سفر با کوله پشتی تو اروپا چقدر هزینه داره؟ | قسمت دوم

141

حرف از سفر اروپا و کشورهای مختلف که میشه اکثر مردم به خصوص هم‌سن و سال‌های خودم با دلی پر از حسرت میگن “خوش به حالش، ما که از این پول‌ها نداریم”، غافل از اینکه خرج سفر به چندین کشور اروپا می‌تونه از سفر به یکی از کشورهای همسایه یا حتی سفر داخل ایران کمتر بشه به شرطی که سبک سفرت رو درست و متناسب با پول توی جیبت انتخاب کنی.

اما آخه چه جوری سبک سفرم رو مشخص کنم؟ من که تجربه ای ندارم.

من هم مثل تو تجربه ای از سفر اروپا نداشتم. تا به حال هم به مدت طولانی تنهایی سفر نرفته بودم. به همین دلیل قبل از شروع سفر ارزون سی و هفت روزه‌ام به نه کشور اروپا،  مدت زمان زیادی رو صرف برنامه‌ریزی و بودجه‌ بندی کردم.

اول از همه لازم بود که از خودم بپرسم چه چیزایی تو هزینه‌ی سفرم نقش اساسی دارند، به نظرم این دسته بندی برای هزینه ها همه چی رو پوشش میده:

 • محل اقامت
 • نحوه ی جابه‌جایی بین شهرها و کشورها
 • خورد و خوراک
 • جاهای دیدنی
 • هزینه های اضافی (شامل نوشیدنی، وسایل حمل و نقل عمومی درون شهری )

فکر کنم کاملن واضح باشه که این دسته بندی در حدیه که تو بتونی خیلی راحت تو هر شهر ماجراجویی کنی پس شامل هزینه هایی مثل: سوغاتی خریدن، کلاب یا بار رفتن، خرید لباس یا تجهیزات برای خودت و تورهای درون شهری نمیشه. یادت نره اگه می‌خوای سفرت شامل هرکدوم از اینا باشه، براش یه دسته ی دیگه به نام “هزینه های غیرضروری” در نظر بگیری.

هزینه ی حین سفر اروپا: محل اقامت

باید بگم که هزینه ی محل اقامت می‌تونه بخش بزرگی از بودجه‌بندی تو رو به خودش اختصاص بده. پس بهتره تو همین مرحله تکلیف رو با خودت مشخص کنی. آیا می‌‌تونی در حالی‌که خسته از جاده رسیدی به خونه‌ی یه آدم کاملن غریبه بری و لحظات سفرت رو با اون یا اونها شریک بشی؟ یا اینکه نه، ترجیح میدی کمی پول خرج کنی در عوض حریم شخصی داشته باشی؟

تو سبک سفر ارزون، اگر تصمیم به اجاره‌ی جایی برای خواب گرفتی، بهترین گزینه‌ی محل اقامت هاستله، هاستل دیگه کجاست؟ یه جای باحالیه مثل خوابگاه‌‌های دانشجویی و برای اونایی که با کوله‌پشتی سفر می‌کنند و بودجه‌ی کمی دارند طراحی شده. تو خیلیاش آشپزخونه داره که می‌تونی برای خودت غذا درست کنی، بعضی‌هاشونم صبحونه رو تقبل می‌کنند. اما در کل یه محیط عالیه برای اینکه آدمای شبیه به خودت رو از سرتاسر دنیا ببینی و دوست پیدا کنی. قیمت یک شب اقامت تو هاستل‌ها بسته به اینکه راجع به کدوم شهر داریم حرف می‌زنیم متفاوته. هرچی اون شهر بزرگ‌تر و از نظر توریست‌‌‌ها معروف‌تر باشه طبعن قیمت‌‌ها هم گرون‌تره.

تو اکثر شهرهای بزرگ غرب اروپا مثل پاریس یا آمستردام، قیمت اجاره‌ی یک تخت تو هاستل‌‌ برای یک شب چیزی حدود ۲۵‌یورو  میشه در حالیکه تو شهرهای کوچیکتر شرق اروپا مثل بوداپست یا پراگ، قیمت همون تخت برای یک شب چیزی حدود ۱۰‌یورو  برات آب می‌خوره.

“من چی کار کردم؟”

من تو شش شهر پیش دوستای ایرانیم موندم و تو شش شهر از کوچسرفینگ استفاده کردم. کوچسرفینگ دیگه چیه؟ یه شبکه‌ی اجتماعیه که توش آدم‌‌ها می‌‌تونن به صورت رایگان حین سفر میزبان پیدا کنن. اینجا می‌تونی بیشتر راجع بهش بخونی.

IMG_9782
جایی که شب خوابیدم – باسل سوییس

پس من به لطف مهربونی آدما هیچ پولی بابت محل اقامت ندادم.

هزینه ی حین سفر اروپا: نحوه ی جابه‌جایی بین شهرها و کشورها

اگه می‌خوای کوله پشتیت رو برداری و تو اروپا از شهری به شهری دیگه سفر کنی، راه‌های زیادی وجود داره که بتونی هزینه‌هات رو کاهش بدی.

اولیش اینکه باید مشخص کنی که آیا محدودیتی برای رفتن، موندن و برگشتن به شهرای خاصی رو داری؟ مثلن من قبل از سفر می‌دونستم که شروع حرکتم از آمستردام خواهد بود و باید در تاریخ مشخصی هم به این شهر برگردم. تنها محدودیت جابه‌جایی من در طول سفر همین بود.

دوم اینه باید مشخص کنی که آیا آدمش هستی که با یه کوله‌پشتی سنگین رو شونه هات کنار جاده و زیر آفتاب وایسی؟ شجاعت برخورد با آدمای مختلف و درخواست ازشون برای رایگان سواری رو داری؟ یا اینکه نه، ترجیح میدی پول خرج کنی و در عوض راحت و آسوده با یه هدفون تو گوشت زیرکولر از مناظر لذت ببری و با کسی هم حرف نزنی؟

سومیش هم مساله‌ی اهمیت زمانه. آیا برات مهمه که چقدر از زمان سفرت صرف جا‌به‌جایی بین شهرها بشه؟آیا زمان کمی داری؟ مثلن برای من مهم نبود، از جابه‌جایی بین شهرها و دیدن جاده‌‌ها و آشنایی با آدمهای جدید به همون میزان لذت بردم که از بودن تو مقصد. پس اگه یک روز کامل هم صرف این ماجرا کردم، ناراضی نیستم. وقتی جواب این سوال‌‌ها رو برای خودت مشخص کردی:

 نوبت انتخاب روش موردنظرت برای جابه‌جایی تو سفره.

متودهای مختلفی برای سفر بین شهرها تو اروپا وجود داره. اتوبوس، قطار، هواپیما، ماشین اشتراکی، اجاره کردن ماشین و هیچ‌هایک. اما شاید از خودت بپرسی کدوم از همه بهتر و ارزون‌‌تره؟

بهتر بودن وسیله که بستگی به جواب سوالاتت داره ولی اگه محدودیت داری هرچقدر زودتر وسیله‌ی حمل و نقل رو رزرو کنی به همون مقدار بیشتر هزینه‌ات کم میشه. ولی یادت نره که تمام وسایل حمل و نقل رو برای شهر و تاریخ مورد نظرت چک کن. تو اروپا سیستم مثل ایران نیست، برای مسافت‌های طولانی گاهی هواپیما از قطار یا  اتوبوس ارزون‌تر میشه.

