممنون که با نوشتن همین دوخط ما رو دلگرم می‌کنید به کاری که می‌کنیم.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 47. سلام
  خیلییی ممنون عالی بود
  سایتتون خیلی انگیزه میده برای سفر واقعا
  یه سوال دارم.من و همسرم تصمیم داریم ویزای شینگن بگیریم ،اولین تجربمونم هست.من یه دختردایی توی مجارستان دارم که میتونه برامون دعوتنامه بفرسته ولی از اونجا که مجارستان سخت ویزا میده ،الان نمیدونم کدوم راه بهتره ،اینکه با دعوتنامه مجارستان اقدام کنیم یا بدون دعوتنامه از یه کشورمثل هلند یا اتریش که راحتتر ویزا میدن ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام مریم جان،
   من همیشه میگم هرکسی شرایط خودش رو بهتر میدونه برای تصمیم گیری ولی این واقعیت وجود داره که دعوت‌نامه کمی شانس اخذ ویزا رو افزایش میده.
   امیدوارم ویزاتون رو بگیرید و به سفر برید. بوداپست یکی از قشنگ‌ترین شهرهاست.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 48. سلام سارا جان
  ممنون از اینکه تجربه خودت را برای استفاده با دیگران تقسیم می کنی. منم خیلی دلم میخواد دنیا را ببینم و تازه شروع کردم. با توجه به اینکه تجربه ندارم سعی کردم مطالعه کنم بخصوص توایسنتا، از همون جاهم با سایت شما اشنا شدم. کلی سوال داشتم که با خواندن مطالب شما به جواب خیلی از اون ها رسیدم.
  همیشه به سفرهای خوب

 49. سلام سارا. من در حال اقدام برای ویزا از هلندم و وبسایت شمارو یه ماهیه که میشناسم. درباره یک موضوع یادم افتاد از شما بپرسم و راهنمایی بخوام. ممنون میشم اگه پاسخ بدی :
  اگر با داشتن دعوتنامه برای شنگن اقدام کنیم و بخوایم چند کشور دیگه رو هم ببینیم مثل شما (چون مسلمه که کل دو سه هفته رو پیش میزبانمون نمیمونیم) ایا باید تو قسمت مقاصد سفر در فرم ویزا نام همه اون کشور هارو بنویسیم یا چون دعوتنامه داریم نیازی به این کار نیست و این کار ممکنه باعث بشه سفارت از ما برای رزرواسیون هتل در سایر کشورها مدرکی بخواد؟ تجربه خودتونو در این مورد اگه بگین ممنون میشم.

  • سلام علیرضا،
   من تو فرمی که برای درخواست شینگن بود نام هر ۹ کشوری رو که بهش سفر کردم رو ننوشتم ولی نام یک کشور دیگه مثل فرانسه رو وارد کردم که حتی طی سفرم بهش نرفتم.
   نه سفارت فقط کشور هدف(کشوری که با ویزات به اون وارد میشی) براش مهمه و برای هرکشوری که تو اون فرم به عنوان مقاصد دیگه‌ی سفرت نام میبری رزرواسیون هتل نمی‌خواد. حتی ممکنه یه کشوری رو نام ببری که اصلن بهش نخواهی رفت. خیالت راحت.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

  • سلام ممنونم از دل نوشته هاتون خيلي استفاده كردم فقط يك سوال در زمان اخذ ويزا حتما بايدكشورهايي رو كه ميخواي تو شينگن بري اعلام كنيم ؟ و هتل جلو تر تو هر كشور رزرو كنيم ؟و حداقل زمان كه ميتونيم تو كشوري كه بهمون ويزا ميده بگذرونيم چقدر هست؟

 50. سلام خانم سارای محترم
  دوستانه بگم شما با سنی که زیر سی سال هست مثل یک بانوی چهل ساله با درایت و پخته و شیوا و صبور صحبت میکنید و مینویسد قلمتون سرشار از عشق و محبت و شوره که اکثرش رو فکر میکنم از اعجاز و موهبت سفر بدست آورید تلاش میکنم و امیدوارم به تکاملی که شما و دوستاتون رسیدید برسم و صادقانه در مقابلتون تعظیم میکنم و ستایشتون میکنم دستمریزاد

  • سلام.
   ممنونم که اینجوری به من لطف دارین. همین حرفای شما مخاطباست که باعث میشه به کاری که میکنیم دلگرم بشیم و پرانرژی ادامه بدیم.
   الهی سلامت و سبک‌تر باشید.

 51. ممنون از پاسخ سريعت.
  پس اگر نام كشور ديگه اي رو هم بنويسم، باز هم هدف از سفرم بايد فقط بازديد از خانواده/دوست علامت بخوره و يا بايد علاوه بر اون توريسم رو هم تيك بزنم؟

  • سلام مهناز جان،
   دعوتنامه که نداشته باشی باید هتل رزرو کنی تو کشور مقصد و برای ویزای توریستی اقدام کنی و بگی می‌خوام برم کشورتون رو ببینم.
   اگه فک می‌کنی این کار ریسکیه می‌تونی بگردی دنبال یه نمایشگاه یا دوره‌ی زبان یا یه همچین چیزی تا توش شرکت کنی و اونا برات دعوتنامه‌ی تجاری بدن.
   فک نکن که میسر نیست. این کار رو خیلیا انجام میدن.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 52. سلام سارا خانوم محترم
  بي نهايت ممنون از توضيحاتت خيلي عالي بود.
  فقط يك سوال دارم از اونجاييكه من ميخوام با ماشين شخصي به چند كشور برم
  و مدت اقامتم در هر كشور مشخص نيست تاريخ رزرو صوري هتل از كشوري كه قراره ويزا بگيرم
  چطور بايد باشه . ممنون ميشم پاسخ بديد.

  • سلام. همونطور که شاهدین تعداد کامنت‌ها زیاده و بله من هم این روزا کمی سرم شلوغه. معذرت می‌خوام که پاسخ به کامنتتون انقد طولانی شد.
   من از قوانین ورود به محدوده‌ی شینگن با ماشین شخصی اطلاعی ندارم متاسفانه ولی رزرو صوری هتل فقط برای کشور مقصد مهمه (یعنی کشوری که از اون قصد وارد شدن به حوزه‌ی شینگن رو دارید و به سفارتش مراجعه می‌کنید)
   در ثانی خودتون دارید میگید صوری. پس لزومی نداره دقیق و منطبق بر واقعیت باشه.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 53. سارای عزیزم ممنون برای نوشته ی خیلی مفیدت . من یک سوال مهم دارم انیدوارم بتونی وقتت رو بزاری و جواب بدی بهش : سارا این ویزای شنگن ۹۰ روزه است درسته؟ حالا اگر کسی بخواد کل ۹۰ روز رو در یک کشور بمونه ، و بعد از اتمام این مدت بره به یک کشور دیگه دوباره بهش ویزای شنگن میدن؟ اصلا لازمه برای اینکه یک مدت طولانی توی فقط یک کشور بمونی ویزای شنگن بگیری ؟ یا راه حل دیگه ای هم داره ؟
  خوشحال میشم بهم کمک کنی

  • بهارگل عزیزم.
   اگه نوشته رو با دقت می‌خوندی این موضوع رو با دیتیل توضیح دادم . نود روز تو کل حوزه‌ی شینگن می‌تونی بمونی. مهم نیست که در یک کشور همه‌ی روزها رو بگذرونی یا تو بیست کشور. و برای اینکه بعد از این نود روز دوباره بخوای به کشور دیگه‌ای بری در حوزه‌ی شینگن باید نود روز صبر کنی خارج از شینگن و دوباره اقدام کنی و همونطور که گفتم برای اقامت طولانی مدت تو کشورهای اروپایی ویزای شینگن به دردت نمی‌خوره. بهتره از راه‌های دیگه‌ای اقدام کنی که من بلد نیستم و باید از خود سفارت مربوطه بپرسی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 54. سلام،ممنون از مطالبتون،ببخشید تو گواهی اشتغال به کارتون تاریخ مرخصی قید کردید یا خیلی مهم نیست؟؟

  • سلام.
   نه من تاریخ مشخصی ذکر نکردم. چون اون موقع هنوز نه بلیط داشتم و نه مطمئن بودم از گرفتن ویزا.
   فقط ذکر این نکته که این خانم میره سفر و برمیگرده و به کارش ادامه میده کافیه.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 55. سلام
  من که از خوندن فراری ام چند روزه دارم مطالبتونو دنبال میکنم و با اینکه دچار یه افسردگی شدم میخام برنامه بریزم واسه سال بعد و برم حال و هوام عوض شه
  یه سوالی
  شما شغلتون چیه که راحت تونستین این مدت رو مرخصی بگیرین؟
  منم شاغلم ولی نمیدونم بشه طولانی مرخصی بگیرم یا نه

  • سلام.
   من هم مثل شما شاغلم. همونطور که احتمالن می‌دونین در قانون کار ایران، هر شخصی می‌تونه ۳۰ روز در سال رو مرخصی بگیره.
   من از این قانون استفاده کردم و به مدت ۳۷ روز به سفر رفتم. البته از این ۳۷ روز فقط ۲۳ روزش کاری بود و باقیش تعطیلات عمومی و پنج شنبه و جمعه بود که جز مرخصی‌ها حساب نمیشد.
   اگه سفر رویاتون باشه حتمن یه راهی براش پیدا می‌کنید وگرنه بهونه‌اش رو برای انجام ندادنش.
   سلامت و سبک‌تر باشید

 56. سلام سارا
  مرسی از اطلاعات کاملی که به اشتراک گذاشتی
  اگه خانومی یک بار توسط همسرش ممنوع الخروج شده باشه، چقدر حساسیت برانگیزه(البته برای سفارت سوییس)؟
  مرسی

  • سلام انسیه جان،
   متاسفانه من در این رابطه اطلاعی ندارم. بهتره از شخصی که این تجربه رو داشته سوال کنی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 57. سلام , سارا خانم خیلی ممنونم از متن گرم و صمیمی و دلنشینتون , به شما پیشنهاد میدم قلمتون رو در حوزه نویسندگی هم امتحان کنید , بنده خیلی کم پیش میاد یه مطلب رو تا آخر پاراگراف سوم بخونم ولی این مطلب شما آنقدر گیرا و گرم نوشته شده بود که تا آخر خوندم , انشالله موفق و پیروز باشی

  • سلام یوسف جان،
   ممنونم که بهم دلگرمی دادید، همین دوخط نوشته‌ی پرمهرتون بهم می‌فهمونه تو راه درستی‌ام و انگیزه‌ی ادامه‌ی راه میشه برام.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 58. سلام واقعا ممنونم، اطلاعات خیلی خوبه انتشار دادی، مخصوصا با زبون خودمونی گفتی بسیار جذاب تر شده. امیدوارم موفق باشی
  یه سوال من میخواستم به بلژیک سفر کنم، بستگان ما اونجاست واسه دعوتنامه فرستادن مشکل داره، به نظر شما من کار کنم و چه ماهی واسه سفر خوبه؟ با تشکر

 59. سلام خسته نباشید مرسی از اطلاعات خوب شما فقط یه سوال داشتم وقتی که ویزارو دریافت میکنیم تا چند روز فرصت داریم اقدام کنیم برای سفر چقدر اعتبار داره

  • سلام،
   این تاریخ توسط سفارت مشخص میشه و بستگی به تاریخی داره که خودتون بهشون اعلام می‌کنید. تو برگه‌ی تایید ویزایی که تو پاسپورتتون درج میشه، کاملن مشخص و دقیق نوشته شده.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 60. من میخوا واسه بلژیک اقدام کنم، باید شینگن از فرانسه بگیرم، آیا باید ۴۸ ساعت فرانسه اقامت داشته باشم بعد برم به بلژیک یا بعد از فرود در فرانسه میتونم مستقیم برم بلژیک، بعضی از آژانس ها میگن باید هتل رزرو کنی و بمونی بعضی ها میگن نه میتونی مستقیم سفر کنی؟

  • سلام.
   تا اونجا که من میدونم مهم نیست که تو کشور مقصد(کشوری که ویزات رو از اونجا گرفتی) زمان مشخصی رو بگذرونی. به محض اینکه وارد حوزه‌ی شینگن شدی میتونی به هرکشوری سفر کنی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 61. سلام وقت بخير خانم سارا
  مطالب و نكات مهم رو شرح دادين ممنون از شما ، خوشحالم كه ديوار ذهني كه خيلي از خانمهاي سرزمينم دارند رو شكستي و پا در راه گذاشتيد اونم خارج از ايران .
  من سه بار سفر كردم به اتحاديه شينگن البته با دعوتنامه و مقصدم سوئد بوده، و دو سه كشور ديگه در حوزه اسكانديناوي رو رفتم و كوتاه بود سفرم . خيلي دوست داشتم كشورهاي ديگه رو هم ببينم ولي خب امادگي نداشتم .
  اينستاگرام كامنت شما رو ديدم كه ميشه كم هزينه باشه سفر
  اگر امكان داره توضيحي بدين در اين مورد
  ممنونم از شما و ارزوي موفقيت دارم براي شما و همينطور خانم پري و مريم
  شاد باشيد

  • سلام بهنام،
   تو بخش نوشته‎‌هام، یه مطلب دوقسمتی و طولانی راجع به سفر ارزون و هزینه‌ها در اروپا نوشتم با عنوان” سفر با کوله‌پشتی تو اروپا چقد هزینه داره؟” فک می‌کنم اگه اون رو بخونی بهت کمک کنه.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 62. سلام مجدد
  سوالی داشتم از کسایی که ویزای شنگن گرفتن!
  ایا با توجه به اینکه خود سایت سفارت ایتالیا در بخش روادید قید کرده که نیاز به تایید وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه برای تایید مدارک ترجمه شده نمی باشد، کفایت میکنه؟ چون من خودم قصد ترجمه دارم! ایا میتونم با استفاده از ترجمه خودم این کار رو انجام بدم؟

  • سلام.
   نه ترجمه‌ی رسمی با مهر مترجم رسمی مورد نیازه. خودتون اگه مهر مترجم رسمی و مورد تایید رو دارید اوکی در غیر اینصورت به یه دارالترجمه باید مراجعه کنید.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 63. با عرض ادب و احترام
  سلام سارا خانم
  قبل از اینکه مطالب شما رو بخونم با تمام شرایطی که دارم چون بهم گفته بودن قبلا سفر به خارج از کشور اصلا نداشتم بهم سفارت اتریش ویزا نمیده و بهمین خاطر از طریق یک اژانس که تو اینترنت پیدا کردم و مبلغ۹۰۰ نهصد یورو ازم درخواست کرد( بجز هزینه سفارت) خواستم برم تهران قرارداد بنویسم و اقدام کنم
  مطالب رو که خوندم خیلی انگیزه پیدا کردم ممنونم
  الان یه سوال مهم دارم
  من ۳۹سالمه متاهل و دو تا فرزند دارم قصدم سفر به اتریس هست ملک بیمه شغل رسمی حساب بانکی و…همه رو دارم فقط یه مورد هست که اونم اینم چون تا الان اصلا سفر خارجی نداشتم بهم سفارت اتریش ویزا نمیده
  خواهش راهنمایی کن کن درست میگن یا نه
  و اینکه چون کسی رو ندارم که بهم دعوت نامه بده امکان داره بتوتم ویزا دریافت کنم یا نه نمیدن
  وچون دوستی دارم اونجا که به خاطر اینکه تازه رفته و اقامت نگرفته نمیتونه برتم دعوت نامه بفرسته اما محل زندگی و همراهی با کن رو اوکی میکنه و نمیخوام هتل برم و فرموده بودید که رزرو کردن هتل رو میخواد تو مدارک این رو چه کنم

  منتظر جواب شما هستم
  ممنون موغق باشی

  • سلام.
   با توجه به اینکه تعداد کامنت‌ها زیاده و من هم این روزا کمی مشغله‌ی ذهنی دارم ارسال پاسخ به شما کمی دیر شد. از این بابت معذرت می‌خوام.
   راجع به این مورد که چون شما تا به حال سفر خارجی نداشتید پس به شما ویزا نخواهند داد باید بگم که کاملن غلط و شایعه‌ست. نمونه‌اش خود من که در شرایط مشابه ویزام رو دریافت کردم.
   راجع به دعوت نامه، مهم نیست همونطور که تو نوشته گفتم می‌تونید توریستی اقدام کنید و سفارت اتریش اتفاقن یکی از سفارت‌هاییه که راحت تر ویزای توریستی به ایرانیا میده.
   راجع به رزرو هتل و اقامت دوستتون، چون از طریق دعوت‌نامه‌ی دوستتون به اون کشور نمیرید پس نمی تونید آدرس محل زندگی اون رو بدید. در ثانی رزرو هتل باید صوری باشه، قرار نیست که به صورت قطعی انجام بگیره. یادتون نره که این مدارک فقط جهت ارائه به سفارته. وقتی ویزاتون رو گرفتید هرجایی که دلتون خواست میتونین اقامت داشته باشین.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

  • به هرحال همونطور که پایین مطلب ذکر کردم من کارمند هیچ سفارتخونه ای نیستم و وظیفه‌ای در قبال پاسخ به تمامی موارد ندارم. من هم مثل شما یک مسافر بودم که دوس داشتم اطلاعاتم رو از طی کردن مراحل ویزام در اختیار هموطنانم قرار بدم. کامنت‌های این چنینی نه تنها من بلکه سایر کسانی رو که وقت می‌ذارن و برای کمک به همنوع می‌نویسند، دلسرد و ناامید می‌کنه. بهتره کمی از خودخواهیمون کم کنیم و صبور باشیم.
   ممنونم.

 64. سلام
  مرسى از اطلاعات كامل و مفيدت ساراى عزيز
  من به همراه دخترم، مامانم و خاله م ، قصد سفر به نروژ رو داريم، و تاريخ سفرمون اواخر خرداد ماه سال آينده ست.
  من ميخوام از آذر ماه اقدام كنم، به نظر شما تاريخ رزرو بليط صورى كى باشه بهتره؟

 65. سلام من یه سوال دارم ! بنده به تازگی از طریق سفارت هلند اقدام کردم برای ۲۲ دی بهم وقت سفارت دادن ! میخاستم ببینم سفارت ضمانت بانکی میخاد ؟
  راستی مرسی از سایت فوق العادتون

  • زهره جان سلام .امیدوارم موفق باشی . لطفا از روند کارت منو باخبر کن ..فکر کنم گردش حسابت براشون مهنه و موجودیت باید بالا باشه ضمانت نامه نمیخواد.

 66. سلام دوست عزیز، من استاد دانشگاه هستم. دیروز وقت سفارت سوئد داشتیم. برای شرکت دریک کنفرانس. من جون قصد رفتن به سوئد با شوهر و دخترم رو داشتم تویکی از مقاله هام اسم شوهرم رو گذاشتم. البته مقاله اصلی که به نام من بود ارایه شفاهی است و مقاله شوهرم ارایه پوستری بود. من به مقاله خودم اشراف کامل داشتم و وقتی مصاحبه کننده از من سوال پرسید که مقاله خودتون رو بیان کنید مشکل نداشتم و کاملا به انگلیسی مسلط توضیح دادم حکم کارگزینی و فیش حقوقی و چندتا سند هم ارایه دادم تا اینجا رفتار مصاحبه کننده خیلی خیلی گرم و خوب بود اما شوهرم نتونست راجع به مقاله صحبت کنه و زبان انگلیسی هم بلد نبود ناگهان رفتارش سرد شد و شوهرم چند تا مدرک و سند زمین و گردش مالی بالای دویست میلیون هم ارایه داد. الان نگرانی من اینه که به احتمال زیاد رد می شیم آیا همه با هم رد می شیم با توجه به اینکه من از نظر علمی موقعیت بالایی دارم اگه رد بشم دیگه فرصت ویزای شنگن از من گرفته می شه؟ آیا من به عنوان دروغگو در سفارتها شناخته می شم ؟ چون اسم شوهرم رو تو مقاله ام گذاشته ام؟ خیلی نگرانم …. از طرفی استادم تا سه هفته دیگه داره برا همون کنفرانس می ره می تونم از سر دبیر کنفرانس بخوام که به سفارت سوئدنامه بده وبگه من فرد علمی ام وریجکت منو مجددا(اگه ریچ=جکت شدم) بررسی کنند و بردارن؟ اصلا چنین کاری تاثیر داره؟
  سپاسگزارم از وقتی که به من اختصاص دادید.

  • رفتار مصاحبه کننده در سفارت ها حرفه ایی هست و ریجکت شدن یا نشدن شما هیچ ربطی به تغییر قیافه یا اخلاق و یا سن مصاحبه کننده نداره . ایشون فقط انتقال دهنده اطلاعات بدون هیچ گونه تغییری هستند و شما با دست خودتون سرنوشتتونو میسازید . اینککه شوهرتون نتونستند خوب صحبت کنن تقصیر خودشونه باید یکمی مطالعه میکردن درباره اون کار صوریی که میخواستن انجام بدن . اگه ریجکت شدید یه تجربه میشه براتون و اگه نشدید دفعه بعد بیشتر حواستونو جمع کنید .
   داشتم از تهران میرفتم لیون فرانسه برای کنسرت . تو ورودی گیت فرودگاه لیون و چکینگ پاسپورت افسر بهم گفت ساز میزنی؟ گفتم آره . گفت واسه کنسرت اومدی اینجا گفتم آره . گفت چه سازی میزنی گفتم تار و سه تار . گفت سازتو در بیار یکم برامون بزن . ده ثانیه براش ساز زدم فقط ! و باور کرد . میخوام بگ اگه واقعا من ساز بلد نبودم … از همونجا دیپورت میشدم . اینا شوخی ندارن حتی با خودشون . اینا رو تو سایت خانم سارا مینویسم چون فکر میکنم خیلیا میان اینجا و شاید براشون مفید باشه . موفق باشید

 67. سارا جان خسته نباشی .همیشه به گردش.
  لطفا به سوال من هم پاسخ بدید .
  دوست پسرم میخواد برام دعوت نامه بفرسته. به نظرت به من ویزا تعلق میگیره؟ براشون تفاوتی داره دوستم پسره و دختر نیست ؟شاغلم و تمام مدارکم کامله. قبلا همدیگرو تو کشور سومی دیدیم. برای اثبات دوستی همون دیدار کافیه؟
  ممنون آگه جوابمو بدی. ببخشید سوالم طولانی شد .شاد باشی

  • سلام لاله جان،
   نه برای سفارت واقعن مهم نیست که دوستت چه جنسیتی داره. آره اگه یه مدارکی مبنی بر این دوستی باشه حتمن کمک می‌کنه. مثلن عکس‌هاتون همرات باشه و یا مهری که تو پاسپورت هر جفتتون خورده.
   امیدوارم ویزات رو بگیری.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 68. سلام سارا جان
  من ١٤ روز پيش سفارت اتريش بودم در توضيحاتت ذكر نكردي أيا قبل از تاريخ تعيين شده واسه كرفتن ويزا نتيجه. رو ايميل نكردن يا خبري ندادن؟كلا دوست داشتم از زمان ويزا كرفتنت و خوشحاليتم مينوشتي😍
  با بهترين آرزوها

  • سلام آترین جان،
   نه قبل از تاریخ تعیین شده هیچگونه خبر یا ایمیلی فرستاده نمیشه. باید تا اومدن اون روز صبر کرد فقط:)
   آره مطمئنن خیلی خوشحال شدم و تو پوست خودم نمی‌گنجیدم. راست میگی کاش می‌نوشتم 🙂
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 69. سلام
  متني رو كه از شما خوندم خيلي باحال و كارامد بود خيلي خيلي ازتون ممنونم كه وقت گذاشتين با اين همه مشغله اي كه هست

 70. سلام ممنون از مطالب مفيدتون
  اگه من از اژانس اقدام كنم خودم ميرم پاسپورتمو تحويل ميگيرم يا اژانس؟؟؟؟

 71. دوباره سلام سارا ی مهربان. ممنون که وقت گذاشتی.
  یه سوال دیگه دارم عزیزم. میتونم بدون دعوت نامه شخصا اقدام کنم برای سفارت هلند؟ امکانش چقدره که موافقت کنند؟ لازمه حتما از طریق آژانس باشه؟ مجرد بودن و تنها سفر کردنم که ایرادی نداره؟ 😍😊 سارا جان راستش چون دوستم فعلا بیکاره گفتم شاید موافقت نکنند و خودم اقدام کنم. نظر شما چیه؟

 72. سلام ممنون سارا جان از مطالب مفیدتون . چندتا از اقوام من به راحتی هلند سفر کردن ولی من که خواهرم آلمان هستن ۲ باره که دارم ریجکت میشم و خیلی ناامید شدم … نمیدونم از چه طریق باید اقدام کرد ؟! ظاهرا هلند خیلی راحتتر ویزا میده
  ممنون

 73. بسیار مطلب جالبی بود و آموزنده.
  ولی متاسفانه سخت هم هست.
  الان سفارت ها خیلی سخت اعتماد میکنند چون متاسفانه تا فرد با ویزای توریستی خارج میشه درخواست پناهندگی میده و این اصلا خوب نیست چون شرایط رو خیلی سخت تر میکنه برای ادم هایی که واقعا تنها برای تفریح قراره بیان . راجع به دعوت نامه الان سختی های زیادتری میگیرند و دیدم که خیلی سوال می کنند از ان هایی که با دعوت نامه قرار هست بیان.وقتی تعداد افرادی که با ویزای توریستی رفتند و ولی پناهنده شدند زیادتر باشه ویزا گرفتن مابقی افراد اون کشور سخت تر میشه.جدای از همه چیز الان کسی به دوست اعتماد نمی کنه چون اگر بیان و درخواست پناهندگی بدن شرایط خیلی بد میشه و متاسفانه بعضی ها ملاحظه هیچ چیز رو نمی کنند.
  ولی مطلب خوبی بود و اگر فرهنگ صحیح اش باشه خیلی جالبه ایرانیان هم بیان و ببینند مردم دنیا چگونه زندگی میکنند.

