نیوزیلند چه جور جاییه و زندگی و سفر توش چطوره؟!

38

اگه بخواین به کشوری فکر بکنید که با ورود بهش اولین کلمه‌ای که به ذهنتون می‌رسه صلح کامل باشه اون کشور بدون شک نیوزیلنده. نیوزیلند شباهت زیادی به تصویر آشنای کارتون‌های دوران بچگی داره: تپه‌های بلند سرسبز با گاو و گوسفندها و اسب‌های سرخوشی که برای خودشون خرامان در حال چریدن هستن و آسمون آبی و خورشید درخشان و ابرهای لایه‌لایه‌‌ی سفید رنگ.

توی این مقاله می‌خوام از زندگی و سفر توی این کشور و اخلاق  و روحیات مردمش بگم تا بدونین توی یک کشور دور افتاده در نیمکره‌ی جنوبی و وسط اقیانوس‌ها چی می‌گذره.

نیوزیلند چه جور جاییه؟

اگه بخوام به طور کلی نیوزیلند رو توصیف کنم واز شهرهای شلوغ‌ترش فاکتور بگیرم، از نگاه من این جزیره یک روستای زیبا، سبز، مدرن و با تمام امکانات مورد نیازه. این تعریف به این معنیه که اگه به دنبال آسمون‌خراش‌ها و یک زندگی شلوغ و ساعت‌ها ترافیک و کلا اون تصویر نیویورکی که از زندگی تو یک کشور غربی تو ذهن خیلی‌ها هست می‌گردین، نیوزیلند قطعا جای شما نیست. هرچند این تعریف به هیچ‌وجه به این معنی نیست که نیوزیلند یک کشور عقب‌مونده و بدون امکاناته.

شهرهای نیوزیلند
در کنار اون تپه‌های سبزرنگ پر از گاو و گوسفند و اسب، چهره‌ی اکثر شهرهای نیوزیلند این شکلیه! خلوت و آروم!

نیوزیلند یک کشور خیلی خلوته. یعنی اگه بخواین ایده‌ای از خلوتی این کشور پیدا کنین باید بگم که پرجمعیت ترین شهرش- اوکلند- یک میلیون و نیم جمعیت داره و این جمعیت کمی از جمعیت شهر شیراز کمتره. در نتیجه خونه‌های بزرگ و فضاهای سبز خالی بیشترین چیزیه که توی این کشور دیده میشه.

خانه نیوزیلند
همچین فضاهایی توی نیوزیلند فراوون پیدا میشه، خونه‌های سفید و رنگی یکی دوطبقه که توی یک فضای سبز قرار گرفتن.

به جز اوکلند دو سه تا شهر بزرگ دیگه توی نیوزیلند مثل ولینگتون و کرایسچرچ وجود دارن که فضای شهری و فعالیت‌های شهری زیادی توشون در حال جریانه. البته باید در نظر گرفت که توی هیچ‌کدوم از این شهرها هم خبری از شلوغی تهران نیست و برای درک شلوغی و جمعیتشون میشه شهری مثل یزد رو مثال زد.

نیوزیلند یک کشور باریک جزیره‌ای وسط اقیانوسه و در نتیجه تقریبا توی هر موقعیتی ترکیبی از تپه‌های بلند سرسبز و آبی اقیانوس چشمت رو می‌گیره. نکته‌ی جالب اینجاست جمعیت گاو و گوسفندها توی کشور از جمعیت آدم‌ها به مراتب بیشتره و تقریبا تو هرجایی سرت رو به هر سمتی که بچرخونی، یک تعداد گاو و گوسفند رو می‌‍بینی که شاد و خندان توی علفزارهای سبز مشغول چریدن هستن. این موضوع این مسئله رو بیشتر باز می‌کنه که تقریبا یک فضای روستایی توی نیوزیلند تنیده شده و به محض بیرون اومدن از شهرهای بزرگ- و گاهی حتی تو حاشیه شهرها- این تصویر روستایی دیده می‌شه.

نیوزیلند و گاوهایش
این تپه‌های سبز پر از گاو و گوسفند، زیباترین بخش نیوزیلنده!