مثلن من زمانی که رسیدم مقصد اول، برای یک ماه بعد، از شهر باسل سوییس، یه بلیط خیلی ارزون هواپیما به قیمت ۴۸ یورو برای برگشتن به آمستردام هلند خریدم. در حالیکه قیمت ارزون‌ترین بلیط قطار برای این مسیر و همون تاریخ چیزی حدود ۷۰ یورو و بلیط اتوبوسی که مستقیم نبود چیزی حدود ۱۰۰ یورو درمیومد.

اینکه از خیلی زودتر اقدام به خرید قطعی بلیط کنی، کمی ریسکیه. چون معلوم نیست که چه اتفاقاتی تو مسیر سفرت میفته و آیا تو به موقع به بلیطت می‌رسی یا نه! ولی به هرحال اگر این ریسک رو بپذیری به میزان زیادی تو هزینه هات صرفه جویی کردی.

اگر محدودیتی نداری، تجربه‌ی من بهت میگه که شهر به شهر تصمیم بگیر که از چه سیستمی می‌خوای استفاده کنی.

بلیطت رو همون موقع بگیر و راه بیفت. چرا؟ چون بهت این آزادی رو میده که اگه از جایی خوشت اومد و خوش گذشت و دلت خواست،  بیشتر اونجا بمونی یا اگه از یه جا خسته شدی، فرداش راه بیفتی واسه مقصد بعدیت. اینجوری تو پیدا کردن ارزون‌ترین وسیله برای اون‌روز هم دستت بازتره.

و اما راجع به قیمت هرکدوم از این وسایل حمل و نقل باید بگم که کاملن بستگی به مبداء و مقصد و زمان حرکتت داره. هرچی مبداء توریستی‌تر و یا مقصد دورتر باشه به همون نسبت هزینه هات بالاتر میره.

گاهی هم تمام معادلاتت به هم می‌ریزه و علیرغم عقل و منطق مجبور میشی تحت شرایط خاص قیمت زیادی بپردازی. مثل من که تو زوریخ سوییس برای یک مسیر چهل و پنج دقیقه ای به باسل، مجبور به پرداخت بلیط ۳۵ یورویی برای قطار بین شهری شدم. چرا؟ چون هیچ وسیله ی دیگه ای بعد از ساعت ۶ بعدازظهر به اون شهر نمی‌رفت!

“من چی کار کردم؟”
IMG_9784-1024x1024
هیچ‌هایک از وین به بوداپست

من بیشتر جاده های بین ۱۲ شهر اروپا رو، هیچ‌هایک کردم. پس هزینه‌ی آنچنانی برای جابه‌جایی نپرداختم جز همین‌‌هایی که تو نکات بالا برات گفتم.

هزینه ی حین سفر اروپا: خورد وخوراک

وقتی صحبت از خوردن و نوشیدن میشه، ارزون ترین راه معمولن خرید از سوپرمارکت‌های شهره. اما اگه تو جزو اون دسته از آدمهایی هستی که خوراکی و غذا رکن اساسی زندگیت رو تشکیل میده، یه راه دیگه دکه های غذای خیابونیه. به صرفه و خوشمزه! به شرطی که حواست باشه از مراکز توریستی شهر به اندازه‌ی کافی فاصله بگیری. خودت که میدونی اوضاع قیمت‌ها چه جوریه تو جاهای توریستی؟!

اگه اهل رستوران رفتنی و دلت می‌خواد کمی بشینی و سر صبر غذا بخوری، رستوران‌های زنجیره ای معروف مثل مک‌دونالد تو سرتاسر اروپا پیشنهادات ارزونی برای هرنوع سلیقه‌ای درنظرگرفتن. علاوه بر این، تو اینجور جاها از وای‌فای رایگان هم می‌تونی استفاده کنی.

“من چی کار کردم؟”
IMG_97856666
غذای خانگی – پراگ جمهوری چک

من آدم کم غذایی ام و با یک وعده غذا در طول روز هم خوشحال و خندانم. با این حال همه‌ی روش ها رو امتحان کردم و به طور متوسط چیزی حدود ۱۵ یورو در روز خرج خورد و خوراکم شد.

هزینه ی حین سفر اروپا: جاهای دیدنی

جاهای دیدنی دیگه خیلی سلیقه ایه. اینکه موزه و جاهای تاریخی دوست داری یا نه اهل طبیعت و ماجراجویی هستی؟ اینکه دوست داری خودت تنها تو شهر گم شی یا نه با تورهای شهری این سو و اون سو بری؟

هزینه‌ی بلیط جاهای دیدنی بستگی به شهرها داره. مثلن ورودی موزه‌ی ونگوک تو آمستردام چیزی حدود ۱۸ یورو یا بازدید از داخل کاخ شونبرون تو وین تا ۵۰ یورو هم میرسه.

اما خبر خوب اینکه یک عالمه جاهای هیجان انگیز تو اروپا وجود داره که تو می‌تونی رایگان بری و ببینی یا یه وقتهایی از سال فستیوال‌‌‌های خیلی خوبی برگزار میشه که اگه شانس بیاری و تو زمان درست، جای درستی باشی کلی لذت می‌بری بدون خرج کردن یک یورو! علاوه بر این از طرف هاستل‌ها تور پیاده‌روی داخل شهر برگزار میشه که مجانیه و تو فقط باید یه انعام به راهنمای تور بدی بابت اطلاعاتی که در اختیارت میذاره.

“من چی کار کردم؟”

واقعیت اینه که من علاقه ای به جاهای تاریخی و موزه ها ندارم. با خودم هم تعارف نداشتم که حالا چون معروفه باید برم ببینم . ترجیح دادم تو کوچه پس کوچه های شهر گم شم و از امکانات ماجراجویی های رایگان که تعدادشون کم هم نبود استفاده کنم.

شاید برای این قسمت به طور متوسط چیزی حدود ۳ یورو  در هر شهر خرج کرده باشم. برای ۱۲ شهر میشه ۳۶ یورو.

هزینه ی حین سفر اروپا: هزینه های اضافی

این هزینه ها شامل اون چیزهایی میشن که بستگی به ویژگی‌های و ذائقه‌ی هر آدمی داره و بسته به سلیقه و توانایی خودت می‌تونی حذفشون کنی و نبودش لطمه‌ای به سفرت نمی‌زنه. مثلن نوشیدنی الکلی، وسایل حمل و نقل عمومی درون شهری و غیره.

مثلن یه آدمی هست که اهل پیاده روی طولانی نیست، پس همون روز اول یه بلیط مدت‌دار مترو می‌خره و از سیستم محشر حمل‌و نقل عمومی استفاده می‌کنه. باید بگم که بلیط حمل و نقل عمومی تو هر شهر یه نرخی داره و برحسب تجربه‌ام متوجه شدم بهتره یه بلیط مدت دار مثلن ۷۲ ساعته یا ۴۸ساعته یا یه هفته‌ای (هرچقدر که می‌خوای تو شهر بمونی) بگیری تا اینکه بلیط تک-سفره یا دو-سفره. اینجوری از نظر هزینه به نفعت میشه.

“من چی کار کردم؟”
IMG_978390
قدیمی‌ترین متروی شهری – بوداپست مجارستان

خب من اهل نوشیدنی های غیرمجاز نیستم. پس تو این مقوله یه مبلغ خوبی رو پس انداز کردم.

در مورد حمل و نقل شهری به طور متوسط هرروز ۲ یورو خرجم شد.جمعش برای این ۳۷روز میشه چیزی حدود ۷۴ یورو.