 74. سارا جونم سلام
  مرسی از مطالب مفیدت . من هم سفر ارزان به اسپانیا از طریق دعوتنامه یه دوست رو تجربه کردم.گرفتن ویزا اونقدرها هم سخت نبود . علی رغم بی تجربگی که داشتم کل مراحلی رو که شما توضیح دادی رو اتوماتیک طی کردم . من معتقدم گرفتن ویزا کمی اعتماد به نفس و حوصله میخواد .من برای اینکار پنج بار از جنوب کشور اومدم تهران و ویزا رو گرفتم .ایده من بک پکر شدنه و سال اینده استرالیا مقصد بعدی منه.کل هزینه من به لطف دوست عزیزم فقط شامل هزینه های مربوط به گرفتن ویزا و بلیط و بیمه جمعا ۴۸۰۰۰۰۰ تومن شد. کل اسپانیا رو گشتم. شاد باشید

 75. یادم رفت بگم این مبلغ شامل ترجمه مدارک به اسپانیایی و هزینه رفت و آمدم به تهران هم میشه

 76. سلام
  خیلی باحال ، طناز و با شور نوشتید
  خوشم اومد ، شما به انرژی در گردش اعتقاد راسخی دارین ، که برات مهمه این انرژی مثبت رو پخش کنی ، چون در نهایت به خودتون می رسه و این یک خودخواهی شیرین هستش
  تبریک به هوش و زکاوت شما

 77. سلام امیدوارم که همیشه تو همه مراحل زندگیتون موفق باشی عزیزم٬خیلی مطالبت مفید بود عزیزم من فقط یه سوال دارم٬من و همسرم میخوایم یه سفر به اسپانیا و فرانسه داشته باشیم برای گرفتن ویزا نیاز به قیم مالی داریم اما قیم مالیمون ایران نیست و ساکن آمریکاست نسبت فامیلی دور هم دارن میخواستم بدونم امکانش هست که ایشون قیم مالی ما باشن یا حتما باید ساکن ایران باشن و از افراد نزدیک خانواده؟ ممنون میشم راهنماییم کنید و همینطور اگر میشه من چه مدارکی باید ازشون بگیرم؟
  در مورد وقت سفارت هم ما برای اواخر فروردین قصد سفر داریم دقیقا کی وقت بگیریم بهتره؟
  من و همسرم کلا ناامید شده بودیم از گرفتن ویزا ولی مطالب سایت شمارو که خوندیم یکم امیدوار شدیم ممنون میشم راهنماییم کنید…

 78. سلام و درود بر شما مطالبتون خیلی جامع وکامل بود ممنون و اینکه چند تا سوال دارم: در قسمت اسناد رسمی و منابع مالی .من برای خودم کار میکنم و تحت تکلف پدرم هستم حالا بهتره سند خونه پدرم رو ببرم یا پیشنهاد کاری! یا اینکه خونرو یه دانگشو بزنم به نام خودم و بعد ببرم!دوم اینکه من یک دوستی در هلند دارم .ازم که پرسیدن بگم برای دیدن اون میرم یا توریستی ؟بعد اینکه شناسنامه رو کجا ترجمه کنم؟و اینکه هزینه مصاحبه چقدره ؟

 79. مرسي عزيزم بابت اطلاعات خوبي كه در اختيارمون گذاشتي
  كاش منم بتونم مثل تو اينقد خوب به خودم تكيه كنم

 80. سلام عزیزم. ميخواستم یه حداقل و حداکثر هزینه برای سفر یه سفر ۲ هفته ای،به شنگن بدی برای ۳ نفر ممنون

 81. سلام من ميخوام از طريق شينگن برم هلند اما نمبخوام برگردم
  نميدونم بايد از سفارت هلند شينگن بگيرم يا ميشه از يفارتهاي ديگه ؟

 82. سلام
  خیلی خوب و عالی و جامع و کامل و دلنشین بود : ) مخصوصا اونجاهاش که فکر می کردی ناامید شدیم که یه عکس خوشگل و جمله ی خوشگل تر زیر عکس باعث یه لبخند گنده می شد.
  فقط یه چیزی ذهنمو مشغول کرد. این که گفتی اگه می خوای بری اروپا درس بخونی این ویزا شامل حال تو نمیشه، می خواستم بدونم به فرض اگه من برای درس خوندن تو کشور سوئیس ویزامو گرفتم و رفتم اونجا، با اون ویزا نمیتونم کشورهای عضو شینگن رو بگردم؟ یعنی باید برای گشت و گذارم باید همون جا برای گرفتن یه ویزای شینگن اقدام کنم؟

 83. سلام ممنون بابت مطالب قشنگتون..فقط یه سوال داشتم..من که هیچ کسی رو تو این کشورا یا حتی همون کرواسی ندارم چه جوری دعوتنامه ببرم سفارت؟

 84. سلام عشقم
  یعنی خیلی خیلی ماهی
  من به دوستم میگفتم بریم دنبال رفتن
  اما فکر میکرد خیلی سخته
  بهش گفته بودم آسونه ها چون منم اطلاعات کافیو داشتم اما گوش نمیکرد
  مطمئنم اگه این مطلبو بخونه مطمئنم همین فردا میگه پاشو بریم
  بازم ممنوووووووووون خیلی گلی
  عالی بود عالییییییییییییییییی
  فقط گل من یچیزی
  من چند تا جا یه اشتباه چاپی دیدم مثل مثلا که مثلن نوشته شده بود خورد تو ذوقم با خودم گفتم حالا معلوم نی کی این مطلبو نوشته خخخخخخخخ
  اگه شد درستشون کن
  بازم فدات خیلی عالی بود خیییییلی.
  به امید اومدن ما
  به خارج از گربه
  البته فقط به منظور سفر
  خخخخخخخخخخخخخ
  بدرود

 85. سلام . من دو تا شنگن فرانسه تو پاسپورتم دارم که هر دوتا رو با اینوایت پروفشنال و یا کاری گرفتمش . میخواستم بدونم آیا برای دفعه سوم نیاز به اینوایت هست یا بدون اینوایت و با توجه به دو تا شنگنی که دارم میتونم خودم درخواست ویزای توریستی بدم ؟ ۳۲ ساله مجرد

 86. این یه راهنمای کامله. فوق العاده عالی. مرسی از اشتراک گذاری تجربیاتتون. برای من که یکم محافظه کارم دارم سعی میکنم این حاشیه امن رو بذارم کنار و دنیای تازه ای رو تجربه کنم کل انرژی شما خیلی کمک میکنه

  همیشه به سفر

 87. سلام
  از خواندن مطالب وب سایت شما و شرح سفرهاتون بسیار لذت بردم. خیلی هم خوشحال شدم که عکس هایی از شهر کوچک من لیوبلیانا رو در اینجا دیدم. امیدوارم افراد بیشتری با فرهنگ،هنر و طبیعت زیبای اسلوونی آشنا بشن و شما هم در سفرهای آینده تون موفق باشین.

 88. سلام….خیلی خیلی جالب بود …واقعا لذت بردم….ی سوال ….من میخوام با ی تیم ۸ نفره اقدام کنم که رابطه خانوادگی ام نداریم باهم…باید برای هر کدومشون جدا وقت بگیرم؟؟؟ و اگه میشه گروهی وقت گرفت، بهتره دو تا گروه ۴ نفره وقت بگیرم یا همه با هم؟؟؟
  پ ن : از این هشت نفر فقط دو نفرمون قبلا شنگن داشتیم

  • گروهی هم میشه وقت گرفت . هر هشتاتون هم یه جا برید سفارت . مدارک مالی و اشتغال به تحصیل داشته باشید مشکلی پیش نمیاد

 89. ممنون از نوشته‌ی خوب شما، یکم طول کشید تا به نحوه‌ی نگارشتون عادت کنم البته. 😉

  من هم تصمیم دارم برای یک سفر خانوادگی، برای ویزای شینگن اقدام کنم. فقط بین اینکه از طریق سفارت هلند اقدام کنم یا پرتغال شک دارم. دعوتنامه نداریم ولی دو نفرمون سال ۲۰۰۶ ویزای شینگن گرفتند. شما کدوم سفارت رو پیشنهاد می‌کنید؟ آیا واقعن تفاوت فاحشی بینشون هست؟

 90. سلام خانوم سارا
  ممنون از اشتراک مطالب بسیار مفید
  من یه سوال دارم مه شاید شما تجربه داری بتونی کمکم کنی،من دارم نیروگاه احداث میکنم،شرکت دارم و برای خرید ماشین الات باید برم یونان،شرکت یونانی گفته دعوتنامه میده تا برم ماشین الات رو ببینم،اروپا هم نرفتم تاحالا،فقط مالزی رفتم.
  برای ویزا گرفتن چطور افدام کنم؟

  • مدراک مبنی بر داشتن شرکت به نام خودت رو ترجمه رسمی کن . گردش حساب شش ماهه به انگلیسی . دعوتنامه از طرف . تمام.

 91. این پست خیلی خوب بود. واقعا جای تشکر داره. گرفتن ویزای شینگن برای من قبلا فقط یه آرزو بود اما با خوندن این پست برام شد یه هدف! باز هم تشکر بابت قلم خوب و پست عالی‌تون.
  موفق باشید.

 92. سارای عزیز
  مطالبت بسیار کامل و کاربردی بود و با لحن شیرین همه جزییات رو به بهترین نحو بیان کردی ؛ خواستم فقط از شما تشکر کنم ؛ سپاس از لطفت

 93. سارای عزیز فکر میکنم یک نکته رو راجع بهش صحبتی نکردی و اون چک ضمانت برگشت هست ! ایا همه سفارتها این چک ضمانت رو اخذ میکنن یا اینکه هر سفارتی سلیقه ای عمل میکنه ؟

  • سلام حسین جان٬
   نه چک ضمانت جزو شروط ویزای شینگن نیست. این رو راجع به سفارت هلند که خودم اقدام کردم مطمئنم. راجع به باقی سفارت‌ها بهتره به وبسایتشون مراجعه کنی.
   سلامت و سبکتر باشی.

 94. درود.اول اینکه خیلی کامل و خوب بود توضیحات،ممنون،.
  سوالم اینه که من مشکل مالی ندارم ولی بیکار هستم،ینی شغل ازاد و دولتی ندارم دانشجو هم نیستم این مشکلی ایجاد میکنه؟اگه اره بهتره چیکار کنم که برطرف بشه؟

  • گردش حساب شش ماهه به انگلیسی از بانک بگیرید . سند مالکیت هم مهمه . اجاره نامه . مدارکی دال بر اینکه از کسی نگهداری میکنید… حل میشه

 95. سلام
  ممنون از توضیحات کامل و مفیدتون.
  من فعلا تو ژاپن درس میخونم میخام دوماه تعطیلی پیش رو برم کشورهای اروپایی را هم ببینم. ولی دوست و اشنایی ندارم تا دعوت نامه بفرسته. سفارت کدام کشور اقدام کنم بهتره به نظرتون؟
  ایا کدام راه دیگر هست تا راحت تر بتونم ویزه شنگن بگیرم؟
  ممنون

 96. سلام
  ممنون از توضیحات خوب و عالی.
  یک سوال: من نیاز به واچر هتل برای ارایه به سفارت دارم . آژانسهای مسافرتی فقط برای رزو هتل که قابل ارایه به سفارت باشه هزینه ای نزدیک به ۳۰۰ هزار تومان میگیرندکه خیلی زیاده. و من هم هتلی پیدا نکردم که بدون دریافت کارت اعتباری رزرو رو انجام بده.اگر هتلی میشناسید ممنون میشم راهنمایی کنید .
  با تشکر

  • سلام یه سایتی هست به نام ارزان سفر که من سال گذشته از اون رزرو صوری گرفتم با ۷۰ هزار تومان برای دو شهر در فرانسه رزرو داد .
   در ضمن دوستان من یه راه خوب برای رزرو از بوکینگ پیدا کردم من یک کارت مجازی ۱ دلاری از طریق اینترنت خریدم به مبلغ ۷۰۰۰ تومن که از کشور روسیه ساپورت میشد بعد از واریز پول به صورت اس ام اس و ایمیل به من شماره کارت و رمز و اینها رو دادند من از طریق اون کارت از بوکینگ رزرو کردم البته اتاقهایی با گزینه pay later و بهسفر رفتن ( پاریس ونیز بارسلونا رم ) در هیچ کجا هم به مشکل بر نخوردم

 97. سلام
  همه مطالب رو خوندم و احساس میکنم با دید بازتری میتونم خودمو آماده سفر اروپا کنم.
  دوستی دارم در فنلاند که بتازگی مقیم شده و البته ایرانی نیست و ظاهرا هنوز نمیتونه دعوت نامه بفرسته. گفته که باید ۱۰ سال از اقامتش بگذره تا بتونه دعوت نامه بفرسته.
  خب من تصمیم دارم برم فنلاند و همینطور اروپا
  یه راهنمایی بفرمایید که به کدوم سفارت ها مراجعه کنم که راحتت تر کارها انجام بشه؟
  ممنون

 98. سلام بر شما سارا
  ممنونم از اینکه این همه انرژی مثبت در نوشته هات دادری.
  خیلی خندیدم با بعضی از استدلاهای شما .
  ادامه بده تو می تونی

 99. سلام
  عالی نوشتی و مطمئنم کمک بسیار خوبیه برای همه کسانی که میخوان برن سفر اونم به اروپا و کشورهای عضو
  موفق باشیو پر توان
  اگر دوس داشتید از تجربیات خودم هم برای گرفتن ویزا و سفر بنویسم براتون

 100. مرسی سارا جون
  امسال تابستان من و پسرکم رفتیم فرانسه و هلند… لدت بخش ترین سفر زندگی ام.
  ایشالا سفرهای خوب و خوش برای همه

 101. یک نکته که شاید گفتنش خالی از لطف نباشه. اگر بهتون ویزا ندادند میتونید بیمه نامه تون رو پس بدید و پولش رو بگیرید. در این خصوص قبل از خریدن بیمه به شرکت بیمه بگید که بعدا بهانه نیارن و بگن که ما چنین کاری نمیکنیم. صرفا به این علت که بدونن از قوانین کار مطلع هستید.

 102. سلام
  ممنون و خسته نباشی به خاطر تمام وقتی که گذاشتی برای نوشتن،واقعا ای ول…چند مدتی هست که میخوام اقدام کنم اما جرات شو نداشتم.کلی انرژی دادی دیگه باید اقدام کنم هرچه شد شد

 103. سلام سارا جان
  خیلی زیبا و امیدوار کننده نوشتی
  اما با شرایط الان بنظرم پروسه ویزا واقعا شانسی شده!
  ما سه نفریم که دعوتنامه علمی از یه کنفرانس توی هلند داریم
  بنظرتون چقد شانس داریم؟
  مدارک رو تا حد امکان کامل دادیم فقط سند خونه نداشتیم
  حتی رزرو هتل هم دادیم،ضمن اینکه فقط ده روز میخایم سفر کنیم یعنی طمعکار نیستیم!
  روز مصاحبه افسر بمن گیر نداد اما به دوستم و شوهرش خیلی گیر داد با اینحال بازم فرصت داد رفتیم مدارک رو کاملتر کردیم مثلا پرینت مقاله رو که اسممون توش بود هم دادیم بهش
  چون بیشتر بما که همراه بودیم گیر داد با اینکه هممون دعوت و رسید پول داشتیم
  کسی هست چیزی بدونه راجب این قضیه؟ ایا ما شانسی داریم؟

  • گردش حساب و مدارکی دال بر اشتغالتون در ایران ( ترجمه رسمی بکنید) مهم هست . ایشالا میرید

 104. سلام
  نوشته زیبات خیلی بهم اعتماد به نفس داد ممنون
  من میخام با خانواده برای ایتالیا اقدام کنم خیلی کاره سختیه؟
  تقریبا مدارک دال بر برگشتمون کامل گواهی به اشتغال به تحصیل گواهی کار سند خونه و……
  فقط یه مشکلی روی گردش حساب داریم میشه خودمونن یه مقدار پول توی حسابامون صوری در ماه بچرخونیم یعنی خلاصه یه ظریقی گردش حساب درست کنیم
  دعوتنامه هم داریم فقط شهروند نیست چند تا از دوستامون اونجا دانشجو اند

  • راحت میری با کارهایی که میخوای بکنی . گردش حساب و مدارکی دال بر اینکه شما کار و زندگی دارید تو ایران و باید برگردید مهمه براشون

 105. سلام سارا خانم. ممنون بابت مطالبت . با توجه به تجربه سفرت به کشورها ی مختلف به نظرت بیشترین زمان اقامت توریستی رو کدوم کشورای دنیا ارائه میدن . من خودم فرانکفورتم . ویزا برای بابا مامانم میخوام . شنگن زیاد گزینه جالبی نیست چون بعد ۹۰ روز باید خارج بشن . دنبال اینم که تو یه کشوری براشون ویزا بگیرم که طولانی تر بتونن بمونن ( ترجیحا خاور میانه نباشه ) . ممنون

 106. سلام ساراخانم
  ببخشید من سوالی برام پیش امده الان من برای ماه جولای برای امستردام مثلا بلیط ارزون قیمت موجود هست. ولی هنوز برای ویزا اقدامی نکردم .سوالم اینه ازانسی که میخاد بلیط صوری تهیه بکنه برای سفارت چه تاریخ رو باید بزنه ؟ چون ممکنه الان بلیط ارزان باشه ولی تا من کارای سفارت رو انجام میدم دیگه بلیطی برای رزرو نمونده باشه ؟
  ممنون میشم توضیح بدین این روند رو

  • بلیط رو بخرید ( توجه کنید که قابل استرداد باشه )یا اگه میخوایید صبر کنید ، از آژانس بلیط صوری دریافت کنید . هر تاریخی رو که میخوای بپری به آژانس بگو همون تاریخو برات بزنه . و بعد با توجه به تاریخ پروازت وقت سفارت بگیر… حدودا ۶ هفته قبل وقت رو تعیین کن

 107. وای تو فوق الاده ای!!! تقریبا تمام چیزایی ک هیچ وبسایتی در موردشون نگفته بود رو شما گفتی!!!!
  دمتم گرم! عاشقتم!

 108. سلام خيلى خيلى ممنونم از شما كه انقدر صريح و زيبا نوشتيد،منم اين روزا خيلى استرس دارم ارديبهشت وقته سفارت دارم از جمهورى چك (پراگ) مداركه شغلى و ملكيمون كامل هست اميدوارم مشكلى پيش نياد،فقط اينكه من شنيدم اگه درخواست براى مدت زمان كم مثلا يك هفته باشه راحتتر ويزا ميدن،ايا درسته؟ من خيلى دوست دارم ١٠ روز بمونم و ٢-٣ كشور رو برم،حقيقتا ما از پراگ اقدام كرديم چون شنيديم گرفتنه ويزاش ساده تره اما جديدا متوحه شديم كه سختتره،يه سواله ديگه خم داشتم ممنون ميشم جواب بديد اگر انشالله ما ويزا بگيريم و بخوايم المان بريم براى ورود مشكلى نيست چون شنيدم المان با وحود داشتنه شينگن بازم سخت ميگيره،بازم ممنون از شما وجود شما واقعا دلگرمى براى منه

  • سلام کیاناجان٬
   من راجع به سفارت پراگ تجربه‌ای ندارم ولی بعید میدونم میزان زمان درخواست ویزا به احتمال ویزا دادن ربط داشته باشه.
   راجع به سوال دومت باید بگم که قطعن نه! همچین چیزی راجع به آلمان شایعه‌ست. وقتی ویزای شینگن داری و به کشور صادرکننده‌ی ویزات به عنوان مقصد اول وارد میشی. دیگه مشکل خاصی تو مرزهای کشورهای مختلف عضو شینگن پیش نمیاد. به شایعات زیاد توجه نکن.
   ایشالا ویزات رو میگیری و بهترین تجربه‌ها رو به دست میاری.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

    • فرشاد جان سلام٬
     اول از اینکه وقت گذاشتی و جواب خیلی از دوستانمون رو دادی ازت ممنونم. دوم راجع به نوتیفیکیشن این امکان وجود داره که گزینه‌ی عدم ارسال رو تیک بزنی که برات ایمیل نیاد. اگه این کار رو کردی و هنوز نوتیفیکیشن دریافت می‌کنی لطفن بهمون خبر بده که درستش کنیم.
     سلامت و سبک‌تر باشی.
     سارا.

     • ساراجان ممنون از پاسخت . چند روزه که یه حسی بهم میگفت جواب این بچه هارو اگه میدونم وقت بذارم و بنویسم چون کار خوبی خواهد بود . وظیفه م بود . درباره ناتیفیکیشن متوجه نشدم چیکار کنم … الان منظورت اینه که یه کامنت جدید بنویسم و اون پایین تیکشو بزنم که ناتیفیکیشن نیاد برای من ؟

  • سلام.
   احتمالن هنگام کامنت گذاری خودتون خواستین که به ازای اضافه شدن هر کامنت براتون نوتیفیکیشن بیاد. اون رو میشه لغو کرد. به ایمیل سبکتر info@saboktar.com یه درخواست بفرستین تا رسیدگی بشه.
   سلامت و سبکتر باشین.

 109. کسی از دوستان از سفارت اسپانیا برای ویزای توریستی اقدام کرده راهنمایی بگیریم از تجربیاتشون؟

 110. سلام عزیزم ممنون از توضیحاتت من و دخترم و همسرم برای تیر ماه از فرانسه دعوتنامه داریم سوال من در خصوص بخش مالی قضیه است ما کل پس اندازمون رو تو یه حساب نگه داری می کنیم که به اسم من هست و آیا ارائه اون با مبلغ حدود ۱۰۰ میلیون برای یک خانواده که دختر سه ساله دارن کفایت می کنه یا اینکه باشد من و همسرم حساب مجزا با گردش مالی داشته باشیم؟ گواهی اشتغال به کار من و همسرم باید حتما به زبان انگلیسی باشه؟ تو سازمان ما این نامه رو به صورت فارسی میدن

  • برای فرانسه و تیر ماه از همین الان باید نوبت بگیرید… خیلی شلوغه . ۱۰۰ تومن کافیه . گواهی اشتغال به کار رو ترجمه رسمی (با مهر دادگستری) کنید بهتر کمک میکنه .

 111. سلام سارای عزیز منم سوالم در مورد مسایل مالی هست. همه جا حتی خود سایت سفارت بصورت کلی نوشته. برای یک خانواده چهار نفره شامل پدر مادر و دو بچه پنج ساله گردش مالی و مانده حساب حداقل چقدر باید باشه؟ شغل آزاد داره همسرم و من خانه دار هستم. و اصلا اینکه فقط پرینت حساب همسرم رو بگیریم کافیه؟ و سوال دوم اینکه سند ملک آیا مهمه چه تاریخی به نام خورده باشه مثلا یک هفته قبل از اراِیه مدارک؟ هزینه بیمه مسافرتی و ویزا برای بچه پنج ساله چقدره؟ ممنون میشم اگه اطلاعاتی دارین کمکم کنین

  • گردش مالی حدودا ۵ الی شش میلیون . مانده حساب ده الی ۱۵ میلیون . سند مالکیت خیلی مهمه . پروانه کسب خیلی مهمه . گواهی اشتغال به کار از محل کار خودتون و همسرتون خیلی مهمه . اسناد تاریخش تقریبا یک هفته قبل از وقت مصاحبه قابل قبوله . بیمه مسافرتی برای هر نفر خدودا ۹۰ هزار تومان . هزینه ویزا در زمان مصاحبه ۶۰ یورو و برای بچه ۳۰ یورو . برای اینکه از گرفتن ویزاتون مطمن باشید باید مدارکی دال بر مهم بودن برگشتتون به ایران اراعه کنید … مثل : کارم خیلی مهمه … بچه م مدرسه داره … شغل همسرم برامون خیلی مهمه … از پدر و مادر پیرم نگهداری میکنم … مدرسه ی بچه مهمه… و فلان … موفق باشید

 112. سلام
  خیلی نکارشتون رو خیلی دست دارم بسیار زیبا بود من سال گذشته از فرانسه ویزا گرفتن اما برای رزرو هتل چون اکثرا نوشتن رزرو بوکینگ رو سفارتها قبول ندارن هزینه کردم و یه رزرو سوری گرفتم امسال قصدم اینه از هلند اقدام کنم ایا می تونم از رزرو بوکینگ برای سفارت استفاده کنم ؟

  • سلام فهیمه جان٬
   من در این مورد تجربه‌ای ندارم ولی بوکینگ سایت معتبریه که دفتر اصلیش تو آمستردامه. بعید میدونم سفارت هلند قبولش نکنه.
   باز هم از مسئولان سفارت بپرسی بهتره.

 113. سلام سارای عزیز،من هم به راحتی ویزای شینگن از سفارت فرانسه گرفتم و تقریبا همزمان با مهزاد عزیز در اروپا بودم،سفرهای شما عزیزان انگیزه ای شده برای من تا دوباره تنها برای خرداد اقدام کنم،چند تا سوال دارم که فقط خود شما در این مرحله میتونید جوابگو باشید،وقتی چند تا کشور اروپایی رو.می خواهید بگردید در عرض یک ماه و چند روز،موقع وقت سفارت، حالا از هر کشوری که باشه،نیاز به ووچر هتل و بلیت هست،دوستان گفتن سوری میشه انجام داد،واسه منم آژانس سوری اقدام کرد و بعد بلیت و رزرو هاستل رو خودم انجام دادم،اما کل اقامت رو آژانس فقط در فرانسه برام زد،در صورتی که اسپانیا هم بعدا خودم رفتم،شما روز مصاحبه واسه طول مدت سفرتون ووچر ارایه دادید یا گفتید کلا این یک ماه و چند روز و هلند هستم؟بلیت ورود و خروجتون تهران به هلند و برعکس بود؟من حداقل شش کشور رو باید برم در زمانی مشابه شما،موندم از کجا شروع کنم و تک به تک توضیح و ارایه مدرک برای هر کشوری که می خوام ببینمو در روز مصاحبه انجام بدم یا نه؟چون ورود و خروجم قطعا متفاوته.

  • الهام جان.
   همونطور که تو مطلب هم ذکر کردم من دعوت‌نامه داشتم به این معنی که احتیاجی به ووچر هتل نبود. نه تو فرم هم ذکر کردم که ممکنه چند کشور دیگه هم ببینم و براش هیچ ووچر هتلی هم ندادم. لازم نیست گزارش کاملی از سفر پیش رو ارائه بدین. برای سفارت هر کشور فقط نحوه‌ی اقامت تو اون کشور مهمه. مهم کشوریه که بهش وارد میشی. بر مبنای اون کشور برات ویزا صادر میشه.
   پس زیاد قضایا رو برای خودت پیچیده نکن. مدارک اقامت رو فقط برای کشور مقصد جمع آوری کن والسلام.
   سلامت و سبکتر باشی.

 114. یه سوال دیگه،قسمت پایین سایت درج کردید خبرنامه ودورهمی سبکتر،می خوام بدونم آیا دورهمی حضوری دارید که بعضی از سوالها رو بشه پرسید و مشورت گرفت ازتون،چون تو کامنتها و توضیحات خودتون اشاره ای به بعضی مسایل نشده

 115. ممنونم سارا جان بابت توضیحات برای هر دو تا سوال،اطلاعات من زیاد نبود چون آژانس برام ویزا گرفت اما اینجا،جواب خیلی چیزها رو گرفتم ،سپاس.

 116. با سلام خدمت سارا خانوم عزیز .
  خیلی خیلی از راهنمای شما و دوستان عزیز تجربه کسب کردم .
  من خواهرم تو بلژیک زندگی می کنه و ۶ ساله که اون رو ندیدم و دارم برنامه ریزی می کنم که برم اون رو ببینم . اون نمی تونه به من دعوت نامه بده . برای همون میخوام توریستی برای خودم و خانومم اقدام کنم .
  من چند تا سوال کلیدی دارم که دوست دارم جوابشون رو بدونم .
  ۱ – از کدام سفارت درخواست ویزا بدم که هم راحت باشد ، هم نزدیک به کشور بلژیک باشد .
  ۲ – من از کجا بلیت هتل رو تهیه کنم که هم پول رو هنگام تحویل اطاق پرداخت کنم و هم امکان کنسل کردن داشته باشه ( چون من با خواهرم هماهنگ کردم اگر از فرانسه درخواست ویزا دادم و تائید شد دو روز اون بیا اونجا و با هم پاریس رو ببینیم و بعد بریم خونه اونها )
  ۳ – از چند روز تا چند روز میتونم درخواست ویزا بدم . منظورم آیا از ۱۴ روز تا یک ماه میشه درخواست داد که دچار مشکل نشیم . ( من یجای خوندم باید بتونی وقتی ویزای توریستی درخواست میدی روزی ۱۲۰ یورو خرج روزانت رو به سفارت ثابت کنی که از پسش بر میایی )
  ۴ – برنامه ریزی سفر رو تو این مدت که ویزا میگیریم به چه صورت برای سفارت شرح بدم . ( مثلا من میخوام تو پاریس ۲ تا ۳ روز بمونم و بعد میخوام برم بلژیک و اگر هم شد آلمان و هلند . ولی بیشتری روزهای ویزا رو تو بلژیک بمونم . ( مثلا اگر من ویزای ۲۳ روزه درخواست بدم باید در درخواست ویزا بنویسم که ۳ روز پاریس ۵روز بلژیک ۵ روز آلمان ۵روز هلند ۵ دوباره پاریس . آیا اینصورت نوشتن مشکلی نداره و اگر هم هتلی که رزرو می کنم این ۳ روز اول که باشه مشکلی نداره )
  ۵ – کم هزینه و بهترین بلیط پرواز رو از کدام ایرلاین درخواست بدیم .
  ممنونم که این سوالات من رو جواب بدید . خیلی خیلی هم راهنمایی شما کامل و جامع هست .

