آمادگی سفر: تربیت دختری قوی و مستقل!

29

طی سفرام و تو برخورد با آدما می‌شنوم که بهم میگن «تو قوی هستی». این جمله رو جوری میگن انگار که این ویژگی راجع به دخترا خیلی عجیب باشه. از شما چه پنهون خیلی وقتا درونم رو کنکاش می‌کنم تا ببینم این خصوصیت از کجا اومده و هرچه بیشتر می‌گردم بیشتر به این نتیجه می‌رسم که این ویژگی ریشه در بچگیام و نوع تربیتم داره و یه پروسه‌ی یه شبه نیست. خیلی اتفاقی چندوقت پیش یه مقاله تو روزنامه‌ی گاردین خوندم که محتواش خیلی به این موضوع نزدیک بود پس حیفم اومد شما رو تو خوندنش شریک نکنم. اینکه چرا «قوی و مستقل» بودن در مورد دخترا انقدر خارق العاده‌ به نظر میاد:

«تو خیلی خوشگلی» این یه جمله‌ی تعریفیه که اکثر پدر و مادرا به دخترشون میگن. شاید به نظر بی قصد و غرض و مثبت باشه ولی تو طولانی مدت، تکرار و گفتن همین یه جمله می‌تونه رو آینده‌ی اون دختر اثرات مخربی بذاره. چرا؟ یعنی چی؟

وقتی با یه دختربچه مواجه میشیم و ظاهرش اولین چیزیه که مورد تعریف و تمجید قرار میدیم ناخودآگاه داریم بهش این پیغام رو میدیم که:

“هی! مهمترین ویژگی تو به عنوان یه دختر ظاهرته!”

من نمی‌فهمم چطور نیازی نمی‌بینیم که به پسربچه‌ها بگیم که چقدر خوشتیپن یا چقدر لباسی که پوشیدن برازنده‌شونه. شاید تو ناخودآگاهمون تعریف از ظاهر فقط واسه دخترا مناسبه و واسه پسرا کار ناپسندیه.

آمار چی میگه؟

شاید جالب باشه بدونی که تو تحقیقی که بر روی ۴۰۰ دختر در امریکا انجام شده، ۷۰ درصد اونا گفتن که نگران وزنشون هستند. بعضیاشون گفتن که واسه لاغری رژیم دارند و از صبحانه و ناهارشون میزنن. بعضیاشون گفتن که منتظرن که کمی بزرگتر بشن تا بتونن جراحی پلاستیک انجام بدن.

تو دنیای امروز که پر شده از تصاویر، تعریف تو از ظاهر و لباس دخترت بیشتر این باور رو تو اون تقویت می‌کنه که تصویر همه چیزه! اون رو مصمم‌تر می‌کنه که قیافه‌اش مهمه نه حرفی که میزنه یا شخصیتی که داره.

همین تعریف و تمجیدهای سطحی مربوط به ظاهر می‌تونه یه تاثیر منفی رو توانایی دخترا در مقابله با مشکلات زندگیشون بذاره. یعنی چی؟ ببین همین نظرات تو طولانی مدت ممکنه این ذهنیت رو به وجود بیاره که زیبایی، خوبی، استعداد یا حتی نبوغ چیزایی هستن که یا تو داری یا نداری. معلومه تو اگه با این تفکر بزرگ شی که اینجور توانایی‌ها ذاتیه پس کمتر به خودت زحمت میدی که واسه حل مشکلات تو موقعیتای سخت تلاش کنی و به خودت میگی «تلاش کنم که چی؟ بی‌فایده‌ست من استعدادش رو ندارم، من نمی‌تونم» و خیلی زود وا میدی و میشینی یه گوشه.

همین نظرات راجع به یه دختربچه باعث میشه اون فکر کنه که اعتماد به نفسش به یه سری خصوصیات خاص تو ظاهرش وابسته‌اس. با این طرز فکر رشد میکنه که خوشگل بودن مهم‌تر از قوی یا مستقل بودنه. باعث میشه در آینده از اینکه نابغه‌ست یا از اظهار نظر جلوی مردم یا از ابراز وجود و بقیه‌ی خصوصیات خوبش خجالت بکشه چون جامعه میگه این در مورد یه دختر ارزش نیست.

