از چابهار تا گواتر، مستقیم تا قطب جنوب!

33

رسیده بودم لب دریای عمان و زل زده بودم به نقشه‌ی روی دستم؛ از اون‌جایی که من ایستاده بودم تا خود قطب جنوب می‌شد یک خط صاف کشید  و این یعنی از اونجا تا ته کره‌ی زمین هیچ مانع و خشکی‌ای وجود نداشت، فقط آب بود و آب!

اگه پاتون رسیده به چابهار و با یه چابهار گردی درست و حسابی دلی از عزا دراوردید، حالا دیگه وقت اینه که کوله‌هاتون رو بندازید رو دوشتون و بزنید به دل «دریابزرگ» و جاده‌ها و سواحل بکر و دیدنیش.

توی این مقاله می‌خوام شما رو با خودم تو جاده‌های ساحلی اطراف چابهار همراه کنم و به هفت مقصدی اشاره کنم که دیدنش تو سفر به چابهار نه فقط یک توصیه که بلکه یک بایده! بدون شک اگه به چابهار سفر کنید و فرصت دیدن این سواحل رو از دست بدید، سفرتون به چابهار چندان دست پر نبوده.

ساحل رمین، نزدیک‌ترین به چابهار!

ساحل رمین اولین ساحل معروف و خوبیه که تو شرق چابهار باهاش روبرو می‌شید. با این‌که خیلی از این ساحل تعریف می‌کنند، اگه قصدتون کشف کردن جاهای بکرتر و منظره‌های منحصربفردتره، خودتون رو محدود به این ساحل نکنید و مسیرتون رو ادامه بدید. مطمین باشید که سواحل ویژه‌ای منتظر شماست.

دریاچه صورتی، غیرمعمولی ولی واقعی!

همین‌که از چابهار به سمت شرق حرکت می‌کنید، بعد یک شیب تند و حدود ۲۵ کیلومتر رانندگی سمت  راستتون به یک دریاچه‌ی صورتی برخورد می‌کنید. گفته میشه علت این رنگ خاص، جلبک‌ها و پوشش گیاهی کف دریاچه است. ساحل دریاچه پر از نمکه و همین قضیه باعث میشه زن‌های محلی زیادی رو ببینید که مشغول جمع‌آوری نمک هستند. رنگ صورتی دریاچه مخصوصا از ارتفاع بالا کاملا محسوس و دیدنیه.

 

دریاچه صورتی چابهار
دریاچه صورتی از بالا واقعا صورتی صورتی بود! حیف که گاهی دوربین همه‌ی رنگ‌ها رو مثل واقعیت نشون نمی‌ده!
زنان بلوچ و دریاچه صورتی
خانم‌های بلوچ حسابی تو دریاچه صورتی مشغول‌اند و نمک‌ها رو از ساحل برای مصرف خونگی جمع می‌کنند.

کوه‌های مینیاتوری، شکلی متفاوت از کوه‌ها!

تو امتداد جاده‌ی شرقی به سمت گواتر، بعد از دریاچه‌ی صورتی کوه‌های مینیاتوری کم‌کم به چشم می‌خورن. این کوه‌ها بخاطر رنگ و شکل و شمایل خاصشون به اسم کوه‌های مینیاتوری شناخته شدن. کنار این کوه‌ها یک کپر دیده میشه که بیشتر جنبه‌ی توریستی داره. کپرها محل زندگی عشایر بلوچ هستند و تو جاده‌های بلوچستان زیاد دیده میشن و هنوز که هنوزه ازشون استفاده می‌شه.

کوه‌های مینیاتوری چابهار
کوه‌های مینیاتوری یا مریخی بلوچستان عجیب‌اند و دیدنی. بافت این کوه‌ها یک جور منحصر به فردیه و قطعا ارزش دیدن داره.
کمپ مینیاتور چابهار
این کپر کنار کوه‌های مینیاتور قرار داشت و می‌شد رفت و داخلش رو دید.( عکس از رامین)

بریس، شهر صخره‌ها و آفتاب!