 117. سلام . از همون سفارت بلژیک اقدام کن . هتل رو از بوکینگ دات کام بگیر ( چون هم گزینه ایی داره که بتونی بعدا پرداخت کنی هم گزینه ایی داره که میتونی کلا بدون پرداخت هزینه ایی کنسلش کنی ) اگه احتساج به مشخصات کارت ویزا داشت میتونی یه ویزا کارت مجازیط از اینترنت و سایتهای خودمون به مبلغ خیلی کم در حد ۱۰ هزار تومن بخری و اونجا بدی
  و به تعداد روزهایی که میخوای بلژیک بمونی برنامه سفر به انگلیسی بنویس . یا از سایتهای تهیه کننده برنامه سفر آنلاین مثل http://www.visitacity.com کمک بگیر تا برنامه سفرتو بهت بده
  سفارت بلژیک یکی از باحال ترین و خوش اخلاق ترین و راه بیا ترین سفارت هایی هست که من تا حالا رفتم .
  حساب بانکیت رو کار بنداز … از دوستات پول قرض بگیر دو روزه و دوباره بهشون پس بده . بذار حسابت کار کنه .
  شغل تو در ایران براشون خیلی مهمه و اینکه اینجا بیمه باشی… حتما هر دوتارو به انگلیسی تهیه کن(گواهی اشتغال به کار و بیمه شخصی ) و همچنین شناسنامه ت رو ترجمه رسمی کن. ۳۰ تومن بابت هر شناسنامه خرج میوفتی . ۶۰ یورو هم بابت هر نفر برای سفارت بذار کنار
  پیشنهادم اینه که کلا برنامه سفرتو برای بلژیک برنامه ریزی و معرفی کن . هر چی حقیقتشو بگی به نفع خودته و احتمال ویزا گرفتنت بیشتره . این چیزایی که گفتم شامل خانمت هم میشه و اگه آماده کنه بهتره .
  هواپیمایی اکراین یکی از ارزون ترین هاشه . uia flight . میتونی از آزانس ها بلیط صوری بگیری تا وقت جواب ویزات بیاد که متحمل ضرر نشی چون پرواز های ارزان چارتر هستند و پول بلیط قابل برگشت نیست
  از دو سه روز تا ۹۰ روز میتونی درخواست بدی اما پیشنهاد من اینه که بنا به سفرت یه درخواست معقول بدی مثلا بگی یک هفته میخوام بمونم بلژیک و بعد یک هفته میرم پاریس . برنامه سفر ۷ روزه خودتو در بلژیک به انگلیسی آماده کن و همچنین بلیط برگشتت از پاریس به تهران باشه ( صوری ) اونا دیگه با سفرت تو فرانسه کاری ندارن و براشون مهم نیست که اونجا چیکار خواهی کرد… ویزات که اومد کلا بمون بلژیک خالشو ببر
  موفق باشی

 118. آقا فرشاد خیلی خیلی ممنونم . خیلی راهنمایی عالی بود . تمام این کارهای رو که گفتی رو انجام میدم و به امید خدا که همه چی جور بشه . ممنونم داداش . خیلی خیلی عالی بود .

 119. سلام من و همسرم برای در خواست ویزا از فرانسه به سفارت مراجعه کردیم ولی متاسفانه همسرم رو ریجکت کردند و من باید سفرم رو تنهایی برم البته نامه اعتراض رو ارسال کردم نمیدونم پاسخ میدن یا خیر
  یک سوال داشتم اینه همسرم میتونه چند ماه دیگه دوباره درخواست کنه ؟ یا بازهم ریجکت میشه توی نامشون هم نوشتن دلیلش اینه که برای سفارت محرز نشده که اروپارو ترک میکنه

 120. درود بر سارا خانم گرامی
  برگه پیک آپ دقیقا چیه و چه ارزشی داره؟ من شنیدم در پایان مصاحبه سفارت به شخص متقاضی میدن. اگه ممکنه دربارش توضیح بدین
  با سپاس و آرزوی شادی برای شما

 121. سلام دوستان. وقت بخیر. واقعا از مطالب سایت استفاده کردم خیلی. دوستان بهترین زمان برای سفر به اروپا چه فصلی هست؟

 122. سلام ساراخانوم بابت مطالبی که گذاشتید ممنونم .سوالی برام پیش اومده من وهمکارام از طرف اداره میخوایم بریم برای بازدید نمایشگاه ایتالیا،آلمان وهلند وازطریق سفارت ایتالیامیخوان اقدام کنن امایکی از مدارکی که ازمون خواستن سند مالکیته که به نام خود شخص باید باشه اما من ندارم وسنم زیر سی ساله ومجردم درضمن همکارای من سال گذشته به اسپانیا رفته بودن ولی این مورد رو ازشون نخواسته بودن به نظرتون سند رو چرامیخوان؟ واینکه من الان باید چه کارکنم؟

 123. سلام ممنون از اطلاعات خوب و کامل شما.چقدر روان و گویا نوشتید با عکسهای زیبا… .من هم همیشه از سفارت هلند اقدام کردم و آخرین بار ویزای مولتی یک ساله دریافت کردم…شنیدم که سفارت هلند دیگه ویزای مولتی ۶ ماه یا یک ساله نمیده و هر شخصی که به سفارت مراجعه میکنه این مطلب کارکنان سفارت به مراجعه کنندگان میگن… آیا شما و یا سایر دوستان در این خصوص اطلاعی دارید؟

 124. ایول ، یعنی جزوه کامل ترین (یعنی کامل ترینش 🙂 مقاله هایی بود که در باره ویزای شنگن خوندم ،
  جدا از اینها چند تا سوال داشتم اگه اطلاعاتی داشتین جواب بدین ممنون میشم ، اول از همه بگم که من ۱۶ سالمه ، برنامه نویسی میکنم و برنامه های سرگرمی درست میکنم ، به کلم خورده که یه سفر پنج روزه به هلند یا دانمارک برم برای تهیه گزارش و محتوا ، ( البته نا گفته نماند که ما یه تیم سه نفره ایم و میخوایم باهم بریم ) تا به حال هم یه سفر پنج روزه داشتیم به ترکیه و پاسپورت هامون مهر داره ، سوالم اینه که برای دریافت ویزای برای افراد زیر ۱۸ سال همون مراحل رو باید طی کرد و اینکه من میخوام همه کارامو خودم راست و ریس کنم آیا واقعا حضور والدینم برای مصاحبه و درخواست لازمه ، و بعدی اینکه پدرم بازنشسته‌س ولی برادرم گردش مالی خوبی داره ( ۲۰ الی ۳۰ تومن درماه و مانده حساب ۱۰ تا ۱۵ تومن ) میتونم پرینت حساب بانکی اونو ببرم ، و آخر این که از کدوم سفارت اقدام کنم که بیشتر باهام راه بیان ، و در آخر هزینه های سفر رو باید نقدا پیشت باشه یا همون حساب بانکی پر و پیمون کافیه ؟

  در ضمن از نوع نگارشتون خیلی خوشم اومد یه جورایی باحال بود (خیلی باحال بود 🙂

 125. درود بر شما
  ممنون از مطالب عالیتون
  یه آمار امیدوار کننده از سایتSCHENGEN VISA INFORMATION
  سال۲۰۱۵حدود۱۹۰هزار ایرانی در خواست ویزای شینگن کردن که فقط ۱۴درصد جواب منفی دریافت کردن و ویزا شون ریجکت شده
  امیدوار باشید همین فردا دست به کار شید

 126. سلام و درود به شما و تشکر از سایت فوق العاده تون
  آیا میشه پس از سفر به یه کشور اروپایی و توی همان کشور، درخواست تمدید ویزای شینگن رو داد؟
  شما چطور و با چه ویزایی یک سال استرالیا بودید؟ (اگر اشتباه نکنم)
  ممنونم
  شاد باشید

 127. سلام سارا جون من ٣٣ سال سن دارم و يك خواهر در سوئد، دو برادر در نروژ و يك برادر در دانمارك دارم. مدتي ست با يكي از دوستان خواهرم به قصد اشنايي بيشتر و ازدواج صحبت ميكنيم. ايشون براي من دعوتنامه فرستادن كه برم و از نزديك بيشتر اشنا بشيم و اگه مناسب ديديم همو به ازدواج ختم بشه. محل أقامت من منزل خواهرم در استكهلم خواهد بود و تمامي هزينه هايِ سفر را ايشان تقبل كردند. به نظرت شانس گرفتن ويزا رو دارم؟ البته با خوندن صفحه تون انرژي مثبت گرفتم… 🙂 ممنون ميشم راهنمايي ام كنيد.

  • سلام . بله ایشالا ویزا بهتون میدن . اما یه چیز مهم تر از اینوایت تمکن مالی شما هست … باید حساب بانکیتون خوب باشه …. و همچنین گواهی شغلی اگه داشته باشید به نفعتون هست

 128. دقیقا منم رفتم دنبال آرزوهام. در کمال ناباوری برای همگان و باور قطعی برای خودم در ۲۸ سالگی ویزای فرانسه رو گرفتم.
  ممنون از مطالب ارزشمندتون
  ایام به کام

 129. ساراجان ممنون از مطلب خوبت ، این نوشته ات با تصمیم من برای سفر به هلند همزمان بود من به یه آزانس مراجعه کرده بودم قبل خوندن این مطلب و وقتی هزینه رو شنیدم دیدم خیلی گرون در میاد مخصوصا که من میخواستم جدا از برنامه تور برای دیدن دهکده گیتورن برم اونجا، به مطلب شما برخوردم و تصمیم گرفتم خودم اقدام کنم برای ویزا لینک سفارت تغییر کرده فکر کنم بهتره شما هم اصلاحش کنی برای خواننده های آینده، فقط اینکه من آدرس ایمیل پیدا نکردم فقط یه فرم برای سوال پرسیدن بود که اون رو پر کردم بنظرت درسته؟

 130. سلام. از خوندن مطلب شما خیلی لذت بردم و یاد گرفتم. من هم تصمیم دارم که تابستان امسال به مسافرت اروپا برم. امیدوارم این فکر عملی بشه

 131. سلام
  ممنون از اطلاعات ووقتی که گذاشتید .
  چند سوال دارم و ممنون میشم محبت کنید و جواب بدید
  من قصد سفر به قسمتی از اروپا را دارم و تصمیم دارم به لحاظ تاریخچه و ارزان بودن نسبی قیمتها به یونان سفر کنم و با توجه به اینکه قبلا هم سابقه گرفتن ویزا شینگن از فرانسه را دارم:
  ایا یونان را برای سفر پیشنهاد میکنید یا با همین مخارج کشور دیگه ای را توصیه میکنید؟
  ایا سفارت یونان برای گرفتن ویزا مناسب است؟چون سایت این سفارت در تهران بسیار ابهام برانگیز و اصلا فارسی نوشته نشده برخلاف سفارت های دیکه مثل هلند و فرانسه…
  وبهمین جهت من مجبور شدم از سفارت هلند وقت ویزا بگیرم ولی تصمیم سفر از ترکیه به یونان را دارم
  ایا با داشتن ویزا شنگین سفر از ترکیه بصورت هوایی به یونان از لحاظ ویزا مشکل نخواهد بود؟

  • سلام. اول اینکه من اسم کوچیک شما رو متوجه نشدم:)
   متاسفانه من یونان نرفتم که بتونم به طور قاطع راجع به ارزونیش نظر بدم. اما کشورهای حوزه‌ی شرقی اروپا مثل چک یا مجارستان هم خیلی برای سفر ارزون مناسبن.
   راجع به وقت سفارت از هلند و ورودت به یونان باید بهت بگم که تو اکثر کشورهای حوزه‌ی شینگن ورودت باید به کشوری باشه که ازش ویزا گرفتی. یعنی اگه ویزات رو از کشور هلند گرفتی باید واسه اولین بار به هلند وارد بشی و بعد بری یونان. در غیر اینصورت یونان میتونه تو رو به کشورش راه نده. این قانون وجود داره و ممکنه برات مشکل ساز شه.
   سلامت و سبکتر باشی.

 132. سلام من همه مدارک اماده کردم برای سفارت هلند فقط بلد نیستم چه طوری باید از بوکینگ رزرو صوری انجام بدم میشه راهنماییم کنید

 133. سارای نازنین یه دنیا ممنون به خاطر اطلاعات کافی و مفیدت که با زبان شیرین و ساده مطرح کردی امیدوارم همیشه شاد و پرانرژی باشی و زندگیت پر باشه از یه عالمه اتفاقای خوب و تجربه های عالی و سفرهای زیبا

 134. سلام سارا جان
  روزت بخیر و ممنون از مطلب کاملی که گذاشتی! شرکت مانماینده ی یکی از شرکت های بزرگی هست که دفتر اصلیشون توی روتردام هست… بدلائلی الان نمی تونم در خواست ویزای تجاری کنم ازشون… بنظر شما اگه برای ویزای توریستی هلند اقدام کنم و قرداد رسمی نمایندگی اون شرکت رو پیوست مدارکم کنم، ایا شانسم برای گرفتن ویزا بالا می ره یا از فرانسه اقدام کنم که در حال حاضر داره خوب ویزا میده؟

 135. با سلام و عرض ادب
  من چند سالی هست که ترکیه زندگی می کنم . و ایران ممنوع الخروج و ممنوع الورود هستم می خواستم اقدام کنم برای ویزای شنگن ، می خواستم بدونم ایا ممنوع الخروجی من در ایران روی ویزا دادن تاثیر دارد ؟

 136. سلام به همه، پریروز من توانستم از فرانسه ویزا بگیرم، خواستم شرح حالی بهمون بدم شاید به دردتون بخوره.
  حدود سه ماه و نیم پیش بعد از چند بار ارسال ایمیل به سفارت و اصرار شدید (به حدی که شاید روزی بیست بار ایمیل میدادم!)توانستم برای اواسط فروردین وقت بگیرم، البته دوتا،یکی هم برای همکارم،چند روز پیش از عید مدارک مورد نیاز (فقط اونایی که تو فرم سفارت بود،نه بیشتر) تهیه کردم.مانده حساب حدود سی تومن که نصفشو چند روزه از دوستم قرض گرفته بودم، با گردش حدود پنجاه تومن،بلیت هواپیما رزرو و رایگان و هتل از سایت های داخلی با شرایط لغو.روز مصاحبه حدود دو ساعت زودتر رفتیم که پشیمان شدم چون یکربع زودتر کفایت میکنه.رفتیم داخل شصت یورو سالم! از ما گرفتن،رفتیم پیش یه آدم بد عنق که مدارک مردمو مرتب میکرد ( چون واسه ما مرتب بود طفلک فرصت غر زدن پیدا نکرد)،نهایتا رفتیم پیش منشی سفارت که سوال و جواب اینجوری بود؛
  کجا میرید؟
  پاریس
  تا حالا رفتی اروپا؟
  نه
  اروپا فامیل داری؟
  نه
  شغل؟
  گفتم
  چند سال سابقه داری؟
  پونزده سال
  متاهلی؟
  بله
  بچه دار ی؟
  بله
  چقدر پول تو حسابت داری؟
  گفتم
  حقوق چقدر میگیری؟
  چهار تومن
  امروز چرا سرکار نرفتی؟!
  شیفت شبم
  درباره کارم پرسید و انگشت نگاری کرد،قبض داد برای دو هفته بعد که جواب مثبت بود.
  فقط یه پیشنهاد ؛ در طول فرآیند دریافت ویزا،در عین دقت، بدون اینکه سعی کنید مدارک زیادی ببرید، بدون استرس و با آرامش کارتونو پیش ببرید.

 137. سلام ساراجون
  ممنون از اطلاعات خوبت و اون چاشنی طنز بامزه:)
  فقظ ی سوال دارم که چجوری آژانس بی هزینه بلیت رزرو میکنه؟! من از چندتا پرسیدم گفتن بی هزینه نمیکننن اینکارو
  سپاس

 138. سلام !
  الان یک ساعتی میشه که داشتم راجع به گرفتن ویزای نروژ تو سایت های مختلف میگشتم و حقیقتش این بود که دلسرد شده بودم یک کمی و کم کم داشتم بیخیالش میشدم تا اینکه رسیدم اینجا !
  میخواستم تشکر کنم که اینقد ساده و کامل همه چی رو توضیح داده بودین واقعا دستتون درد نکنه !
  فقط چند تا سوال داشتم:
  ۱- من الان سال آخر دبیرستانم و دو ماه دیگه کنکور دارم؛ برنامه ای که واسه سفر ریختم برای اواسط مرداد-اوایل شهریوره و اون تایم من نه دانش آموز محسوب میشم نه دانشجو ! گواهی اشتغال به تحصیل دبیرستان یا دانشگاه ندارم شاغل هم که نیستم باید چیکار کنم؟!
  ۲- برای اون تایمی که گفتم برای سفر، کی باید درخواست وقت از سفارت بدم؟ (چون همونطوری که گفتم چون کنکور دارم، تا تیر وقتش رو ندارم برای سفر اقدام کنم و تا الان نمیدونستم وقت دهی ممکنه چند ماه طول بکشه !)
  ۳- من یه موردی رو دقیق متوجه نشدم؛ برای مصاحبه باید فرم رزرو هتل و بلیط پرواز داشته باشیم و از طرفی چون معلوم نیست ویزا صادر میشه یا نه نباید بلیط بگیریم و هتل رزرو کنیم؟؟!
  ینی باید بلیط و رزرو هتل الکی برای یک تاریخی رو فقط ببریم سفارت و بعد از اومدن ویزا اقدام کنیم به بلیط و رزرو هتل واقعی؟! :))))
  واقعا ممنونتون میشم اگه جواب بدین !
  + یک مورد دیگه الان باعث شد دوباره ناامیدی بیاد سراغم، تو کامنت ها دیدم که یه عده از سنشون گفتن، میخواستم ببینم ینی من که ۱۸ سالمه امکانش کمه که بهم ویزا بدن؟؟ نمیتونم ینی؟؟؟

 139. سلام من یه سوال دارم من ۹ روزه وقت گرفتم از سفارت ایمیل دوم کی میادمیخواستم بدونم تو ایمیل اولی باید تصویر پاسپورتو براشون اسکن کنم ارسال کنم یا تو ایمیل دومی؟به غیر از فرستادن عکس پاسپورت چی باید ارسال کنم براشون؟ایمیل دوم هم پرینت بگیرم؟می خواستم بگم من سند خونه به نام خودم ندارم به نام مادرم دارم میتونم اونو با خودم ببرم یا نه؟جواز کسب دارم حساب بانکی با گردش حساب اجاره نامه دارم به نام خودم دعوت نامه هم دارم به نظرتون چقدر شانس ویزا دارم؟مرسی

 140. من همه چی دارم جز سند ملک به نام خودم شغل دارم گردش حساب با مانده حساب خوب جواز کسب برگه پرداخت مالیات منطقه ازاد اروند دارم اجاره نامه مغازه کرایه ایی که رهن نشسته ام به مبلغ ۳۵ میلیون دعوت نامه هم دارم چقدر شانس دارم ؟ میخوام برم المان و فرانسه ارزومه برم اروپا رو ببینم یک ماه میخوام برم برگردم

 141. نمیشه یه گروه تلگرام درست کنید همه تو گروه بحث کنن دربارهی سفر به اروپا درست کنید عالیه همه سوال میکنن جواب میگیرن تو رو خدا گروه تلگرام درست کنید عالی میشه

 142. سلام سارا جان
  خیلی ممنون به خاطر اطلاعات مفیدی که نوشتی.
  چند تا سوال داشتم که اگه سارا جون یا هر کس دیگه ای که می تونه جواب بده واقعا ممنون میشم.
  ۱- پرینت بانکی برای سفارت مربوط به ۳ ماه آخر باید باشه یا ۶ ماه آخر؟

  ۲- اگر بخواهیم به سفارت بگیم که داریم از کسی مراقبت می کنیم و یعنی یکی از دلایل ما برای برگشتن، همینه، چه مدرکی باید نشون بدیم؟ چطور میشه اینو ثابت کرد؟

  ۳- آیا کشوری هست که راحت تر ویزای شینگن بده؟

  سپاس

  • سلام. هر سفارتی که میخای اقدام کنی تو وبسایتش نوشته چند ماهه .. معمولا شش ماهه و به زبان انگلیسی باید باشه با مهر بانک
   ۲- باید مدارک مربوط به پزشکی یا بیمارستان یا سند یا برگه کفالت داشته باشید
   ۳-فرانسه-اسپانیا-هلند
   موفق باشید

   • ممنونم فرشاد عزیز از اینکه وقت میذاری و سوالات رو می خونی و همت می کنی جواب بدی.
    مادربزرگم مبتلا به بیماری های کهولت سنه، متاسفانه دچار فراموشی هم شده . با ما زندگی می کنه و من و خواهرم داریم به نوبت ازش نگهداری می کنیم. برای امورات روزانه ش به ما وابسته س واقعا! اما هیچ گواهی پزشکی یا برگه تکفلی نداریم. به نظرتون چکار باید بکنم؟
    باز هم ممنون

    • سلام مریم جان. خواهش میکنم وظیفه س. شما اگه تحت بیمه تامین اجتماعی باشی براحتی میتونی با فرم شماره ۲۱ تامین اجتماعی مادربزرگتو بعنوان کفیل معرفی کنی.و همون فرم تایید شده و مهر شده رو ببری سفارت. اگه نیستی حتما به یه دفتر اسناد مراجعه کن و بگو نحوه تنظیم سند برای کفالت مادربزرگ بصورت قانونی چی هست اونا حتما راهنماییت میکنن. موفق باشی

     • ممنونم فرشاد جان. دمت گرم که اینقدر احساس مسوولیت می کنی و با حوصله جواب سوالها رو میدی.
      حتما از راهنمایی ت استفاده می کنم. البته فعلا که منصرف شدم که اقدام کنم. و فکر می کنم بهتره بندازم برای چند وقت دیگه چون مثل اینکه اصلن نمیشه وقت گرفت.
      برای فرانسه خواستم اقدام کنم که برام ایمیل اومده که تا شهریور وقتاشون پره. ایتالیا که مثل اینکه دل ایرانی ها رو حسابی از دست خودش خون کرده و سیستم وقت دهی ش به شکل رازآلودی فشله! کار نمی کنه اصلن!!! یعنی ملت میرن چندین روز و شاید هم جندین هفته میشینن پای کامپیوتر و با اینترنت پرسرعت صفحه وقت دهی سر ساعت خاص رو چک می کنن مرتب و دقیق به دقیقه refresh می کنن، ولی میگن وقتی نمیشه گرفت! همه در عرض چند ثانیه گرفته شده و تمام!! در عوض آژانس ها و دلال ها آماده ن که برات وقت بگیرن و ادعا می کنن براشون کاری نداره فقط حسابی شارژت می کنن.این هم از ایتالیا!!!

     • مریم جان سلام.
      دیدم دلت از دست سفارت‌ها برای وقت دهی خونه. خواستم تجربه‌ی خودم رو بگم بهت. من همین چندروز پیش از سایت سفارت ایتالیا به راحتی وقت گرفتم. درسته که به مدت سه هفته هرروز به سایتشون و پروفایلم سر زدم ولی باید بگم که سر ساعت و روزی که اعلام کرده بودند تایم وقت‌ها رو برای سه هفته‌ی آینده باز کردن و به راحتی میشد وقت سفارت رو بوک کرد. به نظرم میرسه که زود خسته شدی و حوصله‌ت سررفته. اگه کمی سعه‌ی صدر به خرج بدی میشه وقت گرفت.
      سلامت و سبک‌تر باشی.

 143. سلام سارا جان
  مرسي واقعا لذت بردم و دلگرم شدم براي اينكه حتما خودم اقدام كنم
  فقط يه موضوع رو مي خواستم بدونم از اين ور و اون ور شنيدم مثلا اگر لبنان رفته باشي ممكن هست ريجكت شي
  من ٦ ماه پيش morooco )مراكش رفتم ، اطلاعي داري كه شايد ممكن هست اين موضوع مهم باشه ؟
  در هر صورت كه من تلاشم رو مي كنم به اميد خدا
  باز هم ممنونم

 144. بازم سلام ببخشید من یه سوال دیگه هم داشتم
  همونطوری که گفتم من ۱۸ سالمه و قطعا حسابم گردش میلیونی نداره ! اما یکی از فامیل های نسبتا دورمون هست که میتونم نامه ی ساپورت مالی از طرف اون رو بگیرم و پرینت حساب هاش رو ببرم
  آیا همین کافیه برای ویزا یا باید فامیل درجه ۱ باشه؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین چند روزه تمام فکرم روی قضیه ی ویزاس !

  • اگه فامیل درجه یک باشه بهتره . منتهی انم بهنر از هیچی هست
   شما بهتره از یک روش دیگه اقدام کنی و اونم دریافت معرفی نامه از دانشگاه یا محل تحصیل هست بهمراه چک ضمانت
   اونوقت شاید بتونیم به گرفتن ویزاتون امیدوار باشیم
   موفق باشید

 145. سلام سارا خانم .واقعا راهنمایی شما برای دریافت ویزای شنگن فوق العاده بود . در مورد راهنمایی دیگر دوستان هم تشکر میکنم . من یک سوالی دارم که اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم . من و همسرم تابحال دو بار از سفارت سوئد ویزا گرفتیم ولی اینبار میخوام ویزای مولتی ۶ ماهه بگیرم . البته برای بار اول از سوئد وارد میشیم وحدود ۳ هفته اونجا میمونیم .
  ولی دوباره یکماه بعد از برگشت از سوئد میخوام برم آلمان و برگردم .نمیدونم اگه در سفارت سوئد از من سوال کنه برای چی مولتی میخوای چه جوابی بدم ؟؟ . چون برای سهولت دارم این کار رو میکنم و بار دوم به سوئد وارد نمیشم .
  لطفا کسانی که تجربه ویزای مولتی دارند راهنمایی کنند. مجدد از سارا خانم و دیگر عزیزان ممنونم

  • اگه مولتی اقدام نکنید بهتره مگر اینکه سفرتون بیزینسی باشه و برای اون دلیل هم مدرک داشته باشیدگشما بهتره برنامه دقیق خودتونو به سفارت سوئد بدید و بگید که بدلیل سفر طولانی احتیاج به ویزای ۳ ماهه دارید… اگر ! اگر خود مامور مصاحبه گفت پس چرا مولتی درخواست نمیکنید؟ بگو اگه شرایطم مناسبه درخواست مولتس هست همین کارو میکنم و فوری فرم مولتی آماده شده و نوشته شده رو دربیار و بهش تحویل بده
   موفق باشی

 146. سلام من و همسرم میخوام واسه ویزا اقدام کنم از سفارت فرانسه. فرم رو واسه هرکدوم پر کردم . من باید یک ایمیل بزنم و فرم هردوتامون را ضمیمه کنم و یا بابد جدا جدا ایمیل کنیم

 147. سلام سارا خانم
  آرزو میکنم به همه آرزوهایتان برسید با این پست عالی کمک بسیار بزرگی به دوست‌داران سفر ایرانی که خیلی هم زیاد ند کردید
  من یک سوال فوری دارم آگه امکان داره زودتر بهم جواب زدید
  من درخواست ویزا رو ۳۰ روزه دادم آیا باید وچر هم ۳۰ روزه باشه؟ و اگر جواب مثبت
  آیا ماندن یک ماه در یک شهر در ذهن سفیر عصر منطقیخبندان نیست.