“این همه گفتی، آخرش این سفر اروپا خرجش چقدر شد؟”

بدان و آگاه باش که اگه تو واقعن مشکل مالی داری و در عین حال می‌خوای این سفر اروپا رو هم با کوله پشتی بری، انتخاب عاقلانه‌ی مقصدهای سفر می‌تونه کمک بزرگی بهت بکنه.

سفر اروپا فقط شامل فرانسه و بلژیک و اسپانیا و ایتالیا نیست. کشورهایی مثل مجارستان، لهستان، بلغارستان و امثالهم تو حوزه‌ی شینگن و کشورهایی مثل کرواسی، لاتویا و روسیه خارج از حوزه‌ی شینگن از بهترین جاهاییه که هرساله هزاران کوله گرد رو به دلیل ارزونی به خودشون جذب میکنن.

در نهایت با این همه آسمون و ریسمون که به هم بافتم خواستم بگم که خرجم برای این سی و هفت روز ماجراجویی تو ۱۲ شهر اروپا و نه کشور ( هلند، آلمان، جمهوری چک، اتریش، اسلوواکی، مجارستان، اسلوونی، ایتالیا و سوییس) شد:

هفتصد و پنجاه یورو، به پول ایران چیزی حدود سه میلیون تومان.

باورت بشه یا نه، این کل پولی بود که تو سفر اروپا خرج کردم، حالا تو به من بگو  برای سفر به اروپا باید خیلی پولدار بود؟ آیا  این عاقلانه ست که “به امید اینکه یه روز پولدار میشم و میرم” بمونی؟

35

141 کامنت

 1. سلام داستان سفرتونو خوندم واقعا جالب ، وسوسه برانگیزه و فوق العادست
  قصد شروع همچین سفری رو دارم اما تجربه ندارم ، ممنون میشم اطلاعات مفید سفرتونو برای من ایمیل کنید
  امیدوارم موفق باشید

  • سلام. ممنون از وقتی که گذاشتید.
   راجع به اطلاعات سفرم به زودی همینجا می‌نویسم. به زودی امکان ایمیل مقالات و خبرنامه‌ی سایت رو هم فراهم میکنیم.
   با سبک‌تر در ارتباط باشید.
   سارا.

 2. ای سارای عزیز من. این مدت با نوشته هات توی اینستاگرام زندگی کردم. بدجوری وسوسه سفر اینجوری رو انداختی تو وجودم. بیچاره شدم از فکر سفر 🙂 مرسی که اینقدر خوب و جامع و کامل اینجا هم نوشتی. فقط دو نکته: یکی این که چه خوب می شه یک ایونت مثلا ایونت کوچ سرفینگی یا سنگی یا هر جور دیگه ای برگزار بشه و اونجا مفصل حضوری برامون تجربیاتت رو بگی. دوم این که کاش درباره ویزا گرفتن هم یه کم بگی. مرسی دختر خوب و الهام بخش 🙂

  • سلام ثمین. ممنون از وقتی که گذاشتی.
   چشم، راجع به ویزا به زودی می‌نویسم. راجع به یه همایش حضوری هم دارم فکر میکنم.
   با سبک‌تر در ارتباط باش.
   سارا.

 3. سلام خیلی لذت بردم۰۰۰ منم یه مدتیه میخوام بزنم به جاده اما چون تنهام و یکم استرس تنهایی دارم مانع شده ولی مطمئن که اینکارو میکنم

  • سلام. ممنون از وقتی که گذاشتین.
   امیدوارم زودتر این استرس و ترس کم بشه و بتونین با یه ذهن سبک‌تر راهی شین.
   سارا.

 4. درود بر شما
  بسیار از شما بخاطر به اشتراک گذاری تجربیات ارزشمندتان سپاسگزاری و قدردانی مینمایم.
  اما یک مانع بزرگی که پیش روی ایرانیان خصوصأ جوانان ایرانی وجود دارد مسئله ای بنام ویزاست. سفارت های اروپایی برای صدور ویزای شنگن، أنواع و اقسام مدارک (همچون سند ملک و املاک ٬داشتن شغل رسمی و درست و حسابی، موجودی بالا در حساب بانکی و …..)که نشاندهنده اوضاع مالی خوب شخص اقدام کننده است را مطالبه میکنند. این در حالیست که تهیه بسیاری از اینها برای یک جوان ایرانی میسر نیست.
  خواهشمند است در پستی جداگانه به این موضوع مهم بپردازید.
  با تشکر فراوان از شما

  • سلام. ممنون از وقتی که گذاشتین.
   راجع به ویزا هم به زودی می‌نویسم.
   با سبک‌تر در ارتباط باشید.
   سارا.

 5. هاها …آفرین بر شما …. این مدل سفر الان خیلی بابه …من و دوستم یک ماه به همین سبک سفر کردیم و کل ارمنستان و کل ساحل جنوب و جنوب غربی ترکیه رو هیچ هایک کردیم و حتی تو هاستیل فقط یک بار در استانبول خوابیدیم . بقیه جاها رو توی چادرمون شب و به صبح رسوندیم و بعضی از آدمها هم مارو به خونه هاشون دعوت کردن تا شب کنار اونها سپری کنیم .و اصلا هم سراغ کوچسرفینگ نرفتیم .چون ازماجراجوییش کم می کرد 🙂

 6. سارا جان.. ممنون از اینکه این تجربه ها را برامون به اشتراک گذاشتی.. موفق باشی..
  با نوشته ثمین هم در مورد برگزاری یک همایش حضوری و همینطور توضیح در مورد ویزا موافقم

  • سلام زهرا. ممنون از وقتی که گذاشتی.
   راجع به ویزا به زودی می‌نویسم و به فکر همایش حضوری هم هستم.
   با سبک‌تر در ارتباط باش.
   سارا.

 7. تشکر بابت به اشتراک گذاشتن این اطلاعات
  فعلا که میترسم همچین حرکتی بزنم! ولی میدونم این ترس زیاد دووم نمیاره منم یه روز راهی میشم!
  به امید اون روز ..

 8. واقعا گشت و گذار توی خیابون ای اروپا خودش یه موزه گردیه.یه توصیه هم من بکنم اگه از رستوران میخواین غذا بخرید، خرید شبتون رو همزمان با ناهار بکنید. چون تو بیشتر کشور های اتحادیه نرخ غذایی شب با احتساب اضافه کاری هستش

 9. ساراااااا شوك شدم سه مليون ميتونه فقط خرج ي سفر داخلي باشه! عالي هستي واي اگه ويزاتو بگي چطور گرفتي كه عالي تري😘

  • سلام فاطمه. ممنون از وقتی که گذاشتی.
   راجع به ویزا هم به زودی می‌نویسم.
   با سبک‌تر در ارتباط باش.
   سارا.

 10. سپاس سارا عزیز بابت به اشتراک گذاشتن تجربیات سفرت.
  لطفا در مورد گرفتن ویزا توضیح بدید ممنون میشم.
  سفرت پر از زیبایی.

  • سلام افسانه. ممنون از وقتی که گذاشتی.
   راجع به ویزا هم به زودی می‌نویسم.
   با سبک‌تر در ارتباط باش.
   سارا.

 11. سارا خانم ، بحث امنيت و چيكار كردي !؟ چطور نميترسيدي از هيچهايك با راننده ها و هايت هايي كه نميشناسي

  • سلام.
   راجع به بحث امنیت در سفر و اینکه چطور اعتماد کردم هم به زودی می‌نویسم.
   با سبک‌تر در ارتباط باشید.
   سارا.