نکته‌ای که در مورد فضای آروم، طبیعی و صلح‌آمیز نیوزیلند جالبه اینه که با وجود فضای روستایی و کشاورزی‌ای که داره، تصویر شهرستان و روستا توی این کشور با چیزی که توی ایران هست کاملا متفاوته.

تصور بکنین که توی ایران توی روستایی بی‌نهایت سرسبز و بکر توی شمال و یا غرب کشور زندگی می‌کنین و تمام امکانات رفاهی مورد نیاز مثل مدرسه‌ی خوب برای بچه‌ها، مرکز خرید، بیمارستان خوب، کافه‌های خوش آب و هوا، ایونت‌های موسیقی و ورزشی و اینترنت عالی در دسترستونه. در نتیجه زندگی تو همچین فضایی فقط داره شما رو از شلوغی اضافه‌ی شهر دور می‌کنه و امکاناتی رو از شما نمی‌گیره. نتیجه‌ی این اتفاق اینه که خیلی از افرادی که از شهرهای بزرگ دنیا به نیوزیلند میان و همیشه فکر می‌کردن که علاقه به زندگی تو شهرهای بزرگ دارن، با زندگی تو شهرهای کوچیک و روستایی نیوزیلند نظر و سلیقه‌شون عوض میشه و توی همین شهرها موندگار می‌شن.

پارک نیوزیلند
نیوزیلند پر از پارک‌های طبیعی و مسیرهای گشت و گذار جنگلی تو دل شهره!

سبک زندگی مردم نیوزیلند چجوریه؟

مردم نیوزیلند یکی از باحالترین و سرزنده‌ترین مردم دنیان. یکی از اولین موضوعاتی که در مورد مردم این کشور برام جالب بود اینه که اون فرهنگ رقابتی امریکایی جایی بین مردم نداره و تو فرهنگ این کشور آدم‌ها دیوونه‌ی کار کردن نیستن. به خاطر همینه که اون رفتار وسواس‌گونه برای تا دیروقت کار کردن و اضافه‌کاری توی فرهنگ غالب مردم دیده نمی‌شه.

ورزش نیوزیلند
یک روز وسط هفته و دم ظهر بود. اومد وسایلش رو گذاشت یه کناری و زد به آب.

زندگی تو فضای خلوت و طبیعی نیوزیلند به مردمش فرصت زیادی برای فعالیت‌های غیر کاری میده. اگه توی این کشور کار و زندگی کنین احتمالا خیلی پیش میاد که وسط هفته برای پیاده‌روی به  دریاچه نزدیک خونه‌تون برین و همکاراتون رو ببینین که در حال کایاک‌سواری و قایق‌سواری بعد کار هستن. یا به طور مثال تو فصل‌های خوب و گرم، دیدن کارمندهایی که ساعت نهار با وسایل موج‌سواری از شرکت بیرون میان و بعد یک ساعت موج‌سواری برمی‌گردن سر کار خیلی موضوع عجیب و غریبی نیست.

زندگی تو فضای طبیعی و خلوت نیوزیلند و هدر ندادن ساعت‌ها وقت توی ترافیک برای رسیدن از محل کار به خونه، فرصت مناسبی برای ورزش و فعالیت‌های فوق برنامه به آدم‌ها میده و مردم نیوزیلند از این فرصت خیلی خوب استفاده می‌کنن. هرچند توی شهرهای پرجمعیت و نسبتا شلوغ این کشور مثل همه‌ی شهرهای شلوغ دنیا، فرصت کمتری برای این سبک کارها وجود داره.

دریا و نیوزیلند
دریا نقش بزرگی تو زندگی مردم و تفریحاتشون داره.

به طور کلی زندگی و سفر به نیوزیلند آدم‌های خودش رو می‌طلبه. این به این معنیه که اگه دنبال یک زندگی شهری شلوغ و پرهمهمه و پر از آسمون خراش و مدرنیته هستین، به نظر من نیوزیلند مقصد مناسبی برای شما نیست چون خیلی زود می‌تونین از زندگی توی این کشور و دیدن مغازه‌هایی که همه راس ساعت پنج می‌بندن خسته بشین. ولی اگه عاشق طبیعت هستین و دوست دارین تجربه‌ی یک زندگی و یا سفر به یک مقصد با طبیعت بکر و حیرت‌انگیز رو داشته باشین و فرصت زندگی توی یک روستای مدرن رو پیدا کنین، نیوزیلند قطعا مقصد مناسبیه.