  ممنون میشم کسی زود جواب بده خیلی وقت نداری
  شاد باشید

 148. با سلام
  شما بايد به تعداد همه شبهايي كه توى اروپا اقامت داريد رزرو هتل داشته باشين، البته مورد شما خيلى غيرعاديه كه يكماه توى يه شهر باشين

 149. چقدر خوب میشد اگه همه مثل تو تجربیاتشونو به بقیه انتقال میدادن سارای عزیز.
  من یه سوال دارم.ما از سوئد دعوتنامه داریم و ۲۱ تیر وقت مصاحبه گرفتیم.ما قصد داریم از سوئد به فرانسه و اسپانیا بریم و در نهایت از اسپانیا برگردیم به ایران.در سوئد هتل نمیگیریم چون مهمان هستیم ولی در پاریس و بارسلونا قرار هست در هتل اقامت داشته باشیم.حالا سوال من اینه که اگه الان من برای سفارت بلیط رفت و برگشت سوئد رزرو کنم بعدا موقع خروج از اسپانیا به مشکل میخوریم؟؟؟یعنی الان من باید رزرو تمام بلیط ها رو ببرم و همینطور ووچر هتل در پاریس و اسپانیا رو؟منظورم اینه که اگه به سفارت بگم از سوئد برمیگردم ولی از اسپانیا برگردم مسئله ای پیش میاد آیا؟

  • سلام آیدا جان،
   نه برای سفارت سوئد فقط مهمه که تو کشور خودش کجا اقامت دارین. دیگه بقیه برنامه سفرتون به اونا مربوط نمیشه. درثانی ورود شما به محدوده شینگن باید به کشور سفارت مربوطه باشه یعنی سوئد. خروج مهم نیست.
   سلامت و سبکتر باشی.

 150. من یک سوال دارم من ۳۱ فروردین ثبت نام کردم برای سفارت المان میخواستم بفهم ایمیل دوم چند روز بعدش میاد یعنی منی که ۳۱ فروردین درخواست وقت مصاحبه گرفتم کی بهم وقت مصاحبه میدن؟

 151. مریمm سلام ممنون از راهنمایی بسیار خوبتون می خواستم بپرسم من و همسرم ودوتا بچه هام پارسال با تور رفتیم ایتالیا امسال هم می خواستیم بریم فرانسه که وقت سفارتمون برای اخر سپتامبر افتاد برای اینکه زودتر بریم امدیم وقت سفارت آلمان هم ایمیل کردیم گفته ۹۰ روز دیگه حدودا مرداد سوالم اینه که آیا ما که یکبار با تور رفتیم شینگن آیا الان که توریستی وبدون دعوت نامه می خوایم بریم امکان داره ریجکتمون کنن ؟همه مدارک هم تکمیل داریم از حکم استخدام هردو و سند ملک و مقدار پول توی حساب و..همه کامل باشه وهتل وبلیط هم رزو کرده باشیم دلهره دارم فکر می کنین با تور بریم بهتره یا اینطوری ؟.آخه اینطوری ارزونتر در میومد گفتم چرا پوال رو به آژانس ها بدیم اگه امکان داره راهنمایی کنین ممنون میشم

 152. من یک سوال مهم دارم اینه که برای سفارت المان مدارک باید ترجمه بشه مثل شناسنامه جواز کسب پرینت حساب بانکی؟ لطفا جواب منو بدید؟

 153. امکان ریجکت وجود داره
  اما اگه دلیل مبرهنی مبنی بر وابستگی خودتون به کشورتون مثل تکلق یا مدرسه بچه یا شغل خودتون یا دارایی هاتون داشته باشید و ارایه بدید شانستون بیشتر هست
  متاسفانه کشورهای خارجی خصوصا اروپایی هیچ پ-خ-ی نیستن و هیچ چیزی جز زرق و برق ندارن و همه ش تو خالی هست… و با این حال نگران ماندن بیگانه ها در کشورشون هستن و این ادمو عذاب میده که در باطن آرزوی اینو دارن که یک ایرانی قدم به کشورشون بذاره و در ظاهر انکار میکنن
  موفق باشید

 154. سلام سلام. بسیار عالی نوشته بودین. بابت راهنمایی هاتون مسپاسگزارم. اگه کانالی در تلگرام دارین خوشحال میشم مثه این صفحه از تجربیات ارزنده اتون استفاده کنم.
  من کارم دولتی هست، نمیدونم چطور به انها بفهمانم حقه منه که برم و زیباییهای دنیا رو ببینم و ازشون مدرک شاغل بودن دریافت کنم.
  اگه راجع به این مورد راهنمایی دارین، خوشحال میشم کمکم کنید.
  ghavidel62@gmail.com

  • سلام.
   کانال تلگرام ما رو با نام saboktar می‌تونین تو قسمت جستجو پیدا کنین.
   در مورد مدارک شغلی هم همینطور که تو متن نوشته شده نیاز به گواهی اشتغال به کار، لیست سوابق بیمه تامین اجتماعی به زبان انگلیسی و حتی کارت پرسنلی هست.
   سلامت و سبک‌تر باشین.

 155. سلام. ممنون بابت مطلب عالیتون. چندتا سوال داشتم!
  من میخواستم برای ویزا از طریق سفارت اتریش اقدام کنم ولی مشکل اینجاست که تو توضیحاتشون ذکر کردن که تاییدیه آنلاین هتل ها مورد قبول نیست! با این حساب تاییدیه هتل رو چطوری میتونم بگیرم (بدون پرداخت قبل از اینکه ویزا بیاد)؟
  بلیط صوری هواپیما رو از کجا باید تهیه کنم؟ از خود شرکت های هواپیمایی مثل لوفت هانزا یا اینکه از آزانس های مسافرتی مثل زورق؟

  خیلی خیلی ممنون.

  • سلام کیوان جان.
   من بعید میدونم که نوشته باشن تاییدیه آنلاین هتل مورد قبول نیست. تو دنیای امروز تاییدیه آفلاین که وجود نداره. تمام مردم دنیا به صورت آنلاین هتل رو بوک میکنن. با دقت بخون و یا عین جمله رو برام نقل کن.
   در مورد بلیط صوری. نیاز به تماس با شرکت هواپیمایی خاص یا آژانس نام آشنایی نیست. تقریبن تمامی آژانسهای مسافرتی این کار رو براتون انجام میدن. بهشون بگین که برای وقت سفارتتون میخواین.
   سلامت و سبک‌تر باشین.

   • سلام مرسی از مطلب خوبتون
    خواستم بگم که سفارت اتریش از من رزرو هتل از سایت Booking.com رو قبول نکرد و گفتن که حتما باید کانفرمیشن هتل رو داشته باشه. (با مهر و امضا) من برای کنگره داشتم اقدام می کردم و کپی دعوت نامه که از ایمیلم پرینت کرده بودم رو هم قبول نکردن و گفتن بگو اون کنگره با پست بفرسته. امیدوارم هتل رو رزروش با آژانس مسافرتی رو قبول کنن!

 156. سلام وسپاس .یه سوال داشتم .درمورد اینکه.من اقدام به گرفت وقت از سفارت المان کردم.ولی متاسفانه من سفر دانشجویی اتخاب کرده بود که باید بلند سفر کوتاه مدت انتخاب میکردم.وبعد از اومد ایمیل اول تعیین وقت لغو کردم.حالا هرچی دوباره تععین وقت میکنم.نمیشه.تو توضیحات سفارت هم نوشته بو اگه اشتباهی شد لغو کنید.میشه کمکم کنید.این روند تا کی ادامه داره؟

  • سلام.
   مشکلی تو لغو تعیین وقت سفارت وجود نداره. الان احتمالن مشکل اینجاست که فصل شلوغ سفر به اروپاست و سفارت‌ها به سختی وقت میدن. راجع به سفارت آلمان به شخصه خبر دارم که تا شهریور وقت عادی نمیده.
   نگران نباش میتونی وقت بگیری ولی نه به این زودی.
   سلامت و سبک‌تر باشی

   • ممنون از راهنماییتون.ولی من دیروز برا یکی دیگه وقت گرفتم.برا خودم نمیتونم.میخواستم ببینم .میدونید تا چن روز میتونم بگیرم اخه برام ارور میده که یه بار استفاده شده این اطلاعات.واقعا ممنون از کمکتون😘😘هیچ جا نتونستم یه جواب درست حسابی بگیرم.به جز اینجا.

   • ممنون از راهنماییتون.من دیروز برا یکی دیگه وقت گرفتم.برا خودم ارور میده که یک بار استفاده شده نگران اینم که برا شهریور اجازه ندن.این ممکنه که برا شهریور نشه؟

  • پاوربانک جان!! سلام.
   اول اینکه خدایی این چه اسمیه؟:)
   دوم اینکه تو مطلب به وضوح نوشته شده که هزینه‌ی ویزا ۶۰ یوروست.پ
   سلامت و سبک‌تر باشی.

  • پاوربانک جان!! سلام.
   اول اینکه خدایی این چه اسمیه؟:)
   دوم اینکه تو مطلب به وضوح نوشته شده که هزینه‌ی ویزا ۶۰ یوروست.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 157. سلام 🙂
  یادمه چند ماه پیش وقتی در حال گرفتن اطلاعات برای ویزای شینگن بودم با سایت شما سبک تری ها آشنا شدم. به دلم نشست! اینجا- اینستاگرام – تلگرام. منتظر پادکست ها و مطالب جدیدتونم. مرسی به این همه انرژی . اگه ویزامون اکی بشه توی شهریور ماه با همسرم کوله به دوش میریم اروپا. وقت زیادی نداریم. زندگی کوتاهه و هزاران جای دیدنی که دلم واسه دیدنشون غش میره .

 158. سلام اقا میخواستم بگم من ۳۰ فروردین درخواست وقت مصاحبه کردم میخواستم بدونم کی ایمیل دوم رو برام میزنن؟

 159. سلام سارا جان
  گواهی اشتغال به کار ( نامه کارگزینی ) حتما باید زیر یک ماه از تاریخ مصاحبه صادر شده باشه ؟ من برای ۱۹ مرداد وقت مصاحبه دارم از سفارت هلند و چون حدود بیست روز طول میکشه تا گواهی به دستم برسه ، احتمالا بیش از یک ماه بشه تاریخ صدورش …
  و اینکه فیش های بیمه و حقوق رو میتونم خودم از سایت محل کارم بگیرم بدم ترجمه کنن؟

 160. سلام و ممنون بابت مطلب مفید و کاملتون
  اگر من ویزامو از کشور x بگیرم باید ورودم حتماً به همون کشور باشه؟ یا میتونم به کشور y وارد شم؟ مثلاً اگر از هلند ویزا بگیرم باید حتماً ورودم به اروپا از طریق هلند باشه باشه یا میشه مثلاً به فرانسه یا آلمان وارد شد؟
  دلیل اینکه این سوال رو میپرسم اینه که قیمت بلیط به برخی مقاصد اروپایی واقعاً ارزونتره اما از اون طرف دریافت ویزاشون سخت تر!

 161. سلام
  ممنون از راهنمايي هاتون
  يه سوال
  من ۲۲ سالمه و مجرد هستم و يه ترم از دانشگاهم مونده.اگه بخوام براي ويزاي شينگن توريستي اقدام كنم،از سند مالكيتي كه به نام مامانم هست ميتونم استفاده كنم?

  • خیلی خوبه که توی دانشگاهی . تا درست تموم نشده فوری برو یه گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه با عنوان : جهت اراعه به سفارت… بگیر . خیلی مهمه . از سند مالکیت بنام کس دیگه نمیتونی استفاده کنی . اگه حسابت خوب کار کنه و اشتغال به تحصیل داشته باشی حتمال زیاد شینگن میگیری . موفق باشی

 162. سلام و ممنون از توضیحات کامل و نصر صریحتون.
  اونجا گفتین باید برای ویزا از کشوری اقدام کنیم که یا بیشترین اقامتو داریم یا بش وارد میشیم
  ما قصد ی سفر به آلمانو هلند و سوییس و اتریش داریم و بیشترین زمانو در آلمان قراره بمونیم حالا سوالم اینه که اگ بلیط رفتو برگشتو برای هلند بگیرم در حالیکه فقط ۲۰ درصد سفرو در هلند هستیم مشکلی نیست؟
  سوال دومم هم اینه که در چه سایتی میتونیم هتل بصورت رایگان رزرو کنیم که فقط برای مدارک ویزا استفاده کنیم ازش؟

  • البته عذرخواهی که فراموش کردم بگم برای گرفتم ویزا از هلند منظورمه
   چون میگن آلمان سخت ویزا میده میخام از هلند اقدام کنم ولی بیشترین زمان اقامتم در آلمانه
   خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

  • شما باید به سفارت کشوری برای ویرا برید که دو سوم اقامتتون و همچنین فرودتون در اون کشور باشه . از سایت booking.com استفاده کنیو برای رزرو صوری . حتما قبل از جستجو تیک گزینه free cacelation و گزینه pay in place رو بزنید

   • خیلی لطف کردین
    ممنونم از راهنماییتون.
    حالا چون اکثرا میگن فرانسه راحتتر ویزا میده برای فرانسه درخواست دادم و صوری قراره هتل و پرواز بگیرم برای فرانس ولی عملا دوروز فرانسه بمونم و بقیشو برم آلمان
    نمیدونم با مشکلی روبرو میشم یا نه.

 163. ببخشید دوس پسرم ۳سال پیش اقامتشو گرفته ازهلند.ولی هیچ عکسی یا ایمیلی نداریم ک ثابت کنه ما قبلا باهم دوست بودیم.چطور اثبات کنیم ؟ ممنون میشم جواب بدین لطفا لطفا 🌹🌹اوناهم گفتن باید ی مدرک بیارین ک شماهاقبلا باهم بودین😢😢😢

 164. چند وقته پیگیریم ک منم برم هلند. ولی چون مدارک نداریم واس اثبات موندیم چیکار کنیم. ممنون میشم کمکم کنید

 165. سلام -با تشکر از اطلاعات مفیدتون- من میخوام با شوهرم برم اروپا ترجیحا فرانسه یا هلند فقط هم برای ۱۰ تا ۱۵ روز – من شغلم رسمیه و حدود ۴ میلیون حقوق میگیرم و راحت مدارک رو میتونم ارائه بدم و پول هم تو حساب منه- شوهرم رسمی نیست و گرفتن نامه براش سخته و مانده حساب مالی و گردش مالی نداره – باید چیکار کنیم ؟ به نظرتون به هردومون ویزا میدن
  ممنون میشم جواب بدین

 166. سلام خدمت دوستان، من در عين ناباورى از سفارت فرانسه ريجكت شدم، شغلم دولتى هست و تمام مداركم كامل بود، گردش حساب با مانده عالى، ولى نميدونم چرا اينجورى شد…با وجود اينكه پاسپورت من و همسرم هم سه تا مهر داشت، ريجكت شديم. دليل ريجكتى هم اين بود( اطلاعات ارائه شده در مورد هدف و شرايط اقامت شما قابل قبول نبودند). ما شخصاً اقدام كرديم ولى سال بعد واسه اقدام مجدد حتماً از طريق آژانس اقدام خواهيم كرد. موفق باشيد

  • دعوت نامه نداشتی؟حتما ازت پرسیدن میخوای بری چکار فرانسه تو پته پته کردی حرفی برای گفتن نداشتی

  • باید محکم حرف بزنی قاطع باشی شول و ول حرف بزنی صد درصد ردی مثلا افسره ازت بپرسه چرا میخوای بری تو بگی نمیدونم

   • ما هم فروردین اقدام کردم علی رغم کامل بودن مدارکمون مثل این این دوستمون و جواب دادن با خونسردی کامل و محکم باز هم از سفارت فرانسه ریجکت شدیم پس ربطی به این موضوعاتی که شما فرمودین نداره.دقیقا هم سوالاتیو که دوستمون فرمودن پرسیدن ازمون

 167. فقط ازم پرسيد شغلت چيه و چقدر حقوق ميگيرى و چقدر پول تو حسابته، همين. اصلا هم پته پته نكردم.قرص و محكم جوابشو دادم. دعوتنامه هم نداشتم

  • چقدر تو حساب داشتی؟اقا رضا بیا این شماره منه بیا باهم چت کنیم منم ماهه دیگه مصاحبه دارم تو سفارت المان۰۹۳۸۰۷۸۲۶۱۶

 168. سلام سارا جون
  سارا جان من یسوال داشتم. من ویزای چهارده روزه ایتالیا گرفتم. دعوتنامه رو یکی از دوستان از سایت دانلود کرد و برام اسکنشو فرستاد و من با پرینت اسکن مدارکش بردم سفارت. حالا میخوام بدونم وقتی رسیدم ایتالیا حتما باید به شهرداری شهر محل سکونت دوستم سر بزنم و اعلام حضور کنم یا میتونم سفر عادیمو داشته باشم؟

  • سلام پریسا جان.
   چیزی که تو سایت و برگه‌ی دعوتنامه‌ی سفارت ایتالیا نوشته اینه که شخص میزبان باید بره و به پلیس یا شهرداری اعلام کنه که مهمونش اینجاست و تا کی می‌مونه ولی راستش نمی‌دونم چقد در واقعیت باید این اتفاق بیفته.
   اگه اطلاعات بیشتری پیدا کردی خوشحال میشم به من هم اطلاع بدی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 169. سلام ممنون از توضیحات عالیتون
  میخواستم ببینم خرید بلیط هواپیما از سایت هایی مثل فلایتو که پرواز غیر مستقیم داره و خیلی ارزونتره معتبره؟ شما یا کس دیگه ای خریده؟
  کلا پیشنهاد برای خرید بلیط ارزون هواپیما

  • سلام سعید جان.
   در مطلبی با عنوان هزینه‌ی سفر به اروپا با کوله پشتی به صورت مفصل راجع به این موارد توضیخ دادم. اگه اون دوقسمت رو بخونی جواب خیلی از سوالات رو می‌گیری.

 170. سلام از اینکه اینقدر پر انرزی و مثبت هستید بهتون تبریک میگم . دو هفته قبل در سفارت هلند وقت مصاحبه داشتم . من و همسرم . مدارک کامل با دو سند ملکی . گردش مالی خیلی عالی . هردو بازنشسته دولت هستیم . ۱۱سال قبل به هلند رفته بودیم . ویزای کانادا را هم ۵ سال قبل گرفتیم . با دعتوتنامه خواهرم که در هلند زندگی می کنه اقدام کردم . متاسفانه امروز جواب منفی دادند علتش را دلایل ناکافی جهت برگشت به کشور و منابع مالی کم را عنوان کردند . واقعا شوکه شدم . نامه ای دادند که تا دو هفته وقت اعتراض دارم به اداره مهاجرت و گردشگری هلند .اصلا با ما مصاحبه نکردند فقط مدارک را گرفتند . فکر میکنید اگر نامه اعتراض بفرستیم موفق میشویم . اگر تجربه ای دارید لطف کنید برام بنویسید . مرسی

  • سلام بنفشه جان.
   متاسفم که موفق به دریافت ویزا نشدین. پیشنهاد می‌کنم بعد از گذشت مدت زمانی دوباره اقدام کنین. اگه امکانش براتون هست به صورت فردی نه زوج. چون در این صورت از نظر سفارت دلایل کافی برای بازگشت به کشور دارین چون همسرتون اینجاست. طی چند مورد که از دوستانم شنیدم متوجه شدم که سفارت هلند به تازگی قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای صدور ویزا اعمال می‌کنه.
   سلامت و سبک‌تر باشین

 171. با سلام و ابراز خوشحالی که یه خانوم اینقدر خوب به آرزوهاش جامه عمل میپوشونه
  من ۳ سال پیش با همسرم به اروپا سفر کردیم و ویزای شینگن ۴۱ روزه گرفتیم.الان که میخواییم دوباره بریم و دعوتنامه از ایتالیا داریم اما سفارت ایتالیا خیلی اذیت میکنه برای وقت دادن و وقتها رو با واسطه به قیمتهای بالا از ۴۰۰ تومن تا ۲ میلیون میفروشه.
  حالا من دو تا سوال دارم: ۱-آیا میدونید چطور میتونم وقت سفارت ایتالیا بگیرم؟ (اصلا به اینایی که میگن وقت میگیریم اعتمادی نیست)
  ۲- اگر نشد از کدوم سفارت به جز ایتالیا اقدام کنم به پیشنهاد شما؟

  • سلام مریم جان.
   من همین چندهفته پیش از سفارت ایتالیا وقت گرفتم و هیچ پولی هم به واسطه‌ها ندادم. واقعیتی رو بهت بگم؟ واقعیت اینه که واسطه‌ها از عجول بودن ما و کم حوصله بودنمون سود میبرن. الان سیستم وقت گیری سفارت ایتالیا به این شکل شده که در سایتش روز و ساعت زمان باز شدن وقت‌ها رو دقیق اعلام می‌کنه. سر همون روز و ساعت اگه به اون سیستم وقت دهی سر بزنی مطمئن باش خودت میتونی وقت بگیری و نیازی به خرج کردن پول هنگفتی این وسط نیست.
   سفارت ایتالیا نسبت به سفارت‌هایی مثل هلند و فرانسه و اتریش کمی تو صدور ویزا سخت‌گیرتر و بی‌نظم‌تر هست ولی بازم داره خوب ویزا میده.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

   • با سلام
    خانم لویی احتمالا چون شما زمان غیر پیک اقدام کردید تونستید از طریق سایت این سفارت وقت بگیرید. چنانچه در کامنت ۲۴ تیر گفتم بنده دو بار شاهد بودم ( ۱۰ و ۱۵ جولای سال جاری ) در زمان باز شدن سایت این سفارت تمام وقت ها همان لحظه اول پر است. بدون اینکه حتی یک نفر بتواند از طریق سایت وقت بگیرد. با این وجود احتمال می دم در فصول غیر تابستان این طور نباشه.

 172. اینکه میگن باید به خاطر وقت گرفتن به دلالا پول داد حرف مفته یا نمیشه خود ادم وقت بگیره از سفارت انلاین الکیه من خودم به راحتی از سفارت المان وقت گرفتم ۳۰ فروردین ثبت نام کردم نیم ساعت بعد تاییدیه امد که کمتر ۹۰ روز ایمیل دوم میاد که به از ۳۸ روز ایمیل دوم امد برای ۲۹ تیر وقت مصاحبه دارم خدا کنه فقط بهم ویزا بدن شرایطم خوبه ولی امیدوارم بهم ویزا بدن این شماره منه هر کی خواست بیاد با من چت کنه در مورد سفر یا کارای قبل سفر ۰۹۳۸۰۷۸۲۶۱۶

  • سلام منم قصدسفربه المان را دارم هنوز هیچ اقدامی نکرده ام درموردکارای قبل سفرراهنمایی میخوام

 173. سلام سارا جان ، ایا سفارت هلند کپی دعوتنامه را قبول میکنه . همانطور که چند روز قبل برات نوشتم .تقاضا ویزام ریجکت شد ولی من تقاضای وقت مصاحبه جدید کردم . اصل دعوتنامه دست خودشونه میخوام دوباره مدارک اماده کنم ولی با همان دعوتنامه قبلی . ایا میشه کپی رو تحویل بدم . مرسی

 174. سلام سارای عزیز،من اومدم با کوله باری از تجربه های نه چندان دلچسب از سفارت یونان،در عین ناباوری ریجکت شدم دیروز،مدارک من کامل بود و حتی رزرو سوری برای بلیت هواپیما یا هتلهام نداشتم همرو پولشو با کارتم دادم،این وسط هر آژانسی دنبال منافع خودش بود،دلیل من برای این انتخاب این بود که نه فرانسه نه آلمان و ایتالیا وقت نمیدادن،مجبور شدم و این اشتباه رو کردم،بذارید کلی بگم این سفارت شاید روزی دو تا ویزا بده مابقی ریجکت،برای من دلیل سفر و اقامت رو زد،حای نپرسید چرا بیست و پنج روز می خوای بمونی اونجا منم نگفتم چیزی،شاید بدون سوال باید کلی حرف میزدم،ببینید سفارت پرتغال و فرانسه برای کسانی که شینگن نداشتن مناسبه بعدش هم ایتالیا،من یه شینگن و دوستم دو تا شینگن داشت هردو رد شدیم،و دوستان دیگر،برای رزرو قطعی از همین وبسایتهای ایرانی مثل الی گشت استفاده کنید،به زبان فارسی میگه تاریخ کنسلی و جریمه بلیت یا هتل رو کافیه فرصت داشته باشید تا وقتی جواب رو میگیرید روز جریمه هتل هنوز فرا نرسیده باشه اونوقت همه چیز مجانی میشه،این آژانسخای دلال به من گفتن هر هتلی دویست و پنجاه هزار تومان میگیریم رزرو میکنیم،کلا واسه من پروسه طاقت فرسا و کلی تجربه بود که اینجا نمیشه همرو نوشت،امیدوارم شما از ایتالیا ویزارو گرفته باشید به جای منم بگردید 😀

 175. با درود و سپاس از سایت خوب شما. چند تا سوال داشتم
  در سایت سفارت فرانسه من چیزی در مورد ارائه ترجمه شناسنامه، ترجمه مدارک خانه یا ترجمه گواهی کار و غیره ندیدم. فقط از آنها اسم برده شده است. در بعضی از کامنت ها صحبت از ترجمه مدارک است. حتما این مدارک باید به انگلیسی ترجمه بشه؟ چون ترجمه رسمی این مدارک کاری حوصله بره.
  سوال دوم من یک همسر باردار و یک فرزند دارم که قرار نیست آنها را با خودم به اروپا ببرم. به نظر شما این تاثیر مثبتی در گرفتن ویزای شنگن دارد؟
  سوال سوم : من ۱۰ روز پیش یک ایمیل فارسی و انگلیسی به سفارت فرانسه جهت دریافت وقت فرستادم. هنوز جواب ندادند. ممکنه اصلا جواب ندهند.
  سپاس

  • گواهی کار که قطعا باید به انگلیسی باشه البته من هم شنیده بودم برای سفارت فرانسه ترجمه رسمی باقی مدارک لزومی نداره و بودن کسانی که با ارائه بعضی مدارکشون بدون ترجمه میزا هم گرفتن ولی توصیم به شما این هست که ترجمه کنید.
   در ارتباط با سوال دومون قطعا تاثیر بسیار مثبتی داره و شانس اخذ ویزاتون خیلی بالا میره.
   جهت گرفتن وقت هم طبق تجربه شخصیه خودم از گرفتن وقت اینترنتی از سفارت فرانسه بهتره چهار پنج روز که گذشت دوباره ایمیل بزنید و حتی اکر مجددا جواب ندادن شما به همون فاصله مجددا ایمیل بزنید تا جواب بگیرید.

 176. سلام خدمت همه دوستان
  قضيه ريجكت شدن ظاهراً همه گير شده، من كه خرداد از سفارت فرانسه رد شدم و بقيه دوستان هم از هلند و يونان…
  واقعاً آدم اعصابش خرد ميشه وقتى اين اتفاقها فقط و فقط واسه ايرانيا مى افته، در حال حاضر واسه مردم شرق آسيا ويزاى ٩٠ روزه شينگن رو در عرض ٤٨ ساعت صادر ميكنن و ما همچنان با يه پروسه طولانى مواجه هستيم… خداكنه زودتر تمومه شه اين اتفاقها…
  سارا جان بيا يه كم دلداريمون بده

  • سلام رضا جان،
   اینکه تجربه‌‎ی بد شخصیمون رو به همه تسری بدیم البته درست نیست. من و خیلی‌های دیگه تو همین چندوقت اقدام برای ویزا کردیم و ویزا هم گرفتیم. به نظرم اگه بدبین نباشیم و تمام مدارک لازم رو با دقت جمع‌آوری کنیم دریافت ویزا یه کار شاق و غیرممکن نیست.
   اینا دلداری نیست. واقعیته که گاهی آدما با بهونه آوردن میگن دست‌های پشت پرده اجازه نمیدن ما به آرزومون برسیم ولی درواقع پروسه‌ی ویزا رو با بی‌دقتی از سرگذروندن.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 177. سلام ، خسته نباشيد، چهار روز قبل مصاحبه داشتيم برأي ويزاي تو ريستي سفارت اطريش ، گفتن جواب سه هفته ديگه، امروز نامه كتبي دادن كه هدف و شرايط سفر كه تو مصاحبه گفتين غير قابل قبوله و منطقي به نظر نمي ايد، ولي به شما يك هفته فرصت ميديم كه دلايل و مدارك منطقي ارايه بدين ، يعني ما ريجكت شديم؟!!!! و اگر نه، چطور إثبات كنيم و يا جه مدارك ديگه اَي ارايه بديم كه دلايل و أهداف سفر ما رو منطقي بدونن و قابل پذيرش؟!