 12. سلام سارا جونم
  لذت می برم از خوندن پست هات. خیلی ممنموووون
  میشه در مورد پاسپورت و ویزای لازم هم پست بزاری.
  مرسی ^_^

  • سلام زهره. ممنون از وقتی که گذاشتی.
   راجع به ویزا هم به زودی می‌نویسم.
   با سبک‌تر در ارتباط باش.
   سارا.

 13. ممنون ساراي عزيز از اينكه اينقدر صادقانه و بي دريغ اين تجربيات ارزشمندت رو با مردمت به اشتراك گذاشتي، ساراي عزيز ممنون ميشم اگر در قسمت بعدي در مورد نحوه ي گرفتن ويزا و مسئله ي امنيت سفر به روش هيچ هايك اون هم در يك كشور بيگانه كه نوع روابط و حس ها براي ما مثل فرهنگ خودمون كاملا روشن و قابل پيش بيني نيست، كمي توضيح بدي،
  برات بهترين هارو آرزو ميكنم دختر شجاع

  • سلام مهلا. ممنون از وقتی که گذاشتی.
   راجع به ویزا و امنیت در سفر هم به زودی می‌نویسم.
   با سبک‌تر در ارتباط باشید.
   سارا.

 14. عالی بود و بهتون خسته نباشید میگم. اگه مقدوره براتون تجربوتونو از اول و نحوه گرفتن ویزا و … بنویسید تا دوستانی که می خوان از اول شروع کنن بدونن.

  • سلام. ممنون از وقتی که گذاشتین.
   راجع به ویزا هم به زودی می‌نویسم.
   با سبک‌تر در ارتباط باشید.
   سارا.

 15. این هزینه هزینه کامل سفرتون بوده؟ یعنی پول بلیط هواپیما هم حساب کردید؟ بعد اینکه ویزا اینا چقدر هزینه داشت؟

 16. مبلغی که گفتی باور کردنی نیست!!! عالیههههه. این همه شهر و کشور با این مبلغ.یعنی دلم میخواد همین الان برنامشو بچینم 😍

  • سلام. ممنون از وقتی که گذاشتین. چشم راجع به ویزا هم می‌نویسم.
   با سبک‌تر در ارتباط باشید.
   سارا.

 17. سلام
  توضیحات در یک مطلب برای ۳۷ روز سفر عالی بود.
  هیچهایک، خوبیش به آزادی در برنامه ریزی و خروج از حاشیه امنه، و به این خاطر این متن کافیه برای توضیح هیچهایک در اروپا
  اما برای کسایی که هیچهایک نکردن تا الآن، چیزهایی مثل اینکه نت به چه صورت میکردین، ویزا چطور گرفته شده، و مطالب عمومی تر مثل اینکه نحوه تعامال با رانندگان، چگونگی درک فرهنگ بومی ها برای معاشرت و … یافته های جذابی خواهند بود
  اینستا شما و مریم رو پیگیری میکردم از خیلی قبل، و در مورد این سایت:
  ظرفیت اینجا برای ثبت تجربیات و استفاده راحت بازدید کننده ها از نوشته واقعا از اینستا بیشتریه
  ایده خییلی خوب و مفیدی هست این کارتون
  امیدوارم پیروز و شاد و رها باشید

  • سلام. ممنون از وقتی که گذاشتین. راجع به همه‌ی این موضوعاتی که گفتید به زودی تو چندتا مقاله می‌نویسم.
   با سبک‌تر در ارتباط باشید.
   سارا.

 18. خيلي هيجان انگيز ،،،
  درود بر اراده و جسارتتون كه چنين سبك تجربه ميكنين
  ايا در مورد هاستل تو هامبورگ ميتونين اطلاعاتي بهم بدين ؟با تشكر و ارزوي موفقيت :ارادتمند؛ سياوش

 19. به نظرت چه کفشی برای سفر خوبه؟؟؟ کفش از کوله مهمتره.مخصوصا شهرهایی که معلوم نیست بارون میاد یا آفتابه…چه جور کفشی برای سفر پیشنهاد می کنی؟

 20. ساراي عزيز
  مرسي بابت اطلاعات خوب و غيرجانبدارانه اي كه در اختيارمون گذاشتي.
  تو اين مدت اينستاگرمت رو فالو ميكردم و فوق العاده بود! تبريك ميگم بهت بابت قدرت و اراده ات و مرسي بابت اينسپاير كردن كلي آدم 🙂
  من تا ٢٠ روز ديگه ميرم بوداپست براي كاراموزي ٢ ماهه، دلم ميخواد بتونم مثل تو با قيمت خيلي كم شهرهاي مختلف رو بتونم ببينم.
  خوب و رنگي باشي هميشه ✨

 21. سلام دوستان عزیز سایتتون واقعا بہ ادم انرژی میدہ و بہ ودج میارہ،منو ھمسرم دلمون میخواد بہ ھمچین سفر ھایی بریم،فقط یہ سوال دارم برای ویزا چیکار کنیم ویزا نیاز دارہ چنین سفری یا نہ

 22. سلام سارای عزیز، خیلی دوستت دارم و خیلی ممنون که تجربه هات رو بدون چشمداشت در اختیار ما گذاشتی.
  راستش من قبلتر با هیچهایک آشنا بودم و انجام دادم ، خییییییلی مشتاق سفر هستم و عاشق عکاسی و هیجان بخصوص پرش از ارتفاع
  در مورد سفر خارجی دو تا مشکل اساسی دارم:
  اول چطوری گرین کارت بگیرم و دوم زبانم هیچ خوب نیست 😦
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنی
  برات آرزو دارم همیشه در حرکت باشی و این قطعه رو هم تقدیمت میکنم

  حرکت
  پاکترین کلمه ایست
  که نشانی از مرداب ندارد
  و برای راهرو در راه بودن سعادت است
  و در چاه نرفتن نعمت
  و رسیدن
  موهبتی بی مقدار در برابر لطف رفتن

 23. سلام گلم
  عالی بود
  اولین بار بود راجب این نوع سفر میخوندم
  فقط یه سوال برای زبان چکار باید کرد؟ حتما باید انگلیسی رو عالی بلد بود؟

 24. سلام و عرض ادب
  من‌خودم سال گذشته با خواهرم که البته ساکن آلمان بود چهارکشور رو رفتیم و لذتبخشه.هاستل تجربه عالی اما متفاوتیه و همه چیز در سفرعالیه اما همیشه برای من این سواله که چطورمیتونین ویزای شینگن توریستی بااین مدت بگیرین؟ من خودم چون دعوتنامه داشتم تونستم۴۰روز بمونم اماچطور میشه بصورت توریستی ویزا گرفت؟ مشتاق شنیدن تجربیاتتونم.عالی هستین

 25. سلام جان دل.مرسی از توضیحاتت راجع به مشکلات پزشکی که خدا رو شکر گویا برات پیش نیومده هم بهمون یکم اطلاعات بده

  • سلام عزیزم. آره خدارو شکر پیش نیومد ولی منم یه سری ترفندها به کار بستم واسه پیشگیری که تو یه پست مفصل میگم راجع بهش. چشم.
   سارا.

 26. گزارش سفرت به اروپا را همان زمان در اینستاگرامت دنبال می‌کردم.
  چند سال پیش یک سفر سه هفته‌ای به چند کشور غرب اروپایی داشتم؛ البته نه این مدلی و سبک، بلکه به شکل گران‌قیمت.
  خواندن این گزارش دوباره داره وسوسه‌ام می‌کنه یک تور اروپاگردی برای خودم راه بیندازم.
  خیلی عالی و خیلی خاواندنی بود.