بریس، قرار گرفته تو یک ساعتی چابهار، یکی از منحصر به فردترین ساحل‌های شرقی دریای عمانه. اسکله و صخره‌های بریس جاییه که باید ساعت‌ها توش وقت گذروند و حال خوشش رو درک کرد. پیشنهاد من اینه که زمانتون رو جوری تنظیم کنید که غروب آفتاب روی صخره‌های بریس باشید. منظره‌ای که ‌خواهید دید اونقدر منحصر بفرد هست که بریس برای همیشه توی ذهنتون ثبت بشه. سواحل اطراف بریس هم جای مناسبی برای کمپ زدن و شب موندنه. امنیت چطوره؟! مثل خیلی‌ جاهای دیگه‌ی دنیا با رعایت اصول کمپینگ، کاملا امنه.

PhotoGrid_1485507376874
از اون پشت کوه‌های مریخی دیده می‌شد و این جلو هم قایق‌ها تو سکوت اسکله بریس جولان می‌دادن.
صخره‌های بریس
صخره‌های بریس بدون شک یکی از چشم‌نوازترین منظره‌هاییه که میشه توی زندگی دید. پرنده‌های سیاهی که از لابه‌لای صخره‌ها بلند می‌شدن هم نفس ادم رو از قشنگی بند می‌آوردن.
بریس بلوچستان
بهترین موقع برای رسیدن به صخره‌های بریس موقع غروب آفتابه. غروب بریس رو نباید هیچ‌جوره از دست داد.
بریس
یه ساندویچی کوچیک بود تو روستای کوچیک بریس. بندری خوردیم، شاید خوشمزه‌ترین بندری‌ای که می‌شد تو یه بندر خورد!

پسابندر، یک‌جایی شبیه ته دنیا!

اگه از من بپرسید که خاص‌ترین و پرارامش‌ترین جایی که تو ساحل شرقی دریا بزرگ دیدم کجا بود به جرات می‌تونم از پسابندر اسم ببرم. پسابندر یه روستای واقعا کوچیک، دورافتاده و بکر تو هشتاد و هفت کیلومتری چابهاره. روستای پسابندر بالای یک صخره‌ قرار گرفته که از اون‌جا میشه اسکله رو تماشا کرد. اسم پسابندر رو بخاطر همین دورافتادگی‌اش پسابندر گذاشتن، یعنی یه جایی که بعد از بقیه‌ی بندرها قرار گرفته.
اگه روی صخره‌ها بشینی و توی سکوت و سکون محض بندر زل بزنی به اسکله‌ی روبرو، احساس ‌می‌کنی که مقابل یک تابلوی بزرگ نقاشی هستی که توش قایق‌ها درحال حرکت هستند.

بندر پسابندر
یعنی می‌شد واقعا این منظره رو دید و چیزی نگفت؟! و البته که از شدت قشنگیش صدامون دیگه در نمی‌اومد!
پسابندر محروم
پسابندر اونقدر ته دنیا بود که می‌شد توش سادگی و‌محرومیت رو با تمام وجود لمس کرد.
لنج پسابندر
لنج‌های رنگارنگ و پر از نقش و نگار، مدام بین ایران و پاکستان تو رفت و آمد بودن.

گواتر، انتهای خاک ایران!

صرف بودن تو نقطه‌ی صفر مرزی می‌تونه برای وسوسه برانگیز کردن هرجایی کافی باشه. در مورد گواتر هم نه تنها این موضوع صادقه، بلکه حال و هوای خاص روستا و‌ مردمش این ویژگی رو دو چندان می‌کنه. به محض ایستادن تو ساحل گواتر، خاک پاکستان به چشم می‌خوره. گواتر آخرین نقطه‌ی شرقی خاک ایرانه و اونقدر ایزوله و جداست که انگار ته دنیاست. از اینجا دیگه فقط عبور و‌مرور محلی‌ها به پاکستان و بالعکس وجود داره و نیم ساعت با قایق تا پاکستان راهه.
با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی و سیاسی منطقه، نیاز به هماهنگی با مامورها برای کمپ زدن و حتی رفتن به ساحل وجود داره که به طور حضوری انجام میشه. با این حال کمپ زدن شبانه به هیچ‌وجه توصیه نمیشه.

گواتر
گواتر! همین‌طور که ایستاده بودی خاک پاکستان رو اون روبرو می‌دیدی. این‌همه آرامش باورنکردنی بود.
صیادی گواتر
تازه از صید برگشته بودن. فک کنم همه مردم ده مشغول خالی کردن تور بودن. چندتاییش هم به ما رسید برای شام شب.