می‌خوام بگم وقتی اعتماد به نفس ما به یه چیز بیرونی وابسته‌ باشه نه یه چیز درونی، خیلی سخت می‌تونیم زمانی که حالمون بده یا انرژیمون پایینه به خودمون کمک کنیم در نتیجه خیلی راحت افسرده میشیم. ظاهر بینی اطرافیان در مورد دخترا می‌تونه منجر به این شه که اونا خیلی راحت دست از تلاش واسه خواسته‌هاشون بر‌دارن و فکر کنن که نمی‌تونن تو رقابت‌های زندگیشون برنده باشن.

بعدها تو زندگی، این مدل دخترها هستن که ممکنه شغل مورد علاقه‌شون رو رها کنن یا از قبول مسئولیت‌های بیشتر تو زندگی شونه خالی کنن فقط به این خاطر که فکر می‌کنن از پسش برنمیان.

پسرها در مقایسه با دخترها

خیلی جالبه که طی یک روز تو مدرسه به یه پسربچه هشت برابر یه دختربچه تذکر داده میشه تا رفتارش رو تصحیح کنه. این رو من نمیگم بلکه یه محقق و روانشناس به نام Carol Dweck روش تحقیق و مطالعه انجام داده. چرا؟ چون تو دختربچه‌ها کنترل رفتار درونی (Self-Control) خیلی زودتر رشد می‌کنه. وقتی اطرافیان مدام یه دختربچه رو به خاطر رفتار خوب و خانمانه‌اش و یه پسربچه رو به خاطر تلاش و پشتکارش تشویق ‌کنن. یه مدل ذهنی تو دخترا شکل می‌گیره که اون رو می‌ترسونه از اشتباه‌کردن. مدام راجع به هرکاری با خودش میگه «نکنه تلاشم نتیجه نده؟ نکنه شکست بخورم.» به اشتباه اینو باور میکنه که تلاش و پشتکار کلید موفقیت نیست. استعداد ذاتی کلید موفقیته! پس خیلی آروم و ساکت همون کاری رو میکنه که بقیه ازش انتظار دارن که «دختر خوبی بمونه» پس از هیچ خطی خارج نمیشه و هیچ چیز جدیدی رو امتحان نمی‌کنه مبادا شکست بخوره و توسط اطرافیان شماتت شه.

پس چی باید بگیم به دخترامون؟

به جای اینکه مدام باهاشون راجع به ظاهرشون حرف بزنیم باید راجع به اینکه چه فعالیتی می‌کنن نظر بدیم و ازشون راجع به علایقشون بپرسیم.

به جای اینکه بهشون بگیم «دختر خوب» باید بگیم چقدر صبورن یا چه شنونده‌ی خوبی هستن.

به جای اینکه بگیم یه دختر باید این کارا رو بکنه و اون کارا رو نکنه باید بگیم که ما عاشق اینیم که اون می‌تونه خودش باشه یا شجاعت ابراز وجود داره و می‌تونه از پس خودش بربیاد.

باور کن که همین تغییرات کوچیک تو مدلی که داری با دخترت حرف می‌زنی می‌تونه یه تغییر بزرگ تو رشد و تکامل اون و آینده‌‌اش به وجود بیاره و اون رو برای موفقیت و دنیای بزرگ روبه روش آماده کنه و به بلوغ برسونه.

بخش‌هایی از این نوشته ترجمه‌ی یه مقاله‌ی خوندنی با عنوان «چهار دلیل برای اینکه به دخترتون نگید که قشنگه!» از روزنامه‌ی گاردینه. خوندن نسخه‌ی انگلیسیش هم خالی از لطف نیست.