نیوزیلند و سفر
با این حجم فضای سبز میشه به سادگی تصور کرد که این کشور بهشت طبیعت گردهاست!
شهر نیوزیلند
شهرهای کوچیک نیوزیلند آروم وخلوته، یه چیزی شبیه همین شکل.

توی این مقاله یک کلیاتی در مورد کشور نیوزیلند و حال و هوای مردمش گفتم. تو مقاله‌ی بعدی نکات بیشتری رو در مورد سفر و زندگی توی این کشور خواهم گفت.

5

38 کامنت

 1. مرسی مریم! حالا که از خوشکلیاش گفتی از هزینه هاش و خوراکیاش و آب و هواش و راهکارهای سفر به نیوزلند هم برامون بگو.

 2. سلام مریم جون مرسی از اطلاعاتت
  باز هم از تجربه زندگی در نیوزلند برامون بگو
  من عاشق طبیعت بکر نیوزلندم و همیشه رویام زندگی در همین جاییه ولی چیزی که در موردش شنیدم زلزله های زیاددیه که اونجا میاد و حتی خطر سونامی ..این کمی منو میترسونه از سفر و زندگی در این کشور رویایی
  نظری یا تجربه ای در این مورد داری؟

  • سلام شقایقو ببین نیوزیلند دو جزیره داره که جزیره‌ی جنوبی یبشتر گویا در خطر زلزله هست. در مورد سونامی هم با وجود اینکه چندین سال هست پیگیر نیوزیلند هستم موضوع تهدیدکننده‌ای در موردش نشنیدم ولی خوب تو همه کشورهای ساحلی این مشکل میتونه امکان‌پذیر باشه:)

 3. سلام مریم عزیز،ممنونم خیلی از زحماتت،.خدایا این بهشت روی زمینت را نصیبم بگردان ،بهشت و جهنم آن دنیا را نمیخواهم،همین کافیست.

  • سلام فرزانه جان. البته نیوزیلند کشور واقعا زیباییه ولی بعضی ادم‌ها هم هستن که زندگی تو این کشور رو دوست ندارن. سعی می‌کنم در موردش بیشتر بنویسم. عالی باشی

 4. سلام بر مریم، دختر توصیفات جذاب
  چند وقتیه با نوشته هات حسابی ما رو هوایی نیوزیلند کرده‌ای و ما همچنان درگیر قدم اول هستیم و نمیشناسیم او را
  پس ای مریم، بگو با مهربان خویش درد و داستان این سفر را که رهسپار شویم…
  بگو از هزینه ها، دردسر های ویزا و حداقل زمان مورد نیاز برای بهره بردن منطقی از جذابیت های نیوزیلند.
  (بصورت شعر بخوانید)

 5. سلام مریم جان. خیلی مطلب خوبی بود. یه سوال داشتم که آیا میشه این طبیعت رو جدا از داشتن دریا با طبیعت سوییس مقایسه کنیم . تجربه من از سوئیس طبیعت زیبا و رویایی و روستاهای مدرن . من عاشق طبیعتم ، همونطوری که تو مطالب قبلی خوندم مثل شما زیاد علاقه ای به آثار باستانی ندارم. مسیر سوئیس به میلان رو به خاطر لذت بردن از طبیعتش از قطار استفاده کردم .

  • سلام علی جان. حقیقتش من سوییس نرفتم ولی از فیدبکهایی که از ادمها تو این مدت گرفتم گویا نیوزیلند شباهت داره به سوییس;) ولی من اطلاع دقیقی ندارم!

 6. سلام مریم عزیزم. امیدوارم مثل همیشه خوب و سلامت و پرانرژی باشی عزیزم.