  • سلام مهین جان،
   امیدوارم جوابی که دارم میدم خیلی برای مورد شما دیر نباشه. به هرحال این یه پروسه‌ی عادیه که کنسولگری برای بررسی درخواست ویزای شما ازتون مدارک بیشتری بخواد. برای خود من هم پیش اومد و با دادن ادله و مدرک ویزام رو هم گرفتم. مدارکی مثل نامه‌ی تایید مرخصی برای روزهای تعیین شده از محل کار یا ارائه مدرکی از شخص دعوت کننده برای اینکه بگیم به حضور ما نیاز داره. من در مورد شما اطلاعاتی ندارم پس نمیتونم دقیق بگم چه مدرکی ولی اگه از خود کنسولگری بپرسین حتمن راهنماییتون می‌کنن.
   سلامت و سبک‌تر باشین.

 178. فرورین امسال برای دریافت ویزا کشور فرانسه اقدام کردم و علی الرغم اینکه مدارکم کامل بود ریجکت شدم..تقریبا تمام کسانی هم در صف جوابیه بودن که برای بار اول اقدام کرده بودن وقتی از در بیرون اومدن نامه ریجکتی دستشون بود.دلیل اینکه چرا اینقدر توریستای ایرونی براشون کم ارزش و اهمیت هستن رو نمیفهمم 🙁 لازم هست بگم که برخورد کارکنان سفارت کاملا قابل قبول بود.
  خواستم متن بالایی دوست عزیزمون رو اصلاح کنم و اینکه اصن اینجوری نیست که کشورهایی مثل فرانسه یا آلمان صرفا به دلیل توریستی بودنشون به ایرونیا راحت تر ویزا بدن اتفاقا کاملن بر عکس تمرکز و سخت گیری به شدت بالاتری دارن اما خب طبق آمار اعلام شده کشورهای عضو شینگنی مثل لهستان یونان یا فنلاند نرخ صدور ویزای بسیار بالاتری دارن

  • خیلی عجیبه هر کی داره کامنت میزاره میگه ما ریجکت شدیم پس کی قبول شده؟
   منم برای سفارت المان ۲۹ تیر وقت مصاحبه دارم البته شرایطم خوبه دعوت نامه دارم

 179. سلام من میخوام به حوزه ی شینگن برم ولی با ماشین ایا میتونم با ماشین سفر کنم و به حوزه شینگن برسم؟؟؟؟

  • سلام یاسین جان،
   با ماشین یا بدون ماشین احتیاج به ویزا داری. در مورد مسیر اگه می‌پرسی متاسفانه من اطلاعی از مسیر سفر جاده‌ای از ایران به اروپا ندارم.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

  • سلام . بله میتونید سفر کنید . گواهینامه بین المللی باید بگیرید . نود تومن خرجشه و دو روزه اماده میشه. برای اتوموبیلتون هم باید از پلیس بعلاوه ده استعلام بگیرید که ایا شرایط خروج از کشور رو داره یا نه . در مجموع به دردسرش نمی ارزه و من پیشنهاد میکنم بدون اتوموبیل برید. علایم و جاده ها و فرهنگ رانندگی فرق داره …

 180. سلام سارا خانوم… من و خانوادم یعنی مادر و پدر و برادرم امسال برای ویزای سوئد اقدام کردیم ک متاسفانه به همشون دادن بغیر از من… خانوادم نمیخوان برن اما شنیدیم ک اگر از ویزاشون استفاده نکنن دیگه اصلا بهشون شینگن نمیدن چ از سفارت سوئد چ هر سفارت دیگه ای… در این باره آیا اطلاعی دارین؟

  • سلام مهرسا جان،
   متاسفم که نتونستی ویزا بگیری. من هم مثل تو شایعاتی از این دست شنیدم که میگن اگه از ویزات استفاده نکنی احتمال دریافت دوباره‌ی ویزا کمتره ولی راستش نمونه‌ای بین اطرافیانم سراغ ندارم که بتونم به طور قطعی نظری بدم.
   سلامت و سبکتر باشی.

 181. عرض سلام به سارا خانوم و باقی دوستان
  سوالی داشتممن وقت سفارت هلنددارم برای یکم مرداد ولی توی ایمیلی که برای درخواست وقت مصاحبه دادم یکی از حروفهای فامیلی ام را وارد نکردم .ممکن روز مصاحبه همین مورد مشکل شود؟چه راهی را پیشنهاد دارید ؟

  • سلام.
   نه مشکل خاصی نیست. اسم و شماره‌ی پاسپورت باهم چک میشن همون دم در ورودی برای اینکه بدونن شما وقت داشتین. اگه شماره پاسپورت درست باشه.نگهبان دم در ورودی فارسی بلده و حتمن متوجه میشه که یه حرف از فامیلیتون جا افتاده. نگران نباشین.
   سلامت و سبک‌تر باشین.

 182. ممنونم سارا جان که وقت میزاری و به تک تک سوالا جواب میدی .
  انشالله که موردی پیش نیاد
  و سوالی دیکه ای دارم من تصمیم دارم در صورت دریافت ویزا از استانبول به هلند پرواز کنم نرخ بلیطها خیلی ارزونتره .تجربه شما چیه؟و اینکه از اینجا بخام پرواز واسه ترکیه به امستردام رزرو نم بدون کریدیت کارت میشه؟

  • رها جان من یه مطلب برای همه‌ی هزینه‌های سفر اروپا نوشتم که فکر کنم باید بخونیش تا جواب همه‌ی سوالاتت رو بگیری: سفر با کوله پشتی به اروپا چقد هزینه داره. در دوقسمت. بگردی همینجاهاست و پیداش میکنی.

 183. سلام سپاسگزارم از همه ي دوستان وهمچنين سارا وفرشاد وعزيزاني كه پاسخ دهنده هستن
  من هم سوالي دارم،پس از أخذ ويزا شنگن ظرف چند روز بعدش ميتران سفركرد؟؟؟

  • سلام مریم جان،
   تاریخ شروع و پایان اعتبار ویزا توی برگه‌ای که تو پاسپورتت درج میشه میخوره. برای افراد مختلف متفاوته و بستگی به تاریخ درخواستی هرشخص داره.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 184. سلام سپاسگزارم از دوستان كه تجاربشونو و بيان ميكنن مخصوصا سارا وفرشاد وعزيزانيكه پاسخ ميدهند،من هم سوال دارم،پس از أخذ ويزا شنگن ظرف چندروزبعدش ميتوان سفركرد؟؟؟؟

 185. خيلي عالي بود مطالبتون گلم ممنونم منم وقت سفارت دارم انقدر دوستان گفتن ريجكت شدن خيلي ناراحتم دعا كنيد انشاءا… ويزامون دربياد سپاسگزارم🙏🏻🙏🏻🙏🏻

 186. سلام ودرود سارا خانم
  ممنونم از زحمتی که برای نوشتن این متن کشیدی ، خیلی مفید و روحیه بخش بود، پاسخ بیشتر سوالاتم رو گرفتم، امیدوارم بیش از پیش شادی و حس های مثبت بیاد سراغت

 187. سلام سارا خانم ، واقعا عالی بود.آفرین به شما، اونقدر خوب نوشتی که انرژیش توی تک تک جمله هات معلومه، خیلی خیلی ازت ممنونم ، خیلی انرژی مثبتی در نوشته ات هست. امیدوارم هرجا هستی خوش باشی . از ته دلم برات بهترینها رو آرزو دارم. درود بر تو دختر ایران زمین.

 188. با سلام و عرض ادب. سپاس از سایت خوبتون. لطفا در صورت امکان این سوال بنده را زودتر جواب بدهید. چون برای بنده مهم است. من ۲ تا خانه دارم به نام خودم و به همراه سند تک برگی. لازمه هر دو تا را ترجمه کنم و ببرم سفارت خانه ایتالیا یا یکی کافی است. چون هر ترجمه نزدیک ۱۰۰ هزار تومان خرج داره. ضمنا می تونیم از ترجمه مدارک چند نسخه بگیریم که اگه دوباره به مدارک نیاز پیدا کردیم پول الکی به دارالترجمه ندیم؟ ببخشید اگه سوال بنده بی مورده.
  سپاس از شما

 189. با سلام
  ممنون میشم بفرمایید که وقتی قصد سفر به چند کشور اروپایی را داریم آیا رزرو هتل از اون چند کشور باید باشه و یا کشوری که از اون درخواست ویزا میکنیم؟؟
  یه دنیا ممنون میشم جواب بدین

  • سلام . دوسوم اقامتتون باید در کشوری باشه که برای ویزا به سفارتش اقدام کردید … هرچند صوری ! براشون رزرو هتل کشورهای دیگه مهم نیس فقط تارسخ خروج از کشورشون رو میپرسن ازت .. و بلیط برگشت از کشور دیگه

 190. سلام سارای عزیز
  عجب توضیح کامل و بی نقصی
  واقعا ایول داشت…
  دستت درد نکنه
  فقط یه سوال کوچولو: اگه یه بار درخواستمون رد بشه تا آخر عمر دیگه نمیشه درخواست داد؟؟؟؟ 🙁

 191. ببخشید باز مزاحم میشم
  من قصد سفر به چندکشور اروپایی دارم به مدت دوهفته و هفته بعد وقت سفارت از جمهوری چک دارم،شغلم آزاده و فروشگاه اینترنتی دارم،میخواستم بدونم شما اطلاعاتی از شرایط خاصی که کشور چک ممکنه داشته باشه دارین و اینکه چه نکاتی باید مدنظرم باشه
  بسیار متشکرم

 192. سلام
  خیلی خوب بود مخصوصا این که مصاحبه به زبان فارسیه!
  راستش من بین سفارت فرانسه و ایتالیا گیر کردم چون شنیدم فرانسه سختتر ویزا میده “الان” و البته از طرفی ایتالیا ترجمه مدارکم میخواد که فرانسه نمیخواد. چن تا سوال دارم
  یکی اینکه اگه کسی میدونه کدوم زودتر و راحتتر ویزا میده بهم بگه
  آژانسی که رزرو بلیط و هتل انجام بده و پولی نگیره یا لاقل پول کمی بگیره معرفی کنین لطفا با اسم و شماره ای چیزی که پیداش کنم و به هرحالم پروازو ما از سایتای خودمون میخریم یعنی اگه اوکی شده مشتریشم میشیم!
  دیگه اینکه از بوکینگ بدون کارت اعتباری کردیت، مستر یا هر نوع دیگه ای میشه رزرو انجام داد اصلا؟ و اگر بشه پرینت رزرو برای سفارت کافیه؟ یا مدرک دیگه ایم میخوان باهاش؟
  مهمترین سوال هم اینه که وقتی میخواین ویزا بگیرین چن تا کشورو ببینین رزرو بلیط و هتلو برا فقط همون کشوری که میرین مصاحبه میدین یا طبق برنامه واقعیتون؟ آخه یکی میگفت مثلا دوس ندارن از اونا ویزا بگیرین بعد همه جا برین امکان ریجکتیتون هست!
  مرسی

 193. سلام.
  من یک فریلنسرم که با سایت های ناقض کپی رایت همکاری میکنم ( برنامه نویسم )
  مثل سایت های فیلم و سریال و دانلود نرم افزار با درآمد مناسب.
  به نظرتون من چطور باید خودم رو ثابت کنم که شغل دارم،بیکار نیستم و برمیگردم.

 194. این چیزی که فرمودید شغل محسوب نمیشه. تنها چیزی که بدردشون میخوره گردش حساب و مانده حساب بانکیتونه که باید قابل توجه باشه
  سعی کنید یه دوستی پیدا کنید که اینوایتتون کنه… اونجوری صددرصد ویزا میگیرید
  موفق باشید

 195. با سلام
  ضمن سپاس از سایت خوب شما. لطفا این مطلب بنده را جهت راهنمایی هموطنان در مورد ویزای شینگ در سایت خوبتون قرار دهید. امروز ۱۵ جولای است و سفارت ایتالیا گفته بود راس ساعت ۱۷:۱۵ دقیقه سایت سفارت باز می شود و شما می توانید وقت ملاقات جدید بگیرید. با توجه به اینکه بنده یک بار از طرف این شرکت مارگزیده شده بودم سریعا در این روز ا ساعت زودتر مرخصی گرفتم و رفتم تو سایت سفارت ایتالیا و در حالت آماده باش قرار گرفتم تا اولین نوبت را رزرو کنم. چندین بار سایت را چک کردم و تا ۱۷:۱۴دقیقه امکان رزرو نوبت وجود نداشت. راس ساعت ۱۷:۱۵ دقیقه دوباره رفتم تو سایت و دیدم نوبت ها تا یک ماه آینده داده شده است. کاملا مشخص بود که کارکنان سفارت خودشون نوبت ها را پر کرده بودند. چون در چند ثانیه امکان نداره تا یک ماه نوبت ها پر شود. به قرآن عین حقیقتا. یعنی تمام حرفهایی که در مورد رشوه گرفتن و فساد در این سیستم گفته می شود حین حقیقته. البته مسبب اصلی این قضیه دلال ها و آژانس ها هستند بعد کارمندان سفارت. این سیستم نوبت دهی سرکاریه و به آن اعتماد نکیند. مثل بقیه جاها بوی تعفن از این جا هم بلند می شود. و ما چقدر بدبختیم که برای اینکه برویم و پول توی جیب این اروپایی ها بریزیم باید التماس کنیم.
  سپاس از شما

   • با سلام. بنده دارم گوشیم را عوض می کنم. ببخشید که نمی تونم. ایشالا بروی و با دست پر برگردی و ما هم از تجربیات شما استفاده کنیم.

   • من در مورد مطلبی که در مورد سایت ایتالیا نوشتم شک ندارم. شاهدی برای ادعای بنده این است که وقت های روز ۲۰ شهریور به بعد در سایت ایتالیا باز نشده است ولی آژانس ها دارند برای آن تاریخ نوبت می دهند. حتی به وزارت خارجه هم ایمیل دادم. هر چند بعید می دونم فایده ای داشته باشه. همزمان در ۲۵ تیر ۹۶ به سفارت هلند ایمیل دادم و درخواست وقت ملاقات کردم آنها جواب دادند وقت ها تا اواخر سپتامبر پر است و برای اکتبر وقت ملاقات دارند. پس احتمالا بدون آژانس هم می شه اقدام کرد و نوبت گرفت ولی برای تابستان امسال احتمالا دیر باشه. فکر کنم از طریق دلال ها بشه وقت گرفت. اگر بتوانید سفرتان را برای آبان به بعد بگذارید حداقل در مورد سفارت هلند که می دونم می تونید خودتون اقدام کنید. احتمالا بقیه سفارت ها نیز در زمان غیر پیک راحت تر وقت بدهند. در هر صورت به نظر من اگه عجله ندارید پول تو جیب آژانس ها و دلال ها و کارکنان سفارت ها نریزید.

 196. سلام سارا جان من و همسر و دخترم براي گردش قصد داريم بريم ايتاليا ميخوام خودم ويزا بگيرم تا ياد بگيرم بايد تو سايت عكس صفحه اول پاسپورت هر سه تامون رو بفرستم؟؟بايد براي چند نفر وقت بگيرم؟؟يه نفر يا هر سه تامون؟ممنون ميشم جواب بدي سپاس

 197. سارا جان سلام
  خیلی اطلاعات مفید و جالبی بود اما خب باعث شد استرسم بیشتر بشه :)) منو دوستام میخوایم ۴ تا کشور اروپا رو بریم بگردیم (لهستان، فرانسه، المان و ایتالیا) اما نمیخواستیم با تور بریم. برای همینم هرچی سرچ کردیم به این نتیجه رسیدیم که چون دعوتنامه نداریم احتمال اینکه ویزا بهمون ندن، زیاده. البته گواهی اشتغال به کار، بیمه و و سند ملکی داریم. از طرفی هم ما میخواهیم برای اخر شهریور و اوایل مهر اونجا باشیم. برای همین استرس داریم که دیر داره میشه. حالا داریم دنبال تور مناسب میگردیم که قیمتش زیاد بالا نباشه. هر چند خود من با تور موافق نیستم و دوست دارم خودم برم بگردم هرچند که بار اولمه و ممکنه ریسکی باشه اما خب هیجانش بیشتره. میخواستم ازت بپرسم که با توجه به زمان و شرایطمون تور رو پیشنهاد میکنی یا خودمون برای ویزا و هتل و بلیط اقدام کنیم؟

 198. سلام …ممنون از مطالب خوب وکاربردیتون…میخواستم ببینم سپرده بانکی داشته باشم مشکلی هست؟؟؟ مثلا حدود ۱۵۰ سپرده باشه و حساب هم گردش داشته باشه ….ایا ایرادی هست؟؟؟

 199. درود
  من خرداد وقت مصاحبه داشتم همه مدارکم رو بردم بعلاوه کپی و ترجمه سند منزل پدرم.وقت مصاحبه فقط پرسید قبلا هم شینگن گرفتی گفتم بله اتریش سال ۲۰۱۵، پرسید کجای هلند می خواهی بگردی؟ گفتم بیشتر موزه هاش برام جالبند. همین دیگر سوالی نگرد. با اینکه درخواست ویزای دو هفته کرده بودم به من ویزای ۱۰۳ روزه با اقامت ۹۰ روزه داد. اعتماد به نفس موقع مصاحبه خیلی مهمه.

 200. سلام شبنم جان شما چندم خرداد مصاحبه داشتی ؟ من هفت خرداد مصاحبه داشتم دو سند داشتم و گردش مالی خیلی خوب و سپرده مدت دار و دعوتنامه از خواهرم و اینکه قبلا به هلند رفته بودیم و حتی ویزای کانادا را هم داشتم ولی متاسفانه به من ویزا ندادند و روز ۱۱ می که جواب منفی گرفتم خواهرم نامه اعتراض نوشته .نمیدونم ایا واقعا توجهی میکنند . روز مصاحبه اصلا در باجه شماره ۳ اصلا هیچ سوالی نکردند . تصور من اینه که پرونده مارو بررسی نکردند . نمیدونم چه روش و سیاستی رو دنبال میکنند .

 201. با عرض سلام مجدد لطف کنید اگر تجربه ای در زمینه ای که در ادامه خواهم نوشت دارید برایم بنویسید . اگر ویزای شخصی ریجکت شده و اعتراض به سازمان مهاجرت هلند که در نامه نوشته شده اعلام شده و اینکه ایا واقعا رسیدگی می کنند و جواب میدهند . خواهش میکنم اگر موردی برایتان پیش امده و شنیده اید برایم بنویسید . ممنونم

 202. سلام سارا خانم..ممنون از مطالب خوبتون..
  ی سوالی داشتم…من اگه برای ویزا مجارستان اقدام کنم و ویزا شینگن بگیرم..ولی مجارستان نرم،برم مثلا ایتالیا یا هلند.باید باز به سفارت ایتالیا برم یا نه دیگه مشکلی ندارم هرجا بخوام میتونم برم؟

 203. سلام سارا خانم…مطالب خیلی خوبی بود..
  من ی سوالی داشتم!
  من اگر برای ویزا مجارستان اقدام کنم و ویزا شنگن بگیرم ولی به مجارستان نرم..مثلا برم ایتالیا یا هلند،نیاز داره بازم به سفارت ایتالیا برم یا نه هر کجا که عضو اتحادیه شنگن هست میتونم برم؟

 204. سلام اقا میثم اگر ویزای مجارستان رو بگیرید باید ورودتون به ان کشور باشه وبعد به کشورهای دیگر حوزه شینگن مثل هلند یا ایتالیا بروید .

 205. باسلام
  بهتره كه ورودتون از كشورى باشه كه ويزا واستون صادر كرده، چون ممكنه در صورتيكه بعد از اخذ شينگن از كشورA، اول وارد كشور B بشين، بهتون اجازه ورود ندن
  موفق باشين

 206. سلام سارا خانم . ممنون از مطالب مفیدتون . من یه سوال داشتم . من و همسرم به همراه دخترم فرودین ماه واسه ویزای توریستی سفارت اتریش اقدام کردیم و روز بعد از مصاحبه بما زنگ زدن و گفتن مدارکتون کافی نیست و ما به سفارت گفتیم دیگه نمیخوایم مدارک بیاریم و پاسامونو پس دادن و هیچ مهری منظورم ریجکتی هست تو پاسانون نخورده . برا آبان ماه هم برا سفارت اتریش وقت گرفتیم هم آلمان و البته ایندفعه با دست پر میخوایم اقدام کنیم . کپی سند ملکی و نامه ای که نشون بده از پدر همسرم نگهداری میکنیم . میخواستم از شما بپرسم که بنظر شما واسه اینکه دوباره مشکلی پیش نیاد برا سفارت آلمان اقدام کنیم یا همون اتریش که اثرانگشت دادیم ؟ هدفمون رفتن به آلمان هست . ممنون میشم اگه جواب سوالمو بدین .

  • ممنون آقا فرشاد . آبان ماه وقت داریم دقیقا میشه ۸ ماه بعد از ریجکتی . بنظر شما چه مدارکی همراه خودمون ببریم که ریجکتمون نکنن ؟

 207. ببخشید با توجه به نظرات دیگران که من همرو خوندم نظرشون این بود سفارت آلمان واسه ویزای توریستی خیلی سخت ویزا میدن . برا همین موندیم از سفارت اتریش اقدام کنیم یا آلمان که بهمون ویزا بدن

 208. واقعا ممنون از این همه انرژی و لحن گفتار دلنشین که به آدم امیدواری می ده و انگیزه.
  سارا جان من و همسرم چند ماه پیش خیلی تصادفی تو شمال با یه زوج آلمانی مقیم اتریش دوست شدیم و یکی دو روز رو باهم گذروندیم، با هم برگشتیم تهران و یک شب هم شام مهمونشون کردیم. همون موقع که داشتیم از شرایط سفر به اروپا براش می گفتیم گفت من حاضرم براتون دعوتنامه بفرستم و الانم که بعد از چند ماه باهاش مطرح کردیم گفت اوکیه که برامون دعوتنامه بفرسته و حتی مارو دعوت کرد خونش.
  می خوام ببینم که اینجوری دعوتنامه فرستادن اوکیه؟ ینی ممکنه سفارت سوالاتی در مورد اینکه اون طرف کیه چیه چی کارس از ما بپرسه؟
  بعدش اینکه ممکنه اینجور دعوتنامه فرستادن شانس گرفتن ویزا رو کم کنه؟
  راستی اگه بخوایم برای اوایل مهر بریم اتریش، الان مناسبه برای اقدام برای سفارت یا دیر شده؟
  ممنون که جواب می دی :*

 209. سلام . اتفاقا شانستون تقریبا ۱۰۰در۱۰۰ میشه (بشرطی که حساب بانکیتون خوب باشه )
  اینوایت یک خارجی از شما میدونید یعنی چی؟
  یعنی ایشون به سفارت ضمانت میدن هر اتفاقی افتاد مسئولیتش گردن خودشه… یعنی ضمانت میدن که شما برمیگردی به کشورت…

 210. با سلام به دوستان عزیز کسی ۲۸٫۲۹ تیر سفارت المان بوده مصاحبه داشته که پاستورشو تحویل گرفته باشه؟؟؟جواب ویزاش امده باشه؟؟؟

 211. سلام عزیزم
  بنده ۳۳ ساله و مجرد هستم.
  اما شاغل.
  درسته شاغلم،اما چون رسمی نیستم، بهم نامه ی اشتغال نمیدن.
  راستش، پول زیادی هم ندارم .
  اما طبق غریزه ی انسانی، دوست دارم کشورهای اروپایی را بگردم.

  میشه راهنماییم کنید، چطور میتونم با این شرایط اقدام کنم؟

 212. با یکی تو خارج از کشور دوست بشید . از طریق فیسبوک یا غیره…
  دعوتش کنید بیاد اینجا پیشتون . ازش پذیرایی کنید . و مطمئنا موقع رفتن از شما دعوت خواهد کرد که به کشورش برید .
  دعوتنامه که براتون بفرسته ۹۰ درصد ویزا بهتون خواهند داد

 213. سلام. من ویزای توریستی فرانسه دارم.
  اگه دو پروازه باشه رفتم، و اول بره رم بعد از ۱ ساعت توقف بره پاریس، مشکلی برام پیش میاد؟ برا مهر؟

 214. توی رم ورود محسوب نمیشه و شما از محوطه فرودگاه خارج نشو . توی رم بلیطتو نگاه میکنن که مسافر پاریسی . توی پاریس که فرود اومدی اونجا مهر میزنن . چمدون هات هم توی رم تحویل نمیگیری . مستقیم خودش میره پاریس

 215. مرسی سارای عزیز.. همه چی رو کامل توضیح دادی ممنون یه عالمه به اطلاعاتم اضافه شد در زمینه ویزا. من خودم یکی از آرزوهام گرفتن ویزای شینگن هست. . در مورد ویزای تحصیلی اگه اطلاعاتی داری ممنون میشم اونارو هم بذاری..