توصیه ویژه

تو تمام مسیر چابهار منظره‌های بی‌نظیری وجود داره که باعث میشه بارها برای کنار زدن ماشینتون و عکاسی وسوسه شید. پیشنهاد من اینه که از این جاده‌ها ساده نگذرید و برای رد شدن ازشون عجله نکنید. کل مسیر شما از چابهار تا گواتر نود و هشت کیلومتر و به عبارت دیگه یک ساعت و نیم رانندگیه. پس بهتره به جای این‌که با عجله این مسیر رو طی کنید کمی صبر و حوصله خرج کنید و نهایت لذت رو ازش ببرید. پیشنهاد من گذروندن حداقل دو روز کامل توی این مسیر یک ساعت و نیمه و استفاده کردن از تمام ظرفیت‌ها‌ی بکر و دیدنیشه.

چابهار
وایستاده بودیم کنار جاده و حال خوش جاده رو می‌بردیم!(عکس از رامین)

کنارک

بندر کنارک تو حدود یک ساعتی غرب چابهار قرار گرفته و دیدنش خالی از لطف نیست. از اونجایی‌که فرودگاه چابهار خیلی نزدیک کنارکه، درصورتی‌که قصد رفتن به فرودگاه رو دارید، می‌تونید بازدید ازکنارک رو هم کنارش جا بدید، هرچند که کنارک به تنهایی هم ارزش دیدن داره.
اسکله‌ی کنارک که چند کیلومتر داخل آب دریا رفته یکی از اسکله‌های معروف جنوبه. به جز اون بازار دست دوم کفش اونم از نوع کفش کوه و ورزشی توی کنارک غوغا می‌کنه.حتمن یک سری بهش بزنید!

کنارک کفش دست دوم
کفش‌های دست‌دوم کوه و ورزشی کنارک واقعا وسوسه‌‌برانگیز بود! هرجور شده یه سر بهش بزنید!
2017-01-26 05.47.29 1-960x500
این نقشه کل مسیر و جاهایی که در موردش صحبت شد رو نشون می‌ده.کنارک هم که سمت چپ چابهاره!

توی این پست و پست قبلی سعی کردم مختصر و مفید دیدنی‌ها و تجربه‌کردنی‌های چابهار رو بهتون معرفی کنم تا با دید بازتری برای سفر به اون منطقه برنامه‌ریزی کنید.

شما چه جاهای خاصی از خط ساحلی دریای عمان رو می‌شناسید که از این لیست جا افتاده؟ منتظر شنیدنش هستیم.

42

33 کامنت

 1. کوه گلفشان تنگ (کهیر) بزرگ‌ترین گِلفشان ایرانه که جالب و دیدنیه. کهیر بعد از کنارکه و سمت چپ نقشه مشخصه
  اطراف جاده چابهار به ایرانشهر و جاده ساحلی چابهار به بندر جاسک (هرمزگان) هم باغ‌های موز زیاده که هم دیدنیه هم خوشمزه 🙂
  ممنون از پست‌ها و سایت خوبتون

 2. سلام مریم عزیز
  من خیلی وقته پست های اینستا و سایتتو دنبال میکنم و ممنونم از اینکه اینقدر ساده و زیبا مکان های مختلف با فرهنگ های مختلف رو به ما معرفی میکنی …
  یه سوال داشتم اینکه گفتی تو مسیر یک ساعت و نیمه تا بندر گواتر بهتره حداقل دو روز وقت بگذرونیم و از زیبایی هاش ساده نگذریم ایا تو این مسیر محل های امنی برای کمپ زدن هست یا تردد ماشین زیاده که بشه هر جای این جاده دلمون خواست توقف کنیم و از توجاده موندن نترسیم ؟

 3. سلام …خیلی خوشحالم که اومدین بلوچستان و با نوشتن سفرنامه تون این استان رو به مردمش معرفی میکنین…من بومی این استان نیستم اما چندین ساله که اینجا دارم زندگی میکنم و مرتم و معرفت مردمش رو در کنار تمام محدودیت هاش و کمبود هاش درک میکنم …واقعا خیلی خوشحال میشم که بقیه مردم کشورم هم بدونن که برخلاف تمام تبلیغات منفی این استان مردمش خوبن و امنیت داره….کاش گل فشان سمت کنارک هم میرفتین…خیلی عالی و قشنگه

 4. سلام ، بیشتر پست ها رو دنبال می کنم و خوشحالم از اینکه ما رو هم در سفرهاتون و تجریبات خوبتون شریک می کنید. چه زیبا تمام مکانها و شهرها و اقوام رو معرفی می کنید و اطلاعات جامع و خوبی رو در اختیار همه قرار میدین . جاهایی رو که در این سفرنامه معرفی کردین من تابحال نه شنیده بودم و نه عکسی دیده بودم بابت این قسمت صمیمانه سپاسگزارم امیدوارم همیشه سلامت و موفق باشین.