 

 

16

اشتراک‌گذاری
پست قبلیبمبئی: شلوغی دل‌چسب
پست بعدیسفر کردن رو از کجا شروع کنیم؟!
سارا لویی
من یک دختر ایرانی ماجراجوام! یک انسان خوش‌بین و عاشق زندگی‌. به بیشتر از ۱۰ کشور دنیا سفر کردم. سفرهام متفاوته و کمی هیجانش زیادتر از معموله. زندگیم دو وجه داره: یک وجهش شغل ثابت٬زندگی شهری و یکجا نشینیه و وجه دیگه‌اش سفر ٬ عکاسی و نوشتنه. اگه اینجام برای اینه که عاشق سفرم و دلم می‌خواد بنویسم تا تو رو تشویق کنم زندگیت رو اونجوری که دوست داری بسازی و به کم قانع نشی.

29 کامنت

 1. سلام سارا جون
  نمیدونی چقدر خوشحالم از اینکه با شما و دوستاتون تو سبکتر آشنا شدم، آشنایی با شما تو مسیری که پیش رومه خیلی بهم کمک میکنه.
  مرسی ازت واسه این مطلب هم خودم خوندمش هم با کسایی که دختر دارن شرش میکنم تا بتونیم نسل بهتری داشته باشیم تو آینده

  • سلام محبوبه‌جان،
   باعث افتخار ماست که مخاطبانی مثل تو داریم که برامون باعشق می‌نویسی، چقدر خوشحال میشیم اگه بدونیم وجود این سایت کمکی بهت کرده.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 2. درووود سارا خانوم، خیلی خوب بود. هر چند که من پسرم، ولی همین که برای اینجور مسائل وقت میذاری قابل تقدیره. سپااااس

 3. سلام سارا. اين پستت هم عالي بود و مفهوم عالي داشت. اين مفاهيم رو همه بايد بخونند، چه مرد چه زن، چه كسي كه دختر داره يا نداره. همه ما چه مرد و چه زن، بخش زنانه و مردانه داريم توي وجودمون كه بايد در تعادل باشه. مثلا من بعنوان مرد بايد بخش زنانه اي هم داشته باشم تا يه آدم نرمال باشم. ممنونم ازت.

  • سلام حامد،
   آره باهات موافقم. به هرحال یه دختر به تنهایی نمی‌تونه این مسیر تربیتی رو بره. این یه فرهنگه که امیدوارم به مرور تو جامعه‌مون شکل بگیره.
   خوشحالم که خوشت اومد.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 4. ساراجان عزیزدلی واقعا، راست میگی دقیقا همینه، درباره سفر تنهایی من هم خیلی از این حرفها میزنن اما منم خیلی خوشحالم که پدر و مادرم همیشه به قدرتم تکیه داشتن.. باورت شایدنشه ولی واقعا با همین یه جمله این جمله از بچگی رفته توو ذهنم که من هر کاری رو میتونم انجام بدم.. مرسی برای ترجمه ات عزیزم

  • مهساجونم،
   کاش دخترایی شبیه تو و تربیت این مدلی زیاد بشن واقعن. دمت گرم که برامون نوشتی:*

 5. با این دیدگاه موافقم, در رابطه با اعتماد بنفس کتاب “اعتماد به نفس”از باربارا دی انجلس را پیشنهاد میکنم به دوستان.
  و در این کتاب اعتماد به تفس دقیقا چیزی تعریف میشه که درونی است و اصلا در رابطه با عوامل بیرونی تعریف نمیشه.

  • ممنونم اسما جان،
   هرچقدر در این رابطه بخونیم و بدونیم واسه آگاهی جامعه و تربیت نسل بعد بهتره والا.
   دمت گرم. سلامت و سبک‌تر باشی.

 6. خیلی موافقم با نوشته ات سارای عزیز… همیشه واسم سوال بوده که جنسیت چقدر تو استعدادها تاثیر داره.. چرا مثلا پسرا تو ریاضیات بهترن… یا دخترا مهربون تر و سازگارترن و یا مثلا چرا دخترا و زنان مشهور، قدرتمند ویا ثروتمند بیشتر خواننده و بازیگرن تا مثلا سیاستمدار و صاحب یک کمپانی یا سایت بزرگ.. و هرچی میگذره بیشتر به این نتیجه میرسم که کمتر این تفاوتا ریشه ژنتیکی و جنسیتی دارن و بیشتر تحت تاثیر باوری هست که ما به دخترانمون از بچگی القا می کنیم. خلاصه همیشه به دختر بعنوان جنس دومی نگاه شده که باید همیشه مطلوب باشه، کمتر اشتباه کنه و بیشتر قضاوت بشه…
  این سخنرانی تد هم در راستای پست شماست:
  http://www.ted.com/talks/reshma_saujani_teach_girls_bravery_not_perfection
  شاد باشی