 27. سلام سارا جان. من کلمه به کلمه ی این متنو خوندم.مرسی که اینقدر خوب توضیح دادی.ولی منکه باورم نمیشه هزینت ۳ میلیون شده باشه.اخه مگه میییشه؟ شما که هزینه یکی از بلیطاتون یک میلیون و خورده ای شده…….ینی منم میتونم با این هزینه ی کم حداقل دوتا کشور اروپا رو بگردم 🙁

  • سلام رعنا جان.
   همونطور که خوندی، هزینه‌های اروپا شامل دو قسمته. قسمت اول هزینه های قبل از سفر (شامل بلیط و تجهیزات) و قسمت دوم هزینه‌های سفر (شامل سفر بین ۹ کشور اروپا). که بله باورت بشه یا نه، سه میلیون تومن هزینه‌ی سفر (قسمت دوم) شده. اگه کمی از هوشت استفاده کنی و مدیریت داشته باشی. چرا نشه؟
   سبک‌باشی.
   سارا.

 28. ۳ میلیون!!!!
  کی بریم؟😄
  ولی دور از شوخی من عاشق ارزون سفری هستم ولی متاسفانه سرم توی مسائل کاری واقعا شلوغه.
  لطفا یه مقاله هم درمورد اینکه کسایی که محدودیت زمانی دارند ولی دلشون میخواد ارزون سفری کنند بنویسید.
  ممنون

 29. تو تمام سفرت از اینستاگرامت دنبالت کردم و فوق العاده از خوندن قصه سقرت لذت بردم و حسرت خوردم 🙂
  درباره ویزا هم توضیح بدی عالی میشه دیگه

 30. سارا جان، ممنون از اطلاعات مفیدی که با ما تقسیم می کنی.داشتن چمدون تو همچین سفری واقعا دردسرساز و هزینه آوره.چهل و چهار یورو بابت هر چمدون تا بیست کیلو رو که از قبل درجریان بودم تو سفر اخیرم پرداخت کردم ولی وقتی در چک این پرواز برلین ایر که از وین به زوریخ مجبور به پرداخت شصت یورو واسه یه چمدون پونزده کیلویی شدم واقعا ناراحت شدم درحالیکه زمان خرید این پرواز در ایران که در مقایسه با ایزی جت نرخ خیلی بالاتری داشت طبق ادعای فروشنده بلیط ، بار رو هم شامل می شد ..خلاصه نداشتن بار و سبک سفر کردن اولین قدم برای داشتن لذت بخش و کم هزینه هست..بازم ازت ممنونم😊

 31. سلام سارای نازنین
  لذت بردم از اطلاعاتت و خوشبحالت مهربون لطف کنین اگه میشه یه کانال تلگرامم بزنین عزیزم
  و از همه مهمتر و واجب تر درباره ویزا بگین
  ویزای شینگن که سخت میدن و نهایت تا ۱۴ روز
  من فنلاند دوستانی دارم ولی مشکلم ویزا و گرونیشه
  ممنون میشم راهنمایی کنی عزیزم
  همیشه به سفر و هیجان

  • سلام.
   خوشحالم که نوشته‌ی من بهتون کمک کرده. ممنونم که قدر یک کامنت برامون وقت گذاشتید. نوشتن همین یه خط از سمت شما باعث دلگرمی ما میشه.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 32. سلام سارا جان. ممنون واسه اینکه تجربه هاتو در اختیارمون میذاری.
  در مورد دیدن جاهای تاریخی و موزه ها میشه از کارت ایکوموس استفاده کرد. همه با هزینه ی کمی میتونن توی سایت ایکوموس عصور بشن و کارت عضویت دریافت کنن. بازید از میراث فرهنگی کشورها با این کارت یا رایگانه یا با قیمت کمتر. اگر هم دانشجو باشیم میتونیم کارت دانشجویی بین المللی دریافت کنیم که هزینه اش حدود ۴۰ هزار تومنه.با این کارت هم خیلی از بازدید ها رایگانه.خصوصا تو کشورهایی که کارت ایکوموس جواب نمیده.
  بازم ممنون

 33. سلام
  واقعن عاااالی بود
  ی حس زنده بودن گرفتم
  من مدتهاست ک رویای سفرهای دور رو دارم
  مشکلم خیلی پولش نیست
  مشکل اجازه خانوادست ک اصلن نمیگنجد همچین چیزی رو مطرح کردن
  اصلن دلم نمیخاد فرصت جوونی رو برای تجربه از دست بدم
  ولی نمیدونم با این جریان چ کنم؟!
  شما تو این مورد چ تجربه ای داشتید؟

 34. سلام سارا
  دمت گرم بابت اشتراک تجرببیات باحالت از خاطرات باحال سفرت بیشتر برامون بگو

 35. میگن زندگی یه جور سفره. بعضیا مسافرت هم که میرن یه جا میشینن و جم نمیخورن، انگاری روح شون یکجا نشینه. روح بعضی دیگر اما تاب رکود نداره. اونها طعم زندگی رو به معنای واقعیش درک کردن و لذت چشیدنش رو با دست و دل بازی تمام با دیگران شریک میشن.
  ممنون که وسوسه درک مزه واقعی زندگی رو به جان آدمها میندازین.

 36. خیلی عالی نوشته بودی سارا جان. به شجاعت و تواناییت آفرین میگم عزیزم. من با اینکه خودمم خیلی اهل سفر هستم اما همیشه با تور سفر کردم. نوشته شما جرقه ای تو ذهنم زد که میتونه یه تغییر جدید تو سفرهام ایجاد کنه. شما سه نفر می تونید الگوی خوبی برای خیلی از ما دخترای ایرانی باشید. متشکرم از به اشتراک گذاری تجربیاتتون.

 37. خیلی عالی نوشته بودی سارا جان. به شجاعت و تواناییت آفرین میگم عزیزم. من با اینکه خودمم خیلی اهل سفر هستم اما همیشه با تور سفر کردم. نوشته شما جرقه ای تو ذهنم زد که میتونه یه تغییر جدید تو سفرهام ایجاد کنه. شما سه نفر می تونید الگوی خوبی برای خیلی از ما دخترای ایرانی باشید. متشکرم از به اشتراک گذاری تجربیاتتون.

 38. سلام سارای عزیز.تو اینستا با تو و زندگیت آشنا شدم و البته لذت بردم از زندگیت.خوشحالم که خوشحالیو یه آدمایی مثه تو هستن.چون قبلا اصلا اطلاعاتی تو این زمینه نداشتم.اصلا راجع به هیچهایک نمی دونستم.واقعا مرسی.من خیلی از جاهای ایران و رفتم.اما بیرون از ایران…اما تو بهم امید دادی که میشه خیلی کارا کرد………………………..ممنون

 39. چقد سبک تر بودن خوبه
  خیلی دوست دارم بدونم حین سفر به صورت روز مزد کار کرد یانه ؟و چه راههایی واسه کسب درآمد اگه مشکلی پیش اومد هست ؟مخصوصا با ویزای توریستی

 40. سلام و وقت بخیر به شما
  من هم از اولین تجربه سفر به اروپا ۲۲ روزه که برگشتم .
  کاش قبل از سفر با شما آشنا می شدم تا از تجربیات شما استفاده می کردم .
  ما سه نفر بودیم ، من و پدر و مادر م خب باطبع ما مثل شما هیچ هایک نکردیم ولی سفر خیلی خوبی رو داشتیم به شش کشور و هفت شهر رو در مدت ۲۱ روز رفتیم . کپنهاگ ، پاریس ، رم ، ونیز ، وین ، پراگ ،و مونیخ .
  ما برای اقامت از هتل آپارتمان ها استفاده کردیم که از سایت bookin.com اکثرشون رو پیدا کردیم و برای حمل و نقل بین شهر ها هم همونطور که شما گفتید هرجایی و هر مقصدی یه گزینه مناسبترین خواهد بود .
  سفر ما با اینکه مثل شما هیچ هایک نبود ولی در کل با شهر های توریستی معروف و در بازه زمانی آگوست که های سیزن هست با در نظر گرفتن هزینه های حمل و نقل داخل شهر و قسمت عمده ای از تفریحات مثل دیزنی لند پاریس سرجمع برای هر نفر حدود ۸ میلیون تومن شد .
  البته این دوتا سفر با هم خیلی قابل مقایسه نیست . فقط می خواستم بگم که برای سفر به اروپا به قول شما نباید خیلی پولدار بود .