 216. سلام و ادب . من و همسرم ۹شهریور وقت سفارت فرانسه داریم. سند مالکیت نداریم اما ب کمک دوستان گردش مالی و مانده حساب اوکی کردیم ۳_۴ ماه. همسرم شغل حفاری داره مهندس برق. اما شرکت نامه ایی ک ب انگلیسی داده سمت و حقوق رو ننوشته(گفت حراست اجازه نمیده . فقط ب بانک اجازه داریم حقوق رو اعلام کنیم) اما نامه کارگزینی رو بهمون داده ک بدیم بابت ترجمه، کافیه اشکال نمیگیرن؟؟ من خودم فوق لیسانس مدیریت هستم شاغل نیستم اما بیمه خویش فرما برای خودم واریز میکنم. بنظرتون من میتونم کمکی بکنم ب همسرم؟ میتونم از شرکت دایی همسرم ک ساختمانی هست نامه صوری بگیرم اما بیمه متناسب با کار نیست !!! ما قصد مسافرت ۱۲روزه داریم. مادر و خواهرم ۵_۴سال پیش فرانسه مسافرت کردن و برگشتن. اگر بگم اونا رفتن تعریف کردن اما من قبلا شرایط نداشتم و درحال حاضر شرایط دارم … بگم ؟؟؟ ماچندین بار سفر ب ارمنستان و یک بار ترکیه داشتیم . در صورت امکان با توجه ب شرایط راهنماییمون کنید

 217. سلام دوستان
  روز همگی بخیر. من می خواستم از سارا جون و انرژیه خوب کامنت هاشو ن تشکر کنم. یه انگیزه و اعتماد به نفسی به من داد که با مدارک متوسط شروع کردم و هفته ی گذشته ویزامو گرفتم. به همه کسانی که به این سایت سر میزنن و مطالبشو می خونن ، خیلی صادقانه می گم اگه توصیه های سارا جون رو جدی بگیرید و تو ذهنتون میاد که میشه، حتما برید دنبالش و اینکه قول می دم که میشه. ولی خوب باید منطقی هم بود و توقع نداشت که در صورت نداشتن مئدارک لازم، قراره معجره اتفاق بیفته….
  سارا جون ممنونم ازت و شاید اگه اولین بار نوشته هاتو نمی خوندم، با توجه به مدارک عجیب و غریبی که آژانس ها درخواست می کنن، هرگز واسه ویزای هلند اقدام نمی کردم.
  و یه توصیه جدی به دوستان: هرگز حسابتون رو به توصیه آژانس ها با اعداد تخیلی شارژ نکنید… جلوی روی خودم یک نفر رو بدلیل تمکن حساب ۵۰۰ میلیون با سن ۲۶ سال ریجکت کردن و همه می گفتم احتمال بر اینه که این آدم همه چیشو فروخته و می خواد بره و بمونه… با مدارکتون خیلی واقع بینانه برخورد کنید و کامل.من شخصا و دقیقا مدارکی که سارا جون گفته بودن رو تهیه کردم و حتی آفیسر ویزا دنبال مدارکم نگشت و هر چی رو که می خواست برداشت و آنچه رو لازم نبود پس داد. با آرزوی موفقیت برای همه ی دوستانی که عاشق سفر کردن به جاهای جدید هستن…

  • عزیزم میشه راهنمایی کنی؟ از آژانس اقدام کردی یا خودت؟ سوال دوم اینکه چقدر مانده بانکی داشتی؟ برای دونفر چقدر کافیه؟

  • دوست عزیز ببخشید زیاد سوال میپرسم‌. میگم امروز از آژانس تماس گرفتن گفتن رفتن ب سفارت فرانسه رو کنسل کنید. ب افرادی ویزا میدن قبلا ویزا گرفتن. بهتره ک کنسل کنید رفتن رو .ب نظرم خودمون بریم بهتره نهایت نه هم گفتن گفتن چکار میشه کرد!! توکل بخدا . مییشه راهکار بدید ؟ موافق نظر من هستید یا ب تاخیر بندازیم ؟؟

 218. با سلام و تشکر ویژه از بانو سارا بابت توضیحات صمیمانه و لطف ایشان بابت اطلاع رسانی
  بنده به همراه همسرم از طریق آژانسی در تهران پارسال برای گرفتن ویزای فرانسه اقدام کردیم… دو تا از مدارک که نداشتم آژانس برامون بصورت میانبر درست کرد و ماهم آگاهی نداشتیم به این موضوع چون مدارکمون ناقص بود قبول کردیم… خلاصه از فرانسه ویزا شدیم.. ولی به دلیل تصادف کردن و آسیب رسیدن به همسرم نتونستیم به سفر فرانسه بریم و ویزای ما توی پاسپورت بود…
  برای امثال میخام خودم وقت سفارت ایتالیا بگیرم و اقدام کنم مدارکم هم کامل شده است و خیالم راحت هست
  تنها نگرانی من اینست که آیا اطلاعاتی که پارسال در سفارت فرانسه ثبت شده است از ما در اختیار سفارت ایتالیا می باشد یا خیر؟ آیا این عدم تطابق اطلاعات باعث ریجکت شدم ویزا میشود.؟
  یا به زبان دیگر آیا سفارت ها اطلاعات متقاضایان خود را به هم لینک می کنند و در اختیار هم قرار می دهند یا خیر؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید… سپاسگزارم

 219. سلام
  ممنون از مطالب خیلی مفیدتون
  من چندتا سوال داشتم ممنون میشم وقت بزارین ( به قول دوستان شاید خنده دار باشه )
  من و همسرم هر دو کارمند هستیم ( من پتروشیمی و خانمم دبیر ) بچه هم نداریم ، و خودمون اقدام کردیم برای سفارت فرانسه
  این سوالات ذهنم و مشغول کرده ممنون میشم اگه اطلاعاتی دارین جواب بدین :
  ۱-آیا من و همسرم باید درخواست هامون رو در دو پوشه یا پرونده جدا از هم ارائه بدیم یا هردو با هم؟
  ۲-ما هرکدوم یه حساب پس انداز با مبلغ خوب و یه حساب حقوق با گردش بالا ولی مانده کم داریم، میتونیم هردورو ارائه بدیم یا فقط حساب پس انداز کافیه ؟
  ۳- من سال ۲۰۱۳ از سفارت ایتالیا ریجکت شدم که دلایلشم نگفتن بهم ، ایا الان شانسی دارم برای گرفتن ویزا؟
  ۴-با توجه به اینکه سفارت فرانسه از طریق یه شرکت خصوصی کاراش رو انجام میده ، و توی چک لیست مدارک که اون شرکت تو سایتش اعلام کرده ، اسمی از سند ملکی نبرده ، آیا لازمه باز سند رو بدیم ترجمه و ارائه بدیم یا اینکه بهتره مدارک اضافه بر لیست اصلا ندیم بهشون؟

 220. سارا جان ممنون از متن خیلی خوبت…
  من هم می خوام دل و به دریا بزنم و خودم اقدام کنم… شکر خا هیچ آشنایی هم جایی ندارم که برام دعوتنامه بفرسته 🙂 برا همین به نظرت بهتره کشورهای شناخته شده ای مثل ایتالی و هلند و… اقدام کنم برا شینگن یا کشورهایی مثل استونی و فنلاند و یونان که تو یعضی سایتا نوشتن راحت تر ویزا میدن؟
  می دونم که کلا قاعده ای وجود نداره اما با توجه به تجربت نظرت رو خواستم بدونم
  ممنون

 221. سلام ممنون توضبحات جامع و کامل شما..چند تا سوال بدم ممنون می شم جواب بدین اول اینکه فرمودین برای رزرو یلیط هواپیما پولی پرداخت نکردین یعنی اگر ریجکت می شد بازم هم لازم به پرداخت کنسلی بود یا نه؟
  در مورد رزرو هتل چطور؟؟پول پرداخت کردین با خیر در صورت عدم صذور ویزا چی می شد ؟
  اگر ویزا ریجکت بشه با ایمیل اعتراض قبوله یا باید کتبا فرستاده بشه و یا حضوری باشه
  ممنون برای وقتی که می ذارین

 222. سلام دوستان ایا کسی برای ریجکت شدن ویزا هلند به سازمان IND اعتراض داده و جواب گرفته و مدت زمان دریافت جواب چقدر طول کشیده . اگر تجربه ای در این مورد دارید برام بنوسید. ممنونم

 223. سلام، من دوستم ایرانیه و میخواد از ایران خارج بشه و به آلمان بیاد و برای همیشه اینجا بمونه، چه ویزایی باید بگیره؟ مرسی.

 224. سلام، ممنون از مطالب مفیدتون
  چندتا سوال داشتم :
  ۱- برای گرفتن ویزای شینگن عکس با حجاب باشه یا بدون حجاب؟
  ۲- برای مصاحبه سفارت باید حجاب متناسب با عکس باشه؟
  ۳-پلیس فرودگاه به عکس ویزای بدون حجاب گیر نمیده؟

  • سلام
   با حجاب (طبق قوانین کشور خودت) باشی بهتره
   توی سفارت جزو خاک اون کشور محسوب میشه میتونی حجابتو برداری اما اگه متناسب باشه بهتره ( نباید کاری کنی که به چشم بیای)
   پلیس فرودگاه خودمون شاید گیر بده شایدم نه ( در داخل خاک کشورت طبق قوانین کشور خودت رفتار کن)

 225. یه سوال دیگه
  میگن وقتی تو سفارت میپرسن برای چی میخوای بری اون کشور، نگید برای دیدن اون کشور میرم!!!
  پس چی باید جواب بدیم؟ خب ویزای توریستی همین معنی رو میده دیگه !

 226. ممنون …. ممنون …… ممنون
  خودم اقدام کردم با ی اعتماد به نفس خوب بدو دادن یک ریال به دلال ها
  ویزا صادر شد امروز

  • سلام
   تبریک میگم خوش بگذره بهتون
   یه سوال داشتم :
   میشه بگین از روز تحویل مدارک چقدر طول کشید تا جواب ویزا رو دادن؟
   این خیلی برام مهمه
   ممنون میشم

 227. سلام
  باز هم ممنون از مطالب مفیدتون
  هرچند به سوالای قبلیم جواب ندادین ( البته مطمئناً وقت نکردین )
  ما هفته گذشته به شرکت VFS Global رفتیم و برای سفارت فرانسه مدارکمون و تحویل دادیم ( مدارک تماماً همین موادی بود که شما اشاره کردین ) فقط یه ۲۵ یورو بیشتر باید بابت هر پرونده به این شرکت خصوصی بپردازید.
  بعد ارائه مدارک و پرداخت پول به یه اتاق مجزا به صورت انفرادی وارد شدیم و ازمون عکس و اثر انگشت گرفتن ، بعدشم یه رسید دادن که مشخصات پرونده و شماره پیگیری داخلش داره ، اما تاریخی رو برای گرفتن ویزا و پاسپورت مشخص نکردن( این خیلی بده و استرس زا البته برای ما ).
  میتونید با همون شماره پیگیری از خود سایت VFS Global آخرین وضعیت پروندتون رو پیگیری کنیین ( هرچند براتون SMS و ایمیل میاد )
  فقط نکته ایی که ما اشتباه کردیم این بود که از روز تحویل مدارک تا روز پرواز دقیقا ۲ هفته در نظر گرفتیم، این اشتباه رو نکنید و از روز تحویل ممدارک تا روز پروازتون حداقل یکماه فاصله بزارین ( چون به گفته کارکنان این شرکت خصوصی بین ۲۰ تا ۲۵ روز طول میکشه تا جواب ویزار بیاد.
  امیدوارم کمک کنه تا شما مثل ما اشتباه و هزینه اضافی نکنید
  باز هم ممنون از سایت خوبتون ( کلی چیزای خوب ازش یاد گرفتم)

 228. وای سارا چقد بهت پیام میاد خسته نباشیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
  کلا گرفتن ویزا شینگن مثل آب خوردنه انقد برای خودتون بزرگش نکنین
  همه مدارکتون معمولی باشه ولی راست.من با میانگین کارکرد حساب ۱۵۰ هزار تومان از سفارت المان ویزا گرفتم پس راحته خیلی راحت

 229. سلام ببخشيد من از سفارت يونان ريجكت شدم در حال كه مداركم هم كامل بود و دليلش گفتن شرايط سفر محيا نبوده مي خواستم بدونم براي درخواست مجدد از همين سفارت اقدام كنم يا سفارتي ديگه يا اينكه با تور اقدام كنم بهتره ممنون از راهنماييتون

 230. سلام سارا جان ببخشيد من به تازگي از سفارت يونان ريجكت شدم دليلش گفتن شرايط سفر محيا نبوده مي خواستم بدونم براي درخواست مجدد از همين سفا رت اقدام كنم يا جايي ديگه يا اينكه با تور اقدام كنم بهتره ممنون از راهنماييتون

 231. سلام
  ممنون از راهنماییتون
  یه سوال :
  من با خانومم می خایم بریم اتریش میخاستم ببینم برای ویزا باهم اقدام کنیم یا بصورت جدا ، خیلی ها می گن تنها اقدام کنیم اگه باهم بریم احتمال ریجکت زیاده بدلیل اینکه فک میکنن می خای فرار کنی (ویزا توریستی ، دعوت نامه ای هم نداریم)
  حالا ما باهم و در یک زمان اقدام کنیم یا بصورت کاملا جدا ممنون

 232. سلام
  بعد مدتها دویدن و پیگیری بابت ویزای فرانسه . امروز صبح اولین پیام ارسال شد ک در فرآیند پیگیریه… چون از قبل پرسیده بودم میدونستم ک ظرف مدت ۱_۲ساعت بعد پیام دوم ارسال میشه ک مدارک آماده تحویل. حرکت کردم ب سمت تهران . نمیدونم بگم استرس یا هیحان !!!! رسیدم نوبت گرفتم رفتم قسمت جواب دهی در صف وایستادم. البته بگم چون همسرم نبود ی نامه برام ایمیل کرد ک مدارک رو ب همسرم تحویل بدید ب اضافهء کپی مدرک شناسایی ضمیمه ایمیل .
  خلاصه با هزار دلهره مدارک رو تحویل گرفتم و پاکت رو پاره کردم و دنبال ویزا در پاسپورتم بودم …اما خبر خوبی نبود برامون. چون هردو ریجکت شدیم 😔 بیش از ۱۰ نفری ک پرسیدم اولین بار نتونستن ویزا بگیرن. ینی اگر از قبل داشتی میشد گفت شانس بهتری داری. ‌حتی اقایی اونجا بود ک همیشه ۲ساله میگرفت اما اینبار بهش ۱ماهه داده بودن و اعتراض میکرد. ۹آیتم دلیل بر ردی داشت ک برای ما ۹ بود :قصد شما مبنی بر ترک محدود کشورهای شینگن قرل از اتمام ویزا … !!؟؟ والا چی بگم !!؟ احتمالا فکر کرده قصد فرار داریم با همسرم 😔
  حس بدی بود اما چ میشه کرد باید پذیرفت. ۶۰ یورو هم پس ندادن دیگه.
  گفتن میتونی تا ۲ماه آینده اعتراض بزنی !! شاید زدیم توفیقی داشت …
  ایشاا. ک دوستان خبرهای خوب خوب بدن ❤❤

 233. ویزا توریستی گرفتم .فقط مدارک کامل باشه..و یک دعوتنامه از یک همایش .رزرو هتل .رزرو بلیط.بیمه مسافرتی.مدارک شغلی کامل.خیالتون راحت ویزا دستتونه یکم تلاش میخواد.همین

 234. سلام سارا جان من ميخوام سن ١٨ سالگى بعد كنكور با دوستم برم اروپا گردى اما درمورد گرفت ويزاى شنگن اونموقع ما شغلى نخواهيم داشت كه سندشو بديم و سند مالى اينا نخواهيم داشت تو اين شرايط بايد چيكار كنيم؟ تحت تكفل پدر حساب ميشيم ديگه نميشه پدرمون نامه اى چيزى بنويسه به اضافه پرينت حساب بانكيش ؟

 235. سلام سارا جان من ميخوام سن ١٨ سالگى بعد كنكور با دوستم برم اروپا گردى اما درمورد گرفت ويزاى شنگن اونموقع ما شغلى نخواهيم داشت كه سندشو بديم و سند مالى اينا نخواهيم داشت تو اين شرايط بايد چيكار كنيم؟ تحت تكفل پدر حساب ميشيم ديگه نميشه پدرمون نامه اى چيزى بنويسه به اضافه پرينت حساب بانكيش ؟

 236. من ویزا گرفتم از سفارت المان به راحتی تمام ۲۷ روز برلین ۳ روز پاریس هرکی سوالی چیزی داره بیاد از من بپرسه ۰۹۳۸۰۷۸۲۶۱۶

 237. سلام من ۲ ساله که بازنشسته شدم البته زودتر از موعد و قصد گرفتن ویزای شنگن توریستی دارم با توجه به اینکه در حال حاضر شاغل نیستم و دارای ملک و حساب بانکی نیز هستم آیا میتونم برای اخذ ویزا اقدام کنم و موفق شوم و از کدوم کشور درخواست ویزا کنم سپاس .

 238. خَيلي مطالب خوبي داشتي مخصوصا عكس هات،ولي من بغضم گرفت چًون خَيلي سخته ،نميًتونم برم

 239. با سلام و خسته نباشید به سارای عزیز و دوستان من برای ویزای توریستی لهستان اقدام کردم و بخاطر شرایط ایده آل کاری خودم مدارک کافی داشتم و ارایه دادم الان مختصر خدمتتون میگم… گواهی اشتغال به کار مدیریت به همراه حساب بانکی و فیشهای حقوقی و حتی گواهی مشاوره دو شرکت و حسابهای پس انداز و بیمه مسافرتی .رزرو بیلیط و هتل دریک تاریخ و مدارک ابتدایی . ساپورت مالی هم حتی معرفی کردم در کمالی نا باوری دیروز ریجکت شدم و دلیلش رو نوشتن justification for the purpose and conditions of the intended stay was not provided یعنی توجیه شما از هدفتون و شرایط و قصد موندنتون فراهم نشده….. من نمیدونم چی باید میگفتم اول مدارک رو گرفتن بدون هیچ صحبتی بعد از دو هفته هم گفتن بیا ببر. بنظر شما اعتراض کنم بررسی مجددی صورت میگیره؟ ممنون میشم منو راهنمایی کنید فرصت کمی دارم

 240. سلام
  واقعا ممنونم از این همه اطلاعات مفیدی که نوشتی. دعا می کنم هر جای دینیا رو بخوای و دوست داشته باشی بری ببینی برات همه چیز راحت مهیا بشه

 241. سلام سارا
  م همونم که همیشه به یادت میممونم اره من همونم. ………….
  رسیدم المان و اینجا چقدر خوبه چقدر ارامش داره همه چی
  خیلی ممنونم به خاطر همه راهنماییات واقعا برای گرفتن ویزا از سفارت بارها مطالب مفیدتو خوندم و ازشون کمک گرفتم
  .بهترین هارو برات آرزو میکنم

 242. دوست عزیز واقعا توضیحاتت محشر بود و کاملا از همه ی جهات به جواب سوالام رسیدم. خیلی خیلی ازت ممنوم خیلی امیدوارم کردی به گرفتن ویزا! یه دنیا تشکر.

 243. سلام.
  ممنونم از مطلب مفیدتون
  امروز همسرم رفت ایتالیا برای یه فرصت ۶ ماهه
  و همین امروز دلم براش تنگ شد. متاسفانه من هنوز اقدام نکردم. ولی میخوام خیلی سریع برای یه هفته برم پیشش مثلا تا ۱٫۵ ماه دیگه . و اگر شد یکبارم مثلا تا ۴ یا ۵ ماه دیگه. یه سوال داشتم با توجه به اینکه وقت سفارت ایتالیا دیر به دیر هستش میتونم مثلا از سفارت یونان اقدام کنم. البته بگم من تا حالا از کشور خارج نشدم.

 244. سلام سارای مهربون
  فکر کنم تعطیلیای نوروز بود که نشستم کلی از سایتتون و خوندم و حقیقتا لذت بردم. دوران دانشجویی سفر می رفتم…سفرهای معمولی با خانواده و دوستان. مدتی بود به خاطر مشکلات مالی، همسفر و خیلی چیزهای دیگه ساکن و سنگین! شده بودم. حس و حالی که با خوندن سایت شما داشتم وصف ناپذیر بود. امروز واسه سفارت آلمان برای نیمه آذر وقت گرفتم. ایمیل زدم بابت حس خوبی که بهم هدیه دادی. فکرم همش مشغول این بود که اگر اینهمه هزینه کردم و به رویام هم نرسیدم چی میشه… و الان که دوباره این متنو خوندم بازهم حس جدید و عالی ازت گرفتم. من واسه رسیدن به رویام امیدوارانه تر تلاش میکنم و اگر هم نشد حداقلش اینه که فقط به رویام فکر نکردم و واسش تلاش هم کردم.

 245. بله سارا جون شما تونستي ويزاي شينگن بگيري اما خيلي ها مثل من نتونستندويزا بگيرند. درخواست ويزاي من از سفارت ايتاليا رد شد، دوستم نتونست از سفارت فرانسه بگيره و دوست ديگه ام هم از سفارت دانمارك ريجكت شد. من كه خودم از شركت خودروسازي معتبر گواهي اشتغال به كار با سربرگ شركت و مهر برجسته منابع انساني داشتم. سند خونه خودم رو ارائه دادم. حساب بانكي خوب داشتم و بيمه شانزده ساله اشتغال به كار و همينطور دعوتنامه دوستم كه ساكن ايتالياست كه كاملا شفاف بود و فيش حقوقي و گواهي اشتغال به كار شوهرش ضميمه بود. اين رد ويزا تحقير آميز و غم انگيزه. مخصوصا وقتي مي بيني حتي وقت سفارت رو هم بايد پول بدي تا بگيري و اصلا سفارت مي خواد كه تو از طريق تور اقدام كني. چون به من گفتند اينكه مجرد هستي معلوم نيست كه برگردي. پس من اين همه مدرك داده بودم براي چي. به هر حال متاسفم كه با وجود چهل سال سن و شانزده ساله سابقه كاري نميتوني به اين دليل واهي به اروپا بري. متاسفانه اين موارد امسال خيلي ديده شده و كاريش هم نمي شه كرد.

  • واقعا تحقیرآمیزه کارشون… پشت میله ها صف وایمیستیم تو سفارت فرانسه بلانسبت مثل گوسفند.. یارو با سوت به ایذونی اشاره میکنه که بره تو صف.. واقعا تحقیرامیز… اما
   اما این تقصیر ماست . تقصیر خودمونه که اینطور باما برخورد میکنن
   ما پشت هم نیستیم . با هم متحد نبستیم . کافیه یک ماه هیچ کشور اروپایی سفر نکنیم… به غلط کردن میوفتن قوانین ویزارو عوض و اسون میکنن… اونا هیچی ندارن جز درامد توریستی… در حال افول هستن… اما میبینید که چقدر پررو و مغرور هستند و مارو نیازمند خودشون میدونن… شیر تو آلمان فقط چند سنت(حالا نمید نم واحد ریز پولش چی هست) گرون شد . چند روز هیشکی شیر نخرید . نخست وزیر فورا توی تلویزیون عذرخواهی رسمی کرد و قیمتو کاهش داد . مایی که چند سال قبل یکی از با اقتدارترین پاسپورتهارو داشتیم الان باید با چشمهای ملتمسانه به سفارت نگاه کنیم تا مارو به کشورشون راه بدن تا کلیییییییی پول اونجا خرج کنیم و با افتخار بگیم که فرنگ رفته ایم . ماست ماست ماست از ماست که برماست!

 246. با سلام.ممنون از مطالب مفیدتون….میشه یه راهنمایی بکنید؟من خیلی خسته شدم میخوام با مقاله برم کنفرانس یا همایش کانادا…وبعد اقدام به پناهندگی کنم…آیا این امکانش هست؟

  • سلام
   اول اینکه کانادا یکم سختگیر هست باید مدارک کنفرانس یا دانشگاه مبدا قوی باشه . ضمن اینکه توان مالی هم باید اراعه بدید . و ضمن اینکه حتما حتما باید انگلیسی روان صحبت کنید

 247. سلام. سارا خانم. خوبین شما
  از مطالبتان بسیار و بسیار استفاده خوب کردم, تمام نگرانی من بر باد رفت. خیلی به من و افکارم کمک کردی. همین الان براتون کلی دعا کردم. امیدوارم در همه مراحل زندگیت موفق و سالم باشید. برای ما هم دعا کنید تا بتوانیم به آرزوهایمان برسیم.
  با تشکر

 248. سارای عزیر توضیحات شما بهترین توضیحاتی بود که تا حالا خوندم! مرسی واقعا

  مشکل من مثل خیلی ها مالی هستش. پرینت مالی حساب من نهایتا گردش مالی یک میلیون در ماه رو نشون می‌ده بنابراین نمیدونم آیا این مدرک نشون خواهد داد که قصد برگشت به ایران رو دارم یا نه.
  از طرفی دعوتنامه خواهم داشت از شخصی که منو دعوت می کنه و تمام هزینه ها رو تقبل می کنه. آیا این دعتونامه به تنهایی و بدون ارائه ی حساب مالی کافیه؟

 249. سلام
  میخواستم از مطالب خوبتون تشکر کنم.
  منم تونستم با استفاده از این مطالب با این که ۲۴ ساله و مجرد هستم، وضع مالیم متوسطه و شغل تمام وقت ندارم ویزای توریستی اروپا رو برای یک ماه بگیرم 🙂
  بازم ممنون

 250. با سلام و روز بخير
  اميدوارم خوب باشيد
  من إز طريق وبسايت با سفرهاي شما آشنا شدم و يه سؤال داشتم
  پرينت سه ماهه حساب كه به سفارت ميديم
  بايد گردش داشته باشه يا موجودي؟
  راستش حقوق اقايون كه برأي اقساط خرج ميشه و مانده اَي نميمونه😬
  خواستم بپرسم بايد مانده حساب باشهحتما؟؟؟

 251. سلام من میخوام برم از ایران حالا بهر روشی میخواد پناهندگی باشه میخواد ویزا کاری بدن هر چی بنظرتون برا پناهندگی بخوام برم استفاده از ویزای شینگتون چطوره ؟
  نقش هم میتونم براشون بازی کنم کلا نقاش خوبیم

  • سلام. متاسفم و ازتون خواهش می‌کنم از این راه اقدام نکنین. با کار شما، راه برای خیلی از آدمایی که رویای سفر دارن بسته میشه و سفارت‌ها اعتماد خود رو به مسافران ایرانی از دست میدن و …
   نکنید این کار رو.

 252. سلام. من سه ماه پیش از سفارت آمزیکا در قبرس رد شدم . توی پاسپورتم نوشته شده که واسه سفارت دارم میرم قبرس. برای شرکت در همایشی می خوام ویزای شنگن توی پاسپورتم بخوره.و اروپا رو بگردم. و قطعا بر می گردم. به نظرتون میشه؟ کدوم کشور راحتر ویزا میده؟مجردم سند خونه هم دارم.

 253. سلام
  من ۲۴ سالمه و مجردم، می خواستم بدونم این دو مورد در نتیجه ی ویزای شنگن تاثیر منفی می گذارد؟
  و سوال دومم اینکه تجربه سفر دوبی و ترکیه چقدر موثر هست؟

 254. برگه کفالت یا گواهی اشتغال به تحصیل یا کار اداری و دولتی میتونه تضمین کنه ۹۹ درصد . پیشنهادم اینه که دفعه اول با تور اقدام کنید . البته فعلا
  سفر ترکیه و دبی هم موثره

 255. چجوری باید جهانگردی کرد وقتی نصف عمر تو درگیر ویزایی …اگه یکی نخواد برگرده و همش تو سفر باشه تکلیفش چیه ..ما چه غلطی کردیم اینجا به دنیا اومدیم عی بابا عی بابا …. اعصابم خراب تر شد خخخخخ

 256. باسلام ممنون راهنمایی خوب وکارامد شما من کسی هستم که سالهای سال درپی رفتن به کشورهای اروپایی بوده ولی متاسفانه به خاطر مشغله خانوادگی وکاری امکانپذیرنبوده ولی حالاباتوجه به راهنمایی های مفید شما عزمم جزم که همین فردا اقدام نمایم .