 5. یاد سفرم به بلوچستان افتادم عالی بود عالی بود شگفت اور بود از شنا تو ساحل و موج سواری تا فتح قله تفتان جالب ترین اتفاق موقع برگشتنم پوستم بود که سوختگی یخ داشت(به خاطر یخ و یخچال های تفتان افتاب سوختگی شنا داشت افتاب سوختگی رمل هم داشت پوشانیدن همه اجزای بدن فراموش نشه در این سفر و ضمنا مردم بلوچ جز مهربان ترین دوست داشتنی ترین آدم هایی بودند که تو عمرم دیدم فقط وقتی میرید به شرق چابهار سعی کنید از قبل با ماشینی همانگ کنید یا این که وقتی تکه تکه میرید زمان کافی باید براش بزارید چون تو این جاده خیلی کم ماشین رد میشه

 6. سلام مریم رهای عزیز.واقعا ازت سپاسگذارم بابت معرفی چابهار اونم به این زیبایی.البته شاید این کامنت را خیلی دیر دارم برات میزارم ولی یهو برای بار دوم و بعد از گذشت ماهها اومدم این مطلب را خوندم و یادم افتاد قبل از عید چطور با دیدن این مطلب تحریک شدم واسه انجام این سفر .وقتی عکسها را دیدم و از امنیت بلوچستان نوشتی روحم به پرواز دراومد و تصمیم جدی گرفتم که حتما این سفر را برم به خیلیا پیشنهاد دادم که همراهیم کنن اما هیچکس باهام همسفر نشد ودر نهایت خودم تنها تو تعطیلات عید ۹۶ عازم چابهار شدم راستش اونقدر پول نداشتم که با پرواز برم و به خاطر یه عمل جراحی سنگین که قبل از عید داشتم تواناییه رانندگی با ماشین خودمم نداشتم اونم اینهمه مسافت را و بالاخره تو اون شلوغیه شب عید تونستم بلیط اتوبوس بگیرم برای جابهار .خیلیها باهام مخالفت کردن و سعی داشتن منصرفم کنن که ای وای با این حالت بعد از همچین جراحیه سنگینی میخای تنها به همچین سفری بری نکن این کار را یا وای چه حوصله ای داری یه مسیر طولانی را با اتوبوس سفر کنی و یا کلی برام از نا امن بودن سیستان بلوچستان گفتن اما هیچکدوم نتونستن رو تصمیمم و ذوق سفرم تاثیر بگذارن چون اینقدر توضیحات و مطالب شما جذاب بود که نمیتونستم بگذرم ازش و بالاخره راهی این سفر شدم و این سفر شد یکی از بهترین سفرهای زندگیم که هنوزم وقتی یاد اون ۸ روز چابهارگردی میوفتم کیف میکنم و سرخوش میشم از یادآوری اونهمه زیبایی و تجربه های عالی .واقعا نمیشه تو یه مطلب کوچیک اونهمه زیبایی را توصیف کرد و خونگرمی و مهمان نوازیه مردم عزیز بلوچ را وصف کرد .واقعا ازت ممنونم بابت معرفی چابهار خیلی لذت بردم از این سفر و خوشحالم که تنها رفتم و تونستم با خیالی اسوده و بدون دغدغه کل چابهار را زیر ورو کنم و ببینم .امیدوارم یه روزی بتونیم با هم همسفر باشیم خیلی دوست دارم و دایم مطلب و سفرهات را پیگیری میکنم و حسابی ازت انرژی میگیرم.موفق باشی.