  من هم تصمیم گرفتم یکبار دیگه این سفر رو تجربه کنم اینبار به صورت هیچ هایک .
  و البته تازه با هیچ هایک آشنا شدم قبلش میخوام تو ایران تجربه کنم . و حتما از سایت شما و تجربیاتتون استفاده می کنم

 41. سلام دستمریزاد و خسته نباشید سبک تر بودن باز هم وابسته به اقتصاده سارا خانم برای قشری از جامعه ما این فقط یه آرزوست و بیشتر آزردشون میکنه اما پیشنهاد میکنم با یه ایده جدید هر چند وقت یه سفر مجانی به یه ادم مستعد هدیه بشه البته من خودم نیازی ندارم ولی این میتونه برای سفرهاتون رسالت بزرگتری ایجاد کنه من فعلا دارم تجربه اندوزی میکنم از رصد شما و همه ی دوستان هم صنف شما. اول از همه بگید برای فصل سرد کجا میشه داخل ایران رفت و اگر از یه آدم باتجربه بخوام به دعوت من همراهیم کنه میسر هست یا خیر ممنون میشم جواب بدید

 42. جالبه سایتتون تازه دیدم ….منم خیلی به همه میگم اروپا میشه ارزون سفر کرد …مشکل فقط برای خیلی ها ویزاست ….منم چند سال پیش چند تا کشور رو اینطوری رفتم .مثلا ونیز رو حرومه شب تو هتل بخوابی یا اکتبرفست مونیخ رو باید اینا رو تا صب با مردم تو خیابون باشی

 43. سلام
  از وقتی که گذاشتین و مطالب و تجربیاتتون رو نوشتین صمیمانه سپاسگزارم.
  تازگیا با هیچهایک آشنا شدم و تصمیم جدی دارم به جمعتون بپیوندم، امیدوارم که خیلی طول نکشه
  همچنین امیدوارم بتونم هیچهایکی رو تا حد توان گسترش بدم.

 44. سلام سارا خانم خواهش میکنم سایتهای میزبان و هرچی که سایت و برنامه ها و نقشه ها و هر تجربه ای که دارید را بگید. ممنون میشم تجربیات خودتونو کماکان به برادرها و خواهرهاتون بدین ممنونم.

  • سلام. آخرین مطلبم راجع به همین برنامه‌هاست. اگر نخوندین پیشنهاد میکنم یه نگاه بهش بندازین.
   سلامت و سبک‌تر باشید.

 45. سلام
  چند ساعتی میشه که اتفاقی توی اینستا پیداتون کردم. وقتی داشتم سفر هند تا برمه رو با افریقا گردی مقایسه میکردم. توی این چندییین ساعت تقریبا تمام مطالب سایت رو خوندم. مرسی از تلاشتون واسه فرهنگ سازی و کمک به ریختن ترس هموطنا که بدونن سختی و هزینه سفر داخلی و خارجی تفاوت زیادی نداره.
  سارا جان عقده ی پیاده روی در پراگ رو در من زنده کردی (فکر کنم همه اش از کتاب تنهایی پر هیاهو شروع شد) ، ((البته عشق دیدن کشور های یوگوسلاوی سابق به کنار)) حالا باید بیخیال سفر تقریبا برنامه ریزی شده ام بشم و بیافتم دنبال برنامه ریزی و اقدام واسه شینگن
  باشد که سبک تر و رستگار شویم

 46. سلام
  این بار دومیه که من و خواهرم این دو قسمت رو می خونیم و حسِ شیرینِ یه سفر طولانی و ماجراجویانه زیر پوستمون میره
  ممنون که انقدر قشنگ به اشتراک میذارین تجربیاتتون و…
  ما هم با ذوق و شوق د حال برنامه ریزی برای به سفر با دید متفاوت تری هستیم….
  مثل اینکه تا حالا سفر نرفته بودیم….. ممنون

 47. به این نتیجه رسیدم که برم انگلیسیم رو خوب کنم
  مشکل زبان باید حل بشه هزینه ها خیلی کم میشن
  ممنون از سفرنامت

 48. خوشبحالتون، همین سه میلیونی که شما می گوید هیچی نیست من باید ۴ ماه براش بدوم. تازه به این سه میلیون قیمت بلیط هواپیما که در مطلب دیگه گذاشته بودید هم اضافه کنید میشه ۶ ماه. اگر چیزهای دیگه مثل کوله و … اضافه بشه که دیگه هیچی!
  خدا رو شکر زبانم خوبه اما خب بقیه اش لنگه!
  خدا یکم پول بده زندگیمون روبه راه بشه ایشالا اروپا هم میریم. واقعا خیلی دوست دارم با مردم کشورهای دیگه همصحبت بشم.

 49. چقدر دختر خوبی هستید. همین که همت کردید ، وقت گذاشتی و تجربیات را در اختیار بقیه گذاشتید.
  غلام همت آنم که زیر چرخ کبود ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است
  من تازه از مسکو برگشتم. خیلی دلم خیلی می خواهد اروپا را ارزان بگردم که نوشته های شما به من قوت قلب داد. ۲ تا سوال داشتم. به نظر شما چقدر باید زبان انگلیسی بلد باشیم. شاید زبان من از خیلی ها بهتر باشه ولی مطمئن نیستم. سوال دوم اینکه من کارت اعتباری ندارم. آیا درسته که همیشه پول نقد همراه داشته باشم.

 50. ساراجان ممنون از کار بزرگی که شروع کردی
  اگر در مشهد خواستی همایش و تبادل نظر بذاری من میتونم محلشو برات هماهنگ کنم

 51. سلام سارا خانوم
  نوشتهاتون واقعا به آدم انگیزه زندگی میده، بسیار زیبا و دلنشین مینویسید.
  آشنایی با شما از آشنایی با مهزاد و دنبال کردن مطالب او شروع شد. از وقتی هم با شما و بقیه دوستان آشنا شدم حس میکنم محدودیت ها فقط ساخته ذهن من بوده
  امیدوارم به زودی بتونم سفری خارج از حالت معمول و عادی برم

  فقط یک سوال سارا خانوم
  بلغارستان جزء شنگن محسوب میشه؟
  آخه طبق این …
  https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%E2%80%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87_%D8%B4%D9%86%DA%AF%D9%86

 52. سلام
  ممنونم بابت مقاله های خوب و کاملتون
  میخواستم بدونم این مبلغی که گفتین شامل هزینه بلیط تهران-آمستردام هم میشه یا نه؟