  • ممنونم زینب جان،
   دقیقن خیلی وقتا جامعه و فرهنگمون ما رو هل داده عقب. بابت تد هم ممنون. چقد عالی و در راستای این نوشته بود.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 7. سلام سارا جان توي دنياي مجازي من شما تنها شخصي هستي كه قدر زمان رو دونستي و توي چهارچوب هايي كه برا يه دختر توي جامعه ما مشخص شد نبودي برا من اين قسمتش خيلي هيجان زدم كرد.
  پيشرفتها هميشه به دست ادمايي رقم خورده كه خيلي هم همرنگ جماعت نبودن .
  اميدوارم هميشه همينجور خوشحال ببينمت

  • سلام حسین،
   ممنونم از اینکه اینجور پرمهر منو به ادامه‌ی راهی که شروع کردم دلگرم می‌کنی.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 8. سلام سارای عزیز
  ممنونم از تو
  از مریم
  و از پری
  که انقدر ریز و دقیق وقت میذارین برای ما تا ما از این تجربه ها استفاده کنیم.
  دعا: به ازای هر ذوقی که میکنم و هر چیزی که ازتون یاد میگیرم خداوند هزاران برابرشو براتون send کنه 🙂 :*

  • سلام عزیزم،
   قربونت برم که انقد با مهربونی انرژی میدی بهمون. دمت گرم دختر.
   الهی که سلامت و سبک‌تر باشی.

 9. salam sara jon
  man harrow website shomaa va chandtaye dg ro check mikonam va chiz haye ziyadi azaton yad mirigam man 19salame va dela mikhad tajrobe konam vali pedaram nemizare mitarse
  man bayed chi kar konam?????? kheyli narahatam :((((((((((((((((((

 10. چقدر خوشحالم که با شما و این وبسایت آشنا شدم. نوشته های بسیار صمیمی و دلنشینی دارین. خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم. برای همتون آرزوی موفقیت و شادی و سفر های بیشتر دارم.

  سارا 🙂

 11. سلام سارا جوت بزگترین ترس من همیشه دفاع از خودم در برابر مزاحت ها بود.هم ب چشم ی دختر و هم ب چشم اولین مجرد هایی ک دس ب سفر میزنن چ سفرهای کوچیک چ بزرگ، در کل از این ک ب چشم ی تازه وارد و شاید ی طعمه یا دختر ببیندم و بخوان مزاحم بشن (هرکسی،هر کسی ک قصد این کار رو داشته باشه ک عمدتا هم نگرانیم ب خاطر آقایون هس)میترسم.میترسم ک مام رو از مرزهتی امنیتم بیرون بزارم. با اینکه همیشه سعی کردم این مرزها رو گسترش بدم تا بتونم تجربیات جدیدتری ب دس بیارم اما باز کلی چیزهای مختلف هس ک میخوام تجربه کنم. خیلی دوس دارم بدونم ک ت چطور این مشکلات رو حل کردی؟! مخصوصا ک فقط با ی کوله سفر میکنی و اینجور نیس ک با ی تور مطمئن و مشخص بری و با همون هم برگردی

 12. سلام . چه مفید بود این مطلبت . منم تازه به سبک تر آشنا شدم. و چه خوبه که همه کامنتا رو می خونی و جواب میدی. مرسی ازت

 13. سلام ادب خدمت خواهر بزرگوارم باید ذات انسانها خوب باشه همچی ربط به ذات ما داره تو این زمونه انسان بودن خیلی مهمه که هرجا انسانها پا میزارند چه زن چه مردش برای هم احترام بزارند همچی بااحترام گذاشتن قابل حله وبزرگترین خصلت انسانها باگذشت باشه ومحترم

 14. Hi would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult
  time making a decision betwwen BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is bedause your design seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

Comments are closed.