  • مریم عزیزم! پیغامت روزم رو ساخت:) واقعا خوشحالم که مطلب برات مفید بوده و بعدش رفتی و اینقدر لذت بردی:) خیلی خوشحالم برات:) ممنون که وقت گذاشتی و نظرت رو نوشتی که اینجور نظرها همیشه باعث دلگرمیه برای ادامه ی کار. عالی باشی

  • مریم عزیز، سلام
   من هم دقیقا همین برنامه رو برای آخره بهمن دارم ولی هنوز برای ترانسفر رفت و برگشتم تصمیم نگرفتم. با اتوبوس چندساعت زمان میبره ؟ آیا گزینه قطار به زاهدان و بعد ماشین سواری از زاهدان به چابهار رو هم بررسی کردی ؟ البته شاید برای سفر تنهایی این مورد خیلی امن نباشه.

   • سلام ناهید جان. مسیری که من رفتم در واقع همین گزینه قطار تا زاهدان و ماشین تا چابهار بود. گزینه دیگه پرواز به چابهار و گزینه دیگه پرواز یا قطار به بندرعباس و هشت ساعت ماشین هست. با گوگل مپ مسیر ها رو بهت میگه:)

 7. سلام.
  من پسابندری‌ام، اگه خیابون کوچیک اصلی پسابندر یه فروشگاه ابزاری بود و اونجا با صاحابش یه خوش و بش انجام دادین، فکر کنم برام تعریف کرده!
  فردا هم از فاروق (عکس توی لنج) می‌پرسم و عکساتون رو نشونش می‌دم.
  واقعا خوشحال شدم که خیلی خوب و لذت بخش نوشتین و معرفی کردین. بازهم سر بزنین.

 8. با تشکر از مطالب خوب،مفید و انرژی مثبت شما، با همکاران قصد سفر چندروزه به چابهار رو داریم و من مقداری نگران بودم که شاید انتخاب درستی نباشه اما با خوندن مطالب شما مشتاق شدم که برم و ببینم چه خبره اونجا که اینهمه زیبا توصیفش کردین.
  همیشه به سفر-شاد باشید.

 9. راستش داشتم در مورد چابهار وبگردی میکردم و برنامه ریزی برای ایام عید ۹۷ که با سایت سبکتر آشنا شدم. الان ۳ روزه که از کار و زندگی افتادم و ساعتها مطالب و عکسهای سایتتون رو مرور میکنم.
  من یه بار هوایی به چابهار رفتم و چند ساعتی بیشتر اونجا نبودم، تو همون چند ساعت بعد از تموم شدن کارم چند تا از سواحل چابهار رو در حد وقتی که داشتم گشتم. تقریبا خیلی از نقاط جنوب رو گشتم و به جرعت می تونم بگم ، هیچ جا ساحلی به زیبایی چابهار ندارد.
  از روزی که برگشتم، تا حالا همیشه این آرزو رو داشتم که دوباره با فرصتی بیشتر به چابهار برگردم. شما با مطالب و عکسای زیباتون منو به چابهار برگردوندید.
  وقتی عکس ساحل پسابندر رو دیدم، طاقت دیدن این همه زیبایی از توانم خارج بود و اشک تو چشمام جمع شد.
  می خواستم احساسم رو از این طریق با شما و خواننده هاتون در میون بگزارم.
  در راهی که دنبال می کنید، موفق و پیروز باشید.

 10. مریم جان داشتم میگشتم درباره جنوب اطلاعات کسب کنم ،به نوشته هات برخوردم،تحریک شدم یه سرم به چابهار بزنم
  ممنون عزیز
  راستش چون ام پی تری سفر میکنم از شیراز ۲۹ دی میخوام برم سیراف و نایبند وبعدش انشاله بندرعباس و از اونجاهم چابهار
  درواقع یه نوار آبی رانندگی کنم
  نظرت چیه
  تو این خط دریایی که گفتم جاهایی هست که تجربه شو داشته باشی؟؟

 11. خیلی زیبا!
  آیا ساحلی برای شنا کردن با خیال راحت هم بود؟
  آیا امکان اجاره دوچرخه هست و میشه اون مسیر رو با دوچرخه رفت؟

 12. مریم عزیزو رها،،،، امیدوارم روحت همیشه آزاد و بی غل و غش از دنیای روزمرگی، در اوج خواستن ها و لذت ها باشه

 13. سپاس مریم خسته نباشید و خوشحالم چابهار برای شما پراز خاطره بوده .بنده از پسابندر امیدوارم بازهم تشریف بیارید

Comments are closed.