 53. سلام.
  مرسي تجربياتتون در اختيار ما گذاشتين. لطف مي كنيد كه به سوالهام جواب بدين.
  اول اينكه براي كوچسرفينگ از چند روز قبل بهتره درخواست به صاحب خونه بديم؟
  و اينكه هيچهايك تو چه كشورها و تو چه مسيرهايي جواب نميده يا كه ممنوعه؟

 54. وای خدا. یه ساعته دل ضعفه دارم این نوشته های شما نمیذاره دو تا تخم مرغ نیمرو کنم. چقد عالیییی. یعنی من با چشم باز از دنیا نمیرم؟ بالاخره میتونم جهانگردی کنم؟ تو رو خدا اگه راجع به امکان سفر تو جنگلهای وحشی هرجای جهان حتا افریقا و امریکای جنوبی بهمین شیوه چیزی میدونین در اولین فرصت برامون بنویسین. البته مطمئنن اونا رو باید با همسفر رفت. گروههایی هستن که معرفی کنین؟ براووووو دخترای شجاع و سبک سبک سبکتر

 55. درود سارای عزیز. امیدوارم خوب و روبه راه باشی. من و نغمه دوماهِ آینده سفر به ۶ کشور اروپا رو شروع میکنیم. درخواست ویزا رو به سفارت فرانسه فرستادیم. سوالم این هستش که آیا حتماً توی سفارت بگیم که چه کشورهای دیگه ای جز فرانسه رو میخوایم بریم یا نه؟
  و چون باید برگه رزرواسیون هتل رو بهشون نشون بدیم، باید رزرو هتل رو از هر ۶ کشور بگیریم یا فقط یه رزرو از تاریخ ورود به فرانسه تا تاریخ خروج ؟
  سپاس از وقتی که میذاری برای پاسخگویی

  • سلام جلوه جان.
   تو فرم ویزا ازتون میخوان که نام کشورای دیگه‌ای غیر از مقصد رو که قصد سفر دارین رو بنویسین. من تو فرم خودم شاید نام دو کشور دیگه رو بردم ولی زیاد اهمیت نداره.
   نه برگه‌ی رزرواسیون هتل فقط تو کشور مقصد مهمه. یعنی همون تاریخی که میخواین تو فرانسه اقامت کنین.
   اگه باز هم سوال داشتین به ایمیل سبکتر بفرستین. اونجا پاسخدهی راحت‌تره.
   سلامت و سبک‌تر باشین.

 56. و سوال دوم من اینکه: اگر مجبور به خرید بلیط هواپیما و اتوبوس و … شدیم. آیا میتونیم حضوری خرید کنیم؟ چون بعنوان یه ایرانی کردیت کارت یا مستر کارت برای خرید آنلاین نداریم.
  سپاس

  • آره تو بیشتر کشورها میشه حضوری خرید کرد. من بلیط هواپیمای داخلی رو از یکی که کارت اعتباری داشت خواهش کردم بخره و نقدی بهش پرداخت کردم. اما بلیط اتوبوس و قطار رو میشه با مراجعه حضوری به ترمینال‌هاشون تهیه کرد. نگران نباشین.

 57. سلام سارا
  مرسی از مطلبت روان و جذابت
  من برای یک پروژه AIESEC دارم میرم ایتالیا و حدود ۶ هفته ایتالیا هستم و بعدش یک هفته وقت دارم که جاهای دیگه برم. از تجربه ات در ایتالیا میشه بدونم؟ بنظرت آخر هفته ها میتونم برم شهرهای ایتالیا رو بگردم؟ و بنظرت کارت اعتباری بگیرم؟ شما کارت اعتباری داشتی؟

  • سلام ستاره جان.
   شهرهای ایتالیا زیاد از هم فاصله ندارن. پس میتونی در عرض سه ساعت بهشون سفر کنی. حمل و نقل عمومی و ریلی خوبی هم دارن. من البته فقط راجع به شمال ایتالیا میتونم نظر بدم که خودم سفر کردم. من کارت اعتباری نداشتم. ولی اگه بتونی داشته باشی خیلی کمکت میکنه. اگرم نتونستی جور کنی مهم نیست. از آدما بخواه که پول نقدت رو قبول کنن و کاری که باید با کارت اعتباری انجام بدی رو برات انجام بدن. در کل ایتالیا از خیلی جهات شبیه ایرانه. غمت نباشه 🙂

 58. سلام . پست رو خوندم و خیلی به من کمک کرد
  من برای جا پیدا کردن در شهر های مختلف یه سر به سایت booking.comزدم که بعضی قیمت هاش برای اجاره یک محل عالی بود ولی من هنوز برای جایی موندن تصمیم نگرفتم از چه روشی استفاده کنم
  میخواستم ببینم شما هم تجربه استفاده ازین سایت رو داشتین

  • سلام خوشحالم که این نوشته کمکت کرد.
   بوکینگ خوبه ولی من تا حالا ازش استفاده نکردم. به سایت Airbnb هم سر بزن. گاهی قیمتاش خیلی بهتر و ارزونتر از بوکینگ و هتله.
   سلامت و سبکتر باشی.

 59. سلام ساراجون توضیحاتت خیلی خوبه ، خیلی دلم میخواد به این مدل سفرها برم چجوری میشه یه همسفر پیدا کرد حداقل برای بار اول رفتن..
  ممنون 🙂

  • سلام عاطفه جان.
   تو سایت کوچسرفینگ عضو شو. اونجا خیلی آدم ماجراجو و اهل سفر داره که شاید بتونی باهاشون همسفر شی.
   سلامت و سبکتر باشی.

 60. سلام سارا. یه سوال داشتم. این چند کشورو که رفتی موبایلت فعال بود؟ منطورم اینه که سیم کارت خاصی رو خریدی؟ اگه خریدی یا امکان خریدش هست از چه اپراتوری میشه با قیمت ارزون گرفت؟ بخاطر این پرسیدم که اینترنت موبایل برای خیلی چیزا نیاز میشه از طرفی برای گم نکردن دوستات و یا برای مواقعی که میخوای موقتا جدا بشی خیلی نیاز میشه. امیدوارم جوابت مثبت باشه و بشه یک سیم کارت گرفت و تو همه کشورا استفاده کرد.(بدون مالیات و هزینه رومینگ و …) ؟

 61. سارا فكر ميكني بتونم منم روزي مثل تو بشم ؟برم سفر؟ خواب از سرم پريده از ساعت ١٢شب تا العان كه نزديكه ٦صبح هست دارم با هيجان ميخونم و تصور ميكنم.با اين منزوي بودن من …

 62. واقعا سوپرایز شدم.بعد از اینکه پارسال سفارت ایتالیا با وقتی که مجبور شدم خریدم و ریجکتم کرد به دلیل عدم اطمینان از برگشت،امسال به لطف جلوگیری از دلالان سفارت وقت آلمان و فرانسه تونستم بگیرم و موندم سر دوراهی که به کدومشون مراجعه کنم!خیلی دوست دارم بتونم از تجربیاتت استفاده کنم.دست به قلمت هم حرف نداره ،در حالی که از سلیقه و تجربه خودت میگی و تعریف میکنی همزمان به همه سلایق احترام میذاری و میدونی که نمیشه نظرت را به دیگران تحمیل کنی،ولی انصافا بقدری راحت و خودمونی نوشتی که میشه بهت اطمینان کرد.