 257. سلام و خسته نباشيد
  من و همسرم چهار ماه پيش با دعوت يكي از دوستان از سفارت سويد ١٤ روزه ويزا گرفتيم براي اولين بار. يك هفته استكهلم بوديم و هفته دوم پاريس و خروجمون از پاريس بود. ميخواستم بدونم اندفعه بدون دعوت نامه براي ديدن سايركشورهاي اروپايي از كدوم سفارت به جز سويد اقدام كنيم بهتره و راحت تر ممكنه ويزا بدن؟ متشكرم از سايت خوبتون ❤️

  • سلام تو گروهی که در تلگرام داریم این موضوع بحث میشه کدوم سفارت بدون دعوتنامه بهتر ویزا میده؟ خوب اینجوری که ما فهمیدیم الان سفارت فرانسه برای ویزا اولی ها بدون دعوتنامه ریسک بزرگیه که باید دورشو خط کشید میمونه دو کشور که بدون دعوتنامه با رزرو هتل و مدارک کامل ویزا میده یکی هلند که باید از وی اف اس اقدام کرد برای ویزا و دومی بلژیک هست که اونم با رزرو هتل و مدارک کامل ممکنه ویزا بده ولی برا گرفتن جواب شما باید سه بار برین سفارت بلژیک یکبار برای مصاحبه و باردوم اگه ایمیل زدن و گفتن جواب ویزاتون مثبته باید پاسپورت و کپی بلیط هواپیمای خرید شده روببرین و یک روز بعد برین پاسپورت رو بگیرین . انشالله که این گفته ها براتون مفید باشه

 258. سلام دوستان من و همسرم ميخايم شينگن بگيريم و ميخايم از سفارت اتريش اقدام كنيم و حساب بانكيمون مانده حدود۱۰۰ ميليون داره و كارمندم و ده سال سابقه دارم و نامه اشتغال و بيمه و …. همه چيز اوكي هست فقط سند ملك ندارم . و مهر خروجي در پاسپورتمون فقط تركيه و ارمنستان هست. در ضمن دعوتنتمه از يه شركت قراره برام صادر بشه . اما خيلي استرس دارم كه نشه دوستاني كه تجربه دارن لطفا نظر بدن لطفا

 259. سلام به همه
  امشب قرار بود پرواز به وین داشته باشم متاسفانه صبح امروز از سفارت اتریش بهم زنگ زدن و گفتن دارید ریجکت میشید فردا بیاید سفارت !!!!!! امیدوارم هیچ کسی تو این شرایط قرار نگیره فکرکنید چمدونم بسته بود و به همه گفتم شب پرواز دارم 😭 زنگ زدم به آژانسی که اقدام کردم گفتند نمیدونیم چی شده !!!!! با کارگزار صحبت کردم بهم گفت کنسول تغییر کرده و هیچ ویزایی برای کسی صادر نشده چون مسیول قبلی پرونده هارو بررسی کرده شخص جدید گفته من نمیتونم مسولیت قبول کنم و پرونده ها باید مرجوع بشه تا ریجکت نکردن برید سفارت نامه انصراف بدید 😧😧 نمیفهمم واقعا یعنی چی با ۲ ماه دوندگی دنبال کارام آخرش به همین راحتی تموم شد 😭 مدارکم کامل بود مدارک شغلی با بیمه بردم پرینت حساب با مانده ۵۰ میلیون و گردش حساب بالا سند ماشینم که قیمتش ۱۰۰ میلیونه و ضمانت ۱۰۰ میلیونی به آژانس واقعا نمیدونم چی کار کنم هنوز توی شک ام😭😭😞😞😞

 260. سلام
  سارا خانم کاش می‌گفتید از کدوم آزانش بلیط رفت و برگشت صوری رو به صورت مجانی گرفتید؟

 261. سلام به دوستای خوبم

  برای چند هفته دیگه وقت سفارت ایتالیا داریم همراه با همسرم.
  تمام مدارکمون کامله
  فقط جساب بانکیم ۲۰ تومن بیشتر نیست.
  حداقل مبلغ موجودی پرینت بانکی چقد باید باشه؟

  ممنون اگه راهنماییم کنین

 262. سلام به نظرتون من ميتونم سند ملك كه به نام پدرمه البته پدرم فوت شده اما كار انتقال سند انجام نشده ترجمه كنم به سفارت بدم براي دريافت ويزا؟

 263. سلام به همه دوستان
  سارای عزیزم اول بخاطر مطلب خوبت ازت تشکر میکنم که به من این انرژیو داد که برای اولین بار برای ویزای شنگن اقدام کنم و دوم از فرشاد جان عزیز که خیلی بهم کمک کرد و هر سوالی داشتم بهم با حوصله جواب میداد و پیگیر بود. من از طریق سفارت فنلاند اقدام کردم و امروز بعد از یکماه بهم جواب دادن که با درخواست ویزام موافقت شده برای کریسمس بمدت ۱۵ روز یکبار ورود. دعوتنامه داشتم از یه دوست فنلاندی که تابحال حتی همدیگرو از نزدیک ندیده بودیم و حتی موقعی که سفارت از من پرسیدن همدیگرو از کجا میشناسین با اعتماد بنفس گفتم که از طریق فیس بوک دوست هستیم. گردش حسابم ۹ میلیون بود (منم مثل خیلیا کارمندم با حقوق اداره کار و این مبلغ رو وام گرفته بودم) از طرفی هم دوستم تو دعوتنامه نوشته بود که هزینه جا و غذا رو تقبل میکنه، سه سال سابقه کار با بیمه تامین اجتماعی، سند ملک هم نداشتم (سند ملک رو سفارت وقتی میخواد که شما اقامت طولانی درخواست داده باشین و مبلغ کافی هم توی حسابتون نباشه چون به ازای هروز اقامت شما باید ۳۰ یورو داشته باشید) مدارک شغلیمو هم تمام و کمال بردم. من تجربه بقیه سفارت هارو ندارم ولی سفارت فنلاند هیچ صفی نداره چون خیلی خلوته. ما روز مصاحبه کلا ۷ نفر بودیم که همگی سر ساعتی که درب سفارت باز میشد رفتیم داخل و توی سالن انتظار منتظر نشستیم. برای مصاحبه هم آفیسر خانم فنلاندیه که به انگلیسی تسلط داره و از شما میپرسه که میتونید انگلیسی صحبت کنید که اگه جواب منفی باشه یک مترجم هم کنار ایشون نشسته که البته من ترجیحم این بود که خودم انگلیسی صحبت کنم و به ایشون هم گفتم که تسلط کامل ندارم به انگلیسی ولی خدارو شکر سوال ها واضح و گویا بود و منم جواب کوتاه میدادم و مشکلی پیش نیومد. دقیقا یکماه طول کشید که تماس گرفتن و گفتن با ویزا موافقت شده وقتی کپی بلیط رو آوردید پاسپورت بعد از دو روز کاری بهتون تحویل میدن(تفاوت این سفارت در اینه که اصلا از شما موقع تحویل مدارک رزرو بلیط نمیخوان و گفته شده تا موقعی که جواب قطعی ویزا نیومده هیچ اقدامی برای تهیه بلیط انجام ندهید). خلاصه که برخلاف صحبت کسایی که به اصطلاح مدیر آژانس و متخصص در زمینه ویزا بودن و وقتی میگفتم دارم از سفارت فنلاند اقدام میکنن میگفتن “خانم شانس شما یک در هزاره پروندتون خیلی ضعیفه اصلا فکرشم نکن” من اولین ویزام خدارو شکر اوکی شد. امیدوارم همگی مثل من بتونین براحتی و بدون دردسر ویزا بگیرین. بازم از سایت خوبتون تشکر میکنم.

 264. یه مطلب مهم رو هم میخوام اضافه کنم که تاحالا توی هیچ سایتی ندیدم ازش صحبت شده باشه. وکیل این دوست ما در فنلاند میگفت که فاکتور خیلی مهمی که توی درخواست ویزا تاثیر میذاره اینه که شخصی که دعوتنامه میفرسته چه کسیه؟ اینکه اون شخص خارجیه تبعه فنلاند (مثلا یه ایرانیه فنلاندی) باشه با اینکه مثلا فنلاندیه اصیل باشه خیلی فرق داره و اینکه اون شخص چه جایگاهی از نظر شغلی توی کشورش داره چند سال به دولتش مالیات داده و حقوق ماهیانش چقدر هست. نمیدونم ازین موضوع مطلع هستین یا نه ولی اگر شخص ایرانی که یک فنلاندی براش دعوتنامه میزنه توی اروپا پناهنده شه و به کشورش برنگرده، شخصی که دعوتنامه فرستاده ۶۰۰۰ یورو از طرف دولتش جریمه میشه و دیگه نمیتونه برای کس دیگه ای دعوتنامه ارسال کنه(البته نمیدونم این راجب بقیه اروپاییا هم صدق میکنه یا نه) . بنابر این اینکه یه فنلاندی با دعوتنامش داره یجورایی شمارو ضمانت میکنه که به کشورتون برمیگردین فاکتور خیلی مهمیه. اینکه ماها همه فکر میکنیم گردش حساب ۴۰ میلیون و سند ملک نباشه ویزا غیر ممکنه بدونین که اصلا اصلا اینطور نیست. البته دوباره بگم که گردش حساب تماماً به مدت زمان سفری که شما درخواست ویزا براش دادین بستگی داره.

  • سلام. روزتون بخیر

   خیلی جالب بود که تونستید در اولین اقدام ویزا رو بگیرید. و امیدوارم موفق باشید
   فقط دو سه تا سوال
   – شما هنگامی که اقدام کردید چند ویزا در پاستون بود؟ ینی قبلا چند کشور رو گشته بودید؟
   – کسی که شما رو دعوت کرد فنلاندی الاصل بود؟
   – مدت در خواست ویزاتون رو چند روز داده بودید؟ و آیا برنامه سفر هم ارائه کردید به سفارت؟

   ممنونم

   • ممنونم از شما. من توی پاس جدیدم دوبار مهر ورود و خروج گرجستان داشتم و توی پاس قبلیم هم یکبار مهر دوبی. بلی دوستم فنلاندی اصل یه دختر همسن خودمه(من شنیدم اگه مثلا یه پسر برای دختر دعوتنامه بفرسته ممکنه سفارت فکر کنه دختره میخواد بره پیش دوست پسرش بمونه برا همین امکانش زیاده که رد کنن). چون ویزای اولم بود ریسک نکردم و مدت رو کوتاه درخواست دادم فقط ۱۵ روز و هم خودم و هم دوستم که دعوتنامه زده بود تاکید کرده بودیم که من حتما باید بعداز ۱۵ روز برگردم ایران و برم سرکار چون تعهد دارم و برام دردسر میشه(غلو کردیم دیگه!) من با اینکه سفارت نوشته بود که اگه قصد دارین از کشورای دیگه هم دیدن کنید برنامه سفر ارائه بدید ولی من با تاکید براینکه چون مدت سفرم کوتاهه و فقط فنلاند میرم قبل از مصاحبه حسابی راجب فنلاند و جاهای دیدنیش و شهرای مهمش تحقیق کردم و توی برنامه سفرم کاملا مشخص کردم که چه روزاییو قراره برای کدوم شهرا و کدوم جاهای دیدنی تخصیص بدم. جوابم خیلی طولانی شد ولی امیدوارم مفید بوده باشه

    • سلام برنامه سفرتون و چی جوری ارائه دادید؟ یعنی ترجمه کردید و با بقیه مدارک دادید سفارت؟
     ممنون میشم بهم بگید چه جوری باید انجام بدم.

     • سلام عزیزم. من فقط مختصر و مفید توی کمتر از یک برگه A4 توضیح دادم که توی چه تاریخی قصد دارم به کدوم شهرها برم و از چه جاذبه هایی دیدن کنم و چه تاریخی قصد دارم بلیت برگشتمو بگیرم. اگر زبانتون خوبه که خودتون انگلیسی تایپ کنید اگرم نه از یه دوست که زبانش خوبه کمک بگیرید. این چنین برگه هایی نیاز به داالترجمه رسمی نداره.

 265. سلام به دوستای خوبم

  سه هفته دیگه وقت سفارت ایتالیا داریم به همسرم
  تمام مدارکمون کامله
  فقط حساب بانکیم ۲۰ تومن بیشتر نیست
  دعوتنامه هم نداریم

  حداقل مبلغ موجودی حساب بانکی چقد باید باشه؟

 266. با سلام و خسته نباشید ببخشید من اگه با ئیزای توریستی برم فرانسه و اونجا یک کالج برای یادگیری زبان فرانسه ثبت نام کنم بعدش باید دوباره برگردم ایران برم یا ویزام همونجا تمدید میشه؟

 267. سلام ساراي عزيز
  اين نوشتتو بارها امسال خوندم
  فروردين كه تازه تب سفر رفتنم با ديدن سايت شما رنگ و بويي جديد گرفت
  و اين چند ماه كه در تلاش و فكر بودم تا حداقل در جهت رؤياهام قدم بردارم
  من فردا صبح وقت سفارت دارم و خيليشو مديون تو ميدونم ممنونتم
  مرسي از سايت فوق العادتون

 268. سلام
  من پارسال یکبار ویزای شنگن با تور گرفتم و امسال میخوام خودم اقدام کنم.چند روز دیگه هم وقت سفارت فرانسه دارم ، برنامه ی سفرم ۲۷ روزه است به ۵ کشور .خیلی نگرانم که نتونم ویزا بگیرم

 269. وای !❤واقعا ممنونم.نمیدونم چجوری ازتون تشکر کنم .شما بی نظیرید خدا خیرتون بده تو هیچ سایتی اینقدر کامل و شفاف توضیح نداده بود بازم ممنونم ممنونم ممنونم .
  فقط سوال دارم من دانشجو هستم و خانمم ومتاهل!
  اول اینکه جدا برای خودم و همسرم باید وقت بگیرم یا اینکه در نامه ای که به سایت سفارت کشور مورد نظرم مینویسم اینو هم اضافه کنم که متاهلم و با همسرم میخوام سفر کنم ؟یا اینکه برای هر کدوممون جدا ایمیل بفرستم؟؟؟
  و اینکه خونه به نام من هستش آیا ایرادی داره؟چون من دانشجوام و شاغل نیستم و تحت تکلف همسرم هستم اگه خونه ای که سندش رو به سفارت میخوام نشون بدم به اسم من باشه ایراد داره؟
  و اینکه آیا باید به اسم هرکدوممون خونه ای باشه یا اینکه میشه فقط به اسم من باشه ؟در این صورت اگه اشکالی نداشته باشه که فقط ملک به اسم یکیمون باشه به ارزش و قیمت ملک فرقی هم میکنه ؟یعنی برای دونفر باید سند خونه ای که میدیم به سفارت مبلغ یا ارزش تعیین شده ای داشته باشه یا هر قیمتی هم باشه قبوله؟

  باز هم تشکر از همه ی صبر و حوصله ای که به خرج دادید و این اطلاعاتو در اختیارمون گذاشتید ممنون میشم در خصوص سوال هام راهنماییم کنیم خواهش میکنم❤
  با آرزوی بهترین ها

 270. کپی سند خونه رو هم ببرید مهم نیست بنام کدومتون باشه . چند چیز مهمه ۱- گواهی اشتغال به تحصیل ۲- گواهی اشتغال به شغلتون با ذکر میزان درامد و یک نامه مرخصی رسمی برای تاریخ سفرتون از جایی که کار میکنید ۳- گواهی کفالت اگه دارید ۴- هر چیییزی که فکر میکنید دلیل محکم و رسمی برای برگشتنتون به ایران هست اماده کنید ۵- اینوایت از طرف یک دوست خارجی (نه ایرانیِ مقیم خارج) موفق باشید

 271. سارا جان سلام. ازت ممنونم. تو با این نوشته کمک کردی من به رویام برسم. باید ازت تشکر میکردم.میبوسمت

 272. سلام ممنون از راهنماییتون فقط یه مورد که بهش اشاره نکردید اینه که من شنیدم واسه گرفتن ویزا ایرانم واسه خروج از کشور ازت ضمانت میخواد حالا پول یا سند ملکی تا اینکه برگردی و اگه برنگشتی برش دارن واسه خودشون این راسته یا نه ممنون میشم جواب بدین

 273. سلام ، خسته نباشید
  من یه سئوالی داشتم اگه برای ما دعوتنامه بفرستن میتونیم خانواده ای بریم ؟؟؟ ، چون بعضیا میگن که باید یکی‌ از اعضای خانوداه بمونه ؟؟؟ ممنون میشم جواب بدیم

 274. سلام سارا جان ،ممنون از مطلب مفيدت واقعا با خوندن مطلبشماحس کردم که بايد سفر رو راحت بگيرم و پاشم برم دنبال ارزوهام

  خواشتم بدونم ايا شماتجربه ويزا از يونان دارين؟
  من فرم انلاين رو سايت سفارت پر کردم و روز ۱۵ ژانويه رو براي وقت سفارت تعيين کردم ولي چند روزي است که در حالت pending appointment هست.
  نميدونم بايد منتظر تاييدباشم يا همون روزيرو که مشخص کردم به سفارت مراجعه کنم ؟

 275. سلام ۱۵ سال پیش همراه خونوادم با دعوت نامه یکی از اقوام ویزای شینگن گرفتیم اما موندیم و درخواست پناهندگی دادیم. اما بعد از ۱ سال برگشتیم به ایران. الان بعد از ۱۵ سال من میخام برای مسافرت با همسرم اقدام به گرفتن ویزای شینگن کنم/ شانس گرفتن ویزام میاد پایین ؟ بخاطر افدام به پناهندگی ۱۵ سال پیش؟

 276. سلام . متاسفانه شانستون کمه ! چون بی اعتمادی رو بهشون نشون دادید . اما امتحان کنید ضرر نداره
  اینوایت از خارجی باشه شانستون بیشتر میشه

 277. سلام ببخشید مزاحم شدم سوال من اینه که من متاهل هستم و یک دختر دارم برادرم دانشجوی دانشگاه میلان ایتالیاست همسرم شغلش آزاده ولی پروانه کسب نداره یک آپارتمان به نام همسرم داریم و البته گردش مالی حساب همسرم خوبه و من خودم لیسانس هستم و شاغل جایی نیستم و خانه دار هستم فقط بیمه قالیبافی هستم و سابقه شش ساله بیمه قالیبافی دارم و یک جورایی قالیبافی فکر کنم شغل خانگی محسوب میشه و میتونم تا مبلغ ده میلیون تو حساب خودم بگذارم و میتونم تمکن مالی پدر و مادرم رو هم ارائه بدم. من میخوام برای ویزای توریستی ایتالیا و شنگن اقدام کنم البته با دعوتنامه برادرم و فقط خودم تنها میخوام برم و شوهر و دخترم همراهم نیستند به نظر شما که تجربه دارید با این شرایطی که من دارم شانس گرفتن ویزای شنگن و توریستی رو دارم.

 278. سلام . کمی پیچیده شد قضیه . اینوایت دارید خوبه . اما از طرف برادرتون که یک ایرانی هست . بده .
  تمکن مالی همسر و پدرمادرتون به دردشون نمیخوره .
  شانستون ۴۹ درصد هست با تعاریفی که فرمودید
  شانستون برای گرفتن ویزا با انجام یک کار ۹۹ درصد خواهد بود :
  از برادرتون بخواهید از یه دوست ایتالیاییش بخواد یه اینوایت براتون بفرسته ! بهمین سادگی .

 279. سلام ؛ باتشکر از مطالب مفیدتون و اینکه وقت میزارید و به سئوالات با حوصله و دقت پاسخ میدین.

  متاهل هستم و صاحب یک فرزند
  سابقه ۱۳ ساله بیمه شغلی
  تمکن مالی ۵۸ میلیون و گردش مناسب
  حساب ارزی هم به یورو و هم به دلار دارم
  مشاور فنی شرکت مهندسی هستم و مدرس دانشگاه بصورت حق التدریس و عضو سازمان نظام مهندسی
  مدارکم را ترجمه کردم
  سند ملکی به نام همسرم داریم
  قصد دارم تنها مسافرت کنم به ایتالیا و فرانسه و اسپانیا و سوئیس

  تاکنون به ترکیه ، گرجستان و آذربایجان سفر کردم

  از طریق ایتالیا میخوام ویزای شینگن درخواست کنم
  واز طریق آژانس اقدام کردم با برنامه سفر قابل قبول برای ۴ کشوری که در بالا نوشتم

  با توجه به موارد بالا و اینکه همسر و فرزندم همرام نمیان ؛ بنظرتون شانس دریافت ویزا دارم؟

  ممنون میشوم که جوابم را بدین و اگه نکته ای هست یادآوری کنید.

  با تشکر

  • سلام . شانس دارید اما نه بحاطر اینکه تنها میرید
   نامه اشتغال به تدریس از دانشگاه
   بهمراه نامه مرخصی ! نامه اشتغال از شرکت بعلاوه نامه مرخصی با تاریخ دقیق رفت و برگشت به شرکت و همچنین گواهی حساب های ارزی
   میتونه شانس شمارو به ۹۰ درضد برسونه
   موفق باشید

 280. سلام خسته نباشید من و همسر ومادرم قصد سفر به پاریس داریم تور میگه خیلی سخت ویزا میده پاریس و شانسمون کم چون سنمون کم همسرم دندونپزشک پروانه مطب داره شانس ویزا گرفتنمون چقدر؟

 281. سلام . اینوایت از یه شرکت پزشکی مربوط به دندانپزشکی اگه بتونه جور کنه رفتنتون صددرصده
  پروانه دارید خوبه . کفالت هم اگه داشته باشید خوبه. اگه شما خودتون دانشجو باشید گواهی اشتغال به تحصیل کمک میکنه
  شانستون حدودا ۶۰ درصد هست
  موفق باشید

 282. سلام من میخوام از نیمه فرودین تنهایی برم جمهوری چک تا آخر خرداد و بر گردم ایران و بعد از نیمه تیر تا آخر تابستان با خانواده برم اسپانیا. اصلا گیج شدم. چنین چیزی امکان داره؟ از چه سفارتی اقدام کنم ؟ کی خانوادم رو ببرم مصاحبه؟ نوع ویزامون چی میشه؟
  مرسی

  • ویزای نود روزه درخواست کنید
   از همون سفارت چک اقدام کنید
   گردش مالیتون باید خوب باشه
   شغل مناسب داشته باشید و بیمه باشید
   مرخصی از شرکت نامه شو تهیه کنید
   اشتغال به تحصیل نامه شو دریافت کنید
   نامه کفالت اگه دارید
   و مهم تر از همه اینوایت پروفشنال یا توریستی اگه داشته باشید خیلی بهتره
   اخبارتون ناقصه نگفتید چندبار تا حالا ویزا داشتید و خیلی پیزای دیگه نگفتید

 283. نمیدونم شما همون the Sara اینستاگرامی یا نه..اما به هر حال خیلی ممنون بابت اطلاعاتت…خیلی لطف کردی..پیجت پر از خوبی و شادی بود..

 284. با سلام توضیحاتتون خیلی گویا و ساده و قابل درک بود اما من کلیه مدارک رو دارم بجز اینکه الان میگن باید پنجاه میلیون تو حسابت باشه بعضا تو بعضی از سایت های این مبلغ کمتر نوشته شده . شما که مجرب هستید ممکنه بگید چه مبلغی میشه گفت مقبوله ؟

  • کی گفته پنجاه تومن ؟
   رقم غیر متغارف تو حسابتون نباشه که بدتر میکنه کارهارو
   فکر میکنن کل پولتو جمع کردی میخوای بری و برنگردی

 285. با اجازه سارا خانم،
  دیدم آقا فرشاد جواب کامنتارو میدن
  گفتم منم شرایطمو بگم، ممنون میشم اگه بگن شانس من چطوره؟
  من ۲۳ سالمه، ترم آخر دانشگاهم و می‎تونم نامه اشتغال به تحصیل بگیرم (همین که ترم آخرم کافی نیست؟ 😀 روانی نیستم که آخر درسم برم پناهنده شم:)))
  در کنار درسم، در یک شرکت خصوصی مشغول به کارم که از مدیر اون شرکت هم میتونم نامه بگیرم ولی برام بیمه رد نمی‎شه و چون پاره وقته حقوقم زیاد نیست. (علاوه بر نامه اشتغال به تحصیل می‎شه این هم داد؟ نمی‎گن تو که درس می‎خونی، چطوری کار می‎کنی؟)
  یک دعوت نامه از پسر عموم هم از سوئد دارم. و پسر عموم هم می‎تونه بگه هزینه‎هارو ساپورت می‎کنه.
  تو حسابم هم حدود ۱۰ تومن دارم که برای سفرم می‎خوام خرج کنم. (ولی گردش سه ماهه نداره، تازه ریختم!)
  برنامه سفرم هم اینه یک هفته استکهلم باشم و بعد با پسر عموم بریم آلمان ۴ روز اونجا باشیم. (اگه دوتا کشور نباشه و فقط سوئد باشه بهتره؟)
  سفر خارجی هم تاحالا نداشتم.
  پیشاپیش تشکر می‎کنم ۳>

 286. سلام
  خوبی؟
  گواهی اشتغال به تحصیل با عنوان : سفارت محترم کشور فلان جهت ارایه مدارک
  نامه رسمی از شرکت مربوطه با ذکر روزهای تاریخ آغاز و اتمام مرخصی با حقوق ( حالا الکی) بگو یکم چستتو مهم جلوه بدن
  فوری به پسرعموت بگو یه دعوتنامه دیگه جور کنه از یکی از دوستان سوئدی الاصلش . یه آشنایی مختصر هم طرفو با تو بده که توی سفارت بهشون بگی که دوستته و اگه اطلاعاتی ازت خواستن تو در مورد دوستت بدونی .
  برنامه سفر حتما با کمک پسر عموت بنویس و توی همون سوئد باشه بهتره .
  احتمال اینکه با اینوایت پسرعموت بتونی ویزا بگیری کمه
  با کارهایی که گفتم احتمال ویزا گرفتنت بالای ۹۰ درصد میشه
  موفق باشی

 287. سایت بی نظیری دارید و خیلیییی خوب ماهارو راهنمایی میکنید
  ممنون میشم اگه مقدور باشه جواب این سوالات منو بدید:
  من سند خونه دارم که سه دنگش به نام منه که تبدیل به سند شش دانگ ممکنه، ماشین شخصی دارم سی تومن می ارزه، نامه اشتغال به کار در شرکت رو دارم، نامه تکفل مادررمو دارم، مادرمم پرونده پزشکی فعال داره، حساب بانکیمم خوب کار کرده و مجرد هستم
  ۱- با این وضعیت من چند درصد احتمال دریافت ویزای شنگن دارم
  ۲-من قصد سفر به المان دارم ایا شرایطم مناسبه برای سفارت آلمان و
  ۳- معمولا از چه سفارت های میتونم اقدام کنم که شرایط من مناسب دریافت و.شنگن باشه
  با سپاس از زحماتتون

 288. سلام . کپی سند+گواهی اشتغال به کار ترجمه شده+نامه مرخصی از شرکت با حقوق ترجمه شده(تاریخ آغاز و اتمام مرخصی)+نامه رسمی تکفل مادر از تامین اجتماعی ترجمه شده+پرینت حساب بانکی انگلیسی+نامه مرخصی از شرکت برای روز مصاحبه(مهمه)
  سفارتهای اتریش آلمان فرانسه میتونید اقدام کنید
  اگه بتونید از جایی اینوایت داشته باشید شانستون بالای ۹۰ درصد خواهد بود
  موفق باشید

 289. با سلام
  یه سوال:
  ببخشید میشه از یک کشور ثالث مثلا روسیه که برای سفر رفتیم اونجا…برای ادامه سفرم با توجه به اینکه ویزای شینگن دریافت کردیم وارد حوضه شینگن شد؟
  یا نه چون ایرانی هستم باید اول برگردم به کشورم و از کشور خودم با هواپیما وارد حوضه شینگن شوم(مبدا پرواز خاک کشور مسافر باشه)

 290. درود بر همه دوستان
  اول اینکه امیدوارم درخواست همه قبول بشه !
  دوستان یه سوال :
  من خودم سه سال سابق کار بیمه ای دارم و درآمد ماهیانه با پاداش و غیره ۲ میلیون تومان ! اصلا هم سفر نرفتم !
  گردش حسابم خوبه ، مانده حسابم ۱۲۰ میلیون تومن و + گردش ماهانه ! این پول نزدیک ۱ ساله تو حسابمه و اینکه این پول مال خودم نیست ولی تو حسابمه و به نام خودم ! آیا امکانش هست که ایراد بگیرن تو که ماهی ۲ تومان درامد داری این پول رو از کجا اوردی و ریجکت بشم؟ و یک برادر دارم رئیس بانکه میتونم از اونم نامه بگیرم که تمام مخارج رو قبول کنه دیگه !؟ و کلا سفارتی هست نیازی مصاحبه حضوری نداشته باشه ؟ احساس میکنم هر چی مدارکت بیشتر باشه دردسرش بیشتره !
  پایدار باشید و سبک تر و از این صوبتا

 291. سپاس از شما دوست گرامی
  من سال ۲۰۱۵ برای سفارت هلند اقدام کردم که رجکت شدم دعوتنامه رو عمه ام برام فرستاده بود .تقریبا مدارکم کامل بود
  الان میخوام برای سفارت سوئد اقدام کنم به نظرتون پاسپورتم رو عوض کنم ؟ بخاطر مهر سفارت هلند ؟

 292. سلام
  با توجه به اینکه آقای فرشاد لطف می کنن و جواب کامنتارو میدن. منم سوالم رو می پرسم.
  من ۲۷ سالمه، می خوام برای شنگن اقدام کنم. یک سند آپارتمان دارم،شاغلم، حدود ۴۰ میلیون هم پول توی حسابم دارم و تا به حال شنگن وسفر خارجی زیادی هم نداشتم.یکی از آشنایان (دوست پدرم) هم می تونه برای من دعوت نامه بفرسته. ایشون یه ایرانی هستن که نزدیک ۳۰ ساله ساکن هلند هستند و کار تجارت انجام میدن ولی به من گفتن که یک بار برای خواهرزاده شون دعوت نامه فرستادن و ایشون ریجکت شده. می خواستم ازتون بپرسم به نظرتون با این شرایط به من ویزا میدن؟ از هلند با دعوت نامه اقدام کنم یا از فرانسه توریستی ؟

 293. سلام . شغلتونو نگفتید
  سه تا راه مطمئن هست:
  ۱- از دوست پدرتون بخوایید از یه رفیق سوئدی الاصل ش بخواد که براتون اینوایت توریستی بفرسته . نود درصد قضایا حله
  ۲- یک وظیفه یا کار مرتبط با شرکت دوست پدرتون با شغل خودتون پیدا کنید و از دوست پدرتون بخوایین یک دعوتنامه ی پروفشنال یا “کاری” برات بفرسته . مثلا اگه کارت حسابداریه موضوع دعوتنامه کمک به حساب کتاب شرکت دوست پدرت باشه . یا هرچیز بهتر دیگه ایی که خودتون به ذهنتون میرسه و امکانش هست .
  ۲- بسپرید به یک آژانس توریستی که تضمینی برات شنگن بگیره
  موفق باشید

 294. سلام
  اگه برامون دعوتنامه بفرستن در قسمت هدف اصلی سفر تو فرم ویزا لزوما باید بنویسیم دیدار از آشنا؟؟؟
  یعنی اگه بنویسیم توریستی ایراد میگیرن؟
  ممنون

 295. ممنون سارا خانم از اینکه وقت گذاشین و اطلاعات مفیدتون رو به اشتراک گذاشتین.منم مثل شما دلم میخواد همه رو تو لذت سفرم شریک کنم و یه طوری بهشون کمک کنم.بخاطر کمک هاتون متشکرم😍

 296. سلام بنظر شما امکان گرفتن ویزای شینگن توریستی از استوونی چطوره؟در صورتی که مدارک تکمیل باشه.تا اونجایی هم که اطلاع دارم برای گرفتن ویزای استونی باید به سفارت فنلاند مراجعه کرد.لطفا اگه اطلاعاتی در اینباره دارین راهنمایی کنین.ممنون

 297. سلام به نظر شما هنگام گرفتن وقت برای خودم و همسر و دو فرزند بالای چهارده سال از سفارت آلمان چطور می شه کاری کرد که وقت های مصاحبه مون در یک روز باشه؟ اینترنتی وقت مجزا برای چهار نفر گرفتم ولی فاصله بین شماره هایی که دادن بیشتر از ۲۰ تا ۳۰ شماره است. ممنون

 298. سلام به سبک ترین ها.
  امیدوارم حالتون عالی باشه.
  یه سوالی که برای من پیش اومده، مسئله ی مانده حسابه. تو برخی سایت ها نوشتن موجودی حساب حداقل پنجاه میلیون تومان باید باشه. اما جایی در بین این کامنتها خوندم که ده الی پانزده میلیون کافیه. خواستم بدونم این مبلغ چقدر باید باشه و اینکه اگر دوستانی موفق به دریافت ویزای شینگن شدند، اگر ایرادی نداره بهمون بگن که مانده حساب و گردش مالیشون چقدر بوده. ممنونم

  • سلام. نه من یکبار ۱۹ میلیون در حسابم بود یک بار هم ۲۲ میلیون . ولی حسابم خوب کار کرده بود. ویزا هم گرفتم.