  خیلی خیلی ممنونم ازت که با این متن و عکسهای زیبا ما رو با خودت همراه کردی. من پست های اینستاگرامت هم خیلی دنبال میکردم. نمیدونم چرا بین همه سفرنامه هات سفرنامه نیوزیلندت خیلی بیشتر منو جذب کرده. شاید بخاطر حسی خوبی بوده که همیشه نسبت به سوییس داشتم (بخاطر اون همه آرامش و طبیعت بی نظیرش و البته با وجود اون همه گرونی و لوکس بودن های خاص خودش) ولی الان این حس رو تو نوشته ها و عکسهای خودت دارم میبینم اما تو نیوزلند. دلیل دیگه اش هم اینه که من برای ادامه تحصیلم برنامه آمریکا یا استرالیا داشتم اما کلی با دنبال کردن متن هات نظرم به سمت نیوزلند عوض شده. در حال تحقیق بیشتر از نظر دانشگاه هستم ولی ممنون میشم که اگه اطلاعات بیشتری از اونجا در اختیارم قرار بدی و اگه لطف کنی و سوالای زیر رو جواب بدی شاید سوال خیلی ها مثل من باشه:

  ۱- دید آدمای این کشور نسبت به ایرانی ها چطوره؟
  ۲- مسیله پوشش و حجاب براشون جا افتاده هست یا ممکنه مورد تمسخر واقع بشن خانمای محجه؟
  ۳- از نظر مسایل اقتصادی، من خوندم که از استرالیا همه چیز ارزونتره. آیا این درسته؟
  ۴- از نظر اشتغال تو این کشور، فرصت زیادی برای مهندس ها وجود داره (مثل استرالیا، البته که مقایسه خوبی نیست چون استرالیا خیلی پهناورتره).
  ۵- کلا اگه تفاوت ها با استرالیا بیشتر برامون باز کنی ممنون میشم.
  ۶- از نحوه و روال ویزا گرفتن و همچنین مهاجرت اگه اطلاعی داری ممنون میشم توضیح بدی.

  ببخشید خیلی طولانی نوشتم. خیلی خیلی ممنونم از همه وقت و انرژی که میذاری. راستش من خیلی ذوق کردم وقتی مصاحبت رو دیدم. وقتی گفتی عمرانی هستی دیگه بیشتر هم ذوق کردم 🙂

  همیشه شاد باشی عزیزم و بهت افتخار میکنم خیلی زیاد :-*

  • مریم عزیزم سعی میکنم سوالات رو کامل جواب بدم تا چیزی جا نیفته.
   در موردسوال نظر در مورد ایرانی ها ببین من نه در نیوزیلند و نه در استرالیا هیچ وقت با این موضوع روبرو نشدم که ایرانی بودن چه از لحاظ مثبا چه منفی فرق خاصی با کشور دیگه داشته باشه. توی این کشورها که به مهاجر و مسافر عادت دارن خیلی راحت با مهاجرهای سایر کشورها برخورد می کنن. پس کلا موضوع خاصی نیست.
   در مورد حجاب هم در هردو کشور من خانم های محجبه زیادی دیدم که با حجاب کامل و معقول در حال کار و فعالیت هستن. تو این زمینه هم قضاوت خاصی ندیدم. هرچند در کل فکر ی‌کنم این نوع برخورد ما هستش که فارغ از با حجابی و بی حجابی رفتار بقیه با ما رو شکل میده و فکر نمیکنم کسی یک بی حجاب بداخلاق غیر محترم رو به یک محجبه ی خوش روی خوش اخلاق ترجیح بده.
   در مرود سوال سه نه متاسفانه! نیوزیلند مجموعا کشور گرونیه و از استرالیا کمی گرونتره.
   در مورد اشتغال، ببین در کل استرالیا به خاطر پهناوریش میتونه فرصتهای شغلی بیشتری رو داشته باشه ولی این کلی نیست و من دوستانی رو داشتم که به خاطر پیدا کردن شغل بهتر در نیوزیلند از استرالیا به نیوزیلند مهاجرت کردن. بخاطر همین جواب کلی نمی تونم به این سوال بدم.
   در مورد تفاوتها با استرالیا بعد اینکه زمان بیشتری توی نیوزیلند گذروندم حتمن خواهم نوشت.
   در مورد مهاجرت و ویزا هم واقعا نمیدونم و بهترین کمک سایت اداره مهاجرت هست که با یک گوگل ساده پیدا میشه. قولنین مهاجرت مرتبط عوض میشه و ترجیح میدم اطلاعات ناقص یا اشتباه بهتون ندم.
   بازم اگه سوالی مونده بود با کمال میل در خدمتم. عالی باشی