 63. سلام سارا جان . ممنون از وقتی که واسه خواننده های سایت میزاری…..یک سئوال داشتم دررمورد کوله گردی خانوادگی . چون ما یک دختر پنج ساله داریم وودوست داریم سبک سفر کنیم …..بنظر شما هاستل جایی هست که بشه با بچه رفت ؟و اصلا بچه قبول میکنند ؟

  • سلام بهاره جان،
   هاستل‌ها غیر از اتاق‌های بزرگی که تعداد تخت‌های زیادی داره. دارای اتاق‌های خصوصی ازرون هم هستند. پس جواب سوال شما اینه که بله. قبول می‌کنند و همه چی بستگی به خودتون داره.
   سلامت و سبکتر باشی.

 64. با سلام و خسته نباشيد
  ممنون كه وقت ميذاريد از تجربيات قشنگتون برامون ميگيد،من تا الان همه سفرهام با تور بوده اكثرا ولي ده روز ديگه يه تجربه متفاوت دارم به كشور روسيه كه اميدوارم شروع كننده سري جديد سفرهام باشه،مچكر كه تشويق ميكنيد براي موندن توي اين راه😍

 65. عالی بود!
  من ۱۸ سالمه یه خورده پول کم دارم یعنی کار خاصی ندارم.دنبال این هستم که برم به اروپا اما نمیدونم باید چیکار کنم.
  خیل تجربه هات عالیه
  ممنون.

  • سلام محمدرضا جان،
   شاید باید کمی برای رسیدن به آرزوت زحمت بکشی و پول پس انداز کنی. به هرحال هرچیزی یه بهایی داره.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 66. سارا خانم ببخشيد راجع ب تعداد روزهاي ويزاي شينگن توضيح ندادي من دانشجو هستم ميخاستم لااقل ٤تا كشور اروپا برم ولي بليط رزرو شده هتل ميخاد و حداكثر ١٠روز فكر كنم تايم ويزا باشه
  لطفا تجربه تونو توي اين زمينه ميگي🙏

  • حسن جان،
   یه مطلب خیلی طولانی راجع به ویزا نوشتم. اگه کمی بگردی پیداش میکنی و جواب همه‌ی سوالاتت رو می‌گیری.
   سلامت و سبک‌تر باشی.

 67. سلام سارا جان ۳ ملیون عالیه ولی فقط یه سوال دارم درباره پول سفر با هواپیما از ایران به یه كشور دیگه مشكلم فقط اونه😥

 68. سلام
  اميدوارم هرجا هستي خوب باشي
  من همونطور كه گفتي رفتم كه تو couchsurfing ثبت نام كنم ولي محاني نيست انگار
  ميشه راهنماييم كني🙏🏻🙏🏻🤣

 69. سارا جان مطالبت عالیه ممنونم ازت
  من ازت راهنمایی میخوام: من ۱۶ اسفند میخوام به اروپا برم اما اصن نمیدونم که سفارت فرانسه به من ویزا میده امیدوارم تمام مدارکم کامل سال ها تلاش کردم که بتونم شرایط رو فراهم کنم من ۲۰ روز زمان دارم و میخوام فرانسه ایتالیا اتریش اسپانیا رو ببینم نمیدونم که چطور برنامه ریزی کنم ۲۰ روز زمان زیادی نیست اما بهم کمک کن تا بدونم به صرفه ترین مسیر چیه برای من. مثل خودت علاقه ای به موزه و آثار تاریخی ندارم. من تو ۱۰ روز ۴ تا شهر از کشور سریلانکا رو گشتم تمام جاهای دیدنی نمیدونم ۴ تا کشور رو میتونم تو ۲۰ روز بگردم یا نه البته فرانسه پاریس و ولیون رو ببینم (البته اگر پیشنهاد بهتری هم دارید بهم بگید) اسپانیا هم باسلونا رو دوست دارم ببینم ایتالیا هم ونیز و اتریش چطور مسیر شروع کنم ؟ بعد هاستل رو چطور رزور کنم؟ اگه هاستل رزرو کنم سفارت گیر نمیده ؟

 70. سلام سارا واقعن آفرین خیلی لذت بردم و استفاده کردم
  من قصد سفر به پاریس رو دارم
  میشه از پاریس. و نحوه هیچ هایک کردن تا المان راهنمایی م کنی؟

 71. سارا جان درود بر شما

  میشه ریز جزئیات سفر رو هم بگی از ورودت تا خروجت !
  از این شهر به اون شهر ! غذا ! حمل و نقل ! هزینه های هر کدوم ! و هر چی که بوده !
  میدونم سرت شلوغه و کلی کار داری !
  ولی واقعا من و امثال من داریم برنامه می ریزیم واسه سفر این چنینی ! و حرفای تو خیلی میتونه به ما کمک کنه !
  این دفعه تو سبک تر باشی 🙂

 72. ساراي عزيزم سلام.
  من تابستون يك ماه قراره برم لهستان، چون ويزاي شينگن دارم دوست دارم چك و المان رو هم ببينم. چون دانشجو هستم دوست دارم هزينه هام مينيمم بشه، اللن كه داشتم سايت بوكينگ رو نگاه ميكردم قيمت ارزون ترين هاستل برلين ٥٠٠ هزار تومن براي ٣شب بود! پيشنهاد ارزونتري داري؟
  اينكه ادم بخواد بليط قطار بگيره از ورشو به برلين بايد اينترنتي پرداخت كنه ايا؟

 73. سلام سارا ممنون از مقاله ی خوبت.
  من خیلی وقته قصد سفر به اروپا رو دارم ولی همش به مخارجش فکر می کنم و همچنین یه کم از تنها رفتن وحشت دارم.
  دوستانی که کامنت من رو می خونن و مثل من دوست دارن ارزون برن اروپا رو بگردن بگن همدیگه رو پیدا کنیم. شاید همسفر شدیم! 🙂

 74. سلام
  خیلی ازتون بابت اشتراک گذاری اطلاعاتتون ممنونم

  ببخشید من میخوام عضو ایکوموس بشم ولی نیاز به معرف دارم میشه کسی رو بهم معرفی کنید ؟

  ممنون

 75. سلام و ممنون از سایت خوبتون و اطلاعات مفیدتون
  میشه بگید بلیت داخلی پرواز برگشت به امستردام رو از چه سایتی خریدین ؟

 76. درود
  ساراجون من نيمه خرداد عازم پاريسم و قصد كوله گردي دارم، براي سفر ١٤ روزه پيشنهادت ديدن كدام كشورهاست؟از فرانسه كجاها برم؟

 77. سلام
  سارا خانم واقعا لذت بردم از خوندن این سفرنامه ی هیجان انگیز که به زبان خیلی ساده و همه فهم نوشتی.
  من قصد سفر نیمه هیچهایکی حداکثر ده روزه به اروپا دارم. اگه ممکنه اطلاعات بهم بده

 78. سلام
  مطالب خیلی خوب بود.اما دیدیم که از سال گذشته سوالها بی جواب موندن.
  با اینحال خوشحال میشم اگر سوال من درمورد ویزا رو پاسخ بدید.که بدون محل اقامت وفقط با بلیط رفت و برگشت راحت میشه ویزا شینگن گرفت!

 79. سلام . محمد هستم . دنبال گروهی تلگرامی هستم که جهانگردان یا کسایی که علاقه به جهانگردی داشته باشن توش عضو بشم چون دنبال دوستایی هستم که گروهی بشه باهاشون سفر کرد . ممنون میشم از کسی راهنمائیم کنه

 80. این سبک سفر کردن رو اصلا نمپسندم چون نه امنیت داره و هم مثل گداها راه بیفتی و فقط خیابونها رو گزم کنی که بگی رفتی اروپا

Comments are closed.