 299. سلام
  ممنون از آقای فرشاد که وقت میگذارند و راهنمایی میکنند
  من قبل از ازدواج ویزای شنگن کاری از اسپانیا و سوئد داشتم و با همون ویزا به فرانسه و ایتالیا هم رفتم و برگشتم
  همسر من هم قبل از ازدواج برای ویزای دانشجویی تحصیل در فرانسه اقدام کرده ولی در دوره اوج مشکلات ایران در سال ۲۰۱۱ ریجکت شده
  من میخوام برای ویزای توریستی فرانسه به همراه همسرم اقدام کنم، در VFS که دیدم مدرک خاصی نمیخواست، مثلا سند ملکی یا دعوت نامه لازم نبود
  حالا سوال من اینه که اولا همسر من که شاغل نیست، در هنگام تحویل مدارک باید گواهی اشتغال به کار و پرینت حساب بانکی من رو ارائه بده؟ بعد به نظر شما شانس گرفتن ویزای هر دو ما چقدر هست، و آیا ممکنه که مثلا به من ویزا بدهند و به همسرم ویزا ندهند؟

  • سلام . خوبید؟ نه احتیاجی نیست که خانومتون مدارک مربوط به شمارو تحویل بدن . البته الان وضعیت ریجگتی هم زیاد شده حتی آژانسهایی که قول تضمینی میدن با شک وو تردید اینکارو میکنن .
   شما اگه یه اینوایت بتونی جور کنی که از طرف به فرانسوی الاصل باشه احتمال ویزا گرفتنوتون زیاده
   و اینکه چون توریستی میخوایین برین پس هیچوقت یکی از زوجین رو ریجکت نمیکنن . یا هردو یا هیچکدوم
   روی گواهی اشتغال و نامه مرخصی و اینوایت و حساب بانکی نرمال توجه داشته باشید .

 300. من و همسرم برای اولین بار درخواست ویزای فرانسه داده بودیم (که جدیدا از طریق VFS انجام می شه) . مدارکمون هم کامل بود، بلیط هامون رو هم همه رو قطعی گرفته بودیم. اما متاسفانه رد شدیم :((( به نظرتون اعتراض فایده ای داره؟

  • سلام . خیر اعتراض فایده ایی نداره . هفت هشت ماه بعد از طریق تور یا آژانس اقدام کنید ( متاسفانه من اجبارا آژانس رو پیشنهاد میکنم که خرجس دو برابر سفر معمولیه)

 301. سلام
  اگر سفرم بهمراه پدرم هست و من توی حسابم پول به اندازه ی کافی ندارم ولی پدرم به اندازه ی تضمین هردومون در حسابشون داشته باشن؛امکانش هست هردو با پرینت حساب پدرم بریم یا حتما باید از ۳ ماه قبل پول توی حسابم باشه یا…؟

 302. سلام با تشکر از سارا خانوم و فرشادخان عزیز که این همه راهنمایی می‌کنن.
  من و خانمم و فرزند چندماهه‌مون قصد داریم برای یه سفر ۱۰ روزه به آلمان اقدام کنیم. سابقه سفر به هیچ کشوری رو هم نداریم. یه جورایی این مطلب بهمون جرات و انرژی رو داد.
  هر دو کارمند رسمی دولتیم(معلم) با ۱۲ سال سابقه. مشکلی برای گواهی و حکم حقوقی و نامه مرخصی نداریم.
  خونه به نام خودم دارم با ارزش تقریبی ۲۰۰ میلیون تومن و توی حسابم ۴۰ میلیونی که تا ۵۰ می‌تونم برسونم.
  از طرف دختر عمه‌م و شوهرشون که ایرانی و از دوستان قدیممون هستن دعوت نامه می‌تونن برامون بفرستن. امکان درخواست برای دعوت نامه آلمانی تبار ممکن نیست برامون.
  می‌خواستم چندتا سوال بپرسم شاید سوالتم کمی ابتدایی باشه البته، ممنون می‌شوم پاسخ بدید.
  ۱- شانس پذیریشمون چقدره؟
  ۲- آیا باید پرینت حساب برای سه نفرمون جداگانه باشه؟ اگر آره برای هر نفر چقدر؟ این پس‌انداز حقوق دوتامون هستش و توی یه بانک دیگه ریختیم این مشکلی داره؟ و یا باید رقم فیش و شماره حساب با پرینت سه ماهه حساب بانک بخونه؟
  ۳-آیا وقتی دعوت نامه داریم نیازی به رزرو هتل هست؟ آیا برای محکم کاری میشه اونم برد یا کار اشتباهیه؟
  ۴- آیا سند و ترجمه‌ش کافیه و یا نیاز به برآورد قیمتش هم هست؟
  ۴- من سابقه کار خبری دارم. کارت مدیرمسئولی مطبوعات دارم و نیز فعالیت‌های دیگه، آیا اینا کمکی می‌کنه؟ اگر آره نیاز به ترجمه هستش؟

  • سلام امیرخان
   من برات نوشتم اما نمیدونم چرا پاکش کردن
   درصد شانستون ۵۱٪ هست با این تفاسیر . یعنی من یکمی مثبت میبینم
   اما اگه از آلمان اقدام نمیکردین بهتر بود چون خیلی سختگیر شدن
   یه پیشنهاد جسورانه دارم . از رومانی اقدام کنید! به کسی هم نگید ! اونایی که وقت میذارن و میان مطلبو میخونن فقط اونا متوجه میشن که یه کشور بی سر و صدا و بی حاشیه هست به اسم رومانی که ویزاش هم آسونه .
   بعد انشالا ازونجا برید آلمان
   فقط نامه تمکن مالی خودتون به ارزش ۵۰ تومن بگیرید همین
   پرینت حساب فقط سرپرست خانواده
   سند و ترجمه کافیه
   اگه از آلمان اقدام میکنی و اینوایت داری رزرو هتل نبر اگه از جای دیگه اقدام میکنی و اینوایت نداری رزرو هتل و هواپیما ببر
   اصلا سمت کار خبری نرید حاشیه داره
   هر وقت رفتی رومانی واسم یه عکس خوشگل بفرست از گاوهاش و مزرعه ها (اینم روحیه)

 303. سلام و عرض ادب و احترام
  سال نو مبارک
  گل کاشتی با این توضیحات و شیوه نوشتن بسیار زیبا و شیوا
  یه سوال داشتم
  من سه فرزند دارم که دختر بزرگم ۱۸ سالشه و دانشجو آیا در قالب ویزای خانوادگی میتونم برای اون اقدام کنم یا بایستی جداگانه از خودمون تقاضا بدم و مدارک ببرم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 304. سلام به ساراي عزيز و ممنون از صبر و دقت و حوصله من براي اوگست ٢٠١٨ براي يك هفته ميخوام با همسر و پسرم برم يونان سنتوريني مداركمون هم كامله منتها همه از دم ! ما رو منصرف ميكنن كه يونان ويزا نميده !!! درسته ايا؟ و اينكه ممكنه يكيمون رو ريجكت كنه و اون يكي رو قبول؟ كلا ما دو تا انتخاب داريم براي تابستون اسپانيا و يونان من خودم عاشق يونانم ولي اگر قرار بشه ريجكت شم اسپانيا رو اقدام كنم بهتر نيست؟ مرسي از وقتتون پيشاپيش

  • سلام خانم شیم . از اسپانیا اقدام کنید و اینکه اگه این سفر براتون مهم هست و دوست دارید حتما برید اگه از طرق آژانس اقدام کنید بهتره
   اونا چم و خم کارو بهتر میدونن و بعضی از آژانسها هم ویزای تضمینی میدن
   موفق باشید

 305. سلام به ساراي عزيز و ممنون از صبر و دقت و حوصله من براي اوگست ٢٠١٨ براي يك هفته ميخوام با همسر و پسرم برم يونان سنتوريني مداركمون هم كامله منتها همه از دم ! ما رو منصرف ميكنن كه يونان ويزا نميده !!! درسته ايا؟ و اينكه ممكنه يكيمون رو ريجكت كنه و اون يكي رو قبول؟ كلا ما دو تا انتخاب داريم براي تابستون اسپانيا و يونان من خودم عاشق يونانم ولي اگر قرار بشه ريجكت شم اسپانيا رو اقدام كنم بهتر نيست؟

 306. باسلام
  من به همراه خانومم و خواهر خانوم و پسرشون ٤تايي اقدام كرديم براي سفارت هلند تا تعطيلات نوروز رو تو امستردام خوش بگذرونيم مدارك مالي و كاري و تمامي كارهامون رو روي اصول انجام داديم
  پروانه وكالت حساب خيلي خوب مدارك شغلي وتحصيلي خيلي عالي داشتيم،اصلا فكر نميكردم ريجكت شيم!!!!ديگه بايد چطور ثابت كنيم كه بابا ما ميخوايم ٥روز بيايم اونجا سفر و برگرديم واقعا دليل ريجكتيم قانعم نميكنه كه اونا رو قانع نكرديم بايد مگه چه ويژگي داشته باشه آدم!!!!واقعا ناراحتم،اين ريجكتي شايد براي سفراي بعديمون خيلي اذيتمون كنه،الان اگه از فرانسه اقدام كنم به صلاحه يا نه؟مداركمونم واقعا كامله كامله

  • سلام . متاسفم از ریجکت و متاسفانه احساس یکنم بخاطر خانومتون و بچه ی خواهر خانومتون ریجکت شدید . احتمال پناهندگیتون با این تیمی که داشتید میرفتید زیاد شده بود
   هشت ماه صبر کنید وگرنه فورا دوباره ریجکت میشید چون فکر میکنن برای فرار کردن یا پناهندگی عجله دارید
   درصد حس معرفت و انسان دوستی و احترام اروپاییا از دم : ۰٫۰۰۰۰۰۱٪

 307. به نظرم ویزای شنگن خیلی مسخره است. من تو ژاپن دانشجوی دکترا هستم و میخواستم برای یه کنفرانس خیلی خیلی معتبر برم سوئد. همه مدارکم کامل بود و دعوتنامه و پشتوانه مالی و دیگه از ریز کارت دانشجویی و گواهی اشتغال به تحصیل بگیرید تا برگه اثبات بورسم از دانشگاه خودم و همه چیز…. در حالی که هزینه رجیسترم داده بودم برای کنفرانس و رزرو بلیط و همه چی و داشتم مقاله ام رو برای ارائه آماده میکردم امروز بهم جواب رد دادن. به این دلیل که معلوم نیست بر می گردید یا نه!!!!!! نمیدونم دیگه باید چی می بردم که ثابت می کرد بر میگردم. خیلی جالبه دو تا از دوستانم که شرایط مشابه من داشتن و فقط متاهل بودن ویزا گرفتن!!! اونجا هم توی فرم یه بخش داشت که مثلا وضعیت تاهل…مجرد… بیوه… طلاق گرفته… چیزای دیگه…بعد توی مثال نوشته مثلا با پارتنر زندگی می کنید یا هر چی…. منم راستشو نوشتم که مجردم….ولی والا شاید باید دروغ میگفتم. لابد به نظرشون کسی که مجرده هیچ وابستگی ای نداره. خیلی به نظرم توهین آمیز اومد. خب بنویسید مجردها در صورت درخواست شانس بسیار بسیار کمی دارند. اقلا آدم حساب کار دستش بیاد. من وقتی امروز رد شدم تازه رفتم خوندم که برای مجردها خیلی سخته ویزا گرفتن. به هر حال برداشت من این بود که از نظر سفارت فخیمه سوئد مجردها حق شرکت در کنفرانسهای علمی رو ندارن. الان فهمیدم چی هستن.

  • سلام خوبید ؟
   اتفاقا برای متاهل ها بیشتر سخت میگیرن چون احتمال میدن با خانواده برن و برنگردن و مشکل ساز بشه
   اما چون شما از کشور دیگه اقدام کردی شاید سیاست کاریشون با کشور مورد نظر همین که شما میگی باشه
   بهر حال اونها آشغال های باد به غبغب انداخته ایی بیش نیستند که شما رو ریجکت کردن . خیلی هم دلشون بخواد . لیاقت ندارن
   بار ها تو این سایت نوشتم که اگه توریست نره اروپا اونها مثل سگ (بلانسبت سگ باوفا و مهربان) از گرسنگی خواهند مرد اما چه کنیم که حداقال زرنگ هستن و ظاهرشونو (پیف پیف نیا بو میدی) حفظ میکنن . ما هم عقلمون توی چشممونه … واو اروپا !
   بهترین کار برای شما این بود که از یه کشور غیر مهم تحت شنگن اقدام میکردی و بعد ازونجا با قطار یا هواپیما میرفتی سوعععد .
   البته تقصیر شما نیس از کجا میدونستی اینجوری میشه
   من وقتی اعصابم خراب میشه خیلی توضیح مینویسم تا همه چیزو بیان کنم ناگفته ایی اگه بمونه خوابم نمیبره
   موفق باشید

 308. من و همسر و پسر یكساله ام هم اسفند ۹۶ با وجود مدارك كامل ( خودم كار دولتی،سمت بالا، با سابقه ۱۲ سال و ویزای آمریكا دارم، همسرم هم پروانه نظام مهندسی و تمكن كافی) از سفارت فرانسه ریجكت شدیم. حالا سوالم اینه كه بعد شش ماه با وجود ریجكتی چطور اقدام كنیم كه برای بار دوم ریجكت نشیم؟

 309. سلام
  من با اشنایی که تو سفارت المان دارم صحبت کردم اونا گفتن ویزای شنگن رو آلمان خیلی سختگیری میکنه بده…در ثانی میگفت چون تو جوونی و ۲۲سالته احتمال رد شدنش خیلی بیشتره و خصوصا اینکه سند ملکی به اسمت نداری و همینکه خلاصه مجردی و جوون…من نمیدونم چی کنم که بتونم ویزای شنگن رو بگیرم…واقعا از ته دل میخوام برم ایتالیا و تموم نکاتی رو که شما گفتین رو هم حواسم جمع میکنم اما با حرف این اشنامون تو سفارت المان خیلی ناامید شدم…

 310. سلام خسته نباشید
  سوال دارم:
  من میخوام برای تعطیلات نوروز ۹۸ برم ایتالیا فرالنسه المان سوییس اتریش چک یونان اسپانیا و پرتغال رو بگردم حدود ۱۰ کشور رو تو سی روز فروردین…شرایطمم اینه که دانشجوی تربیت بدنی هستم…گردش حساب مالی بابامم خوبه و حمیات مالی هم میکنه شاید چیزی بین ۵۰ تا ۷۰ میلیون داشته باشه…شغلمم اینه کارمند مغازه بابام هستم و کاسب کاریم…تا پایان سال نشده هم احتمال فراوون مدرک نجات غریقی میگیرم و تو استخر شهرم مشغول کار میشم…از کدوم سفارت اقدام کنم بهتره؟چه نکاتی رو رعایت کنم؟
  من هیچ دوست و اشنایی تو اروپا ندارم فقط یکی از فامیلامون تو المانه که مشکلی برای دعوت نامه اینا نداره برام بفرسته…فقط با توجه به سختگیری های المان نامیدم از اینکه از این سفارت اقدام کنم…

 311. سلام من میخوام به کشور هلند برم اونجام عمو دارم که پیشش بمونم و اینا فقط میخواستم بدونم چطوری میتونم ویزا تحصیل بگیرم و اینکه شما در مورد ویزای شینگن نوشتین (توریستی) که خیلی گرم و زیبا بود و واقعا خیلی چیزا یاد گرفتم و از تون میخوام در این باره که چطور ویزا تحصیلی هلند بگیریم یا مثلا میتونیم با این ویزا اونجا کار کنیم یا طریقه تبدیل ویزا تحصیل به ویزا کاری و اینجور چیزا ی مطلب هم بنویسین یا اگه صلاح دونستین به ایمیلم بفرستین ممنون میشم اگه کمکم کنین ❤️ Milad.neg79@gmail.com

 312. سلام ممنون از سایت خوبتون.من هفته دیگه وقت مصاحبه اسپانیا توریستی دارم.قبلا ویزای توریستی المان داشتم.داستان اینه تو سایت Blsزده فیش حقوقی ۶ماه گذشته .من فیش اخرم رو دادم دارالترجه به همراه نامه اشتغال بکار و لیست بیمه ۱۴ ساله تایید شده بیمه تامین اجتماعی .کارمند بانک خصوصی هستم.ایا بازهم حتما باید ۶ماه فیش رو ارائه بدم چون دارالترجه هر فیش رو۶۰ هزار تومن میگیرره!!!
  ممنون میشم یکی جواب بده

 313. سلام علیکم خسته نباشی واقعا مطالب مختصر و مفیدی نوشتی
  من از طریق یکی از اژانس ها برای گرفتن ویزا اقدام کردم ولی متاسفانه بخاطر اینکه توی شناسنامه ی من نوشته شده متولد عراق با درخواستم موافقت نشد و بهم وقت ندادن برای مصاحبه بااینکه پاسپورتم ایرانیه ولی توش نوشته شده متولد عراق الان نمیدونم از چه طریقی اقدام کنم واقعا خیلی ناراحتم از این بابت اگه راه حلی دارید که بهم کمک کنه ممنون میشم بخاطر جنگ پدر مادر من اواره عراق شدن و سال ۸۲ به ایران برگشتیم منم سال ۷۶ توی عراق به دنیااومدم .

 314. سلام سارا جون، مرسي بابت توضيحات كاملي كه دادي، سوالي كه برام پيش اومده اينه كه ميشه همزمان برا دو تا سفارت اقدام كرد؟ براي محكم كاري

 315. سلام. ممنون از اطلاعات مفیدتون.

  ولی به نظر من مهم ترین چیز همون دعوت نامه است که گیر نمی آد وگرنه اگر دعوت نامه باشه آدم کلی انگیزه داره بیفته دنبال ویزا

 316. سلام ، من دانشجوی ارشد هستم که میخوام اقدام کنم برای گرفتن ویزای فرانسه. اولین بار هم هست که میخوام ویزای شینگن بگیرم. با توجه به برداشتی که از نوشته ها داشتم ، تو تاریخی که میخوام برم یه نمایشگاه که مرتبط با رشته تحصیلیم بود رو تو پاریس پیدا کردم و برای حضور در نمایشگاه ثبت نام کردم که از طریق برگزارکننده نمایشگاه یه توصیه نامه برای ویزا و حضور در نمایشگاه گرفتم. متن توصیه نامه هم خطاب به سفارت فرانسه اینه که “فلانی توی این نمایشگاه ثبت نامه کرده و میخواد شرکت کنه ، لطفا پروسه اخذ ویزای این شخص رو سرعت بدید.” طول مدت برگزاری نمایشگاه ۳ روزه و من میخوام برای ۶ روز ویزا بگیرم. با این اوصاف باید بجای ویزای توریستی برای ویزای تجاری درخواست بدم؟ و کلا اگر توصیه ای برای بالا رفتن احتمال ویزا گرفتن دارید خوشحال میشم بشنوم.

 317. سلام و خسته نباشيد
  ۱- مي خوام ببينم من از سفارت لهستان وقت دارم خوبه يا از جاي ديگر بگيرم مثل هلند كه براي يه ماه بعد وقت لهستان برام وقت داده
  ۲- شنيدم (كه فك نمي كنم درست باشه) ويزاي عراق تو پاس ممكنه مشكل ايجاد كنه البته كسايي رو داشتم با ويزاي عراق هم راحت شينگن گرفتن نظر شما رو مي خوام بدونم
  ۳- من دو تا حساب دارم يكي ۵۰ تومان كه براي تمكن ماليمه و گردش حساب خودم كه ماهي ۵ تا ۶ ميليون گردش داره اينا كفايت داره؟ سند دارم و ۱۲ سال بيمه دولت كارمند شهرداري
  لازم به ذكره يه شينگن از ايتاليا ۶ سال پيش هم داشتم ممنون از شما

 318. سلام و وقت بخیر .ممنون بابت مطالب بسیار خوبتون.یک دنیا لطف میکنید سوال من رو جواب بدید . من برای اسلواکی برای شرکت در یک کنفرانس دعوت نامه دارم. تا جاییکه فهمیدم پرواز مستقیم به اسلواکی وجود نداره. به نظرم چون اتریش بسیار بهش نزدیک هست میشه به اتریش فکر کرد. گویا در هر صورت از اتریش هم به پایتخت اسلواکی یه بلیط دیگه باید باید بگیرم. در واقع بلیط دو مسیره باید ارایه بدم‌ . حالا سوال من اینه که آیا از اتریش به اسلواکی رو میتونم بلیط قطار یا اتوبوس رو که گرفتم به سفارت تحویل بدم‌ . چون مسیر دو ساعته اتریش تا پایتخت اسلواکی حدود ۱۰ ساعت معطلی داره ولی قطار یا اتوبوس عالیه..لطفا راهنماییم کنید آیا میشه برای مسیر دومش بلیط هواپیما نباشه…واقعا نمیدونم چیکار کنم.

 319. با سلام و وقت بخیر خدمت سارا و فرشاد عزیز .ممنون که کامنت هارو با دقت می خونید و جواب می دید.
  فرشاد عزیز من توی کامنت ها خوندم که بار ها تاکید کرده بودید اگه دعوت نامه از یه شخص اصیل خارجی باشه شانس صدور ویزا بالاتره.کسی که قراره برای من از آلمان دعوت نامه بفرسته افغانی مقیم آلمان هست که سالیان درازی اونجاست و شغل درامد خوبی داره. وکیل این آقا بهش پیشنهاد داده که همراه با همسرش برای من دعوت نامه بفرستن..آیا این کار شانس منو برای صدور ویزا بیشتر میکنه ؟ من خودم شاغل هستم و مجرد ۲۵ سالمه و سند و ملکی هم به اسمم نیست. و اینکه با اینکه کار میکنم به نظرتون لازم هست یه گواهی از پدرم بگیرم که ثابت کنه ایشون حامی منه ؟!

 320. سلام من و همسرم با دعوتنامه یکی از دوستان همسرم از سفارت آلمان یک ماه پیش ریجکت شدیم. علت ریجکت شدنمون هم نقص مدارکمون بود چون همسره بی دقتم هیچ مدرک شغلی معتبری ارائه نداده بود. الان از شما یه سوال داشتم ممنون میشم اگر جوابمو بدین
  ما دو سال بعد میخوایم دوباره از طریق دعوت نامه همین دوسته همسرم از سفارت آلمان اقدام کنیم و این بار مدارک محکم تری میخوایم ارائه بدیم
  مدارکمون: جواز کسب طلافروشی همسرم، برگه های پرداخت مالیات، پرینت گردش سه ماهه حساب، بیمه تامین اجتماعی ، تمکن مالی و مانده حساب صد میلیونی، سند یک زمین و سند یک آپارتمان
  مدارک خودم : مجوز آموزشگاه زبان ، گردش سه ماهه حساب و بیمه تامین اجتماعی و مانده حساب سی میلیونی ، سند یک آپارتمان
  میخواستم ببینم چند درصد احتمال داره این دفعه بتونیم ویزا بگیریم؟؟؟

 321. ساران جان سلام
  خیلی حال کردم با اطلاعاتی که دادی. من قصد سفر به آلمان رو دارم ولی شنیدم که از یونان راحتتر میشه ویزا گرفت . درسته؟ ضمن اینکه یکبار درخواست ویزام که سالها قبل داده بودم به آلمان ریجکت شد و میترسم باز درخواست بدم و ریجکت شم.
  خیلی دمت گرمه…ایشالا همیشه در حال رسیدن به آرزوهات باشی

 322. سلام خسته نباشید
  من امسال کنکور دادم حدود ۶ ماهه که از طریق یه موسسه برای ویزای تحصیلی اسپانیا اقدام کردیم بهمون گفتن که سال اول باید بریم کالج پذیرش کالجم هم اومده معدل دیپلمم هم بالای ۱۹ شد همه مدارکم هم کامله گردش حساب پدرم بد نیست میخواستم بدونم با توجه به اینکه ۱۸ سالم گذشته مجرد بودنم روی رفتنم تاثیر زیادی داره؟ مادر و پدرم ایرانن فقط قراره من برم

 323. سلام.ممنون بابت مطالب خوشگلت😊
  من میخواستم با همسر (همجنس) ام واسه سالگرد ازدواج غیر رسمی مون بریم پاریس یا بارسلون.من دانشجوی هستم و همسرم ورزشکار حرفه ای(دوچرخه سوار) و منبع درآمد خاصی ندارم.پدرم ساپورت میکنه ولی حساب ارزی به اسم خودم دارم در حدود ده هزار یورو و همسرم هم همینطور ولی اون شاغله(آزاد).واسه گرفتن ویزا چطوری اقدام کنیم که بتونیم هردومون ویزا بگیریم

Comments are closed.