   • سلام مریم عزیزم

    خیلی خیلی ممنونم بخاطر وقتی که گذاشتی و همه رو جواب دادی عزیزم. مرسی از لطفت. مشتاقانه پیگیر بقیه داستانت هستم 🙂

    خودت که عالی هستی پس عالی تر باشی 🙂

 7. سلام مريم جان،يك سوالي داشتم،ايني كه مي گيد مغازه ها ساعت ٥ميبنده همه شهرهاي نيوزلند اينطوريه؟

  • ریحانه جان این موضوع فقط مختص نیوزیلند نیست و توی استرالیا و برخی کشورهای دیگه هم همین شکله. ببین در طول هفته معمولا در مرکز شهر رستوران‌ها و بارها تا شب باز هستن و شهر اینقدرها هم سوت و کور نیست. ولی مغازه های فروش اجناس عادی و کافه ها معمولا تا ساعت پنج تعطیل میشن. البته یک روز در هفته که معمولا پنجشنبه هاست مراکز خرید تا حوالی ساعت هشت و نه باز هستند. ولی در کل اون فرهنگی که تو ایران بود که تا دوازده شب تمام تهران باز و فعاله اینجا وجود نداره.

 8. سلام عزیزم مرسی از اطلاعات خوبت مریم جون من و همسرم یه مدتیه فکر مهاجرت به نیوزلندو داریم هم به خاطر طبیعتش و هم به خاطر آرامش و خلوت بودنش اما یه چیزی همیشه نگرانم میکنه اونم اینه که خلوتی و کم جمعیت بودنش بعد از یه مدتی اذیت نکنه میشه بگی بهم نظرتو. و اینکه اطلاعاتی در مورد کار حمل و نقل بین المللی تو نیوزیلند داری یا نه مرسی مرسی

  • سلام. آره نگرانی درستی دارین چون خلوت بودن نیوزیلند باعث خستگی خیلی ها میشه. البته آپشن زندگی توی اوکلند اگه کار مناسب پیدا کنین خوب وجود داره. در مورد کار حمل و نقل هم نمی دونم واقعن:)

 9. سلام مریم عزیز ،ممنونم از زحماتت،من خیلی دنبال همسفر گشتم ولی هیچکسی رو پیدا نکردم، منم دل زدم به دریا یه بلیط گرفتم آمدم تفلیس ،بعداز سالیان دور اولین سفر تنهایی هست بعضی جاهاش سخته ،چون انگلیسی بلد نیستم دوساعت هست رسیدم ولی باید سختی ها رو تحمل کرد که لحظات شیرین از راه برسند،از شما سه نفر خیلی ممنونم که بهم انرژی دادید و من راه افتادم،

  • سلام فرزانه. خیلی خوبه. حتمن سعی کن توی مقصدت دوستها و همسفرهای خوبی پیدا کنی. اگه هم نمی دونی چجوری یک سر به مقاله ده راه حل کاربردی برای پیدا کردن همسفر بزن)

  • سلام
   چه جالب … منم بعد مدت ها که همش دنبال همسفر بودم، دل به دریا زدم و شهریور ۹۶ اولین سفرمو تنها رفتم تفلیس (البته نه به صورت بک پکری) 🙂
   منم زبان انگلیسیم زیاد خوب نبود اما تونستم اموراتمو بگذرونم و دو تا دوست خوب تفلیسی هم پیدا کردم
   تجربه ی خوبی بود
   ولی خیلی دوست دارم به سمت سبک تر سفر کردن برم

 10. سلام مریم عزیز
  نوشته هات درباره نیوزلند بدجور آدم رو هوایی میکنه. یه سوال داشتم. آیا نیوزلند یک کشور چهار فصله؟ یعنی چهار فصل سال بطور متناسب توش وجود داره؟ یا مثل اروپای شمالی و تا حدی مرکزی، رطوبت زیاد و کمبود آفتابش میچربه به باقی چیزها؟

 11. سلام مرسی از توضیحات خوب و مفیدتون، راستش خیلی سر دوراهی موندم من پذیرش فول فاند دانشگاه کانتبری گرفتم هم دانشگاه وسترن سیدنی استرالیا…. باید تا دو ماه دیگه کارای ویزامو اوکه کنم موندم بنظرتون کدوم انتخاب کنم شهر کریسچرچ خیلی سرچ کردم شهر خوبی و ارومی هستش ولی میگن خیلی بی روحه از طرفی شهر سیدنی هم خیلی شلوغه خودم شلوغی زیاد رو دوست ندارم ولی از طرفی طبیعت نیوزیلند و از طرفی زندگی تو شهر مثل سیدنی!
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  با سپاس

  • سلام ببین طبیعت سیدنی هم واقعن دیدنی هستش و قشنگه و در ضمن همیشه این امکان رو داری که تو یکی از سابربهای اطراف خونه بگیری تا توی شلوغی زیاد شهر نباشی. اینکه بهت بگم کدوم یکی رو انتخاب کن با توجه به اینکه هیچ شناختی ازت ندارم منطقی نیست ولی خوب شهرهای نیوزیلند کوچکتره و در مقایسه با سیدنی شبیه یک شهرستان میتونه باشه

 12. چقدر دلم خواست برم و از نزدیک ببینم، ممنون که مثل همیشه حس خوبت رو با ما به اشتراک میگذاری. امیدوارم تو مطلب بعدی، بیشتر در مورد سفر به این نقطه از دنیا راهنمایی مون کنی عزیز دل. خیلی دوستت دارم دختر شاد و پر انرژی

 13. سلام مریم جان مرسی از مطالب بسیار زیبا مفیدت و مرسی که تجربیات سفرهاتو با ما به اشتراک میذاری
  عزیزم یه سوال در مورد نیوزلند میخوام بدونم کشور مناسبی برای کوله گردها و کارهای داوطلبانه هم هست با زبان انگلیسی متوسط ؟

 14. سلام مریم عزیز ، مرسی بابت مطالب بسیار مفیدت ، میخواستم بپرسم شما زبان انگلیسی رو چطوری قوی کردی ؟ منظورم اینه که قبل از شروع سفر هات در ایران زبان رو خوب یاد گرفتی یا نه یک زبان متوسط داشتی و با قرار گرفتن در محیط و سفر کردن زبان انگلیسی قوی شده ؟

  • سلام مهسا جان. ببین من از قبل شروع سفر زبان انگلیسی خوبی داشتم و بعد از سفر دیگه خیلی خوب شد. ولی کلا پیشنهادم بهت دیدن سریاله که خیلی کمک کننده است:)

 15. مریم جان سلام
  برای انجام کار داوطلبانه تو یه کشور دیگه باید حتما زبان انگلیسی بلد بود؟
  ایا میتونم از ایران یه کار داوطلبانه تو اروپا یا امریکا پیدا کنم؟
  نکته بعدی اینکه ایا گرفتن ویزا برای کار داوطلبانهآسون تره ؟
  خیلی ممنون

 16. سلام به دوستای گل.
  ممنون مریم جان خیلی از مطالبت استفاده کردم. بنده مترجم زبان انگلیسی هستم و قصد مهاجرت رو داشتم که دوستم نیوزیلند رو بمن معرفی کرد اما من آدمی هستم که به شخصه جاهای خلوت رو دوست ندارم اما دوست دارم و به چند تا کشور هم سفر کردم. از مطالبی که نوشته بودی متوجه شدم نمیشه این کشور رو برای زندگی انتخاب کرد اما واسه سفر حتما چون من عاشق طبیعتم.
  هر خانمی که دنبال همسفر می گرده حتما اینجا پیام بزاره من هم خوشحال میشم یک همسفر خوب داشته باشم و چون زبان انگلیسی و یک مقدار ترکی بلدم توی سفر با مشکلی مواجه نخواهیم شد. البته اول با هم مقداری آشنا می شیم و بعدش ان شاء الله بتونیم ی گروه تشکیل بدیم و همگی با هم به یک مسافرت بریم.
  واسه ی مریم خانم و همه دوستان آرزوی موفقیت می کنم هر جا که هستین 🙂

 17. سلام
  مریم جان سوالی داشتم خدمتتون خواستم بدونم مدرک پرستاری کاربردداره یانه
  وشرایط کار دربیمارستان به چه صورته

Comments are closed.